Sultan Ahmet Camii

Yüzyıllar boyunca Antik Roma, Bizans Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu için kültür, sanat, siyaset ve mimari alanlarında bir başkent sayılan İstanbul; sahip olduğu tarihi mekanlar ile şanlı geçmişinin hakkını veriyor. İstanbul tarihi yerleri birkaç günlük bir geziye sığmayacak kadar çok sayıda ve boğazın her iki yakasında oldukça geniş bir alana yayılmış durumda.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılındaki fethi ile Türk egemenliğine geçen İstanbul tarihi yerleri arasında, camiler kadar kiliseler de var. Sarayların her bir kapısı; döneme dair farklı efsanelere açılıyor; kasırlar görenleri adeta büyülüyor. Sadece Marmara Bölgesi’nin değil; tüm Türkiye’nin de en turistik şehri olan İstanbul’da gezebileceğiniz tarihi durakları sizin için listeledik:

Hisarlar

1. Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

İstanbul Boğazı’nın Asya kıtasındaki kıyılarında konumlanan Anadolu Hisarı; 1395 yılında Sultan Beyazıt tarafından inşa ettirilen bir tarihi eser. Göksu Deresi’nin denizle buluştuğu yere ve boğazın en dar noktasına yapılan hisar, bulunduğu semte de adını veriyor. Osmanlı Dönemi’nde Gözlücehisar olarak da anılan, küçük bir kale ve surlardan oluşan yapı; boğazdaki transit geçişleri kontrol altına almak amacıyla Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak hayata geçirilmiş. Bugün hisar çevresinde, manzaraya karşı kahve içip bir şeyler yiyebileceğiniz çok sayıda mekan da var. Beykoz ilçesinde yer alan Anadolu Hisarı’na, Kadıköy ya da Üsküdar iskelelerinden kalkan dolmuşlar aracılığıyla ulaşmanız mümkün.

Ziyaret Saatleri: Ziyaret açık olmamakla birlikte sadece Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’nün izni ile girilebilir.

Giriş Ücreti: Özel izinle girilebilir

Adres: Anadolu Hisarı Mh., 34810 Beykoz/İstanbul

Tel: (0212) 263 53 05

2. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Tam karşısında yer alan Anadolu Hisarı ile birlikte; Rumeli Hisarı da İstanbul Boğazı’nın tarihi koruyucularından biri. Sarıyer ilçesi sınırlarına dahil olan yapı; Saruca Paşa, Halil Paşa ve Zağanus Paşa adlarında üç büyük kuleye sahip. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Rumeli Hisarı’nın tarihi önemi ise, İstanbul’un fethi sırasında oynadığı kritik üs görevinden geliyor. Çeşitli kaynaklarda, hisarın tamamlanma tarihini 1452 olarak bulabilirsiniz. Çarşamba hariç haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında gezilebilen hisar, kış döneminde 17.00’de kapanıyor. Açık havada Rumeli Hisarı keyfi yaşamanın en ideal yolu ise, burada yaz akşamlarında düzenlenen konserlerden en az birine katılmak. Rumeli Hisarı, bu bakımdan İstanbul gece hayatı için de vazgeçilmez bir yer olarak ifade edilebilir.

Ziyaret Saatleri: Çarşamba günü hariç her gün 09.00 – 19.00

Giriş Ücreti:10 TL

Öğrenci: 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarından giriş ücreti talep edilmiyor.

Müzekart geçerli.

Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul

Tel: (0212) 265 04 10

3. Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı

Sarayburnu ile Bakırköy arasındaki sahil yolunda konumlanan Yedikule Hisarı’nın tarihi 400’lü yıllara kadar geriliyor. Bir dönem hükümdarlık ganimetlerin saklandığı bir yapı olan hisar; İstanbul’un fethinden sonra ise; mahkumların hapsedildiği bir zindan olarak ön plana çıkmış. Tarih derslerinde; Osmanlı padişahlarından Genç Osman’ın yeniçeriler tarafından tahttan indirilip burada katledildiğini okumuş olabilirsiniz.  Yedikule Zindanları olarak da anılan ve halihazırda uzun soluklu bir tadilat sürecine tabi olan yapı, süreç tamamlandıktan sonra tekrar Müze Kart ile ziyaret edilebilir.

Ziyaret Saatleri: Pazar günü hariç her gün 08.30 – 18.00

Giriş Ücreti: 10 TL

Müzekart geçerli

Adres: Yedikule Mahallesi, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 585 89 33

Kaleler

4. Yoros Kalesi

Yoros Kalesi

Halk arasında Ceneviz Kalesi olarak da anılan Yoros Kalesi; Beykoz ilçesinin Anadolu Kavağı mahallesinde konumlanıyor. İstanbul’un tarihi turistik mekanlar arasında az bilinen bir yapı olan kalenin Ceneviz menşeili olduğuna dair güçlü kalıntılar mevcut. Osmanlı döneminde de askeri üs olarak kullanılan kalenin, boğaz savunmasındaki önemi inkar edilemez. Yoros Kalesi günümüzde muhteşem Karadeniz manzarasından faydalanmak isteyen turistleri çekiyor. Kalenin geniş bahçesinde özel günler düzenlemek ya da kafe bölümünde denize karşı bir şeyler içmek mümkün.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.30 – 22.00 saatleri arasında açık

Giriş Ücreti: Giriş ücretsiz, ancak kale kompleksindeki Yoros Cafe ve Restaurant’ta kahvaltı menüsü yaklaşık 25-35 TL arasında; yemek menüsü de 35-40 TL.

Adres: Anadolu Kavağı Mahallesi, Tuna Cd. No:5, 34825 Beykoz/İstanbul

Tel: (0216) 320 20 56

5. İmros Kalesi

imros kalesi

Yoros Kalesi’nin tam karşısında, bu kez Rumeli Kavağı’nda; İstanbul’un tarihi yerleri kapsamında gezebileceğiniz İmros Kalesi var. Boğazın Karadeniz girişini korumak amacıyla inşa edilen ve Cumhuriyet döneminde karakol olarak da kullanılan kalenin; kemerli bir girişten, konaklama ve ibadet yerlerinden, ambarlardan ve cephaneliklerden oluştuğu biliniyor. 17. yüzyıldan bugüne miras kalan kale, Sarıyer sınırları içerisinde ziyaret edilebilir.

Ziyaret Saatleri: 24 saat açık

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Rumelifeneri Mahallesi, Kale Cd., 34450 Rumelifeneri / Sarıyer/Sarıyer/İstanbul

6. Garipçe Kalesi

Garipçe Kalesi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Sultan III. Murad’ın emriyle inşa edilen Garipçe Kalesi; Sarıyer’e bağlı Garipçe köyünde konumlanıyor. Burası restore edilen ve turistik anlamda biletli girişe tabi tutulan bir kale değil. Yıllar içinde; kaledeki tarihi dokunun da tahribata uğramış olabileceğini kabul etmek gerek. Ancak yine de İstanbul merkezine çok yakın bir hafta sonu kaçamak rotası olan Garipçe’ye ve kalesine bir şans vermelisiniz. Köyde denize girebileceğiniz çok sayıda plaj seçeneği ve özellikle deniz ürünleri tüketebileceğiniz çok sayıda mekan var.

Adres: Garipçe Mahallesi, Fehim Sk. No:85, 34450 Sarıyer/İstanbul

7. Riva Kalesi

Riva Kalesi

Beykoz ilçesinin Riva mahallesinde yer alan Riva Kalesi; Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’a 1778 yılında miras bıraktığı bir tarihi eser. Ait olduğu dönemde kaleden Revancık diye de bahsedildiği biliniyor. Tıpkı Garipçe Kalesi gibi; Riva Kalesi de yıllar içinde tahribata uğramış olsa da, Riva plajlarına kadar gelmişken bu kaleye uğramadan dönmek olmaz. Küçük bir ebata sahip olan kaleyi, Riva Çayı’na ve Karadeniz’e ait manzaralar güzelleştiriyor. Kaleye giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Riva’ya kadar gelmişken; İstanbul’da denize girilebilecek en güzel yerlerden olan Riva Plajı’ndan da faydalanabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 24 saat açık

Adres: Riva Mahallesi, No:, Şht. Mehmet Ali Şener Cd. No:7, 34829 Beykoz/İstanbul

8. Ocaklı Kale

Ocaklı Kale

Şile Kalesi olarak da anılan Ocaklı Kale, İstanbul’un Şile ilçesinde Cenevizlilerden kalan kültür varlıklarından biri. 12 metre yüksekliğindeki kale beyaz renkli kireç taşlarından oluşuyor. Tarih boyunca hem Bizanslılar hem de Osmanlılar tarafından bakım ve onarım gören kaleyi görmeyi, Şile’ye düzenlediğiniz bir deniz gezisi ile birlikte organize edebilirsiniz. Şehrin bu bölümünde kahvaltı için de tercih edebileceğiniz doğal seçenekler var.

Adres: Ocaklı Ada, Şile Merkez, Şile, İstanbul

Kuleler

9. Galata Kulesi

Galata Kulesi

Türkiye’nin tarihi Turistik yerleri ve İstanbul’un tarihi yerleri denildiğinde ilk akla gelen yapılardan biri, şehrin tanıtımında da büyük öneme sahip olan Galata Kulesi. En az kuleden şehir manzarasını izlemek kadar; kuleyi gören bir mekanda oturup bu büyülü atmosferin dış mimarisini izlemek de keyifli. On bin ton ağırlığında ve yetmiş metre yüksekliğindeki kulenin efsaneleri yabana atılacak gibi değil. Halk arasında bir erkek ve bir kadının kuleye birlikte çıkmaları halinde evlenileceklerine inanılıyor.

Hal böyle olunca; burası İstanbul’da gezilecek yer arayışındaki romantik çiftlerin yakın markajı altında. Galata Kulesi aynı zamanda, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kanat takarak kendisini boşluğa bıraktığı ve ilk uçuş deneyimini gerçekleştirdiği yer. Taksim’de yer alan kuleye, İstiklal Caddesi’ni takip ederek 500 metre dahilinde ulaşılabiliyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – 22.30

Giriş Ücreti

 • Yabancı Turistler: 25 TL
 • Sivil Vatandaşlar: 15 TL
 • Öğrenci: 7.5 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi Sk., 34421 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 293 57 07

10. Kız Kulesi

Kız Kulesi

İstanbul’un efsaneleri ile ünlü bir diğer kulesi de; tarihi Eski Yunan’a dayanan ve boğazın Marmara Denizi’ne yakın bölümünde konumlanan Kız Kulesi. 1995 yılında restore edilerek tekrar halkın hizmetine açılan kule; bugün düğün, nişan, akşam yemeği gibi etkinlikler kapsamında tercih edilebiliyor. Gündüz ziyaretlerinde yetişkinlerden 25 TL talep eden mekanı, öğrenciler kişi başı 15 TL karşılığında ziyaret edebilir. Ulaşım için Salacak’tan her 15 dakikada ve Kabataş’tan her saat başı olmak üzere Kız Kulesi’ne düzenlenen seferler tercih edilebilir. Kız Kulesi’ne kadar deniz yoluyla gidemeyecek olsanız bile; bu güzelliği görmek için sahil kenarındaki yerinizi mutlaka almalısınız.

Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.00

Giriş Ücreti: 25 TL (Serpme Kahvaltı-55 TL ve akşam yemeği-250 TL)

Öğrenci: 15 TL

Müzekart: Tam bilet üzerinden %25; restoranda ise %20 indirim hakkı veriyor.

Adres: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul

Tel: (0216) 342 47 47

Camiler

11. Ayasofya Camii

Ayasofya Cami

İstanbul’un Tarihi Yarımada olarak anılan bölümünde; önce kilise sonra ise cami olarak kullanılmasıyla dikkat çeken ve yabancı turistlerin her daim ilk duraklarından biri olan Ayasofya var. İstanbul’un tarihi yerleri denildiğinde bir mimari başyapıtı olan Ayasofya’yı anmamak kabul edilemez. 1934 yılından bu yana müze olarak ziyaret edilebilen Ayasofya; 18 yaş altı gençler ve 65 yaş üstü yaşlılar için ücretsiz. Yetişkinlerin 60 TL karşılığında giriş yapabildiği tarihi eser, Nisan ayı ile başlayan yüksek sezonda haftanın her günü ziyarete açık tutuluyor. Bu dönemde 09.00’da açılan gişenin kapanış saati de 18.00 olarak dikkate alınabilir. Bahsi geçmişken, Nisan ile başlayan bahar ve yaz döneminin İstanbul’a ne zaman gidilir sorusunun da en güzel cevabı olduğunu belirtebiliriz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Sezonu (1 Nisan-31 Ekim) 09.00 – 19.00 / Kış Sezonu (1 Kasım-31 Mart) 09.00 – 17.00 (Gişeler kapanış vaktinden 1 saat önce kapanır.)

Giriş Ücreti: 60 TL

Öğrenci: 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ücretsiz girebilir.

Müzekart geçerli.

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 522 17 50

12. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Cami

Yabancı turistlerin, iç duvarındaki mavi seramikler nedeniyle Blue Mosque olarak da andıkları Sultanahmet Camii’ne geldi sıra. Yapımına 1609 yılında başlayan ibadet evi, 1616 yılında tam anlamıyla İstanbul manzarasına dahil olmuş sayılıyor. Sedefkar Mehmet Ağa tarafından hayata geçirilen cami projesini, Ayasofya Müzesi ile birlikte görebilirsiniz. Fatih ilçesindeki Tarihi Yarımada adı verilen bölümde yer alan iki yapı karşılıklı konumlanıyor. Burada ibadet etmek de her yaştan Müslümanlar için ayrıcalıklı bir deneyim olabilir.

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü ve her saat ziyarete açık.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 458 44 68

13. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Açılış tarihi 1558 olan ve Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen Süleymaniye Camii; İstanbul’un tarihi yerleri kapsamında görebileceğiniz en şık Mimar Sinan imzalarından biri. Şehrin Fatih ilçesinde yer alan yapı, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak anılıyor. Sadelikten taviz vermeyen mimari harikasında, dört minare ve on şerefe mevcut. İç avlusu ayrıca güzel olan Süleymaniye Camii’nin içinde bitki motifleri barındıran son derece şık bir şadırvan da mevcut.

Ziyaret Saatleri: Her an açık.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 524 64 10

14. Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy Camii

İstanbul’a kadar gelip, İstanbul’un tarihi yerleri temalı bir gezi yapıp, Ortaköy’de yer alan Büyük Mecidiye Camii önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmeyen yoktur. Boğaz kıyısında konumlanan iki minareli klasik eser geçirdiği bir dizi restorasyon ve temel sağlamlaştırma çalışmalarından sonra bugün halen aktif olarak kullanılabiliyor. Beşiktaş İskelesi ile Ortaköy Camii arasında, yaklaşık yarım saat süren keyifli bir sahil yürüyüşü mesafesi var. Ortaköy’e kadar gelmişken burada kumpir yemeyi de ihmal etmeyin.

Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00 arası açık; namaz vakitlerinde ziyarete kapalı.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Mecidiye Mahallesi, Mecidiye Köprüsü Sk. 1/1, 34347 Beşiktaş/İstanbul

15. Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii

Osmanlı’nın İstanbul’a bıraktığı en değerli eserlerden olan Eyüp Sultan Camii, sınırları içinde bulunan türbe sayesinde de manevi arayıştaki ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Burası özellikle Ramazan ayı ve kandil geceleri gibi yılın özel dönemlerinde dolup taşıyor diyebiliriz. Yıllar boyu geçirdiği çeşitli tahribatlardan sonra 1800 yılından bu yana kesintisiz olarak ayakta duran yapı; Eyüp ilçesinde gezilip görülebilir. İlçeye adını veren ve haftanın her günü ziyarete ve ibadete açık olan mekan, binlerce kişiyle birlikte hiç kuşkusuz sizi de etkisi altına alacaktır.

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü açık

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul

Tel: (0212) 544 44 16

16. Fatih Camii ve Külliyesi

Fatih Cami ve Külliyesi

İnşaati ilk kez 1469 yılında tamamlanan Fatih Camii ve Külliyesi, bugüne dek deprem gibi doğal afetlerden sonra geçirdiği ağır tahribatlara rağmen muhteşem bir mozaik sunuyor. Burası 1932 yılında ilk kez Türkçe ezan okunan cami olarak da biliniyor. Cami girişinde herhangi bir ücret ödemenize gerek yok; ancak tüm ibadethanelerde olduğu gibi özellikle yaz günlerinde kılık kıyafet konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – 17.00

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Ali Kuşçu Mahallesi, Hattat Nafiz Cd No:6, 34083 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 524 64 10

17. Mihrimah Sultan Camii ve Külliyesi

Mihrimah Sultan Cami ve Külliyesi

Adını Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dan alan cami, Üsküdar’ın merkezinde ve rıhtımın tam karşısında konumlanıyor. Mimar Sinan imzalı bir mimari eser olmasıyla dikkat çeken cami, 1565 yılında sultanın isteği üzerine inşa edilmiş. Yine Mimar Sinan tarafından tasarlanan ve bu kez Edirnekapı’da yer alan bir Mihrimah Sultan Camii daha olduğunu da hemen not düşelim. Halk arasında; Mimar Sinan’ın sultana olan aşkına karşılık bulamadığı ve şehrin iki yakasına iki cami inşa ederek aşkını ölümsüz hale getirdiği rivayet ediliyor.

Ziyaret Saatleri: Namaz vakitleri ve cenaze işleri dışında her an ziyarete açık.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Mimar Sinan Mahallesi, 34664 Üsküdar/İstanbul

18. Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Mimar Sinan eserleri ilginizi çekiyorsa; İstanbul’un tarihi yerleri kapsamında birkaç saatinizi de Rüstem Paşa Camii’ne ayırmak isteyebilirsiniz. Rüstem Paşa Camii, 1564 yılında kullanıma açılan ve bugün neredeyse 500 yıllık tarihi zorlayan bir ibadethane. Eminönü’ne bağlı Tahtakale semtinde konumlanan cami, her İstanbul gezisinin olmazsa olmazları arasında. Alışveriş amaçlı olarak da çok tercih edilen Eminönü ve çevresine geldiğinizde; Hasırcılar Çarşısı’nda Rüstem Paşa’yı ve hatırasını selamlayabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Namaz vakitleri ve cenaze işleri dışında her an ziyarete açık.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul

Kiliseler

19. Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Triada Kilisesi

1879 tarihinde inşa edilen Aya Triada Rum Kilisesi; konum olarak İstanbul’un kalbi sayılan Taksim’de yer alıyor. Ortodoks mezhebi için önemi bulunan tarihi yapı, geçmişte Rum mezarlığı olarak kullanılan ancak daha sonra tahliye edilen bir alan üzerine kurulu. İstiklal Caddesi üzerinde keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra Meşelik Sokak’ta kiliseye ulaşabilirsiniz. Burası tüm İstanbul’daki en büyük Ortodoks yapısı sayılıyor.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Katip Çelebi Mah., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 244 13 58

20. Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi; İstanbul’un tarihi yerleri arasında yine hazır Taksim’deyken ziyaret edebileceğiniz bir Katolik kilisesi. Burası Türkiye’de konumlanan kiliseler arasında hem mimari açıdan en büyük, hem de cemaati en geniş Katolik eserlerinden biri. 1724 yılından bu yana bugünkü konumunda yer alan kiliseye Galatasaray Lisesi yönünden Tünel’e doğru giderken solda ulaşabilirsiniz. Özellikle Noel ya da Paskalya gibi özel dönemleri ya da Pazar ayinlerini merak edecek olursanız; kontrollü olarak girişlere izin verilebiliyor.

Ayin Saatleri

 • Pazar günleri 10:00 ile 19:00 saatleri arası
 • Pazartesi ve Cumartesi günleri 08:00 ile 19:00 saatleri arası
 • Her Salı günü 11:30

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Cd. No:171, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 244 09 35

21. Bulgar Ortodoks Kilisesi (Demir Kilise)

Sveti Stefan olarak da anılan Bulgar Ortodoks Kilisesi; İstanbul’un Fatih ilçesinin Balat semtinde konumlanıyor. Geçtiğimiz dönemde yedi senelik bir restorasyona tabi tutulan yapının ilk açılış tarihi 1898. İstanbul’daki Neogotik mimari eserlerine yakından bakmak isterseniz; dünyanın ilk ve tek demir kilisesini bu vesileyle ziyaret edebilirsiniz. Kilise yapımında kullanılan demir ekipman önce Viyana’da hazırlanıp; ardından sökülerek İstanbul’a taşındığı için dünya mimarlık tarihinde burası ilk prefabrik yapılardan biri olarak da kabul ediliyor.

Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve hafta sonu 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Balat Mahallesi, Mürselpaşa Cd. No:10, 34087 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 248 09 21

22. Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi

Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi

Haliç kıyısındaki konumuyla Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesi; tarihi 1614 yılına dayanan bir yapı. Burası 1720 yılında bugünkü mimari biçimini almış bulunuyor. Kilisede görebileceğiniz kutsal sayılan emanetler arasında; Hz. İsa’nın Kudüs’te kırbaçlandığı taş da var. Kilisenin içinde bulunan tahtın 5. yüzyıldan kalmış olduğu kabul ediliyor.

Ziyaret Saatleri: Pazar ayini dışında her gün 08.30 – 16.00 saatleri arası

Pazar Ayini: 09.15 – 12.20

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 531 96 70

23. Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi

Farklı kaynaklarda Azize İrini Kilisesi olarak da anılan Aya İrini Kilisesi; tarihi Topkapı Sarayı’nın ilk avlusunda yer alıyor. Bizans mimarisinin örneklerinden olan kilise, bugün müze olarak hizmet vermekte. Geçmişte, Osmanlı Devleti’nin ilk müzesinin de yine bu binada hayata geçirildiğini belirtebiliriz. Saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyarete açık tutulan müzenin giriş ücreti 30 TL olarak ilan edilmiş durumda. Gişeden bilet alma işlemini saat 16.00’ya kadar gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: Yaz Sezonu (1 Nisan-2 Ekim) 09.00 – 18.00 / Kış Sezonu (2 Ekim-1 Nisan) 09.00 – 16.45 (Gişeler kapanış vaktinden 1 saat önce kapanır.)

Giriş Ücreti: 30 TL

Öğrenci: 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ücretsiz girebilir.

Müzekart geçerli.

Adres: Cankurtaran Mh., Topkapı Sarayı 1. Avlu, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: 0 (212) 528 45 00

24. Kırım Kilisesi

Kırım Kilisesi

İstanbul’daki neogotik mimari eserlerinden bir diğeri; Beyoğlu’nda yer alan Kırım Kilisesi. Kırım’ı Anma Kilisesi olarak da bilinen eser; 1868 yılında İngilizler tarafından Osmanlı padişahının izni ile inşa edilmiş. Kırım Savaşı anısına yapılan maneviyat evi, birinci derece kentsel sit alanı kabul ediliyor. Burası akustik özelliğinden dolayı bazı özel etkinlikler için de kullanılabildiğinden; böyle bir etkinliğe denk gelirseniz değerlendirebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Ayin saatleri dışında ziyarete açık

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Hacımimi Mahallesi, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Saraylar

25. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 ile 1478 yılları arasında yaptırılan Topkapı Sarayı, bugün müze olarak ziyaret edilebilen dikkate değer bir yapı. 19. yüzyıla kadar Osmanlı padişahlarının resmi ikametgah adresi olmaya devam eden müze; şu anda Salı günleri hariç haftanın her günü saat 09.00’dan başlayarak gezilebiliyor. Dört avlusu, haremi, hasbahçesi ve bahçeleri ile burası Osmanlı dönemine tutulan bir ayna gibi. Müze giriş bileti 60 TL ancak harem bölümüne de girmek isterseniz; kişi başı 35 TL daha ödeme yapmanız gerekiyor. İçeriye bebek arabası kabul edilmezken; Kutsal Emanetler Dairesi’ne de mini etek, askılı üst ya da şort ile girmek mümkün değil. Bu gezi noktasının hakkını vermek için; en az 3 saat gibi bir süreyi saraya ve bölümlerine ayırmanız yerinde olur.

Ziyaret Saatleri: Yaz Sezonu (1 Nisan-2 Ekim) 09.00 – 18.00 / Kış Sezonu (2 Ekim-1 Nisan) 09.00 – 16.45 (Gişeler kapanış vaktinden 1 saat önce kapanır.)

Giriş Ücreti: 60 TL

Öğrenci: 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ücretsiz girebilir.

Müzekart: Harem Bölümü dışındaki kısımlarda geçerli.

Adres: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 512 04 80

26. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09:05’te hayata gözlerini yumduğu yerdeyiz. Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan ve yapımı 1856 yılına dek süren Dolmabahçe Sarayı; 1984 yılından bu yana müze olarak da gezilebiliyor. Osmanlı Dönemi boyunca 6 farklı padişahı ve ailelerini ağırlayan saray, Pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer günleri için ziyaret saatlerini 09.00 ile 16.00 aralığı olmak üzere not alabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00 – 16.0

Giriş Ücreti

 • Selamlık (Tam) – 60 TL
 • Harem (Tam) – 30 TL
 • Selamlık + Harem (Tam) – 90 TL

Öğrenci

 • Selamlık (İndirimli) – 30 TL
 • Harem (İndirimli) – 20 TL
 • Selamlık + Harem (İndirimli) – 45 TL

Müzekart geçerli değil

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul

Tel: (0212) 236 90 00

27. Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

III. Selim tarafından, annesi Mihrişah Sultan için inşa ettirilen Yıldız Sarayı’nın tarihi 18. yüzyıla kadar dayanıyor. Çevresinde, av sahası olarak kullanılan geniş bir koruluk alan barındıran saray; özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde şahit olduğu önemli olaylar nedeniyle de dikkat çekici. Mimari olarak, buranın geleneksel saray anlayışından farklı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. İstanbul’un tarihi yerleri arasında, mutlaka görülmesi gereken bu tarihi mekan Beşiktaş ilçe merkezinde, Serencebey Yokuşu üzerinde yer alıyor.

Ziyaret Saatleri

 • Yaz sezonu (5 Nisan-2 Ekim) – 09.00-19.00
 • Kış sezonu (3 Ekim-14 Nisan) – 09.00-17.00
 • Pazartesi ve perşembe günleri ziyarete kapalı.

Giriş Ücreti

 • Tam: 20 TL
 • İndirimli: 10 TL
 • Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası: 20 TL

Öğrenci: 5 TL – Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası: 5 TL

Ücretsiz Giriş: Müzekart sahipleri, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü T.C. vatandaşları, 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar, şehit ve gazi yakınları ile gaziler, refakatçisi ile birlikte engelli vatandaşlar, rehberler, basın karı sahipleri sarayı ücretsiz ziyaret edebilir.

Adres: Yıldız Mh., Yıldız Cd. No:62, 34349 Beşiktaş/İstanb

Tel: (0212) 258 30 80 86

28. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

2500 metrelik bir alan üzerine inşa edilen ve katlarında toplam 6 salon, 1 hamam, 1 banyo ve 24 oda bulunduran Beylerbeyi Sarayı; mimarisinde klasik Türk evi plan özelliği taşıyan bir yapı. 1865 yılında düzenlenen özel bir törenle kullanıma açılan Beylerbeyi Sarayı’nı bugün Pazartesi hariç haftanın her günü gezebiliyorsunuz. Üsküdar ilçesinde konumlanan saray, geniş ve düzenli bir bahçeye ve arkasında uzanan bir koruluğa sahip. Sarayın ziyaret saatleri 09.00-17.00 olmak üzere belirlenmiş durumda.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti

 • Tam: 40 TL
 • İndirimli: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Beylerbeyi Mahallesi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar/İstanbul

Tel: (0216) 321 93 20

29. Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı

İstanbul’da görebileceğiniz tarihi eserlerin birçoğundan farklı olarak Çırağan Sarayı; bugün tarihi özelliğinden bağımsız olarak ziyaret edilebilen bir saray. Yapımı 1871 yılında tamamlanan sarayın yapımı için toplamda 2,5 milyon altın kullanıldığı söyleniyor. Lale Devri adı verilen ve daha ziyade şiir, çiçek ve müzikle geçen refah yıllarında da Çırağan Sarayı ön planda olmuş. Daha çok sahil oteli gibi hizmet veren, önemli toplantı ve hatta düğünlere ev sahipliği yapan sarayda siz de dilerseniz bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Bugün burada bir şeyler yiyip içmenin ya da özel bir gün organize etmenin ücretine de, doğal olarak bir sarayda olmanın maliyeti yansıyor.

Ziyaret Saatleri: 7/24 açık.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Yıldız Mh., Çırağan Cd. No:32, 34349 Beşiktaş/İstanbul

Tel: (0212) 326 46 46

Çarşılar

30. Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Söz konusu İstanbul olunca; çarşılar bile buram buram tarih kokuyor. Eminönü semtinde Çiçek Pazarı ile yan yana konumlanan Mısır Çarşısı, Yeni Camii’nin de arkasında bulunuyor. Caminin yapımından hemen sonra; ilk kez Valide Çarşısı olarak anılarak hizmete giren çarşı, 1664 yılından bu yana ayakta. Geçmişte burada Mısır’dan gelen çok sayıda tüccarın faaliyet gösterdiği biliniyor. Bugün ise çarşıda; baharatçı, aktar, kuyumcu ve hediyelik eşya satıcılarından oluşan kalabalık bir esnaf grubu var. Çarşı haftanın her günü saat 19.00’a kadar açık. Alışverişin hakkını verebilmek için Pazar günleri 09.30’da, diğer günler ise 08.00 itibarıyla soluğu Mısır Çarşısı’nda alabilirsiniz. Mısır Çarşısı’na ulaşmak için Üsküdar, Kadıköy ve Adalar’dan kalkan Eminönü vapurlarını kullanabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

 • Hafta içi: 00 – 19.30
 • Cumartesi: 00 – 20.00
 • Pazar: 30 – 19.00
 • 1 Ocak: 09.30 – 19.00
 • Kapalı: Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 29 Ekim (Geri kalan milli ve dini bayramlarda açık)

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 513 65 97

31. Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

Osmanlı İmparatorluğu’nun en şanlı dönemlerinde, Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethinden hemen sonra hizmete giren Kapalıçarşı bugün ziyaretçi sayısı yılda 90 milyonu bulan bir turist noktası. Ait olduğu dönemde bu çarşının en değerli hazineleri saklamak ve ticareti güçlendirmek için kullanıldığı biliniyor. Tarihi çarşı denildiğinde tüm Türkiye’de akla ilk burası geliyor. Kuyumcular, el dokuma halı satanlar, antikacılar ve 2 binin üzerinde atölye sahibi halihazırda bu çarşıda konumlanıyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.30 – 19.00 (Dini bayramların 1. günleri kapalı)

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Beyazıt Mh., Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 519 12 48

Kasırlar

32. Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

İstanbul’un Beykoz ilçesindeki Çubuklu Korusu’nda yer alan Hidiv Kasrı; 17 hektar alana yayılan gizli bir cennet. 1907 yılında inşa edilen yapının bir dönem Baş Vezir Abbas Hilmi Paşa ve ailesine tahsis edildiğini söylemek mümkün. Lale zamanında burayı özel peyzajlar eşliğinde görebilirsiniz. İstanbul’un en önemli festivalleri arasında yer alan Lale Festivali kapsamında; birçok farklı koruluk ile birlikte Hidiv de renk renk çiçeklerden nasibini alıyor. Hafta sonu için kaçamak rotası sayılan Hidiv Kasrı; özel olarak işletiliyor ve serpme kahvaltı servisiyle ön plana çıkıyor. Bu kadar yakına gelmişken gezinize Kanlıca’da yoğurt yiyerek de devam edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.00 – 23.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok. (Otopark ücreti 6 TL)

Adres: Çubuklu Mah, Hidiv Kasrı Cd. No. 1/1, 34805 Beykoz/İstanbul

Tel: (0216) 413 92 53

33. Ihlamur Kasırları

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasırları’nın yer aldığı; Ihlamur Vadisi adı verilen bölge İstanbul’da Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı semtleri arasında konumlanıyor. Neredeyse 25 bin metrekarelik ağaçlık alan içinde yer alan iki yapı; 1855 yılından bu yana İstanbul’un en güzel renkleri arasında. İç süslemeler, mobilyalar ve döşeme unsurları ile sağlanan bütünlük ilham verici. Köşklerden Maiyet Köşkü kafeterya; Merasim Köşkü ise müze-saray olarak ziyaret edilebiliyor.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil

Adres: Teşvikiye, 80, Av. Süreyya Ağaoğlu Sk., 34365 Şişli/İstanbul

Tel: (0212) 259 50 86

34. Maslak Kasırları

Maslak Kasırları

Levent ve Ayazağa semtleri arasında kalan Maslak Kasırları; bugün İstanbul’daki iş dünyasının merkezinde bir tarih şöleni sunuyor. Buranın ulusal ve uluslararası etkinliklerde halen misafirleri ağırladığını söyleyebiliriz. Pazartesi haricindeki günlerde 09.00-17.00 saat aralığında gezilebilen kasırlar; özellikle bahçeleri ile insanın içini açıyor. Sadece binanın değil; bahçedeki limonlukta yer alan kamelyaların bile şehrin en eskileri olduğunu söyleyebiliriz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Darüşşafaka Mahallesi, Büyükdere Cd. No:196, 34457 Sarıyer/İstanbul

Tel: (0212) 346 19 07

35. Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı

Osmanlı döneminde Tersane Sarayı olarak da anılan Aynalıkavak Kasrı; Sultan III. Ahmed dönemine ait bir eser. Haliç kıyılarında konumlanan bina; geleneksel mimarisi ve dekoratif özellikleri ile ayrıcalıklı sayılıyor. Tarihsel süreçlere bakıldığında; bu yörenin Bizans döneminde de hükümdarların tercih ettiği bir dinlenme yeri olduğunu söyleyebiliriz. Beyoğlu ilçesine bağlı bulunan ve kendisiyle aynı adlı caddede konumlanan Aynalıkavak Kasrı; Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezilebilir.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Hasköy, Aynalı Kavak Cd., 34445 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 236 90 00

36. Adile Sultan Kasrı

Adile Sultan Kasrı

Sahip olduğu panoramik manzara sayesinde turistler tarafından çok sevilen bir başka kasır, Adile Sultan adıyla anılıyor. Üsküdar ilçesinin Kandilli semtinde, Kandilli Caddesi üzerinde konumlanan kasır, özel ve kurumsal davetlere açık. Tarihi 1856 yılına dayanan mekanın, önce Adile Sultan’ın yazlık ikametgah adresi olarak sonra da kız lisesi olarak İstanbul’a kattıkları var. Kasrın restorasyonu sırasında ise merhum Sakıp Sabancı’nın bağışta bulunduğu biliniyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.30 – 23.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 2,5 TL (Etkinliğe göre değişebilir)

Adres: Altunizade Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:19, 34662 Üsküdar/İstanbul

Tel: (0216) 325 64 44

37. Beykoz Mecidiye Kasrı

Beykoz Mecidiye Kasrı

İstanbul’un Asya kıyısında yer alan Beykoz Mecidiye Kasrı, Hünkar İskelesi mevkiinde bulunuyor. Boğaziçi’nde mimari değeriyle dikkat çeken yapı, Sultan Abdülmecid’e hediye edilen ve ilk yıllarından itibaren aktif olarak misafirleri ağırlamada kullanılan bir eser. 2017 yılında düzenlenen restorasyon çalışmaları sayesinde oldukça iyi durumda görünen kasrı gezmek isterseniz; Pazartesi hariç haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Yalıköy Mahallesi, Beykoz Kasrı, 34820 Beykoz/İstanbul

Tel: (0212) 236 90 00

38. Sepetçiler Kasrı

Sepetçiler Kasrı

Yapımı 1591 yılına dayanan bir büyülü atmosfer de; saltanat kayıklarına ev sahipliği yapmasıyla bilinen Sepetçiler Kasrı. İstanbul’un tarihi yerleri konusunda arayıştaysanız; zamanında sultanların donanmalarını uğurlamak için kullandığı bu mekanı mutlaka görmelisiniz. Özel günlerde Sepetçiler Kasrı’nı kullanmak isteyen kişilerin sayısı da hiç az değil. Mekanın geniş bahçesinde rahatlıkla bin kişi ağırlanabiliyor.

Ziyaret Saatleri: Sadece düğün, konferans, nişan gibi organizasyonlar için kullanılıyor.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, Kennedy Cd. No:25, 34110 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 963 39 84

39. Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Boğaziçi’nde Göksu ve Küçüksu dereleri arasında konumlanan Küçüksu Kasrı; 1857 yılında yapımı tamamlanan ve hükümdarlar tarafından daha çok dinlenme ve av amaçlı kullanılan bir yapı. Kasrın kabartmaları, şadırvanlı küçük havuzu ve hatta merdivenleri bile mimari açıdan övgüye layık. Milli Saraylar İdaresi’ne bağlı bulunan Küçüksu Kasrı’nı Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09.00-17.00 aralığında ziyaret etmeniz mümkün.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Cd., 34815 Beykoz/İstanbul

Tel: (0216) 332 33 03

40. Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Marmara Denizi’nin en güzel kıyılarından olan ve Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında konumlanan Florya’da ziyaret edebileceğiniz bir köşk daha var. Atatürk Deniz Köşkü olarak anılan yapı; 1935 yılında kullanıma açılan ve Atatürk tarafından Mayıs 1938’e kadar kullanılmasıyla önem taşıyan bir eser. Pazartesi günleri dışında ziyaret edilebilen eserin bir bölümü, dönemin ruhuna uygun eşyalarla Atatürk Müzesi olarak da değerlendiriliyor.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve perşembe günleri hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Basınköy, Çekmece İstanbul Cd. No:23, 34153 Bakırköy/İstanbul

Tel: (0212) 426 51 51

Hamamlar

41. Tarihi Süleymaniye Hamamı (Türk Hamamı)

Süleymaniye Hamamı

Osmanlı hamam mimarisinin en iddialı yapısını; Süleymaniye semtinde bulabilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi; Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan hamam; Kanuni’ye özel bir loca da içeriyor. Tarihi 1557 yılına dayanan mimari eser; bugün halen odunla ısıtılması ve soğukluk, sıcaklık ve ılıklık olmak üzere üç bölüme ayrılmasıyla dikkat çekiyor. Hamam sıcaklığı 40 derece olmakla birlikte, hissedilen rakam rahatlıkla 60 dereceye ulaşıyor. Hamamı ziyaret etmek isterseniz en az birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Haftanın yedi günü sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında açık tutulan hamamda kişiye özel bölüm yok. Tellak hizmetinden sadece erkekler faydalanabiliyor. Ziyaret süresinin en fazla 90 dakika olduğu hamam için ödenmesi gereken giriş ücreti ise euro cinsinden. Hamam keyfi için 40 avro ödemeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00 – 20.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Süleymaniye Mahallesi, Fetva Ykş. No:41, 34116 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 519 55 69

42. Çinili Hamam

Çinili Hamam

1640 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılan Çinili Hamam; yine en az Süleymaniye Hamamı kadar dikkat çekici bir yapı. Üsküdar ilçesinde yer alan ve mermerleri, kurnaları ve kabartmaları ile dönemini tamamen yansıtan hamamda oldukça geniş kubbeler mevcut. Bu sayede de içeri girdiğinizde hamamların genellikle basık ve kasvetli olan yapısıyla asla karşılaşmıyorsunuz. Haftanın her günü açık olan hamamda gelin hamamları ve kına geceleri düzenlenebiliyor. Burası yapımcıların da dikkatini çektiği için; size film sahnelerinden de tanıdık gelebilir. Erkekler için dikkate alınması gereken saatler 07.00 ile 22.00 arası; kadınlar ise 08.00 ile 19.00 arasında hamamı ziyaret edebilirler.

Ziyaret Saatleri

 • Bay Kısmı: Her gün 07.00 – 22.00 saatleri arası
 • Bayan Kısmı: 08.00 – 19.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 25 TL (Masaj ve kese için ayrıca 20 TL ödemeniz gerekiyor)

Adres: Çavuşdere Cad Çinili Hamam Sok No 6, 34664 Üsküdar/İstanbul

Tel: (0216) 334 97 10

43. Haseki Hamamı (Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı)

Haseki Hamamı

Tarihi 1556 yılına dayanan ve özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken Haseki Hamamı; Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında konumlanıyor. İstanbul’un en merkezi yerinde; sıcaklığını tarihten alarak hizmet veren bu yapı aynı zamanda bir restoran ve kafe de içeriyor. Geleneksel hamam uygulamasının yanı sıra kese ve masaj gibi hizmetlerden faydalanmak üzere burada rezervasyon yaptırmanız mümkün. Fiyatlar 55 eurodan başlıyor ve içeriğe göre 160 euroya kadar yükseliyor. Mekanda gelin hamamı ya da damat hamamı organize etmeyi de düşünebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.00 – 22.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 55 – 160 Euro

Adres: Cankurtaran Mh., Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 517 35 35

44. Tarihi Gedikpaşa Hamamı

Gedikpaşa Hamamı

Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılan bu hamam; 1475 yılında Mimar Hayrettin tarafından hayata geçirilen bir mimari proje. Kapalıçarşı’dan sonra yalnızca 250 metre kadar ilerleyerek hamama rahatça ulaşabilirsiniz. Kadın ve erkeklerin ayrı alanlara sahip olduğu hamam sabah saat 06.00’dan gece saat 00.00’a kadar açık. Soğukluk bölümünde dinlenirken mekanın kafe hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – 22.30 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok. (Alınacak hizmetlere göre ücret talep ediliyor.)

Adres: Hamam Cad, Gedik Paşa Cd. No:61 D:No:61, 34126 Fatih, İstanbul

Tel: (0212) 517 89 56

45. Tarihi Galatasaray Hamamı

Galatasaray Hamamı

Osmanlı’nın bugünün İstanbul’una miras bıraktığı bir eser olan Tarihi Galatasaray Hamamı; 1481 yılından bu yana neredeyse 540 yıllık bir tarihe sahip. Başta sultanlara, kadılara ve sadrazamlara hizmet veren hamam; sonraki yıllarda da lise talebeleri için aktif olarak kullanılmış. Şu anda; Galatasaray Hamamı’nda kese, köpük, masaj gibi hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. Resmi siteden online rezervasyon yaptırmanız mümkün. Hamamın çalışma saatleri sabah 07.00 ve akşam 22.00 arası.

Ziyaret Saatleri: Her gün 07.00 – 22.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok. (Alınacak hizmetlere göre ücret talep ediliyor.)

Adres: Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Cd. No:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 252 42 42

46. Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

1584 yılından bugüne taşınan Çemberlitaş Hamamı; hem tarihe hem de kendini şımartmaya özlem duyanlar için geçerli bir gezi seçeneği olabilir. Afife Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan hamamın bir Mimar Sinan eseri olduğu belirtiliyor. Her sabah 06.00’da kapılarını açan ve gece yarısına kadar hizmet veren tesis; aromaterapik yağlarla çeşitli masajlar da uyguluyor. Çemberlitaş’ta Divanyolu üzerinde konumlanan hamama gidecek olursanız, çevrede Atik Ali Paşa Camii, Köprülü Kütüphanesi ve Ali Baba Türbesi gibi yapılar da ziyaretinizi bekleyecektir. Hamama giriş fiyatı 160 TL ancak ek hizmetler ile birlikte paket fiyatları kişi başı 290 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 06.00 – 00.00 saatleri arası

Giriş Ücreti

 • Hamam giriş – 160 TL
 • Masaj (Giriş Dahil) – 290 TL
 • Kese, köpük (Giriş Dahil) – 255 TL
 • Kese, köpük, yağ masajı (Giriş Dahil) – 415 TL

Adres: Mollafenari Mh., Vezirhan Cd. No:8, 34440 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 522 79 74

Müzeler

47. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde, Nazım Hikmet’in Ceviz Ağacı şiirindeki dizeleriyle meşhur Gülhane Parkı’nda bir tarih hazinesi var. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi; 3500 metrekareye yayılan sergi salonu ve 570 farklı maket ve modelden oluşan koleksiyonu ile görülmeye değer. Haftanın yedi günü gezebileceğiniz müze kapılarını 09.00’da açıyor. Müzeyi 18.45’e kadar gezmek mümkün ancak son girişler 18.00’de. Müze Kart’ın da geçerli olduğu binaya kişi başı 12 TL karşılığında giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – 18.45 (Gişeler 18.00’de kapanır.)

Giriş Ücreti: 12 TL

Müzekart geçerli.

Adres: Cankurtaran Mh., Taya Hatun Sk 8A, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 528 80 65

48. Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

2009 tarihinde kapılarını açan bu müze, tüm listedeki en modern mekan olabilir. Öte yandan; burası İstanbul’un 1453 yılından bu güne tarihine tam anlamıyla ışık tutuyor. Haftanın her günü gezebileceğiniz Panorama 1453 Tarih Müzesi; yetişkinler için 7,5 TL, öğrenci, öğretmen ve askerler için  3 TL ve yabancılar için de 15 TL ücrete tabi. Her gün 08.00 ile 18.00 saatleri arasında Fatih’in yolculuğuna siz de katılabilirsiniz. Müzeden hediyelik eşya ya da hatıra para almak da mümkün.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.00 – 18.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 7,5 TL

Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel: 3 TL

Yabancı Turist: 15 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Parkı, 34015 Zeytinburnu/İstanbul

Tel: (0212) 415 14 53

49. Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi

Edebiyat tutkunlarının ilgisini çekecek bir tarihi eser olarak; Tevfik Fikret’in 1906 yılından 1915’e kadar yaşadığı Aşiyan Müzesi’ni örnek gösterebiliriz. Beşiktaş’ın Bebek semtinde, Aşiyan yolu üzerinde yer alan bu konak hem tarihi hem de edebi açıdan büyük önem taşıyor. Mekanın koleksiyonunda Tevfik Fikret’in Sis şiirinden esinlenerek Şehzade Abdülmecit Efendi tarafından hayata geçirilen tabloyu bulabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günleri 09.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmete açık.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç her gün 09.00 – 16.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok

Müzekart geçerli değil.

Adres: Bebek Mh., Aşiyan Yolu, 34342 Beşiktaş/İstanbul

Tel: (0212) 263 69 86

50. İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık tutulan İstanbul Arkeoloji Müzesi; kendi alanında dünya standartlarına sahip bir müze. Müze kapsamında hem çarpıcı bir koleksiyon hem de şahane bir mimari ve bahçe sizi bekliyor. Sabahları 09.00’da kapılarını açan müzenin gişeleri Nisan ile Ekim arasındaki yaz döneminde saat 18.00 ve Kasım ile Mart arasındaki kış döneminde saat 16.00 olmak üzere kapanıyor. 18 yaş altının ve 65 yaş üstünün ücretsiz giriş yapabildiği müze, yetişkinler için 30 TL giriş ücretine sahip.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık

 • Yaz Sezonu (1 Nisan-30 Ekim) – 09.00-18.45 (18.00’de gişeler kapanır.)
 • Kış Sezonu (30 Ekim-31 Mart) – 09.00-16.45 (18.00’de gişeler kapanır.)

Giriş Ücreti: 30 TL

Öğrenci: Müzekart sahipleri, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü T.C. vatandaşları, 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar, şehit ve gazi yakınları ile gaziler, refakatçisi ile birlikte engelli vatandaşlar, rehberler, basın karı sahipleri sarayı ücretsiz ziyaret edebilir.

Müzekart geçerli.

Adres: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 520 77 41

51. Türk İslam Eserleri Müzesi

Türk İslam Eserleri Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler arasında, 33 bin eserden oluşan dev koleksiyonuyla Türk İslam tarihine ışık tutan Türk ve İslam Eserleri Müzesi var. Pargalı İbrahim Paşa’ya ait İbrahim Paşa Sarayı’nın içinde konumlanan müze, Sultanahmet Meydanı bölgesinde konumlanıyor. Eminönü yönünden buraya tramvay ile ulaşmak mümkün. Haftanın her günü ziyarete açık olan müze kapılarını saat 09.00’da açıyor. Kapanış saati yaz döneminde 19.00, kış döneminde ise 17.00 olmak üzere değişiyor. Müze Kart ile de giriş yapılabilen müzeye giriş ücreti kişi başı 35 TL olarak belirtiliyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık

 • Yaz Sezonu (15 Nisan-2 Ekim) – 09.00-19.00
 • Kış Sezonu (3 Ekim-14 Nisan) – 09.00-17.00

Giriş Ücreti: 35 TL

Öğrenci: Öğrenciler için indirimli fiyatlandırma yok, ancak 8 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz.

Müzekart geçerli.

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Meydanı Sok. No:46, 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 518 18 05

Diğer Yerler

52. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcı

İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden biri, 532 yılında dönemin Bizans İmparatoru tarafından inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı. Neredeyse 10 bin metrekare alana yayılan ve Bazilika Sarnıcı olarak da anılan sarnıç; Alemdar Mahallesi, Fatih adresinde bulunuyor. Günümüzde burada çok sayıda sanatsal etkinliğin de düzenlendiğini söyleyebiliriz. Ayasofya’nın güneybatısında yer alan Yerebatan Sarnıcı, haftanın yedi günü 09.00 ile 18.30 saatleri arasında gezilip görülebilir. Burada ne yazık ki Müze Kart geçerli değil. Öğrencilerden 5 TL ve yetişkinlerden 10 TL giriş ücreti alınırken; yabancılardan da 20 TL talep ediliyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00 – 18.30 saatleri arası

Giriş Ücreti: 10 TL

Öğrenci: 5 TL

Yabancı Turist: 20 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Alemdar Mh., Yerebatan Cd. 1/3, 34410 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 522 12 59

53. Binbirdirek Sarnıcı

Binbirdirek Sarnıcı

İstanbul’un Sultanahmet semtinde, Sultanahmet Adliyesi’nin üst tarafında, Antik Bizans kaynaklarına göre 4. yüzyılda yapıldığı bilinen Binbirdirek Sarnıcı var. Burası şehirdeki ikinci büyük sarnıç. Mekanda iki yüzün üstünde sütun ve kalın duvarlar bulunuyor. Bugün özel davetlerde sarnıcın otantik havasından ilham almak mümkün.

Ziyaret Saatleri: Pazar hariç her gün 09.00 – 18.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: 5 TL

Yabancı Turistler: 10 TL

Müzekart geçerli değil.

Adres: Binbirdirek Mh., İmran Öktem Cd., 34122 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 518 10 01

54. Bozdoğan Su Kemeri

Bozdoğan Su Kemeri

Roma İmparatoru Valens’in İstanbul’a mirası; İstanbul Fatih’teki Atatürk Bulvarı üzerinde yer alıyor. Osmanlı sultanları tarafından da restore edilen bu kemer; vaktiyle şehrin su ihtiyacının karşılanmasında büyük önem taşısa da bugün 4. yüzyıldan kalma bir tarihi eser. İstanbul Üniversitesi ve Fatih Camii arasındaki konumuyla dikkat çeken bu kemerden Valens Kemeri olarak da söz edildiğini duyabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 7/24

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Kalenderhane Mah., Haşim İşcan Gç., 34134 Fatih/İstanbul

55. Cafer Ağa Medresesi

Caferağa Medresesi

1559 yılında, Mimar Sinan’ın dehasından payını alarak ortaya çıkan Cafer Ağa Medresesi; bugün 15 farklı alanda sanat atölyelerinden oluşan bir eğitim kurumu. Medresenin hem avlusu hem de sergileri ziyaretinize değer. Burada hem günübirlik etkinliklere katılabiliyor hem de hediyelik eşya satın alabiliyorsunuz. Fatih’in Sultanahmet mevkiinde yer alan medresenin duyurularını takip ederek burada verimli bir gün geçirebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.30 – 18.00 saatleri arası

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Caferiye Sokak, Soğukkuyu Çk. No:5, 34122 Fatih

Tel: (0212) 513 36 01

56. Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Lisesi

Kuruluş tarihi 1454 olan Fener Rum Erkek Lisesi Fatih ilçesine bağlı Fener’de konumlanıyor. Sancaktar Yokuşu üzerinde yer alan eğitim kurumu; hem mimari yapısı hem de tarihsel değeri nedeniyle İstanbul’a renk katan bir binaya sahip. Kuş bakışı görünümü bir kartalı andıran lise binası, sadece Rum kökenli öğrencileri kabul ediyor. Bu nedenle de okulun tüm dünyada sayılı benzeri var diyebiliriz. Tuğlalarının renginden dolayı; Fener Rum Erkek Lisesi’ne Kırmızı Okul yakıştırması da yapılıyor.

Ziyaret Saatleri: Ziyarete açık değil.

Giriş Ücreti: Yok

Adres: Balat Mahallesi, Sancaktar Ykş. No:36, 34087 Fatih/İstanbul

Tel: (0212) 521 22 52

2 YORUMLAR

 1. Geçmiş tarihin günümüze kadar ulaşmış kalıntıları yıpranmış yorgunda olsa bugünlere ulaşmış ve dik dik ayakta. Ziyaretcilerine kapıları açık. Eşsiz manzarası ile foto çekinmek isteyenler için ideal bir mekan.

 2. Önceden Saat sınırlaması yoktu bu sene jandarma saat 22:00 civarlarında kaleden çıkış yapılmasını söylüyor haricinde manzara ve kafa dinlemek için her hafta kaçtığım bir yerdi çok keşfedildikten sonra iyice kalabalıklaştı artık gitmiyorum ayrıca ismi yoros kalesi değil burada öyle görünüyor Yoros kalesi karşıda kalıyor

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.