balıkesir

Ülkemizin en sevilen popüler tatil yerlerine ev sahipliği yapan Balıkesir, her yıl yaz aylarında yüz binlerce tatilciyi ağırlayarak keyifli bir ortam sunuyor.

Deniz-kum ve güneşin keyfini çıkartırken bir yandan da kültürel değerler hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Balıkesir gezi listemize geçmeden çay ve kahvelerinizi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Epey uzun sürecek bir okuma sizleri bekliyor…

Bir tarafı Marmara Denizi, diğer bir tarafı Ege’nin berrak sularıyla kaplı kent, cennet doğa güzellikleri ve mavi bayraklı plajlarıyla nefis bir tatilin kapılarını aralıyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan yazımıza geçelim… İşte Balıkesir’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden oluşan kapsamlı listemiz;

Balıkesir Merkez

 1. Manyas Gölü ve Kuş Cenneti

manyas kuş cenneti

Balıkesir’in dünyaca ünlü kuş yaşam alanlarından biri olan Manyas Kuş Cenneti, 1975 yılında Avrupa Konseyi tarafından ‘’A Sınıfı Diploma’’ ile ödüllendirilmiş bir milli parktır. 24 bin hektarlık alan üzerine kurulu parkta Afrika’dan, Avrupa ve Asya’ya göç eden onlarca çeşitte kuş türünü görebilmeniz mümkün.

Özellikle de pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ve diğer ötücü kuşlar, park içerisinde yer alan ağaçlar ve sazlar üzerine yapılan büyük kuluçka kolonilerini barındırıyor. Toplamda 266 kuş türünün yaşadığı Manyas Kuş Cenneti’nde yer alan kuş gözetleme kulesinden dürbünle gözlem yapabilme imkanınız da var.

2. Hisaralan Kaplıcası

hisaralan kaplıcası

Balıkesir’in doğal termallerinden biri olan Hisaralan Kaplıcası, Sındırgı ilçe merkezine 20 kilometre mesafede yer alan Hisaralan Köyü’nde yer almaktadır. Radyoaktivite özelliği taşıyan kaplıca suyu sodyum bikarbonat içermektedir. Özellikle de ağrılı hastalıklar olarak bildiğimiz romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına şifa olmaktadır.

3. Yazören Mağarası

yazören mağarası

Balıkesir’in doğa güzelliklerinden biri olan Yazören Mağrası, uzun yıllar sonra keşfedilmiş etkileyici gezi noktalarından biri. Savaştepe’ye bağlı Yazören Köyü’nde bulunan mağaranın dikkat çeken özelliklerinden biri ise özellikle kış ve bahar aylarında içerisinde yer alan suların akış değiştirmesi.

4. Güre Gelinçamı Piknik Yeri

güre gelinçamı piknik yeri

Güre Köyü’ne 3 km. mesafede yer alan piknik alanı, şehrin doğayla iç içe alanlarından biri. Balıkesir’e gelen turistlerin sık sık ziyaret ettiği Güre, özellikle yerli halkın doğal güzellikler arasında huzurlu vakit geçirmek için tercih ettiği yerlerden olmasının yanı sıra kolay bir ulaşıma da sahip. Ayrıca bölgede her yıl yapılan Sarıkız etkinlikleri de yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.

5. Susurluk Kaplıcaları

susurluk kaplıcaları

Balıkesir, termal turizm açısından önemli şehirlerimizin arasında yer alıyor. Şehirde bulunan Susurluk Kaplıca sularının; felç, kırık-çıkık, kadın hastalıkları, romatizma, nevrit, polinevrit ve nevralji gibi hastalıklara iyi geldiği biliniyor. Şehirdeki termal su bakımından zengin Susurluk Kaplıcaları’nın yanı sıra Emendere, Hisaralan, Güre ve Derman Kaplıcaları’na da giderek sağlıklı bir tatil geçirebilirsiniz.

6. Bandırma Kuş Cenneti

Bandırma kuş cenneti

Bandırma’ya 19 kilometre, Balıkesir’e 85 kilometre mesafede bulunan kuş cenneti, ilk olarak doğa bilimci Curt Cosswig ve eşi Leonore tarafından 1 Nisan 1938 tarihinde keşfedilmiş. Bu kuş cenneti, ülkemizdeki milli parkların en küçüğü olmasına rağmen en çok ziyaretçiyi çekendir.

Bandırma Kuş Cenneti’nde, 1975 yılına kadar 138 kuş türü tespit edilirken, farklı zamanlarda yapılan sayımlarda ise 255’e kadar çıkan kuş türü bulunmuştur. Milli parkta her yıl 66 kuş türü kuluçka topluluğuna katılırken, geri kalanlar ise göç döneminde buraya uğramaktadır.

7. Balıkesir Saat Kulesi

balıkesir saat kulesi

Şehrin merkezinde bulunan Saat Kulesi, 1827 yılında yapılmış. 5 katlı olup, yapısı itibariyle Galatasaray Kulesi’ne benzetilmektedir. 1897 yılında deprem sonucu yıkılmış, daha sonra 1901’de Ömer Ali Bey tarafından tekrar yaptırılmıştır. Saat Kulesi, Osmanlı mimarisinin bir örneğini teşkil ediyor.

Müzeler

8. Bandırma Müzesi

Bandırma Müzesi

Bandırma Müzesi’nin yapımına, Bandırma Müze Yaptırma ve Yaşatma Derneği aracılığıyla Bandırma halkı tarafından başlanmış ve 1995 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. 1995 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı’nca inşasına devam etti ve sergi düzeni tamamlanarak 21 Haziran 2003 tarihinde ziyarete açıldı. Müzede; Daskyleion Kazısı, Kyzikos Antik Kenti, ve civarından gelen eserler sergileniyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

9. Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi

Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi

Balıkesir’in Gönen ilçesinde yer alan Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi, Gönen Termal Tesisleri’nin hemen yanında, üstü örtülü bir alanda yer alıyor. Müzede; Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ait taş eserler teşhir ediliyor.

Giriş ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00-19:00, Kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

10. Kuva-yi Milliye Müzesi

Kuva-yi Milliye Müzesi

Müze binası, 1840’da Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak inşa edilmiştir. Bina, 1919 İzmir’in işgalinden sonra uzun yıllar II. Kolordu Komutanlığı’na karargah olarak hizmet vermiştir. 1947-1988 yılları arasında ise belediye hizmet binası olarak kullanılan yapı restore edilerek, 1996’da müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Müze 2 kattan oluşuyor. Zemin kat Balıkesir’de Kuva-yi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş kahramanlar ve Mustafa Kemal Atatürk için düzenlenmiş. Ayrıca Kuva-yı Milliye’yi kuran kahramanların ve kongrenin kararları, bu kahramanların kişisel eşyaları, fotoğrafları ve Atatürk ile eşi Latife Hanım’ın balmumu heykelleri de bu katta bulunuyor.

Müzenin ikinci katında ise; şehirdeki tarih öncesi dönemlerden başlayarak günümüze kadar kesintisiz devam eden, şehrin binlerce yıllık geçmişini yansıtan etnografik ve arkeolojik eserler kronolojik olarak, bulunduğu yerlere göre sergileniyor. Bunun yanı sıra Adramytteion, Antandros, Daskyleion ve Kyzikos antik kentlerinin adının verildiği sergi salonlarında bu kentlerde yapılmış bilimsel ve kurtarma kazılarında bulunan eserler yer alıyor.

Giriş Ücreti: 5 ₺

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11. Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık’ın ilk kilisesi olan Taksiyarhis’in, 3 ayrı dönemi olduğu tahmin ediliyor. 15. yüzyıldan itibaren sanatçılar ve mimarlar kilisenin restorasyonuna katkı vermiş ve gelişimini sağlamıştır. Dikkat çeken eserler arasında Hz. İsa’nın hayat hikayesini anlatan mermer önemlidir. İkonlarla donatılan mermeri geçince arka bölümde bulunan apsise gidiliyor.

Binanın ikinci katındaki 16 pencereli, ahşap, “U” şeklindeki üst galeri, kadınlar bölümü olarak yapılmış Gynaikein’dur. Depremden dolayı hasar gören binanın süslemelerinde değişiklikler yapıldığı, duvar bezemelerinden ve resimlerden anlaşılıyor.

1927’den itibaren “Tekel Deposu” olarak kullanıldıktan sonra terk edilen bina, 2012’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek, 2013’de Taksiyarhis Anıt Müzesi olarak Kuva-yi Milliye Müzesi’ne bağlı olarak hizmete açılmıştır.

Giriş Ücreti: ( Müze karta ücretsiz ) 5₺

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında hizmete açık.

12. Saraylar Açık Hava Müzesi

Balıkesir’in Marmara Adası ilçesine bağlı Saraylar Beldesi’nde yer alan müze, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda. 8 bin yıldır mermer üretiminin yapıldığı ada, mermer heykeller sayesinde bir açık hava müzesine dönüşmüş. Bölgede çıkarılan mermerlerin %95’i saf olup, içi kristaldir. İrili ufaklı 60 fabrika ve ocağının bulunduğu beldede üretilen mermerler; Suriye, Ürdün ve Almanya başta olmak üzere çok sayıda yabancı ülkeye ihraç ediliyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00-19:00, kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında kapısı açık.

13. Altınova

altınova

Balıkesir’in popüler tatil beldesi Ayvalık’a bağlı bir yerleşim yeri olan Altınova, yaz sezonunda turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktalarından biri. Huzur içerisinde sessiz sakin bir tatil dileyenler için akla gelen ilk tatil noktalarından biri olmasının yanı sıra doğa güzellikleri ve berrak denizi sebebiyle de çokça tercih edilmektedir.

Eski dönemde şifa kaynağı ve kutsal anlamına gelen Ayazmend ismiyle anılan yerleşim yerine Altınova ismini 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeyi ziyaretinde gördüğü oldukça büyük bir ovayı kaplayan sap sarı buğday başaklarını görmesiyle koyduğu biliniyor.

14. Altınova İskelesi

altınova iskelesi

Yerleşim yeri merkezinde yer alan Altınova İskelesi, beldenin en hareketli noktalarından biri. Akşam saatlerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz tüm kafe ve restoranlar bu noktaya dizilmiş durumda. Hızlı bir akşam geçirebileceğiniz kulüp ve barlar ne yazık ki burada yok.

15. Kum Adası

kuma adası

Altınova’yı ziyaret ediyorsanız Kum Adası’nı görmeyi ihmal etmeyin deriz. Beldenin cennetten bir köşesi olarak tasvir edebileceğimiz Kum Adası, Altınova İskelesi yakınında yer alan doğal bir yarım ada. Kara bağlantısından sahil üzerinde yaklaşık 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Aynı zamanda doğal bir dalgakıran görevi de görüyor.

16. Altınova Plajı

altınova plajı

İncecik kumu ve berrak deniziyle görenleri etkisi altına alan Altınova plajları sizlere sesten gürültüden uzak huzur içerisinde bir tatil imkanı sağlıyor. Balıkesir’in cennet noktalarından biri olmasının yanı sıra Altınova plajları derin olmaması sebebiyle de ailelerin sıklıkla tercih ettiği yüzme noktaları arasında yer alıyor.

17. Küçükköy (Yeniçarohori)

küçükköy

Balıkesir’in Ayvalık kadar ünlü olmayan ama öyle güzel bir yerleşim yeri daha var ki yerli halkın da övgüyle bahsettiği görmeden dönmemenizi tavsiye ettiğimiz beldelerden bir diğeri. Bölgede daha önce yaşayan Rumlardan kalma taş evlerin oluşturduğu mahalleler, şirin sanat galerileri ve kafeler oldukça etkileyici bir ambiyans sunuyor ziyaretçilerine.

Yeni değişimlerle tam bir sanat köyü haline gelen Küçükköy, ‘’Smart Village’’ ‘’Akıllı Köy’’ olma statüsünde ilerliyor. Toplamda 1 saatte gezebileceğiniz köy içerisinde 14 adet sanat galerisi/müze/atölye tarzı yer bulunuyor bir de muhteşem bir doğal bitki örtüsüne sahip. Butik mekanların sırasıyla açıldığı Küçükköy’ün halk arasında bilinen ismi Yeniçarohori… Köyün yakın zamanda Ayvalık’ın Alaçatı’sı olacağı söyleniyor.

18. Çamlık

Denize açılan sokakları ve eski Rum evleri ile mutluluk dolu birkaç saat garantileyen Çamlık, Ayvalık Devlet Hastanesi’nden Sarımsaklı’ya doğru ilerleyen ve Paşa Limanı mevkisine kadar geniş bir alanı kaplayan doğa harikası yerleşim yerlerinden biri. Çamlık beldesinde yer alan her sokağa çiçek isimleri verilmiş sebebi ise her sokakta çiçek kokusu alıyor olmanız.

19. Sarımsaklı

sarımsaklı

Ayvalık’ın en uzun kumsala sahip beldesi Sarımsaklı, bölgede girebileceğiniz en temiz su ve yumuşacık kumuyla ünlü. Sarımsaklı beldesinde yer alan çay bahçeleri, canlı müzik mekanları ve dondurmacılarda keyifli saatler geçirebileceğiniz de aşikar.

Sarımsaklı’da konaklıyorsanız ve gece eğlencesi arıyorsanız da beldenin ünlü ve ferah bir gece kulübü bulunuyor. Ayvalık’ın diğer beldelerine oranla eğlencenin bir tık daha fazla olduğu, denizin ise harika olduğu bir konaklama adresi arayanlar için Sarımsaklı bölgenin değişmez seçeneklerinden biri olarak gösteriliyor.

20. Ayvalık

ayvalık

Ayvalık, Türkiye’nin pek çok bölgesiyle bakir kalabilmiş doğal cennetlerinden biri.  Burada doyasıya bir gezi ve tatil planı yapma telaşındaysanız 1 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederiz. İlçede Kaz Dağları mı dersiniz, her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Şeytan Sofrası mı dersiniz yoksa mavinin her tonunu görebileceğiniz birbirinden güzel plajlar mı dersiniz bilinmez… Ancak pek çok gezi noktası olduğu aşikar.

Midilli Adası manzaralı bu cennet, sizlere pek çok yönden iyi gelecek harika bir tatil vaat ediyor. Ayvalık pek çok beldede kalan turistlerin toplanma noktası da diyebiliriz. Pek çok kişi daha küçük yerleşim yerlerinde konaklayıp, Ayvalık’ı bir eğlence ve gezi noktası olarak da kullanabiliyor. Bu sebeple de ilçe alışverişin ve tekne turlarının nabzını tutar hale gelmiş. Diğer yandan meşhur Ayvalık tostçuları ve doğal sabun ve zeytinyağı sunan dükkanlarda burada yer alıyor.

21. Şeytan Sofrası

şeytan sofrası

Ayvalık’a gelip de Şeytan Sofrası’nda günü batırmadan dönen kişi sayısı oldukça azdır. Ayvalık adaları ve Midilli Adası’na karşı nefis bir manzara eşliğinde, gökyüzünde turuncunun hemen her tonunu görebileceğiniz Şeytan Sofrası yerli yabancı turistlerin her yıl akın ettiği gezi noktalarından biri.

Şeytan Sofrası’na dair bir de efsane var ki şöyle; Cennetten kovulan şeytan tam da buradan karşı kıyıya geçmeye çalışırken ayak izini burada bırakmış. Günümüzde tepede yer alan küllenmiş lav birikintisi şeytanın ayak izi olarak kabul ediliyor.Yine rivayete göre şeytanın ayak izlerinden biri Midilli Adası’nda diğeri de Şeytan Sofrası’nda bulunuyor.

22. Cennet Tepesi

cennet tepesi

Şeytan Sofrası kadar ünü tüm dünyayı sarmasa da büyüleyici manzarasıyla gün batımının keyfini çıkarabileceğiniz diğer bir gezi noktası da Cennet Tepesi… Uğramanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz tepe, Ayvalık’ın Armutçuk bölgesinde yer alıyor. Birkaç yıl içerisinde belediye başkanı tarafından düzenlenen ve mesire alanına dönüştürülen tepe şimdi eşsiz manzara eşliğinde çayını yudumlamak isteyenler için parmakla gösterilen yerlerden biri.

23. Kozak Yaylası

kozak yaylası

Drone ile izlendiğinde uçsuz bucaksız kısa ağaçlara ev sahipliği yapan Kozak Yaylası, Balıkesir’in harika doğa güzelliklerinden biri. Bergama- Ayvalık mevkii arasında konumlanan yayla, fıstık çamı ormanlarıyla kaplı ülkemizin nadide yerlerinden biri. Bir kısmı İzmir sınırları içerisindeyken diğer kısmı da Balıkesir’e ait.

24. Mosko Adası Koyu

Ayvalık’ın daha önce çok bilinmeyen yerlerinden olan Mosko Adası, sahip olduğu olağanüstü doğal güzellikleriyle son yıllarda adını duyurmuş ve turist akınına uğramış. Ancak buna rağmen adanın doğası ve sakinliği güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Koyun suyu çok sıcak değilse de nisan ayından ekim ayına kadar denize girebilirsiniz.

Burada konaklayabilecek bir otel bulunmasından dolayı tatil için erken rezervasyon yapmanızı öneririz. Geç kalmışsanız da Ayvalık-Cunda’da bulunan birçok konaklama tesisinde rezervasyon yaptırarak eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

25. Adalar Doğal Tabiat Parkı

ayvalık adaları tabiat parkı

İrili ufaklı toplam 22 adadan oluşan Ayvalık Adaları’nın 20’sini kapsayan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı,  Kuzey Ege’nin doğası ve tarihiyle en değerli bölgesi olarak gösterilmektedir. 1995 yılında Tabiat Parkı ilan edilen bölgede pek çok mini ekosistemler ve endemik bitkiler barındırmaktadır.

26. İlk Kurşun Tepesi

Balıkesir Ayvalık ilçesinde yer alan İlk Kurşun Tepesi, Cumhuriyet döneminde düşmana atılan ilk kurşunun anısına yaptırılmış turistik bir gezi noktası. Yüksek bir konumda yer alan tepeyi, eskiler ‘’İlyas Peygamber’’ olarak da anmaktadır.

27. Badavut Plajı

badavut plajı

Ayvalık’ın sevilen plajlarından biri Badavut Plajı… Ayrıca bölgenin en temiz suyuna ve dalgasız denizine sahip bir doğal plaj. Altın renkli kumları ve Ayvalık’ın pek çok popüler gezi noktasına yakınlığıyla sıklıkla ziyaret edilen plaj, Sarımsaklı’ya 5 kilometre mesafede yer alıyor.

Giriş Ücreti: 30 ₺

28. Duba Plajı

Diğer adıyla Belediye Plajı olarak bilinen Duba Plajı, Ayvalık’ın en kalabalık plajlarından biri olarak gösterilir. İşletmesi Ayvalık Belediyesi tarafından yapılan halk plajı her yıl yerli yabancı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Plajın avantajlarından biri ise Ayvalık merkezden otobüs, taksi dolmuş ve minibüslerle oldukça rahat ulaşım sağlanabilmesi. Toplu taşıma ile uğraşmak istemeyenler için ise çok da kısa olmayan bir yürüyüş deneyimi sunuyor.

Giriş Ücreti: 20 ₺

29. Paşa Koyu

paşa koyu

Şeytan Sofrası eteklerinde Ayvalık’ın en güzel kesiminde yer alan Paşa Koyu, berrak denizi ve yer yer sığılaşmasıyla ünlü bir koy. Koyda yer alan deveyi andıran enteresan kayalık ise en dikkat çekici oluşumlarından biri. Diğer yandan koyda yer alan diğer bir ilginçlikte Sarımsaklı Plajı’na giden doğal su yolu… Görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti: 25 ₺

30. Cunda Adası

cunda adası

Dar sokakları, tarihi Rum evleri ve Arnavut kaldırımlarıyla sizleri Ayvalık’ta bambaşka bir yolculuğa çıkaracak Cunda ( Alibey Adası ), ilçenin sosyetik semti olarak da anılıyor. Cunda sokaklarında dolaşmak, her renkten çiçeklerle süslenmiş taş ev kafelerde bir şeyler içmek ve bol bol resim çekilmenin keyfi bambaşka…

Girit mutfağından pek çok lezzeti tadacağınız ve en güzel sakız dondurmasını tadacağınız Cunda, eski Rum evlerinden çevrilme otelleriyle de pek çok kişinin beğenisini kazanıyor. Adada gezilecek yerler için birkaç saatinizi ayırmanız da yeterli.

31. Aşıklar Tepesi

aşıklar tepesi

Ayvalık’ta gün batımını izleyebileceğiniz ve bölgeyi kuş bakışı farklı farklı noktalardan görebileceğiniz 3 ayrı tepe bulunuyor. Bunlardan biri Şeytan Sofrası diğeri Cennet Tepesi ve Aşıklar Tepesi…  Adanın simgesi haline gelmiş Aşıklar Tepesi’nde , Agios Yannis Kafesi’nde ait kafe işletmesinde çay kahve eşliğinde muhteşem gün batımı manzarasının tadını çıkarın. Aşıklar Tepesi’nde Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Agios Yannis Kilisesi gibi turistik ziyaret noktaları da yer alıyor.

32. Tımarhane Adası

tımarhane adası

Cunda Tımarhane Adası, Çamlık koyundan hareketle Şeytan Sofrası güzergahı üzerinden devam edildiğinde karşınıza çıkan bir gezi noktası. Bir dönem Rumların yaşadığı Cunda’da alkolikler ve akli dengesi bozuk insanlar, Tımarhane Adası’na götürülüp burada bırakılırmış. Bu cezalandırma yöntemi, adaya Tımarhane isminin verilmesini sağlamış.

Adanın dikkat çeken özelliklerinden biri de tepesinde yer alan ilginç şekillerdeki kayalıkların rüzgar ile birlikte garip uğultular ve sesler çıkartması. Adada yer alan tek yapı ise küçük bir taş manastır. Taş manastırın olduğu konumda ise muhteşem bir manzara sizleri bekliyor.

33. Ortunç Koyu

ortunç koyu

Cunda Adası’nın en nezih ve en güzel köşelerinden biri de Ortunç Koyu… Balıkesir’in en güzel koylarından biri olarak gösterilen koy, adanın batısında yer alıyor. Mavi bayrak kazanan Ortunç Koyu’na ait plaja giriş ücretleri biraz pahalı olsa da koyun güzelliği ve işletme performansı bu fiyata değer nitelikte. Ortunç Koyu’nda kamp yapabileceğiniz alanların yanı sıra 35 ayrı dalış noktası da mevcut.

Ortunç Koyu Giriş Ücreti: 40 ₺

34. Patrika Plajı

patrika plajı

Cunda’da Ortunç’tan sonra en sık ziyaret edilen yüzme noktası Patriça Plajı… Sığ ve kum denize sahip plaj, çocuklar içinde oldukça elverişli bir yüzme keyfi sunuyor. Patriça çevresinde iki adet plaj işletmesi bulunuyor. Biri Bıyıklı’nın Yeri diğeri ise Minas Beach…

Bıyıklı Plaj Girişi Ücreti: 20 ₺

Mina Beach Giriş Ücreti: 20 ₺, Localar: 150 ₺

35. Çataltepe Plajı

çataltepe plajı

Cunda’daki çoğu plajdan daha az popülerliğe sahip olsa da bize göre adanın en güzel plajı olabilir Çataltepe… Berrak ve sığ denizi pek çok plaja nazaran keyifli saatler sunuyor ziyaretçilerine. Şezlong ve şemsiye kiralaması da çoğu plajdan daha ucuz.

Giriş Ücreti: 10 ₺

36. Erdek

erdek

Balıkesir’in denize kıyısı olan ilçelerinden birisi olması sebebiyle turistik bir cennet haline gelen Erdek, şehrin diğer tatil beldelerinden Marmara Denizi üzerinde yer alması sebebiyle ayrılır. 5 binlik yıllık tarihiyle pek çok tarihi gezi noktasına da sahip yerleşim yeri sahip olduğu antik kentler ve doğal güzellikleriyle de her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

37. Kapıdağ Yarımadası

kapıdağ yarımadası

Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir’i ziyaret eden herkesin mutlaka keşfetmesi gereken güzelliklerden biri. Erdek’e bağlı yarımada Marmara Denizi’nin en temiz kıyılarına sahip bakir doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Erdek’te tatil planlıyorsanız Kapıdağ Yarımadası’na ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

38. Çuğra Plajı

cuğra plajı

Erdek’in en popüler plajı Çuğra Plajı… İlçe merkezine yakınlığı, dalgasız sığ denizi, palmiye ağaçlarıyla çevrili doğası ile bölgenin sık ziyaret edilen plaj işletmeleri arasındadır. Mavi bayrak sahibi plajın altın rengindeki kumsalı ve sığ oluşu çocuklu ailelerinde sıklıkla ziyaret etmesine olanak sağlamaktadır.

39. Ocaklar

ocaklar

Erdek’in merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Ocaklar, ilçenin en güzel gezi noktalarından biri olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Doğası ve muhteşem kumsalıyla göz dolduran güzelliklere ev sahipliği yapan Ocaklar, Kapıdağ Yarımadası’nın batı ucunda yer alan sahil boyunca dizili mekanları ile ünlü bir yerleşim yeridir.

40. Edremit

edremit balıkesir

Yaz aylarında huzurlu bir tatil arayışında olanların tercih ettiği tatil beldelerinden biri Edremit, Balıkesir’in üçüncü büyük ilçesidir. Marmara Bölgesi’nin güneyinde yer alan belde, Edremit Körfezi’nden 8 kilometre içeride yer almaktadır. Zengin ve köklü tarihiyle Edremit, pek çok gezi noktasına da ev sahipliği yapmaktadır.

41. Kazdağı Milli Parkı

kazdağları milli parkı

Dünyanın oksijen zengini 2. bölgesine kaynak sunan Kaz Dağları Milli Parkı, Edremit’e bağlı Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri. Park içerisinde yer alan şelaleler keyifli saatler sunduğu gibi tesis içerisinde piknik yapabileceğiniz ve yeşilin her tonunu görme imkanı sunabileceğiniz alanlar da mevcut.

Dağ zirvelerine tırmanmak isterseniz ise özel rehber tutma şartınız var. Diğer yandan parkta tesisin belirlediği alanlarda kamp yapmanız da serbest. Parkta giriş yapma şeklinize göre fiyatlarda şekilleniyor.

Şahıs Girişi: 7₺

Otomobil ile Giriş: 21₺

Çadırla Kamp Alanı Girişi: (1-4 kişi arası): 15₺

42. Sütüven Şelalesi

sütüven şelalesi

Sarıkız Dağı yamaçlarından akan pınarlar, deniz doğru devam ettikçe dereleri ve şelaleleri oluşturuyor. Edremit Körfezi manzarasına sahip Sütüven Şelalesi de bu şelaleler içerisinde en güzeli. Zeytinli Köyü’ne 6 dakika mesafede yer alan şelale, 17 metre yükseklikten gürül gürül akan suyuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Özellikle yaz aylarında pek çok kişinin ziyaret ettiği Sütüven Şelalesi’ni gördükten sonra az ilerisinde yer alan Hasanboğuldu Göleti’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

43. Şahindere Kanyonu

şahindere kanyonu

Edremit’in cennet köşelerinden biri olarak tarif edebileceğimiz Şahindere Kanyonu doğa yürüyüşlerinin, keyifli pikniklerin ve muhteşem fotoğraf çekimlerinin yapıldığı şahane bir gezi noktası. Gelişmiş florasıyla 800’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan kanyon aynı zamanda bir oksijen deposu.

Giriş Ücreti: 3₺

44. Akçay

akçay

Kaz Dağları’na yakın oluşu ve muhteşem tabiatı ile Akçay, Balıkesir’de hem kafanızı dinleyebileceğiniz hem de deniz ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz harika bir gezi noktası. Halk arasında özellikle astım hastalarının şifa bulduğu yer olarak bilinen Akçay’da soğuk su zenginlikleri ve faydalı termal sular sizleri bekliyor.

45. Akçay Altınkum Plajı

altınkum plajı

Zeytinli Belediyesi’nin geliştirilmelerinden sonra muhteşem bir yüzme noktası haline getirilen Akçay Altınkum Plajı, ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz gezi noktalarından biri.

46. Altınoluk

altınoluk

Yazlık evleri ve taş plajlarıyla ünlü tatil beldesi Altınoluk, Edremit’e yarım saat uzaklıkta yer alan yazlık yerlerden biri. Bölgeye gelen tatilciler uzun yıllardır yaz aylarını burada kendi evlerinde geçiriyor. Özellikle İstanbul’dan pek çok yazlıkçının her yaz akın ettiği beldeye, yerli yabancı turistler de sık sık ziyaret ediyor. Assos, Çanakkale ve Küçükkuyu gibi tatil beldelerine yakınlığı sebebiyle de gezginlerin uğrak noktası Altınoluk’u ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

47. Burhaniye

burhaniye

Kaz Dağları ve Madra Dağı arasında harika bir konumda yer alan Burhaniye,  doğa güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir tatilin kapılarını aralıyor. Antik kentleri, Ören yerleri ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir yerleşim yeri olan Burhaniye’nin kilometrelerce uzunluktaki ince kumlu doğal plajları da mutlaka görmeniz gereken gezi noktaları arasında.

48. Ören Halk Plajı

ören plajı

Her yıl binlerce yerli yabancı turist ağırlayan Balıkesir’in sevilen tatil beldesi Ören, sığ denizi ve yumuşacık kumsalı ile sık sık ziyaret edilen yerleşim yerlerinden biri. Pek çok pansiyon, otel, restoran ve gece kulübü tarzı işletmelere ev sahipliği yapan belde, biraz huzur biraz da eğlence arayışında olanlar için tercih edilesi bir tatil yeri.

49. Gömeç

gömeç

Sessiz sakin kalabalıktan uzak bir tatil arayışında olanlar için Gömeç, Balıkesir’in en meşhur tatil beldelerinden biri. Burhaniye ve Ayvalık’a komşu belde, ünlü yazlık siteleri, doğa güzellikleri ve hayranlık uyandıran koylarıyla ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bir başka yerleşim yeri.

50. Atatürk Kayalıkları

atatürk kayalıkları

Gömeç’te, Atatürk Kayalıkları ismini alan öyle bir doğal oluşum var ki görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz gezi noktalarından biri. Atatürk’ün yan profilini andıran kayalar sanılanın aksine tamamı ile doğal olarak şekillenmiş bir dağı oluşturuyor. Gömeç’e ana yol üzerinden giderken ‘’Atatürk Kayalıkları İzleme Noktası’’ tabelalarını takip ederek ulaşabileceğiniz bu görüntü, gün doğumunda apayrı gün batımında ise bambaşka tonlarda bir Atatürk profili sizleri bekliyor.

51. Güvercin Koyu

güvercin koyu

Gömeç’in en meşhur koyu diyebileceğimiz Güvercin Koyu, mavi bayrak kazanmış deniziyle mutlaka uğramanız gereken bir yüzme noktası. Dalgasız ve sığ bir deniz sahip plaj, Artur Tatil Sitesi’nin en popüler işletmesi. İçerisinde pek yeme içme ve duş ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar da mevcut.

Giriş Ücreti ise bir şezlong ve şemsiye: 25 ₺

52. Yedi Şehitler Anıtı

Yedi Şehitler Anıtı

Gömeç ilçesinin denize eğik bir sırtı üzerinde konumlanan Karaağaç Köyü’nde hakim bir tepede yer alıyor. Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarında Yunan gemilerinden açılan ateşle şehit düşen Türk askerleri bu bölgeye defnedilmiş. Turistler şehitliğe uğrayarak dua ediyor.

53. Martı Koyu

martı koyu

Gömeç’in ünlü tatil köyü Artur’a ait diğer bir koy da Martı koyu… Beldenin mavi bayraklı plajlarından biri olan koy zaman zaman dalgalı olmasına rağmen oldukça berrak bir suya sahip.

54. Avşa Adası 

avşa adası

Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir’e bağlı Avşa Adası, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle sıklıkla ziyaret edilen tatil noktalarından biri. Oldukça hareketli saatlere ev sahipliği yapan ada özellikle yaz ayları yüzlerce kişinin ziyaretine uğrar. Avşa Adası’nın en meşhur ürünleri arasında kendi üzümlerinden üretilen şarapları vardır. Adada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında tarihi ve doğa güzellikler sizleri bekliyor.

55. Yiğitler Köyü

yiğitler köyü

Avşa Adası’nın en fazla turist ağırlayan yerleşim yeri Yiğitler Köyü… Ada merkezine 2 kilometre mesafede yer alan köy, huzurlu atmosferi ve 2 kilometrelik kumsalı ile görenleri etkisi altına alan bir gezi noktası. Muhteşem doğasıyla göz dolduran köy çevresinde adanın sık sık ziyaret edilen plajlarından Altınkum Plajı, Kadınlar Plajı ve Tavşanlı Plajı yer alıyor.

56. Türkeli Köyü

türkeli köyü

Bir dönem Rumların yaşadığı Türkeli Köyü, adanın batısında yer alan kıyı ovasının üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri. Köyde adanın tarihine ilişkin ipuçları veren oldukça eski bir manastır kalıntısı da mevcut. Geçmişte köy halkı geçimini şarapçılık ve balıkçılıkla sağlıyorken turizmdeki artış sebebiyle balıkçılık faaliyetleri azalmış, şarapçılığı ise hala sürdüren aileler var.

57. Manastır

Türkeli Köyü, Manastır mevkiinde yer alan tarihi Hagios Georgos Manastırı, 1628 yılında yapıldığı bilinen koruma altındaki bir tarihi eser. Adanın en eski yerleşim yerleri alan Yiğitler, Türkeli ve Manastır mevkiilerinden yürüme mesafesinde yer alan manastırın Rum ve Bizans mimarilerinden etkilendiği aşikar.

58. Altınkum Plajı

altınkum plajı

Altınkum, Avşa Adası’nın en sık ziyaret edilen yüzme noktası. Altın sarısı kumsalı ve berrak deniziyle oldukça sevilen plajın en sevilen özelliği ise denizinin sığ olması. Bu sebeple de çocuklu ailelerin ilk tercihi haline gelmiş. Diğer yandan plajın olduğu bölgede yer yer gazino ve restoranlar bulunmaktadır. Bu noktalarda yeme içme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Avşa Belediyesi tarafından işletilen plaja giriş ücreti alınmazken şezlong ve şemsiye kiralamak isteyenler için 10 ₺ gibi bir ücret talep edilmektedir.

Balıkesir’de gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.