Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 23 Rota

*Bursa’ya yakın/çevresinde yer alan her mevsim ziyaret edebileceğiniz tatil destinasyonlarını sizler için bir araya getirdik!

*Yaz Tatil Yerleri

1-Şile

şile

Burası Neresi? Yakın il ve ilçelerden oldukça fazla ziyaretçinin geldiği Karadeniz’e kıyısı olan Şile, kısa süreli kaçamaklar için oldukça ideal bir rota. Yaz aylarında oldukça yoğun olan bu küçük şirin kasaba, şehir stresinden uzaklaşıp kafayı dinlemek için harika bir yer. Ulaşım imkanının kolay oluşu daha da cazip kılıyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucu Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı kadar eski tarihi çağlara dayandığı görülmektedir.

Roma ve Selçuk Dönem’lerinin de izlerine rastlandığını söyleyebiliriz. Önemli bir gelir kaynağı olan turizm sebebiyle burada çok çeşitli konaklama imkanı mevcut. Minik bir pansiyon, lüks bir otel, samimi bir ev veya doğa ile iç içe kamp yapabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Bu kadar eski bir geçmişe sahip olan kasabanın elbette ki gezilip görülecek çok fazla noktası olduğu aşikar. Bunlar; Şile Kalesi, Şile Feneri ve tarihi Şile Evleri ile Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı ve Kilise kalıntısı; Yeniköy’de bulunan Vaftiz Yeri ve Kilise kalıntısı; Hasanlı Köyü’nde bulunan Sarıkavak Kalesi; Yeşilvadi’de bulunan Heciz Kalesi; Sortullu Köyü’nde bulunan Lahit Mezar ve Kabakoz Köyü’nde bulunan Kilise kalıntısıdır. Doğal güzellikleri arasında; Değirmençayırı Şelalesi, Onbir Göller Vadisi ve çevre köylerde bulunan onlarca mağara görülmeye değer niteliktedir.

Her yıl temmuz ayında Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor olup gelen tüm ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatmaktadır. Festival boyunca konserler ve moda gösterileri düzenlenmektedir. Sıcak yaz günlerinde sizi serin tutabilecek yapısıyla, burada satış sunulan t-shirt, gömlek veya el işi işlemelerden satın alabilirsiniz.

Kaçırmayın! Karadeniz’e kıyısı olan Şile’de tabi ki de balıkçılık yönünden zengin bir bölge olan Şile’nin restoranlarına uğramadan ve lezzetli taze balıklarını yemeden ayrılmayın.

**Şile’ye nasıl gidilir yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

2-Ağva

ağva

Burası Neresi? Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında bulunan bu küçük köyün adı Latince’de iki dere arasına kurulmuş köy anlamına gelmektedir. Yakın konumuyla kendi doğal yapısından hiçbir şey kaybetmeyen Ağva, kafa dinlemek isteyenlerin bir numaralı tercih yerlerinden biridir.

Neden Gitmeliyim? Yaz kış sıklıkla tercih edilen bu şirin tatil destinasyonu, sezon ayında bu yoğunluğu iki katına çıkıyor olup kumsalları dolup taşmaktadır. Göksu Deresi’nın kıyısı boyunca sıralanmış oteller bulunmaktadır. Bu derede kano ve deniz bisikleti gibi aktivetelere katılabilirsiniz. Ayrıca Kilimli ve Kadırga Koyları’nda, yürüyüş yapmak oldukça keyifli olabilir.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

3-Büyükada

büyükada

Burası Neresi? Dokuz adadan oluşan İstanbul Adaları’nın ilçe merkezi konumda olan Büyükada’nın 2009 yılında yapılan sayıma göre ile 6812 kişilik nüfusa sahiptir.  İki tepeden oluşan adanın kuzeyinde kuzeyindeki İsa Tepesi, güneyinde Aya Yorgi bulunmaktadır.Tabi bu sayı yaz aylarında 3-5 katına kadar çıkmaktadır.

19. yy’ın ortalarına kadar Rumların çoğunluklu olarak yaşadığı yerel ada halkı ve tatilcilere ek olarak Osmanlı’nın aydın kesimi adanın keyfini çıkartanlardan. Kültür dokusu ve doğal güzellikleriyle tüm ilgiyi üzerine çeken adada araç kullanımı bisiklet ve fayton ile sağlanıyor olup resmi araçların haricinde motorlu taşıtların kullanımı yasaktır.

Neden Gitmeliyim? Adanın en yüksek tepelerinden birinde olan Aya Yorgi, 6. Yüzyılda inşa edilmiş olup burada bir çok kilise ve manastırın kalıntıları mevcuttur. İsa Tepesi’nde ise Hristos Kilise’si ve manastırı yer alırken Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de Ada’nın en önemli dini yapılarından biridir. Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapmaktadır.

Adada denize girilebilecek plajlar;  Eskibağ Plajı,  Halik Koyu Plajı,  Prenses Koyu Plajı, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı Kumsal Plajı, Aya Nikola’dır. Ayrıca Lev Troçi’ nin sürgün edildikten sonra yaşamaya başladığı Nizam Mahallerindeki ev ile yazar Reşat Nuri Güntekin‘ in Maden mahallesindeki evi ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Kaçırmayın! Burada yapabileceğiniz eğlence aktiviteleri; Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, Aşıklar Kır Gazinosu’ndan Lunapark’ına, iskeleden başlayıp Ada’nın tüm çevresini dolaşan büyük turlar ve Araba Meydanı’ndan başlayıp Dil’den, oradan da Maden’e geçerek binildiği noktaya dönülen küçük tur olmak üzere araba turlarına katılabilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

4-Ayvalık

ayvalık

Burası Neresi? Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir’in Ege’de kalan ilçesi,  Ayvalık hatırı sayılır bir nüfusa sahip olmakla birlikte yaz ayarında bu sayı epeyce bir artmaktadır. Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık, oksijen dolu havası ile kültür yapısıyla Türkiye’nin en yoğun tatil noktalarından biridir. Eski adıyla Kydonia olarak biliniyor olup, Bizans ve Roma uygarlıklarının sona ermesinin ardından 15. Yy’ın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında yaşamıştır.

Neden gitmeliyim? Ayvalık’ın, ilçeye ekonomik açıdan oldukça büyük katısı vardır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken bu güzel belde, tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihi yapılarıyla zengin olup, kendine özgün mimariye sahip olduğunu söylemek mümkün. Ancak yıkıntıya uğramış yapıları olmasına rağmen, ayakta kalan kiliseleri ile tarihi kültüre katkısı artmaktadır. Şeytan Sofrası ve tarihi Rum evleriyle güzelliğine güzellik katan Ayvalık’ın görülmeye değer birçok noktası bulunuyor.

Merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan Sarımsaklı’nın plajları, mavi bayrak ödülüne sahip olması nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Buradan Cunda Adası’na tekne ile geçerek kendi başına apayrı güzelliği olan bu adayı ziyaret edebilirsiniz.

Berrak sularında yapabileceğiniz çeşitli su aktiviteleri mevcuttur. Beyaz kumlarına yatmış güneşin tadını çıkartırken bir yandan plaja yanaşan teknelerden leziz tattaki balık ekmeği ve kavun içine yerleştirilmiş dondurmasından satın alarak keyfinize keyif katabilirsiniz.

Yaz akşamları caddeleri kapatılarak tamamen yaya yolu olan sokaklarında, incik boncuk, süs ve hatıra eşyaları satılmaktadır. Sıkılmadan hepsini tek tek gezeceğinize eminim. Ayrıca bir de lunapark mevcut ki hem kendiniz hem varsa çocuğunuz için inanılmaz bir eğlence imkanı sunuyor. Burada ne gündüz ne de akşam eğlencesi bitiyor. Geleceğinize memnun olacağınız bir yer sizleri bekliyor!

**Ayvalık eğlence mekanlarına göz atın!

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

5-Yalova-Çınarcık

yalova

Burası Neresi? Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları kuzey yamaçlarına kurulmuş olup, ve batısında Marmara denizi, doğusunda Kocaeli, güneyinde Bursa ve Gemlik körfezi bulunmaktadır.  “Yalova benim kentimdir” diyen Atatürk’ün üç tane evi bulunmaktadır. Bunlardan Yürüyen Köşk ve Atatürk Köşkü en dikkat çekici yapılarındandır.  Hatta Yürüyen Köşk’ün, UNESCO Dünya Kültür Listesi’ne alınması adına çalışmalar devam etmektedir.

Neden Gitmeliyim? M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan ilçe; Hititler, Frigler ve Persler’in egemenliği altına girmiş ve son olarak Bitinya Krallığı tarafından yönetilmiştir. Şehrin birçok noktasında yapılan kazı çalışmalarında el edilen eşyalara göre bu bilgiler doğrulanmakta olup, çıkarılan eşyalar şuan Açık Hava Müzesi’nde bulunmaktadır.

Yalova’da gezebileceğiniz; Sudüşen Şelalesi, Yalova Kent Müzesi, Delmece Yaylası, Erikli Şelalesi, Kara Kilisesi, Dipsiz Göller Piknik Alanı, Karaca Arboretum ve Armutlu Kaplıcaları bulunmaktadır. Mavi ile yeşilin iç içe geçtiği Yalova’nın, şifalı olduğu düşünülen kaplıcalara sahiptir. Özellikle romatizma ve cilt hastalıkları için birçok kişi burayı ziyaret etmektedir. Sıcak suya sahip oluşu kışın bile açık havuzlara girilmesine olanak sağlamaktadır.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

6-Akçay

akçay

Burası Neresi? Edremit’e bağlı Akçay beldesi, ormanlarla bezenmiş Kazdağları ile kesişen körfezin tam ortasında bulunmaktadır. Kazdağları’ndan aldığı tertemiz oksijen ve zeytin ve çam ağaçları ile çevrelenmiş olan Akçay’da huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Kazdağları’nın tepesine kurulmuş Antandros Antik Kenti, Şahinderesi Kanyonu, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Pınarbaşı Piknik Alanı gibi gezilecek noktaları içermektedir.

Kaçırmayın! Buranın en meşhuru olan sardalya balığını yılın her ayında bulabilme şansına sahipsiniz. Sıcak bir yaz akşamında yüzünüze vuran hafif rüzgarın eşliğinde yürürken kısa bir mola verip sakızlı ve tarçınlı dondurmasını mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç

7-Avşa Adası

avşa adası

Burası Neresi? Türkiye’de ki önemli adalardan biri olan Avşa, Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük adasıdır. İlçe merkezine uzaklığı 11 kilometre olan adanın nüfusu 2 bin 500 kişidir. Yaz aylarında bu rakam 4-5 katına çıkmaktadır.

Beyaz kuma sahip plajları ve berrak denizine girmek, koylar tekne turu ziyareti yapmak, gece eğlencesi hayli gelişmiş olan Avşa’nın bar ve kulüplerinde eğlenmek, çoğu turizm beldelerinin geçim kaynağı olan balıkta burada da oldukça meşhur bu sebeple her yerin kendine özgü lezzeti farklı oluyor deneyimlemekte fayda var ve son olarak Adakarası adıyla bilinen şarabının tadına bakmak Avşa’da yapılacak başlıca şeyler arasında yer alıyor.

Marmara Adaları ismiyle bilinen takım adalar arasında bulunan Avşa’ya Erdek’ten gemiyle 1 saat 45 dakikaya ulaşılabilinmektedir.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

8-Kerpe

kerpe halk plajı

Burası Neresi? Çam ağaçlarının yolun iki yanına sıralanmış asfalt yoldan ilerlediğinizde Karadeniz’in bir kıyısında bulunan, şirin bir tatil kasabasıdır. Karadeniz’in yapısına karşın dalgasız, dümdüz olan denizi ile merkezde bulunan güzel bir koya sahip.

Her insanın rahatlıkla girebileceği derinliği 150 metreyi aşmayan suyun yüksekliği ne kadar cezbedici olsa da son derece soğuk olduğunu da belirtmeliyim. Yani tam girince alışıyorsun kafası. Koyun çevresinde bulunan kumsalı ve alışveriş yerleri çok büyük olmasa da ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek düzeyde.

Kerpe’nin ünlü bloklarının bulunduğu yeri görmeniz gerekiyor. Hemen deniz kıyısının yanında yer alan bloklar gençlerin dalış alanları arasında yer alıyor. Tabi ki bu tehlikeli atlayışı kimseye önermiyoruz.

Denizinin güzelliği sebebiyle tercih edilen Kerpe’de, açık söylemek gerekirse eğlence hayatı  söz konusu değil. Daha sessiz sakin huzurlu bir tatil arıyorsanız buraya gelebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

9-Kefken

kefken

Burası Neresi? Kocaeli’nin Karadeniz’e olan kıyısında bulunan Kefken; İstanbul, İzmit ve Sakarya ve daha birçok ile olan yakınlığı sebebiyle sık tercih edilen yazlık beldelerden biridir. M.Ö. 3 bin yıllarına dayanan Kefken’e ilk olarak Sitler yerleşmişler ve ardından süre gelen savaşlar sonucu Osmanlı egemenliğe altına girmiştir.

Neden Gitmeliyim? Birinci derece sit alanı olarak ilan ve edilen Bizans, Hellenistik, Roma kültürlerinin izlerine rastlayabileceğiniz Kefken Adası’nda, Anadolu Hisarı ve Sultanahmet Cami’nin yapımında kesilerek tuğla şekline getirilen Pembe Kayalar, şehrin tüm manzarasını ayaklarınızın altına seren Nihat Erim Tepesi gibi ziyaret etmekten keyif alacağınız noktalar mevcuttur.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

10-Kumla

kumla

Burası Neresi? Gemlik’te bulunan Kumla köyü, iki tane bulunduğundan Küçükkumla, Büyükkumla Köyü olarak adlandırılmıştır. Küçükkumla Köyü, Büyükkumla ile Gemlik arasında konumlanmakta olup, denizden iki kilometre içerisinde bulunan sahile birçok yazlık inşa edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Fazla yoğunluk nedeniyle nüfusu artan bu küçük köy belde olmuş ve sınırları sahile kadar genişlemiştir. Günümüzde eski köy yerleşim alanında çok sayıda kalıntı yer alıyor. Yaz ayları gelince gelen ziyaretçilerle dolup taşan Kumla, Gemlik’e yalnızca 6 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Normal aylarda beş bin kişilik nüfusa sahipken yaz aylarında bu nüfus sayısı yüz bine kadar ulaşıyor. Aynı rotada yer aldığı Karacaali, Narlı, Kapaklı, Fıstıklı ve Armutlu beldelerin en gelişmiş olanıdır.

Trafiğe kapalı sahil yolunda rahatlıkla yürüyüp, çay bahçelerinde denize nazır soğuk bir şeyler yudumlamak için mola verebilirsiniz. Akşamları çoğu tatil beldelerinde olduğu gibi hediyelik eşyaların satışını yapıldığı pazarlar kurulmaktadır, bu pazarları gezerek alışveriş yapıp kendinize ve sevdiğiniz insanlara hediyelik eşya satın alın derim.

Çevre beldelere düzenlenen tekne turlarına katılabilir, canlı müzik yapılan eğlence mekanlarında doyasıya eğlenebilirsiniz ve tabi lezzetli Kumla dondurmasının, kumpirinin ve çekirdeğinin tadına bakmadan geçmeyin!

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

11-Kumsaz

kumsaz

Burası Neresi? Mudanya’nın tarihini içerisinde barındıran Kumyaka, dünyanın en eski üçüncü kilisesine ev sahipliği yapmaktadır. Doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş eski Rum evleriyle görülmeye değer nitelik taşıyan önemli bir yerdir.

Bölgenin 36.4 hektarlık kısmı sit alanı olarak ilan edilmiş olup, zeytincilik, balıkçılık ve turizmle sağlamaktadır. Mavi ve yeşilin uyumunun muhteşemliğini gözler önüne seren bir yer daha! Dar sokakları, arnavut taşı sokakları ve rengarenk bahçeleriyle gözünüze dolu dolu gelecek, sizi mest edecek .

Bu bahçelerde yetişen; mandalina, portakal ve limon ağaçlarını hayal edin… Yaz aylarında açan çiçekleri ardından verdiği meyveler, Bereketli Mudanya topraklarında yetişen bu meyveleri dalından yemenin sonsuz keyfi.

Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya’nın yaptığı çalışmalar sayesinde Kumyaka’nın “Dünya Barış Şehri” olduğu tüm dünyaya yayılmıştır. Buna istinaden belediyenin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda 460 gönüllüyle yapmış olduğu Barış Sembolü ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

12-Erdek 

erdek

Burası Neresi? Türkiye’nin ilk sayfiye yerleri arasında yerini alan Erdek’in nüfusu 2017’de yapılan sayımlara göre 32 bin civarındadır. Tabi takdir edersiniz ki yaz aylarında bu sayı iki üç katına kadar ulaşmaktadır. Marmara ikliminin hakimiyeti altındaki bu yazlık belde, gelen ziyaretçilerine sıkılıp bunalmadan geçirebilecekleri bir tatil imkanı sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Doğanın büyük lütuflarından biri olan bu belde de bol bol plaj ve koyları gezebilirsiniz. Ocaklar ve Çuğra Plajı, Paflima Koyu, Paşalimanı Adası bunlardan bazıları. Tabi bunların yanı sıra beş bin yıllık tarihi geçmişiyle Sitler, Roma ve Bizans Devletleri’nin izlerini taşıyan Erdek’te gezebileceğiniz; Kyzikos Antik Kenti, Kirazlı Manastırı gibi önemli tarihi unsurları da ziyaret etmeden geri durmayın!

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

*Kış Tatil Yerleri

13-Kartalkaya

kartalkaya

Burası Neresi? Türkye’nin gölleri, yeşilliği ve doğal havasıyla meşhur olan ili Bolu; kış turizmi konusunda da değerlidir. Bolu şehir merkezine 38 kilometre uzaklıkta konumlanan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bakanlar Kurulu tarafından “Bolu – Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” içerisine alınmıştır. Doğa le eğlencenin birbiriyle harmanlandığı kış sporları turizm bölgesi Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın eğimli yamaçlarında konumlanmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Aralık ve nisan aylarında 1600 kişilik yatak kapasitesiyle hizmet veren tesisler toplamda 8 bin kişiliktir. 25 adet piste sahip spor merkezinde, sporcuların her türlü isteğine karşılık verebilecek kapasiteye sahiptir. Burada; kayak, snowboard, snowpark, kar motoru, kızak, kamp, tırmanış, ve ATV gibi aktivitelere katılım gösterebilirsiniz.  Ayrıca her tesiste deneyimli kayak ve snowboard eğitmenleri ile personeli bulunmaktadır.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

14-Uludağ

uludağ

Burası Neresi? Bursa’nın güneybatısında bulunan Uludağ Kayak Merkezi, şehir merkezine 36 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olup Bizans döneminde Keşiş Dağı ismi verilmiştir. Antik Çağ Dönemi’nde ise Olympos Misios adı verilen dağ, 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Bu dönemden itibaren gelişen Uludağ, önemli kış turizmi noktalarından biri haline gelmiştir. Yalnızca kış aylarında değil yaz aylarında da yürüyüş ve kamp gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Türkiye’nin ilk dağ otelinin bulunduğu Uludağ’da; kayak sporu, kayak evi, barınak ve sığınaklar, yaz kampları, oteller, teleferik, telesiyej, kış turizm, doğa yürüyüşleri ve doğa sporlarının yapılarak her türlü doğa aktivitesine olanak sağlamaktadır.

Bölge ikiye ayrılmış olup ilk kısımda, kayak konusunda uzmanlaşmış olanlar kayarken ikinci bölgede ise daha sakin ve acemi kayakçılar tarafından tercih edilmektedir. İki bölgede de birinci sınıf oteller , tatil köyleri, kayak turları, kayak hocaları, çeşitli alışveriş merkezleri mevcuttur.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

15-Kartepe

kartepe

Burası Neresi? Kocaeli’de bir ilçe olan Kartepe, Türkiye’deki sayılı kayak merkezlerinden bir tanesidir. 1600’lü yıllarda başladığı iddia ediliyor ancak yapılan araştırmalar sonucu yörede Roma ve Bizans dönemine ait yaşam kalıntıları bulunmuştur. Sanayi kenti olan İzmit’in 1960’lı yıllarla gelişmesiyle birlikte kayak merkezi ve oteller açılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Karı sevenler için oldukça ideal konum yer alan Kartepe Kayak Merkezi sunduğu çeşitli aktiviteler sayesinde gelenlere eğlenceli saatler yaşatmaktadır. Burada yapılabilecek; doğa yürüyüşü, binicilik, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, paintball ve yamaç paraşütü yer almaktadır.

Yalnızca Kartepe değil Samanlı Dağı’nın yamacında yer alan Maşukiye; doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil rotasıdır. İnsanlar burada doğa içerisinde alabalık, mangal, ve kahvaltı keyfi yaparken içerisinde yer alan doğa sporlarına da katılmayı ihmal etmiyorlar.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

*Yakın Köy/Kasabalar

16-Tirilye

Tirilye

Burası Neresi? Balık ve zeytin dedin mi ilk akla gelen yer tartışmasız Tirilye’dir herhalde. Zamanın en kalabalık nüfusa sahip kasabası, Avrupa‘ya şarap ve zeytinyağı ihraç ediyordu. Önceki tarihlerde yaşayan Rumlar’dan kalma; yedi kilise, üç manastır ve üç de ayazma bulunuyor ancak bunlardan yalnızca üç tanesi günümüze kadar ulaşabilmiş.

Neden Gitmeliyim? Kısmende olsa Aya Yani Manastırı, Hagios Sergios Manastırı, kasabanın hemen çıkışında Eşkel Köyü yolunda Batheos Rhyakos Soteros Manastırı ve bir diğeri ise Hagios Ioannes Rum Kilisesi’dir.

Etrafı fotoğraflamayı seviyorsanız, Tirilye Çarşısı’nı dolaştıktan sonra kendinizi atın sokaklara. Taş Mektep, Kemerli Kilise, Dündar Evi, Fatih Cami gibi tarihi noktaları görmeniz gerekiyor. Rengarenk sokakları ve son derece misafirperver davranan yerel halkıyla Tirilye siz ziyaretçilerini bekliyor.

Kaçırmayın! Balık yönünden oldukça engin olan kasabada haliyle birçok balık restoranı mevcut. E birine girip yerinde yersiniz diye düşünüyorum. Burada bulunan çarşıya uğramanız şart! Zeytin, zeytinyağı, ve zeytinden yapılan ne kadar çeşit şey varsa hepsini bulabilirsiniz. Çıtır kabak reçeli gibi yöreye özgü lezzetleri de denemeden geçmeyin.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

17-Misi Köyü

misi köyü

Burası Neresi? 2 bin yıllık tarihe sahip Misi Köyü, doğa ile iç içe geçmiş he kültürü hem de doğası ile iç içe geçmiş merkeze yakın Bursa çevresinde gezilecek yerler arasında sıralanabilir. Önceki adının Mysia olduğu bilinen köyün tarihi, M.S. 183 yılında Alex adlı bir keşiş, 85 kişilik bir toplulukla Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleşmeleri ile başlamıştır.

Neden Gitmeliyim? Misi Köyü’nün en ünlüleri, asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıdır. Özellikle şarapçılık, sadece bu köyde yetişen misket üzümlerinden elde edilen aromadan yapıldığı için daha ön plana çıkmaktadır. Öyle bir üzüm ki; bunlardan elde edilen pekmezin daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra ipek böcekçiliği de başlıca geçim kaynağıdır.

Osmanlı mimarisini her yönden yansıtmayı başaran Misi Köyü, 1989 senesinde SİT alanı ilan edilmiştir ve yapılan yenileme destek çalışmalarıyla aynı doğallığını korumaya devam etmektedir.

18-Kızık Köyleri

cumalıkızık

Burası Neresi? Bursa’nın doğu yönünde Uludağ’ın eteklerinde bulunan kızık köylerinin tarihi Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanıyor olup, en eski Türk boylarına kadar dayanmaktadır. Cumalıkızık, Derekızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık olarak bugüne kadar gelebilen köyler, kültür yapısını halen korumaktadır. Bizans’dan kalma kilise ve köprüler ve Osmanlı’dan kalma hamam, cami, meşhur evleri gibi yapılar hem ulusal hem de uluslararası boyutlarda ilgi çekmektedir.

Bu köylerin en popüleri, belki sizin de kulağınıza sıkça çalınmış olabilir Cumalıkızık’tır. Osmanlı döneminin, kırsal mimarisinin temel taşlarından biri olan Cumalıkızık Köyü, 700 yıllık bir tarihe dayanıyor.

Neden Gitmeliyim? Tarihi dokusunun ve geleneksel yaşam biçiminin korunduğu köyde, bir kişinin ya da at arabasının geçeceği genişlikte sokakları, yan yana sıralanmış evler tamamlıyor. Turizme kucak açmış olan köy halkının bağışları ile 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait eşyalardan oluşan bir etnografya müzesi, köyün camisi ve hamamı da görülecek değerler arasındadır.

Kaçırmayın! Bursa’yı hem kültürel yapısı hem yaşattığı atmosfer ile sonun kadar yansıtan kızık köyleri, buraya geldiğiniz vakit mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli bir rota! Burada sevdikleriniz ve kendiniz için şirin hediyelik hatıra eşyaları satın alabilir, yerli halkın sokaklarda satış yaptığı yerel ürünlerden alabilirsiniz. Ben kendime ala severek sakladığım ağaçtan yapılmış bir tükenmez kalem almıştım, ayrıca üzerine istediğiniz her şeyi yazdırabiliyorsunuz satın alırken.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

19-Gölyazı

gölyazı

Burası Neresi? Bu şirin köyle ilgili söylentiye göre; Kral Melde, Apollonia kralnın kızını oğluyla evlendirme niyetindedir. Ancak kız başkasını sevdiği için bu isteğini gerçekleştiremez. Kızın babası olan Apollonia kralı onu korumak için tepeye bir saray inşa ettirir ve onu burada saklar. Bu duruma kızan Melde Kralı ise Odryssses Çayı’nı Apollonia kentine yönlendirerek sular altında kalmasına neden olur. Tepede bulunan saray, etrafı sular ile çevrili ada şeklini alır. Anlatılan bu hikayeye göre Uulbat Gölü’nün ve Gölyazı’nın bu şekilde oluştuğuna inanılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Bursa’nın Ulubat Gölü’nün kıyısında şirin bir balıkçı köyü olan Gölyazı, geçmişte Apolynt denilen eski bir Rum köyüymüş. Bu nedenle burayı ziyaretiniz sırasında eski Rum evlerini de görebilir ve tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Buram buram tarih kokan köyün geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır.

Osmanlı’nın şehre akın etmesi sonucu 14. Yy’da doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaya başlayan köye sık ziyaretler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Yerel halk yaşamını ipek böcekçiliği, tarım ve balıkçılık yaparak sürdürmektedir.

Balıkçı teknelerine makul bir ödeme yaparak göl turuna çıkabilirsiniz. Özellikle mayıs ayında açan nilüferleri fotoğraflamak için uygun bir zaman dilimi.

Köprü ile bağlanmış iki ada görünümüne ve ihtişamlı bir manzaraya sahip Gölyazı, aslında aracınızla birkaç dakika civarında gezebileceğiniz küçük ve şirin bir köy. Ayrıca buraya ilk adım attığınızda dikkatinizi çekecek Ağlayan Çınar tabelalarını takip ederek, çay bahçesinin ortasında yere paralel yatmış dev çınar ağacının eşliğinde keyifle çayınızı yudumlayabilirsiniz.

**Gölyazı Köyü’ne nasıl gidilir? 

Google Haritalar'da Aç Google Hartalar’da Aç 

20-Mustafa Kemal Paşa 

mustafa kemal paşa kaplıcaları

Burası Neresi? M.S. 300 yılında psikoposluk merkezi olan kentte sırasıyla; Hitit Uygarlığı, Bitinya Krallığı, Romalılar, Bizans, Selçuklu ve Karesioğulları hüküm sürmüştür.

Son olarak Osmanlı’ya katılan topraklar 2 Temmuz 1920‘de Yunan işgaline uğramıştır ancak 1922 tarihinde kurtarılabilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın ardından kasaba meclisinin ortak kararıyla Atatürk’e ithafen Mustafa Kemal Paşa olarak adlandırılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Tümbüldek Kaplıcaları; miladi yıllardan bu zamana dek gelen kaplıcalar, Bahariye Köyü’nde yer almaktadır. Kadın ve erkekler olmak üzere bölümlendirilen kaplıcaların hamam ve konaklama hizmetleri de mevcuttur.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

*Doğal Yerler

21-Maşukiye

Burası Neresi? Kuzeyine Sapanca’yı almış güneyine Kartepe’yi, İzmit’e 20 kilometre uzaklıkta yer alan Maşukiye; hafta sonu günübirlik faaliyetler için sıkla tercih edilen yeşilliklerin içinde harika bir yer!

19. yüzyılın sonlarına doğru Çerkez Murat Bey’in çabalarıyla kurulan köy, günümüzde Kocaeli’nin en önemli turizm kaynaklarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Buraya gelen herkesi kendine aşık ettiği düşünülen doğanın bu güzel ürünü köy, Aşıklar köyü olarak adlandırılmaktaydı. Balayı içinde sıkla tercih edilen bir rota haline gelmiştir.

Kaçırmayın! Havanın güzel olduğu zamanlar yoğunluktan adım atılmayacak hale geldiği bile oluyor. Ormanlık alanın tam ortasında bulunan yer, altınızdan akan şelalenin sesiyle, ağaçlarda öten kuş cıvıltıları eşliğinde birbiri ardına sıralanmış restoranlarda; kiremitte alabalık, fırında mantar ve güveçte köy peyniri yemelisiniz!

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

22-Sapanca 

sapanca

Burası Neresi? Adapazarı’na bağlı Sapanca, göl ve dereleriyle ünlü olup son zamanlarda turizm açısından oldukça gelişmiştir. Doğanın kucağına kendinizi atabileceğiniz huzur dolu bir gezi planı yaparak hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

Etrafı ormanla çevrili Sapanca Gölü, kıyısında barındırdığı bitki çeşitliliği ile suyunun maviliği birleştiğinde ortaya çıkan görüntü kartpostalları aratmıyor. Her iki yanının ağaçların sıralandığı yolları desen, çınar ağaçları  ve sebze meyve bahçeleri ile bir bütünlük kazanıyor. Yol insanı götürdükçe götürüyor bir sonsuzluğa adeta.

Burada gezebileceğiniz Kırkpınar ve Kurtköy beldeleri, piknik alanları ve alabalık çiftlikleri ile rağbet görmektedir. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyüp bolca temiz oksijeni ciğerlerinize doldurun derim. Nerede bulacaksınız böylesi güzel havayı başka yerde.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

23-Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı 

manyas kuş cenneti

Burası Neresi? Balıkesir’de bulunan, Türkiye ve dünya önemli kuş yaşam alanları arasında en önemlilerinden biri olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, 1959 yılında milli park statüsünü almıştır. 24 bin 47 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş park; uluslararası önem taşıyan Avrupa Diplomasının en üst kategorisi “A Sınıfı Diploma” ile ödüllendirilmiştir.

266 kuş, 118 bitki ve 23 balık türünü barındıran Manyas Kuş Cenneti, Afrika’dan, Avrupa ve Asya’ya göç eden kuşların göç yolu üzerinde bulunması sebebiyle pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı ve yaban ördeği gibi birçok çeşit yaşamaktadır.

Neden Gitmeliyim? Park içerisinde bulunan müzedeönemli kuş türlerini yakından inceleme ve bilgi alma şansına sahipsiniz. Ayrıca en can alıcı noktası gözetleme kulesi! Kulenin tepesine çıkarak kuş türlerini bu şekilde de inceleyebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum62JR+Q3 Kuşcenneti, Bandırma/Balıkesir

saat ikonu08:00-17:00

para-ikonu Yetişkin: 10 TL / Öğrenci: 5 TL

**Hazırlamış olduğumuz listenin sonuna geldik. Bursa hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza bakmak isterseniz aşağıdaki alternatiflere göz atabilirsiniz. Yazımızı geliştirmek için yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Bu İçerikler Dikkatinizi Çekebilir!

Yorum yapın

Bizi Takip Edin