İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 115 Yer!

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında: Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlamasıyla oldukça önemli bir konumda yer alan İstanbul, Türkiye’nin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezidir. Türkiye’nin göz bebeği olan İstanbul, 15,07 milyonluk nüfusuyla aynı zamanda Avrupa’daki en kalabalık şehirdir. İstanbul, eski adıyla Konstantinopolis, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Dolayısıyla şehirdeki tarihi hazine oldukça fazladır. Güzelliğiyle şarkılara ve şiirlere konu olan İstanbul’da gezilecek yerler rotaları için okumaya devam!

Kaç günde gezilir: Doğal güzelliği, tarihi zenginliği ve muhteşem mimari yapılarıyla İstanbul’un gezilecek yerleri, oldukça uzun bir listeden oluşuyor. Dolayısıyla İstanbul’u tam anlamıyla gezmek için 1 hafta ayırman gerekiyor!

Gidilecek en iyi zaman: Karadeniz iklimi ile Akdeniz iklimi arasında geçiş noktasında bulunan ve dolayısıyla Ilıman bir iklime sahip olan İstanbul’a gitmek için en uygun dönem, Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim‘dir. Zira İstanbul bahar mevsiminde, rengarenk laleleriyle cıvıl cıvıl, rengarenk bir görüntüye bürünüyor!

Şehir içi ulaşım: Kalabalık bir şehir olan İstanbul, tüm bu insan trafiğini idare edilmek adına oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. İstanbul’da şehir içi ulaşım İETT bünyesinde hizmet veren, Metrobüs, tramvay, belediye otobüsü, feribot, vapur ve metrolarla sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra farklı Otobüs A.Ş. firması bünyesinde hizmet veren minibüs ve dolmuşlar da İstanbul’da sıklıkla kullanılan vasıtalar arasında yer almaktadır. Şehir içi ulaşımda minibüs ve dolmuşların dışında kalan bütün toplu taşıma araçlarında AKBİL de denilen ‘İstanbulkart’lar kullanılmaktadır.

Havaalanlarından İstanbul’un merkezi ilçelerine ulaşım: Bu konuyla ilgili detaylıca bilgi verdiğimiz ‘Sabiha Gökçen Ulaşım Rehberi?’ ve “İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım” başlıklı yazımızı okuyarak, merak ettiğin her şeyi öğrenebilirsin!

Yapmadan dönmeyin! Eminönü’nde balık ekmek ye, Ortaköy’de kumpirin tadına bak, Vefa’da boza iç, Kadıköy’de boğa heykelini gör, Taksim’de tramvaya bin, Kapalıçarşı’da alışveriş yap, Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda kahvaltı yap vs… İstanbul’da yapılması gereken o kadar çok şey var ki bunları bu küçücük alana sığdırmak oldukça zor… Lakin biz bunu da düşündük ve ‘İstanbul’da Yapılacak Şeyler’ başlıklı bir yazı hazırladık. Üstelik sadece bir tık mesafesinde!

İstanbul güvenli mi? Dünya’nın birçok şehrine göre daha güvenilir olan İstanbul’da, her metropolde olduğu gibi risk taşıyan ilçeler de bulunuyor. Dolayısıyla korkmana gerek yok; fakat yine de tedbiri elden bırakmamak lazım!

Bu içeriklerde Dikkatinizi Çekebilir:

*İstanbul’da Gezilecek En Popüler Yerler

– Korular ve Ormanlar

1. Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Burası Neresi? İstanbul’un Avrupa yakasında 5400 hektar kadar geniş bir alan üzerine yayılan Belgrad Ormanı; trafiği ve kalabalık nüfusuyla ünlü bu şehrin nefes almasını sağlıyor. Ormanın adı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1521 yılında, buraya yerleştirilen Belgrad halkından geliyor.

Neden Gitmeliyim? Ormanın bir yanından tarihi bentlere; diğer yol ayrımından ise Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru’na çıkabilirsiniz. Burada temiz havayı teneffüs etmek her zaman çok keyifli ancak yaz döneminde ve hafta sonu tatillerinde ormanın çok kalabalık olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ormanın içinde yemek yiyebileceğiniz ve kahvaltı edebileceğiniz küçük kafeler olmakla birlikte; piknik sepetinizi de yanınıza alarak sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Kaçırmayın! Belgrad Ormanı’nda keyifli zaman geçirmek için; Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı, Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Neşet Suyu Mesire Alanı, Kurtkemeri Mesire Alanı ve Irmak Mesire Alanı gibi çok sayıda alternatifiniz var. Tüm bu alanlar yemyeşil bir yürüyüş rotasına dahil edilebilir.

 • Adres: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

2. Mimar Sinan Kent Ormanı

Mimar Sinan Kent Ormanı
Görsel Kaynak: sultangazi.bel.tr

Burası neresi? 820 dönümlük bir alanda bulunan Mimar Sinan Kent Ormanı, ziyaretçilerin piknik yapması, dinlenmesi için şehrin kaçış rotalarından biridir. Ormanlığın açılışı 2012 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı olan Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirilmiştir. Burası şu anda İstanbul’un en güzel mesire yerlerinden biri konumunda bulunan muhteşem bir doğa harikasıdır.

Ormanlık alandaki futbol, basketbol, tenis ve voleybol sahaları ise birçok ziyaretçinin buraya spor amaçlı gelmesine olanak sağlamaktadır. Ormanlık alanda aynı zamanda 2400 kişiyi misafir edecek kapasiteye sahip amfi tiyatro bulunuyor. Bu tiyatronun en önemli özelliği ise herhangi bir gösteri olmasa bile muhteşem bir Alibey Barajı manzarasını sunuyor olmasıdır. Ormanlık alanda aynı zamanda kaydıraklar ve tırmanma parkurları da bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Ormanlık alanda muhteşem zamanlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda ahşaptan yapılmış gözetleme kuleleri ile İstanbul’un etkileyici manzarasını seyretme imkanına da sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Cebeci, 34270 Pirinççi Köyü/Sultangazi/İstanbul
 • Yol tarifi al >

3. Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Burası Neresi? Belgrad Ormanı’nın güneydoğu yönünde; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne ait olsa da halk tarafından haftanın altı günü ziyaret edilebilen Atatürk Arboretumu var. Bini aşkın bitki türüne sahip bu cennet bahçesi açık ara öne geçiyor.

Neden gitmeliyim? Burada ağaçlar, odunsu bitkiler ve renk renk çiçekler bir araya geldiğinde ortaya adeta bir canlı bitki müzesi çıkıyor diyebiliriz. Özellikle çocuklu ailelerin burada hem eğitici hem de keyifli vakit geçirmesi mümkün.

Kaçırmayın! Arboretum’a ulaşmak için; Bahçeköy’den sonra Kemerburgaz Yolu’nu takip etmeniz gerekiyor. Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsiz olan bu doğal güzellikten her kesimden doğa meraklılarının faydalanabilmesi gerçekten de büyük şans.

Not: Hafta sonları gitmeyi planlıyorsanız bilinki kapıda kuyruk olacaktır! size en iyi tavsiyemiz bu uzun kuyruktan sıyrılmak için online bilet almanız, Atatürk Arboretomu online bilet alanlar sırada bekleme yapmıyor.

 • Adres: Kemer, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 226 19 29
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi dışında her gün 08.30-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

4. Park of İstanbul

Park of İstanbul

Burası neresi? Çekmeköy’de bulunan bu hayvan rehabilitasyon merkezi, hem bir hayvanat bahçesi hem piknik alanı hem de çocukların eğlenebileceği zipline gibi aktivitelerin bulunduğu çok güzel bir ziyaret noktasıdır. Doğa ve Yaşam Kompleksi özel bir işletme olarak hizmet vermektedir ve yaklaşık 200.000 m²’lik bir alanda kuruludur.

Parkın en dikkat çeken kısmı hayvanat bahçesidir. Bunun yanı sıra macera parkında eğlenebilirsiniz. “Pony Club” ise çocuklar için atlarla yakın temas kurmak ve onlara eğitmenler eşliğinde binmek için mükemmel bir fırsattır. Mesire alanı ve yöresel lezzetleri tadabileceğiniz ve açık büfe kahvaltı yapabileceğiniz restoran kısmı ise açlığınızı gidermeniz için iyi bir seçenek oluyor.

Neden gitmeliyim? Günlük şehir keşmekeşinden uzaklaşmak isteyenler için burası çok iyi bir alternatiftir. Buraya gelen hem yetişkinler hem de yaşlılar eğlenceli etkinliklerle stres atarken aynı zamanda çok farklı canlı türleriyle tanışıp onları yakından görme imkanına da sahip olmaktadır.

 • Adres: Çatalmeşe Mahallesi Mesire Alanı, 30 Ağustos Cd. No:3, 34467 Çekmeköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 363 44 44
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

5. Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy; 1994 yılından bu yana bir doğa parkı statüsünde bulunuyor. 3 bin hektarın üzerinde alana yayılan park; benzerleri arasında İstanbul’un en büyüğü olarak gösterilebilir.

Neden Gitmeliyim? Sabahın erken saatlerinden itibaren kalabalığa kalmadan parktaki yerinizi alabilirsiniz. Bisiklet, koşu, trekking, piknik ve doğa sporları Polonezköy ziyaretçilerinin favorileri arasında sayılıyor.

Kaçırmayın! Ziyaretiniz boyunca karayemişten fundaya, gürgenden sarıçama kadar onlarca farklı bitki de size eşlik edecek. Polonezköy Tabiat Parkı kapsamındaki tesislerin içinde Sülün-Keklik Üretme İstasyonu ve Geyik-Karaca Üretme İstasyonu da var.

 • Adres: Polonez, 34986 Beykoz/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

6. Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Burası Neresi? Tabiat parkı statüsündeki Mihrabat Korusu; ismini Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Mihrabat Kasrı’ndan alıyor. 20 hektarlık alana yayılan yeşil alan; Kanlıca Beykoz adresinde konumlanıyor. Burası yürüyüş yapmak isteyenlerin yanı sıra kahvaltı ya da günün diğer öğünlerini yemek için de tercih edilebilecek İstanbul’un kıymetli güzelliklerinden biridir.

Neden Gitmeliyim? Burası düğün, toplantı ya da konser gibi etkinliklere açık. Çok çeşitli kuş türlerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz ağaçlık alanda sevdiklerinizle güzel bir yemek yemek isterseniz burada bir de kır restoranı mevcut.

Kaçırmayın! Buraya dilerseniz Kanlıca yönünden sahilden dilerseniz de TEM bağlantı yolu Kavacık Tekke mevkiini kullanarak ulaşabilirsiniz. Kanlıca’ya bu kadar yaklaşmışken semtin ünlü yoğurdundan yemeyi de ihmal etmeyin.

 • Adres: Kanlıca, Mihrabat cad, Mihrabat Korusu No:50, 34810 Beykoz
 • Telefon: (0216) 425 86 16
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-00.00
 • Yol tarifi al >

7. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Burası Neresi? Özellikle her yıl Nisan ayında düzenlenen ve İstanbul’da düzenlenen festivaller içinde en güzeli sayılan İstanbul Lale Festivali sırasında, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir mekan var sırada: Emirgan Korusu.

Neden Gitmeliyim? Emirgan Korusu; Pembe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk olmak üzere üç yapıdan ve son derece geniş bir açık alandan oluşuyor. Burada kahvaltı yapmak, güne başlamak için tercih edebileceğiniz en güzel yollardan biri.

Kaçırmayın! Emirgan Korusu’na ulaşmak için Beşiktaş’tan, Sarıyer istikametine doğru sahil yolundan ilerlemeniz gerekiyor. Hafta sonu burada hem gezi, hem de otopark alanları son derece kalabalık oluyor. Bu nedenle koruluk alana kadar araçla gidebileceğiniz gibi sahil kenarındaki otoparkları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

 • Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

8. Gözdağı Korusu

Gözdağı Korusu

Burası Neresi? Marmara Denizi, Yalova, Büyükada ve Kadıköy manzarası eşliğinde, 206 metre rakımlı bir zirvede vakit geçirmek isterseniz sizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Gözdağı Korusu ve Sosyal Tesisleri’ne alabiliriz.

Neden Gitmeliyim? Pendik ilçesine bağlı doğal güzellik, yüksekliği ve ahşap mimarisi ile görenlere bir kartal yuvasını hatırlatıyor. Burada aileniz ve sevdiklerinizle birlikte restoran, teras ya da çay bahçesinden faydalanmanız mümkün. Koru içinde WC, restoran, piknik masaları, otopark ve wi-fi gibi imkanlar da bulunuyor.

Kaçırmayın! Çocuklu aileler için burada piknik alanları, seyir çardakları, gezi alanları ve çocuk parkı da var.

 • Adres: Dumlupınar, Gözdağı Cad., Pendik
 • Telefon: 0216 586 56 90
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

9. Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

Burası Neresi? İstanbul’da gezilecek yerler arasında, sahip olduğu 150 dönümlük alanla Boğaziçi’ndeki en büyük korulardan biri olan Beykoz Korusu var. Abraham Korusu olarak da bilinen yer; bünyesindeki mağaralar, havuzlar ve saray kalıntıları ile farklı bir etkinlik alternatifi sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Belediye tarafından işletilen tesis özellikle kahvaltı için tercih edilebilir. Pazar günleri İstanbul’da kahvaltı mekanları arasında açık büfe hizmet vererek listeye girmiştir. Burası belediyenin bir hizmeti olması nedeniyle fiyat/performans açısından da sizi mutlu edecek, düşük bütçe ile ailenizle keyifli lezzetler tatmanıza olanak tanımaktadır.

Kaçırmayın! Kahvaltınız sırasında size eşlik edecek güzellikler arasında asırlık ağaçlar ve şahane bir Boğaz manzarası var.

 • Adres: Merkez, Kelle İbrahim Cd. 17/A, 34820 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 444 1 034
 • Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 08.30-23.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

10. Çubuklu Korusu (Hıdiv Kasrı Korusu)

Çubuklu Korusu (Hıdiv Kasrı Korusu)

Burası Neresi? İstanbul’un en nadide tepelerinden birinde konumlanan Çubuklu Korusu; İstanbul’un tarihi yerlerinden biri olan Hidiv Kasrı’na ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor. Boğazın manzarasına hakim bir konumda bulunan Hıdiv Kasrı Korusu, İstanbul’da nefes almak için gelinebilecek önemli doğal güzellikler arasında bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Burası, rakım bakımından zaman zaman ziyaretçilerini zorlayabilen bir yer. Bu nedenle de halkın akın ettiği kalabalık bir mesire yerinden çok doğa gezginlerini ağırlayan gizli kalmış bir hazineye benziyor. Tabii buraya fotoğraf çekimi için gelen yeni evli çiftleri saymazsak! Korunun içinde bulunan yapay şelale, gezi keyfinize eşlik edebilir. Koruda dilerseniz kendi piknik malzemelerinizle piknik yapabilir, dilerseniz de belediyenin işletmesinden bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Kaçırmayın! Koruya ulaşmak için TEM otoyolu Kavacık çıkışını kullanabilir ya da sahil yolundan Kanlıca ya da Çubuklu üzerinden koruya gelebilirsiniz.

 • Adres: Çubuklu, 34805 Beykoz/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 09.00-22.30
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

11. Fethipaşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Burası Neresi? Anadolu yakasında, Boğaz kıyılarındaki Üsküdar’ın Sultantepe semtinde yer alan Fethipaşa Korusu, Kuzguncuk Tepesi’ne kadar uzanan bir oksijen kaynağı. Korunun bulunduğu konum hem manzaranın tadını çıkarmak hem de yürüyüş yapmak için tercih edebileceğiniz muazzam güzel duraklardan biridir.

Neden gitmeliyim? Buradaki belediye işletmesi özellikle deniz ürünlerinden oluşan akşam menüsü ile meşhur. Şu anda kalabalık turist gruplarını ağırlayan tesisin geçmişte ise bir konak olarak, Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Cemil Meriç’i ağırladığı biliniyor. Şehrin içinde olmasına rağmen sizi şehirden çok uzaklarda bir ormanlık alandaymış gibi hissettiriyor olması da Fethipaşa Korusu’nu şehirden kaçmak isteyenler için muhteşem bir rota haline getiriyor.

Kaçırmayın! Fetih Paşa Korusu’nda şehirden biraz uzaklaşıp, yemyeşil atmosferin tadını çıkarın! Bu arada Fethipaşa Korusu’nda bulunan çocuk oyun alanları ise burayı İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek önemli yerlerden biri haline getirmiştir.

 • Adres: Kuzguncuk, Fethipaşa Korusu No:14, 34674 Üsküdar/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

12. Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu

Burası Neresi? Otağtepe TEMA Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi olarak da anılan Fatih Korusu; İstanbul Boğazı’nın en güzel köprü manzaralarından birini ayağınızın altına seren bir mekan. Giriş için herhangi bir ücret ödenmeyen Otağtepe Fatih Korusu, İstanbul’un kesinlikle görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Fotoğraf çekme niyeti olanlar için de şehrin en güzel fon oluşturduğu yerin Fatih Korusu olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda İstanbul’da kahvaltı yapabileceğiniz doğal mekanlar arasında da yer almaktadır.

Kaçırmayın! Otağtepe Fatih Korusu’na ikinci köprüden Kavacık tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Kavacık, 34810 Beykoz/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

13. Taşdelen Mesire Alanı

Taşdelen Mesire Alanı

Burası Neresi? İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde, Taşdelen adı verilen belde sahip olduğu mesire alanı nedeniyle yerli turistlerin ilgisini çekebiliyor. Burada bulunan ve çocuklar için doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirme imkanı suna Forestanbul ise 2019 yılında Kemerburgaz bölgesinden buraya taşınmıştır. Forestanbul 25.000 m²’lik geniş bir alanda bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Burası özellikle sunduğu etkinlik yelpazesi yönünden oldukça zengin… Taşdelen’in tarihi çeşmelerinden akan suyun kenarında uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklete binebilir, doğa sporlarıyla ilgilenebilir ya da macera oyunları oynayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Taşdelen Mesire Alanı’nda kır düğünü gibi özel organizasyonlar da düzenlenebiliyor.

 • Adres: Taşdelen, Taşdelen Cd. 22/A, 34788 Çekmeköy/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

14. Kulindağ Dağ Evi

Kulindağ Dağ Evi

Burası Neresi? Riva yakınlarında, Beykoz ormanlarının orta yerinde konumlanan Kulindağ; İstanbul’un yerlileri tarafından bile bilinmeyen bir doğa parçası. Buradaki dağ evleri özellikle sessizliğin sesini dinlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Hafta sonu tatillerinde; kendiniz ve sevdiğiniz için güzel bir Kulindağ programı hazırlayabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim! Fırından çıkan sıcak ekmekle köy kahvaltısı yapmak ve üzerine de rehber eşliğinde dağ yürüyüşüne çıkmak Kulindağ konaklamalarının vazgeçilmezleri arasında. Burada dut ağaçları altındaki terasta oturup kitabınızı da okuyabilirsiniz.

Kaçırmayın! Kulindağ için yılın en güzel dönemi olarak, İstanbul’a ne zaman gidilir sorusunun da cevabı olan Mayıs ya da Eylül ayları gösterilebilir.

Aklınızda bulunsun! Dağ evinde konumu gereği yüksek ve dik merdivenler bulunduğundan çocuklu ailelerin buraya geldiğinde bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Konaklamalı misafirler için ise 9 yaş ve üzeri çocukların kabul edildiğini de bilmenizi isteriz.

 • Adres: Mahmutşevketpaşa, Kibrit Çıkmazı No:6, 34829 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 0850 302 0299
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.30-22.30
 • Web adresi
 • Yol tarifi al >

– Parklar, Bahçeler

15. Yıldız Parkı

Yıldız Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un göbeğindeki Beşiktaş ilçesinde konumlanan tarihi Yıldız Parkı; doğal güzellikleri kültür turu ile birleştirmek isteyenler için ideal. Parkın bir giriş Çırağan Caddesi üzerinde, diğer girişi ise Palanga Caddesi’nde yer alıyor. Parka ulaşmak için otobüs kullananların da Çırağan durağında inmeleri yerinde olur.

Neden Gitmeliyim? Parkın içinde bulunan Malta Köşkü ve Çadır Köşkü özellikle kahvaltı keyfi için tercih edilen mekanlar. Bu köşklerin geçmişi ise Sultan Abdülaziz tarafından yaptırıldığı 1871 senesine kadar uzanmaktadır. Hafta sonları sabah saatlerinde buraların dolup taştığını ise söylemeye bile gerek yok. Parka günün erken saatlerinde ailenizle gelerek keyifli bir kahvaltı yaparak güne başlayabilir ve ardından güzel bir sabah yürüyüşü yaparak güne devam edebilirsiniz.

Kaçırmayın! Parkı ziyaret edebilmek için herhangi bir gün ya da süre sınırlaması bulunmuyor. Yalnız özellikle hafta sonları sabah saatlerinde park çok yoğun olduğundan eğer müsaitseniz hafta içi ve sabah saatleri Yıldız Parkı’nı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

16. Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Burası Neresi? Nazım Hikmet’in meşhur Ceviz Ağacı şiirini yerinde hissetmek isteyenleri, Gülhane Parkı her daim bekliyor. Burası İstanbul’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yerlerden biridir ve burada yürüyüş yapmak herkese huzur veren muhteşem bir deneyimdir. Parkı tarihi açıdan önemli kılan detayların başında da Tanzimat Fermanı’nın okunduğu yer olması gelmektedir.

Neden Gitmeliyim? Fatih ilçesinde yer alan ve tarihi 1912 yılına kadar dayanan park, Atatürk’ün dikilen ilk heykeline ev sahipliği yaptığı için de ayrıca önem taşıyor. Burası yerli ve yabancı turistler için; Fatih’te bulunan onca gezi noktası arasında bir nefes alıp dinlenme yeri gibi. Parkın yakın çevresinde Topkapı Sarayı, Saray Burnu ve Alay Köşkü gibi İstanbul’un tarihi yerleri var.

Kaçırmayın! Turistik önemi nedeniyle Gülhane Parkı’nın şehrin en bakımlı parkı olduğunu söylemek de hata olmaz. Parkın içinde bulunan ve belediye tarafından işletilen kafede ise başta sıcak dondurma olmak üzere birçok yiyecek ve içeceğin tadına bakabileceğinizi de unutmayın.

 • Adres: Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 24 saat
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

17. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesi

Burası neresi? 2005 yılında açılan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, ülkemizde bu türün ilk örnek bahçelerinden biri olmuştur. Bahçenin bulunduğu alan 14 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Burada 700’den fazla tıbbi açıdan kıymetli bitki türü görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Ziyaretçiler buraya gelerek bitkilerin şifalı yönlerini keşfederek insan sağlığı açısından önemini anlayabilmektedir. Burası aynı zamanda çocuklara bitkileri tanıtmak için de şehrin merkezi bir noktasında gidilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Bahçenin bulunduğu konumda aynı zamanda Halveti Dergahı ve Yenikapı Mevlevihanesi gibi manevi anlamda mutlaka görülmesi gereken yerleri de es geçmemenizi öneriyoruz.

 • Adres: Merkezefendi, Yeniçiftlik yolu No:1, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 664 41 55
 • Ziyaret saatleri: 09.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

18. Nakkaştepe Millet Bahçesi

nakkastepe millet bahcesi

Burası neresi? Üsküdar’da bulunan Nakkaştepe Millet Bahçesi, 2019 yılından bu yana ziyaret edilebilmektedir ve 90.000 m²’lik geniş bir alana yayılmıştır. Bahçenin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün yanı başında olması buranın muhteşem bir manzaraya sahip olmasını sağlıyor.

Neden gitmeliyim? Göleti, piknik alanları, yürüyüş ve spor alanları gibi imkanlarıyla Nakkaştepe, doğayla iç içe zaman geçirmeyi sevenler için İstanbul’un önemli yeşil alanlarından biri konumundadır. Park içinde ayrıca çocuklar için doğada zaman geçirebilecekleri çok güzel eğlence ve oyun alanları da mevcuttur.

 • Adres: Kuzguncuk, Gümüşyolu Çk Sk No:4, 34674 Üsküdar/İstanbul
 • Yol tarifi al >

19. Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı

Burası Neresi? İstanbul’un Kadıköy ilçesinde; denize nazır bir park keyfi yapmak isteyenleri Fenerbahçe Parkı’na alabiliriz. Tarihi Fenerbahçe Parkı’nın içinde birçok restoran ve kafe hizmet vermektedir ve bu da parkın bulunduğu konumun her daim hareketli olmasını sağlamaktadır. Parkın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır ve park üzerinde günümüzde bile Doğu Roma İmparatorluğu’na ait kalıntılara rastlamak mümkün olmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve Kalamış Marina’ya komşu olan park, İstanbul manzarasını yakından izlemek isteyenler için en ekonomik adreslerden biri. Park bir ada üzerinde bulunmaktadır ve bir köprü ile anakaraya bağlanmaktadır. Belediye tarafından işletilen yeşil alan her daim bakımlı olmasıyla da gönülleri fethediyor.

Kaçırmayın! Burayı özellikle bahar aylarında çiçeklerin güzelliği nedeniyle ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Parkın bulunduğu konumu ziyaret etmek için ise herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur.

 • Adres: Fenerbahçe, Fener Kalamış Yolu, 34726 Kadıköy/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

20. Göztepe 60. Yıl Parkı

göztepe 60. yıl parkı

Burası neresi? Bağdat Caddesi’ne gelenlerin dinlenmek için uğradığı güzelliklerden olan Göztepe 60. Yıl Parkı, 80 dönümlük devasa bir alanda bulunuyor. Bir zamanlar bakımsız ve izbe bir yer olan park alanı, 4,5 milyon Lira gibi büyük bir yatırım sonucunda halkın kullanımına kazandırılmış muhteşem bir eser haline gelmiştir.

Neden gitmeliyim? Avrupa şehirlerindeki bakımlı parklardan hiçbir parkı olan bu park, yorucu Bağdat turundan sonra dinlenebileceğiniz harika bir yerdir. Oldukça güvenlikli bir yer olan parktaki çocuk oyun alanları sayesinde çocuklu aileler için de burası güzel havanın tadını çıkarabilecekleri muhteşem bir yerdir.

 • Adres: Caddebostan Mah, Bağdat Cd., 34728 Kadıköy/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 24 saat ziyaret edilebilir
 • Yol tarifi al >

21. Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı

Burası Neresi? Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında oldukça geniş bir alanda Maçka Demokrasi Parkı konumlanıyor. Park içinde spor aletleri başta olmak üzere kafeler, lokanta, yapay ada ve yapay göletler bulunmaktadır. Oldukça geniş bir alanda kurulu olan Demokrasi Parkı, özellikle fotoğraf sanatıyla ilgilenen kişiler için İstanbul’un odak noktalarından biridir. Parkla ilgili ilk bilgilerin 19. yüzyıla kadar uzanıyor olması ise parkı tarihi açıdan da İstanbul’un değerli yerlerinden biri yapmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Kadırgalar Vadisi olarak da anılan üzerine kurulu durumdaki parkta ciğerlerinize bol oksijeni doya doya çekebilirsiniz. Şehirden fazla uzaklaşmadan hafta sonu rotası çizmeye çalışanlar için de burası hem yakın hem de oldukça ekonomik bir seçenek.

Kaçırmayın! Otobüsle parka ulaşmak isteyenlerin Vişnezade otobüs durağında inmeleri gerekiyor.

Aklınızda bulunsun! Parkın bulunduğu bölgeye özel aracınızla geldiyseniz İTÜ tarafında bulunan İspark’a aracınızı rahatlıkla park edebilirsiniz.

 • Adres: Harbiye Mah. Kadırgalar Cd. 34367 Şişli/İstanbul
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

22. Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Parkı

Burası Neresi? Çocuklu ailelerin İstanbul’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biri; Bakırköy’de bulunan Botanik Park’tır. 11 tematik bahçeye ev sahipliği yapan Botanik Park içinde çocuklar ve yetişkinler birçok farklı bitki türünü tanıma ve inceleme fırsatına sahip olabilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Parkın bünyesinde oyun kuleleri, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, dinozor heykelleri ve su parkı gibi birden fazla ilgi çekici bölüm bulunuyor. 2013 yılında halkın ziyaretine açılan bu keyifli açık alan 96 bin metrekare alana sahip. Botanik bahçe içinde bitkilerin yanı sıra çeşitli hayvan türlerini görme imkanı da bulunuyor. Parka giriş için herhangi bir ücret ödenmemesi de burayı daha cazip kılıyor.

Kaçırmayın! Metrobüs ya da otobüs kullanarak parka ulaşmaya çalışanların İncirli durağında inmeleri ve 100 metreden biraz fazla yürümeleri gerekiyor. Bakırköy Botanik Park’ta ayrıca özel araçla gelenlerin kullanabileceği ücretsiz bir otopark alanı var.

Aklınızda bulunsun! Son zamanlarda Bakırköy Botanik Parkı’nda gerekli bakım ve onarım çalışmalarının gerçekleştirilmediği şeklinde bilgiler bulunmaktadır. Bu konuda yetkililerin en kısa sürede gerekli çalışmaları gerçekleştirerek Bakırköy Botanik Parkı’nı hak ettiği duruma döndüreceklerini düşünüyoruz.

 • Adres: Osmaniye Mahallesi, İncirli Kavsağı D-100 Yanyolu, 34146 Bakırköy/İstanbul, Türkiye
 • Telefon: 0 (212) 543 5313
 • Ziyaret saatleri: Her gün 07.00-23.00
 • Yol tarifi al >

23. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Burası Neresi? Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bitki çeşitliliği ve huzurlu ortamı ile bir metropolde arayabileceğinizden çok daha fazlasını sunuyor. Her yaştan ziyaretçi için ilgi çekici olan bu botanik bahçesinin tarihi 1995 yılına kadar uzanıyor. 32 hektarlık alanda kurulan ve 50 binden fazla bitki türünün bulunduğu bahçe, Ali Nihat Gökyiğit’in yürüttüğü vakıf tarafından eşi Nezahat Gökyiğit’in anısına düzenlenmiş muazzam bir ziyaret noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? 18 yaş üstündeki kişilerin uygulamalı bahçıvanlık, bitki ressamlığı, etnobotanik ve bitkisel tasarım alanlarında bahçede kurs görme şansı var. Burada çocuklar için de rehberli ve rehbersiz eğitimler düzenleniyor. 2002 senesinde bir botanik bahçe olarak ziyaretçilerine kapısını açan bahçeye giriş ise ücretsizdir.

Kaçırmayın! Merkeze Ataşehir ve Ümraniye yönlerinde bulunan iki ayrı girişten ulaşabiliyorsunuz.

 • Adres: Çakmak Mahallesi, Şenol Güneş Blv. No:9, 34774 Ümraniye/İstanbul
 • Telefon: (0216) 456 44 37
 • Ziyaret saatleri: 09.30-16.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

24. Ulus Parkı

ulus parkı

Burası neresi? Beşiktaş ilçesindeki Ulus Parkı etkileyici manzarası ve pazar günleri kahvaltı keyfi yapmak isteyenler nedeniyle özellikle pazar günleri çok kalabalık olmaktadır. Bu nedenle eğer müsaitseniz hafta içi bir gün buraya gelmeniz daha mantıklı olabilir.

Neden gitmeliyim? Bir tarafta FSM Köprüsü, diğer tarafta Boğaz Köprüsü, tam karşıda ise Anadolu Yakası’nın olduğu muhteşem manzaranın keyfini çıkarmak istiyorsanız Ulus Parkı bu beklentinizi kesinlikle karşılıyor.

Adalar

25. Büyükada

Büyükada

Burası Neresi? Büyükada Toplamda 9 adadan oluşan ve Prens Adaları olarak anılan ada topluluğu, İstanbullular için “kaçış” kelimesinin sözlük karşılığı olarak düşünülebilir. Turistik durumdaki dört adanın en büyüğü olan Büyükada ise; Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi, Reşat Nuri Güntekin’in Evi gibi çok sayıda çekim noktasına sahip.

Neden Gitmeliyim? Buraya günübirlik seyahat edebileceğiniz gibi, adanın nostalji kokan evlerinde konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Yaz döneminde burası denize girmek isteyen şehir insanları ile de dolup taşıyor. Buraya gelen ziyaretçiler temiz havanın tadını çıkarmanın yanı sıra muhteşem denizin keyfini sürebilmekte, bisikletle adanın etrafını ziyaret edebilmekte ve dolu dolu bir gün geçirme fırsatını yakalamaktadır.

Kaçırmayın! Büyükada gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ada! Lakin hayvan hakları ihlali yapmamak için adayı gezerken faytonları kullanmamanızı öneriyoruz! Dilerseniz Büyükada’daki kahvaltı mekanlarını ziyaret edebilir ve güne çok güzel bir şekilde başlayabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun! Büyükada’ya ulaşım Eminönü’nden kalkan şehir hatları vapuruyla gerçekleşmektedir. Kadıköy’e de uğrayan vapur, sonrasında Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada yolcularını indirdikten sonra Büyükada’ya ulaşmaktadır. Avrupa yakasında Karaköy ve Kabataş iskelelerinden de Adalar vapuruna binmek mümkündür. Anadolu yakasında ise Avcılar, Maltepe, Kartal gibi iskelelerden binilebilmektedir.

Yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Dileyenler Bostancı-Adalar seferini tercih ederek 35 dakika gibi bir sürede de Büyükada’ya gidebilmektedir. Sefer bilgileri için Adalar vapur seferleri sayfasını inceleyebilirsiniz. Bazı iskelelerden seferler sezonluk kalktığından sefer saatlerini incelemeniz çok önemlidir.

26. Burgazada

Burgazada

Burası Neresi? Prens Adaları’nın üçüncü en büyüğü olarak Marmara Denizi’nde yer alan Burgazada’yı gösterebiliriz. Burası yazın nüfusunu neredeyse ona katlayan, kışın ise yalnızca bin kişi civarında bir nüfusa hizmet eden sessiz sakin bir yer.

Neden Gitmeliyim? Burgazada’da görebilecekleriniz arasında Aya Yani Kalesi, Aya Yorgi Garibi Manastırı ve Hristos Manastırı var. Turizm açısından görmeniz gereken yerlerden biri olan Burgazada’yı sizler de İstanbul gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Sait Faik Abasıyanık’ın müzesi de adaya gelenlerin görmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Kınalıada ile Heybeliada’nın arasında konumlanan adaya Kadıköy’den hareket eden şehir hatları vapurları ile ulaşmanız mümkün. Burgazada’ya ulaşımla ilgili detaylar için bir üst maddede, Büyükada ile ilgili kısmı inceleyebilirsiniz.

27. Kınalıada

Kınalıada

Burası Neresi? Prens Adaları içerisinde İstanbul’a en yakın olan adayı Kınalıada olarak belirtebiliriz. Bu ada, turistik olan dört ada içinde aynı zamanda en küçüğü.

Neden Gitmeliyim? Kınalıada’da görülecek yerler arasında diğer adalarda da olduğu gibi plajlar, manastırlar ve kiliseler var. Adada şirin butik otellerde ya da pansiyonlarda konaklayabilir ve akşam yemeğinde deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

Kaçırmayın! İstanbul Şehir Hatları’nın yanı sıra; Deniz Otobüsleri ve Turyol firması da buraya seferler düzenliyor. Seferlerin hafta içi, hafta sonu, yaz ya da kış dönemi olmak üzere değiştiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

28. Heybeliada

Heybeliada

Burası Neresi? İstanbul’a bağlı adalar içinde, Büyükada’dan sonra en büyük ikinci ada olarak Heybeliada’yı gösterebiliriz. Prens Adaları’ndaki en yeşil ada unvanına sahip olan Heybeliada, aynı zamanda gidiş-geliş trafiğinin en yoğun olduğu ikinci adadır. Adanın görünüşü uzaktan bakıldığında yere bırakılmış bir heybeyi andırdığı için Heybeliada olarak anılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Eskiden Yunancada bakır anlamına gelen ‘Halki’ adıyla anılan Heybeliada, en yükseği 140 metreye yaklaşan dört tepeden oluşuyor. Aya Yorgi Uçurum Manastırı, Heybeliada Deniz Lisesi ve Bet Yaakov Sinagogu burası için mutlaka not almanız gereken Heybeliada gezi noktaları arasında başı çekiyor. Adaya geldiğinizde görmeniz gereken önemli durakları merak ediyorsanız Heybeliada gezilecek yerler listemizi de mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Kaçırmayın! Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan ada için şehrin her iki yakasından kalkan deniz ulaşım araçlarını kullanma şansınız var. Beşiktaş ile Adalar arasında çalışan İDO seferleri bunlardan biri. Konumunuza göre Eminönü-Kadıköy-Adalar, Bostancı-Adalar ve Beşiktaş-Heybeliada-Büyükada arasında çalışan diğer hatları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

29. Sedef Adası

Sedef Adası

Burası Neresi? Prens Adaları içinde butik bir ada olarak Sedef Adası’nı işaret edebiliriz. Burası diğer adalardan farklı sayılıyor; çünkü büyük çoğunluğu özel mülkiyete ait. Ayrıca fayton ya da bisiklet hayalleri de kurmamalısınız. Adaya ancak iki işletmeden birinde rezervasyon yaptırarak kaliteli vakit geçirebiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Sedef Adası’na gitmelisiniz; zira bu yemyeşil güzelliği ve masmavi denizi görme fırsatını kaçıracaksınız! İstanbul’da şehrin hengamesinden uzaklaşıp, nefes aldığınızı yeniden hissetmek için Sedef Adası’nda güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Kaçırmayın! Burada düğün, davet ya da organizasyon düzenleme şansınız da var. Kartal ve Bostancı’dan kalkan vapurlar adaya ulaşımınızı sağlamaya yardımcı olabilir.

– Plajlar

30. Büyükada Yörükali Plajı

Büyükada Yörükali Plajı

Burası Neresi? İstanbul’da denize girilebilecek yerler arasında Büyükada’nın en güzel kum plajlarından biri Yörükali Plajı olarak gösteriliyor. Plaja giriş ücretlidir ve ücretlendirme hafta içi veya hafta sonu olmasına göre değişmektedir. Giriş ücreti ile şezlong, duş, WC ve gölgelik alanlardan faydalanma imkanına sahip olunmaktadır. Plaj nezih ortamı ile hem çiftler için hem de çocuklu aileler için denize girmek amacıyla tercih edilebilecek yerlerin başında gelmektedir.

Neden Gitmeliyim? Burası bungalov evlerde konaklayabileceğiniz ve Prens Adaları’ndan oluşan manzarayı izleyebileceğiniz bir mekan. Fiyatlandırma olarak da şehrin diğer seçeneklerine göre makul kabul edilecek bir fiyatla hizmet sunması da burayı deniz severler için İstanbul’un cazibe noktalarından biri haline getirmektedir. Motelde konaklamak adına haftalık, aylık ya da sezonluk kiralama yapmak mümkün.

Kaçırmayın! İstanbul nüfusu göz önüne alındığında ise yaz aylarında buranın her daim çok kalabalık olduğunu hatırlatmaya gerek bile yok.

 • Adres: Nizam Mh Yörükali Mevkii Yörükali Tesisleri Fetih sokak no 4-5-6, 34970 Adalar/İstanbul
 • Telefon: 0216 382 73 41
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

31. Heybeliada Plajları

Heybeliada Ada Plajı

Burası Neresi? Bu kez Heybeliada’da konumlanan Ada Plajı; İstanbul koşullarında temiz bir deniz ve çocuklarınızla vakit geçirebileceğiniz aile dostu bir atmosfer sunuyor. Ada Beach Club, Değirmenburnu, Çam Limanı Koyu, Alman Koyu ve Akvaryum Plajı gibi çok güzel plaj seçenekleri denize girmek isteyen ziyaretçilere hizmet veriyor.

Neden Gitmeliyim? Yüksek sezonun yaşandığı dönemde bu plaja ait tekneler, Heybeliada İskelesi’nden konuklarını karşılıyor. Plaja kadar faytonla yolculuk etme imkanı da var. Derinlik korkusu olanlar için denizin sığ sayılabileceğini söylemek mümkün ancak temizliği ve berraklığı ile ziyaretçilerini kendisine aşık etmeyi başarıyor.

Kaçırmayın! Tesiste tuvalet, soyunma kabini ya da duş gibi imkanlar mevcut. Plajlara giriş için ücret alınmıyor ancak bahsettiğimiz bu hizmetlerden faydalanmak isteyenler ücret ödeyerek faydalanabilmektedir.

32. Ayazma Plajı (Şile Halk Plajı)

Heybeliada Ada Plajı

Burası Neresi? Deniz tatili denildiğinde İstanbul halkının ilk aklına gelen yerlerden olan Şile‘de, halk plajı olarak Ayazma Plajı öne çıkıyor. Plaj hemen ilçenin giriş tarafında konumlanıyor ve 10 kilometreye yayılan Şile kumsalının başlangıcını oluşturuyor diyebiliriz. Ayazma Plajı, Şile’ye gelenlerin en çok tercih ettiği kumsallardan biri konumundadır ve 50 metre genişliğiyle ve 1 kilometreden fazla uzunluğuyla keyifli bir deniz tatili yapma olanağı sunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Ekonomik bir deniz tatili yapmak isterseniz şemsiyenizi kucaklayıp soluğu Ayazma’da alabilirsiniz. Yüksek sezonda burası belediye tarafından da cankurtaran ya da ambulans gibi hizmetler yönünden yakından takip ediliyor. Şile Halk Plajı’nın ücretsiz olması da tatilciler için keyif veren detaylardandır. Bununla birlikte şezlong ve şemsiye kullanmak isteyen ziyaretçilerin kiralama ücreti ödemesi gerekiyor.

Kaçırmayın! Plaja ulaşmak için Üsküdar kalkışlı Şile otobüslerini kullanabilirsiniz. Son olarak halk plajının mavi bayraklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıntılı bilgi için ‘Şile’ye nasıl gidilir?’ başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

33. Kilyos Baykuş Plajı

Kilyos Baykuş Plajı

Burası Neresi? İstanbul’da, şehirden çok fazla uzaklaşmadan ayağını suya değdirmek isteyenlerin karşısına Kilyos da cazip bir seçenek olarak çıkıyor. Baykuş Plajı, Kilyos plajları içinde ekonomiklik açısından en avantajlı olanlarından biridir. Sahil şeridi ise yaklaşık 1 kilometre uzunluğundadır.

Neden Gitmeliyim? Baykuş Plajı’nı işte bu kapsamda ziyaret edebilirsiniz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne ait olan plaj alanına halk da giriş yapabiliyor. Üstelik eğer hoşlanıyorsanız burada çadır kurup kamp yapma imkanınız da var. Plaj alanına giriş ücretlidir ve üniversite öğrencileriyle personelleri için daha özel ve uygun bir ücretlendirme seçeneği ile hizmet vermektedir.

Kaçırmayın! Yazın bunaltıcı sıcağından bir nebze olsun kurtulabilmek için Baykuş Plajı’na mutlaka gitmelisiniz.

 • Adres: Gümüşdere, Sarı Çiçek Sk., 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 203 80 03
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.30-22.00
 • Yol tarifi al >

34. Kilyos Burç Plajı (Burç Beach)

Kilyos Burç Plajı

Burası Neresi? Geliri ile Boğaziçi Üniversitesi’ne kaynak yaratan Burç Plajı, üniversitenin mezunlar derneği tarafından işletilen nezih bir plaj. Plaj Kilyos Sarıtepe Kampüsü içinde yer almaktadır ve ağırlıklı olarak kampüs öğrencileri tarafından kullanılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Burası fiyat olarak İstanbul ortalamasının üzerinde bir seviye sunarken; bu sayede de konuklarına daha tenha sularda kulaç atma olanağı tanıyor. İstanbul’da tercih edebileceğiniz deniz alternatiflerinin en iyileri arasında kesinlikle Burç Plajı’nı gösterebiliriz. Tesisin kapasitesi sezonun en yoğun döneminde 2 bin kişiyi rahatlıkla bulabilecek kadar geniş.

Kaçırmayın! Plaj giriş ücretinde, BÜMED üyelerine (Boğaziçi mezunları), öğrencilerine ve öğretim görevlilerine indirim uygulanır.

 • Adres: Gümüşdere, Sarıtepe Kampüsü, 34470 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 02122030911
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-21.30
 • Giriş ücreti: Ücretli
 • Yol tarifi al >

35. Kilyos Tırmata Plajı

Kilyos Tırmata Plajı

Burası Neresi? Kapılarını ilk kez 2009 yılında açan Tırmata Plajı; banana ya da jet ski gibi deniz sporlarından keyif alanlar için özellikle ideal. Burası, İstanbul merkezden fazla uzaklaşmadan denizin tadını çıkarmak isteyenler için çok ideal bir seçenektir. Ücretli olan plaja girişlerde 0-6 yaş arasındaki çocuklardan ücret talep edilmemektedir.

Neden Gitmeliyim? Yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünü ilave etmek isterseniz burada çadır ile kamp bile yapabileceğiniz geniş bir alan var. İstanbul’un meşhur restoranlarından biri olan Tırmata’daki deniz ürünleri restoranı Yılın 12 ayı boyunca manzaraya karşı faaliyet göstermeye devam ediyor. Plajda duş, WC, bar, restoran ve Wi-Fi gibi birçok hizmet sunulmaktadır. Plaja gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu verilen hizmetten çok memnun kaldığını ve fiyatlandırmanın da ortalama olduğunu belirtmektedir.

Kaçırmayın! Muhteşem manzarasıyla öne çıkan İstanbul restoranlarıyla ilgili bilgi almak için ‘İstanbul’da Büyüleyici Manzaraya Sahip En İyi 25 Restoran‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun! Hafta içi ve hafta sonu giriş ücreti değişkenlik göstermektedir. Giriş ücretiyle birlikte ziyaretçilerle bir içki ücretsiz sunulmaktadır. İşletme içinde 6 dönümlük çim alanın yanı sıra 1200 m²’lik teras alanı bulunmaktadır. Aynı anda 2500 kişi şezlonglardan faydalanabilmektedir. Kafesi ise 500 m²’lik alana kurulmuştur.

 • Adres: Kumköy, Kilyos Cd. No: 60, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 201 28 61
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

36. Florya Menekşe Plajı

Florya Menekşe Plajı

Burası Neresi? Sahip olduğu 620 metrelik sahil şeridi ile dikkatinizi çekmeyi hak eden bir başka tatil destinasyonu; Florya’da yer alan Menekşe Plajı. Menekşe Plajı, Küçükçekmece Gölü ve Florya Güneş Plajı arasında bulunmaktadır ve Avrupa Yakası’nda denize girmek isteyenlerin ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Neden Gitmeliyim? Burada 300 araçlık otopark imkanının olması da ayrı bir güzellik. Florya yaz aylarında İstanbul gece hayatı için de tercih edebileceğiniz bir semt olabilir. Yüksek sezonda buradaki tüm plajlar her yaştan ve her kesimden insanla dolup taşıyor.

Kaçırmayın! Florya Menekşe Plajı’na gençler, ekonomik olduğu için özellikle rağbet gösteriyor. Ekonomik olmasının sebebi ise plajın belediye tarafından işletilmesidir.

Aklınızda bulunsun! Bakırköy ilçesindeki plaja ulaşmak için e5 istikametinde gitmeniz gerekmektedir. Metrobüs toplu taşıma anlamında en mantıklı seçeneklerden biridir ve Küçükçekmece durağında inerek denize doğru 5 dakikalık kısa bir yürüyüşle Menekşe Plajı’na ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Florya Güneș Plajı, Şenlikköy, Florya Sahil Parkı, 34153 Bakırköy/İstanbul
 • Yol tarifi al >

37. Yeşilköy Çiroz Plajı

Yeşilköy Çiroz Plajı

Burası Neresi? Varlığı ile özellikle kalabalık ailelere sahip yetişkinlerin yüzünü güldüren bir plaj da İstanbul Bakırköy’e bağlı Yeşilköy adresinde. Ücretsiz bir halk plajı olan Yeşilköy Çiroz Plajı 600 metreden uzun bir sahil şeridine sahiptir. Plajda gözetleme kulesi, cankurtaran ve şezlong gibi plajda olması gereken ana maddeler bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Buranın halk plajı olması tatili de ekonomik hale getiriyor. Şehir içi lokasyon ve yaz mevsiminde artan lokasyon nedeniyle ise büyük beklentiler içine girmemeniz konusunda ise uyarıda bulunabiliriz. Buna rağmen çok fazla vakit kaybetmeden denize girmek ve tatil için fazla vakti olmayanlar için günlük tatil planı yapmak için Çiroz Plajı İstanbul’un önemli kozlarından biridir.

Kaçırmayın! Yeşilköy Çiroz Plajı, sizleri çok tatmin etmeyecek olsa da çocuklarınızla sıcak yaz günlerinde vakit geçirebileceğiniz bir plaj…

– Müzeler

38. Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Burası Neresi? İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç’in kıyısında yer alan Rahmi M. Koç Müzesi, iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış bir sanayi müzesidir. Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk müze olan Koç Müzesi’nde, sergilerden konserlere kadar birçok etkinlik düzenleniyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’a kadar gelip de Rahmi M. Koç Müzesi’ni görmeden dönmek olmaz! Bu kültür varlığı altın harflerle yer alıyor. Müze koleksiyonuna dahil olanlar arasında Atatürk’ün özel eşyalarının yer aldığı Atatürk Bölümü, Bilimsel Aletler, İletişim Araçları, Demir Yolu Ulaşımı, Kara Yolu Ulaşımı, Havacılık, Denizcilik, Yaşayan Geçmiş, Özel Koleksiyonlar, Makineler, Modeller ve Oyuncaklar var.

Kaçırmayın! Her yaştan insanın farklı ilgi alanlarına hitap eden Rahmi M. Koç Müzesi, herkesin ortak paydada buluşmasını sağlıyor. Okullarla işbirliği içinde olan müzede, çocuklara özel etkinliklere de imza atılıyor.

 • Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 369 66 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 09.00-17.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

39. Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

ural ataman klasik otomobil müzesi

Burası neresi? Klasik otomobillere meraklıysanız arabaların dünyasında keyifli ve nostaljik bir yolculuğa çıkmak için mutlaka bu güzel klasik otomobil müzesini de İstanbul gezilecek yerler listenize dahil etmelisiniz. Müzede 1920 ile 1970 yılları arasında üretilen ve üretildikleri dönemin en önemli teknolojik ürünlerinden kabul edilen, günümüzde ise koleksiyon niteliği taşıyan çok önemli araçları yakından incelemek mümkün olmaktadır.

Neden gitmeliyim? Eğer bir otomobil tutkunuysanız bu müzede çok güzel zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Adres: Ferahevler, Nuri Paşa Cd. No:107, 34457 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 299 45 39
 • Ziyaret saatleri: Cuma-Pazar 11.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

40. Müze Gazhane

müze gazhane

Burası neresi? İstanbul’a gaz tedarik edilmesi amacıyla 1892 yılında Kadıköy’de inşa edilmiştir. Bu görevini 130 yıl boyunca sürdüren Gazhane, şu anda kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılan bir müzeye dönüştürülmüştür. Müze Gazhane’nin ücretsiz olması ise burayı ziyaret etmeyi daha keyifli kılmaktadır 🙂 Müzenin aynı zamanda bir de kütüphanesi bulunuyor ve 24 saat boyunca çalışmak, araştırma yapmak isteyenler için açık tutuluyor.

Neden gitmeliyim? Müze içinde her yaşa hitap eden çeşitli konularda atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Siz de Müze Gazhane’nin programını inceleyerek sizin ve çocuğunuzun için ilgi çekici olabilecek etkinliklere katılarak çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

41. Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı
İmparatorluğun Merkezi Topkapı Sarayı

Burası neresi? İstanbul denince akla ilk gelen yerlerin başında şüphesiz Osmanlı Devleti’nin şaşalı günlerini yansıtan muhteşem Topkapı Sarayı geliyor. Geçmişte 700 bin m²’lik bir alanda kurulmuş olan sarayın günümüze 80 bin m²’lik bir kısmı ulaşabilmiştir. Saray, 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ın emriyle inşa edilmiş ve 400 yıl boyunca da Osmanlı’nın en önemli idari merkezlerinden biri olmuştur.

Neden gitmeliyim? Günümüzde müze olarak gezilebilen Topkapı Sarayı Müzesi, Osmanlı’dan kalan en etkileyici mimari yapılardan biri olması nedeniyle İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 • Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul
 • Telefon(0212) 512 04 80
 • Ziyaret saatleri: Salı günleri dışında 09.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Yol tarifi al >

42. Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Burası Neresi? Adını hayırsever iş adamı Sakıp Sabancı’dan alan müze, nefes kesen bir kalıcı koleksiyona sahip olduğu gibi, birbirinden kıymetli sanatçıların geçici sergilerini de bir müddet ağırlıyor. Dolayısıyla yolunuz İstanbul’a düşmeden önce Sakıp Sabancı Müzesi programına göz atmak isteyebilirsiniz.

Müzenin bulunduğu bina 1925 senesinde Hidiv ailesi tarafından yaptırılmış, 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmıştır. Bir süre Hacı Ömer Sabancı’nın konaklaması için kullanılan köşk, 2002 yılında müzeye dönüştürülmüş ve sergiler, konserler, eğitimler ve konferanslar için kullanılan çok yönlü bir galeri olarak hizmet etmeye başlamıştır.

Neden Gitmeliyim? Abidin Dino arşivi, Resim Koleksiyonu, Emirgan Arşivi, At Heykelleri, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu arasında gezinirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız! Çocuklarla yarı yıl tatilinde İstanbul’da yapılacaklar arasına almanızı önerdiğimiz Sakıp Sabancı Müzesi içinde ara tatil boyunca sinema, pandomim ve astronomi gibi çocuklar tarafından ilgi çekici olabilen etkinlikler de düzenlenmektedir.

Kaçırmayın! Müzeye ulaşım için Emirgan İskelesi ile Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Çengelköy, Arnavutköy gibi semtler arasındaki deniz seferlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca müzeye salı günleri girişin ücretsiz olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

 • Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: +90 212 277 22 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

43. Santralistanbul Müzesi

santralistanbul müzesi

Burası neresi? Türkiye’nin ilk elektrik santralinin kurulduğu binada bulunan Santralistanbul Müzesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kampüsünde yer almaktadır. Günümüzde Enerji Müzesi olarak hizmet veren bina, 118 dönüm yeşil arazi üzerine kurulmuştur. Bina 1914 ile 1983 yılları arasında İstanbul’un elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmıştır. 2004 yılından bu yana ise hem Enerji Müzesi olarak hem de çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler için değerlendirilmektedir.

Neden gitmeliyim? Ana binadaki Enerji Müzesi’ni ziyaret edebileceğiniz gibi çeşitli kafelerde bir şeyler yiyip içerek keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

 • Adres: Emniyettepe, Kazım Karabekir Cd. No:2/20, 34060 Eyüpsultan/İstanbul
 • Telefon: 444 8 464
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 10.00-18.00, Hafta sonu 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

44. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

türk islam eserleri müzes
Görsel Kaynak: kulturportali.gov.tr

Burası neresi? 1984 senesinde Avrupa Konseyi tarafından “Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen müze, Türk-İslam sanatına dair eserlerin düzenli olarak sergilendiği ilk müze olması nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Müzedeki eserler ilk olarak 1914 yılında Süleymaniye Camii’nin içindeki imaret kısmında sergilenmeye başlanmış, 1983 yılında ise Sultanahmet Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı’na taşınmıştır.

Neden gitmeliyim? Türk-İslam dünyasına ait halı, el yazması, hat, ahşap işleme sanatı, cam ve maden sanatları gibi alanlarda pek çok eseri incelemek için İstanbul’da mutlaka ziyaret edilecek yerler arasında Türk ve İslam Eserleri Müzesi de yer almaktadır.

 • Adres: Binbirdirek, Atmeydanı Cd. No:12, 34122 Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 518 18 05
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi dışında her gün 1 Nisan-31 Ekim 10.00-17.00, 31 Ekim-1 Nisan 09.00-18.00
 • Yol tarifi al >

45. Pera Müzesi

Pera Müzesi

Burası Neresi? Özel bir müze olan Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alıyor. 2005 yılından bu yana İstanbul’da görülecek yerler listelerini süsleyen Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından şehre hediye edilen bir eser.

Neden Gitmeliyim? Tarihi 1893 yılına dayanan Bristol Otel binasında yerleşik durumda bulunan müze; kuruluşundan bu yana ağırladığı geçici sergiler ve kalıcı koleksiyon ile şehrin medeniyet seviyesini de yukarı taşıyor. Müzede aynı zamanda özellikle çocukların ilgisini çekebilecek karikatür çizimi, yaratıcı yazma becerileri gibi çeşitli konularda eğitimler de düzenlenmektedir.

Kaçırmayın! Oryantalist Resim Koleksiyonu, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ve Fotoğraf Koleksiyonu Pera Müzesi’nde her daim görebileceğiniz güzellikler arasında sayılabilir.

 • Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 334 99 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-19.00, Cuma 10.00-22.00, Pazar 12.00-18.00, Pazartesi ise kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

46. Beşiktaş JK Müzesi

Beşiktaş JK Müzesi

Burası Neresi? Beşiktaş JK Müzesi, Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu olarak tanıtılan ve Dolmabahçe’de konumlanan Vodafone Arena’da bulunuyor. Vodafone Park Stadyumu’na 19 Mayıs kapısından giriş yaparak müzeye ulaşılabiliyor. Müze toplamda 1650 m²’lik bir alanda bulunuyor ve bu da Beşiktaş Müzesi’ne Türkiye’deki en büyük spor müzesi unvanını kazandırmıştır.

Müze ilk olarak 11 Aralık 2001 senesinde özel bir spor müzesi olarak ziyarete açılmış ve 28 Haziran 2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenmiştir. Bir süre yenilenme çalışmalarıyla kapılarını kapatan Beşiktaş Müzesi, 2017 yılının Şubat ayında kapılarını yeniden açmıştır ve ülkemizin spor tarihinin en önemli çınarlarından olan Beşiktaş Spor Kulübü’nün 120 yıllık geçmişine tanıklık etme imkanı sunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Eğer Beşiktaş taraftarıysanız bu soruyu sormanıza gerek bile yok! Zira burada Beşiktaş’a ve tarihine dair her şeyi belgeleriyle görebilir, keyifli bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde, Türkiye’nin en büyük spor müzesi kabul edilen Beşiktaş JK Müzesi iki kattan oluşan geniş bir alana yayılıyor ve Beşiktaş taraftarlarını başta tarih boyu hak kazanılan kupalar olmak üzere birbirinden değerli parçalarla yan yana getiriyor. Müzenin interaktif yapısı, engelli ziyaretçiler için uygun bir şekilde tasarlanmış olması ve çocuklar için de ilgi çekici bir yapıda olması burayı ziyaretçiler için daha cazip kılıyor.

Kaçırmayın! Beşiktaş JK Müzesi’ne sabah vakitlerinde giderseniz, müzeye girmeden önce Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunun için bize teşekkür edeceksiniz! 🙂

 • Adres: Vişnezade, Kadırgalar Cd. No:1, 34330 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: 0 212 948 1903
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri dışında her gün 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

47. Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Müzesi

Burası Neresi? Bal mumu heykel denildiğinde dünya çapında bir marka olan Madame Tussauds müzelerinin Türkiye bacağı İstanbul’da yer alıyor. Müze içinde spordan sanata ve tarih dünyasına kadar 60 civarında önemli şahsiyetin balmumundan yapılmış çok gerçekçi heykeli sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Fatih Sultan Mehmet, Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk tarihine yön veren liderler ya da Madonna, Beyonce, Lady Gaga, Mazhar Alanson, Müslüm Gürses gibi unutulmaz yıldızlar, müze kapsamında balmumu heykelleri ile selamlanabilir. Fotoğraf çekilmek isteyenler için kullanabilecekleri aksesuarların olması da müzeyi daha keyifli bir hale getirmektedir.

Kaçırmayın! İstiklal Caddesi’nde yer alan Madame Tussauds İstanbul Müzesi’nde hayran olduğunuz ünlüleri gerçeğinden ayırt edemeyeceksiniz! Bu arada dilerseniz müze çıkışında bir hatıra fotoğrafı satın alabilir ve gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun! Eğer biletinizi İstanbulkart ile alırsanız indirimli bilet avantajından faydalanabileceğinizi unutmayın. Aynı zamanda online bilet alımlarında da %35’e varan indirimli fiyatlardan faydalanmak mümkün olmaktadır.

48. Aya İrini Kilisesi Müzesi

Aya İrini Kilisesi

Burası neresi? İstanbul’da Osmanlı’dan önce hüküm sürmüş Bizanslılardan kalma önemli dini yapılardan olan Aya İrini Kilisesi, Osmanlı döneminde 19. yüzyılda müzeye dönüştürülmüştür. Bu tarihten sonra İmparatorluk Müzesi olarak isimlendirilen kilise, Osmanlı’daki ilk müze olma özelliğine sahiptir. Aya İrini’nin bir diğer önemli özelliği ise İstanbul’da camiye çevrilmemiş bir şekilde günümüze ulaşan en büyük kilise olmasıdır.

Neden gitmeliyim? Ayasofya’dan 200 yıl önce inşa edilmiş olan Aya İrini Kilisesi, Ayasofya’nın atası olarak kabul edilmektedir. Müzede 19. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı’ya dair askeri parçalar sergilenmiştir. 1908 yılından itibaren ise Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlanmıştır. Tarihi binada günümüzde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir.

 • Adres: Sultanahmet Meydanı Topkapı Sarayı 1. Avlusu, Sultanahmet, Fatih
 • Telefon: (0212) 512 04 80
 • Ziyaret saatleri: Salı günü dışında her gün 09.00-16.00
 • Giriş ücreti: Normal 60₺, indirimli 30₺. Müzekart geçerli
 • Yol tarifi al >

49. Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi

Burası Neresi? 1980 yılında hizmete açılan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, Büyükdere Sarıyer adresindeki eski Azaryan Yalısı’nda konumlanan bir müzedir. Yalının inşasının 19. yüzyılın sonlarında gerçekleştiği düşünülüyor. Bina, müze olarak değerlendirilmeye başlamadan önce, 1978 yılına dek yazlık sayfiye yeri olarak kullanılmıştır. Burası Vehbi Koç tarafından, eşi Sadberk Koç’un anısına açılmıştır ve burada kendisine ait kişisel koleksiyon sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonunu görebileceğiniz müzede aynı zamanda geçici sergilere de yer veriliyor. Kalıcı koleksiyon Arkeoloji Bölümü ve Türk İslam Eserleri Bölümü olmak üzere iki ayrı başlık altında değerlendirilebilir. Müzede günümüzde 19 binin üzerinde eser bulunuyor. Müzede sergilenen eserler sayesinde, tarih konusunda herhangi bir bilgisi olmayan bir ziyaretçi bile tarihe ilgi duyabiliyor.

Kaçırmayın! Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde çocukları tarihle ve sanatla tanıştırmak adına hafta içi okul gruplarıyla da etkinlikler düzenleniyor. Müzede aynı zamanda çocuklara yönelik eğitici çeşitli çalışmalar da yürütülüyor.

 • Adres: Büyükdere, Piyasa Cd. No: 25 D:29, 34453 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 242 38 13
 • Ziyaret saatleri: Çarşamba günleri dışında her gün 10.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

50. Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

Burası Neresi? Orhan Pamuk okurlarının yakından tanıdığı Masumiyet Müzesi romanından ilham alan müze, 2012 yılından bu yana İstanbul’un Beyoğlu semtinde hizmet veriyor. Müze, kitabın yayınlanışının ardından 4 yıl sonra hayata geçirilmiştir. 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü alan Masumiyet Müzesi, oldukça farklı bir ambiyansa sahip.

Neden Gitmeliyim? 2008 yılında yayımlanan kitap ile birlikte tasarlanan müzenin 1950 yılından 2000’e uzanan bir İstanbul hikayesini konu aldığını söyleyebiliriz. Burayı görmek için kitabı okumuş olmanız da şart değil; ne de olsa eski İstanbul taksilerinden yalı kültürüne kadar İstanbul’u bu derece detaylı biçimde önünüze seren bir yapı her şekilde dikkatinizi çekecektir.

Kaçırmayın! Masumiyet Müzesi’ne gitmeden evvel kitabı okumanızı yine de tavsiye ediyoruz. Böylece gezinizi daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. Zira bu kitabı bir çırpıda okuyup bitireceğinizden eminiz!

 • Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 252 97 38
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri dışında her gün 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

51. İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Burası Neresi? Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı; tarihi 1897 yılına dayanan köklü bir oluşumdur. İstanbul Deniz Müzesi, 2013 yılından bu yana, ziyaretçilerini Beşiktaş’ta ağırlıyor. Müze, Türkiye’deki denizcilik üzerine kurulmuş en büyük müze olma özelliğini taşıyor.

Neden Gitmeliyim? Müze koleksiyonunu; Atatürk’e Ait Eşyalar, Tarihi Kayıklar, Ahşap Eserler, Metal Eserler, Tekstil-Dokuma Eserler, Kağıt Eserler, Taş Eserler ve Plastik Sanat Eserleri olmak üzere sınıflandırmak mümkün. Bu eserler müzenin toplam üç katına yayılmış durumdadır. Müzenin ayrıca son derece güçlü bir arşivi ve kütüphanesi de mevcut. Müzenin Beşiktaş gibi İstanbul’un en merkezi konumlarından birinde bulunması da burayı ziyaretçiler için cazip kılıyor.

Kaçırmayın! Çocuklarınıza ülkemizin denizcilik tarihi hakkında bilgilenme imkanı sunmak istiyorsanız İstanbul Deniz Müzesi’ni kesinlikle listenize dahil etmelisiniz.

 • Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. No:6 D:1, 34353 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 327 43 46
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 09.00-17.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.00, Pazartesi kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

52. Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Burası Neresi? 1975 yılından bu yana müze olarak ziyaret edilebilen ve Beyoğlu’nda yer alan Galata Mevlevihanesi, özellikle maneviyat yolculuğuna ilgi duyanlar için İstanbul’da görülmesi gereken arasında olmazsa olmaz bir adres. 2001 yılında gerçekleştirilen kapsamlı çalışmalarla yenilenen Mevlevihane’nin bahçesinde İbrahim Müteferrika’nın mezarı da buraya gelindiğinde ziyaret edilmelidir.

Neden Gitmeliyim? El yazması eserler, türbeler, geniş kapsamlı bir kütüphane, şeyhlerin ve neyzenlerin öyküleri müze kapsamında görebilecekleriniz arasında. Şeb-i Arus gibi yılın özel dönemlerinde Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde sema törenleri eşliğinde çok daha keyifli bir geziyi tamamlayabilirsiniz ve İstanbul’daki en eski Mevlevihanenin manevi havasını ciğerlerinize sonuna kadar çekebilirsiniz.

Kaçırmayın! Diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi olan bu müzeye giderek hem sema gösterilerinin hem de Beyoğlu’nun keyfini çıkarabilirsiniz. Sema gösterileri her gün saat 17.00’da gerçekleştirilmektedir.

 • Adres: Şahkulu, Galip Dede Cd. No:15, 34420 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 245 41 41
 • Ziyaret saatleri: 1 Nisan-1 Ekim 10.00-17.00, 1 Ekim-1 Nisan 09.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Giriş ücreti: 18₺. Sema gösterileri için bilet ücreti ise 100₺. Müzekart geçerli ancak sema gösterilerine dahil değil.
 • Yol tarifi al > 

53. Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

Burası Neresi? Bankoları ve kasalarıyla girişinde gerçek bir tarihi bankayı canlandıran, devamında ise özellikle çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmalarının yapılabildiği salonları barındıran Türkiye İş Bankası Müzesi kesinlikle görülmeye değer bir müze. Açılışı ise 14 Kasım 2007 tarihinde gerçekleşmiştir.

Neden Gitmeliyim? Cumhuriyet tarihinin ilk bankasının tarihine burada yakından bakabilirsiniz. Müzede sergilenen nesneler 1924 yılından bu yana özenle toparlanmış ve restore edilerek sergilenmeye hazır hale getirilmiştir. Daktilolar, hesap makineleri, kumbaralar ve diğer bankacılık ürünleri Türkiye İş Bankası Müzesi’nde orijinal halleriyle ziyaretinizi bekliyor. Ayrıca müzeye giriş ücretsiz.

Kaçırmayın! Türkiye İş Bankası Müzesi, İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yer. Üstelik müzeye girişler tamamen ücretsiz!

 • Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 511 13 31
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-18.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

54. Miniatürk

Miniatürk

Burası Neresi? Sahip olduğu masalsı atmosfer ile birkaç adım öne çıkan Miniatürk; tek bir şehri ziyaret ederek tüm Türkiye’deki kültür varlıklarını yakından incelemenize olanak sağlıyor. Burada minyatür biçimde yer alan yapılar arasında Selimiye Camii, Anıtkabir, Sümela Manastırı, Safranbolu Evleri ya da Mardin Taş Evleri gibi Anadolu’dan sayısız eser var.

Neden Gitmeliyim? Miniatürk’te ayrıca Taksim Cumhuriyet Anıtı, Aya İrini Kilisesi, Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaşı ve Topkapı Sarayı gibi menşei İstanbul olan tarihi eser ve yerleri ile de karşılaşabiliyorsunuz. Bu nedenle burası İstanbul’da kısıtlı zamanı olanlar için oldukça cazip ziyaret noktalarından biridir. Alan içinde toplamda ise 136 adet Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerinden oluşan muhteşem bir koleksiyon sergileniyor.

Kaçırmayın! Son olarak; yurt dışından da Mostar Köprüsü ve Atatürk’ün Selanik’teki Evi gibi Türkiye için önemli olan mimari yapıların minik hallerini Miniatürk’te ziyaret edilebileceğini hatırlatalım.

 • Adres: Örnektepe, İmrahor Cd. No:7, 34445 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: +90 (212) 222 28 82
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

– Sergi Salonları ve Sanat Galerileri

55. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Burası Neresi? Güncel sergileri ve sanat galerini dolaşmaktan hoşlananlar için; Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı uluslararası geçerliliği olan bir seçenek. Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nın açılışı 3 Haziran 1949 tarihinde gerçekleşmiştir ve o günden bu güne pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

Neden Gitmeliyim? Mekanın etkinlik takvimini yakından takip ederek kariyer fuarlarından akşam yemeklerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan aktivitelerden haberdar olabilirsiniz.

Kaçırmayın! Bostancı-Taksim dolmuşları ile ya da Beşiktaş İskelesi’nden Harbiye dolmuşlarına binerek mekana ulaşmanız mümkün.

56. Beyoğlu Sanat Galerisi

Beyoğlu Sanat Galerisi

Burası Neresi? Beyoğlu Sanat Galerisi, hem sanat etkinliklerinin sayısı hem de sanatçıların uğrak noktası olmak bakımından İstanbul’un kalbi sayılabilir. Toplam iki kattan oluşan galeriye giriş için ücret ödenmiyor. Ortamın çok sakin, sessiz ve temiz olması ise insana huzur veriyor.

Neden Gitmeliyim? Başkanlık Binası Sergi Salonu olarak da anılan Beyoğlu Belediyesi’ne ait sanat galerisinde; hem güncel sergiler hem de kalıcı sergiler her an ziyaret edilebiliyor. Küçük olmasına karşın Beyoğlu’na yolu düşen herkesin yarım saatini ayırıp bu sanat galerisini incelemesini öneriyoruz.

Kaçırmayın! Uluslararası anlamda birçok sergiye ve konferansa ev sahipliği yapan Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul’un gezilecek yerleri listesine eklenmeli!

 • Adres: Tomtom, İstiklal Cd. No:217, 34433 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 249 26 10
 • Ziyaret saatleri: Hafta içi 09.00-18.00, Cumartesi 10.00-18.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

57. Akbank Sanat Kütüphane

Akbank Sanat

Burası Neresi? Her sene Caz Festivali ve Kısa Film Festivali gibi önemli etkinliklerde ön plana çıkan bir adres olarak Akbank Sanat; İstanbul’da ziyarete değer mekanlardan biri. Akbank Sanat’ın ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor olması da burayı sanat severler için ilgi çekici kılmaktadır. Galerideki sergiler 1,5 ayda bir değişmektedir ve eserler 6 katlı binada sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Akbank Sanat, ‘Hint Sineması’na Bir Bakış’ gibi özel temalı programlar, konserler, sergiler ve sempozyumlara ev sahipliği yapıyor. Sanatsal anlamda oldukça nitelikli bir yapıya sahip olan kurumda, her ay birbirinden farklı organizasyonlar düzenleniyor. Gerçekleştirilen güncel etkinliklerden haberdar olmak için Akbank Sanat İnstagram sayfasını takip edebilirsiniz.

Kaçırmayın! Modern sanatın en iç açıcı ifadelerine Akbank Sanat sergilerinde rastlayabilirsiniz. Sanat merkezi Beyoğlu’nda konumlandığı için ulaşım seçeneklerinden yana da oldukça zengin. Galerinin son katında bulunan kafe ise Beyoğlu’nun muhteşem manzarasını seyretme imkanı sunuyor.

 • Adres: Şehit Muhtar, 34435 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 252 35 00
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 14.00-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

58. İstanbul Modern

İstanbul Modern

Burası Neresi? İstanbul Modern Sanat Müzesi, kısa adıyla İstanbul Modern, modern sanat ile ilgilenenlere hitap eden bir sanat merkezi olarak Beyoğlu’nda yer alıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Eczacıbaşı ailesinin iş birliğiyle kurulan İstanbul Modern, 2004’ten bu yana, her yıl etkisini daha da arttırarak hizmet vermeye devam ediyor. Müzenin bulunduğu bina aynı zamanda 2003 yılındaki 8. Uluslararası İstanbul Bienali’ne de ev sahipliği yaptığı için İstanbul’daki sanat dünyası için çok özel bir yere sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Müzede çağdaş sanat eserlerinin görücüye çıktığı sergilerin dışında kütüphane gibi alanlar, film gösterimleri, tiyatro oyunları, konferans ve söyleşi gibi etkinlikler de düzenleniyor. Türkiye’nin metropolünün modernist sanat kültürünü yakından görmek için İstanbul Modern’e mutlaka gitmenizi öneriyoruz.

Kaçırmayın! İstanbul Modern için gelecekte Karaköy’e taşınma durumu var; ancak şu an için Asmalımescit’teki tarihi mekanda yer alıyor.

 • Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No: 99, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 334 73 00
 • Çalışma saatleri: 11.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

– Çarşılar, Pazarlar

59. Kapalı Çarşı

Kapalıçarşı görünüm

Burası neresi? Açıkçası alışveriş yapmak için çok cazip midir değil midir bilemeyiz ama İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri kesinlikle Kapalı Çarşıdır. Geçmişi yaklaşık 600 yıl öncesine dayanan Kapalı Çarşı, İstanbul’un alışveriş konusunda simgesel noktalarından biridir. Çarşının Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edildiği düşünülmektedir.

45.000 m²’lik alana yayılmış olan Kapalı Çarşı içinde başta kuyumcular ve baharatçılar olmak üzere aklınıza gelebilecek birçok alanda hizmet veren yüzlerce yıllık esnaf dükkanları bulunuyor. Toplamda 4.000 civarında dükkanın hizmet verdiği tahmin ediliyor. Bu dükkanlar otantik yönüyle özellikle Avrupalı turistler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor.

Neden gitmeliyim? Türkiye’nin en popüler çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı, otantik bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyenler için mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Kapalı Çarşı İstanbul için o kadar önemli bir yer konumundadır ki, bazı günler ziyaretçi sayısı 600 bin civarında olmaktadır.

 • Adres: Beyazıt, 34126 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.30-19.0, Pazar günleri kapalı
 • Yol tarifi al >

60. Mısır Çarşısı

Tarihi Mısır Çarşısı, İstanbul
Tarihi Mısır Çarşısı, İstanbul

Burası neresi? Osmanlı zamanında 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Mısır Çarşısı, tıpkı Kapalı Çarşı gibi İstanbul’un ikonik alışveriş durakları arasında bulunuyor. Buraya geldiğinizde lüks mağazalar yerine aktarları, çiçekçileri bulabiliyorsunuz. Hatta sülük satan dükkanlar bile bulunuyor.

Burası ilk kurulduğunda “Valide Çarşısı” olarak anılmıştır. Mısır’dan getirilen ürünlerin yoğun olarak satıldığı bir yer olması nedeniyle sonradan “Mısır Çarşısı” ismiyle bilinmeye başlamıştır. Çarşının toplamda 6 girişi bulunmaktadır. Böylelikle insanlar yoğunluk yaşamadan kendilerini çarşının koridorlarında bulabilmektedir. Çeşitli tarihlerde yenilenme çalışmalarından geçen Mısır Çarşısı, sağlam bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Neden gitmeliyim? Geçmişte yani Osmanlı zamanında İstanbul’da ticari faaliyetlerin en yaygın olarak sürdürüldüğü yerlerden olan Mısır Çarşısı, günümüzde de alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir.

 • Adres: Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul
 • Telefon: (0212) 513 65 97
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi arası 08.00-19.00, Pazar günü ise 09.30-19.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

61. Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Burası neresi? Kapalı Çarşı ile Beyazıt Camii arasındaki Sahaflar Çarşısı, kitap aşıkları için uygun fiyata kitap alınabilecek İstanbul’daki keyifli duraklardan biridir. Tarihi Kapalı Çarşı ile aynı döneme denk gelen Sahaflar Çarşısı İstanbul Üniversitesi’nin hemen arkasında yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Özellikle eski kitaplara meraklı olanlar ve uzun zamandır aradığı bir kitabı bulamayanlar için listeye alınmasını tavsiye ediyoruz. Çarşıda bulunan 20’nin üzerinde sahafta piyasada bulamayacağınızı, basımı olmayan birçok kitabı çok uygun fiyata satın alma şansına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Beyazıt, Sahaflar Bedesteni Sk. No: 4, 34126 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 09.00 – 19.30 *Her gün açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

– Meydanlar, Caddeler, Semtler

62. İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

Burası Neresi? Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olan 1,4 km uzunluğundaki İstiklal Caddesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde, Tünel ile Taksim Meydanı arasında bulunuyor. 19. yüzyıldan beri İstanbul’un sembollerinden biri olarak varlığını devam ettiren İstiklal Caddesi, kafelerden restoranlara, barlardan gösteri merkezlerine, mağazalardan sinema salonlarına kadar birçok etkinlik alanını içinde barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un çekim noktaları bir bir burada ve ara sokaklarında konumlandığı için; İstanbul geziniz boyunca İstiklal Caddesi’ni es geçmeniz pek de mümkün değil. Yine de bir İstanbul gezisinin en az bir saatini tarihi tramvay manzaralı caddede geçirmeyi ihmal etmeyin. Gece hayatı, alışveriş mekanları ve yeme içme ihtiyaçlarınızın tamamını her gün binlerce kişinin gelip geçtiği İstiklal Caddesi’nde karşılayabilirsiniz.

Kaçırmayın! İstiklal Caddesi’nin meşhur ıslak hamburgerinin tadına bakmayı ve taksim meydanında güzel bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın!

63. Nişantaşı

Nişantaşı, Teşvikiye

Burası neresi? İstanbul’un en popüler semtleri arasında bulunan Nişantaşı, özellikle sunmuş olduğu lüks alışveriş imkanlarıyla da ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Abdi İpekçi Caddesi, Atiye Sokak gibi kısımlar birçok lüks butiğe ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır.

Neden gitmeliyim? Ünlülerin uğrak yerlerinden olan Nişantaşı, birçok ünlüyü görebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz keyifli noktalardan biridir. Meşhur Teşvikiye Camii de Nişantaşı’na gelenlerin görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Burası aynı zamanda birçok restoranı ve kafesiyle oturup bir şeyler yemek içmek için de değerlendirilebilecek önemli bir yerdir.

64. Ortaköy

Ortaköy

Burası neresi? Beşiktaş’ın en yoğun semtlerinden olan Ortaköy, muhteşem Boğaz manzarası seyretmek, lüks butik mağazalarında alışveriş yapmak için ziyaretçilerin geldiği özel noktalardandır. Semtin Boğaz’a nazır simge yapısı Ortaköy Camii ise ayrıca incelenmesi gereken muhteşem tarihi eserlerden biridir.

Neden gitmeliyim? Boğaz manzarasını seyretmek ve lezzetli meşhur kumpirlerden yemek için İstanbul’a gelen herkesin mutlaka Ortaköy’e uğraması gerekiyor.

65. Eminönü

Eminönü

Burası Neresi? 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Camii ve Süleymaniye Camisi’yle çevrelenen Eminönü, İstanbul’un ve aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü semtlerinden biridir. Eminönü, İstanbul’un Tarihi yarımada bölgesinde, Haliç’in batısında yer alıyor. Şehrin tarihi çekirdeği olan ‘sur’ içinde yer alan Eminönü, sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerle turizm açısından önemli bir cazibe merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Balık ekmek yemek için İstanbul’da yolunuzu Eminönü tarafına düşürmelisiniz. Sandallarda pişirilen balıkların satışa sunulduğu bölgede enfes de bir deniz manzarası mevcut. Eminönü’ne kadar gelmişken meşhur Mısır Çarşısı’ndan alışveriş yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kaçırmayın! Günün her saati yerli-yabancı sayısız turistle dolup taşan Eminönü, aynı zamanda önemli bir limandır. Bursa ve Balıkesir (Bandırma) gibi şehirlere seferler düzenleyen İDO ve BUDO feribotları buradan hareket eder. Simit, kestane kebap, mısır ve sandviç gibi sokak yiyecekleri satan seyyar esnaflarla dolu Eminönü’nde sıcacık bir çay ile simit keyfi yapmayı ve buralara kadar gelmişken İstanbul manzarasına karşı bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın!

66. Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi

Burası neresi? Kadıköy Belediyesi’nde başlayan Bağdat Caddesi, Avrupa Yakası’nda İstiklal ne ise, Anadolu Yakası’nda odur. 14 km boyunca uzanarak Maltepe Belediyesi sınırlarına kadar ulaşan Bağdat Caddesi, Anadolu Yakası’nda alışveriş, yeme içme ve eğlenme için gidilebilecek ilk akla gelen bölgedir. Burası yerli halk arasında kısaca “Cadde” olarak adlandırılır.

Neden gitmeliyim? Özellikle hafta sonları kıpır kıpır olan Bağdat Caddesi hem alışveriş hem de eğlenmek için gidebileceğiniz noktlar arasında bulunuyor.

67. Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı

Burası neresi? Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok önemli tarihi esere ev sahipliği yapan Sultanahmet Meydanı, İstanbul’daki en önemli duraklardan biridir. Şehrin önemli buluşma noktalarından olan Sultanahmet Meydanı’na geldiğinizde görmeniz gereken  birçok önemli eser bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Başta Topkapı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii olmak üzere Dikilitaş ve Alman Çeşmesi gibi önemli tarihi eserler ile Sultanahmet Meydanı İstanbul gezisi düzenleyenler için unutulmaz ziyaret noktalarından biridir.

Kaçırmayın! Sultanahmet’e geldiğinizde es geçmemeniz gereken noktaları not almak için Sultanahmet Meydanı’ndan mutlaka görülmesi gereken yerler listemizi incelemelisiniz.

 • Adres: Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul
 • Ziyaret saatleri: 24 saat
 • Yol tarifi al >

68. Balat

Balat

Burası neresi? Farklı dinlere inanan insanların buluşma ve yaşama noktası olan Balat, tehlikeli kabul edilebildiği gibi İstanbul’un en fotojenik semtlerinden biridir. Balat bölgesi Fatih semtinde yer almaktadır. Burası fotoğraf çekmek için ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken bir bölgedir. Buraya gelerek hem tarih hem fotoğraf açısından çok doyurucu bir gün geçirmeniz mümkün.

Neden gitmeliyim? Fener Rum Patrikhanesi ve Fener Rum Erkek Lisesi başta olmak üzere Balat’ta görülmesi gereken çok önemli yerler bulunuyor. Buraları görmek ise İstanbul’dayken kesinlikle yapmanız gereken şeylerden biridir.

69. Garipçe Köyü

Garipçe Köyü

Burası neresi? Sarıyer’e bağlı minik bir balıkçı kasabası olan Garipçe Köyü, son yıllarda İstanbul’un gözde kaçış rotalarından biri olmuştur. Köy Sarıyer’in merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası özellikle doğal ürünlerle köy kahvaltısı yaparak güne başlamak isteyenlerle dolup taşmaktadır. Köydeki kilise ve kale kalıntıları ise etkileyici fotoğraflar çekebilmeniz için harika fon oluşturmaktadır.

Neden gitmeliyim? Doğayla iç içe zamanların tadını çıkarmak, kahvaltı yapmak ve balık yemek için bu güzel köyü mutlaka İstanbul gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Dilerseniz yaz aylarında Büyük Liman’dan denize de girebilirsiniz.

70. Kuzguncuk

Kuzguncuk

Burası neresi? Ekmek Teknesi, Perihan Abla gibi nostaljik dizilerin çekildiği Kuzguncuk, İstanbul’un huzur kokan yerlerinden biridir. Kuzguncuk’ta sıralanmış renkli boyalı cumbalı evler, adeta bir film karesini andırıyor ve ziyaretçiler için muhteşem fotolar çekileceğinin habercisi oluyor.

Kuzguncuk’taki yerleşim özellikle 17. yüzyılda Musevilerin buraya gelmesiyle başlamıştır. 18. yüzyılda da Rumlar ve Ermeniler burayı yerleşim yeri olarak tercih etmiştir. Bu da Kuzguncuk’ta muhteşem bir kültürel dinamiğin oluşmasına neden olmuştur.

Neden gitmeliyim? Molla Köşkü, Marko Paşa Köşkü, Fethi Paşa Yalısı gibi tarihi yapılar başta olmak üzere Kuzguncuk’ta görebileceğiniz çok güzel yerler bulunuyor ve burası size güzel bir gün geçireceğinizin garantisini sunuyor.

Kaçırmayın! Kuzguncuk’a geldiğinizde Kuzguncuk Sahil’e giderek muhteşem boğaz havasını içinize çekmeyi ihmal etmeyin.

– Sahiller

71. Bebek Sahili

Bebek Sahili

Burası Neresi? İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi geren Bebek Sahili, Boğaziçi’nin Avrupa yakasında Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alıyor. İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Bebek ve sahili restoran, kafe ve barlarla doludur. Bebek Parkı’yla da bilinen bu sahil, İstanbul gece hayatının hareketli noktalarından biridir.

Neden Gitmeliyim? Şehirde üç beş tur atmak istiyorsanız nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Bebek sahili, kahvenizi alıp yerleşebileceğiniz en ferah ve en popüler noktalardan biri. Burada hafta sonu her an yürüyüş yapmakta olan ünlü isimlerle karşılaşabilirsiniz. Hafta içi akşam saatlerinde de Bebek’te mekanlar günün yorgunluğunu atmak isteyen nezih kitleler ile dolup taşıyor. Ayrıca sahilde çocuklar için düşünülmüş çok eğlenceli oyun alanları burayı çocuklu aileler için de keyifli bir ziyaret noktası haline getiriyor.

Kaçırmayın! Bebek Sahili’nin muhteşem manzarasına hayran kalacağınızdan eminiz. Tabi bu manzara güzel bir fotoğrafı hak ediyor! Bunun yanı sıra İstanbul seyahatinizi Haziran ayına denk getirerek, her yıl Bebekliler Derneği tarafından düzenlenen Bebek Şenliği’ne katılabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun! Bebek Sahili çoğu zaman araç trafiği bakımından yoğun olduğu için özel aracınızla geldiğinizde park yeri bulma konusunda sorun yaşayabileceğinizi bilmenizi isteriz.

72. Üsküdar Sahili

Üsküdar Sahili

Burası Neresi? İstanbul, Anadolu yakasının en bilinen ilçelerinden biri olan Üsküdar, birbirinde değerli birçok tarihi eserle çevrilidir. Muhteşem İstanbul siluetini karşısına alan manzarası, tarihi ve kültürel varlığıyla turizm açısından popüler bir cazibe merkezi olan Üsküdar’ın sahili de oldukça meşhurdur.

Neden Gitmeliyim? Harem-Üsküdar arasındaki sahil yolu, İstanbul’un sembolik yapılarından biri olan Kız Kulesi manzarasıyla biliniyor. Bu şahane manzarayı seyretmek için milyonlarca turist Üsküdar’a akın ediyor. Yılın belirli dönemlerinde daha da yoğun bir turist akışına sahip olan sahil üzerinde, birçok restoran ve kafe bulunuyor.

Kaçırmayın! İstanbul’un tarihi yerleri açısından zengin bir ilçe olan Üsküdar’a ve Üsküdar sahiline giderek, bu panoramik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Üsküdar’a gelmişken Kuzguncuk’a mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Ekmek Teknesi gibi Türk televizyonun en iyi  dizilerinin çekildiği Kuzguncuk, tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, minik kafe ve çay bahçeleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor!

73. Moda Sahili

Moda Sahili

Burası Neresi? İstanbul’un en hareketli sahillerinden biri olan Moda Sahili, Kadıköy ilçesinin Moda semtinin kıyı şeridinden oluşuyor. Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanan sahil, özellikle gençler için popüler bir buluşma noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? İstanbul turuna güzel bir mola vermek için Moda Sahili en iyi seçeneklerden biri oluyor. Zira özellikle hafta sonları cıvıl cıvıl olan bu sahilde, sokak müzisyenlerinin ezgileri eşliğinde, yemyeşil çimlerde oturabilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Moda Sahili’nde kayalıklara oturup arkadaşlarla sohbet etmek ise olmazsa olmaz etkinliklerden biridir. Tabi bunun için yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Kaçırmayın! Dondurmacıları ve çay bahçeleriyle meşhur olan Moda’da dolaşabilir, sonrasında sahile inerek, yemyeşil çimlerin üzerinde piknik yapabilirsiniz.

74. Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili

Burası Neresi? Caddebostan Sahili, İstanbul Anadolu yakasında, Kadıköy ilçesine bağlı Caddebostan mevkiinde yer alan, yemyeşil, popüler bir sahildir.

Neden Gitmeliyim? Tıpkı Moda Sahili gibi sahilde dinlenip, hoş vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri olan Caddebostan Sahili, özellikle son dönemlerde oldukça rağbet görüyor. Çocuk bahçeleri, oyun kompleksleri ve çim alanlarla dolu olan sahilde, hafta sonları şarabını, sandalyesini ve masasını alıp gelen insanlarla dolup taşıyor. Oturması çok keyifli olan bu sahile bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Caddebostan Sahili aynı zamanda sahip olduğu 3 adet plajla yaz mevsiminde denize girmek isteyenler için de güzel bir buluşma noktasıdır. Plajlar 450, 300 ve 250 metre uzunluğundadır. Ziyaretçiler burada denize girmenin yanı sıra gün batımını ve gün doğumunu yakalayıp unutulmaz fotoğraf kareleri çekebilir.

Kaçırmayın! Caddebostan Sahili’ne gitmek için en uygun dönem yaz ve bahar dönemi olacaktır. Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız hafta içini tercih edebilir ya da hafta sonu cıvıl cıvıl olan sahilin tadını çıkarabilirsiniz.

– Seyir Noktaları, Tepeler

75. Büyük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi

Burası Neresi? Denizden 268 m yüksekte yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve geçmişi çok eskilere dayanan meşhur bir seyir noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? İstanbul siluetinin muazzam manzarasını seyredebileceğiniz yüksek bir tepe olan Büyük Çamlıca Tepesi, turizm açısından şehrin en popüler yerlerinden biridir. Çamlıca, Yedi tepe İstanbul’un en güzel tepelerinden biri olarak,  tertemiz havası ve yemyeşil doğal alanıyla meşhurdur. Nurbaba Tekkesi (Bektaşi) gibi yapılara ev sahipliği yapan tepe, yapımına 29 Mart 2013’te başlanan ve 3 Mayıs 2019’da açılışı yapılan Büyük Çamlıca Camisi ile ününe ün katmıştır. cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan büyük Çamlıca Cami, 6 minareden oluşup; 63 bin kişi kapasiteye sahiptir.

Kaçırmayın! Çamlıca Tepesi’ni İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin ve sıcak bir tavşankanı çay söyleyip, yedi tepe İstanbul’un manzarasının keyfini çıkarın. Ayrıca gelmişken Büyük Çamlıca Camisi’nin Osmanlı dönemini yansıtan Neo-klasik mimarisini görmeden dönmeyin!

 • Adres: Kısıklı, Çamlıca Tepesi yl No:25/10, 34692 Üsküdar/İstanbul
 • Yol tarifi al >

76. Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Burası Neresi? İstanbul’un en meşhur tepesi olan Pierre Loti, Eyüp ilçesinde, denizden 55 m yükseklikte konumlanmış, Haliç’e nazır, oldukça güzel bir tepedir. Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede aynı isimle bir de kahve bulunuyor. İstanbul’un simgesel yapılarından biri olan Pierre Loti tepesine gelenler, genellikle bu kahvede çay-kahve içip, manzaranın tadını çıkarıyor.

Neden Gitmeliyim? Eyüp semtini ve meşhur Eyüp Sultan Camii’ni kuş bakışı izlemek ve çayınızı manzaraya karşı yudumlamak isterseniz sizi Pierre Loti Tepesi’ne alalım. Burası İstanbul’da panoramik manzara denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Burasının tarihi 18. yüzyıla dayanıyor ve ticaret adamı ve seyyahların İstanbul gezilerinde mutlaka Pierre Loti Tepesi’ne uğradıkları biliniyor. Tepeye giderken göreceğiniz Necip Fazıl Kısakürek’in mezarına ev sahipliği yapan dergah da burayı uhrevi açıdan anlamlı kılan unsurlardandır.

Kaçırmayın! Pierre Loti Tepesi’ne ulaşmak için Eyüp-Piyerloti teleferiğini tercih etmelisiniz. Turistik bir ulaşım aracı olan teleferik, hafta içi 08.00-22.00 saatleri arasında yoğun zamanlarda ise 5 dakikada bir hizmet veriyor.

 • Adres: Eyüp Merkez, Karyağdı Sk. No:20, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
 • Yol tarifi al >

77. Dragos Tepesi

Dragos Sepeti

Burası Neresi? Marmara Denizi’nin enfes manzarasına karşı kuş bakışı İstanbul keyfi yapmak isteyenler için Anadolu Yakası’ndaki Kartal ilçesine bağlı Dragos Tepesi var. Bu tepenin geçmişi 6. yüzyıla kadar uzanıyor ve manzara seyretmekten hoşlananların İstanbul’daki favori mekanlarından biridir.

Neden gitmeliyim? Dragos Tepesi, Prens Adaları’nı seyretmek için gelinebilecek en güzel yerlerin başında geliyor. Buradaki sosyal tesisler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. İşletme 2007 yılından bu yana ziyaretçilerine uygun fiyatlarla hizmet vermeye devam ediyor. Hem Marmara Denizi’ndeki adaları berrak bir biçimde izlemek hem de kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği seçeneklerinden birini keyifle değerlendirmek isterseniz; yolunuzu Dragos Tepesi’ne düşürebilirsiniz.

Kaçırmayın! Dragos sosyal Tesisleri’ne hafta sonu gitmeniz halinde kalabalık ve cıvıl cıvıl bir ortamla karşılaşacaksınız!

Dragos Tepesi efsanesi! Bu tepede çok büyük bir hazinenin bulunduğu efsanesi biliniyor. Bu hazineyi ise başında bekleyen dev bir ejderhanın koruduğu rivayet edilmektedir ve tepenin ismi de bu efsaneye dayanmaktadır.

78. Sapphire Seyir Terası

Sapphire Seyir Terası

Burası Neresi? 261 metre anten yüksekliğiyle, Shard London Bridge’den sonra Avrupa’da en yüksek 17. bina olan Sapphire, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer alıyor. İstanbul’un çoğu noktasından görülebilen binanın en meşhur yeri kuşkusuz seyir terasıdır.

Neden Gitmeliyim? 236 metre yükseklikteki Sapphire Seyir Terası, 360 derecelik İstanbul manzarasıyla, İstanbul gezilecek yerler listesine kesinlikle eklenmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sapphire Seyir Terası, Son yıllarda tüm bu özellikleriyle İstanbul’daki seyir tepeleri ve terasları arasında oldukça popüler! Seyir Terası, 66 katlı binanın 54. katında yer alıyor. burada ayrıca İstanbul manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz Vista Cafe & Restaurant, özel etkinliklerin düzenlendiği Davet & Organizasyon Salonu ve Showtime Pictures olarak adlandırılan bir fotoğraf çekim alanı bulunuyor.

Kaçırmayın! İstanbul gezinizde paraya kıyıp Sapphire Seyir Terası’nda hizmet veren SkyRide 4D Simülasyon’a katılmak isteyebilirsin. Zira simülasyonda seyir terasında gördüğünüz tüm manzaralara yaklaşma ve onları hissetme şansı tanıyor. Seyir Terası’ndan hareket eden helikopter simülasyonuyla Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi birçok simgesel yapıyı yakından görebiliyorsunuz.

 • Adres: Emniyetevleri, Eski Büyükdere Cd. No:1, 34415 Kâğıthane/İstanbul
 • Telefon: (0212) 268 80 80
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

79. Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Burası Neresi? Denizden 201 m yükseklikte konumlanmış olan Yuşa Tepesi, İstanbul’un Beykoz ilçesinde, Anadolu Kavağı mevkiinde bulunan turistik ve manevi açıdan önemli bir tepedir. Tepenin bir diğer önemi ise Hz. Yuşa Türbesi’ne ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor.

Hz. Yuşa, Yusuf(A.S)’nin soyundan gelen göstermiş olduğu mucizeleriyle Müslümanlar arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu da muhteşem manzaraya sahip olan bu tepeyi özellikle Müslümanlar tarafından dini açıdan da önemli uğrak yerlerinden biri haline getirmiştir. Kendisi aynı zamanda denizciler tarafından İstanbul’un manevi koruyucularından biri olarak kabul edilmiştir.

Neden gitmeliyim? Tüm şehrin manzarasını buradan görmek pek mümkün olmasa da Yuşa Tepesi İstanbul’u seyredebileceğiniz güzel tepelerden biridir. Hz. Yuşa türbesi nedeniyle yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip olan tepenin kuzeyinde Beykoz’un tarihi yerlerinden biri olan Yoros Kalesi yer alıyor. Dolayısıyla Yuşa Tepesi’ne gelenler bu yapıları da görme şansı elde ediyor.

Kaçırmayın! Yuşa Tepesi’ne sabah erkenden gidip, Yoros Kalesi’nin hemen altında İstanbul’daki doğal kahvaltı mekanlarından ‘Yoros Cafe’de mükellef bir kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

*İstanbul’un Tarihi Yerleri

Ortaköy Camii

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’un dört bir köşesi derin, köklü ve zengin bir tarihle bezenmiştir. Her sokakta her caddede tarihi atmosferi teneffüs edip, derinden hissedebileceğiniz İstanbul tarihi yerler listesi epeyce uzun…

Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’ndan Sultanahmet Camii’ne, Anadolu Hisarı’ndan, Kız Kulesi’ne kadar daha birçok değerli yapıyla çeşitlendirebileceğimiz İstanbul’un tarihi yerleri hakkında detaylı bilgi göz atabilirsiniz, Zira İstanbul’un turistik yerleri ve yapılarının birçoğunu, yılların eskitemediği mimari yapılar ve tarihi eserler oluşturuyor.

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

80. Şile Saklıgöl

Şile Saklıgöl

Burası Neresi? Şile ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Saklıgöl; ördekler ve kazlar eşliğinde cıvıl cıvıl bir gün geçirmek isteyenleri bekliyor. İstanbul’da gezilecek yerler arasında gölün bulunduğu Karamandere Köyü de mutlaka yer almalı.

Neden Gitmeliyim? Bu yöreye yolu düşenler göl kenarında mangal yakmaktan ya da kendin pişir kendin ye usulü hizmet veren restoranlarda vakit geçirmekten hoşlanıyor. Mangal denildiğinde aklınıza hemen et gelmesin; birbirinden leziz deniz ürünleri de burada satışa sunuluyor. Dönüş yolunda ise mutlaka köylülerin tezgahlarına bir şans vererek tamamen doğal köy ürünlerinden tatmalısınız.

Kaçırmayın! Şile Saklıgöl’e nasıl ve ne zaman gitmeniz gerektiğini linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

81. Kilimli Koyu

Kilimli Koyu

Burası Neresi? Ağva’da yer alan Kilimli Koyu, şehrin stresinden kaçmak ya da İstanbul’a kadar gelmişken buranın sakin yüzünü de görmek isteyenler için birebir.

Neden Gitmeliyim? Bu harika manzarayı kim görmek istemez ki? Hem İstanbul’dan uzak hem de doğal bir yer olan Kilimli Koyu, hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz en güzel gezi noktalarından biri!

Kaçırmayın! Ağva için Üsküdar’dan kalkan otobüsleri kullanmak mümkün. Merkezden koya kadar olan 5 kilometrelik yolu yürümeyi tercih ederseniz, muhteşem manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Aksi halde, bu mesafeyi taksiyle de almanız olası. Koy ayrıca, İstanbul çevresinde kamp yapılacak yerler arasında bulunduğundan kamp severler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

82. Aydos Ormanı

Aydos Ormanı

Burası Neresi? İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler listesine artık eklenmesi gereken Aydos Ormanı, henüz yeni keşfedilen bir cennet! Bir zamanlar Anadolu Yakası’nda bulunan güney ormanlarının günümüze ulaşan parçalarından biri olan Aydos Ormanı, İstanbul’un akciğerlerinin bir kısmını oluşturuyor.

Neden Gitmeliyim? Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçeleriyle çevrili olan Aydos Ormanı; Aydos Tepesi ve Aydos gölü olmak üzere farklı alanlardan oluşuyor. Aydos Ormanı, İstanbul’un içinde bulunması sebebiyle şehrin içinde ama şehir karmaşasından uzak bir vaha gibi duruyor. Nitekim İstanbul’un gürültüsünden yorulan insanlar, çoluk çocuk toplaşıp, piknik yapmak, dinlenmek ve orman içinde yürüyüş yapmak için Aydos Ormanı’nı tercih ediyor.

Kaçırmayın! Osmanlı döneminde av alanı olarak kullanılan ve İstanbul’un gizli kalmış güzellikleri arasında yer alan orman, 537 metreyle İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ne ev sahipliği yapıyor. Aydos Ormanı’na ulaşım özel araçlarla, şehir içi halk otobüsleriyle ve minibüslerle sağlanabiliyor. Özel araçla, E-5 ve TEM otoyolu kullanılarak Kartal-Yuvacık ve Sultanbeyli güzergahı üzerinden Aydos’a ulaşılabiliyor. Otobüslerle ise önce Kartal’a gitmeniz, buradan da Aydos minibüslerine binmeniz gerekiyor.

83. Karaburun Limanı

Karaburun Limanı

Burası Neresi? Bu sefer de İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken Karaburun Limanı’ndayız… Karaburun Limanı, İstanbul’a 25 kilometre uzakta, Arnavutköy sınırlarında yer alan bir doğal limandır.

Neden Gitmeliyim? Uzun kumsala ve balıkçıların sığındığı harika bir limana sahip olan Karaburun, İstanbul’da hafta sonu aktivitesi için doğal bir yer arayanlar için oldukça ideal! Karaburun sahili, Avrupa yakasında Kilyos’tan sonra en çok ziyaret edilen ikinci sahil/plaj olma özelliği taşıyor. 2006 yılı itibariyle yenilenen ve turizm potansiyeli iyiden iyiye arttırılan Karaburun Köyü’nde vakit geçirebileceğiniz harika bir kumsal, fotoğraf çektirebileceğiniz muazzam bir gün batımı manzarası ve lezzetli balık ızgaraların tadına bakabileceğiniz salaş restoranlar bulunuyor.

Kaçırmayın! Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak, Karaburun Limanı’na, ortalama 20-30 dakikalık bir sürede ulaşmanız mümkün!

84. Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Burası Neresi? İstanbul’un en güzel turistik balıkçı kasabalarından biri olan Anadolu Kavağı, Boğaz’ın kuzeyinde, Beykoz ilçesinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Oldukça eski ve köklü bir yerleşim olan Anadolu Kavağı, turizm açısından epeyce popüler. Doğu Roma döneminden kalma Yoros Kalesi’ne ev sahipliği yapan kasabada, yemek yiyip, hoş vakit geçirebileceğiniz birçok balık restoranı bulunuyor. Bunun yanı sıra kasabanın Arnavut kaldırımlı sokakları, el emeği yerel ürünler satan küçük mağazaları da göz dolduruyor.

Kaçırmayın! Evlenmek üzere olan çiftlerin vazgeçilmez fotoğraf mekanlarından biri olan Anadolu Kavağı, muhteşem kareler yakalayıp, gün batımının romantik manzarasını izleyebileceğiniz bir yer. 15 Nisan – 15 Eylül arası hafta içi iki defa, yaz sezonunda hafta sonları günde üç defa olmak üzere Eminönü’nden kalkan Özel Gezi vapurlarıyla veya yaz sezonu boyunca her cumartesi Bostancı’dan hareket eden Mehtap Gezisi adı verilen, canlı müzikli vapur seferlerine katılarak Anadolu Kavağı’na gidebilirsiniz.

*İstanbul’da Gezilecek Eğlenceli Yerler

– Gösteri Merkezleri

85. Beşiktaş Kültür Merkezi

Beşiktaş Kültür Merkezi

Burası Neresi? Bugüne kadar sayısız gösteri ve konsere ev sahipliği yapan Beşiktaş Kültür Merkezi, 1994’te Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar tarafından kurulmuştur. Kısaca BKM olarak adlandırılan gösteri merkezi, Bir Demet Tiyatro gibi ekran klasiklerinin doğduğu bir yer olarak İstanbul’da oldukça meşhur!

Neden Gitmeliyim? Çok Güzel Hareketler Bunlar ya da Güldür Güldür Show gibi milyonlarca kişi tarafından ekranlardan takip edilen gösterileri yerinde izlemek isterseniz Beşiktaş Kültür Merkezi biletlerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Kaçırmayın! Bugün Beşiktaş Kültür Merkezi aynı anda çok sayıda tiyatro oyununa, konserlere, stand-up gösterilerine ve özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Etkinlikleri takip etmek için tıkla!

 • Adres: Sinanpaşa, Hasfırın Cd. No:85, 34353 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 236 18 18
 • Ziyaret saatleri: Etkinlik saatlerine göre değişmektedir
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

86. Caddebostan Kültür Merkezi

Caddebostan Kültür Merkezi

Burası Neresi? Kadıköy Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki kültür ve sanat faaliyetlerinin tartışmasız adresi oluyor.

Neden Gitmeliyim? 10 yılı aşkın süredir İstanbulluları ağırlayan Caddebostan Kültür Merkezi’nde, bir sezonda ortalama 1 milyon ziyaretçiden söz ediliyor. Bunun yanı sıra gösteri merkezinde tiyatro oyunları, resitaller, sergiler, galeriler ve birbirinden ünlü isimlerin sahne aldığı konserler düzenleniyor.

Kaçırmayın! Caddebostan Kültür Merkezi’nin etkinlik takvimini takip ederek, harika konserlere ve tiyatro gösterilerine katılabilirsin! Etkinlikleri Biletix üzerinden takip etmeyi unutma!

 • Adres: Caddebostan, Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No:11, 34728 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 467 36 00
 • Ziyaret saatleri: Etkinlik saatlerine göre değişmektedir
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

87. Bostancı Gösteri Merkezi

Bostancı Kültür Merkezi

Burası Neresi? 1991 yılında kapalı gösteri merkezi olarak kurulan Bostancı Gösteri Merkezi, Kadıköy, Mehmet Şevki Paşa Caddesi’nde yer alıyor. Geniş bir alandan oluşan gösteri merkezi, kurulduğu günden bu yana birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Sahip olduğu sahne ve ışık sistemleri ile göz dolduran Bostancı Gösteri Merkezi, Anadolu yakasında onlarca ünlü sanatçıyı, sanat tutkunu izleyicilerle buluşturuyor. Merkez bünyesinde, tiyatro gösterilerinden, ünlü şarkıcıların sahne aldığı konserlere, sergilerden, konferanslara kadar aklınıza gelebilecek her türlü etkinliğe ev sahipliği yapılıyor.

Kaçırmayın! Bostancı Lunaparkı’nın hemen yanında yer alan Bostancı Gösteri Merkezi, dolmuş yolu üzerinde konumlanıyor. Bu arada Bostancı Gösteri Merkezi’ne gitmeden evvel etkinlik takvimini yakın takibe almanız gerekiyor.

 • Adres: Bostancı, Bostanlararası Sokağı No:8, 34744 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 384 72 10
 • Ziyaret saatleri: Gösteri saatlerine göre değişir
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

88. Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un Beşiktaş semtindeki Zorlu Center kompleksinin içinde yer alan Zorlu Performans Sanatları Merkezi, kısaca Zorlu PSM, çok amaçlı Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veriyor. Zorlu PSM 10 sezondur birçok önemli gösteriye ev sahipliği yapmış ve İstanbul’un önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un yeni nesil gösteri merkezleri arasında ön planda olan Zorlu PSM, dünyaca ünlü sanatçıları evinde ağırlıyor. Bunun yanı sıra konser, opera, müzikal, tiyatro ve film gösterimi gibi birbirinden eğlenceli etkinliklere ve sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapan Zorlu PSM, yoğunluktan sıyrılıp kendine yer bulan ve biletini alan herkese açık!

Kaçırmayın! Mekanın geniş alanlarında fuarlar ve alternatif etkinlikler de düzenlenebiliyor. Ayrıca, Zorlu PSM 2019’un en dikkat çeken gösterilerinden biri olan Alice Müzikali’ne ev sahipliği yapmıştır.

 • Adres: Levazım, Koru Sok. No:2, 34340 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 912 37 76
 • Ziyaret saatleri: Etkinliklere göre değişir
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

89. Tim Maslak Show Center

Tim Maslak Show Center

Burası Neresi? Çocuk tiyatrosu, sinema ve tabii ki sahne sanatları alanında aklınıza gelebilecek her türlü gösteri için Tim Maslak Show Center programına göz atmanız mümkün. Zira Tim Show Center haftanın yedi günü birbirinden renkli ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Neden Gitmeliyim? Tim Maslak Show Center, geniş gösteri salonun dışında, sinema salonu, restoran, kafe gibi alanlardan oluşuyor. Yüksek kapasiteli etkinlikler için tasarlanan gösteri merkezinde, gösteri dünyasının ünlü şovlarına, yerli ve yabancı ünlü sanatçılara ve sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Türker İnanoğlu Show Center olarak da bilinen mekan, Maslak’taki merkezi konumu sayesinde özellikle iş çıkışı hafta içi akşamlarını renklendirme fırsatı sunuyor. Mekana kendi aracıyla gelmek isteyenler için, mekan otoparkı ücretli. Buraya Taksim ya da Mecidiyeköy yönünden metro ile ya da Beşiktaş yönünden Sarıyer hat minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Darüşşafaka, Derbent Mevkii, Büyükdere Cd., 34457 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 286 66 86
 • Ziyaret saatleri: Etkinlik takvimini takip ediniz
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

90. Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi

Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi

Burası Neresi? Şehircilik uzmanı Henri Prost’un, 1930’larda İstanbul için hazırladığı imar planında yer alan Cemil Topuzlu Harbiye Açık Hava Sahnesi, uzun yıllardır konserlere, tiyatro oyunlarına ve aklınıza gelebilecek her türlü sanatsal gösteriye ev sahipliği yapan bir kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyim? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından işletilmekte olan Harbiye Açık Hava Sahnesi, özellikle yaz konserleri ile adını duyuruyor. İstanbul’un en iyi gösteri sahnelerinden biri olan Haribiye’de, severek dinlediğiniz sanatçıların konserlerini açık havada, Harbiye esintisi eşliğinde izleyebilirsiniz. Tesiste 4 binin üzerinde koltuk kapasitesi mevcut.

Kaçırmayın! Harbiye’de her yaz düzenli olarak birçok konser gerçekleştiriliyor. Bu konserlerde sahne alan sanatçılar arasında Kenan Doğulu, Sıla, Yıldız Tilbe, Ebru Gündeş, Ajda Pekkan, Sezen Aksu ve Tarkan gibi popüler isimler yer alıyor.

 • Adres: Harbiye, Taşkışla Cd. No:8, 34367 Şişli/İstanbul
 • Telefon: 0 (212) 455 39 00
 • Ziyaret saatleri: Etkinliğe göre değişmektedir
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

91. Cahide Müzikhol

Cahide Müzikhol

Burası Neresi? Harbiye sınırları içerisinde “dinner theatre” adı verilen yemekli eğlenceler Cahide Müzikhol’den soruluyor. Burası özellikle kına gecesi ve bekarlığa veda gibi eğlencelerin tartışmasız adresi haline gelmiş durumda.

Neden Gitmeliyim? Sahnede ayrıca dans gruplarının gösterilerine de denk gelebiliyorsunuz. Mekana rağbet fazla olduğu için özellikle de kalabalık bir arkadaş grubu ile Cahide yollarına düşmeden çok önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kaçırmayın! Cahide Müzikhol’de bazı geceler özel konseptli kabare gösterileri düzenleniyor. Böyle gecelerde oldukça yoğun rağbet gören Cahide’de yer bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Bu yönüyle İstanbul gece hayatına renk katan Cahide’ye kesinlikle gitmelisiniz!

 • Adres: Harbiye, Cumhuriyet Cd. No:52/A, 34367 Şişli/İstanbul
 • Yol tarifi al >

92. Küçükçiftlik Park

Küçükçiftlik Park

Burası Neresi? İstanbul’un en popüler festival ve konser alanı olan Küçükçiftlik Park, birbirinden ,ünlü sanatçıların konserlerine ve şovlarına ev sahipliği yapıyor. Küçükçiftlik Park özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor.

Neden Gitmeliyim? David Guetta’dan Deep Purple’a kadar dünyaca ünlü isimlerin İstanbul’da sahne aldığı festival alanlarından biri Küçük Çiftlik Park. 17 bin kişi kapasiteli gösteri merkezinde 2 bin 350 metrekareyi kapsayan devasa bir çim alan mevcut.

Kaçırmayın! Küçükçiftlik Park’ın etkinlik takvimini Biletix üzerinden de takip edebilirsiniz.

 • Adres: Harbiye, Kadırgalar Cd. No:4, 34367 Şişli/İstanbul
 • Yol tarifi al >

93. UNIQ İstanbul

UNIQ İstanbul

Burası Neresi? İstanbul Maslak’ta yer alan UNIQ İstanbul, doğa ile iç içe, ayrıcalıklı bir ortam sunan hem bir ofis yaşam alanı hem de kendini sürekli yenileyen sanat, eğlence, etkinlik ve kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyiz? Kültür, sanat, lezzet, alışveriş, aile etkinlikleri, gösteri ve aktivite denildiğinde aklınıza her ne geliyorsa UNIQ İstanbul kapsamı dahilinde bulabilirsiniz. Şehir atmosferinden biraz olsun uzaklaşıp sanatsal etkinliklerle oyalanabileceğiniz bir yer olan UNIQ İstanbul’da; UNIQ Hall (tiyatro sahnesi), UNIQ Box, UNIQ Açıkhava, UNIQ Arena ve Wolkswagen Arena gibi birçok özel alan bulunuyor. Bunun yanı sıra UNIQ İstanbul, restoran ve kafelerden oluşan yeme-içme alanları, alışveriş alanları ve çocuklar için özel etkinlik noktalarına ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Her 20 dakikada bir İTÜ Ayazağa metro çıkışıyla arasında ring seferleri düzenlenen mekan ziyaretçilerine ulaşım kolaylığı da sunuyor.

 • Adres: Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, 34485 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0850 850 8647
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

– Alışveriş Merkezleri

94. İstinye Park Alışveriş Merkezi

İstinye Park AVM

Burası Neresi? İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Maslak mevkiinde konumlanan İstinye Park, aklınıza gelebilecek her markanın mağazasının yer aldığı büyük bir alışveriş merkezidir. Merkez içinde 280 mağaza bulunuyor ve bu sayı gerek İstanbul’da gerekse dünyada rekor sayılabilecek bir sayıdır. Merkez 2005 yılından bu yana eğlence ve alışveriş dünyasına hizmet ediyor.

Neden Gitmeliyim? Haftanın her günü İstanbul’un en ünlü isimlerinin yeme içme ve alışveriş ihtiyaçlarını karşıladığı yeri İstinye Park olarak gösterebiliriz. Lüks markalar, ileri teknoloji sinema salonları, ilgi çekici su ve ışık oyunları ya da dünyaca ünlü şeflerin mutfakları burada olsa da alışveriş merkezi ücretsiz servis hizmeti gibi cüzdan dostu uygulamalara da sahip.

Kaçırmayın! Üç boyutlu görüntü ve I-max teknolojili bir salonuyla beraber 12 sinema salonuna sahip olan İstinyePark’ta, güzel bir film izlemek İstanbul’da yapılacak şeyler listesine eklenmesi gereken harika bir aktivitedir!

 • Adres: Pınar, Katar Cd No:11, 34460 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 345 55 55
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi

95. Trump Towers Alışveriş Merkezi

Trump Towers Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un Şişli ilçesinde Mecidiyeköy mevkiinde bulunan Trump Towers  Alışveriş Merkezi, içerisinde restoranlardan kafelere, mağazalardan bijuterilere, sinema salonlarından özel oyun alanlarına kadar birçok etkinlik alanını içerisinde barındıran bir yaşam merkezidir. İstanbul’un en görkemli ve en yüksek yapılarından biri olan Trump Towers’ta, ayrıca iş merkezleri ve rezidanslar da bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Yemek, etkinlik, sinema, tiyatro ve alışveriş denildiğinde yolunuzu Trump Alışveriş Merkezi’ne düşürmek isteyebilirsiniz. Çocuklu aileler için çok sayıda aktivite seçeneği sunan alışveriş merkezi, marka yelpazesi olarak da oldukça geniş.

Kaçırmayın! Mecidiyeköy metro ya da metrobüs durakları aracılığıyla Trump Towers Alışveriş Merkezi’ne kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

 • Adres: Mecidiyeköy, Mecidiyeköy Yolu Cd. No:12, 34400 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 348 78 40
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

96. City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi

City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? merkezi konumu ve şık marka seçkisi ile City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi Türkiye’nin ve İstanbul’un sayılı alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle lüks sayılabilecek markaların mağazalarını burada bulmak mümkün.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’un moda merkezi olan Nişantaşı, sahip olduğu alışveriş merkeziyle de moda konusundaki iddiasını sürdürüyor. Öyle ki AVM’de birbirinden seçkin markaların mağazaları ve butikleri yer alıyor. City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi, İstanbul’da alışveriş için tercih edilebilecek en iyi alternatiflerden biri olan City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde sinema salonları ve yeme-içme alanları gibi özel etkinlik noktaları da bulunuyor.

Kaçırmayın! Alışveriş merkezinin “Mahalle” adı verilen özel bölümünde gurme tatlar farklı bir konseptte ziyaretçiler ile buluşuyor.

 • Adres: Teşvikiye, Teşvikiye Cd. No:12, 34365 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 373 33 33
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

97. Kanyon Alışveriş Merkezi

Kanyon Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? İstanbul’un hayat damarlarından biri sayılan Büyükdere Caddesi üzerindeki konumu sayesinde Kanyon Alışveriş Merkezi de sizin için doğal bir alışveriş rotası haline gelmiştir. Burası İstanbul’un en meşhur alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Özellikle küçük şehirlerden İstanbul’a seyahat ediyorsanız, Kanyon’un 4 katta 117 mağazayı kapsayan geniş kapasitesi alışveriş merkezi algınızı tümden değiştirebilir.

Kaçırmayın! Kolay bulunabilir bir konumda yer alan Kanyon Alışveriş Merkezi’ne ulaşmak için metroya binip, Levent durağında inmek gerekiyor.

 • Adres: Levent Mah, Büyükdere Cd. No:185, 34394 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 317 53 30
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

98. Cevahir Alışveriş Merkezi

Cevahir Alışveriş Merkezi

Burası Neresi? Yeni açılan alışveriş merkezlerinden sonra artık neredeyse bir klasik haline gelen Cevahir Alışveriş Merkezi, şehrin ritmini yakalamak isteyenlerin yardımına koşabilir. Cevahir Alışveriş Merkezi açıldığı 2005 yılından bu yana muhteşem konseptiyle ziyaretçiler tarafından çok sevilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Her an güncel tutulan bir etkinlik programı, çocuk kulübü, alışveriş ve yeme içme gibi seçeneklere sahip olan Cevahir Alışveriş Merkezi, İstanbul’un en işlek yerlerinden Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alıyor.

Kaçırmayın! Metro vasıtasıyla Cevahir Alışveriş Merkezi’ne ulaşabilmek için Şişli/Mecidiyeköy durağında inip Şişli çıkışını kullanmak gerekiyor.

 • Adres: 19 Mayıs, Büyükdere Cd. No:22, 34360 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 368 69 00
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

*İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler

99. İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi – Vialand

İsfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi

Burası Neresi? Türkiye’de inşa edilmiş ilk temalı park olan İstanbul Tema Park isimli, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen eğlence merkezi oluyor. Rengarenk bir ortamda, ailecek eğlence ve adrenalin dolu bir gün geçirebileceğiniz İsfanbul, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa ilçeleri üzerinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Eski adıyla Vialand olarak bilinen İsfanbul; tema park, açık hava sahnesi ve safari gibi özellikle çocukların ilgisini çekebilecek çok sayıda bölümü bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra oldukça büyük bir alana sahip olan parkın içerisinde, restoran ve kafelerden, sinema salonlarına kadar birçok etkinlik noktası bulunuyor.

Kaçırmayın! Aile etkinliklerinin dışında, Korkusuzlara Eğlence adı verilen tema ise özellikle yetişkinleri kendisine çekecek cinsten. Tema parklardan yalnızca jungle, safari ya da zindan tercih etmek isterseniz giriş ücreti değişiklik gösteriyor. Kimi zaman dönemsel olarak kampanyalar da düzenleniyor.

 • Adres: Yeşilpınar Mahallesi, Şehit Metin Kaya Sokak, No: 11/1, Eyüpsultan, İstanbul
 • Telefon: (0212) 600 01 00
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 20.00 *Her gün açık
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

100. İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Burası Neresi? Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük tematik akvaryumu sloganı ile İstanbullular ile buluşan İstanbul Akvaryum; konum olarak Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi bünyesinde yer alıyor. 1 Nisan 2011 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açan akvaryum içinde 17 binin üzerinde deniz canlısını inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin ilk kutup penguenleri de burada yaşamaktadır

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da alışveriş denildiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biri olan Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yeme içme, sinema ve özel organizasyonlar gibi birçok ihtiyacınıza da hizmet eden bir yer. Akvaryum’da ise köpekbalıkları ile 30 dakikalık dalış tecrübesi gibi ekstrem deneyimler edinebilirsiniz.

Kaçırmayın! Avrupa Yakası’nda Bakırköy ilçesi sınırları içinde bulunan İstanbul Akvaryum’a otobüs, minibüs, metrobüs ve tramvay gibi vasıtalarla kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. No:93, 34153 Florya/İstanbul
 • Telefon: 444 97 44
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

101. Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi

Burası neresi? Aynı isimdeki Emaar AVM içinde bulunan Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi içinde 200’den fazla canlı türünden 20.000’in üzerinde deniz canlısı yaşamını sürdürmektedir. Akvaryum yedi farklı kısımdan oluşmaktadır ve bu kısımlarda ilgi çekici birçok deniz canlısı görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Birbirinden ilginç deniz canlıları görebilmek için Emaar Akvaryum’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: Libadiye Cad. No:82/F Emaar AVM -2 Katı, 34700 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: 0850 290 8090
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

102. Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum

Burası Neresi? Türkiye’nin en büyük akvaryumu olan Sea Life Akvaryum, İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde yer alıyor. İstanbul Sea Life Akvaryumu, 80 metrelik cam sualtı gözlem tünelini de kapsayan 8 bin metrekarelik alanıyla, dünyada da en büyük akvaryumlar arasında gösteriliyor. Çocukların büyük ilgi gösterdiği akvaryum, 2009 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Forum İstanbul içerisinde bulunan Sea Life Akvaryum’da Vatoz Koyu, Okyanus Odası, Kaplumbağa Odası, Kaplumbağa Hastanesi, Denizanası topluluğu, Kaya Havuzları, Tropik Resifler ve Yağmur Ormanı gibi özel tematik alanlar bulunuyor. Bunların yanı sıra Kore ve Avustralya’dan sonra ilk kez Türkiye’de uygulanan ‘Resim Akvaryum’da çocuklar için birbirinden eğlenceli atölye çalışmaları ve hikaye anlatımlı etkinlikler düzenleniyor.

Kaçırmayın! Yalnızca çocukların değil; yetişkinlerin de ilgisini cezbeden İstanbul Sea Life Akvaryumu, Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesine ev sahipliği yapıyor. 15 farklı türden 61 adet köpekbalığının bulunduğu akvaryumda, denizin vahşi canlılarını yakından gözlemlemek harika bir deneyim oluyor!

 • Adres: Kocatepe, Forum Istanbul, Paşa Cd No: 5 D:5, 34045 Bayrampaşa/İstanbul
 • Telefon: 444 3 253
 • Ziyaret saatleri: 10.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

103. Kidzania

Kidzania

Burası Neresi? 21 ülke ve Londra gibi 27 şehirde faaliyet gösteren Kidzania, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Acıbadem mevkiindeki Akasya AVM içinde yer alıyor. Çocukların kişisel gelişimi dikkate alınarak oluşturulmuş olan Kidzania’da, minikler hep birlikte hem yepyeni şeyler öğreniyor hem de doya doya eğleniyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da çoluk çocuk ailecek vakit geçirebilecek en iyi seçeneklerden biri olan ve “Eğlen, öğren, keşfet” sloganıyla hareket eden Kidzania’da çocukların farklı meslek gruplarının yaşayışını deneyimlemesi sağlanıyor. Atölyeler yaklaşık 10 bin m²’lik bir alanda bulunuyor.

Kaçırmayın! Kidzania, atölyeler ve günlük etkinlikler yönünden de mutlaka göz atılması gereken bir yer. Eğlence dolu bu parkın içerisinde ayrıca yeme-içme ihtiyacı için birçok restoran ve kafe bulunuyor.

 • Adres: Akasya, Çeçen Sokak No: 25, Acıbadem Üsküdar, İstanbul
 • Telefon: 0 (850) 200 54 39
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 16.00 (Hafta içi); 10.00 – 19.00 (Hafta Sonu); Pazartesi günleri kapalı
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

104. Kidzmondo

Kidzmondo

Burası Neresi? İstanbul’da çocuklu aileler için popüler gezi noktalarından biri de; Trump Alışveriş Merkezi bünyesinde yer alan Kidzmondo oluyor. Kendisini eğlenceli bir çocuk şehri olarak tanımlayan Kidzmondo, çocukların eğlenerek öğrendiği, dolayısıyla oldukça keyifli ve faydalı bir gün geçirebildikleri bir yer!

Neden Gitmeliyim? Kidzmondo’da çocukların farklı ülke kültürleri ile karşılaşabilmesi adına sürekli olarak etkinlikler güncelleniyor; bu nedenle gitmeden evvel kurumun web sitesinden etkinlik takvimini kontrol etmenizi öneriyoruz.

Kaçırmayın! Gişeye göre online biletlerin daha avantajlı olduğunu da hemen buraya not düşelim.

Aklınızda bulunsun! Kidzmondo şu anlık kapalı durumda bulunuyor. İlerleyen günlerde açılıp açılmayacağı ile ilgili net bir bilgi henüz bulunmuyor.

 • Adres: Kuştepe, Mecidiyeköy Yolu Cd. No:12, 34381 Şişli/İstanbul
 • Telefon: (0212) 348 10 00
 • Ziyaret saatleri: Şimdilik ziyarete kapalı
 • Yol tarifi al >

105. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Burası Neresi? İstanbul’da ailecek gidilecek yerler arayanlar için oldukça uygun bir rota olan Kelebek Çiftliği, 2014 yılından bu yana, Anadolu yakası Beykoz ilçesi içinde hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’de bir ilk olan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde, nadir bulunan 20 kelebek türü yaşıyor.

Neden gitmeliyim? Malezya, Filipinler, Asya ve Güney Amerika’dan özel olarak getirtilen kelebeklere yaşam alanı olan İstanbul Kelebek Çiftliği, yemyeşil ağaçların ve rengarenk çiçeklerin süslediği bir yer! Çiftlikte, kelebeklerin korunması adına her ayrıntının düşünülmüş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; zira örümcekler kelebeklere zarar veremesin diye çiftlikte bıldırcınlar da besleniyor. Çocuklara doğa – hayvan sevgisinin ve bilincinin aşılanması adına oldukça faydalı bir işletme olan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde kelebeklerin doğumundan ölümüne kadar olan tüm süreç belgesellerle gösteriliyor.

Kaçırmayın! İstanbul Kelebek Çiftliği, hafta sonu kahvaltıları için de oldukça ideal… Dolayısıyla İstanbul’da doğal kahvaltı yerleri arayışındaysanız burayı da aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Çiftlik geziniz esnasında, arka bahçede yer alan Obur Tırtıl Cafe’de yemek yiyip dinlenebilirsiniz. Şuan tadilat sürecinde olan Kelebek Çiftliği’ne 1 Mart 2020 itibariyle gidebilirsiniz.

106. İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Burası Neresi? Edebiyat dünyasının önde gelen şairlerinden Sunay Akın’ın 23 Nisan 2005’te kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, Kadıköy ilçesinde Göztepe mevkiinde yer alıyor. Birbirinden farklı oyuncakların oluşturduğu zengin bir koleksiyona sahip olan Oyuncak Müzesi’ni, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesinde ilk sıralara ekleyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? İstanbul Oyuncak Müzesi’nde 1700’lü yıllardan günümüze kadar gelen birçok oyuncak sergileniyor. Bunun yanı sıra sergide Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkeden satın aldığı oyuncaklara da yer veriliyor. Beş katlı tarihi bir köşkte bulunan müze 7’den 70’e herkese hitap ediyor; zira müzede kendi çocukluğunuza dair birçok oyuncağı görmeniz mümkün! Türkiye’de bir ilk olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin, günümüzde Antalya ve Gaziantep’te şubesi bulunuyor.

Kaçırmayın! Kadıköy’de yer alan İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşmak için otobüs ve metro gibi toplu taşıma vasıtalarından faydalanabilirsiniz. Kadıköy’de Rıhtım mevkiinden hareket eden 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S no’lu halk otobüslerinden birine binip, Tütüncü Mehmet Efendi Camii durağında indikten ve kısa bir yürüyüş mesafesini aştıktan sonra Oyuncak Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sk No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 359 45 50
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 10.00-18.00, Cumartesi-Pazar 10.00-18.30, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

107. LEGOLAND Discovery Centre

LEGOLAND Discovery Centre

Burası Neresi? 30 Temmuz 2015’te açılan Legoland Discovery Centre, İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul içinde yer alıyor. İstanbul’da çocuklar için gidilecek bir yer olan Legoland, 3-10 yaş aralığında çocuklar için düzenlenmiş eğitici bir eğlence merkezi olarak hizmet veriyor.

Neden Gitmeliyim? İstanbul’da 18 yaşından büyük yetişkinlerin, yanlarında 14 yaşından küçük çocuklar olmadan giremediği Legoland içerisinde 15 farklı oyun alanı ve 2 Lego-Ride bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon Lego parçasının yer aldığı oyun alanlarında çocuklar yaratıcılıklarını ortaya koyup, eğlencenin tadını çıkarıyor. Legoland, Çocukların eğlenerek öğrenmesi amacıyla oluşturulmuş ‘Krallık Macerası’ ve ‘Space Missions’ gibi özel temalı oyunların yanı sıra Lego Master Builder Workshop gibi birçok atölyeye ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Legoland’ın en dikkat çekici bölümlerinden biri olan Miniland’a mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Zira burada çocuklarınız, Ayasofya, Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı ve Kız Kulesi gibi İstanbul’un simgeleşmiş yapılarının Lego halini görebilir ve bu yapılar hakkında bilgi edinebilirler.

108. Okutopya Kitap Kulübü

Burası neresi? Etiler semtinde bulunan Okutopya Kitap Kulübü çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynler için oluşturulmuş oldukça keyifli bir kütüphane konseptidir. Kütüphane içinde 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklara hitap eden birçok kitap bulunuyor. Ziyaretçiler aylık ya da yıllık olarak üye olarak kütüphanenin imkanlarından faydalanabiliyor.

Neden gitmeliyim? Kütüphaneye üye olarak çocuklar için 5 adet kitap ödünç alınabiliyor. Bu da çocukların kitapları sevmesi ve kitap alışkanlığı edinmesi için anne babalara sunulan çok güzel bir hizmettir. Bu nedenle burayı not almanızı ve eğer küçük yaşta çocuğunuz varsa mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: Etiler, Altın Ekin Sk. No: 9 D:2, 34337 Beşiktaş/İstanbul
 • Telefon: (0212) 287 91 31
 • Ziyaret saatleri: Her gün 13.00-18.00, Pazartesi günleri kapalı.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

109. Snowpark (Torium AVM)

Snowpark Torium AVM

Burası Neresi? İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Torium AVM bünyesinde hizmet veren Snowpark, Türkiye’deki ilk kapalı kar eğlence merkezidir. Yaz-kış demeden dört mevsim boyunca kızak ve kayak gibi eğlenceli aktivitelerin de içinde bulunduğu kesintisiz bir kar keyfi sunan Snowpark, İstanbul’da çocuklar için gidilecek en şahane yerlerden biridir! Bu eğlence merkezinde aynı anda 200 kişi zaman geçirebilmektedir.

Neden Gitmeliyim! Eğlence alanı, Snowboard pisti ve kayak pisti gibi farklı alanlardan oluşan Snowpark, aynı anda, yaklaşık 200 kişiyi ağırlayabiliyor. Çocukların gerçek anlamda bayıldığı bir yer olan bu özel parkta, tamamıyla gerçek kar kullanılıyor ve dört mevsim boyunca kar kalınlığı 50 cm’nin altına düşmüyor. Tüm bu şartlar sağlandığında snowtubing, snowrafting, snowboard ve kayak gibi kış sporlarının keyfini çıkarmak kaçınılmaz oluyor!

Kaçırmayın! Snowpark’ta, snowboard veya kayak eğitimi almak isteyen ve bu alandaki becerisini arttırmak isteyenler için özel dersler veriliyor. Ayrıca Snowpark girişinde, tüm ziyaretçiler için soğuk hava şartlarına uygun mont, eldiven ve bot bulunuyor. Dolayısıyla Snowpark’ta yaz aylarında bile hazırlıksız yakalanmak oldukça zor… Üstelik tüm bu ürünler giriş ücretine dahil!

 • Adres: Turgut Özal Mh. 68. Sok. Torium AVM No:50, 34510 Esenyurt/İstanbul
 • Telefon: (0212) 699 69 70
 • Ziyaret saatleri: Her gün 12.00-20.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

110. Moipark Eğlence Parkı

Moipark

Burası Neresi? Avrupa’daki en büyük kapalı eğlence parklarından biri olan Moipark, İkitelli mevkiinde bulunan Mall of İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi içerisinde yer alıyor. Park 12.000 m²’lik bir alanda kuruludur. Birbirinden eğlenceli temaların etrafında şekillenen oyuncaklarla, inanılmaz renkli bir park olan Moipark, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri oluyor.

Neden Gitmeliyim? Çocuğunuzla renkli ve eğlenceli bir hafta sonu etkinliği planlamak istiyor ama nereye gitmeniz gerektiğini biliyorsanız, Moipark sizin için en uygun seçeneklerden biri olabilir. Zira Moipark’ta; dev salıncaklardan, eğlence tünellerine, adrenalin seviyesi yüksek oyunlardan, canlı sahne şovlarına, inanılmaz hızlı oyuncaklardan, Türkiye’nin ilk korku oteline kadar aradığınız her şeyi bulmanız mümkün!

Kaçırmayın! İki katlı, 12 bin metrekarelik bir alandan oluşan Moipark’ın birinci katı 10 yaş ve üzeri çocuklara, ikinci katı ise 10 ile 4 yaş arası çocuklara hitap ediyor. Ayrıca dileyenler burada bulunan özel konsept parti alanlarında doğum günü organizasyonları düzenleyebiliyor. İçeride bulunan oyuncaklara binebilmek için girişte ücretsiz olarak verilen ‘Moi Fun Card’ almanız ve ücretli olarak kredi yükletmeniz gerekiyor.

 • Adres: Mahmutbey, Süleyman Demirel Blv, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
 • Telefon: (0212) 801 10 60
 • Ziyaret saatleri: 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

111. BaBaLu Aktif Eğlence Parkı

Babalu aktif eğlence parkı

Burası Neresi? Tamamıyla çocuklar için oluşturulmuş bir oyun parkı olan BaBaLu Aktif Eğlence Parkı, İstanbul Avrupa yakasında, Başakşehir ilçesinde yer alıyor. 2 ile 12 yaş aralığındaki çocukların, her hava şartına uygun olarak, eğlenceli oyunlar oynayıp, sosyalleşeceği bir yer olan Babalu Aktif Eğlence Parkı, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli!

Neden Gitmeliyim? Ele avuca sığmayan, enerjisi hiç tükenmeyen bir çocuğunuz varsa Babalu tam size göre! Babalu Eğlence Parkı’nda, Almanya’dan ithal edilen ve hijyenik açıdan bütün kontrolleri yapılmış olan; Volkanik Tırmanma Dağı’ndan, Beşli Trambolin’e, Airhockey Masası’ndan Zıplama Şatosu ve Oyun Kulesi’ne kadar ilginç ve farklı oyun üniteleri bulunuyor.

Kaçırmayın! Babalu Aktif Eğlence Parkı’nda, ailelerin bir yandan çocuklarını izleyip diğer yandan yeme-içme ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir kafe bulunuyor. Babalu Cafe’de aileler çocuklarını gözünden ayırmadan, rahatlıkla çayını, kahvesini içip, hoş vakit geçirebiliyor.

 • Adres: Başakşehir, Başakşehir Mh. Süleyman Çelebi Cad., Arterium 2. Bölüm No:13/A, 34480 İstanbul
 • Telefon: (0212) 485 17 75
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-20.00, Cuma-Cumartesi 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

112. Barış Manço Evi

Barış Manço Evi

Burası Neresi? Barış Manço Evi, Kadıköy Belediyesi ve Türk Halk Bankası iş birliği sonucunda, Barış Manço’nun yaşadığı evin yenilenip, bir müze-ev haline dönüştürülmesiyle ortaya çıkmıştır. Müze bodrum kat ve 3 kattan oluşmaktadır. Yaşadığı dönem çocuklarla oldukça kuvvetli bir bağ kurabilen Barış Manço’nun etkisi günümüzde hala devam ettiği için İstanbul’da çocuklar için gidilecek yerler arasında bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Kadıköy’ün Moda semtinde yer alan Barış Manço Evi’nde ünlü sanatçıya dair birçok değerli eşya sergileniyor. Barış Manço ve yaşayışı hakkında önemli detaylara ulaşabileceğiniz müze, çocukların da ilgisini çekecek farklı unsurlara ev sahipliği yapıyor.

Kaçırmayın! Barış Manço Evi’ne yolunuz düşerse, bahçedeki garajda sergilenen ve sanatçıya ait olan klasik arabayı yakından görüp, incelemenizi tavsiye ediyoruz!

 • Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul
 • Telefon: (0216) 337 94 13
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-16.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

113. Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Burası Neresi? İstanbul, Topkapı Parkı’nda bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin tüm ihtişamıyla aktarıldığı bir müzedir. Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, aynı zamanda dünyadaki tek üstü kapalı panoramik müze olma ayrıcalığına sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Bir çağı bitirip yeni bir çağ başlamasına vesile olan İstanbul’un fethini konu alan müze 2009’dan bu yana ziyarete açık olarak hizmet veriyor ve kısa sürede İstanbul’un önemli ziyaret noktalarıdan biri haline gelmiştir. Masalsı atmosferiyle, yetişkinler gibi çocukların da ilgisini cezbeden müze, dünya ile ilişkinizi kesip, sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Müzede 360 derece panoramik resimler dairesel biçimde sergilendiği için üç boyutlu bir düzlem üzerinde hissettiriyor. Ayrıca müzede, İstanbul’un fethi; top seslerinin, Mehter Takımı’nın ezgilerinin ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği bir oda bulunuyor.

Kaçırmayın! Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ilk kez gidip, panoramik resme ilk defa baktığınızda, eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacak; kapalı bir mekanda olduğunuz halde kendinizi dışarıda gibi hissedeceksiniz!

 • Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul
 • Telefon: (0212) 415 14 53
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-18.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

114. İstanbul Havacılık Müzesi

yeşilköy havacılık müzesi

Burası neresi? Yeşilköy’de bulunan Havacılık Müzesi, Hava Kuvvetleri Müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Müze ilk olarak 1960 senesinde İzmir’de kurulmuş ve sonrasında 1985 senesinde İstanbul’a taşınmıştır. Müze toplamda 15.000 ²’lik alanda bulunuyor ve havacılıkla ilgili birçok önemli nesne görülebilmektedir. Müzenin 3.000 m²’lik kapalı alanı da bulunmaktadır ve burada 8 adet sergi salonu yer almaktadır. Müze ziyareti için yaklaşık 1 saatlik zaman ayırmak gerekmektedir.

Neden gitmeliyim? Müze, havacılığa dair sergisiyle hem çocuklar hem de yetişkinler için ilgi odağı olmaktadır. Müzede Türk Hava tarihine dair en eski hava uçaklarından tutun da birçok makete kadar çok kapsamlı bir sergi sizi bekliyor.

 • Adres: Yeşilköy Mahallesi,, Eski Havaalanı Caddesi,, 34149 Bakırköy/İstanbul
 • Telefon: (0212) 663 24 90
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

115. Uçurtma Müzesi

Uçurtma Müzesi

Burası Neresi? İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Uçurtma Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma müzesi olma ayrıcalığına sahiptir. Özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gören Uçurtma Müzesi’nde 6 kıta ve 33 ülkeden toplanan ve 2500’den fazla parçadan oluşan uçurtma koleksiyonu sergileniyor.

Müzede, İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanlığını yürütmekte olan Mehmet Naci Aköz tarafından 1986 senesinde oluşmaya başlayan muhteşem uçurtma koleksiyonu görülmektedir.

Neden Gitmeliyim? Uçurtma Müzesi, ‘Çocuk Dostu Müze’ ve ‘Müzeli Eğitim’ projeleri kapsamında, 200 öğrencinin kendi uçurtmasını yapabileceği ‘Uçurtma Okulu’na ve dünyanın ilk ‘Uçurtma Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla böylesine renkli ve eğlenceli bir müzenin çocuklarının ilgisini çekmemesi pek mümkün görünmüyor. Zira çocuklar müzede, teatral ve interaktif bir anlatımla gerçekleştirilen ve yaklaşık yarım saat süren eğlenceli uçurtma programında, görerek, dokunarak ve uygulama yaparak hem eğitici hem de eğlenceli zaman geçiriyorlar. Rehber öğretmenler eşliğinde düzenlenen bu uygulamalar, isteyen gruplara 1 saat 15 dakikalık bir program olarak veriliyor.

Kaçırmayın! İstanbul’da aileler ve çocuklar için gezilecek ideal yerlerden biri olan Uçurtma Müzesi’nde; uçurtma okulunun atölyelerinde uygulamalı uçurtma yapımına katılanlardan sadece uçurtma ücreti alınıyor.

 • Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Uncular Cad, Bakıcı Sk. No:12, 34672 Üsküdar/İstanbul
 • Telefon: 90 (216) 553 23 37
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.30-17.30
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

*İstanbul’da Gece Hayatı

İstanbul Gece Hayatı

Türkiye’nin en kalabalık, en heyecan verici, en canlı şehri ve tam manasıyla bir metropol olan İstanbul’da gece gezilecek birçok yer bulunuyor. Gece gezmelerini ister sahilde dolaşarak, ister ünlü caddelerde turlayarak, istersen de İstanbul’un ünlü mekanlarında eğlenerek gerçekleştirebilirsin.

Kadıköy’den Caddebostan’a, Ortaköy’den Bebek’e, Taksim’den Beyoğlu’na, İstiklal Caddesi’nden Cihangir’e kalabalığın hiç eksilmediği semtlerde İstanbul gece hayatına ve eğlence mekanlarına dair her şeyi öğrenmen için sağlam bir link bıraktık! Tek yapman gereken linke tıklamak ve İstanbul’un gece hayatına doğru bir yolculuğa çıkmak; Okan Bayülgen’in de dediği gibi ‘Hayat sokaklarda!’

*İstanbul’a Yakın Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayanlar için şehirden uzaklaşmadan tatil yapabilecekleri, gezip eğlenebilecekleri ve dahası doğayla baş başa kalabilecekleri birçok alternatif bulunuyor. Çoğu bundan habersiz olsa da İstanbul ve çevresinde doğaya kaçmak veya denize girip tatil yapmak oldukça mümkün! Nasıl mı? Cevap tam olarak İstanbul’a yakın gezilecek yerler linkinde saklı…

*İstanbul’da Yapılacak Şeyler

– Günlük Turlar

Turistik Turlar 

Helikopter Turları

Ada Turları

Tekne Turları

İstanbul’a dair söylemek istediğiniz ve bizim gözden kaçırdığımız şeyler varsa bize lütfen yorum kısmından yazın ve ziyaretçilerimiz için çok daha kapsamlı bir rehber hazırlamamıza katkıda bulunun 🙂

“İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 115 Yer!” üzerine 28 yorum

 1. ( Beykoz korusu ) Mangalsız piknik yapabileceğiniz doğanın güzelliklerinin bulunduğu yer. Nisan sonu gibi gittik ve çok kalabalık değildi. kuş sesleri , baharın geldiğini müjdeleyen papatyalar vs.. yürüyüş için de ideal bir yer. bayır tepesi boldur. onuda es geçmeyelim 🙂

  Yanıtla
 2. Harika bir sayfa olmuş. Müsadenizle Laleli camisi hakkında ekleme yapmak istiyorum. Laleli Camisi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinde bulunur. Laleli semtine İstanbul’un her noktasından kolaylıkla ulaşım mümkündür. Laleli’ye ulaşmak için Kabataş-Zeytinburnu tramvay hattını veya Taksim’den kalkan otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Cami semtin merkezinde bulunur.

  Yanıtla
 3. Gerçekten elinize sağlık başarılı bir yazı olmuş sayenizde 2 gündür karar veremediğim gezi rotamı oluşturdum harikasınız

  Yanıtla
  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Nilay Hanım, umarım keyifli bir gezi olur 🙂

   Yanıtla
 4. Büşra hanım gerçekten yazınıza bayıldım çok detaylı bir yazı olmuş özellikle çocuk ile gezilecek yerleri ekleminiz beni benden aldı çok teşekkürlerrrr

  Yanıtla
 5. Geçekten harika bir içerik olmuş , sayenizde görülmesi gereken yerler listemi yarım saatte oluşturdum.

  diğer siteleri gezdim sizingi kadar detaylı değildi gerçekten çok teşekkürler.

  Yanıtla
 6. Merhaba , gerçekten çok yardımcı oldunuz sayenizde istanbulu hızlı şekilde en güzel noktalarını zevkime göre bir liste yapıp gezebilme imkanı sundunuz 🙂

  Yanıtla
 7. böyle yerlere genelde yorum yapmam okur geçerim ama çok faydalı oldu gerçekten elinize emeğinize sağlık

  Yanıtla
 8. Emeğinize sağlık. Böyle bir kitap arıyorum fakat bulamıyorum. Keşke bu yazıların bir kitabı olsaydı. Harika bilgiler.

  Yanıtla
 9. Gördüğüm en başarılı Istanbul gezi içeriği tebrikler. Doğa kısmına Atatürk Arberotumu mutlaka eklenmeli. Istanbulun göbeğinde muazzam bir dogal guzellik.
  Ayrıca Çatalca Antikköy gibi yerler de eklenebilir. Okur katkılarını da degerlendirip eklerseniz bu içerik daha da büyüyerek mükemmel bir hale gelecektir. Emeğinize sağlık, başarılar

  Yanıtla
  • Merhabalar Musa Bey, değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Atatürk Arboretumu, yazı içerisinde Koru ve Ormanlar başlığı altındaki ikinci maddede yer alıyor. Çatalca Antikköy de yakın zamanda görülüp, buraya eklenecektir. Keyifli okumalar diliyorum 🙂

   Yanıtla
 10. Gerçekten çok faydalı dolu dolu bir paylaşım olmuş Bir küçük eklemede ben yapayım ve 211 diyim o zaman. Duyduğum kadarıyla İstanbul Modern Galataport da açılacakmış. Karaköy’e canlılık katacak bir yer olacağını düşünüyorum. Umarım yakın bir zamanda görme şansı yakalarız. Ve açıldıktan sonra gidilmesi gereken yerler arasında olacağını düşünüyorum. https://www.galataport.com/tr/istanbul-modern-in-yeni-muze-binasi-icin-imzalar-atildi

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim Efe Bey yorumunuz çok değerli 🙂 Katkınız için ayrıca teşekkür ederim 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin