Akyaka binlerce yıllık tarihe şahitlik etmiş Ula ilçesinin bir mahallesi. Doğal güzellikleri kadar dikkat çeken tarihi, görülmeye değer nitelikte.

Akyaka’nın tarihi yerleri, koy ve plajları kadar fazla olmasa da bir o kadar önem arz eden boyutta. Binlerce yıllık tarihi eserlerin günümüze kadar kendini muhafaza etmiş örnekleri ise karşımıza bütün ihtişamıyla çıkmaktadır.

# Akyaka’nın Tarihi Yerleri ;

1- Idyma Antik Kenti

Idyma antik kenti

Gökova köyünden başlayan antik kent, dokusuyla görenleri tarihte bir yolculuğa çıkarıyor ve bu yolculuk Kıran Dağı eteklerine kadar sürdürüyor. Gökova Köyü’nün kuzeyinde yükselen tepeler üzerinde İslamiyet’ten önce 4. ve 3. yüzyıla ait kent kalıntılarına da rastlanıyor. Yaklaşık olarak 2500 yıl öncesine dayanan kent oluşumu, doğasına zarar verilmeden günümüze gelmeyi başarmış antik çağ eserlerinden.

Tepe boyunca devam eden kayaların zamanında oyulması ile oluşan görüntü, eski yerleşim yerlerine dair bilgileri bizimle paylaşıyor. Günümüze kadar kendini korumayı başarmış antik kent, tarih sevdalıların mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olarak rotaya eklenmeli.

2- Azmak Kaya Mezarları

oda mezarı

Tepenin doğusunda yer alan anıt mezarlar, kayaların el işçiliğiyle oyulması sonucunda oluşturulmuş. Tapınak görünüşlü bilinen kaya mezarlı dışında 2001 yılında bir adet oda mezarı keşfedildi. Idyma kentinde şimdiye kadar hiç soyulmadan bulunan ilk ve tek oda mezarı olma özelliğinde olan bu mezar son derece önemli bir kalıntı.

Mezardan yedi farklı iskelet çıkarılmıştır. Aynı zamanda değerli sikkeler, altın küpe, bronz takılar, testiler ve kaseler de bulunmuştur. M.S 3. yüzyıla kadar uzanan eserler bu mezarın 600 yıllık bir dönem içinde farklı zamanlarda kullanıldığını kanıtlar nitelikte. Mutlaka görülmesi gereken bu Idyma Kaya Mezarları’nı ziyaret ücretsiz.

3- Sedir Adası

antik tiyatro

Binlerce yıllık tarihe şahitlik etmiş Sedir Adası’nda, Cedrae Antik Kenti ve kalıntıları bulunuyor. Roma döneminden kalma tiyatro, agora, şehir surları,kilise ve su sarnıçları gibi bir çok tarihi kalıntı korunmuş durumda. Bu zamana kadar özenle saklanmış olan tarihi eserleri görmek hepimiz için nimet niteliğinde. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Adada birçok tarihi eser ve kalıntı barınması sebebiyle müze olarak nitelendirilmiştir. Adaya giriş müze kartınız var ise ücretsiz eğer yok ise 20 TL ücrete tabi.

4- Nail Çakırhan Evi

nail çakırhan evi

Nail Çakırhan, gazeteci kimliğinin yanı sıra Nazım Hikmet ile çıkarmış olduğu şiir kitabıyla adını duyuran bir şair. Uzun yıllar mimariye ilgi duyması sonucu yapımına başladığı ev 1969 yıllında bitmiş. Sanatçının ölümünün ardından sevenlerinin ziyaret edebilmesi için müzeye dönüştürüldü ve kapıları halka açıldı.

pin emojiAkyaka’nın tarihi yerleri listemizin sonuna geldik Akyaka’da gezilecek yerler listemize de bakmayı unutmayın. Yazıya eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz başka yerlerde varsa yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın lütfen! 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.