bozburun gezi

Türkiye’nin güneybatısında, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan küçük bir kasaba olan Bozburun, yaklaşık 2 bin nüfuslu bir yerleşim yeri…

Bozburun gezi noktaları, Datça Yarımadası’na paralel uzanan Bozburun Yarımadası içerisinde farklı farklı noktalara dağılmış durumda… Kasabanın denizin kıyısı paralelinde Datça Yarımadası tam da karşısında Symi Yunan Adası yer almaktadır.

Bölge, her yıl oldukça yoğun ziyarete uğrarken gezi noktaları içerisinde Orhaniye, Hisarönü, Selimiye, Söğüt gibi köyler ve doğa harikası koylar yer almaktadır.

Listenin ilk sırasında;

1- Bozburun Merkez

Bozburun merkezi

Bozburun’un merkezi oldukça şirin ve bölge halkıyla sıklıkla iletişim kurabileceğiniz gezi noktalarından biri. Kasabada küçük hediyelik dükkanlar, kahve içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz pek çok mekanla karşılaşabilirsiniz. Merkezde küçük bir gezinti için 15 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

2- Orhaniye –  Kız Kumu

Kız Kumu Plajı

Yazımızın en önemli gezi noktalarından biri de dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerinde sıklıkla ziyaret ettiği Orhaniye – Kız Kumu… Orhaniye’yi Marmaris’in cennet noktası yapan muhteşem doğası ve inci gibi kumlara Kız Kumu Plajı…. Orhaniye Kız Kumu ’nu ziyaret ederseniz denizin ortasında yürüyen insanlar görürseniz şaşırmayın. Koyun tam ortasında bir kanal gibi ilerleyen sığı alanı görenler bu plaja hayran kalıyor. Kız Kumu Plajı’nın bir de efsanesi var ki şöyle;

”Bybassos Kralı’nın kızı, bölgeye gelen korsanlardan kaçmak için denize doğru ilerler. Yüzme bilmediğinden dolayı da ceplerine doldurduğu kumları, karşı kıyıya ulaşmak için denize serper. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiği ve kumları da bittiği için boğularak ölür. Ertesi sabah denizin ortasında bu kumdan kanalın varlığını görenler hayrete düşer. Tam da bu hikayeden sebep plajın adı Kızkumu olmuştur.”

Ulaşım; Marmaris üzerinden ulaşım sağlayacaklar için Datça yoluna girdikten sonra 15 km kadar ilerleyip, Bozburun, Orhaniye istikametinde 13 km daha gittikten sonra Orhaniye Kızkumu Plajı’na varmış olacaklardır.

3- Turgutköy Şelalesi

Turgut Şelalesi

Bayır Köyü ile Turgut Köyü arasında kalan Turgut Şelalesi, Bozburun gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından biri. Hygassos Antik Kenti içerisinde yer alan Turgut Köyü’nde yer alan şelalenin buz gibi sularında serinleyebilir, Ege’nin doğa harikası noktalarından birini daha görme şansı bulabilirsiniz. Ormanlar ve vadilerle kaplı bir vadide 4 metre yükseklikten akan şelale yerli yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Ulaşım; Özellikle Cip safari turlarının popüler noktalarından biri olarak gösterilen Turgut’a, Bayır Köyü’nden sonra 9 km yol kat ederek ulaşabilirsiniz.

4- Söğüt Köyü

Söğüt Köyü

Marmaris’te huzurun adresi olarak gösterilen Söğüt Köyü, Bozburun Yarımadası’nın incilerinden biri… Yaklaşık 2000 nüfuslu köy, Ege ile Akdeniz’in ortasında mavi ile yeşilin muhteşem uyumunu görebileceğiniz güzide yerleşim yerlerinden biri. Yaz tatilinde biraz da köy havası alalım diyenler için iyi bir seçenek olan Söğüt Köyü’ne giderken, sizlere yolu keçiler gösterecek, kahvaltı sofralarınız organik ürünlerle dolacaktır.

Köyün hemen girişinde yer alan Thyssanos Antik Kenti de köyün tarihini anlatan kalıntılara sahip. Diğer yandan Söğüt Köyü’nün sıklıkla ziyaret edilmesinin sebepleri arasında zengin lezzetleriyle, ziyaretçilerinin damağında muhteşem tatlar bırakan restoranları da geliyor. Marmaris’in dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan restoranlara gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın deriz.

Ulaşım; Marmaris’ten gelirken Yeni Datça yolu üzerinde seyir halindeyken karşınıza önce Hisarönü, Orhaniye ve Selimiye, hemen sonrasında da Söğüt Köyü çıkacaktır.

5- Hisarönü

Hisarönü Köyü

Marmaris- Datça yolu üzerinde 22 kilometre seyir ettikten sonra karşınıza çıkacak Hisarönü, sevilen tatil beldelerinden bir diğeri. Bölgede yer alan pek çok körfezden daha büyük olan Hisarönü Körfezi de Bozburun Yarımadası’nın önemli noktalarından biridir. Yol boyunca bir tarafınız da Gökova diğer tarafınızda Hisarönü Körfezi manzarası ile büyüleneceğinizden emin olabilirsiniz.

Tatilcilerin huzur ve dingin bir ortam için tercih ettiği Hisarönü’nün, tertemiz havası ve suyunun pek çok hastalığa iyi geldiği de bilinenler arasında. Bozburun Yarımadası’nı gezerken köyün kiremit rengi kumlara sahip sığ denizine girmenizi de tavsiye ederiz.

Diğer yandan Hisarönü’ne gelip de mutlaka gezmeniz gereken yerler içerisinde;

Eren Dağı’nda yer alan Hemithea Tapınağı, çevrede yer alan İnbükü Koyu, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Adası geliyor. ( Koy ve adaları köy merkezindeki tekne turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz.)

Ulaşım; Hisarönü Köyü, Marmaris-Datça yolunun 22. kilometresinde karşınıza çıkacaktır.

6- Bayırköyü

Bayır Köyü

Marmaris’in ünlü Cip Safari turlarının uğrak adresi olarak gösterilen Bayır Köyü, koca çınar ağaçlarıyla meşhur sakin bir yerleşim yeri. Sevimli köy meydanı, tertemiz koyu, doğal su kaynakları ve yürüyüş alanlarıyla çok sevilen köy, Syrna Antik Kent sınırları içerisinde olması sebebiyle tarih severlerin de sıklıkla uğradığı gezi noktaları arasında yer almaktadır.

Ulaşım; Marmaris’ten güneybatı yönünde 17 kilometre özel aracınızla seyrettikten sonra Bayır Köyü karşınıza çıkacaktır.

1- Koylar

1.1- Ada Boğazı

Ada Boğazı Köyü

Bozburun’un bakir kalmış köşelerinden biri olan Adatepe Mevkii’nin en güzel noktalarından biri Ada Boğazı… Tertemiz sularda, mavinin her tonunu görebileceğiniz ve rengarenk balıklarla yüzebileceğiniz Adaboğazı, mutlaka uğramanız gereken yüzme noktalarından biri.

Adres: Adatepe Cad. No:139 Bozburun/Marmaris

1.2- Serçe Limanı

Serçe Limanı

Bozburun Yarımadası’nın karadan gidilebilen son noktası olarak tarif edebileceğimiz Serçe Limanı, Mavi Tur teknelerinin sıklıkla demirlediği, berrak suyu ve pırıl pırıl güneşi ile muhteşem yüzme noktalarından bir diğeri. Liman en sert havalarda bile teknelerin sığınabileceği bir sığınak olarak inla edilmiş,  kayalardan oyma bir de kapıya sahip. Serçe Limanı’nın en meşhur şeyi ise iskelede yer alan kıyı lokantası. Burada birbirinden lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Adres: Taşlıca/, 48710 Marmaris/Muğla

1.3- Bozukkale

Bozukkale

Rüzgar sörfü ve dalışlar için sıklıkla tercih edilen bir yer olan Bozukkale Koyu, sizlere dingin bir deniz keyfi vaat ediyor.  Eski adı ‘’Loryma’’ olan Bouzkkale Bozburun Yarımadası’nın güneyinde yer almaktadır. Bölgenin panoramik bir manzarasını sunan koyda, güneşli bir günde 20 km deniz mesafesinde yer alan Rodos Adası’nı da görebilmeniz mümkün..

Ulaşım; Söğüt’ten sonra karşınıza çıkacak Taşlıca Köyü’nün Serçe Limanı’ndan kısa bir yürüyüşle Bozukkale Koyu’na ulaşabilirsiniz.

1.5- Akvaryum 

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, Bozburun’da mutlaka uğramanız gereken bir yüzme noktası. Balıklarla birlikte, turkuaz rengi suyun içerisinde mis gibi bir deniz keyfi sizleri bekliyor diyebiliriz. İçerisinde bulundurduğu yüzlerce balık çeşidi sebebiyle şnorkelle dalış yapmak isteyenlerin ve tekne turlarının ortak noktası olan Akvaryum Koyu’na dilerseniz deniz üzerinden dilerseniz de karadan ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Adres: Akvaryum Koyu / Marmaris

1.6- Dirsekbükü

Dirsekbükü Koyu

Akvaryum Koyu’nun hemen arka tarafında yer alan Dirsekbükü Koyu da turist teknelerinin sıklıkla demir attığı yüzme noktalarından biri. Hisarönü Körfezi’nin güney yakasında en batıda yer alan koy şirin restoranları ve berrak denizi ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Olumlu ve olumsuz hava şartlarında bölgenin en korunaklı koyu olarak gösterilen alan, balıkçı teknelerinin de sık sık uğradığı güzergahlar arasındadır.

Adres: Hisarönü Körfezi- Dirsekbükü Koyu / Bozburun Yarımadası

 pin emoji Bozburun gezilecek yerler listemize ek bildiğiniz diğer gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.