Bozburun’un Tarihi Yerleri | 7 Antik Kent

Kalabalık ve gürültüden sıkılmış olanların aradığı huzur ortamını karşılayabilecek eşsiz bir Marmaris kasabası, Bozburun.

Sakin denizi, yemyeşil doğası ve güler yüzlü yerel halkının yanında sizi geçmişe davet eden antik kentleriyle, Bozburun’un tarihi yerleri ziyaretinizi bekliyor.

Listenin ilk sırasında;

1- Phoinix Antik Kenti

phonix antik kenti

Taşlıca Köyü yakınlarında kurulmuş Phoinix, kalıntıları hala iyi durumda olan bir Karya kentiymiş. Şehrin meydanı ve mezarları sağlamlığının yanında oldukça iyi korunmuş. Bu antik kente gittiğinizde enfes manzaranın da keyfini çıkarın.

2- Kasara Antik Kenti

kasara antik kenti

Marmaris Serçe Limanı’nda bulunan Kasara Antik Kenti, Karya dilinde “Büyük Güzel Köy” anlamına geliyormuş. Kentte, Helenistik ve Roma dönemi eserlerini görebilirsiniz. Tarihçilerin pek de değinmediği yerleşim yeri hakkında derinlemesine araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle de tarihi hakkında neredeyse hiç bilgi bulunamamaktadır. Antik kentten günümüze kalanlar ise birkaç duvar parçasından başka bir şey değildir.

3- Bayır Köyü (Syrna)

bayır köyü

Denizden uzakta bir köy olan Bayır Köyü, Syrna Antik Kenti üzerine kurulmuş. Sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış bir tapınağın olduğuna inanılan köyde, günümüze ulaşan ayakta kalıntılar yok ancak parça parça mezar ve konut kalıntılarını görebilirsiniz.

4- Thyssanos Antik Kenti

thyssanos antik kenti

Söğüt Köyü üzerinde bulunan kentten günümüze birkaç duvar kalıntısı ve temel izler dışında pek bir şey kalmamış. Kentin ne zaman kurulduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi izlerin, yol yapım çalışmaları ve bölgede yoğun yaşanan depremler yüzünden silindiği düşünülüyor.

5- Loryma (Bozukkale)

bozukkale loryma

Burunbaşı üzerinde bulunan kaleye kara yolundan ulaşabileceğiniz gibi daha kolay bir yol olan tekne turlarıyla da gidebilirsiniz. Körfez girişini koruma amacıyla yapılmış kale şuan hala iyi durumda ve ziyarete açık.

6- Hydas Antik Kenti (Selimiye)

hydas antik kenti

Bozburun Yarımadası’nın Selimiye koyunda yer alan Hydas Antik Kenti, Helenistik Dönem sur kalıntılarının ve kare planlı bir mezar anıtının yer aldığı oldukça eski bir yerleşim yeri. Selimiye ve çevresinde Hydas’a ait üç adet kale kalıntısı yer almakta. Bunlardan birincisi Selimiye’nin en yüksek tepesinde, ikincisi Sarıkaya Tepesi’nde, üçüncüsü ise Kızılköy Mahallesi’nde yer alan almaktadır. Hydas’a 3 kilometre uzaklıkta ise sahilde bir gözetleme burcu ve bu burç üzerinde birkaç mezar bulunuyor.

7- Bybassos Antik Kenti

bybassos antik kenti

Eski çağda bir yarımada üzerinde yer aldığı bilinen Arkaik ve Klasik dönemlerde liman olarak rol oynayan Bybassos, günümüzde Bozburun’un Hisarönü Köyü’nün yanı başında ortaya çıkmıştır. 1960 yılında yapılan yüzey araştırmaları sonucu köyün Bybassos olduğu saptanmıştır. Antik kentin kalıntılarının yol ile deniz arasındaki tepenin yamaçlarından yukarı doğru seyrettiği bilinmektedir.

pin emojiBozburun’un tarihi yerleri hakkındaki düşüncelerinizi ve bildiğiniz diğer tarihi yerleri aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

Yorum yapın

Bizi Takip Edin