Muskat’ta Tarihi ve Turistik Yerler | 15 Tarihi Durak!

Muscat Tarihi Yerler

Bir şehir olarak Muskat, sahip olduğu güzellikler ile tıpkı Alaattin gibi sihirli bir halının üzerinde muhteşem bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Hazırladığımız Muskat tarihi yerler listemizde şehrin en önemli tarihi noktaları ile ilgili bilgileri ve fotoğrafları bulabilirsiniz. Muskat’ın tarihi hakkında; Bir imparatorluğun ve saltanatın başkenti olmasına karşın, Muskat yüzyıllar boyunca dış dünya tarafından zar zor … Devamını oku…

Dubai’nin Tarihi Yerleri | 12 Tarihi Rota!

dubai tarihi yerler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin gözbebeği Dubai, daha çok gösterişli gökdelenleri ve son teknoloji ile donatılan yapılarıyla tanınsa da, bugün şehrin kuruluşuna olağanüstü bir bakış sunan önemli miras alanlarına da ev sahipliği yapıyor. Dubai tarihi yerler listemizde şehirdeki en önemli tarihi duraklara yer verdik… Dubai tarihi hakkında; Şehir, 300 yıldan daha kısa bir zaman dilimi içinde geçimini … Devamını oku…

Tahran Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Tahran Havalimanı

Tahran Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? İran’ın başkenti Tahran’da bulunan İmam Humeyni Havalimanı (IKA), ülkenin en yoğun uçuş ve yolcu trafiğine sahip uluslararası ana havalimanıdır. Tahran’ın 30 kilometre güneybatısında bulunan İmam Humeyni Havalimanı, Orta Doğu’daki yolcu trafiği bakımından en önemli havalimanlarından biridir. Dünya çapında 40 farklı noktaya haftada 850’den fazla düzenli uçuşla hizmet veriyor. Türkiye’den … Devamını oku…

Doha Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Doha Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? Basra Körfezi’nin kıyısında elverişli bir konumda bulunan Katar’ın başkenti Doha, sahip olduğu kültür, sanat ve mimari zenginliği ile her yıl yüz binlerce turistin ana çekim merkezidir. Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinden sıklıkla uçuşların gerçekleştirildiği Doha, tüm yolcularını Hamad Uluslararası Havalimanı ile karşılıyor. 2014 yılında hizmete başlayan Doha Havalimanı, ülkenin … Devamını oku…

Kahire’de Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 18 Yer

kahire

Asırlar öncesinde bir medeniyet düşünün ki bilim, sanat, geometri, matematik, sağlık ve daha birçok alanda günümüzdekinden daha geniş bilgiye sahip olsun. Hala dünyanın birçok noktasından daha ileride olan teknik ve pratik bilgileriyle herkesin ilgisini çeken Antik Mısır’dan bahsediyoruz.Sizlere bugün tarihi ve kültürel birikimin oldukça fazla olduğu Ortadoğu’da görmeniz gereken en önemli şehirlerden birinden biri olan … Devamını oku…

Bağdat Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 16 Yer

bağdat

Irak’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bağdat, İslam dünyasının inanç turizminde güzel yapılara sahip. Bereketli topraklarda bulunan Irak, çoğu zaman savaşlarla hatırlanan bir ülke. Ne yazık ki durum bu, çünkü Bağdat başta olmak üzere ülkenin sahip çıktığı değerler var. Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin kontrol ettiği topraklarda mimari açıdan önemli eserler bırakılmış. Arkeolojik … Devamını oku…

Bahreyn’de Gezilecek Yerler Listesi

bahreyn

Orta Doğu denizinden çıkan değerli mücevherler Bahreyn’i zenginleştirirken, tatil için de harika mekanlar olduğunun ipucunu veriyor.

Bahreyn’in ekonomik gücü petrolden önce mücevher ticaretiyle büyüdü. Zamanla petrol rezervleri işlenerek ülkenin ticari hacmi genişledi. Bu durum turizmi de olumlu yönde etkiledi. Bir ada ülkesi olan Bahreyn, turistlere egzotik bir ortam vadediyor. Dilmun uygarlıklarının kalıntılarını, Bahreyn Kalesi’ni, çöl kasabalarını, zanaat merkezlerini doğal ortamında inceleyebilirsiniz. Size rehber olması için Bahreyn’de gezilecek yerler listesinde bu tip konumlara yer verdik.

Manama

manama

İlk bakışta Manama çok heyecan verici görünmeyebilir. Orta Doğu’da buna benzer başka yerler bulabilirsiniz. Ama içeri girdiğinizde çelik gri gökdelenlerin zengin ve çekici bir kültürün yansıması olduğunu anlayacaksınız.

Manama’da aktar ve halıcılar önemli yer tutuyor. Kentin Portekiz ve Pers etkili geçmişi hakkında bilgi edinmek isterseniz Bahreyn Ulusal Müzesi’ne gidebilirsiniz. Körfez kıyısına doğru yol alırken lüks tatil merkezleri ve alışveriş yerleri de göreceksiniz.

Riffa

Riffa

Riffa, Bahreyn’in kalbinde yer alır ve eskiden Manama’nın içinde bulunurdu. Sonuç olarak, eski şehir çevresinde bir dünya şaşırtıcı antika yapılar keşfedeceksiniz. Bahreyn’in en ünlü otantik çarşıları caddelerde sıralanmış durumda. Modernizmin ve antik zamanların birleştiği yerde, Orta Doğu’nun en ünlü golf sahalarından biri bulunuyor.

Juffair

Juffair

Bahreyn’in kıyısındaki takımadalar muhteşem planı ile ders vermektedir. Yüksek kuleler ve lüks daireler burada çok yer kaplıyor. Milyarderlerin yatları genelde bu civarda demirler.

Amwaj Adası

Amwaj Adası

Juffair ilçesi bazen Manama’nın kentsel yayılmasının bir uzantısı olarak düşünülür. Fakat durum öyle değil. Amwaj Adası’nın olduğu nokta tek başına ayakta durabilecek kapasitede. Üst düzey yemek restoranları, çeşitli konaklama alternatifleri için buraya gelebilirsiniz.

Muharraq

Muharraq

Dilmun Medeniyeti’nden gelen bir yerdir. Buranın refah seviyesini ise Yunanlılar belirlemiş. Muharraq bugün Bahreyn’in önemli ticaret merkezlerindendir.

Ana ulaşım merkezi olmanın yanı sıra, bu şehrin kendine özgü cazibesi de var. Nargile, nane çayı gibi Orta Doğu kültürünün unsurlarını kafelerde tadabilirsiniz.

Hawar Adaları

Hawar Adaları

Hawar Adaları, Bahreyn takımadaları en güney ucunda, Katar’ın hemen kıyı şeridinde bulunuyor. Bu adaların çoğu kurak olduğu için yaşam alanı diğerleri gibi fazla değildir. Kıyıdaki kuşları izlemek ve ender rastlanan Socotra karabataklarını görmek için buraya gelebilirsiniz.

Isa

Isa şehri ilk bakışta sadece beyaz badanalı villalardan ve lüks evlerden oluşmuş gibi görünebilir. Şehirde gezmeye başladığınızda el sanatlarına dair renkli tezgahlarla dolu pazarlar keşfedeceksiniz.

Kahvelerde çay içip sohbet ederek yerel halk ile kaynaşma şansınız var. Futbolu seviyorsanız Bahreyn Ulusal Stadyumu’na da bir göz atabilirsiniz.

Hamad

Hamad

Bahreyn’de bazı şehirler antik, bazı şehirler modern görünümlüdür. Hamad, modern görünüme sahip olanlardan. 1980’den itibaren istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürüyor.

Manama’nın 18 kilometre dışında yer alan bu kalabalık şehirde ofiste çalışan oranı yüksektir. Dolayısıyla sokaklarda gezerken diğer şehirlere göre tenha olduğunu göreceksiniz.

Zallaq

Zallaq

Bahreyn’in batı kıyı şeridinde bulunur. Koyu turkuaz lagünlere ve hurma tohumlarına sahiptir. Ülkenin bu kısmı Al Jazaer Plajı’nın beyaz kumlar ile ünlü olmuştur. Jet ski ve uçurtma sörfü dahil olmak üzere su sporlarını sahil boyunca gerçekleştirebilirsiniz.

A’Ali

A'Ali

Isa ile Bahreyn’in batı kıyıları arasında bulunan A’Ali, küçük bir köydür. Sanat ve el sanatları merkezi ülkece bilinen yerlerdir. Özellikle çanak çömlekleri ile ünlüdür.

A’Ali’de yapılacak en iyi şeylerden biri, yerel çarşıda dolaşarak seramik mağazalarını keşfetmek ve yerli halkın çalışmasını izlemektir. Alışverişiniz bittikten sonra yakınlardaki 5 bin yıllık Dilmun Mezar Höyüğü’ne gitmeyi unutmayın.

Al Jasra

Al Jasra

AL Jasra köyünde muhteşem el sanatları örneklerini aramaya devam edebilirsiniz. Bahreyn’in miraslarından biri kabul edilir. A’Ali ile uzun zamandır sanat merkezi görevi görüyor. Shaikh Salman bin Hamad Al Khalifa’nın yazlık ikametgahı olan Al Jasra Evi’ni de gezebilirsiniz.

Bahreyn Kalesi

Bahreyn Kalesi

UNESCO Dünya Mirası olan Bahreyn Kalesi, Manama’nın batısındaki çöl tepelerinin üstündedir. Kale, 6. yüzyılda Portekizliler tarafından kullanılıyormuş. Araştırmalar sonucunda kalenin başka eklentileri bulunmuş ve inşa tarihi olarak M.Ö. 2300’e kadar dayandığı anlaşılmış. Tarihe meraklı iseniz Bahreyn Kalesi’ni kaçırmayın 🙂

Al Areen

Al Areen

Oteller ve butik yerlerle çevrilidir ancak sunduğu şey sadece konaklama değildir. Yedi kilometrelik bir alanı kaplayan ve Bahreyn’in güneybatısında yer alan yaban hayatı rezervine sahiptir. Arap develeri, Nubian ceylanları, Arap Oryx’i gibi zengin çeşitlilik vardır.

Saar

Saar

Bahreyn’in zengin ve ünlü yazlık evleri ile tanınır. Lezzetli menülü kafe ve restoranlar, kahve çekirdeğini ustaca öğüten butik kahve dükkanları Saar’ın vazgeçilmezlerindendir.

Sitra

Sitra

Basra Körfezi’nde bulunur ve Bahreyn’in doğusundadır. Ada, petrol şirketlerinin yanı sıra balıkçılar tarafından da kullanılmaktadır. İki tarafın birlikte çalıştığını görmek için ilginç bir yer diyebiliriz 🙂 Sitra içinde Al Kharijiya ve Mahazza gibi tarım köyleri de vardır.

Fatih Camii

fatih camii

6500 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük camilerindendir. Aynı anda 7 bin kişi cami içerisinde bulunabilir. Bu özelliğiyle dünyaca tanınır. 1987’de yaptırılan cami, adını Bahreyn’in kurucusu Ahmed Al Fateh’den almış.

Arat Kalesi

15. yüzyılda yapılan Arat Kalesi, ülkenin bir başka tarihi yapısıdır. Muharap şehrinde bulunur ve her gün ziyarete açıktır.

Kur’an Evi

Müze kıvamında bir yerdir. Dünyanın en önemli el yazması Kur’an’ları burada sergileniyor.

Bab Al Bahrain

Bab Al Bahrain

1945’te İngilizler tarafından inşa edilmiştir. Sonrasında ise İslami geleneklere bağlı olarak mimari restorasyon yapılmış. Şehir kapısı da denilebilir.

Muskat’ta Gezilecek 7 Yer

Muskat

Umman’ın başkenti Muskat, ülkenin en büyük şehri olma özelliğinin yanı sıra dillere destan Sinbad efsanesinin doğduğu kenttir. Aynı zamanda ülkenin yönetim, finans ve eğitim merkezi olan Muskat’ta diğer Arap ülkelerinde olan kısıtlamalar da yok. Rahat rahat dolaşabileceğiniz bu şehrin yaşam standartları da oldukça güzel.. 🙂 Ekonominin temeli petrol ve ülkenin %95’i Müslümanlık inancına sahip.. Şehir … Devamını oku…

Şiraz Gezilecek Yerler | Detaylı Anlatım

Şiraz

İran’ın anavatanı olan Fars bölgesinin yönetim merkezi Şiraz, ülkenin en önemli sanayi ve ticaret kenti olmasının yanında aynı zamanda kültür başkenti sayılıyor. “Şairler Şehri” olarak anılan bölge, çevre şehirlerden oldukça göç almış ve bu da kültürel çeşitliği beraberinde getirmiş. Ortasından geçen Zend Bulvarı’nın iki yakaya ayırdığı şehirde, bu bulvar boyunca tarihi eserler, oteller, alıverişi noktaları … Devamını oku…

Akabe Gezi Noktaları

Ürdün’ün gelişen yüzü Akabe, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bölgeye yapılan yatırımlarla geleceğin turizm merkezi şehirlerinden birisi olmaya aday gösteriliyor. Ortadoğu bölgesinin gözde şehirlerinden biri olan Akabe, her geçen gün daha fazla turist tarafından ziyaret ediliyor. bu da bölgenin geleceğine dair bizlere olumlu ipuçları veriyor. Şayet siz de rotanızı Avrupa’dan ziyade otantik … Devamını oku…

Yanbu Gezilecek Yerler | Sevilen Gezi Noktaları

Suudi Arabistan’daki küçük sahil şehri Yanbu gezilecek yerler ile içinde huzurlu bir tatil isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Turizm açısından kapalı bir şehir olsa da çöl içinde vahayı andıran Yanbu; Asya, Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika‘dan da petrol kaynakları nedeniyle çok göç almış. Farklı temalarda seyahat arayışına karşılık veren Yanbu, gezilecek yerler açısından dar … Devamını oku…

İran’da Gezilecek 16 Yer | Detaylı Anlatım

Köklü tarihiyle dikkat çeken ve Ortadoğu’nun gizemli ülkelerinden olan İran’ın gezilecek yerlerini mercek altına aldık. İran gezilecek yerler yazımızı inceleyerek ülkenin görülmesi gereken popüler turistik noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. #1 İran Gezilecek Yerler Listemizin ilk sırasında; 1- Nakş-ı Cihan Meydanı Asya’nın en geniş meydanlarından biri olan Nakş-ı Cihan Meydanı, şehrin görülmeye değer en güzel … Devamını oku…

Mısır Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 17 Yer

Mısır

Mısır, 20. yüzyılın başından beri dünyada en çok konuşulan ve en çok merak edilen ülke… Aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük yüz ölçümüne sahip, büyüleyici ülkesi. Tarih boyunca pek çok uygarlığın evi olan Mısır’da tarihi ve kültürel buluntular ise sınırsız.. Firavunlardan, Memlüklere Osmanlılardan, Napolyon Fransası’na kadar pek çok hükümdarlığa ev sahipliği yapan ülkenin mistik atmosferi, … Devamını oku…

Fotoğraflarıyla Birlikte Meşhed Gezilecek 11 Yer | Detaylı Anlatım

meshed

Meşhed, İran’ın en kutsal ve en büyük ikinci şehridir. Müslümanlar için önemli gezilecek yerlerin olduğu şehirde birçok gezilecek nokta var. İran’ın Meşhed şehri Türkmenistan, Afganistan ve Horasan bölgesine gezi hazırlığı yapabileceğiniz bir yerleşim bölgesi. Müslümanların bayram günlerinde buralarda güzel görüntüler oluşuyor. Müslüman değilseniz bile bu deneyimi yaşamak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda Meşhed gezilecek yerler için bir … Devamını oku…

Amman Gezilecek Yerler Listesi | Detaylı Anlatım

Amman

Ürdün’de egzotik bir şehir olan Amman müzeler, amfitiyatrolar ve antik döneme ait eserleri ile eşsiz bir yer. Ürdün’ün başkenti Amman, ülkenin en büyük şehridir. Siyasi, kültürel ve ticari merkez olan başkent, aynı zamanda dünyanın en eski kentlerinden biri olarak bilinir. Bundan dolayıdır ki, bir sürü tarihi mekan var. 4 milyon nüfuslu Ürdün şehrine bir gezi … Devamını oku…

Cidde Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 8 Yer

cidde

Suudi Arabistan’ın hem geleneksel hem de modern yüzünü yansıtan Cidde, ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alıyor. Zıtlıklar içerisinde uyumla yaşamayı öğrenmiş olan halkın bir arada ahenkle yaşamlarını sürdürdüğü şehirde görmeniz gereken yerleri ‘’Cidde Gezilecek Yerler’’ yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız listemizin ilk sırasında; Abdul Rauf Khalil Müzesi 2500 yıl öncesine dayanan mimari özellikleriyle Cidde’nin … Devamını oku…

Birleşik Arap Emirlikleri Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 14 Yer

Birleşik Arap Emirlikleri

Tam gaz gelişimiyle, yüksek binaların ikonik görüntüsüyle, dünyaca ünlü plajlarıyla Birleşik Arap Emirlikleri lüks tatiller için vazgeçilmez seçim olmaya devam ediyor. Gökdelenler, alışveriş merkezleri, parıltılı sular, hayran bırakan mimari yapılar, ışıltılı sokaklar görmek isterseniz Birleşik Arap Emirlikleri tercihler arasında olmalı. Örnek gösterilen yapılarak sahip olan ülke, turistleri her seferinde çok iyi ağırlıyor. Genel bir bakış … Devamını oku…

Muskat’ta Ne Yenir, Ne İçilir? | 8 Yöresel Yemek

muskat kakule kahvesi

Umman’ın başkenti Muskat’ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini sizler için derledik. ‘’ Muskat’ta Ne Yenir ? Ne İçilir? ’’ yazımızı inceleyerek, şehrin geleneksel ve popüler tatlarını keşfedebilirsiniz. Listemizin ilk sırasında; #1 Muskat’ta Ne Yenir? 1- Shuwa Orta Doğu’nun birçok yemeğinde kullanılan et shuwanın da ana maddesidir. Muskat’ta ne yenir diye düşünenler için lezzetli bir yanıt olan … Devamını oku…

Amman’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 7 Yöresel Lezzet

amman yemekleri

Türk mutfağına benzer nitelikte bir yemek kültürüne sahip olan Amman mutfağı, pek çok et yemeğinin tadına bakabileceğiniz lezzetli mi lezzetli yöresel yemeklere sahip.. ‘’ Amman’da Ne Yenir , Ne İçilir?’’ başlıklı yazımızda kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Kentte hemen her restoranda Ürdün’ün geleneksel yemeklerini rahatlıkla deneyebilirsiniz. Hem de Amman’daki … Devamını oku…

Tel Aviv Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 15 Yer

Tel Aviv

Bu kez, ünü Kudüs’ü neredeyse geçen, İsrail’in hiç uyumayan, ikinci büyük şehri Tel Aviv’i keşfettik. Adının anlamının “Bahar Tepesi” olduğunu duymuş muydunuz? Ortadoğu’nun merkezinde Avrupa esintileri taşıyan bu şehir hakkında öğreneceğiniz çok şey var. Tel Aviv gezilecek yerler yazımızda; Akdeniz’e nazır sahilleri, modern mimari yapıları, sayısız güvenli plajları, ılıman iklimiyle yaşadıklarına rağmen kendini geliştirmiş bir … Devamını oku…

Bizi Takip Edin