Selimiye

Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı Selimiye Köyü, Hisarönü Körfezi’nde yer alan tarihi bir beldedir.

Antik çağda” Hydas ”ismi ile anılan Selimiye’nin tarihi yerleri de bu doğrultuda çeşitlilik gösterir. Arkaik dönemden kalma kalıntıların yer aldığı beldenin, tarihi açıdan önemli olaylara ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Diğer yandan Selimiye Köyü halkı Bulgaristan kökenlidir ve köy adını Osmanlı Padişahı 1. Selim’den almış.

# Selimiye’nin Tarihi Yerleri;

Selimiye Kalesi

Koyun güneydoğu tarafında, kıyıdan 100 metre ilerde yer alan kalıntılar, zamanında denizden geçen teknelere yol gösterme amaçlı yapılan deniz feneri, manastır, gözetleme kulesi ve bir tiyatroya ait. Harap halde olan kalıntılar arasında en sağlam gözüken ise görselde fark edebileceğiniz gibi surlar..

Küçük bir dipnot bırakacak olursak, bölgeden çıkartılan bazı kalıntılar Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergileniyor. Müzeyi incelemek için buraya tıklayabilirsiz.

  • Aşarkaya ve Sarıkaya

Aşarkaya

Görselde gördüğünüz üç yüksek tepede Selimiye’nin tarihi kalıntıları yer alıyor. Tarih boyunca çeşitli isimler alan köyün ilk adı Hydas iken sonraları Losta daha sonraki zamanlarda ise gün batımında güneş beldenin dört bir yanını turuncunun her tonuna boyadığı için Kızılköy olarak da anılmış.

Şimdilerde ismi Selimiye olan bu köyün, arkaik dönemden kalma kale kalıntıları beldenin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya Tepesi’nde diğeri ise Kızılköy Mahallesi’nde yer alan Aşarkale tepesidir.

  • Kameriye Adası:

Kameriye Adası

Selimiye’ye bağlı olan ve tekne turlarının uğrak noktalarından olan Kameriye Adası’nda ziyaret edilmesi gereken tarihi bir manastır bulunmakta. Manastırın kaçıncı yüzyılda kim tarafından yapıldığı maalesef bilinmiyor. Manastırın girişinde sizi İsa Freskleri karşılıyor. Adanın mutlaka görülmeye değer bu yapısının önünde bir de bin yıllık bir zeytin ağacı bulunuyor. Yöre halkının inanışına göre bu ağaca astığınız dilekler mutlaka bir gün gerçek oluyor.

Selimiye’nin tarihi yerleri hakkında ne yazık ki pek fazla fotoğraf ve bilgiye ulaşamadık. Bu şirin köyün tarihi hakkında daha çok şey biliyorsanız, aşağıda yer alan yorumlar butonundan yazımıza katkıda bulunabilirsiniz 🙂 Diğer yandan  Selimiye’de Gezilecek Yerler başlıklı yazımızda  bölgenin popüler ziyaret noktaları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.