Marmaris Gezilecek Yerler Listesi | 28 Harika Nokta

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında; Ege Denizi ile Akdeniz’in kesiştiği noktada yer alan liman kenti Marmaris, Muğla’ya bağlı küçük bir kasabadır. Dünyanın her noktasından yılda 4 milyon ziyaretçiyi ağırlayan turistik yerin nüfusu 91 bin 871 kişidir. Marmaris gece hayatı ile popüler olup gece ve gündüz sizi eğlendirmekte epey iddialı.

Kaç günde gezilir; 2-3 günde rahat rahat gezebilirsiniz.

Ziyaret edebileceğiniz en iyi zaman; Yazları sıcak kışları ise ılık geçen Marmaris yılın her ayında ziyaret edilmeye elverişlidir. Ancak yaz tatili yapmak için Nisan-Ekim ayları tercih edilebilir. Yalnız Temmuz ve Ağustos aylarının en yoğun olduğunu da hatırlatmak isterim.

Müze Kartları: Marmaris’teki müzeleri gezebilmek için Türkiye’nin hemen her şehrinde, birçok müzede geçerli olan ”Müzekart”ı kullanabilirsiniz.

Havalimanı/Merkez Ulaşım: Marmaris’e havayolu ile ulaşım Dalaman Havalimanı ile sağlanıyor. ”Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e veya tam tersi yöne nasıl gidebilirim?” Sorusunun cevabını Dalaman Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Yapmadan dönmeyin! Marmaris’in gizli cenneti olan koylarını görmek için mutlaka Marmaris’de mavi tur  tekne turuna çıkmanız gerektiğini düşünüyorum. Her gün sahilden hareketle koy koy gezip tatilin tadını doyasıya çıkabilirsiniz.

Ne Yenir: Börülce Ekşilemesi, Karışık Ot Salatası ve Döş Dolması gibi enfes lezzetlerle dolu olan Marmaris mutfağına dair her şey için: Marmaris Yöresel Yemekleri | 11 Harika Lezzet ve Marmaris’te Nerede Ne Yenir ? | 10 En İyi Mekan linklerine tıklamanız yeterli!

 • Kişi başı ortalama yemek ücreti: 27 TL
 • Kişi başı ortalama kahve ücreti: 10-15 TL

*Marmaris Gezilecek Yerler Videosu 

*En Popüler Yerler 

– Sembolik Yerler

1. Eski Çarşı

Eski Çarşı

Burası Neresi? Küçük tatil beldesi Marmaris’e geldiğiniz takdirde hem kendinize hem de sevdiğiniz insanlara bu güzel yerin anısına hatıra almak isterseniz İstanbul’un Kapalı Çarşısı’nın mimari tasarımın etkilenerek inşa edilen Eski Çarşı’ya yolunuzun düşmemesi olası değil.

Neden Gitmeliyim? Tarihi Eski Çarşı’da birkaç saat keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ancak pazarda taklit ürünlerin hayli fazla olduğunu ve fiyatların oldukça pahalı olduğunu söylememiz gerek. Gene de çabalarsanız özel ürünler satan dükkanlara rastlamanız mümkün.

Kaçırmayın! Otantik ve yöresel ürünler satan dükkanların önünde oluşan kalabalığa katılarak tadımlar yapabilirsiniz. Buraya gelmişken turunç reçeli ve meşhur Marmaris balını almadan dönmeyin!

2. Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Burası Neresi? M.Ö. 1044 senesinde İyonlar tarafından inşa edildiğine ve daha sonrasında Büyük İskender tarafından yenilendiğine dair bir inanış öyküsü bulunmaktadır. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman dönemi içerisinde Rodos seferlerinden önce yenilenerek genişletilmiştir. Ancak I. Dünya Savaşı esnasında Fransız donanması tarafından top atılan kale oldukça büyük hasar almıştır. Bu sebeple 1990’larda yeniden restore edilmiş.

Neden Gitmeliyim? İçerisinde 2 adet arkeoloji galerisi ve bir tane de etnografya galerisi yer alır. Kalenin geri kalan kısımları sanat galerileri ve depo olarak kullanılmaktadır. Arkeoloji bölümünde; Helenistik, Roma ve Bizans döneminden kalma parçalar ile Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılarda bulunan çömlek ve camdan yapılma eşyalar, sikke ve süs eşyaları sergilenmektedir.

Etnografya kısmında ise; Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları ziyaretçilere sunulmaktadır.

Kaçırmayın! Marmaris Kalesi, şehir merkezinde yer alıyor olup gezilmesi gereken noktalar arasında popülerliğini korumaktadır. Marmaris’in en güzel manzarasına sahip olan kaleye çıkarak fotoğraf çekmeyi unutmayın!

 • Konum: Tepe, 30. Sokak No: 54, 48700 Marmaris/Muğla
 • Çalışma saatleri: 08:30-19:00
 • Giriş ücretleri: 8₺
 • Yol tarifi al >

3. Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Burası Neresi? Sahibi ve kurucusu Ahmet Urkay’dan adını alıp 2005 yılında açılan müzede, M.Ö 3000 tarihinden itibaren çeşitli dönem eserleri sergileniyor. Arkeoloji ve etnografya bölümü olarak ikiye ayrılıyor olup özellikle etnografya kısmı oldukça zengin eserler içermektedir.

Neden Gitmeliyim? El işlemeli giysilerin yanı sıra seramik, bakır mutfak eşyaları, zil, çan, Osmanlı‘ya ait tüfek ve kılıç, saat, terazi, gramofonlar gibi eşyalar sergilenmektedir. M.Ö 3000 yılından beri Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait taş, cam ve bronz eserler de sergiler arasında yerini almaktadır.

 • Konum: Hatipirimi Mahallesi, Muğla Karayolu 9. Km, 48700 Marmaris/Muğla
 • Çalışma saatleri: 08.00-17.00
 • Giriş ücretleri: Yetişkin: 25 TL/ Öğrenci: 10 TL
 • Yol tarifi al >

– Ulusal Parklar 

4. Günnücek (Marmaris Milli Parkı)

günnücek parkı

Burası Neresi? Akdeniz ve Ege arasındaki geçişte, Muğla’nın il sınırında yer almaktadır. 1996 yılında milli park edilmiş olup, halk arasında günnük ağacı adıyla anıldığı için ismi bu şekilde kalmıştır. Marmaris’e 2 km uzaklıkta konumlanan parkın günlük ziyaret edilme kapasitesi 3 bin kişidir.

Kendine özgü orman topluluğuyla meşhur olan bölgede yetişen Sığla ağacının yağından ilaç ve parfümeri sanayisinde kullanılmaktadır.  Hem deniz hem de ormanlık alanı içeren parkın korunması biyoçeşitlilik açısından oldukça mühimdir.

Kaçırmayın! Parkın içerisinde; 50 farklı türde kuş, yaban domuzu ve eşeği, sincaplar gibi çeşitli hayvan türleri yaşamlarını devam ettirmektedir. Antik Phykos Kenti, Amos Kent kalıntıları, el değmemiş kıyılar, zengin bitki örtüsüne sahip Cennet Adası, piknik ve kamp alanları mevcut olan Günnücek, yürüyüş yapıp deşarj olmak için birebir bir ortam sunar.

 • Konum: Sarıana, Mustafa Münir Elgin Blv., 48700 Marmaris/Muğla
 • Yol tarifi al >

– Şelaleler

5. Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi

Burası Neresi? Turgut Köyü’nün içinde dört metrelik yüksekten akan Turgut Şelalesi, yazın dahi serin olan bölgede yalnızca bir tane değil pek çok farklı şelale bulunuyor. Buz gibi suyu ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelen şelale her mevsim ziyaret etmeniz için uygun.

Kaçırmayın! Turgut’a gelirseniz halı satan dükkanlara uğrayıp canlı canlı dokunan halıların nasıl yapıldığını izleyebilir ve hatta satın alabilirsiniz. Burada bulunan restoranlarda alabalık yemeden dönmeyin derim!

– Koy ve Plajlar

6. İçmeler Plajı

İçmeler Plajı

Burası Neresi? Merkeze yakınlığı sebebiyle çok fazla tercih edilen İçmeler Plajı Marmaris merkeze sadece 8 km uzaklıkta. Denizin berraklığı ve dinginliğiyle birlikte güzel bir deniz keyfi yapabilirsiniz. Plajın içindeki tesislerde yeme-içme durumunuz olduğunda şezlong ve şemsiyelere para ödemiyorsunuz. Tabi dilerseniz sadece havlunuzu omzunuza atıp da gelebilirsiniz.

 • Konum: Cumhuriyet, Gezi Yolu Cd., 48720 İçmeler/Marmaris/Muğla
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

7. Turunç Plajı

Turunç Plajı

Burası Neresi? Yeşil ile mavinin muhteşem uyumunu yakalayabileceğiniz yerlerden bir tanesi de Turunç Plajı. Marmaris’in Turunç bölgesinde yer alan plaj mavi bayraklı denizlerimizden biri. Dalış için de çok fazla tercih edilen plajda yemyeşil doğasının tadını çıkarabilir, masmavi sularında dalış keyfi yapabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Amos Antik Kenti’ne bir saatlik mesafede yer alan Turunç’tan kısa bir tarihi gezintiye çıkabilirsiniz. Doğa içerisinde kısa bir yürüyüş hem göreceklerinize hem de yorulacağınıza değecek cinsten.

Kaçırmayın! Plajda su sporları aktivitlerinden yararlanabilirsiniz. Her türlü ekipmanı kiralama ve bilenlerinden eğitim almanız mümkün. Kumluk, Çiftlik, Dalyan, İztuzu koy ve plajlarına tekne turlarına katılarak ulaşabilirsiniz.

8. Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı

Burası Neresi? Orhaniye‘nin en popüleri Kızkumu Plajı olup, Marmaris geziniz sırasında muhakkak ki gitmenizi tavsiye ederim. Marmaris’e 30 km uzaklıkta konumlanan plaj, adını Bybassos Kralı’nın kızı için anlatılan hikayeden alıyor.

Hikayeye göre, korsanlardan kaçan kralın kızı güzel prenses denize doğru gider. Yüzme bilmeyen kız ceplerine aldığı kumları denize dökerek karşı kıyı şeridine geçmek ister ancak he kumu bitince hemde karanlık bastırınca oracıkta can verir. Bundan sonrada buranın ismi Kızkumu olarak adlandırılır. Tabi halk arasında inanılan bir hikaye sonuçta. 🙂

Bozburun yolu üzerinde yer alan plaj denizin ortasında bulunan 600 metrelik kum adacığıyla meşhur. Ayaklarınıza denizin ılık suyu çarparak yürümek size çok farklı bir deneyim yaşatabilir.

 • Konum: Orhaniye Mahallesi, Marmaris Boz burun Yolu, 48700 Marmaris/Muğla
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

9. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Burası Neresi? Diğer adıyla Kleopatra Adası olarak bilinen yer, Marmaris’in 16 km açığında yer almaktadır. Sedir Adası berrak suyu, eşsiz kumu ve muhteşem doğasıyla Marmaris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Kleopatra adını, altın rengi özel kumsalından almış olup, anlatılanlara göre Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılmaktadır. Adası her sene binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.

Neden Gitmeliyim? Roma dönemi eseri olan Cedrae Antik Kenti’nden kalan antik tiyatro alanı günümüzde oldukça iyi durumdadır. Burada, bölgenin epigrafları tarafından atletizm festivallerinin düzenlendiği düşünülmektedir. Bence gitmişken uğranıp görülmesinde fayda var.

10. Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı

Burası Neresi? Marmaris halk plajının bitiminden devam eden Uzunyalı plajı 10 km uzunluğunda geniş bir halk plajı. Giriş ücretinin bulunmadığı plajda şemsiye, şezlong gibi hizmetlerden ücret alınıyor. Marmaris merkezinden kalkan minibüslerle varabileceğiniz plaja ulaşım zorluğu yaşanmıyor.

 • Konum: Kemeraltı Mahallesi, Atatürk Cd. No:28, 48700 Marmaris/Muğla
 • Giriş ücretleri: Şezlong-duş: 25 TL
 • Yol tarifi al >

11. Cennet Adası Koyu

Cennet Adası Koyu

Burası Neresi? Cennet Adası aslında Marmaris Koyu’na yakın bir yarımada. Denizinin eşsiz rengi ile cazibe merkezi olan koy gezi teknelerinin en çok uğradığı yer. Dalış için de çok tercih edilen Cennet Adası koyu adının karşılığını tam olarak veriyor. Tekneyle gidebileceğiniz Cennet Adası’na araçla gitmek isterseniz ise Yalancı Boğaz’a kadar gittikten sonra yayan devam etmeniz gerekiyor.

12. Kumlubük Koyu

Kumlubük Koyu

Burası Neresi? Marmaris’in en güzel koylarından biri olan ve Marmaris merkeze 24 km uzaklıkta bulunan Kumlubük Koyu, berrak suyu ile ziyaretçilerine “hoş geldiniz” diyor. Kumlubük denmesinin yanı sıra kumsalı çakıllı olan plajda deniz ise masmavi ve tertemiz. Girişin ücretsiz olduğu koyda denizin tadını doyasıya çıkarabilir, su sporlarıyla gönlünüzce eğlenme fırsatını yakalayabilirsiniz.

13. Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu

Burası Neresi? Ülkemizin nadide güzel köşelerinden olan Çiftlik Koyu, Marmaris ilçe merkezine 30 km uzaklıktaki çiftlik koyunun tarihi M.Ö 1200 yıllarına kadar dayanıyor. Etrafı tarihi kalıntılarla çevrili olan koy, tertemiz mavi suyu ve iri taneli kumuyla turistlerin ilgisini çekiyor. Sessiz sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Çiftlik koyu’na mutlaka uğramalısınız.

Kaçırmayın! Koydaki kayalık yapısı sebebiyle dalışa oldukça elverişli olup yakınındaki Gebekse Koyu’da sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca bu koyda eski bir kilisenin kalıntıları da mevcut gezmek isterseniz.

14. Bördübet Koyu

Bördübet Koyu

Burası Neresi? Marmaris – Datça yolu üzerinden giderken Gökova Körfezi yönüne gidildiğinde yaklaşık 8 km sonra ulaşabileceğiniz Bördübet Koyu Marmaris’in en sakin koylarından diyebiliriz. Doğasını korumaya adamış tek bir camping işletmesinin bulunduğu koyda 1 km uzunluğunda plajı ve 600 metrelik deresi bulunuyor. İster tekne, ister araçla gelebileceğiniz koyda ormanın sessizliğinin ve denizin dinginliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

15. İncekum Plajı

İncekum Plajı

Burası Neresi? İncekum Plajı, Marmaris’in Çamlı Köyü yakınlarında ki bir koyda bulunuyor. Sedir adası yani Kleopatra plajıyla karşılıklı olduğu için sık sık karıştırılabiliyor. Şezlong ve şemsiye hizmetinden faydalanabilmeniz için ise kişi başı 15₺ ödemeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınızı giderebilmeniz için ise restoran ve kafe hizmeti mevcut. Yani ortalama kişi başı 30 ₺ gibi bir fiyata, İncekum Plajı’nda harika bir gün geçirmeniz mümkün. Plaja ulaşım ise köyden ya da teknelerle sağlanabiliyor.

 • Konum: Karaca/, 48700 Marmaris/Muğla
 • Giriş ücretleri: 15 TL
 • Yol tarifi al >

– Mağaralar

16. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Burası Neresi? Marmaris’in Cennet Adası üzerinde bulunan Fosforlu Mağara turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan. Denizin renginin mağara yansımasıyla oluşan fosfor renginden dolayı fosforlu denilen mağaraya kara bağlantısı olmasına rağmen karadan ulaşım yok. Marmaris’in çeşitli noktalarından kalkan tekne turlarıyla gelebilir veya Marmaris’te mavi tur için tekne kiralayabilir, turkuaz renkli denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

*Tarihi Yerler 

Marmaris, tarihi zenginliğiyle, kültürel seyahatler için oldukça popüler bir destinasyon! Dünyadaki en eski yerleşimlerden biri olan Marmaris’teki tarihi yapıları, eserleri, arkeolojik kalıntıların her biri hakkında detaylı bilgi almak için Marmaris Tarihi Yerler | 20 Tarihi Yer linke tıklaman yeterli!

*Marmaris’te Gezilecek Alternatif Yerler 

– Eğlenceli Yerler

17. Marmaris Dolphinarium

Marmaris Dolphinarium

Burası Neresi? 2012 yılında açılan Marmaris Dolphinarium, İçmeler ile Marmaris’i birbirine bağlayan deniz kıyısında yer alır. Avrupa‘nın en büyük Dolphinarium’larından biri olup, yunusların denizde yüzmek özgürce yüzmesi için müthiş bir yerdir.

Neden Gitmeliyim? Yunuslarla yüzme programı iki çeşittir. İsteyenler bir gruba katılarak, isteyenler ise çift olarak iki kişi birlikte yunuslarla yüzebilme şansına sahiptir. Gruplar maksimum 6-8 kişi olurken yunuslarla yaklaşık 30 dakikalık bir yüzme seansı gerçekleşiyor. Çift olarak yüzecek katılımcılar için yunuslarla yüzme seansı yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Marmaris dolphinarium için bilet, tur operatörleri seyahat acenteleri tur rehberlerinden ve web sayfasından online rezervasyon formundan satın alabilirsiniz.

18. Atlantis Water Park

Atlantis Water Park

Burası Neresi? Marmaris’in en büyük aquaparkı olan Atlantis, ailelerin birlikte vakit geçirebileceği eğlenceli bir cazibe merkezidir. Deniz kıyısının yanı başında konumlanan park, özel plajı ile hizmet vermektedir ve gün boyu ücretsiz şezlong ve şemsiyeler sunmaktadır.Çok çeşitli kaydıraklar, çocuk havuzu, dalga havuzu, mini golf, bowling, restoranlar, barlarıyla her yaştan insana hitap eder.

19. Aqua Dream Park 

Aqua Dream Park

Burası Neresi? 2006 yılında açılan Aqua Dream Water Park, modern su kayaklarıyla misafirlerine eğlenceli ve dinlenebilecekleri büyük bir kompleks sunar. Marmaris’in en yüksek tepesinden atlama şansını yakalayabileceğiniz parkta,  rafting slide , aqua tower, body slide, black hole, kamikaze, multi slide ve wave pool gibi çeşitli kaydıraklar mevcuttur.

Tesisimizde bulunan soyunma kabinleri, sıcak ve soğuk su bulunan özel kabin duş yerlerimiz ve özel eşyalarınızı bırakabileceğiniz güvenli kasalar ile tüm konforunuz düşünülmüştür. Aqua Dream Park’ı tercih ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

– Marmaris Çevresinde ve Yakınında Gezilecek Yerler 

20. Söğüt Köyü

Söğüt Köyü

Burası Neresi? Yunanistan’ın Mykonos ve Symi Adası ile karşılıklı olan Söğüt Köyü, hala doğallığını koruyan ve köy yaşamının devam ettiği içten bir Marmaris Köyü. Sessiz sakin bir tatil geçirmek isteyenler için çeşitli pansiyon ve butik otellere de ev sahipliği yapan köy, balık restoranlarıyla da meşhur.

Köyün merkezinde yerel halkın yaşadığı evler, iş merkezleri, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar yer alırken sahil kısmında otel ve restoranlar yoğunluktadır.

Neden Gitmeliyim? Küçük bir köy olan Söğüt’te konaklamak için takdir edersiniz ki butik oteller mevcut. Butik otel diyorum ama hepsi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde hizmet vermektedir. Özellikle restoranlarında manzara eşliğinde Marmaris’in leziz yemeklerin tadını çıkartırken mest olacaksınız.

Kaçırmayın! Burayı ziyaretiniz sırasında, koyların gidiş yönünde yol üzerinde bulunan bal müzesine uğrayıp müthiş çam balından almanızı öneririm.

21. Bozburun

Marmaris Bozburun

Burası Neresi? Masmavi deniziyle ve yelkenli yat limanıyla sizi karşılayacak olan Bozburun, Marmaris’in en uzak köylerinden. Sakin ve sessiz yapısı, doğayla iç içe olmak ve kafa dinlemek isteyen tatilcilerin kaçamak noktası haline gelmiş. O kadar ki burada çok fazla otel ve restoran dahi bulunmamaktadır.

Yat ve gulet tersaneleri ile bilinen Bozburun mavi turların simgesi motoru ahşap guletlerin yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle ok fazla atölye yer alır. Özellikle özel tekneler sıklıkla uğramaktadır.

Kaçırmayın! Doğayı keşfetmek, bisiklet, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapmak isteyenler için oldukça ideal bir nokta olan Bozburun’a araçla ve tekneyle gitmek mümkün….

*Bozburun’u daha yakından tanımak için gezilecek yerler listesi …

22. Selimiye

Selimiye

Burası Neresi? Eski adı Losta olan Selimiye, başta Sığliman Koyu olmak üzere çok özel koylara sahip olup sakin, sevimli ve muhteşem denizin bulunduğu bir belde. Yalnız çevresinde çok fazla büyük plajların bulunmadığını söyleyebilirim. Eğer ki çevreyi gezip görmek isterseniz Hydas Antik Kenti sınırları içerisinde bulunan bölgedeki kalıntılara rastlayabilirsiniz. Marmaris gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra, vaktiniz kalırsa Selimiye’ye uğrama fırsatını kaçırmayın.

Kaçırmayın! Selimiye kalkışlı çevre koylar; Dişlice ve Kamelya Adası turlarına da katılmanız mümkün. Bölgeye Marmaris’ten kalkan minibüslere binerek ulaşmanız mümkün. Selimiye, Marmaris’e 35 km. mesafede bulunuyor.

*Selimiye’yi daha yakından tanımak için gezilecek yerler listesi…

23. Bayır Köyü

Bayır Köyü

Burası Neresi? Marmaris’in Güneybatısında bulunan tatlı bir köy olan Bayır Köyü, 2000 yıllık çınar ağacıyla ziyaretçileri kendine çekiyor. Köy meydanının ortasında bulunan çınar ağacının etrafından bir kere dönüldüğünde dileklerin yerine geldiğine inanılıyor. Doğal ortamı nedeniyle jeep safari, kamp ve trekking için de uğranılan köyde en azından buz gibi karadut suyunu içmeden dönmeyin deriz.

24. Hisarönü

Hisarönü

Burası Neresi? Datça- Marmaris yolu arasında kalan Hisarönü son dönemlerin en popüler tatil beldelerinden biri haline geldi. Gökova Körfezi’nin en uç noktasında bulunan Hisarönü, eşsiz doğa güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Dingin rüzgarı ve ılık havasıyla, yazın kavurucu sıcaklığından kaçmak isteyenler için en uygun noktalardan. Konaklayabileceğiniz çeşitli pansiyon ve butik otele de ev sahipliği yapan beldede güzel bir tatil yapabilirsiniz.

26. Orhaniye

Orhaniye

Burası Neresi? Marmaris’in 30 km güneybatısında bulunan Orhaniye, muhteşem doğası ve çam ormanlarıyla görenleri büyülüyor. Meşhur Kızkumu Plajını da içinde barındıran köy, Marmaris’in eşsiz güzelliklerinden bir tanesi.

Orhaniye’de bulunan Kızkumu Plajı’nın şöyle bir hikayesi var: Bybassos Kralı’nın kızı korsanlardan kaçmak için denize doğru giderken yüzme bilmediği için ceplerine doldurduğu kumları denize serperek karşı kıyıya ulamaya çalışır. Fakat hem kumların bitmesi hem de karanlığın çökmesiyle birlikte boğularak can verir. Kızkumu ismini de anlatılan bu hikayeden almaktadır.

Neden Gitmeliyim? Körfezin tam körfezinde Bybassos Krallığı’na ait olduğu biline  kale kalıntısı bulunmaktadır. Buraya kiralık bot veya kayık ile ulaşabilirsiniz. Kalenin tepesinden göreceğiniz manzara inanın değer.

Kaçırmayın! Bir diğer tavsiyem ise Hisarönü Körfezi’nde yer alan yakın koylar; Selimiye, Hisarönü, İnbükü Koyu ve Dişlice Adası’na gitmeniz olacak. Körfez, yatların demirleme yerleridir. Martı Marina’da eski bir kiliseden kalan mozaikler görülmeye değer nitelikte.

*Orhaniye’yi daha yakından tanımak için gezilecek yerler listesi..

26. Köyceğiz

Köyceğiz

Burası Neresi? Yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliği olan Köyceğiz Muğla’nın sevimli  ve şirin bir köyüdür. Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktada, MuğlaFethiye karayoluna 60 kilometre mesafede konumlanır. Etrafı saran narenciye kokusuyla bahçeleri, geleneksel köy evleri ve daha sayabileceğimiz yerleriyle birçok insanın gönlüne taht kurmayı başarabilmiş.

Neden Gitmeliyim? Köyceğizde gezebileceğiniz rotalar: Köyceğiz Gölü; dünyada yalnızca yedi tane bulunan ayaklı göller arasında yerini alan göl, daha listenin başında eşi benzeri olmayan bir yer olduğunu anlayabiliyoruz. Caretta carettaların yuvalama alanı olan bu yer, doğal güzelliği ile ziyaretçilerinin hafızasına kazınıyor.

Sultaniye Kaplıcaları; şifalı sulara sahip bölge bu doğallıktan faydalanabiliyor. Türkiye’de radyoaktivitesi en yüksek olan kaplıcaların sularında klorür, radon ve kalsiyum sülfat içermektedir. Bu kaplıcaların kadın hastalıklarına ve cilt rahatsızlıklarına şifa olduğu bilinmektedir. Ekincik Koyu; temiz denizin yem yeşil doğayla buluştuğu koya tekne turları sıklıkla uğramaktadır. Adeta cennetten bir köşeyi andıran yer, gelenleri kendine hayran bırakıyor.

Kaçırmayın! Baştan aşağı her şey doğal. Küçük bir yaz kasabası olarak tatilinizi değerlendirebileceğiniz yerler arasına girmeyi hak ediyor.

27. Datça

Datça

Burası Neresi? Ege Denizi kıyısında bulunan küçük kasabaya, bir tarafınızda dağların arasında uzanan yoldan çam, zeytin ve badem ağaçlarının mis kokulu eşlik ederken diğer tarafınızda Ege Deniz’inin kıyı şeridinden yolculuk ederek Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Marmaris’ten yalnızca 67 km uzakta konumlanan Datça, tüm senenin günlük güneşlik geçtiği kasabada; salaş balık restoranları, alışveriş yapabileceğiniz mağazaların bulunduğu sessiz sakin bir liman kasabasıdır. Dünyadaki oksijeni en yüksek yerleri arasında ikinci sırada yer aldığı bilinmekte olup astım ve kalp yetersizliği problemleri olan kişiler için bulunmaz bir nimet.

Kaçırmayın! Kuzey yönünden esen rüzgarı tertemiz kalan denizinde rahatça yüzebilir ve dalarak tüm güzellikleri görme şansını yakalayabilirsiniz ve tabi ki sörf yapmaya oldukça elverişlidir. Yıllar boyu sunduğu doğal güzellikleriyle gelenlerin gönlünde yer ediyor.

*Datça’yı daha yakından tanımak için Datça gezilecek yerler listesi…

28. Sarıgerme

Sarıgerme

Burası Neresi? Havaalanına yakın konumda yer alan Serıgerme modern konaklama tesislerinin varlığıyla birlikte popüler bir tatil rotası haline gelmiştir. Sarıgerme’nin sağında Sarsıla Koyu yer alırken Solunda ise Aşı Koyu bulunmaktadır.  Dalama Çayı üzerindeki tomruklar denize dökülmesinde diye çay ile deniz bağlantısı kapatılmış. Yapılan bu işleme germe denmektedir. Son dönemlerde altın kumu ile ön plana çıkmaya başlamasıyla Sarıgerme ismini alan bölgenin adı da buradan gelmektedir.

Neden Gitmeliyim? Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olup esas yerleşim yeri sahilden 450 km içeride yer alan köydür. 7 km uzunluğunda plajı olup kendini çamlık bir ormana yaslayan bölgede bir ağacın altında oturup rüzgarın getirdiği portakal ağaçlarının kokusunu içinize çekin. Sarıgerme’nin karşısında bulunan Baba Adası’nın ön yüzünde, Marmaris ve Göcek tarafından gelen yatların burada demirlediğini görebilirsiniz. Arka tarafı ise dalış yapmak isteyenler için adeta bir cennet.

Kaçırmayın! Bence kesinlikle Baba Adası’na geçerek tepesine çıkın ve hem manzarasını  hem de rüzgarın getirdiği eşsiz kokular ve dinginliği hissedin.

*Marmaris Yapılacak Şeyler

– Günlük Turlar

Her şey dahil bir tekne turu yapın;

Su sporlarını deneyin!

Jeep safari turunu deneyimleyin!

Rafting yapın!

Skydiving heyecanını yaşayın!

Dalış turuna katılarak Marmaris’in berrak suyunu yakından incele!

*Alışveriş

Marmaris’te alışveriş yapabileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Çarşı, pazar, mağaza ve butiklerden oluşan Marmaris alışveriş rehberiyle ilgili en detaylı ve en doğru bilgiyi, sizler için hazırlanan Marmaris’in Alışveriş Noktaları yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Marmarise Gitmişken Mutlaka Özlem Hediyelik Eşya‘ya uğramayı ihmal etmeyin.. Konumu Haritada Aç

*Gece Hayatı

Marmaris Gece Hayatı

Türkiye’de yaz tatillerinin en popüler merkezlerinden biri olan Marmaris, gece hayatıyla da Ege’nin gözdelerinden biri olmayı başarıyor. Eğlence dolu, renkli ve bir o kadar hareketli Marmaris gece hayatı ve farklı konseptlerle hizmet veren eğlence mekanlarıyla ilgili detaylı ve kapsamlı bilgi için: Marmaris Gece Hayatı!!!

*Şehiriçi Ulaşım

Marmaris, Armutalan, Beldibi ve İçmeler arasında  yaz aylarında saat 02:00’a  kadar çalışan düzenli dolmuş ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Yakın beldelere ve şehirlere de Marmaris otogarından kalkan otobüs ve minibüs kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

“Marmaris Gezilecek Yerler Listesi | 28 Harika Nokta” üzerine 31 yorum

 1. Çok güzel yazı çalışması olmuş yazılarınız ve görseller ile bu konuya ne kadar hakim olduğunuz ortada elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin…

  Cevapla
 2. Adres tarıflerınız yeterli değil basit olabilir yolu tarif ederken Datça yolunda veyaturunç yolu diye basittarifler daha uygun olabilir diye düşündüm.

  Cevapla
  • Merhaba Hasan bey öncelikle önerileriniz için teşekkür ederiz.

   Tüm içeriklerimizin altında Haritayı Görüntüle bağlantısı bırakılmıştır isterseniz Google haritalar üzerinden yürüyerek veya araç ile yol güzargahi alabilirsiniz.

   Şimdiden iyi tatiller.

   Cevapla
 3. Merhaba ben marmaris e gidip gezmek istiyorum uygun kamp alanınlarıda kalıp gezebileceğim bi rota tarifi verirmisin aracsız toplu ulasım ile

  Cevapla
 4. Merhaba , ben eşimle bu yaz marmarise gitmek istiyorum. Hem clup tarzı güzel olan hem plajı güzel hem de gezip göreceğimiz yer olan hangi bölgesini tavsiye edersinizz?

  Cevapla
  • Merhaba Leman hanım

   Öncelikle şimdiden iyi tatiller diliyoruz sizlere

   Marmaris kökenli bir firma olduğumuzdan dolayı size aşağida bir kaç önerimiz olacaktir.

   1: Pukka
   2: Vamos
   3: İkon Beach
   4: Palas Beach

   Marmarise gitmişken mutlaka Akyaka , Bozburun , Selimiye , Söğütköy , Orhaniye gibi köylerini gezmeyi unutmayın. ( Söğütköy ) Saklı cennet olarak adlandırılmıştır yurtdışında.

   Cevapla
 5. Merhaba. Marmaris Söğüt Köyü’ nde önerebileceğiniz güzel bir balık restaurantı var mıdır acaba?

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet bey

   Yerlesi tarafından öneriliyor Söğüt Köy’de “Manzara Resturant” Söğüt Teras Restaurant ,
   Palamut Restorantlarını tercih edebilirsiniz , Manzara resturant pahalı olabilir 🙂

   Cevapla
 6. Merhabalar.Marmaris ve çevresinde gezilmesi gereken yerlerde Ağustos ayında tatil yapmak istiyoruz.Apart ev düşüyoruz ve öyle merkezi bir yer olması lazım ki etraftaki tüm yerlere ulaşımı kolay olsun diye.4 kişilik bir aileyiz.Cocuklarımız sınav maratonunda onlara moral olsun diye bu geziyi düşüyoruz .Bize mekan olarak nerede kalmayı önerirsiniz

  Cevapla
 7. Merhaba ben 2 günlük akyaka- marmaris turu yapmak istiyorum ama nerden başlayayım neresi nereye yakın bilgim yok. Akyaka tarafından geleceğim o yüzden 1 gün akyaka 1 gün Marmaris şeklinde gezmeyi düşünüyorum. Böyle bi seyahat rotası söyleyebilir misiniz rica etsem

  Cevapla
  • Merhaba Fatma Hanım. Akyaka için 1 gün yeterli bir süre fakat marmaris için en az 10 gün gerekebilir. Marmaris te merkez de Marina ve kaleyi gezip muhteşem manzarasına tanık olabilirsiniz. Marmaris merkez de bulunan Siteler veya içmeler bölgesinde bulunan plajlardan faydalanabilirsiniz.

   Eğer çocuklu bir aile iseniz Macera Parkını ziyaret edebilirsiniz. Akyaka da Azmak nehri turlarına katılıp nehir kenarında kahvaltı veya balık yiyebilirsiniz. Akyaka dan marmaris kavşağından döndüğünüzde meşhur Akçapınar köyünde bulunan dev Okaliptüs ağaçlarını arasında fotoğraf çekilebilirsiniz. (meşhur aşıklar yolu)

   Akyaka – Marmaris arası yarım saattir. Bu yol üzerinde Çamlı Köyünde güzel kahvaltı mekanları bulunmaktadır. Bu köyün sonundan kalkan teknelerle Kleopatra adasında bir gün geçirebilir veya hakkınızı marmaris merkezden yana da kullanabilirsiniz. Şimdi den iyi tatiller.

   Cevapla
 8. Çok güzel bi çalışma olmuş. Çocuklu aileler için önerdiğiniz plajlar nerelerdir? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 9. Merhabalar,
  Öncelikle yazınız için teşekkür etmek istiyorum, çok bilgilendirici ve güzel bir yazıı olmuş. Ben ağustos ayı için Marmaris’te 4-5 günlük butik otel veya pansiyon tarzı uygun fiyatlı küçük bir otelde konaklayarak Marmaris’i keşfetmek, turlara katılmak, antik kentleri gezmek istiyorum. Yani konaklayacağım küçük oteli sadece gece yatmak için kullanacağım. Bana istediğim tarzda uygun fiyatlı bir pansiyon/otel önerebilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba Gizem hanım

   Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

   Comfort inn Hotel adresini öneririz , konum olarak hem yakın merkeze hemde fiyatları uygundur.

   Cevapla
 10. Ya arkadaşlar söğüt köyü bu kadar methedecek neti var Allah aşkına. Marmaris ten 1saat aşırı virajlı yol gittik. Gittigimize deyse bari. Restorant a girdik fiyatlar aşırı pahalı. Insanlar birdaha gelmez zaten. Hiçbir artısı yok yani gittiginize deymez hiç gitmeyin. Virajlı yollardan içiniz dışınıza çıkıyor.

  Cevapla
 11. Merhaba teşekkürler cevap verdiğinizi gördüğüm için danışmak istedim Marmaris Fethiye gezisi yapmak istiyoruz 2 küçük çocukta var nasıl nerden güzergaha başlarız nasıl konaklama yapabiliriz tam fikrimiz yok yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Marmaris > Hisarönü > Turgutköy > Selimiye > Bozburun > Söğütköy

   Bu güzargahlar arasında kalmanızı öneririz 🙂

   Cevapla
 12. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Eylül ayında eşimle Marmaris’e gitmeyi düşünüyoruz. Turunç’ta yeni ve temiz gözüken bir otel bulduk ancak ulaşım açısından Turunç’ta kalmak nasıl olur sizce? Ya da kalmamızı önereceğiniz bir yer var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Canan hanım,

   Marmaris – Turunç arası mesafe : 19 kilometre. marmaris turunç arası süre : 35 dakika’dir.

   Taxi ile istediğiniz zaman şehire ulaşım sağlayabilirsiniz.

   Turunç Otelleri hakkında detaylı bilgi buradan alabilirsiniz.

   Cevapla
 13. çok faydalı bilgiler verilmiş tebrik ve teşekkür ederim.. konularda gayet güzel yerlere lütfen bu arkadaşın bilgilerinden yararlananlar doğasını kirletmeyelim.5 çöp götürdüysek 10 çöp kaldıralım.

  Cevapla
 14. Merhaba. Nisan ayında eşimle Marmarise gitmeyi düşünüyoruz. Plaja gitmek için nisan ayı uygunmu? havalar sıcak oluyormu?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Marmaris’te yılın 7-8 ayı denize girilebilmektedir ve deniz sezonunun Nisan ayında başladığını söyleyebiliriz. Eğer çok sıcak bir deniz suyu beklentiniz yoksa Nisan ayı denize girmek için uygundur.

   Cevapla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin