Erdek Gezilecek Yerler Listesi | 24 Süper Nokta

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Erdek hakkında: Balıkesir‘e bağlı bir ilçe olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda, Erdek Körfezi üzerinde yer almaktadır. Türkiye‘nin ilk sayfiye alanlarından biri olan ilçe; antik kentleri, açık hava müzesi, muhteşem doğası, tertemiz denizi ve yumuşacık kumsallarıyla görülmeye değer bir yerdir. Özellikle yaz aylarında nüfusunu ikiye katlayan Erdek, Marmara Bölgesi’nde yaz tatillerinin gözde noktalarının başında gelmektedir. Balıkesir’in en güzel turizm noktalarından biri olan Erdek, tatil rotanız için keşfedilmesi gereken pek çok noktaya sahip!

Kaç günde gezilir: Erdek gezinizi ortala 1 -2 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Ziyaret için en uygun zaman: Marmara ikliminin etkisi altında olan Erdek, aslında yılın her dönemi ziyaret edilebilir bir ilçedir. Lakin ilçe en yoğun ve en popüler dönemlerini Haziran ile Eylül ayları arasını kapsayan yaz sezonunda yaşamaktadır. Sizler de Erdek’i, eğlenceli, dolu dolu ve aynı zamanda huzurlu bir yaz tatili için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Müze Kartı: Erdek’te bulunan müzelere ve antik kentlere girişler için Müzekart ve Müzekart+ adlı Kültür Bakanlığı’na ait olan giriş kartlarını kullanabilirsiniz. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde geçerli olan bu kartlarla Erdek’teki müzelere ve antik kentlere indirimli veya ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Havalimanı/Merkez ulaşımı: Erdek’e havayolu üzerinden ulaşım sağlayacaksınız Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Havalimanından Erdek’e nasıl ulaşacağınız hakkında ipucu elde etmek için Balıkesir Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ne Yenir: Erdek’te ne, nerede yenir, diye merak ediyor ve bu şirin tatil beldesinin yöresel lezzetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız tıklayın: Erdek Yöresel Yemekler | 10 Meşhur Lezzet…

*Erdek Gezilecek Yerler Videosu

*En Popüler Yerler

– Simgesel Yerler

1. Anıt Ağaç

Anıt Ağaç

Burası Neresi? Tarihin dokusunu hissetmeyi, yaşamın tecrübesini gözlerinizle görmeyi seviyorsanız, Erdek’te bulunan Anıt Ağaç size yam olarak bu hissi yaşatabilir. Erdek’in Kurbağalı Sahili Neyyire Sıtkı Caddesi adıyla anılan sahil şeridi üzerinde yer alan ağaç, 1860 yılında dikilmiş bir fıstık çamı. 114 Cm çapıyla görenleri büyülese de, çevresine binalar yapıldığı için çok fazla doğal ortamında kalamamış desek doğru olur. Ancak yine de şükür ki, hala sapa sağlam ayakta ve o kocaman gövdesiyle bizleri gölgesine almaya hala devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? Güzel bir sabah yürüyüşü ya da bisiklet turu sonrasında, Anıt Ağaç’ın altındaki gölgesinde dinlenmek, burada yaşananları hayal etmeye çalışmak eminiz ki size iyi gelecektir. Anıt Ağacı hala varlığını sürdürürken, bir kere de olsa onun gölgesinde oturmanızı mutlaka öneririz.

– Müzeler

2. Erdek Açık Hava Müzesi

Erdek Açık Hava Müzesi

Burası Neresi? 1948 yılında muhtar olan Reşit Mahzar Ertüzün’ün, bölgede bulunan antik kentten çıkarılan mermer kalıntıların, taş ocaklarında eritilerek beldenin yol gibi çeşitli ihtiyaçlarında kullanıldığını öğrenmesiyle başlıyor hikaye. Ne yazık ki pek çok eser yok edilmiş olsa da, Ertüzün’ün uzun uğraş ve çabaları sonucunda 1948 yılında, antik eserlerin sergilenebilmesi için açık hava müzesi kuruluyor. Roma ve Helenistik döneme ait eserlerin sergilendiği müzede, heykellerden mozaik parçalarına pek çok tarihi mirası gözlerinizle görebilirsiniz.

 • Adres: Yalı Mahallesi, Hükümet Cd. No: 2, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 18.00 *Her gün açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

– Plajlar

3. Çuğra Plajı

Çuğra Plajı

Burası Neresi? Altın renkli kumu ve geniş plajıyla Erdek’in en bilinen plajlarından olan Çuğra Plajı, masmavi suyu ve dingin deniziyle oldukça seviliyor. Burası bir halk plajı olduğu için giriş ücreti gibi herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak dilerseniz plajda bulunan işletmelerin şezlong ve şemsiye hizmetinden ücretli olarak faydalanabilirsiniz.

Kaçırmayın! Çuğra Plajı’nda pek çok restoran ve kafe işletmesi de bulunduğundan ihtiyaçlarınızı gidermede herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Ancak denizinde zaman zaman yosun ve deniz anası olduğundan, bu tip durumlardan rahatsız olabilecek ziyaretçileri uyarmakta fayda var.

 • Adres: Ocaklar, 10530 Erdek/Balıkesir
 • Tel: 0546 602 60 55
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al > 

4. Kurbağalı Plajı

kurbağalı plajı

Burası Neresi? Erdek’in belki de en temiz suyuna sahip plajı olduğu düşünülen mavi bayraklı Kurbağa Plajı, Seyit Gazi Tepesi ve askeri gazinonun arasında kalıyor. 1 km uzunluğundaki sahil şeridiyle, pek çok tatilciye yeri olan plaj, özellikle gündüz saatleri oldukça dolu. Merkeze çok yakın olması da çok sık tercih edilme sebeplerinden birisi.

Kaçırmayın! Denizin üzerinde belediye tarafından yapılan bir çok iskele de mevcut. Halk plajı olduğu için genellikle herkes kendi şemsiyesini ve havlusunu alarak geliyor. Ama şemsiye ve şezlong hizmeti alabileceğiniz işletmeler de mevcut.

 • Adres: Halitpaşa, Öğretmen Halit Özel Sokağı No: 17, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al > 

5. Ocaklar Plajı

ocakar plajı

Burası Neresi? Erdek’in Ocaklar Limanı mevkisinde ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta yer alan plaj, sakinlik sevenler için ideal. Ancak plajın çoğu zaman rüzgarlı olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu yüzden özellikle rüzgar sörfüyle uğraşanların sık sık uğradığı noktaların başında geliyor. 3 kilometre uzunluğunda sahil şeridine sahip olan plajın denizi de oldukça sığ olduğu için, çocuklu aileler için uygun. Sahil şeridinin arka kısmında konaklayabileceğiniz pek çok otel de mevcut.

6. Paflima Koyu

Paflima Koyu

Burası Neresi? Erdek merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Paflima Koyu, henüz tatilciler tarafından çok fazla bilinmiyor. Narlı Köyü ve İlhanlı Köyü’nün tam arasında kalan koyun doğallığı hiç bozulmamış. 1,5 km uzunlukta sahil şeridiyle ve masmavi tertemiz suyuyla karşınıza çıkacak olan plaj halk plajı olduğu için giriş ücreti ödemiyorsunuz. Havlunuzu omzunuza atmanız ve güneşin tadını çıkartmanız yeterli.

Neden Gitmeliyim? Koyun olduğu alanda konaklamak isterseniz, sahil şeridinin arka kısmında pek çok pansiyon bulunuyor. Pansiyonlardan birinde oldukça cüzi rakamlara konaklayabilirsiniz. Sadece deniz, kum,güneş sevenlerden değil, doğayla iç içe olup yeşilliğin tadını da çıkartmayı seviyorsanız. Trekking için de en uygun noktadasınız. Aynı zamanda koyun bulunduğu arazide motosiklet parkurları da mevcut.

 • Adres: 17 Eylül, Şht. İlhan Güncan Cd. 10500 Erdek/Balıkesir
 • Tel: 0532 301 26 52
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz 
 • Yol tarifi al >

– Köyler

7. Narlı Köyü

Narlı Köyü

Burası Neresi? Eski adıyla Roda, yeni adıyla Narlı Köyü, Erdek’in tatlı mı tatlı, mütevazi köylerinden birisi. Paşa Limanı Adası’nın hemen karşısında yer alan köy, 1926 yılından sonra Narlı adını almış. Genellikle yazlıkçıların yoğun olarak yaşadığı köy, 1000 kişi kadar az bir nüfusa sahip. Erdek merkezden yola çıkıp Ocaklar Köyü yönüne gittikten sonra Narlı Köyü tabelasına saparsanız, yaklaşık bir 15 dakikalık yolculuk sonrasında Narlı Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Köye giden yol asfalt olduğu için ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünmüyoruz.

Neden Gitmeliyim? Narlı Köyü Rum, Türk ve Trakya göçmeni pek çok farklı nüfus özelliği gösterdiğinden yemek kültürü de oldukça karışık. Burada köylülerin kendi elleriyle yaptığı lezzetleri deneyebilir, el işlerinden de satın alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

8. Ocaklar Köyü

Ocaklar Köyü

Burası Neresi? Ocaklar Plajı’nın bulunduğu köy işte burası. Ocaklar Köyü’nün Erdek merkez ile Narlı Köyü arasında kalan bir köy. Aslında burası tatil köyü olarak da anılıyor. Çünkü yazın belli dönemlerde tamamen yazlıkçıların ve turistlerin uğradığı bir yer. Çeşit çeşit pansiyon ve butik otellere ev sahipliği yapan köy, uzun sahil şeridiyle de seviliyor.

Neden Gitmeliyim? Genellikle buraya gelen tatilciler, köyde bütün ihtiyaçlarını karşılayabildikleri için konaklamayı da burada gerçekleştiriyor. Hem doğanın tadı, hem denizin güzelliği derken, köyün tadını çıkarıyorlar.

9. İlhanlar Köyü

İlhanlar Köyü

Burası Neresi? Narlı Köyü’nün yanı başında, Paşa Limanı Adası’yla karşı karşıya bakan İlhanlar Köyü, Kapıdağ Yarımadası’nın en doğusunda yer alıyor. İlhanlar Köyü’nde diğer köyler kadar turizm gelişmiş değil. Bu nedenle konaklama konusunda da çok fazla otel ve pansiyon alternatifi bulunmuyor. Lakin yine de vakit geçirmek isterseniz, konaklayabileceğiniz yerler mevcut. Ancak köye giden herhangi bir düzenli otobüs seferi bulunmadığı için ulaşım açısından kendi aracınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

10. Tatlısu Köyü

tatlısu köyü

Burası Neresi? Kapıdağ Yarımadası’nın Bandırma’ya bakan tarafında yer alan Tatlısu Köyü, gerek Bandırma’dan gerekse Erdek ilçe merkezinden oldukça kolay ulaşılabildiği için sık sık ziyaret ediliyor.

Neden Gitmeliyim? Deniz ve köyün iç içe olduğu, şehir kalabalığından uzak, sessiz sakin vakit geçirmek isteyenler için oldukça ideal olan köy, bazı tarihi kaynaklara göre 1720 yılından beri yaşamın sürdüğü bir nokta. Genellikle yazın gelenlerin sayfiye yeri olarak değerlendirdiği köy, çok fazla kalabalık değil. Güzel bir gün geçirmek ve doğanın tadını çıkartmak isterseniz, ziyaret etmenizi öneririz.

– Seyir/Manzara Noktaları

11. Seyitgazi Tepesi

Seyitgazi Tepesi

Burası Neresi? Erdek gezilecek yerler listemizde bahsetmeden geçemeyeceğimiz, Erdek’e yolu düşen herkesin mutlaka çıktığı bir tepe olan Seyitgazi Tepesi, oldukça meşhur bir nokta. Tepe, Çuğra Plajı’nın bittiği noktada, deniz seviyesinden 103 metre yükseklikte yer alıyor. Tepede bir de mezar bulunuyor. Ancak burada bulunan mezarın kime ait olduğu pek çok rivayete göre değişiyor. Kimisine göre Seyit Dede’nin, kimisine göre de Battal Gazi’nin yattığı söylense de, bununla ilgili net bir tarihi bilgi yok.

Neden Gitmeliyim? Seyitgazi Tepesi’nin özel kılan bir diğer husus, tepeye çıktığınızda karşınıza çıkan manzara. Erdek’in eşsiz manzarasını ayağınızın altına seren tepe, genellikle sevgililerin dilek dilemek için de çıktığı alanlardan birisi. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz tepeyi görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz, çünkü göreceğiniz manzarayı unutamayacağınıza eminiz.

 • Adres: Kanava mevkii, Kurbağalı sonu , Seyitgazi Tepesi, 10530 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

– Sahiller

12. Erdek Sahili

Erdek Sahili

Burası Neresi? Erdek’in, özellikle yaz aylarında en işlek noktası olan Erdek Sahili, uzunca bir kıyı şeridinden oluşuyor. Erdek Sahili üzerinde, kafelerden, barlara, restoranlardan, pub ve meyhanelere kadar birçok mekan bulunuyor. Bu şirin tatil beldesine gelen turistler, yazın, akşam saatlerini genellikle Erdek Sahili’nde geçiriyor.

Neden Gitmeliyim? Erdek Sahili’nin en güzel yönlerinden biri de harika bir gün batımı manzarasına sahip olması… Gören herkesi büyüleyen bu manzarayı fotoğraflayıp ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Bunun yanı sıra Erdek Sahili üzerinde, denize girebileceğiniz pek çok plaj bulunuyor. Dolayısıyla bu harika sahili Erdek gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin!

 • Adres: Halitpaşa, Memduh Aslan Cd. No: 48, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Yol tarifi al >

*Doğal Güzellikler

– Adalar

13. Kapıdağ Yarımadası

kapıdağ yarımadası

Burası Neresi? Kapıdağı Yarımadası aslında Erdek’in ta kendisi desek doğru olur. Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan yarımada, Erdek’in bulunduğu alanı kaplıyor. İçerisinde Kirazlı Manastırı’ndan, antik kentlere kadar pek çok değere ev sahipliği yapan yarımada, 300 km’lik bir üçgen yapıya sahip. Eski çağlarda ada olduğu tahmin ediliyor ancak daha sonradan olan volkanik hareketler sonucu yarımada haline geldiği düşünülüyor.

Özellikle doğa severlerin tutkuyla gezdiği yarımada, binlerce çeşit canlıya da ev sahipliği yapıyor. Yarımada özelliği taşıdığı için, birbirinden güzel pek çok koya sahip. Kamp yapmayı sevenler için, sakin ve doğayla baş başa kalabilmek için koylar özellikle tercih ediliyor.

Neden Gitmeliyim? Erdek’e yolunuz düştüğünde, sizlerin de Kapıdağ Yarımadası’nı mutlaka keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak belirtmemizde fayda var ki, yarımadanın belli başlı bölgeleri haricinde tamamını gezme planı yapıyorsanız, yanınızda bir profesyonel rehber olmasını öneririz. Çünkü yarımada doğal bir ortam olduğundan, aynı zamanda yabani hayvanların da evi. Dikkatli olmanızı öneririz. Bütün bunların dışında, bisikletle bir gezi yapmak da, yeterince keyifli olacaktır.

14. Zeytinli Ada

zeytinli ada

Burası Neresi? Zeytinli Ada, Erdek Limanı’nın Avşa ve Marmara Adası’na bakan yönünde kalıyor. Limandan sadece 250 metre kadar açıkta bulunan bu küçük ada parçası, kendinden çok daha büyük bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Adanın alanı yaklaşık 8 dönüm kadar, fakat üzerinde bulunan yapıların içinde vaftizhaneden manastıra, 2 hamamdan 4 kiliseye şaşırtıcı derecede mimari yapı bulunuyor.

Adada kazı çalışmaları ne yazık ki 2006 gibi yakın bir tarihte başladığından, tarihiyle ilgili yeterli veri oluşturulamamış; ancak söz konusu adanın M.Ö 4000 yılına dayanan köklü bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor.

Neden Gitmeliyim? Zeytinli Ada antik bir yapıya sahip olup; Osmanlı Devleti tarafından da aktif olarak kullanılmıştır. Hatta ünlü gezgin Evliya Çelebi’de Seyahatname’sinde 1639 yılının Zeytinli Adası’ndan bahsediyor. Adada bir ılıca bulunduğunu ve bu suyun oldukça şifalı olduğunu da belirtiyor. Adada çalışmalar hala devam ediyor, yakın bir zamanda da 2 bin 300 yıllık bir yeraltı kilisesi ortaya çıkarılmış.

Lakin dediğimiz gibi tüm bunları kendi gözlerinizle görmek daha etkili olacaktır. Erdek limanından adaya geçen küçük tekneler bulunuyor ancak yine de geçmek istemezseniz limanın ucuna uzanan dalgakırandan oldukça net olarak görebilirsiniz.

 • Adres: Yalı, Hükümet Cd. No: 1, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Yol tarifi al >

15. Paşalimanı Adası

Paşalimanı Adası

Burası Neresi? Paşalimanı Adası da Erdek’in karşısında bulunan Marmara Denizi adalarından birisi. Aynı zamanda bir diğer özelliği de, Marmara Deniz’inin ikinci büyük adası olan ada, sanki bir Ege adası izlenimini veriyor. Her şeyden önce doğal güzelliğiyle görenleri büyüleyen ada, temiz havası ve bozulmamış doğal yapısıyla, kafa dinlemek isteyenlerin bir numaralı adresi haline gelmiş.

Öyle ki, ada zaten Osmanlı Dönemi’nde de sarayda ruh ve sinir hastalığı geçirenlerin dinlenme yeri olarak uzun yıllar boyunca kullanılmış. Ruhani bozukluk yaşayan saraylılar buraya gelir, doğanın ve sessizliğin tadını çıkararak ruhlarını dinlendirirlermiş.

Neden Gitmeliyim? Aslında durum bugün de pek farklı değil. Şehirleşen ada yapılarının yanında, Paşa Limanı Adası hala doğal kalabilen adalardan. Ada olduğu için de haliyle balıkçılık için oldukça uygun bir yer. Bu yüzden yerliler de balıkçılıkla uğraşıyor ve geçimlerini de bu yolla sağlıyor. Balıkçılık dışında bağcılık da gelişmiş durumda. Bu yüzden adaya gittiğinizde kendi bağlarından topladıkları üzümlerle yapılan şaraplarından da almanızı tavsiye ederiz.

*Tarihi Yerler

16. Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti

Burası Neresi? Erdek ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti, bölge yerlileri tarafından ”Belkıs Sarayı” olarak da biliniyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda M.Ö 6 bin yılına kadar dayanan tarihiyle, önemli bir kültür mirası olan antik kent, Romalılardan, Perslilere kadar pek çok medeniyetin himayesi altına girmiş.

Neden Gitmeliyim? Tiyatrodan, tapınağa pek çok antik kalıntıya ev sahipliği yapan antik kent, İzmir Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti kadar sapa sağlam ayakta kalamamış olsa da, kazı çalışmaları sonucunda antik dönem eserleri gün yüzüne çıkabiliyor. Kazı çalışmalarından çıkan kalıntılar Bandırma ve Erdek’te bulunan açık hava müzelerinde sergileniyor. Ancak tarihin atmosferini hissedebilmeniz için, bölgeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 • Adres: Kyzikos Antik Kenti, Belkıs Mah. 10502 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

17. Kirazlı Manastırı

Kirazlı Manastırı

Burası Neresi? Erdek’in en önemli tarihi yapılarından sayılan Kirazlı Manastırı, Yukarıyapıcı Köyü’nün sınırları içinde bulunuyor. Yapılan çalışmalara göre 19.Yüzyılda yapıldığı bilinen kilise, iki katlı bir yapıdan oluşuyor. Kilisenin, eteklerinde bulunduğu dağ, antik dönemde Didumus Dağı olarak anılırmış.

Neden Gitmeliyim? Burada yapılan antik bir tapınağın üzerine inşa edilen manastır, uzun yıllar boyunca Rumlar tarafından kullanılmış. Günümüzde manastırın 2 duvarı ayakta duruyor. Ancak göreceğiniz manzara, tarihin dokusunu hissetmeniz için oldukça yeterli.

Kaçırmayın! Tarihi manastıra ulaşabilmeniz için şehir içinden hareket eden, otobüslere binmeniz yeterli. Ancak dilerseniz, manastıra ulaşan yol oldukça güzel bir araziye de sahip olduğundan, doğa yürüyüşü ve piknik yapmak da alternatifleriniz arasında olabilir.

 • Adres: Ballıpınar, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

18. Tarihi Palata Çeşmesi

Tarihi Palata Çeşmesi

Burası Neresi? Erdek’in ilçe merkezinin kuzeyinde, 1 km kadar kısa bir mesafede bulunan çeşme, 1704 yılına kadar eski bir tarihe dayanıyor. Özellikle yapıldığı dönemde çevrenin su ihtiyacını önemli ölçüde gideren çeşme, bugün eskisi kadar olmasa bile hala aynı işlevle kullanılmaya devam ediliyor.

Neden Gitmeliyim? Yıllar içinde oldukça yıpranan ve bakımsız hale gelen çeşme, kısa süre önce restorasyon sürecine alınmış. Uzun yıllar daha bizimle kalacağını düşündüğümüz bu tarihi çeşmenin musluğundan akan suyla serinleyebilir, tarihin anılarıyla dolan çeşmeden su içebilirsiniz.

 • Adres: Atatürk, Zübeyde Hanım Cd. No: 120, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

Önemli! Erdek’in tarihi zenginliği bunlarla sınırlı kalmıyor. Çok daha fazlasını sizler için Erdek Tarihi Yerler başlıklı içeriğimizde bir araya getiriyoruz. Henüz hazırlanma aşamasında olan yazımız çok yakında burada olacak! Yalnızca beklemede kalın…

*Erdek’te Gezilecek Alternatif Yerler

– Çocuklar İçin Uygun Yerler

19. ErdekLand Hayvanat Bahçesi ve Aquapark

ErdekLand Hayvanat Bahçesi ve Aquapark

Burası Neresi? Bulunduğu yörede tanınmış bir eğlence merkezi olan Erdekland Hayvanat Bahçesi ve Aquapark, eğlence ve adrenalin dolu zamanlar geçirmek isteyenler için fazlasıyla ideal! Zira oldukça geniş bir alana yayılan Erdekland ile tatilinize renk katacağınıza emin olabilirsiniz. Üstelik burası Erdek’te çocuklarla gidilebilecek yegane yerlerin başında geliyor. Erdekland, adı üzerinde hayvanat bahçesi ve su parkı (aquapark) olmak üzere iki ayrı etkinlik alanından oluşuyor.

Neden Gitmeliyim? Dolayısıyla Erdekland Hayvanat Bahçesi ve Aquapark’ta ailenizle hoşça güzel vakit geçirip, yüzebilir, su kaydıraklarından kayabilir, şezlonglara uzanıp güneşin tadını çıkarabilir veya hayvanat bahçesinde çocuklarınızla birlikte harika bir safari turuna katılabilirsiniz. Erdekland, biri büyükler biri de çocuklar için olan iki büyük havuzu, 4 adet su kaydırağı ve hayvanat bahçesiyle, eğlence dolu bir gün için sizleri bekliyor!

Kaçırmayın! Aşağıda belirtilen giriş ücretleri aquaparka ait olup; söz konusu giriş ücretleri verildiği takdirde hayvanat bahçesi ücretsiz olarak gezilebiliyor. Son olarak; Erdek Aquapark’ın ücret tarifesinin yıllara göre değişiklik gösterdiğini belirtmekte fayda var!

 • Adres: Çeltikçi, 10500 Erdek/Balıkesir
 • Tel: 0 266 755 75 75
 • Giriş ücretleri: Kadın 60 TL | Erkek 60 TL | Çocuk (3 – 12 yaş) 35 TL
 • Yol tarifi al >

*Erdek’e Yakın Gezilecek Yerler

– Tatil Yerleri

20. Avşa Adası

avşa adası

Burası Neresi? Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir ada olan ve Marmara denizi üzerinde yer alan Avşa Adası, İstanbul’a ve Erdek’e yakın olması nedeniyle, yaz tatili bakımından en çok tercih edilen sayfiye alanlarından biridir. Avşa Adası, Bodrum, Antalya, Alanya ve Çeşme gibi Türkiye’de yaz turizmi denilince akla ilk gelen tatil yerlerine göre fiyat ve pahalılık açısından çok daha avantajlıdır. Erdek ile arasında yaklaşık 2 saatlik bir mesafe bulunan Avşa Adası’na ulaşım feribotlar vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Erdek’in Ocaklar Mahallesi’nden Avşa Adası’na, haftanın yedi günü, gidiş ve dönüş olmak üzere günde iki kez feribot seferi düzenlenmektedir. Feribotlar, Erdek’ten, her gün 11.00  ile 19.00 saatleri arasında; Avşa Adası’ndan ise her gün 06.00 sularında hareket etmektedir. GESTAŞ tarafından gerçekleştirilen feribot seferlerinin saatleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

Neden Gitmeliyim? Adada uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz; otel, butik otel, kamping ve pansiyon gibi bir dizi imkan mevcuttur. Doğal güzelliğiyle de görülmeye değer bir yer olan Avşa Adası, her yaz yerli ve yabacı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Adaya ulaşım Erdek’in Ocaklar Mahallesi’nden hareket eden feribotlarla sağlanmaktadır. Ayrıca yılın belirli dönemlerinde, İstanbul’dan Avşa Adası’na İDO tarafından feribot seferleri düzenlenmektedir.

İDO feribotları, İstanbul’un Yenikapı, Kadıköy ve Bostancı gibi noktalarından hareket edip; yolculuk süresi 3 – 3,5 saat arasında değişmektedir. Dolayısıyla Avşa Adası’nın yalnızca Erdek’e değil; İstanbul’a yakın en gözde tatil noktalarından biri olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Gezip görülecek birçok turistik yere ev sahipliği yapan Avşa’da gezinizi ortalama 1 – 2 günde tamamlayabilirsiniz. Avşa’da gezilecek yerler nelerdir, görmek için tıklayın: Avşa Gezilecek Yerler Listesi | Birbirinden Popüler 21 Rota!

Kaçırmayın! Avşa Adası’na tam olarak ne zaman gitmeliyim, diye merak ediyorsanız; Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin etkisi altında olan adayı, Mayıs sonu ile Eylül başlarını kapsayan yaz sezonunda ziyaret etmelisiniz. Yazın, bu şirin adada güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkararak hem eğlenceli hem de dinlendirici ve de huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. ‘‘Peki, Avşa Adası’nda ne, nerede yenir?’’ diye merak ediyorsanız tıklayın: Avşa Restoranları | 11 Mekan Önerisi…

21. Marmara Adası

Marmara Adası

Burası Neresi? Erdek’e yakın tatil yerlerinden biri olan Marmara Adası, Marmara Denizi’ndeki en büyük adadır. Marmara Adası aynı zamanda Balıkesir’e bağlı bir ada yerleşimidir. Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adası olan Marmara, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlere yakın olması sebebiyle Marmara Bölgesi’ndeki en popüler tatil merkezlerinden biridir.

Erdek ile Marmara Adası arasında denizden 39,7 kilometre kadar bir mesafe bulunmakta olup; yolculuk ortalama 1,5 saat sürmektedir. Erdek’ten Marmara Adası’na haftanın yedi günü, günde iki kez feribot seferi düzenlenmektedir. Avşa Adası’na da uğrayan GESTAŞ feribot fiyatları yolcu için 23 TL; araç için 83 TL’dir. GESTAŞ hızlı deniz otobüsü feribot fiyatları ise yolcu için 35 TL’dir. Feribot seferleri ve hareket saatleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

Neden Gitmeliyim? Marmara Adası, eşsiz manzarası ve kartpostalları aratmayan görüntüsüyle, gören herkesi kendisine hayran bırakıyor. Tertemiz denizinde yüzmek, geniş plajlarında güneşlenip, dinlenmek, gün batımını izlemek, el değmemiş koyları ve köyleri görmek için Marmara Adası’na, mutlaka gitmelisiniz. Gitmişken ‘‘Aba, Kole, Manastır ve Mestanağa gibi koyları, Çınarlı Köyü, Gündoğdu Köyü ve Saraylar beldesinde bulunan Açıkhava Arkeoloji Müzesi’’ gibi önemli yapıları ve doğal güzellikleri kesinlikle yakından görmelisiniz.

Kaçırmayın! Marmara Adası’na İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten denizyolu üzerinden direkt ulaşılabiliyor. Ulaşım Tekirdağ ve Erdek’ten arabalı vapurlarla; İstanbul’dan ise İDO feribotlarıyla, 2,5 saatlik bir sürede sağlanabiliyor.

– Turistik Yerler

22. Mudanya

Mudanya

Burası Neresi? Bursa’nın Marmara denizi kıyısında yer alan ve en popüler ilçelerinden biri olan Mudanya; doğuda Gemlik, batıda Karacabey, güneyde ise Nilüfer ve Osmangazi ilçeleriyle çevrelenmiştir. Eskiden Montania olarak adlandırılan ilçe, tarihi ve kültürel varlığının yanı sıra doğal güzellikleriyle de cazip bir turizm merkezidir. Mudanya’nın en gözde turistik yeri ise hiç şüphesiz Eski Girit Mahallesi’dir.

Mübadele döneminden önce Rumların yaşam alanı olan bu mahalle Osmanlı ve Bizans’ın kent mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirin ilçe, esintili sahili, rengarenk evleri ve sahil boyunca sıralanmış balıkçıları ve lokantalarıyla hafta sonu kaçamağı için oldukça makul bir seçenektir. Erdek’e yakın gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken Mudanya ile Erdek arasında 122 kilometre mesafe bulunup; yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Mudanya, Tarihi Girit Mahallesi başta olmak üzere; Mütareke Evi ve Müzesi, Kumyaka, Kumla, Altıntaş, Tahir Paşa Konağı, Dereköy Kilisesi ve Tirilye gibi daha pek çok turistik yere ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu yerlerle ve Mudanya’nın turizm zenginliğiyle ilgili detaylı bilgi almak için ‘‘Mudanya Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 34 Rota! ve Mudanya’nın Tarihi Yerleri | En Harika 20 Mekan’’ başlıklı yazılarımızı okuyarak, seyahatinizi en doğru şekilde planlayabilirsiniz.

En yoğun ve en popüler dönemlerini yaz aylarında yaşayan Mudanya’da, Bursa’nın merkez ilçelerinde veya çevre illerde yaşayan aileler tarafından sayfiye alanı olarak da kullanılmaktadır. Dolayısıyla ilçede denize girip, güneşin ve kumsalın tadını çıkarabileceğiniz plajlar ve koylar bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Mudanya’ya gelmişken, BUDO feribotlarının da hareket noktası olan İskele Meydanı’nda bulunan lokantalarda mutlaka midye ve kokoreç yemelisiniz! Öyle ki yalnız kokoreç ve midye için bile onlarca kişi özellikle hafta sonları Mudanya’ya akın etmektedir.

23. Trilye

Trilye

Burası Neresi? Mudanya ilçesine bağlı şirin mi şirin turistik bir belde olan Trilye, turistler tarafından Bursa’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Tirilye, Marmara denizi kıyısında, Mudanya’nın 11 kilometre batısında yer almaktadır. Erdek’e oldukça yakın olan Trilye ile Erdek arasında 120 kilometre mesafe bulunmaktadır. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 50 dakikadır.

Neden Gitmeliyim? Resmi adı Zeytinbağı olan belde, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi evleri ve kültürel miraslarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Trilye’de, Rum ve Osmanlı mimarisinin muhteşem bir karışımı olan 150 – 200 yıllık ahşap ve taştan yapılma geleneksel evlerin çevrelediği tarihi sokaklara, manzarasıyla göz dolduran muazzam bir sahil eşlik ediyor.

Ayrıca, Taş Mektep’ten Perili Ev’e, Dündar Evi’nden Kemerli Kilise’ye, Tabut Ev’den, Eski Postane binasına kadar, Trilye’de gezip görülmesi gereken bir dizi yer sizleri bekliyor. Bu yerlerle ilgili daha da detaylı bilgi almak için ”Trilye’de Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer” başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız!

Kaçırmayın! Tirilye sahilinde hizmet veren restoranlardan birinde, rakı-balık keyfi yapabilir veya balıkçılarda taptaze balık-ekmek yiyebilirsiniz!

24. Gölyazı

Gölyazı

Burası Neresi? Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, İzmir karayolu üzerinde yer alan Gölyazı, Uluabat Gölü kıyısında konumlanan muhteşem bir yerdir. Gölyazı, yarım ada şeklinde küçük bir kasaba olarak; panoramik manzarası, tarihi dokusu ve kartpostallardan fırlamış mistik ve nostaljik atmosferiyle gören herkesi kendisine hayran bırakmaktadır.

Ayrıca belirli dönemlerde, birbirinden ilginç birçok kuş türüne yaşam alanı olan Gölyazı, bir nevi kuş cenneti niteliği de taşımaktadır. Bursa’ya bağlı bir kasaba olması sebebiyle çoğu şehre yakın bir lokasyonda konumlanan Gölyazı, Erdek’e yakın gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Erdek ile Gölyazı arasında yaklaşık 99 kilometre mesafe bulunup; yolculuk ortalama 1 – 1,5 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Gölyazı, Roma dönemine ve hatta çok daha öncesine dayanan tarihi, eşsiz gün batımı manzarası, çınar ağaçlarının altındaki kahvehaneleri ve camilerin eşlik ettiği meydanıyla mutlaka ziyaret edilmelidir. Gitmişken Uluabat Gölü’nde sandal turuna, Gölyazı’nın muhteşem sokaklarında gerçekleştirilen yürüyüş ve fotoğraf turlarına katılma fırsatı elde edilebilir.

Kaçırmayın! Bunların yanı sıra Bursa’da kahvaltı denildiğinde akla gelen yerlerden biri olan Gölyazı’da mükellef bir köy kahvaltısı yapılabilir. Özellikle de Gölyazı’nın yerlisi kadınların elinden yapılmış leziz gözlemelere bayılacağınızdan emin olabilirsiniz.

*Erdek’te Alışveriş

Erdek’te alışveriş için ihtiyacınız olan her bilgiyi ve her önemli detayı ayrıntılı olarak anlattığımız bir yazı hazırlıyoruz. Erdek’in en meşhur ürünlerinin dahi yer alacağı Erdek Alışveriş Rehberi başlıklı içeriğimiz çok yakında burada sizlerle olacak! Beklemede kalın…

*Erdek Gece Hayatı

Dolu dolu Erdek geceleri hakkından en doğru ve en net bilgiye Erdek Gece Hayatı | En Popüler İki Mekan başlıklı içeriğimizle ulaşabilir, beldedeki gece hayatıyla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

*Erdek’te Yapılacak Şeyler

– Tekne turlarıyla Erdek’in ve Marmara denizinin tadını çıkarın!

– Konaklamalı turlara katılarak Erdek’i ve çevresini keşfedin!

*Erdek Şehir içi Ulaşım

Erdek’te şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma vasıtalarıyla sağlanmaktadır. Bu vasıtalarla ilçenin hemen her noktasın ulaşmak mümkündür. Erdek’te otobüs seferleri sabah saat 07.00 sularında başlayıp; akşam saat 23.00 sularına kadar devam etmektedir. Ayrıca Erdek’ten Avşa Adası ve Marmara Adası gibi civar noktalara feribot seferleri düzenlenmektedir. Erdek şehir içi otobüslerinin sefer saatleri ve güzergahları hakkında bilgi almak için tıklayın!

**Erdek gezilecek yerler listemiz burada sona eriyor. Yazımıza dair fikir ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak bizlere ulaştırabilir, içeriğimizi geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Keyifli tatiller diliyoruz!

“Erdek Gezilecek Yerler Listesi | 24 Süper Nokta” üzerine 9 yorum

 1. arkadaşlar 1. resimdeki yer evet gerçekte var Kyzikos Antik Kenti ama kalıntıları kalmış sadece.Resimdeki yer bence temsili RESME inanmayın 😀 başka şeyler var gelin ama ERDEK harika sakin sessiz tatil yapılacak bir yerdir….

  Cevapla
 2. kırazlı manastırı sadece bır duvar gıdılen yol osedeyım yerındeyse olum vırajlı yol bence bu tehlıkeye degmez bılgınız olsun

  Cevapla
 3. Erdek te Takunyacilar sokagi var carsida. Erdek turizm tarihinde onemli bir yeri olan ve hanimlarin plaj terligi olarsk kullandiklari “Erdek Takunya” lari burada siparis ve imal edilir ve satilirdi. Tabanlari cesitli yukseklikte ahsaptan olan bu terliklerin uzerine yerlesecek atkilar da hanimlar tarafindan secilir .Parcalar monte edilince siparis hazir olurdu.Son bir iki ciftten birini ben aldim sanirim. Son ustasi da ilgisizlikten birakmis alet edevatini plastik terlik satiyordu.
  Erdek e ozgu bu sanatin sembolik de olsa canlandirilmasi iyi olurdu.

  Cevapla
  • Merhabalar bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Gerekli eklemeyi yapmaya çalışacağız 🙂

   Cevapla
 4. Çok güzel sakin bir yerdeyiz şuan aytaçpansiyon dayız güzel bahçe içinde mütevazi ve uygun bir pansiyon yer denize 10 m

  Cevapla
 5. Köpeklerden değil de hayvan düşmanı inşalardan korkulur. Kedisi de köpeği de çoktur evet ama bir tanesinin zarar vermişliği yoktur. Halk ile iç içe yaşarlar. Rahatsız olan zaten gelmesin.

  Cevapla
 6. Gerçekten çok ayrıntılı ve güzel bir paylaşım olmuş. Çok teşekkür ederiz. Biz de şuan Ocaklar’da tatil yapıyoruz. Narlıyı da dolaştık, orası da cicekler içinde çok şirin bir yer.
  Ocaklar Sanki 80’lerden kalmış gibi. Çok sakin ve huzurlu. Plajları ve deniz çok güzel olsa da insanlar çok hor kullanıyor, her yer izmarit, plastik bardak vs. dolu. Elizan suit otelde kalıyoruz. Odalar, banyo ve otel çevresi berbat derecede pis. Oda temizliği için iki gün bekledik ve zorla temizlendi. Hatta malzeme alıp kendimiz temizlemek zorunda kaldik. Yemekler vasatın altında. Her gün tavuk yedik. Restoran ve bahçe çok pis. Havuzlar bakımsız. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Köy güzel olsa da bir daha tercih etmeyeceğiz.

  Cevapla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin