Mudanya

Bursa’nın günübirlik ziyaret noktalarından Mudanya, şehrin kalabalığından ve koşuşturmasından yorulanlar için şirin mi şirin gezilecek yerlerden biri.

Mudanya’ya gitmek için günler öncesinden plan yapmanıza da gerek yok. Bir cumartesi sabahı “Haydi Mudanya’ya gidelim!” diyerek yola koyulabilirsiniz.

Mudanya Gezilecek Yerler

1. Mudanya Sahili

Mudanya Sahili

Üç yılık bir çalışma sonrası 2018 yılında, yeni yüzüne kavuşan Mudanya Sahili, hemen hemen 1 kilometre uzunluğunda, masmavi denizin kıyısında kıvrılan bir sahildir. Yapılan yenileme çalışmaları sonrası, Mudanya Sahili’nin BUDO İskelesi ile Jandarma İskelesi arasında 500 metrelik alanı bambaşka bir görünün kazanmıştır.

Mudanya sahil bandı olarak adlandırılan sahilde; yürüyüş yolları, yeşil alanlar, banklar, kafeler, büfeler, gölgelikler, seyir terasları ve otopark bulunmaktadır. Mudanya’da görmeniz gereken yerlerden biri olan Mudanya Sahili’ni ve kordonu ziyaret ederek, masmavi denizin ve eski Mudanya evlerinin manzarasının tadını çıkarabilir, tertemiz Mudanya havasını içinize çekebilirsiniz.

2. Yıldıztepe

Yıldıztepe

Mudanya’nın en güzel manzara noktalarından biri olan Yıldıztepe, yerli-yabancı her turistin ilgiyle ziyaret ettiği bir yerdir. Mudanya-Trilye güzergahı üzerinde yer alan Yıldıztepe’de, karşınıza masmavi Marmara denizini alıp, sırtınızı Mudanya’nın yemyeşil zeytin bahçelerine dayayıp, mis gibi hava eşliğinde dinginliğin ve huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Kafe, restoran ve yeşil oturma parkına sahip olan Yıldıztepe’yi, sizler de Mudanya’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

3. Güzelyalı Sahili

Güzelyalı Sahili

Mudanya’ya bağlı olan Güzelyalı, denizine, havasına ve manzarasına hayran kalacağınız bir yer. Tıpkı Mudanya gibi deniz kıyısı boyunca uzanan bir sahil kordonuna sahip olan Güzelyalı Sahili, eşinizle dostunuzla özellikle yaz akşamlarının tadını çıkarıp, rahatça dolaşabileceğiniz bir sahil. Mudanya sahiline göre daha uzun bir sahile sahip olan Güzelyalı kordonu boyunca kafeler, restoranlar, parklar ve kamelyalar bulunmaktadır.

Ayrıca balık tutma merakı olanlar için muhteşem bir dalga kıran limanına sahiptir. Teknesi olanlar için yanaşabilecekleri en güzel noktalardan biri, bisiklet sürüşü için ise muazzam bir kordona sahip olan Güzelyalı Sahili kesinlikle görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerden biri!

4. Kumyaka

Kumyaka

Marmara’nın kıyısında, şirin bir kıyı köyü olan Kumyaka, Mudanya-Trilye güzergâhı üzerinde, Mudanya ilçe merkezine 5-6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kumyaka, dünyanın en eski üçüncü kilisesine ev sahipliği yapması açısından oldukça önemli bir yerdir. Geç Antik dönemde adı, ”sessizlik” anlamına gelen ”Sygi (Siği)” olan Kumyaka, tarihi bir mahalle olarak, içerisinde bulunan eski Rum evleriyle oldukça otantik bir görüntüye ve atmosfere sahiptir.

Kumyaka’da en az beş adet tarihi çeşme, Bizans döneminden kalma bir darphane ve yukarıda da söylediğimiz gibi eski bir kilise bulunmaktadır. Darphane ve kilise ne yazık ki ziyarete açık değildir. Dar ve kesme taş sokakları, tarihi Rum evleri, renkli bahçeleri ve evlerin bahçesindeki limon, portakal ve mandalina ağaçlarıyla adeta cennet gibi bir manzaraya sahip olan Kumyaka’yı, Mudanya’da tarihi ve kültürel açıdan gezilecek yerler listesine kesinlikle eklemelisiniz!

5. Eşkel

Eşkel

Mudanya’nın Esence Köyü’ne bağlı olan ve İmralı Adası’nı karşısında bulunan Eşkel, küçük bir doğal limandır. ”Bursa Karacabey-Karadağ-Ovakurusu Yaban Hayatı Koruma Sahası” içinde yer alan Eşkel, inşaatın yasak olduğu bölge içinde bulunduğu için doğallığı bozulmamış yemyeşil bir yerdir. Mudanya’dan 22 kilometre uzaklıkta yer alan Eşkel’de yaz aylarında oldukça popüler olan bir de plaj mevcuttur.

Eşkel plajı, yavaş derinleşen bir denize ve bembeyaz bir kumsala sahip olduğu için çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İsim olarak Arapçada ”beyaz kuzu” anlamına gelen Eşkel tarihi açıdan da köklü bir yerdir. Öyle ki bu kıyı beldesi içinde ”Dascilium Antik Kenti” adlı tarihi bir yapı bulunmaktadır. Yıllar boyunca önemli bir liman noktası olarak faaliyet göstermiş olan Eşkel, Mudanya’nın görülmeye değer yerlerinden biridir.

6. Mudanya Plajları

Mudanya Plajları

Bursa’nın incisi olan Mudanya, Marmara kıyısında masmavi denizi, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve tertemiz havasıyla meşhur bir kıyı ilçesidir. Barışın ve dostluğun başkenti olarak adlandırılan Mudanya’da Bursalıların yaz günlerini değerlendirmek için akın ettiği bir yerdir. Hatta çoğu Bursalının yaz tatilini değerlendirebilmek için Mudanya’da ve çevresinde yazlık evleri bulunmaktadır. Dolayısıyla, yaz aylarının göz bebeği olan Mudanya’da, birçok plaj bulunmaktadır. Bu plajlar:

  • Coşkunöz Halk Plajı: Mudanya, Güzelyalı’da yer alan bir halk plajıdır. Plajda duşa kabin mevcuttur.
  • Burgaz Altınkum Plajı: Mudanya’nın Altıntaş Köyü’nde bulunan bir plajdır. Doğal bir plaj olan Altınkum Plajı’nda duşa kabin vb. bulunmamaktadır.
  • Kumyaka Halk Plajı: Kumyaka’da bulunan plaj, ortalama 50 metre uzunluğundadır. Kumyaka Halk Plajı’nda, duşa kabin, tuvalet ve şezlong vb. bulunmamaktadır.
  • Kızılay Kampı Plajı: Mudanya, Altıntaş Köyü’nde bulunan plaj, aynı zamanda ücretli bir kamp alanıdır.
  • Eşkel Halk Plajı: Eşkel’de bulunan bembeyaz kumsala sahip bir plajdır. Oldukça yavaş derinleşen suyu ile meşhurdur. Plajda şezlong bulunmamaktadır.
  • Eğerce Plajı-Sahili: Mudanya’ya bağlı bir köy olan Eğerce’de bulunan plaj, oldukça temiz ve duru bir denize sahiptir. Beyaz bir kumsaldan oluşan plajda, ücretli şezlong hizmeti verilmektedir. Mudanya-Trilye karayolunu takip ederek ulaşabileceğiniz Eğerce, Mudanya’ya ortalama 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
  • Paşa Beach: Mudanya’nın merkezine yakın bir konumda olan Paşa Beach, ücretli bir plajdır. Plajın içerisinde, tuvalet, duşa kabin, şezlong ve bir kafe bulunmaktadır.

7. Mudanya Mütareke Evi Müzesi

mudanya mütakere evi

Mütareke Evi, TürkYunan savaşını sonlandıran Mudanya Mütarekesi’nin 11 Ekim 1922 tarihinde imzalandığı konaktır. Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Atatürk başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin kabul edildiği ilk yer olması açısından oldukça önemlidir. Mudanya’nın tarihi simgesi olan Mütareke Evi, 1937’den itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Barış Evi olarak anılan ve barışı, dostluğu simgeleyen Mütareke Evi Müzesi, 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak 13 oda, iki büyük salonuyla birlikte iki kattan oluşuyor.

Birinci katında, çalışma odaları ve mütarekenin imzalandığı salon sergilenirken; ikinci katında İsmet İnönü ile Asım Gündüz Paşa ve yaverlerinin yatak odaları bulunuyor. Kurtuluş Savaşı ve mütarekeye ait belgeler ve döneme ait eşyalarının sergilendiği Mütareke Evi Müzesi, itilaf devletlerinden General Harington, General Charpy, General Mombelli ve TBMM’yi temsil eden İsmet İnönü’nün balmumu heykellerine de ev sahipliği yapıyor. 08.00-11.30 ile 13.00-18.30 saatleri arasında hizmet veren müze, pazartesi günleri kapalıdır.

8. Tahir Paşa Konağı

tahir paşa konağı

Tahir Paşa Konağı, Osmanlı-Lale Devri’nin en güzel örneklerinden biri olarak, Mudanya Şükrü Çavuş Mahallesi’nde yer alıyor. 1724 yılında inşa edilen konak, 1985 yılında kamulaştırılmış ve uzun bir süre ilçe halk kütüphanesi olarak hizmet vermiştir. 2012’de Mudanya Belediyesi’ne devredilen ve ev halkının da onayıyla müze olarak kullanılmaya başlanan Tahir Paşa Konağı’nda, Tahir Paşa ve Mudanya’yla ilgili bir takım eşyalar ve belgeler sergileniyor.

Konağın bir bölümünde bir dönem Fransa’da yaşayan Tahir paşa ve ailesine ait eşyalar, oradan getirtilmiş ve sergilenmeye başlanmıştır. Bunlar: Fransa menşeli (18. yüzyıl) ördekli avize, Tahir Paşa’nın günlük giysileri, tören kostümü, kılıcı Şeyh Şamil’in hediyesi olan Çerkez yamçısı, el yapımı dövme gümüş mineli saat, güllü abanoz ağacından yapılmış sandalye ve dört koltuk. Ayrıca Tahir Paşa Konağı Müzesi’nde, Mudanya Bandosu köşesi ve Cüneyt Pekman arşivinden alınan eski Mudanya fotoğrafları, Girit odaları bulunuyor. Pazartesi günleri kapalı olan kalan Tahir Paşa Konağı’nı kalan günlerde 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9. Girit Mahallesi

girit kalesi

Mudanya’nın en popüler noktası olan meşhur Girit Mahallesi, iskele güzergahında deniz kıyısı üzerinde konumlanmış küçük ve şirin bir mahalledir. Denize paralel uzanan üç cadde ve bunları dikine kesen dar sokaklardan oluşan Girit Mahallesi, mübadele döneminden önce Rumların yaşadığı bir mahalleydi. Bundan dolayı Eski Rum Mahallesi olarak da anılan yer, birbirinden güzel konaklardan ve evlerden oluşmaktadır.

Otantik bir atmosfere sahip olan Girit Mahallesi, İtalyan mühendis ve mimar Piçiretu tarafından planlanmış ve dizayn edilmiştir. Mahalle içerisindeki her bir konak 18.yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerini gözler önüne sermektedir. Rengârenk çiçeklerle süslü bahçeleri, ahşap dokulu konak ve köşkleriyle yerli-yabancı her turistin yoğun rağbet gösterdiği Girit Mahallesi’ni sizler de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10. Trilye

tirilye

Mudanya’nın 11 kilometre uzağında yer alan Trilye, oldukça şirin bir sahil kasabasıdır. Marmara denizinin kıyısındaki bu şirin beldenin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Eski bir Rum köyü olan Trilye, Osmanlı’dan önce Bizans İmparatorluğu’na ait bir beldeydi. Mübadele dönemine kadar Rumlara ev sahipliği yapmış olan beldenin adı, üç papaz tarafından barbunya balığı anlamına gelen “Trigliya’’ kelimesinden esinlenerek konulmuştur.

Günümüzde Trilye olarak anılmaya devam edilen kasaba, yedi kilise, üç manastır ve üç ayazma dışında, Bizans ve Rum mimarisini yansıtan, 2-3 katlı ahşap ve kerpiçten yapılma meşhur Trilye evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında birden fazla balık restoranı, meyhane ve kafeyi içerisinde barındıran Trilye’nin bir de dillere destan sahili bulunmaktadır. Mudanya’nın en şirin beldesi olan Trilye’yi mutlaka sizler de görmelisiniz!

***Mudanya gezilecek yerler yazımız hakkındaki yorumlarınızı aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.