Muğla Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 74 Yer

*Hap niteliğinde bilgiler

Şehir hakkında: Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin arasında kalan ve ülkemizin en güzel şehirlerinden biri kabul edilen Muğla, zengin tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle her yıl birçok turisti ağırlıyor. Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi en önemli ve en popüler tatil beldeleriyle iç içe olması da fazla rağbet görmesinin nedeni.

Kaç Günde Gezilir? Muğla’yı 2 – 3 günde gezebilirsiniz ancak yaz tatilini değerlendirmek isterseniz, planlarınıza göre bu gezi süresi değişebilir.

Ziyaret İçin En İyi Zaman? Muğla’ya gidilecek en iyi zaman tabii ki, yaz aylarıdır. Doğa gezileri için gitmek isteyenler ise, ilkbahar aylarında bunu değerlendirebilir.

Müze Kartları: Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan Müzekart, Kültür Bakanlığı’na bağlı tüm müzelerde ücretsiz giriş yapma imkanı tanıyor. ‘Müzekart nasıl ve nereden alınır?’ gibi soruların cevabı için…

Havalimanı Merkez Ulaşım: Muğla’da, Milas Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı olmak üzere iki havalimanı mevcut. Havalimanlarından merkeze ulaşım için, MUTTAŞ otobüslerini ya da Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, özel ulaşım araçlarını kullanarak da merkeze gidebilmeniz mümkün. MUTTAŞ Havalimanı Seferleri için…

Ne Yenir? Muğla’da en bilindik lezzet olan Çökertme Kebabı’nı, tatmadan sakın gitme! Daha fazla lezzetleri için, ‘Muğla’nın Yöresel Yemekleri’ yazısını da incelemeyi unutma!

 • Kişi başı ortalama yemek fiyatı: 36₺ – 898₺
 • Kişi başı ortalama kahve fiyatı: 20₺ – 126₺

*Muğla Gezilecek Yerler Videosu

*En Popüler Yerler

-Müzeler

1.Muğla Müzesi

Muğla Müzesi

Burası neresi? Eski cezaevi binası olan, arkeolojik kalıntıların sergilendiği müze, Muğla gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Müzede; arkeolojik kalıntılar dışında, Muğla’nın çeşitli yörelerine ait, eski kıyafetler de sergilenmekte.

Neden gitmeliyim? Müzenin Doğa Tarihi Salonu’nda; milyonlarca yıl önce yaşamış bitki ve hayvan fosilleri sergilenirken, Gladyatörler Salonu’nda ise; gladyatörlere ait mezar taşları bulunuyor. Aynı zamanda müze içerisinde, Etnografya ve Arkeoloji Salonları da yer alıyor.

Muğla’nın doğa güzelliklerinden ziyade, tarihini, kültürünü ve değerlerini de merak ediyorsan, kesinlikle doğru adrestesin.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMüştakbey, Eski Postane Cad., 48000 Muğla Merkez/Muğla

saat ikonu09.00 – 19.00 **Pazartesi günleri kapalı

para-ikonuÜcretsiz

2.Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Burası neresi? Aslında burası, hayatının son dönemlerinde, Bodrum’da yaşayan Zeki Müren’in iki katlı evidir. Zeki Müren vefat ettikten sonra, müzeye dönüştürülen bu yerde; Zeki Müren’in hayatı, eserleri ile ilgili belgeler, fotoğraflar ve sahne kıyafetleri sergileniyor.

Neden gitmeliyim? Müzenin ön bahçesinde; arabası ve bronz heykeli, üst katında ise; sahne kostümleri ve takıları, el emeği yaptığı tabloları, kazandığı ödülleri, fotoğrafları gibi kişisel eşyaları bulunuyor. Ayrıca müzede, hayranlardan gelen mektuplara bile yer veriliyor!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla

saat ikonuYaz: 08.00 – 19.00 / Kış: 08.00 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı

para-ikonu5₺

3.Marmaris Müzesi

Marmaris Kalesi

Burası neresi? Marmaris Kalesi içerisinde yer alan müze, 1991 yılında faaliyete geçmiş. Etnografya ve Arkeoloji olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan müze, ilk etapta kalenin manzarasıyla dikkat çekiyor. Turistler tarafından da sıkça ziyaret edilip, fotoğraf çekilen bu yeri, listene eklemeyi unutma!

Neden gitmeliyim? Müzenin bahçesinde; sunaklar, sütun başlıkları, Osmanlı dönemine ait mezar taşları ve topları gibi eserler bulunuyor. Arkeoloji bölümünde; Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar, Etnografya bölümünde ise; Osmanlı dönemine ait eşyalar sergileniyor. Tarihe ışık tutan bu müze, kalenin içerisinde yer almasıyla çok daha önemli bir konumda olmayı başarmış.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumTepe, 30. Sokak No:54, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonu08.30 – 19.00

para-ikonu14₺

4.Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Burası neresi? Fethiye ve çevresindeki kazılardan çıkarılan arkeolojik eserler, kronolojik sıralamaya göre düzenlenmiş. Müze, Arkeolojik ve Etnografya olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor.

Neden gitmeliyim? Arkeoloji bölümünde; heykeller, heykel başları, seramik, cam ve metal eşyalar, Etnografya bölümünde ise; bahçe yer alıyor. Bu bahçede; taş eserler, yazıtlar ve lahit mezarlar sergileniyor. Müzenin en önemli eserinin ise, ”Kumrulu Genç Kız Heykeli” olduğunu eklemeliyim.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKesikkapı, 505. Sk. No:4, 48300 Fethiye/Muğla

saat ikonuYaz: 08.00 – 19.00 / Kış: 08.00 – 17.00

para-ikonu5₺

5.Osman Hamdi Bey Konağı

Osman Hamdi Bey Konağı

Burası neresi? Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan konak, ünlü ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey’in, iki yıl yaşadığı ev olarak biliniyor. En ünlü resimlerinden olan ”Kamplumbağa Terbiyecisi” resmini de burada yapmaya başladığı bilinenler arasında. Muğla Valiliği tarafından restore edilen konak, ziyaretlerinizi bekliyor. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumTurgut, 48540 Yatağan/Muğla

saat ikonu08.00 – 17.00

6.Milas Müzesi

Milas Müzesi

Burası neresi? Milas sınırları içerisindeki kazılardan çıkarılan ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden getirilen eserleri bir arada barındıran müze, 1987 yılında açılmış. Müze içerisinde; heykeller, heykel başları gibi eserler sergilenmekte olup, müzenin bahçesi ise; açık bir sergi alanı olarak faaliyet gösteriyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAhmet Çavuş Hayıtlı, Köprüler Meydanı No:1, 48200 Milas/Muğla

saat ikonuYaz: 09.00 – 19.00 / Kış: 08.00 – 17.00

para-ikonuÜcretsiz

7.Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Burası neresi? Bodrum Kalesi içerisinde yer alan müzede, 14 adet sergi salonu bulunuyor. Türkiye’de tek su altı arkeoloji müzesi olan Bodrum Sualtı Arkeolojik Müze’si, dünyada ise önemli müzeler arasında yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Bodrum ve çevresindeki kazı araştırmalarından ve su altı kazı çalışmalarından çıkan kalıntılar, müzede sergileniyor. Müzenin en önemli parçasından biri olan batık gemi kalıntısı, 1025 yılında batan bir tekneye ait ve dünyanın en eski batık gemi kalıntısı olma özelliğine sahip. Daha birçok kalıntıya ev sahiliği yapan müze, kesinlikle görülmeye değer bir nokta…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÇarşı, 48400 Bodrum/Muğla

saat ikonuYaz: 08.30 – 19.00 / Kış: 08.30 – 18.30 **Pazartesi kapalı

para-ikonu30₺

-Cadde ve Meydanlar

8.Saburhane

Saburhane

Burası neresi? Saburhane, mahalle olmasa da, Muğlalılar tarafından mahalle olarak isimlendiriliyor. Zamanında Türk ve Rum azınlığının birlikte yaşadığı Saburhane, kentsel bir sit alanıdır. Saburhane’nin dar sokaklarında dolaşırken, eski Muğla evlerini yakından görecek ve neredeyse her bir karesini fotoğraflamak isteyeceksin.

Neden gitmeliyim? Muğla evlerinin simgesi olan kiremitten şapkalı bacalar, dikkatini fazlasıyla çekecek. İki katlı evler, küçük bir avluya sahip ve evlere, avlu kapılarından geçilerek ulaşılıyor. Yamaçta yer alan bu evler, diğer evlerin manzarasını kapatmaz ve merak edip içeri girmek istediğinde izin alman yeterli. Bir Muğlalı, sana evinin kapılarını açabilir. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrta 48000 Menteşe/Muğla

-Plajlar 

9.Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Burası neresi? Birçok kişi tarafından bilinmese de, Türkiye‘nin en güzel plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı, oldukça temiz ve ılık denizi, altın sarısı kumuyla meşhur. Deniz o kadar sığ ki, ne kadar ilerlerseniz ilerleyin asla derinleşmiyor. Tabii bu durum çocuklar için uygun, yetişkinlerin hoşuna gitmeyebilir. 🙂

Neden gitmeliyim? Birçok aktiviteye katılıp, su sporları yapabilir ve böylece gönlünce eğlenebilirsin. Ayrıca bölgedeki rüzgarlı hava sayesinde rüzgar sörfünün de tadını çıkarabilirsin. Turistlerin ilgisi sonucu, çevresinde pek çok inşa edilen otellerden birinde konakla ve daha sık gelme şansı yakala!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSarıgerme, 48600 Ortaca/Muğla

saat ikonu07.00 – 19.00

para-ikonuKişi: 3₺ / Araç: 15₺ / Şezlong: 20 – 25₺

10.Zeytinlikuyu Plajı

Zeytinlikuyu Plajı

Burası neresi? Milas‘ta bulunan plaj, en çok ilgi gören ve deniz seven tatilcilerin Muğla’daki uğrak mekanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Kalabalıktan kaçanlar, sessiz ve sakinlik arayanlar için adeta huzur dolu bir plaj…

Neden gitmeliyim? Ormanlık bir alanda yer alması sebebiyle ayrı bir atmosfere sahip olan plaj, temiz denizi ve kumuyla bu uyumu tamamlıyor. Ayrıca plajın çevresindeki kafeteryadan ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Haydi, denizin ve güneşin tadını Zeytinlikuyu Plajı’nda sonuna kadar çıkarın!

11.Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı

Burası neresi? Orhaniye’de yer alan Kızkumu Plajı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Etrafı çam ormanlarıyla çevrili ve bu ormanların denize yansıyan manzarası… Bu doğal güzelliğin yanı sıra, denizin ortasında patika gibi uzanan yol en önemli özelliğidir. Efsanevi bir hikayeye sahip olan Kızkumu Plajı’nda, denizin ortasında yürüyen insanlara oldukça şaşıracak ve sizde eşlik edeceksiniz.

Neden gitmeliyim? Bu patika boyunca yürüdüğünüzde asla derinleşmeyen su, sağa ya da sola doğru bir hamle yaptığınızda derinliği birden artar. Böylelikle, hem yürüyerek manzarayı keşfedebilir hem de yüzerek vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca plajda, su sporları merkezi bulunuyor ve istediğiniz herhangi bir sporu seçerek eğlenebilirsiniz.

Uyarı!

 • Gündüzleri oldukça kalabalık olan plaja, gün batımında gelmeli ve daha güzel fotoğraflar çekmelisin.
 • Yanına plaj ayakkabılarını getirmeyi unutma! Çünkü denizin ortasındaki kızıl kum çakıllı ve yürüdükçe ayağını acıtabilir.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrhaniye, Marmaris Boz burun Yolu, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonuÜcretsiz

12.Ölüdeniz

Ölüdeniz Plajı

Burası neresi? Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiş ve kuşkusuz Muğla’nın en özel yerlerinden biri. Sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiye ev sahipliği yapan Ölüdeniz, doğa harikası bir yerdir.

Neden gitmeliyim? Çam ormanları ve tepelerle çevrili, kumlu plajı ve ılık deniziyle, resmen herkesi himayesi altına alıyor. Deniz altından çıkan kaynak sularıyla temizlenen turkuaz rengi deniziyle, olağanüstü bir görünüme bürünen Ölüdeniz’de, çok güzel anılar biriktirecek ve muhteşem zamanlar geçireceksiniz.

Kaçırmayın! Yamaç paraşütü yapın ve Ölüdeniz’in nefes kesen manzarasına, tepeden eşlik edin! Ayrıca etrafındaki restoran ve barlarda bir şeyler yiyip içebilir, alışveriş yerlerinden kendinizi veya sevdiklerinizi şımartabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

13.İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Burası neresi? Dalyan beldesinde yer alan İztuzu Plajı, 4.5 km uzunluğuna sahip ve o kadar iyi korunmuş ki, bu kilometre boyunca ne bir otel ne de bir ev göreceksin. Plajda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmasından dolayı, plajın ismi ”Kaplumbağa Plajı” olarak da bilinmekte.

Neden gitmeliyim? 2008 yılında Avrupa’nın en iyi açık alanı ve 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı ödüllerini alan İztuzu Plajı, görülmeye değer bir nokta. Altın sarısı kumuyla sizleri kendine hayran bırakacak!

İpucu! Plaj’da yaralı kaplumbağaları tedavi etmek için bir hastane yer alıyor ve plaj, kaplumbağaları rahatsız etmemek için erken saatlerde kapatılıyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÇandır, 48800 Ortaca/Muğla

saat ikonu08.00 – 20.00

14.Bitez Plajı

Bitez Plajı

Burası neresi? Bodrum’un en gözde ve en bilinen plajlarından biri olan Bitez Plajı, ziyaretçiler tarafından çok sık tercih ediliyor. Özellikle denizin sığ olması, çocuklu aileler için de oldukça ideal bir durumdur.

Neden gitmeliyim? Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahip olan plaj, masmavi denizi, yemyeşil portakal ve mandalina bahçeleriyle adeta bulunmaz hint kumaşı! Plaj, birçok farklı aktiviteye katılarak eğlenmeni ve keyif yapmanı sağlıyor. Mesela; sörf yapabilir, sahilde yürüyebilir, berrak denizinde yüzebilir, temiz kumsalında güneşlenebilir ve daha pek çok şey yapabilirsin.

Halk plajı olduğu için, şezlongların ve girişin ücretsiz olması da cabası… Ayrıca içerisinde çeşitli sörf okulları bulunuyor ve gelmişken bu durumdan faydalanabilirsin. Unutmadan, Bitez’in dondurmasının meşhur olduğunu ve tatmadan geri dönmemeni eklemeliyim!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumBitez, 48470 Bodrum/Muğla

saat ikonuÜcretsiz

15.İçmeler Halk Plajı

İçmeler Halk Plajı

Burası neresi? Marmaris beldesinin en popüler plajlarından biri olan İçmeler Plajı, adacık ve ormanlarla kaplı, muhteşem doğasıyla harika bir görünüme sahip. Tatilini biraz uzatmak istemez misin? O zaman sana bir neden daha söylüyorum; çevresinde birçok sayıda otel bulunuyor! Rahatça konaklayabileceğin ve denizin tadını doyasıya çıkaracağın bir plaj…

Neden gitmeliyim? Sahil boyunca yer alan kafe ve restoranlardan, dilediğince yararlanabilir ve ihtiyaçlarını giderebilirsin. Aynı zamanda plajda; deniz paraşütü, muz, kano gibi su sporları yapabilir ya da tekne turlarına katılabilirsin.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumİçmeler, 48720 Marmaris/Muğla

saat ikonuÜcretsiz

16.Belcekız Plajı

Belcekız Plajı

Burası neresi? Fethiye’de yer alan plaj, aynı zamanda Ölüdeniz turları düzenleyen teknelerin kalkış noktasıdır. İsmini bir efsaneden alan Belcekız Plajı, turkuaz rengi denizi ve uzun sahiliyle çok fazla seviliyor.

Neden gitmeliyim? Kumsalda güneşlenirken, yamaç paraşütü yapanları seyredebilirsiniz. Hatta dikkatli olmanız da fayda var, her an yanınıza kadar inebilirler. 🙂 Eğer ki, sizde bu akıma katılmak isterseniz, Babadağ’a çıkmalı ve profesyoneller eşliğinde yamaç paraşütü yapmalısınız!

Kaçırmayın! Yamaç paraşütü dışında, yelken, sörf, jetski gibi su sporları ve daha pek çok aktivite yapabilme şansınız var.

Uyarı! Belcekız Plajı’nın denizi, Fethiye’deki diğer plajlara göre, çok daha derin ve dalgalı olduğu için, çocuklu aileler veya yüzme bilmeyenler dikkat etmeli!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÖlüdeniz, 48340 Fethiye/Muğla

saat ikonuÜcretsiz

17.İnlice Halk Plajı

İnlice Halk Plajı

Burası neresi? Eskiden kamp alanı olarak kullanılan yer, Göcek koylarından biri ve şimdilerde halk plajı olarak kullanılıyor. Aynı zamanda piknik ve mangal yapmak için de tercih ediliyor.

Neden gitmeliyim? Plajda, Fethiye Belediyesi tarafından işletilen duş, soyunma kabinleri, tuvalet ve kafe bulunuyor olması, ihtiyaçlarınızı fazlasıyla giderecek türden. Tertemiz deniziyle keyifleneceğini düşündüğüm plaj, oldukça büyüktür. Çam kokuları eşliğinde, güneşlenip yüzme fikri sence de kulağa hoş gelmiyor mu? 🙂

Uyarı! Plajın kumu sert, denizi ise dalgalıdır. Hatta denizin bazı kısımları sığ olurken, diğer kısımları ise birden derinleşebiliyor. Bu nedenle, yüzme konusunda kendine güvenmeyenler ve çocuklu aileler dikkat etmeli!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumUnnamed Rd, İnlice/, 48300 Fethiye/Muğla

saat ikonuOtopark ücreti: 10₺

18.Kıdrak Plajı

Kıdrak Plajı

Burası neresi? Kıdrak Tabiat Parkı içerisinde yer alan plaj, aynı zamanda bir koya da sahip. Parktaki mesire alanlarında piknik yapabileceğiniz gibi, biraz daha fazla zaman geçirmek isterseniz kamp da yapabiliyorsunuz. Zaten alanda ihtiyacınız olan her şey mevcut ancak belirtmem gerek ki ateş yakmak yasak!

Neden gitmeliyim? Çam ağaçları arasında, turkuaz rengi denizinde yüzmek ve kamp yapmak… Plaj çok büyük olmasa da, bu güzelliği tatmaya değer. İster kitap okuyun, ister denizden çıkmayın. Her şey serbest!

Uyarı! Denizdeki çakıl taşlarından rahatsız olabilirsiniz bu yüzden yanınızda bir deniz ayakkabısı getirmenizde fayda var. Ayrıca deniz dalgalı olduğu için, çocuklu aileler dikkat etmeli!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÖlüdeniz, 48340 Fethiye/Muğla

saat ikonu15₺

webWeb sitesi

19.Hayıtbükü Plajı

Hayıtbükü Plajı

Burası neresi? Datça’da yer alan plaj, aynı zamanda bir koy ve içerisinde lokanta, çay bahçesi, konaklama tesisleri bulunuyor. Bungalov evlerde veya pansiyonlarda kalabilir ve tatilinizi biraz daha uzatabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Plajın en önemli özelliklerinden biri; tesislerde ve lokantalarda kullanılan Mesudiye ovasında yetişen ürünlerdir. Diğeri ise; güler yüzlü işletmecilerdir. Hatta çoğu ziyaretçinin buraya sık sık gelme nedeni de budur.

Kaçırmayın! Sonbaharda bile ayrı bir güzelliğe sahip olan plajda; doğa yürüyüşleri, balık tutma ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMesudiye, 48900 Datça/Muğla

-Kaplıcalar

20.Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları

Burası neresi? Köyceğiz’de yer alan Sultaniye Kaplıcaları, şifalı sulara ev sahipliği yaparak yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor. Türkiye’de bulunan nadir kaplıcalardan biri olan Sultaniye Kaplıcaları, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesine sahiptir.

Neden gitmeliyim? Özel aracınız dışında, Köyceğiz’den, Dalyan’dan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorlarıyla gelebileceğiniz bu kaplıcada, konaklamak için odalarda mevcut. Aynı zamanda tekne turları bazen buraya uğrayarak mola verebiliyor.

Kaplıcanın; romatizmaya, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına, cilt ve kadın hastalıklarına ve daha pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Kapalı ve açık havuzlardaki şifalı suyu dışında, çamur banyosuyla da yoğun ilgi görüyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumEkincik, 48800 Köyceğiz/Muğla

saat ikonu07.00 – 22.00

para-ikonu4₺

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

-Yeşil Alanlar ve Parklar

21.Uyku Vadisi

Uyku Vadisi

Burası neresi? Milas’ın Gökçeler Köyü’nde yer alan Uyku Vadisi, doğal park olarak turizme açılmış ve içerisindeki muhteşem doğa güzellikleriyle sık sık ziyaret ediliyor. Yürüyüş ve dinlenme alanlarının yanı sıra, buz gibi şelalesi ve 40 tane mağarasıyla göz dolduruyor.

Neden gitmeliyim? Doğa ile baş başa kalmak isteyenler, sessiz ve sakin bir köşe bulup keyiflerince dinlenebilirler. Fotoğraf tutkunlarından biriysen, o zaman seni doya doya fotoğraflar çekeceğin bir yerle baş başa bırakıyorum… Ayrıca trekking yapabilir ve çevresindeki restoranlarda oturup bir şeyler içebilirsin.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumGökçeler Köyü, 48200 Milas/Muğla

para-ikonu15₺

webWeb sitesi

22.Çubucak Tabiat Parkı

Kamp

Burası neresi? Türkiye’nin en büyük çadır kampı olan Çubucak Tabiat Parkı, Marmaris ilçe sınırlarında yer alıyor. İster kendi çadırınız veya karavanınızla gelerek, ister buradan bir çadır kiralayarak konaklayabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Piknik yaparak, harika ızgaralar pişireceğin ve doğayla iç içe olacağın muazzam bir yer… Kamp alanında bulunan basketbol ve voleybol alanlarında, arkadaşlarınla veya ailenle oyunlar oynayabilir, dahası bilardo ve langırt gibi oyunlarda da hünerlerini gösterebilirsin.

Ayrıca tekne turlarına, doğa yürüyüşlerine ve jeep safari gibi daha pek çok aktiviteye katılarak, tatilini daha da eğlenceli hale getirebilirsin. Tüm bu şeylerin aksine, ‘ben manzaranın keyfini çıkarmak istiyorum’ da diyebilirsin. 🙂 O zaman şöyle bi’ uzanıp, kitap okumak sana çok iyi gelecek!

İpucu: Kamp alanında, restoran ya da kafe bulunmadığı için, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda muhakkak getirmelisiniz. Fakat elektrik, masa ve mini buzdolabı gibi temel ihtiyaçların sağlandığını belirtmeliyim.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumHisarönü, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonu08.00 – 00.00

para-ikonuKişi: 8₺ / Araç: 24₺ / Çadır kiralama: 51₺

23.Usuluk Koyu Tabiat Parkı

Usuluk Koyu Tabiat Parkı

Burası neresi? Muğla’nın Bodrum sınırlarında yer alan Usuluk Koyu Tabiat Parkı, masmavi denizi, temiz kumsalı, sessiz ve sakin ortamıyla, kent kargaşasından uzaklaşmanızı sağlayacak. Birçok farklı ağaç türüyle çevrelenen park, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmekte. Doğal kaynakları ve havasıyla, her zaman aranılan sakinlikte bir yerdir.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumTorba, 48400 Bodrum/Muğla

saat ikonu07.00 – 20.30

para-ikonuYetişkin: 31₺ / Öğrenci: 15₺

24.Ömer Eşen Tabiat Parkı

Ömer eşen tabiat parkı

Burası neresi? Fethiye’de bulunan Ömer Eşen Tabiat Parkı, etrafındaki bolca ağaç türüyle yemyeşil doğa harikası bir yer. İçerisinde konaklama ve restoran hizmetleri veren parkta, doğa yürüyüşleri ve piknik yapabilir ya da çimlere uzanarak güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Birçok farklı türdeki ağaçlara veyahut hayvan çeşitlerine rastlayabileceğini unutma! Ayrıca pek çok aktivite ve etkinlik de yapabilirsin. Mesela; top oynayabilir, bisiklete binebilir veya fotoğraf albümünü genişletebilirsin. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumİnlice, 48300 Fethiye/Muğla

saat ikonu08.00 – 20.00

para-ikonuYetişkin: 8₺ / Öğrenci: 4₺ / Araç: 24₺

25.Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Flamingo

Burası neresi? Bodrum merkezine 25 km mesafede bulunan Tuzla Kuş Cenneti, ziyaretçilerine 125 farklı kuş türünü inceleme imkanı sunuyor. Özellikle kuşların üreme mevsiminde, Mart ve Nisan aylarında, dansları ve göç hareketleriyle oldukça keyifli anlar yaşatıyor.

Neden gitmeliyim? Allı turna, karabatak, meke ve yaban kazı gibi nadir görülen birçok farklı kuş türüne yakından şahit olacaksın. Özellikle de flamingolar… Burada en çok ilgiyi onlar görüyor. Hayvan sevenlerin ve fotoğraf tutkunlarının adresi olan kuş cenneti, görülmeye değer bir noktadır.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumDörttepe, Muğla Bodrum Yolu, 48670 Milas/Muğla

saat ikonu7/24

para-ikonuÜcretsiz

-Yaylalar

26.Karabağlar Yaylası

Karabağlar Yaylası

Burası neresi? Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan yayla, Muğla şehir merkezine 5 km’lik bir mesafe yer alıyor. Mesire alanı olmasının yanı sıra, tarım üretiminin merkezidir ve Muğlalılar için önemli bir konumdadır.

Neden gitmeliyim? Yaz aylarında Muğlalılar tarafından akın edilen Karabağlar Yaylası, hem tarihi hem de doğal güzelliği ile sizleri de etkileyecek. Özellikle yazın sıcağından koruyacak, serin tarihi kahvehaneleri ile meşhurdur. Biraz olsun serinlemek, sıcaklardan kaçmak için yaylayı tercih edebilir ve hatta bisikletle bile gezintiye çıkabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrhaniye, Şht. Asteğmen Yıldıray Çeltiklioğlu Cd., 48000 Muğla Merkez/Muğla

-Dağlar

27.Asar Dağı

Asar Dağı

Burası neresi? Saburhane’nin üst noktasından yürümeye başlayarak, Asar Dağı’na çıkmaya ne dersin? Dağa yapmış olduğun yürüyüş 1 saat sürüyor ve sonrasında antik kalıntılar ile çevrelenen manzarayla karşılaşıyorsun. Halk arasında ‘’Masadağ’’ olarak da bilinen dağdaki bu kalıntılar, oldukça eski tarihe dayanıyor.

Neden gitmeliyim? Kalıntılar arasında, Mabolla Kalesi, bir ortaçağ sarayı, kutsal alanlar ve mezarlar gibi daha pek çok geçmiş tarihten esintiler görebilirsin. Ayrıca dağa gelmeden önce ya da sonrasında, Değirmen Deresi’ni de güzergahına ekleyebilirsin. Yine 1 saatlik yürüyüşten sonra ulaşacağın derede bir gölün bulunması, rahat bir nefes almanı sağlayacak. Bu yorucu yürüyüşten sonra serinlemek, hangimize iyi gelmez ki? 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKemikler 48670 Milas/Muğla

-Koylar

28.Kumlubük Koyu

Kumlubük Koyu

Burası neresi? Muğla’nın en güzel koylarından biri olan Kumlubük Koyu, Marmaris merkeze 24 km uzaklıkta bulunuyor. Denizinin temiz ve masmavi olmasının yanı sıra kumsalı ve balık restoranlarıyla da oldukça ünlüdür.

Neden gitmeliyim? Kalabalığın olmadığı, sessiz sakin bir yer olan koyda, adeta huzur bulacaksınız. Ayrıca su sporları yaparak da eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıyeten güzel bir balık restoranında akşam sefası yapın ve koyun sessiz manzarasında keyiflenin!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMerkez, 48740 Turunç/Marmaris/Muğla

29.Bozukkale Koyu

Bozukkale Koyu

Burası neresi? Tekneyle ulaşımı sağlanan koy, sakin ve bakir kalarak doğa güzelliğini koruyor. Gece ve gündüz farklı eğlencelere yer veren koy, turkuaz rengi tertemiz suyuyla kesinlikle keşfedilmeyi ve ilgi görmeyi hak ediyor.

Neden gitmeliyim? Koy içinde 3 ahşap iskele var ve bu iskeleye bağlı restoranlarda harika yemekler yiyebilirsiniz. Özellikle Ali Baba Restoran’ı oldukça meşhur ve en çok tercih edilenler arasında.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumTaşlıca, 48700 Marmaris/Muğla

30.Hisarönü

Hisarönü

Burası neresi? Muğla’nın en güzel koylarından birisi de Datça – Marmaris yolu arasında kalan Hisarönü. Son dönemlerin en popüler tatil beldelerinden biri haline gelen koy, Gökova Körfezi’nin en uç noktasında bulunuyor ve eşsiz doğa güzelliğiyle görenleri büyülüyor.

Neden gitmeliyim? Hisarönü bölgesinde at safari, binicilik gibi etkinliklere katılabilir ya da doğa yürüyüşlerine çıkabilirsin. Sakin bir tatil tercih edenlerden isen ve bu senin altın kuralın ise, o zaman Hisarönü tam sana göre! Aynı zamanda temiz havası ve suyunun, astım ve kalp hastalarına iyi geldiğinin altını çizmeliyim.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÖlüdeniz 48340 Fethiye/Muğla

31.Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu

Burası neresi? Fethiye’nin en bilinen koylarından biri olan Günlüklü, mavi yolculukların vazgeçilmez duraklarından biri. Adını, bölgede yer alan Günlük ağaçlarından alır ve bu ağaçlar ilaç ve parfüm yapımında kullanıldığı için de ayrı bir önem taşıyor. Etrafa yayılan o eşsiz kokusuyla sizleri mest edecek. 🙂

Neden gitmeliyim? Ağaçların gölgesinde hamak keyfi yapabilir veya piknik yapabilirsin. Özellikle, yaz aylarında, tekne turlarına da katılabilirsin. Ayrıca ağaçların arasında kamp yapıp, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarmayı unutma!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumGünlüklü Koyu, Katrancı Mesire Yolu, 48308, Fethiye/Muğla

saat ikonu08.00 – 19.00

para-ikonu20₺

32.Şeytan Yalısı

Şeytan Yalısı

Burası neresi? Milas ilçesinde yer alan Şeytan Yalısı, etrafındaki zeytin ve sakız ağaçları ile huzur dolu bir yer… Sevdiklerinizle veya tek başınıza gelip, hem manzaranın keyfini çıkarabilir hem de romantik, hoş dakikalar yaşayabilirsiniz.

Uyarı! Denizde yüzmek istediğinizde, sahilin batı kısmını tercih etmeniz önerilir.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÖren 48220 Milas/Muğla

33.Bördübet Koyu

Marmaris Bördübet Koyu

Burası neresi? Doğa harikası olan yerlerden bir diğeri de Bördübet Koyu, Amazon Koyu” olarak da bilinmekte. Hatta I. Dünya Savaşı sırasında, koya sığınmış İngiliz gemilerinin personelleri tarafından ”bird the bed” denilmiş ve böylece dilimize Bördübet olarak geçmiş. İçerisinde; saka, bülbül, atmaca ve dağ güvercini gibi pek çok kuş çeşidini barındırmasıyla adeta saklı bir cennet…

Neden gitmeliyim? Koya geldiğinde, bu kuşları yakından görebilir ve fotoğraf albümüne ekleyebilirsin. 🙂 Tabii ki sadece kuşları değil, denizi, ormanı ayrı ayrı fotoğraflayacağın pek çok güzellik burada! Bunun yanı sıra; kendine bir alan seçip piknik yapabilir, doğayla baş başa kalabilirsin.

Kaçırmayın! İstediğin herhangi bir su sporunu seçerek, aktiviteye katıl! Eğer bu da yetmezse; doğa yürüyüşü, trekking ve dağ bisikleti gibi doğa aktivitelerini de yapabileceğini belirtmeliyim.

34.Kargı Koyu

Kargı Koyu

Burası neresi? Muğla’nın Datça beldesine bağlı olan Kargı Koyu mutlaka ziyaret etmeniz gereken koylardan. Merkeze yakınlığı sebebiyle çok fazla tercih edilen koy, Datça merkeze sadece 3 km mesafede bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Koyun etrafının dağlarla çevrili olması, rüzgarlı havalarda bile denizin hala ılık ve sakin olmasını sağlıyor. Yakın bir konumda bulunduğu için, genelde fazla kalabalık olabiliyor ama bu sizin için sorun teşkil etmemeli! Böylesine sakin, dalgasız ve berrak denizi çok nadir bulabilirsiniz. 🙂

Uyarı! Kumsalı çakıllı ve denizdeki taşlar biraz büyük olduğu için, yanınızda plaj ayakkabısı getirmenizde fayda var.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumİskele, 48900 Datça/Muğla

35.Kabak Koyu

Kabak Koyu

Burası neresi? Tepelikler tarafından koruma altına alınan, Ölüdeniz’in en bakir bölgelerinden biri olan Kabak Koyu’na ulaşmak için, ya tekneleri kullanmanız ya da zorlu bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ancak bu zorlu mücadeleye, masmavi suyu ve huzur veren ortamıyla fazlasıyla değecek!

Neden gitmeliyim? Doğayla baş başa kalacağınız bu yere, kesinlikle doğa severler veya macera tutkunları gitmeli! Özellikle şehir yaşamından, trafikten, kalabalıktan, gürültü ve sesten biraz olsun sıkılıp bunaldıysanız, mutlaka rotanıza bu yeri eklemelisiniz.

Koyda yer alan pansiyonlarda ve bungalov evlerinde konaklayabileceğiniz gibi kamp hizmeti veren tesislerden de yararlanabiliyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumUzunyurt, 48300 Uzunyurt Köyü Fethiye/Fethiye/Muğla

36.Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Burası neresi? Muhteşem doğa güzelliği, masmavi denizi, 80’den fazla kelebek türü ve bitki çeşitliliğiyle adeta cennetten bir köşe olan Kelebekler Vadisi’nde rüya gibi bir tatile yelken açabilirsiniz. Yeşilliği ve sessizliği ile sizleri büyüleyecek Kelebekler Vadisi, temiz ve sakin deniziyle de tekrar tekrar gelmenizi sağlayacak.

Neden gitmeliyim? Şövalye Adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, Dalyan, Kızılada ve Çalış Plaj’ını kapsayan pek çok koy turlarına katılabilir ya da trekking ve tırmanış gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ayrıca burada konaklayabileceğiniz kamp alanları bulunuyor ve isterseniz bungalov evlerini de tercih ederek tatilinizi uzatabilirsiniz.

Uyarı! 

 • Kelebekler Vadisi’nin zemini kayalık olduğundan, yosunlanmış kayalıklara dikkat!
 • Vadinin iç kısımlarına gidin ve kelebekleri yakından görün! Ancak kelebeklerin rahatsız olmamaları için, gürültü yapmamanız gerekiyor. Zaten siz ilerledikçe, karşınıza çıkan tabelalar bu durumu hatırlatacak.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumUzunyurt 48300 Fethiye/Muğla

37.Marmaris Boncuk Koyu

Marmaris Boncuk Koyu

Burası neresi? Çamlı Köyü’nü takip ederek ulaşabileceğiniz Marmaris Boncuk Koyu, ziyaretçilerine doğanın en güzel renklerini sunuyor. Yeşil ve mavinin muhteşem uyumu içinde berrak denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Koya verilen “boncuk” isminin, denizdeki minik çakıl taşlarından geldiğini bilmelisin 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAkyaka-Akbük yolu üzeri, Turnalı Mevkii, Kıran Mahallesi, Turnalı Boncuk Camping, 48000 Menteşe/Muğla

para-ikonu15₺

38.Akbük Koyu

Akbük Koyu

Burası neresi? Akyaka’ya 25 km mesafede bulunan Akbük Koyu, Gökova Körfezi’nin en çok tercih edilen noktalarından biri olmayı başarıyor. Tertemiz, berrak suyu ile doğal yapısının bugüne kadar hiç bozulmamış olması, kesinlikle görülmeye değer bir özellik.

Neden gitmeliyim? Deniz her zaman çarşaf gibi ve sırf bu yüzden denizden bile çıkmak istemeyeceksin. 🙂 Yalnız koyun çevresinde pansiyon ve otel bulunmuyor ancak konaklamak istediğiniz zaman kamp yapabiliyorsunuz. Kamp alanlarında; duş yeri, wc, restoran-kafe mevcut ve hatta internet için bile alanlar var.

Aradığınız her ihtiyacın karşılığını bulacağınız bu koya, gelmemek için bir neden yok! Dilediğiniz kadar kalın, kamp yapın ve denizde yüzün!

Uyarı! Deniz kestaneleri mevcut olduğundan, yanınızda mutlaka plaj ayakkabısını getirmelisiniz!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKultak, Unnamed Road,, 48220 Milas/Muğla

39.Palamutbükü Koyu

Palamutbükü Koyu

Burası neresi? Datça’nın en meşhur koyu olan Palamutbükü, geniş ve çakıl taşlı bir kumsal yapısına sahip. Buna rağmen, birçok tatilcinin ilk durak noktalarından birinin bu koy olduğundan o kadar eminiz ki. Koya gelen diğer tatilcilerle konuştuğunuzda, size senelerdir düzenli olarak geldiklerini söyleyecekler. 🙂

Neden gitmeliyim? Koy, uzun bir sahil şeridine sahip ve bu sahil üzerinde lokantaların, çay bahçelerin ve barların mevcut olduğunu göreceksin. Birini seçerek, dilediğin gibi vakit geçirebilirsin. Yeşil ve mavinin birçok tonunu görmek, huzur ve sakin bir yaz tatili geçirmeye ne dersin? Adres belli, haydi rotanı hemen belirle!

Uyarı! Deniz çabuk derinleşiyor bu yüzden yüzme konusunda kendinize güvenmiyorsanız dikkat etmeniz gerek.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumYaka, 48900 Datça/Muğla

40.Çökertme Koyu

Çökertme Koyu

Burası neresi? Ege’de mavi yolculuk yapanların mutlaka uğradığı Çökertme Koyu, Milas’a 52 km mesafede bulunuyor. Karadan ulaşımı bir hayli zor olduğu için, sadece tekne ile ulaşımı sağlanıyor.

Neden gitmeliyim? Etrafı dağlarla çevrili cam gibi bir deniz ve uzaklardan görünen tekneler ile harika bir atmosfer yaşatacak! Üstelik çevresindeki pansiyonlarda kalabilir, birbirinden güzel restoranlarında ise yeni lezzetler keşfedebilirsin. Özellikle de İhtiyar Balıkçı adlı restoranın çok ziyaretçisi varmış diye duydum. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

41.Turunç Pınarı Koyu

Turunç Pınarı Koyu

Burası neresi? Fethiye’nin en popüler koylarından biri olan Turunç Pınarı Koyu, ismini etrafında yer alan turunç ağaçlarından alıyor. Teknelerle ulaşımı sağlanan koyun içerisinde; restoran, plaj ve su sporları merkezi bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Sakinliğin ve huzurun adresi olarak bilinen koy, muhteşem deniziyle resmen herkesi kendine hayran bırakıyor. Çam, defne, zeytin ve sandal ağaçları gibi daha pek çok ağaçlarla çevrili, yemyeşil bir alan… En büyük özelliği de içerisinden kaynak suyun çıkması… Tüm bu güzelliklere yakından şahit olmak için, mutlaka bu koyu ziyaret edin!

Kaçırmayın! Su kayağı, rüzgar sörfü ve yelken gibi su sporları yaparak eğlenebilir ya da bahçelerin içindeki çardaklarda Bali Masajı yaptırabilirsiniz.

konumTurunçpınarı Mevkii Karaköy – Fethiye / MUĞLA

para-ikonuÜcretsiz

42.Ekincik Koyu

Ekincik Koyu

Burası neresi? Köyceğiz’de yer alan Ekincik Koyu, aynı zamanda bir yerleşim yeri ve aynı isimle bir plaja da sahip. Zeytin ve çam ağaçları arasında güzel bir yer olan koy, tekne turları için önemli bir durak noktası.

Neden gitmeliyim? Günübirlik tekne turlarına katılarak, Dalyan İztuzu Plajı’na, Kaunos antik kentine ve çamur banyosuna gidebilirsiniz. Ayrıca Kaunos antik kentine, Candır Köyü üzerinden trekking yaparak da gidebileceğinizi eklemeliyim. Ancak Ekincik – Candır Köyü arasındaki yolu iyice öğrenmeyi veya rehber tutmayı unutmayın!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

43.Gemiler Koyu

Gemiler Koyu

Burası neresi? Gemile Koyu olarak da bilinen Gemiler Koyu, yine zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili olup, harika piknik alanlarına sahip. Hem yerli hem de yabancı turistlerin, özellikle yaz aylarında, akın ettiği koya, karadan ya da tekne yoluyla ulaşım sağlanabiliyor.

Neden gitmeliyim? Koy içerisinde, su sporları merkezinin ve restoranların bulunduğunu hemen belirtmeliyim. Dahası, Bizans döneminden kalma tarihi Afkule Kilise’sine de gelmişken mutlaka uğrayın!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

para-ikonu20₺

44.Gökgemile Koyu

Gökgemile Koyu

Burası neresi? Dalaman’da bulunan koy, tekne turlarının vazgeçilmez uğrak noktasından biri. Dalaman’ın en sessiz ve sakin koylarından biri olan Gökgemile Koyu’na, Fethiye bölgesinden kalkan teknelerle ulaşmanız mümkün.

Neden gitmeliyim? Turistler tarafından fazla ilgi gören koy, doğa harikası bir yerdir. Masmavi denizde yüzmek dışında, trekking de yapabilirsiniz. Ayrıca kamp yapacağın alanlarının ve mükemmel balık restoranlarının bulunduğunu da aklına not et. 🙂

-Adalar

45.Cennet Adası

Cennet Adası

Burası neresi? Aslında bir yarımada olan bu doğal güzellik Nimara” ismiyle de anılıyor. Ormanlarla kaplı olan bu ada, tekne turlarının popüler adresidir ve neredeyse her tekne burada mola verir.

Neden gitmeliyim? Olağanüstü manzarasına yakından tanıklık edeceğiniz, çektiğiniz fotoğraflarla arkadaşlarınızı kıskandıracağınız bir ada… Ada çevresinde bulunan pek çok sayıdaki restoran ve kafeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, keyif dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Adı gibi bir yer olan Cennet Adası, yüzmek ve dalış yapmak için oldukça ideal bir yer. Ayrıca yüzmek dışında; doğa yürüyüşleri yapabilir ve tekne turlarına da katılabilirsin. Cennet Adası’na geldiğinde, resmen zamanı durdurmak isteyeceksin ve vaktin bir anda nasıl geçtiğini anlamayacaksın!

46.Sedir Adası

Sedir Adası

Burası neresi? Gökova Körfezi’nde yer alan Sedir Adası, bir diğer adıyla bilinen Kleopatra Adası, yerli ve yabancı turistler tarafından fazla rağbet görüyor. Bir efsaneye göre, Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılıyor ve ismini altın rengi özel kumundan aldığı biliniyor.

Neden gitmeliyim? Ada içerisinde bulunan küçük bir koy ve plaj, sizleri cezbetmeye devam edecek. Özellikle çok ünlü olan Kleopatra Plajı’nın, berrak denizi ve altın sarısı kumundan fazlasıyla etkileneceksiniz.

Ayrıca adanın batı kısmında yer alan Kedrai Antik Kenti’ni ziyaret ederek, Roma dönemine ait antik tiyatroyu da görme şansı elde edebilirsiniz.

47.Karaada

Karaada

Burası neresi? Bodrum Yarımadası’nın en büyük adası olan Karaada, tekne turlarının günübirlik gezi noktalarından biri. Çam ormanlarıyla yemyeşil bir yer olan adanın, ismiyle alakası olmadığını geldiğinizde anlayacaksınız. 🙂

Neden gitmeliyim? Teknelerin yanaştıkları yerde bir mağara var ve içerisinde şifalı çamur ile sıcak su bulunuyor. Bu şifalı çamurun ve suyun, cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Hatta çoğu turist, çamuru yüzlerine ve vücutlarına sürerek fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyor. Adanın arka tarafında yer alan birbirinden güzel koy ve plajlar, keşif için sizleri bekliyor!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

48.Çatal Ada

Çatal Ada

Burası neresi? Üzerindeki 2 tepe dışında, başka bir yerleşim yeri veya turistik tesis bulunmayan Çatal Ada, tüplü dalış mekanıdır. Tertemiz berrak deniziyle bir harika olan ada, çok fazla insan tarafından bilinmiyor ve karadan bir ulaşım sağlanmıyor. Bu nedenle, kendini koruyabilmiş nadir yerlerden biri. Muhteşem su altı güzelliklerini görmeyi merak ediyorsan, o zaman tekne turlarına katıl ve bir dalış yap!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

-Göller

49.Saklı Göl

Saklı Göl

Burası neresi? Marmaris ilçe sınırları içerisinde yer alan Saklı Göl, çevresindeki güzellikleriyle keyifli ve huzurlu zaman geçireceğiniz bir nokta. Çocuklu aileler için de oldukça uygun bir yer olan Saklı Göl, vaktiniz varsa mutlaka uğranması gereken duraklardan biri.

Neden gitmeliyim? Bu muhteşem manzara karşısında bir kahvaltı yapabilir ya da göl kenarında piknik yapabilirsiniz. Sadece bunlar yetmez tabii ki! Tekne ve safari turlarına katılabilir veya gölde kano ile bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tatilinizi uzun süreli planlıyorsanız, kamp da yapabileceğinizi unutmayın!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÇamlı Mahallesi No: 32, 48700 Marmaris/Muğla

50.Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü

Burası neresi? Her mevsim ayrı bir manzaraya sahip olan Köyceğiz Gölü, doğa ve fotoğraf tutkunlarının adresi oluyor. Doğal güzelliğinin yanı sıra, tarihsel yapıtlarıyla da çok fazla yoğun ilgi gören göl, sizleri kendine hayran bırakacağı çok aşikar.

Neden gitmeliyim? Gölde; sörf, yelken, kürek gibi su sporları yapabilir veya sandal gezisine çıkabilirsin. Hem de gün batımında… Harika fotoğraflar yakalayabileceğin bir ortam düşün… Tüm bunlar dışında, göl kenarında balık dahi tutabilirsin!

Kesinlikle kaçırmamanız gereken bir diğer aktivite tekne turu olurken, gölün çevresinde yürüyüşte yapabilmeniz mümkün. Dağlarla çevrili olan göl, günlük ve çam ormanlarıyla kaplı ve bu güzellik ile bir başka yerde karşılaşması oldukça zor olabilir. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

51.Bafa Gölü

Bafa Gölü

Burası neresi? Ege Bölgesinin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Aydın ve Muğla sınırları arasında yer alıyor. Çok eski zamanlarda Ege Denizi’ne açılan bir körfez olan göl, 1989 yılında sit alanı, sonrasında ise tabiatı koruma alanı olarak ilan edilmiş.

Neden gitmeliyim? Gölde; kale ve manastırla kaplı adalar bulunuyor ve sadece biri karada yer alıyor. Diğerlerine balıkçı tekneleriyle, gezerek ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu adalar kuşların ürüme alanı olduğu için, pek çok farklı sayıdaki kuş çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Adalar dışında; gölün yakınında, herkes tarafından bilinmeyen bir köy yer alıyor.

Kaçırmayın! Buraya kadar gelmişken, Kapıkırı Köyü’ne de uğramadan gitme! Ayrıca Bafa Gölü’nde; kano ile gezintiye çıkmayı ve tekne turlarına katılmayı da ihmal etme!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

-Nehirler

52.Azmak Nehri

Azmak Nehri

Burası neresi? Akyaka’nın sembol güzelliklerinden biri olan Azmak Nehri, bol oksijen ve muhteşem bir doğa içinde zaman geçirmenizi sağlıyor. Yaz sıcaklarından birazcık da olsa bunaldığınızda, nehrin buz gibi suyu sizi serinletecek ve kendinize getirecek cinsten. 🙂

Neden gitmeliyim? Nehir üzerindeki tekne turlarıyla gezinizi daha da güzel hale getirebilir ya da dilerseniz kano da kiralayabilirsiniz. Şöyle güzel bir nehirde, tekne turunu kaçırmak istemezsiniz sanırım? Hem gün batımına denk gelebilir, harika fotoğraflar da yakalayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Nehrin etrafında yer alan restoranlardan birini tercih ederek, manzara eşliğinde yemek yemek… Güzel bir liste hazırlayın ve planınızı, zamanınızı ona göre oluşturun! Çünkü Muğla’ya geldiğinizde, tatil hiç bitmeyecek gibi duruyor…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAkyaka, Azmakboyu Sk., 48650 Ula/Muğla

para-ikonu12₺

53.Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Burası neresi? Ege ve Akdeniz arasında doğal bir sınır olan Dalaman Çayı, doğanın güzelliklerini keşfetmek isteyenleri bekliyor. Özellikle rafting için uygun ortamıyla bilinen çay, bu sporu yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatta zorluk derecesinin, yüksek bir parkur olarak kabul edildiğini de unutmadan söylemeliyim.

Neden gitmeliyim? Yabancı ve yerli ziyaretçilerin akın ettiği bu yerin doğal güzellikleri karşısında fazlasıyla etkileneceksiniz. Hem dinlenerek sakinlik ve huzurla deşarj olacağınız hem de aktivilere katılarak eğlencenin dibine vuracağınız bir yer düşünün… Böylece neden bu kadar popüler bir yer olduğunu ve sıklıkla tercih edildiğini anlamış oluyoruz. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

-Kanyonlar

54.Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Burası neresi? Fethiye’ye 45 km mesafede bulunan bu görkemli doğal güzellik, milli park statüsünde korunmakta. Devasa kayaların üzerinize geldiği hissi biraz ürkütse de, böylesi muhteşem bir güzelliğin içinde yürüyüş yapmak, sizin için paha biçilemez bir deneyim olacak.

Neden gitmeliyim? Bu maceraya ilk olarak, kayalıklara demir çubuklarla tutturulan tahta köprüden yürüyerek başlıyor, daha sonra vadi içerisinde akan buz gibi suyla karşılaşıyorsunuz. Biraz daha ilerlediğinizde ise, minik bir ada sizlere kucak açıyor.

Yürüdüğünüz andan itibaren size eşlik eden su sesi ve karşılaştığınız bu harikulade manzara… Aslında bu manzara bile yeter buraya gelmek için ama ille de heyecan arıyorsanız daha söyleyeceklerim bitmedi. 🙂

Kaçırmayın! Burada; rafting, zipline, bungee jumping, trekking ve doğa yürüyüşleri gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Macera ve adrenalin tutkunları için güzel bir olanak, değil mi?

Uyarı!

 • Kanyonda, şiddetli su akışı ve keskin kayalar nedeniyle yürümekte zorlanacaksınız. Bu sebeple yanınızda mutlaka lastik ayakkabı getirin. Yanınızda getirmeyi unutsanız da, merak etmeyin burada satın alacak birkaç yer var.
 • Bu hırçın su akışından dolayı, her ihtimale karşı, yanınıza yedek bir kıyafet almanız gerekiyor. Çünkü ıslanacaksınız. 🙂 Ayrıca deniz kıyafetlerinizi de unutmayın!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKayadibi, saklıkent sokak no:26, 48300 Seydikemer/Muğla

saat ikonu08.45 – 19.30

para-ikonuYetişkin: 8₺ / Öğrenci: 4₺

-Şelaleler

55.Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Burası neresi? Yaklaşık 4 metre yükseklikten akan şelalenin sesi insana huzur verir mi? Turgut Şelalesi, buz gibi akan suyuyla gerçekten huzur veriyor ve manzarasıyla büyülüyor. Yalnız suyu çok soğuk ve atlamanın yasak olduğunu belirten tabelalar olmasına rağmen, atlayanları ve yüzenleri görmek mümkün.

Neden gitmeliyim? İçerisinde bulunan sandalyelerde oturup, bir gözleme keyfi yapmak mı? Hmm, kulağa baya iyi geliyor. 🙂 Ayrıca buz gibi akan şelalenin havuzunda yüzmek, her ne kadar soğuk olsa da, sizlere farklı bir deneyim yaşatacak! Yok ben soğuya dayanamam diyenler olursa, sizi de yürüyüş yapmaya davet ediyorum.

Uyarı!

 • Turgut Şelalesine olabildiğince erken gelmeye çalışın. Çünkü 11.00’den sonra turist akımı gelmeye başlıyor ve aşırı derecede kalabalık olabiliyor.
 • Herhangi bir otobüs ya da minibüs olmadığı için, ya özel aracınızla gidebilir ya da bir araç kiralayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrhaniye, 48700 Marmaris/Muğla

para-ikonuÜcretsiz

56.Yuvarlakçay

Yuvarlakçay

Burası neresi? Doğası ve serin havasıyla Muğla’nın hafta sonu kaçamak rotası olan Yuvarlakçay, suyun üzerine kurulmuş olan salıncakla, ülkemizin en güzel salıncakla fotoğraf çekilen yerlerinden biri arasında.

Yaz aylarında serinlemek veya sırf fotoğraf çekmek için gelenler… Siz bunlardan hangisi olursunuz bilemiyorum ama mutlaka geleceğinizi tahmin ediyorum. 🙂

Neden gitmeliyim? Tüm stresinizi atacağınız, manzaranın tadını çıkaracağınız ve doyasıya fotoğraf çekimi yapacağınız bir yer… Dahası da var! Çevresindeki restoranlardan dilediğiniz kadar yiyip içebilirsiniz.

57.Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi

Burası neresi? Köyceğiz’de yer alan Toparlar Şelalesi, sıcak yaz günlerinde serinlemek için akın edilen bir yer. Şelalenin aktığı yerde küçük ve doğal bir göl bulunuyor ve bu gölde yüzebiliyorsunuz. Ayrıca ağaca bağlanmış olan ipten sallanarak atlayıp, eğlenebilirsiniz. Atlarken, anı değerlendirmeyi unutmayın ve birinden fotoğrafınızı çekmesini isteyin!

Neden gitmeliyim? Trekking ve kamp yapabileceğiniz bu yerde, aynı zamanda piknik ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Doğal bir güzellik olan şelalede, harika zamanlar geçireceğinizin garantisini verebilirim.

İpucu:

 • Aslında çok bilinip popüler olmasına rağmen, herhangi bir işletmeye sahip değil. Bu nedenle, gelirken yanınıza yiyecek – içecek bir şeyler almalısınız.
 • Öğleden sonra çok kalabalık olacağı için, sabahın erken saatlerinde gelmelisiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumDöğüşbelen, 48800 Köyceğiz/Muğla

para-ikonuÜcretsiz

58.Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi

Burası neresi? Fethiye’de Saklıkent’e giderken yol üzerinde karşılayacağınız tabela ile rotanıza bir yenisini ekleyin. Uzun ve zorlu bir yürüyüşten sonra ulaşacağınız bu şelale, soğuk suyuyla sizi karşılıyor olacak. Fazla kişi tarafından bilinmeyen Gizlikent Şelalesi, doğa yürüyüşünü sevenlerin ilk adresi oluyor.

Neden gitmeliyim? Şelalenin altında doyasıya yüzeceğin gibi, muhteşem fotoğraflar da çekeceksin! Aynı zamanda kendini dinleyeceğin ve zamanı durdurmak isteyeceğin bir yer olmasıyla da, seni çok cezbedecek.

Uyarı! Gizlikent Şelalesi’ne ulaşmak için merdivenlerden inmeniz gerekiyor ve bu merdivenleri inmek bi’ hayli zor olabilir. Ayrıca bu yürüdüğünüz yol, şelaleye giden akarsu olduğu için, yanınızda mutlaka plaj ayakkabısı bulundurun.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKayadibi, 48850 Seydikemer/Muğla

saat ikonu08.00 – 21.00

para-ikonuOtopark ücreti: 5₺

webWeb sitesi

-Mağaralar

59.Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Burası neresi? Cennet Adası üzerinde yer alan Fosforlu Mağara’ya, tekne turlarıyla ulaşım sağlanıyor ve küçük kayıklarla mağaradan içeri girilebiliyor. Tekne turlarına, Marmaris’ten katılabilmenizin mümkün olduğunu eklemeliyim.

Fosforlu Mağara, turkuaz ve yeşil renklerinin suya yansımasından dolayı çıkan görüntüyle fosfor ismini almış. Aynı zamanda tatilcilerin buraya para atıp dilek tuttukları biliniyor ve sırf bu yüzden ‘’Dilek Mağarası’’ olarak da adlandırılıyor.

Neden gitmeliyim? Küçük kayıklarla mağaranın içini keşfedebilir ya da dışındaki suda yüzebilirsiniz. Harika bir görüntüye sahip olan mağarayı, her açıdan beğeneceğinize inanıyorum.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

60.Nimara Mağarası

Nimara Mağarası

Burası neresi? Cennet Adası’nın içerisinde yer alan Nimara Mağarası, arkeolojik bir mağaradır. Sarkıt ve dikitlerle dolu olan mağara, antik dönemden kalma bir yerdir. Buluntulardan, eskiden yaşayan insanların kullandığı bir tapınım yeri olduğu kanıtlanmış.

Neden gitmeliyim? Hem Cennet Adası’nı hem de Nimara Mağarası’nı görmek, bir taşta iki kuş vurmak misali… Farklı yerleri keşfetmeyi ve fotoğraflamayı seviyorsanız, mutlaka buraya gelmeniz gerekiyor.

İpucu: Mağaraya ulaşmak zor olabilir, bu yüzden bir rehber tutmanızda fayda var!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAdaköy, 48700 Marmaris/Muğla

61.İncirliin Mağarası

İncirliin Mağarası

Burası neresi? Milas’ta yer alan İncirliin Mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaralarından biridir. Dev sarkıtlar, dikitler, sütunlar ve damlataş havuzları ile kaplı olan mağara, yerli – yabancı birçok turist tarafından fazlasıyla rağbet görüyor.

Neden gitmeliyim? Mağarada; Giriş Bölümü, Yarasa ve Damlataş Galerisi, Havuzlu ve Gösteri Salonu olmak üzere, birbirine bağlı 5 ayrı salon bulunuyor. Farklı bir atmosfer yaşamak isteyenler için mağaraya gitmek, güzel bir deneyim olacak. Tarihi kalıntıları ve doğal çevresi ile sizleri resmen büyüleyecek.

Uyarı!

 • Mağara serin olduğu için yanına kalın şeyler getir!
 • Kapalı alan fobin varsa, sakıncalı olduğunu bilmelisin!
 • Fotoğraf çekme alanları dışında, fotoğraf çekmenin yasak olduğunu unutma!
 • Araçla geldikten sonra, bir yerden sonra mağaraya ulaşmak için, bir hayli yürümen gerekiyor. Bu yüzden spor ayakkabını giymiş ol ve yanına su şişeni al!
 • Mağara tek başına gezilmiyor, bir rehber eşliğinde grupla geziliyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumUnnamed Road, Gökçeler/, 48200 Milas/Muğla

saat ikonu08.00 – 18.00

para-ikonu15₺

62.Yerküpe Mağarası

Yerküpe Mağarası

Burası neresi? Yerküpe Yaylası’nda yer alan Yerküpe Mağarası, oldukça genç bir mağara olarak biliniyor. Eski zamanlarda Yörük çobanları, çoğu ürünü saklamak için bu mağarayı ‘’buzdolabı’’ gibi kullanırmış. Bunun nedenini, şimdi bile gittiğinizde anlayabilirsiniz. Çünkü yaz aylarında hava 38 dereceyken, mağaranın sıcaklığı 5 dereceye kadar düşer.

Neden gitmeliyim? Doğal köprü özelliği taşıyan mağara içerisinde; damlataşlar, sarkıtlar ve su havuzlarını görebilirsiniz. Bu doğal yapının yanı sıra, mağaranın üst kısmındaki alanlarda piknik yapabilir ve dinlenebilirsiniz. Doğal sit alanı olarak koruma altına alınan mağaraya, gelmemek için hiçbir sebep yok!

*Çocuklar İçin Uygun Yerler

-Aqua Parklar

63.Marmaris Atlantis Su Parkı

Aqua Park

Burası neresi? Hem yetişkinlerin hem de çocukların eğleneceği Marmaris Atlantis Su Parkı, bölgenin en büyük su parkı özelliğini taşır. Birbirinden farklı su kaydırakları, çocuk ve dalga havuzlarının yanı sıra mini golf, bowling gibi oyun alanları da bulunuyor. Tüm bunların dışında, içerisindeki restoran ve barlardan da yararlanabiliyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Malum yaz aylarının vazgeçilmezi su parklarıdır. Ee Muğla’ya yaz tatiline gelmişken, serinlemek ve eğlenmek sizin de hakkınız. Hatta hepimizin hakkı, öyle değil mi? Marmaris’in merkezinde yer alan park, oldukça yakın ve kolay ulaşıma sahip olmasıyla da çokça tercih ediliyor.

Kaçırmayın! Yapılan etkinlikleri, yarışmaları ve Showları seyredeceğiniz gibi katılabilmeniz de mümkün. Ailecek, sevdiklerinizle muazzam bir yaz tatiline hazır mısınız? Haydi, planınızı şimdiden belirleyin!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSiteler, Uzunyalı Cad No:209, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonu10.00 – 17.00

para-ikonuYetişkin: 77₺ / Çocuklar 6 – 12 yaş arası: 55₺

webWeb sitesi

64.Aqua Dream Su Parkı

Aqua Dream Su Parkı

Burası neresi? Yine Marmaris’te yer alan Aqua Dream Su Parkı, 44 bin metrekarelik bir alana kurulmuş, bin kişilik kapasiteye sahip eğlence noktasıdır. Birçok çeşide sahip su kaydıraklarında gönlünüzce eğlenebilir ve çocuklarınızla tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? İçerisindeki Tepe Restoran’ının eşsiz manzarasına karşı, yiyip içebilirsiniz. Ayrıca gün boyu düzenlenen yarışmalara ve animasyonları seyredebilir ya da katılabilirsiniz. Havuz başındaki Showlar ve dans gösterileri karşısında, asla yerinizde duramayacaksınız.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumŞirinyer Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Cd., 48706 Marmaris/Muğla

saat ikonu10.00 – 18.00

para-ikonuYetişkin: 100₺ / Çocuk (4-9 yaş): 70₺

webWeb sitesi

65.Ölüdeniz Water World

Su kaydırağı

Burası neresi? Fethiye’de yer alan Ölüdeniz Water World, ailecek vakit geçireceğiniz bir adres daha… Hem sizin için hem de çocuklarınız için güzel aktivitelere sahip olan parkta, dilediğiniz kadar eğlenebilirsiniz. Çalışan personellerin sıcakkanlı ve sevecen olması da sizi etkileyecek türden. Güzel anılar biriktireceğiniz, harika zamanlar geçireceğiniz ve süper fotoğraflar çekeceğiniz bir yer…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÖlüdeniz, İncircik Cd. No:3, 48340 Fethiye/Muğla

saat ikonu10.00 – 18.00

para-ikonuYetişkin: 100₺ / Çocuk (4-11 yaş): 75₺

webWeb sitesi

66.Bodrum Aquapark

Bodrum Aquapark

Burası neresi? Eski adıyla Dedeman Aquapark olarak bilinen Bodrum Aquapark, her yaştan kesime itap ediyor. Bodrum’un ilk ve en büyük su parkı olmasıyla önemli bir konumda olan park, çeşit çeşit su kaydıraklarına ve havuzlarına, restoran ve barlara ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeliyim? Animasyon, canlı DJ performansları, dans gösterileri, köpük partileri ve daha birçok eğlenceye yakından şahit olacaksınız! Özellikle şişme botlarla yapılan raftinglere bayılacaksınız! Ayrıca çocuklara yönelik hem havuzu hem de oyun alanlarının bulunması, çocuklu aileleri sevindirecek ve rahat nefes almalarını sağlayacak.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrtakentyahşi, Bekiroğlu Cd. 6 A, 48420 Bodrum/Muğla

saat ikonu10.00 – 17.30

para-ikonuYetişkin: 75₺ / Çocuk (7-12 yaş): 50₺

webWeb sitesi

67.Bubble Sea Park

Bubble Sea Park

Burası neresi? Yumuşak zeminli ve çeşitli pistlerle tasarlanan Bubble Sea Park, Fethiye’de yer alıyor. Manzara eşliğinde, çocuklarınızla muhteşem zamanlar geçirecek ve eğlenceye doyamayacaksınız!

Neden gitmeliyim? Hava yataklarından suya atlamak bir kenara, kaydıraklardan kaymak bir tarafa… Doyasıya yüzüp keyif yapacağınız bu yerde, piknik ve barbekü bile yapabilirsiniz. Fazla eğlenceye gerek yok diyen olursa, sizi de güneşlenmeye davet ediyorum.

68.Marmaris Star Aquapark

Su kayağı

Burası neresi? Merkeze çok yakın olan Marmaris Star Aquapark, tatilciler tarafından çok sık tercih ediliyor. Animasyonlar, canlı müzikler eşliğinde tatilini daha da eğlenceli hale getirmeyi istemez misin? O zaman havlunu, mayonu, gözlüğünü, güneş kremini kap ve yola koyul! Su kaydıraklarından kayarken, resmen çocukluğunuza geri dönecek ve çocuklarınızla yarış halinde olacaksınız. Büyük, küçük demeden herkesin gönlünce eğleneceği bu yere, mutlaka uğramalısın.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSiteler, Cumhuriyet Blv. No:19, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonu09.30 – 18.00

para-ikonu50₺

-Tema Parklar

69.Marmaris Burunucu Macera Parkı

Marmaris Burunucu Macera Parkı

Burası neresi? Marmaris Belediyesi tarafından, 2018 yılında açılan Marmaris Burunucu Macera Parkı, yerli ve yabancı turistler tarafından fazlasıyla ilgi görüyor. Birbirinden farklı parkurlarıyla, hem çocuklarınıza hem de sizlere değişik bir atmosfer ve deneyim yaşatıyor.

Neden gitmeliyim? Çeşit çeşit parkurlara katılarak adrenalin yaşayacağınız bu parkta, çocuklarınız için ayrı oyun alanları bulunuyor. Bebek ve hamak salıncağı, tahterevalli, dönme dolap ve kaydırak gibi birçok çeşit bulunurken, büyükler için ise; bisiklet, koşu ve denge parkuru ve macera park alanı yer alıyor.

Kaçırmayın! Tüm bunların dışında, elektrik oyun alanı ve dahası bir sahil mevcut. İstediğiniz her şeye ulaşabileceğiniz bu parkta, çocuklarınızla macera dolu bir zaman geçireceksiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSarıana, Mustafa Münir Elgin Blv. No: 42/1, 48700 Marmaris/Muğla

saat ikonu09.00 – 00.00

para-ikonuGiriş: 2,5₺ / Lunapark – Dağ bisikleti alanı: 15₺ / Macera parkı alanı: 30₺

*Alışveriş

-AVM’ler

70.Avenue Bodrum AVM

Avenue Bodrum AVM

Burası neresi? Avenue Bodrum AVM, cadde konseptinde tasarlanarak, farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Beldeye ilk kez gelen markalara ev sahipliği yapan avmde, 50 mağaza bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Dışında yer alan süs havuzları ve düzenli ışık gösterileri, gelenleri adeta mest ediyor. Giyim mağazalarından elektronik eşyalara kadar, aksesuarlardan dekorasyonlara kadar her şeyi bulabileceğiniz bu yerde, yeme – içme alanlarına da kolayca ulaşabileceksiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÇırkan Mahallesi, Atatürk Blv. No: 25 – 29, 48400 Bodrum/Muğla

saat ikonu10.00 – 20.00

webWeb sitesi

71.Midtown Bodrum AVM

Midtown Bodrum AVM

Burası neresi? Açık ve kapalı sinema salonları, yemek alanları, seçkin markaların yer aldığı mağazaları, oyun alanları gibi daha pek çok şeyin bulunduğu Midtown AVM, Bodrum’un en büyük ve en yeni alışveriş merkezidir.

Neden gitmeliyim? Bodrum gibi bir yerde avm’de ne yaparım, ne işim olur demeyin. Biraz da olsa kültürlenmek ya da karın doyurmak gerek, değil mi? İşte kaliteli sinema salonlarında yeni çıkan filmleri izleyebilir ve lezzetli restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumOrtakentyahşi, Cumhuriyet Cd. No:6, 48420 Bodrum/Muğla

saat ikonu10.00 – 22.00

webWeb sitesi

72.Oasis Bodrum AVM

Alışveriş Merkezi

Burası neresi? Merkeze çok yakın olan Oasis Bodrum AVM, açık hava ve kapalı alanlara sahip olmasıyla sıklıkla tercih edilen mekanlardan biri. Mimarisinin yanı sıra süs havuzları, palmiye, zeytin ve hurma ağaçları, begonvilleriyle adeta Bodrum’un bir yaşam alanıdır. Birbirinden güzel restoranların ve kafelerin yer aldığı avmde, ihtiyacınız olan her şeye rastlayacaksınız.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumCumhuriyet Mahallesi Emin Anter Bulv, Hoca Ahmet Yesevi Sk., 48440 Bodrum/Muğla

saat ikonu10.00 – 20.00

webWeb sitesi

73.Rüya Park AVM

Burası neresi? Çok az da olsa sıcaklardan bunaldığınızda ve farklı etkinlikler yapmak istediğinizde, avmler size kucak acıyor. Muğla’nın sıcağından kaçıp, biraz olsun serinlemek de gerekiyor. Bu nedenle gelmiş olduğunuz Rüya Park AVM, tam da size hitap ediyor!

Neden gitmeliyim? Birçok farklı markanın yer aldığı mağazalar, kaliteli ve lezzetli restoranlar dışında, çocuklarınızla vakit geçireceğiniz eğlenceli oyun alanları… Yeni vizyona girmiş filmleri izleyeceğiniz sinema salonları… Haydi, durmayın! Çıkın, çıkın gelin!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumEmirbeyazıt, 48000 Menteşe/Muğla

saat ikonu10.00 – 22.00

webWeb sitesi

74.Erasta Fethiye AVM

Erasta Fethiye AVM

Burası neresi? Erasta Fethiye AVM, küçük ama ferah bir alışveriş merkezi olmasıyla ziyaretçiler tarafından seviliyor. Çok fazla kalabalık olmadığı için, istediğiniz her şeye anında ulaşabiliyorsunuz. Süpermarketleri, çocuk eğlence alanları, sineması ve 60 mağazasıyla, sizlerin ziyaretini bekliyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumTaşyaka Mahallesi, Ölüdeniz Cd. No:14, 48300 Fethiye/Muğla

saat ikonu10.00 – 22.00

webWeb sitesi

*Tarihi Yerler

Türkiye’nin turizm merkezlerinden ve tatil cennetlerinden biri olan Muğla, yerli ve yabancı birçok turistin akımına uğradığı yerler arasında. Plajları, koyları, şelaleleri ve daha pek çok doğa güzelliğinin yanı sıra tarihi yapısıyla da dikkat çekiyor. Selçuklu ve Osmanlılardan kalma eserleriyle Muğla, tarihin en eski şehirlerinden biri olarak biliniyor. Muğla’nın tatil beldelerine ait hem turistik hem de tarihi yerlerini, gezi rehberinize muhakkak eklemelisiniz. Kaunos Antik Kenti, Stratonikeia Antik Kenti, Bodrum Antik Tiyatrosu, Yel Değirmenleri, Hemithea Tapınağı ve daha fazlası için ‘Muğla Tarihi Yerler’ adlı yazımızı inceleyin!

*Muğla’ya Yakın Gezi ve Tatil Yerleri

Muğla’nın birbirinden güzel tatil beldelerinin çokluğunu, tahmin edebilirsiniz. Biz de sizler için, daha kapsamlı olarak bu bölümü derledik. Muğla’nın yakınında gezilecek en güzel turistik yerleri, listesine göz atabilirsiniz. Ön bilgi olarak da isimlerini buraya bırakıyorum, gitmişken buraları da gezin mutlaka! Türkiye‘nin neredeyse tüm tatil bölgelerini herhangi bir ortamda gezdim diyebileceğiniz bir liste. Dalaman, Marmaris ,Bodrum ,Fethiye ,Göcek ,Akyaka, Selimiye, Datça, Milas, Bozburun, Orhaniye , Didim, Rodos, Aydın

*Gece Hayatı

Oldukça renkli ve heyecan verici bir gece hayatına sahip olan Muğla’da; disko, bar, kafe ve gece kulüpleri çokça sayıda mevcut. Neredeyse sabaha kadar açık olan bu mekanlarda, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak kadar eğlenebilir ve dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Merkezde ve Muğla’nın tatil beldelerinde, son derece eğlenceli ve aktif olan yerleri keşfetmeli, sonrada eğlencenin tadını çıkarmalısınız.

Muğla’nın gece hayatını daha detaylı öğrenmek isteyeceğinden eminim ancak bu yazı henüz hazır değil. Merak etme, çok yakında yazılacak! Yalnız Muğla’nın tatil beldelerinin, kapsamlı gece hayatı yazılarına ulaşman mümkün gibi görünüyor. 🙂

*Yapılacak Şeyler

-Turlar ve Geziler

-Yapmadan Dönme

 • Mutlaka Çökertme Kebabı ve Keşkek yemeğini tatmadan gitme!
 • Tatil beldelerinin her birini rotana ekle ve keşfet!
 • Muğla Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutma!
 • Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yap!
 • Bitez Plajı’nda, Bitez dondurmasını tat!
 • Sultaniye Kaplıcaları’nda çamur banyosu yap!
 • Asar Dağı’na doğru yürüyüşe çık!
 • Çantanı hazırla ve Kabak Koyu’nda kamp yap!
 • Köyceğiz Gölü’nde harika fotoğraflar yakala!
 • Azmak Nehri’nde tekne turuna katıl!
 • Dalaman Çayı’nda rafting, Saklıkent Kanyonu’nda ise trekking yap!

*Şehir İçi Ulaşım

Muğla şehir içi ulaşımda; taksi, dolmuş ve belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Halk otobüslerinden, ”Kent Kart” adındaki manyetik kartı kullanarak faydalanabilirsiniz. Otobüslerle ulaşım sağlayacağınız turistik noktalar; Yatağan, Ula, Seydikemer, Ortaca, Milas, Menteşe, Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere, Fethiye, Datça, Dalaman, Bodrum ve havalimanı ilçeleridir. Ayrıca Google Play ya da App Store’den ”Muğla Kentkart” uygulamasını indirerek, hem güzergah hem saat hem de daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

“Muğla Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 74 Yer” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin