Ayvalık

Hap niteliğinde bilgiler

Şehir Hakkında: Balıkesir ilinin en güzel tatil beldelerinden Ayvalık, gittiğinizde görmeniz gereken pek çok yere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a yakınlığıyla da çok fazla tercih edilen tatil noktalarından biri olan Ayvalık, doğal güzellikleri ve sosyal yaşantısıyla tatillerin vazgeçilmezi. Ayvalık, 68 binlik nüfusa sahip olsa da -genellikle yaz aylarında- turistler tarafından da fazla ziyaret edildiği için oldukça kalabalık oluyor.

Kaç Günde Gezilir? Ayvalık’ı 3 günde gezmek mümkün ancak yaz tatili için gitmeyi düşünüyorsanız, sizin planlarınıza göre bu durum değişebilir. 🙂

Gidilecek En iyi Zaman? Yaz aylarında çok sıcak olsa da, gidilecek en iyi ve en popüler zaman bu tarihlerdir.

Şehir İçi Ulaşım: Ayvalık’ta şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz araçlar; motor, taksi, dolmuş ve belediye otobüsleridir. Motorları, Ayvalık’tan Cunda adasına gitmek için kullanabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin! Ayvalık sokaklarında gezinin ve meşhur Ayvalık tostunu yiyin. 🙂 Birbirinden güzel plajlarında güneşlenin, adalarını yeniden keşfedin…

*Ayvalık Gezilecek Yerler Videosu

*Ayvalık Gezilecek Yerler Haritası

*Ayvalık Gezilecek Yerler

-Simgesel Yapılar

1.Tarihi Değirmenler

Tarihi Değirmenler

Burası neresi? Ege Bölgesi’nde bulunan tatil beldelerinin en bilindik temsilcileri de tarihi yel değirmenleri. Bodrum’un, Çeşme’nin değirmenleri her ne kadar daha çok bilinse de, Ayvalık Cunda Adası’nda bulunan tarihi değirmenler de gün geçtikçe daha da bilinmeye başlıyor ve Ayvalık gezilecek yerler listesinde bir numarayı alıyor.

Cunda Adası’nda 3 tarihi değirmen bulunuyor. Bunlardan birisi; özel bir işletme tarafından restore edilerek restoran ve şarap evine dönüştürülmüş. İkinci değirmen ise; günümüzde Rahmi Koç tarafından restore edilerek kurulan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bitişiğinde bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Restore edilen değirmen, adanın en bilinen simgelerinden biri haline gelmiş. Diğer değirmenle ilgili ise herhangi bir çalışma yapılmadığından atıl bir biçimde duruyor. Ancak tarihi dokusunu kaybetmediği ve manzarası harika olduğu için, en çok ziyaret edilen ve fotoğraf çekilen değirmenlerden biri.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, 10405 Ayvalık/Balıkesir

-Müzeler

2.Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Burası neresi? Cunda’da bulunan eski bir kilise olan Agios Yannis Kilisesi, mübadele dönemiyle birlikte yıkılacak hale geldiğinden, Rahmi Koç tarafından satın alınıp, restore edilerek 2007 yılında Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve müze haline getirilmiş. Eski devlet adamı ve diplomat Necdet Kent’in bağışladığı kitaplarla oluşturulan kütüphane, geniş bir koleksiyondan oluşuyor.

Neden gitmeliyim? Bu değerli kitaplığın yanında, mekanın en çok sevilen özelliklerinden birisi de harika bir manzaraya sahip olan kafesi. Hakim tepeden Cunda Adası’nı seyredebileceğiniz kafe, günün yorgunluğunu atıp, hoş vakit geçirebilmeniz için Ayvalık’ın en güzel noktalarından.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal Mahallesi, Agios Yaninis Kilisesi, 10405 Ayvalık/Balıkesir

09:30 – 17:30

giriş ücretiÜcretsiz

3.Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Burası neresi? Burası aslında 1873 yılında yapılan Taksiyarhis Kilisesi. 1944 yılında yaşanan büyük deprem sonrası kendi haline bırakılan kilise, bakımsız bir haldeyken, Rahmi Koç tarafından satın alınarak restore sürecine girmiş.

Neden gitmeliyim? Restorasyon sonrasında, 2014 yılında açılan yapı, müze olarak hizmet vermeye başlamış. Rahmi Koç’un koleksiyon ürünlerine yer verilen müzede gezerken, hem kilisenin eski dokusunu hissedecek, hem de sergilenen koleksiyonun şahaneliğini seyredeceksiniz. Ayrıca Ayvalık’ın diğer müzelerini merak ediyorsanız, Ayvalık Tarihi Yerler yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal Mahallesi, Şeref Sk., 10405 Ayvalık/Balıkesir

10:00 – 19:00 **Pazartesi kapalı

giriş ücretiYetişkin: 5 TL / Öğrenci: 2 TL

-Meydanlar/Popüler Sokaklar

4.Ayvalık Sokakları

Ayvalık Sokakları

Burası neresi? Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın cıvıl cıvıl görüntüsünün yanında tarihi ruhunu da hissedebileceğiniz harika bir atmosfere sahip. Daracık ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollarında yürürken Ayvalık’ı keşfedebilirsiniz. Rum ustaları tarafından yapılan evler, genellikle sarımsak taşından inşa edilmiş. Günümüzde bazıları restore edilerek butik otele, kafeye dönüştürülse de pek çoğu hala konut olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Neden gitmeliyim? Sokaklarda yürürken renkli renkli çiçekleri ve sizden kaçmayan sokak hayvanlarını görünce yüzünüzde ister istemez bir gülümseme oluşuyor. Çeşit çeşit dükkanlar ve kafelerin bulunduğu sokaklarda yürürken, ruhunuzu dinlendirebilir, cumartesi günleri kurulan antika pazarından ve perşembe günleri kurulan perşembe pazarından harika alışverişler yapabilirsiniz.

Kaçırmayın! Günün yorgunluğunu atmak için mavi – beyaz dekor konsepti, harika el yapımı pastaları ve antikalarıyla meşhur Cafe Caramel’de kahvenizi yudumlamayı unutmayın!

5.Macaron Sokağı

Macaron Sokağı

Burası neresi? Ayvalık sokakları arasında en popüler olanı da Macaron Mahallesi. Ayvalık’ın en güzel sokaklarına sahip Macaron, Ayvalık merkezdeki Migros’un hemen arka kısmında kalıyor. Macaron Mahallesi’nin en bilindik yeri ise meşhur Macaron Kahvesi. Macaron Konağı’nın hemen ilerisinde yer alan kahve, yanındaki işletmelerle beraber sokakta harika bir ambiyans oluşturmuş durumda.

Neden gitmeliyim? Yolun üstüne atılmış renkli renkli ahşap sandalyelerle insanın içini açıyor. Sokak özellikle öğlen saatlerinde, tıklım tıklım doluyor. Kahvenin hemen karşısındaki fırından taze taze çıkmış bir poğaça alıp, Macaron Kahvesi’ne oturup çay içmenin keyfi ise bambaşka.

Kaçırmayın! Eğer denemediyseniz meşhur bademli muhallebisini de denemenizi tavsiye ederiz. 🙂

-Ulusal ve Milli Parklar

 6.Ayvalık Adalar Doğal Tabiat Parkı

ayvalık adaları tabiat parkı

Burası neresi? Ayvalık Adaları Tabiat Parkı denildiğinde aklınıza ilk olarak, ormanlık bir alan gelmiş olabilir. Ancak tabiat parkı alanı, Ayvalık ilçe sınırları içinde bulunan 19 adayı da kapsıyor.

Neden gitmeliyim? Büyüklü küçüklü pek çok adanın bulunduğu Ayvalık’ta en bilinen Cunda Adası’ndan, Masko Adası’na, birbirinden çeşitli ekosistemler mevcut. Doğayı keşfetmeyi sevenlerdenseniz ve kendi keşif turu rotanızı oluşturacaksanız, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı bünyesinde bulunan 17.950 hektarlık alanı listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumÜçkuyular Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir

7.Sarımsaklı Tabiat Parkı

Sarımsaklı Tabiat Parkı

Burası neresi? 1.5 hektarlık bir alanı kapsayan Sarımsaklı Tabiat Parkı, Ege Denizi kıyı bölgesinin kuzeyinde yer alıyor. Birçok farklı ağaç çeşidine yer veren parkta, sevdiklerinizle ya da yalnız başınıza yürüyüş yapabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Tam bir doğa harikası olan Sarımsaklı Tabiat Parkı, sessiz ve sakin olmasının yanı sıra, sizi stresten uzakta tutacak ve adeta dertlerinizden arınmanızı sağlayacak. Aynı zamanda burada piknik yapabilir ve yanınıza bir top alırsanız, arkadaşlarınızla veya ailenizle oyunlar oynayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, 10410 Ayvalık/Balıkesir

-Seyir Terasları

 8.Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Burası neresi? Ayvalık dendiğinde akla ilk gelen yerlerden en önemlisi de Şeytan Sofrası. Mitolojik rivayete göre Cennetten kovulan Şeytan’ın, dünyada cennet ararken bulduğu Ayvalık’ta bastığı ayağın iz olarak kaldığı söylense de, daha farklı pek çok hikaye bulunuyor. Şeytanın ayak izi olduğu düşünülen ayak şeklindeki oyuk, etrafı tellerle kapatılmış şekilde korunuyor. Ziyaretçiler ise tellerin etrafına dilek kumaşlarını bağlayarak dilek diliyorlar.

Neden gitmeliyim? Şeytan Sofrası’nın mitolojik hikayesinin dışında önemli diğer özelliği ise manzarası. Ayvalık’ı panaromik olarak en net ve harika şekilde görebileceğiniz manzaraya sahip. Ayvalık merkezden, Cunda’ya ve Yunan Adaları’na kadar pek çok noktayı seyre dalabileceğiniz seyir tepesi, özellikle akşam gün batımı saatlerinde, güneşin batışını izlemek isteyenlerle doluyor.

Kaçırmayın! Şeytan Sofrasında manzarayı izlerken yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoran ve kafeler de mevcut. Daha ne olsun!

Nasıl ulaşırım? Ayvalık’tan Sarımsaklı yolunda giderken Badavut yolundan girdiğinizde, Şeytan Sofrası tabelasını takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, 10400 Ayvalık/Balıkesir

9.Cennet Tepesi

Cennet Tepesi

Burası neresi? Ayvalık’ı seyredebileceğiniz seyir noktalarından birinin Şeytan Sofrası olduğunu yukarıda bahsettik, ancak bir tepe daha var ki, burası Şeytan Sofrası kadar kalabalık olmayan, herhangi bir tesisin bulunmadığı bir tepe. Cennet Tepesi adıyla bilinen seyir tepesi, Ayvalık’ı panaromik olarak uçtan uca görmenizi sağlıyor.

Uyarı! Ayvalık’ın Armutçuk mevkisinin üst kısmında olan tepe, yeni açılan Ayvalık Hastanesi yolu üzerinde bulunuyor. Tepeye çıkan yol, araçsız gelmek için pek uygun değil. Araçla gelirseniz de yanınıza içecek bir şeyler almanızı öneririz çünkü tepede herhangi bir tesis yok.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAli Çetinkaya, 10400 Ayvalık/Balıkesir

-Plajlar

10.Sarımsaklı Plajı

sarımsaklı plajı

Burası neresi?  Küçükköy Mahallesi’ne bağlı Sarımsaklı’da yer alan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’a tatile gelenlerin en çok tercih ettiği plaj. Sarı renkli yumuşacık kumu ve taşsız, tertemiz deniziyle, bir görenin bir daha gitmek istemeyeceği güzelliğe sahip.

Neden gitmeliyim? Ayvalık’ta oteller sıklıkla Sarımsaklı’da olduğundan, plajın hemen arkasında konaklayabilirsiniz. Pek çok restoran, kafe ve dükkanın yer aldığı sahil şeridi, kumsalın hemen arkasında olduğundan, pek çok ihtiyacınızı da giderebiliyorsunuz.

Uyarı! Plaj yaz sezonu döneminde, özellikle öğlen saatleri, oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığı tercih etmiyorsanız, sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz.

İpucu: Çocuklar için sığlık mesafesinin bulunuyor olması, çocuklarınızdan ziyade sizleri daha çok rahatlatacak. Plaj halk plajı olduğundan, şemsiyenizi havlunuzu alıp rahat rahat keyfinize bakabilirsiniz, dilerseniz plaj işletmelerine ödeme yaparak şezlong ve şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolay. Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta olan plaja, sürekli olarak minibüsler ulaşım sağlıyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumaspen, Millet CAD no 16 gül apt a-3, 10400 Ayvalık/Balıkesir

08.30 – 19.30 / Perşembe: 08.30 – 19.00 / Cumartesi: 09.30 – 17.50 **Pazar kapalı

11.Badavut Plajı

Badavut Plajı

Burası neresi? Sarımsaklı’nın hemen yanı başında yer alan Badavut, Şeytan Sofrası’nın eteğinde, sakinliği ve dinginliğiyle Ayvalık’ın gözde plajlarından.

Neden gitmeliyim? Kumsal kısmının hemen ilerisinde yer alan basamak şeklindeki kayalıklar, doğa severlerin en sevdiği yerlerden. Sarımsaklı plajına göre çakıllı olsa da, halk plajı olduğundan rahatlıkla -kendi başınıza- keyif yapabilirsiniz.

İpucu: Kendi aracınızla Sarımsaklı yolundan Badavut tabelalarını takip ederek plaja ulaşabilirsiniz. Bir diğer yol ise; Ayvalık’tan kalkan Sarımsaklı minibüslerine binip, son durak olan Badavut’ta inip, indikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek de plaja ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumFevzipaşa-Vehbibey, Atatürk Blv. No:156, 10400 Ayvalık/Balıkesir

12.Şirinkent Plajı

şirinkent plaji

Burası neresi? Ayvalık’ın genellikle yazlıkçı evlerinin bulunduğu noktada olan Şirinkent Plajı, Ayvalık’ın diğer plajlarına göre denizinin daha sıcak olmasıyla biliniyor. Ayvalık merkezden geçen Şirinkent minibüslerine bindiğinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz plaj, özel mülk plajlarının dışında işletmelere de ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeliyim? Giriş ücreti veya şezlong – şemsiye ücreti ödeyeceğiniz plajda, yeme – içme ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla giderebilirsiniz. İşletmelerin kafesinde alkol satışı da mevcut. Bazı günler rüzgarlı olan deniz, genellikle ılık ve temiz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSahil Kent, Kuva-i Milliye Cd., 10400 Ayvalık/Balıkesir

13.Duba plajı

duba plajı

Burası neresi? Ayvalık ile Cunda arasında, köprünün hemen bitiminde bulunan plaj, Ayvalık Belediyesi tarafından işletiliyor. Araçla ve minibüsle kolaylıkla gelebileceğiniz plaja, yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Minibüsle ulaşmak isterseniz Ayvalık merkezden kalkan cunda araçlarına binmeniz yeterli.

İpucu: Kumsalı çok uzun ve geniş olmasa da pek çok tatilci tarafından tercih edilen plaj, yazın öğlen saatlerinde oldukça kalabalık olabiliyor. Bu yüzden yer bulmakta zorluk çekmemeniz için erken saatlerde gitmenizi öneririz. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler için de oldukça uygun.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, 15 Eylül Cd. No:1, 10405 Ayvalık/Balıkesir

14.Çataltepe Plajı

çataltepe plajı

Burası neresi? Cunda Adası’nın arka kısmında kalan plaj, turistler tarafından çok bilinmediğinden genellikle yerel halk tarafından kullanılıyor. Denizin girişindeki taşlar sizi yanıltmasın, çünkü biraz ilerlediğinizde kumu hissedeceksiniz. Direkt kuma ulaşmak isterseniz, iskeleden de denize girebilmeniz mümkün. Ayrıca işletmenin kafesinde de vakit geçirebilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Uyarı!

  • Plaja ulaşmak için Ayvalık merkezden kalkan Çataltepe minibüslerine binmeniz yeterli. Ancak yürümek için çok yakın bir mesafe değil. Özel araçla gitmeyi düşünüyorsanız, plaja giden yolun dar ve taşlık olduğunu da belirtmemizde fayda var.
  • Plaj özel bir işletmeye ait, bu yüzden kendi sandalyeniz ve şemsiyenizle gelmediyseniz, şezlong ve şemsiye ücretli, fakat Ayvalık’ın diğer özel plajlarına göre oldukça ucuz. 10 TL gibi bir fiyata şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, Poyraz Cd. 2. Sk. No:111, 10405 Ayvalık/Balıkesir

15.Altınova Plajı

altınova plajı

Burası neresi? Ayvalık’a 18 km uzaklıkta bulunan Ayvalık’ın mahallelerinden biri olan Altınova, sahiliyle de herkesin sevdiği noktalardan. Altınova genellikle tatilcilerin evlerinin olduğu ve sezona göre yoğunlaşan yazlık yerlerden. Bu yüzden Altınova plajı da turistlerden çok, yazlıkçıların yoğun olduğu bir plaj. Denizi sakin ve tertemiz. Sarımsaklı plajına göre denizi daha tuzlu ve soğuk ancak dönem dönem değişebiliyor.

Neden gitmeliyim? Uzunca bir hatta sahip plajda, pek çok işletme ve kafe de bulunuyor. Plaja giriş ücreti yok, havlunuzu omzunuza atıp dilediğiniz gibi kumsala gidebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye talep ederseniz de işletmelerden ücretli olarak kiralayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAltınova, 10400 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücretiÜcretsiz

16.İğdeli Plaj

igdeli plajı

Burası neresi? Ayvalık merkezde bulunan plajlardan bir diğeri de İğdeli Plajı. Ayvalık’ın Armutçuk bölgesinde yer alan plaj, küçük ve dar olmasına rağmen oldukça seviliyor. Denize girmek için uzağa gitmek istemeyenler kendi bölgelerine yakınsa, bazı günler bu plajı tercih edebiliyorlar ama plaj yine de kalabalıktan uzak ve sakin.

Uyarı! Kumsalı temiz ve güzel, ancak yosunu sevmeyenler için denizin yosunlu olduğunu belirtmemizde fayda var.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAli Çetinkaya, 10400 Ayvalık/Balıkesir

7/24

17.Altınkum Plajı

altınkum plajı

Burası neresi? Paşa Koyu’nun hemen yanı başında kalan Altınkum plajı, çarşaf gibi deniziyle daha çok bir gölü andırıyor. Şeytan Sofrası’nın hemen alt kısmında kalan plaj, adı gibi gerçekten de altın renkli kumlara sahip.

Neden gitmeliyim? Yeşilliklerle kaplı çevresinin içinde, doğanın sakinlik veren atmosferiyle deniz keyfi yapabileceğiniz bir plaj… Plaja ulaşım da oldukça kolay. Aracınızla gidebilir ya da Sarımsaklı’dan ve Ayvalık’tan kalkan minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, 10410 Ayvalık/Balıkesir

18.Kapri Plajı

kapri plajı

Burası neresi? Ayvalık merkeze giden Çamlık yolu üzerinde bulunan Kapri plajı, 1960’lı yıllardan beri oldukça yoğun olarak kullanılan, Ayvalık’ın nostaljik plajlarından birisi. Bir tarafı Cunda’ya bir tarafı Ayvalık merkeze bakan plaj, eski yıllarda gündüzleri plaj, akşamları ise gazino olarak hizmet vermiş.

Neden gitmeliyim? Günümüzde Ayvalık Belediyesi tarafından işletilmeye başlanan mekan, sadece plaj olarak hizmet veriyor. Ayrıca yemek yiyip, bir şeyler içebilmeniz için küçük bir kafesi de mevcut.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSefa Çamlık Mahallesi İnönü Caddesi, 10400 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücreti15 – 20 TL

19.Sobe Plajı

sobe plajı

Burası neresi? Cunda Adası’nda bulunan plaj, aslında Sobe Otel’ine ait ancak dışarıdan müşteri de kabul ediliyor. Yüksek sesli müzik ve çocuk sesi yok çünkü plaja 12 yaşından küçük çocuklar kabul edilmiyor. Huzur veren görüntüsüyle kendinizi cennette hissedeceğiniz plajda, koyun dingin suyunu izleyerek keyif yapabilirsiniz. Dilerseniz Sobe’nin restoranında yemek yiyebilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Uyarı!

  • Plaja ulaşmak için Cunda Adası girişinden Patriça Koyu’na doğru ilerlediğinizde, devam eden yoldan gitmeniz gerekiyor. Ancak plaja ulaşan yolun oldukça dar ve bozuk olduğunu da belirtmekte fayda var.
  • Plaj sadece 30 kişilik olduğundan, önceden bir rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, 10405 Ayvalık/Balıkesir

09.00 – 00.00

giriş ücretiHafta içi: 60 TL / Hafta sonu: 70 TL

20.Sedef Plajı

sedef plajı

Burası neresi? Ayvalık’tan Cunda Adası’na geçtikten sonra, yeni yola sapmadan eski yol üzerinde devam ettiğinizde görebileceğiniz plaj, sakin görüntüsüyle huzur veriyor. Ayvalık’tan kalkan Cunda minibüslerine bindiğinizde de, direkt plajı görebileceğiniz sahil şeridinden gidiyor.

Neden gitmeliyim? Çeşitli asma dekorlarıyla dikkat çeken plaj kumlu ve sığ bir denize sahip. Sığ olması nedeniyle çocuklu aileler için oldukça uygun, ancak denizin giriş kısmının sığ ve göl görüntüsünden hoşlanmayanlar pek fazla tercih etmiyor. Ayrıca plajın kafesinde yemek yiyip, soğuk bir şeyler içerek serinleyebilir, denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMithatpaşa, 15 Eylül Cd. 11. Sk., 10405 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücretiÜcretsiz **Şezlong ve şemsiye: 15 – 20 TL

21.Aya Yorgi Beach

Aya Yorgi Beach

Burası neresi? Ayvalık – Cunda köprüsüne girmeden, biraz ileriye gittiğinizde deniz kenarında kalan beach, geçen yıl düzenleme yapılarak yenilenmiş. Yeni ve bakımlı görüntüsüyle, rahat bir deniz keyfi sürebilmeniz için alternatiflerden biri.

İpucu: Şezlong ve şemsiye isterseniz ücretli olarak faydalanabilir veya denizin içinde duran localardan da kiralayarak kendinize ayrı bir alan oluşturabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMurateli, D:1, 10405 Ayvalık/Balıkesir

7/24

22.Rainbow Plajı

rainbow plajı

Burası neresi? Cunda’nın belki de en az turistik yerlerinden olan plaj Rainbow. Plaj, Cunda’nın ön kısmına değil de arka kısmına bakıyor. Plaja, Ayvalık’tan kalkan Cunda – Rainbow minibüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Rainbow tatil köyüne ait olan tesiste, genellikle çevredeki yazlıkçılar vakit geçiriyor. Sakin ve kalabalıktan uzak yerlerden hoşlanıyorsanız, Rainbow tam da size göre. Yemek yiyebilmeniz için kafeterya ve ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için duş ve lavabo bulunuyor.

İpucu: Plaja giriş ücreti yok ancak şezlong ve şemsiye ücreti vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda suyun içinde bulunan saman kaplı locaları da kiralayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, Poyraz Cd. 22. Sk. No:1, 10405 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücretiÜcretsiz

-Koylar

23.Ortunç Koyu

ortunç koyu

Burası neresi? Ayvalık’ın en güzel koylarından birisi de Cunda’da bulunan Ortunç Koyu. Masmavi ve tertemiz suyuyla, görenleri büyüleyen koy, sessiz sakin bir deniz keyfi isteyenler için iyi alternatiflerden. Cunda adasından araçla geçebileceğiniz koya, tekneyle de gelebilirsiniz. Ayvalık’ın diğer plajlarına göre denizi daha sakin.

Neden gitmeliyim? Koyun olduğu kısımda bir otel bulunuyor ancak otelin alanına sadece otelde kalan misafirler giriş yapabiliyor. Otele gelmeden hemen önceki koyda, Mocamp ve Adacamping adında iki ayrı tesisin daha bulunduğunu ve bu tesislerden yararlanabileceğinizi ekleyelim. Ayrıca belirli bir ücret ödeyerek, şezlong ve şemsiye hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, 10405, Ayvalık/Balıkesir

24.Patriça Koyu

patriça koyu

Burası neresi? Cunda’da bulunan güzel koylardan bir diğeri de, Pateriça adıyla da anılan, Patriça koyu. Eski bir Rum köyü olan Patriça’da bulunan koy, Cunda’nın iç kısmında kaldığından ve ulaşım pek de rahat olmadığından, yapısı bozulmamış ve doğal güzelliğini koruyabilen nadir yerler arasında kalmış.

En fazla 30 – 35 konutun bulunduğu köyün içinde bulunan koy, kaşık şekline benzediğinden, Rumcada kaşık anlamına gelen Pateriça adını almış. Özel aracınız varsa aracınızla gidebilir, ya da Ayvalık merkezden kalkan, Cunda – Çataltepe minibüsleriyle de koya ulaşabilirsiniz. Minibüs saatleri seyrek olduğundan, son dönüş saatini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Neden gitmeliyim? Patriça’nın tam karşısında bulunan Güvercin Adası’ndaki eski kiliseyi ziyaret etmek isterseniz, plajdan kiralanan kayıklarla geçebilirsiniz. Koyun bulunduğu Patriça da, eski konutlardan döndürülen butik oteller de mevcut. Eski görünümlü otellerde kalmayı seviyorsanız, bu butik otellerde konaklamak iyi fikir olacak. 🙂

İpucu: Denizi sığ olan koyda zaman zaman yosunlar olabiliyor, rahatsız olanlardansanız deniz terliği giymenizi öneririz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumUnnamed Rd,, 10405 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücretiOtopark, şezlong, şemsiye ve duş gibi plaj hizmetler: 25 TL

25.Paşa Koyu

paşa koyu

Burası neresi? Koy dediğimize bakmayın, Paşa Koyu Ayvalık’ın en merkez noktalarından birinde. Şeytan sofrasının eteğinde, çamlıklarla çevrili doğasıyla oldukça sevilen koylardan. Sakin ve sığ denizi tercih edenler için en güzel alternatiflerden.

Ayvalık – Sarımsaklı yolunun yanı başında bulunan koy, Şeytan Sofrası’na çıkılan yolun hemen üzerinde kalıyor. Minibüsle ya da yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Aynı zamanda Ayvalık’ın sevilen otellerinden birisi de burada, ancak otelin plajı müşterilerine ayrılmış. Yine de siz hiç bir ücret ödemeden koyun pek çok noktasında, kendi havlunuzla ve sandalyenizle koyun tadını çıkarabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumSefa Çamlık, Nuri Özer Cd. No:5, 10400 Ayvalık/Balıkesir

-Adalar

26.Pınar Adası

pınar adası

Burası neresi? Genellikle tur teknelerinin durduğu adaya, yalnızca deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Ortunç Koyu’nun olduğu Cunda’nın karşısında kalan Pınar Adası, Masko adıyla da biliniyor.

Deniz yolculuğuna çıkacaksanız ya da günübirlik tekne turlarına binerseniz, Pınar Adası koyunun keyfini sürmenizi dileriz. Ancak suyun tabiri caizse çivi gibi olduğunu da belirtmemiz gerek.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10280 Ayvalık/Balıkesir

27.Cunda Adası

cunda adası

Burası neresi? ”Alibey Adası” olarak da anılan ada, Ayvalık’ta bulunan 22 adadan, tek yerleşimin olduğu ada diyebiliriz. Yunan işgali sırasından, işgalcilere karşı gelen Türk kumandan Yarbay Ali Çetinkaya anısına Alibey Adası ismini almış.

Cunda ismi ise; sanılanın aksine Rumca bir isim değil, yelkenli gemilerle ilgili kullanılan malzemelerden yund, adanın şekline benzetildiğinden ve Evliya Çelebi’nin Yund Adaları adıyla bahsetmesinden dolayı, zamanla evrilerek Cunda ismini almış.

Neden gitmeliyim? Konaklamak için pek çok butik otel ve pansiyonun olduğu ada, genellikle akşam eğlenceleriyle biliniyor. Ayvalık’ın en ünlü restoranları ve kafeleri Cunda Adası’nda bulunuyor. Vino Şarap Evi’nden, Ayna Restoran’a kadar, keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Takı dükkanları, antikacılar ve dondurmacılara uğradıktan sonra lokma yemeyi de unutmayın. 🙂

Nasıl ulaşırım? Kara yoluyla gitmek isterseniz, Ayvalık merkezden kalkan Cunda minibüslerine binmeniz yeterli. Eğer deniz yoluyla gitmek isterseniz, Ayvalık merkezden kalkan küçük teknelere binerek 5 TL gibi bir ücretle Cunda Adası’na geçebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAyvalık/Balıkesir

28.Güvercin Adası

güvercin adası

Burası neresi? Cunda Adası’nın hemen karşısında yer alan Güvercin Adası, yabani güvercinlerin yaşadığı ada olarak bilindiğinden Güvercin Adası adını almış. Ancak bu adayı özel kılan sadece yabani güvercinlerin yaşaması değil. Görüldüğü üzere adanın üzerinde bulunan tarihi yapı ise Agios Yorgis Manastırı. Tarihi net olarak bilinmese de Ortaçağ yapısı olduğu biliniyor.

Eski tarihlerde, gençken günah işlemiş korsanların, emeklilik dönemlerinden inzivaya çekilerek kendilerini terbiye ettikleri yer olarak bilinen manastır, günümüze dek görüntüsünü korumayı başarabilmiş.

İpucu: Adaya ulaşmak için yalnızca deniz yolu kullanılıyor. Patriça koyundan kiralayabileceğiniz küçük tekne veya kayıklara binerek adayı ziyaret edebilirsiniz.

29.Tavuk Adası

tavuk adası

Burası neresi? Ayvalık’da Dalyan Boğazı’nın hemen girişinde yer alan Tavuk Adası, Ayvalık’ın en küçük adalarından birisi. İsmine göre adada tavukların yaşadığını düşünebilirsiniz ancak adada tavuğa dair herhangi bir şey yok. Neden Tavuk Adası dendiği de bilinmiyor. Ancak yaban keçilerinin çalıların arasında dolaştığını görebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Adayı önemli kılan ise, eski manastır kalıntısı. 1821 yılında Osmanlı’ya karşı başkaldırı ve isyan sürecinde, Yunanlı komutanların bu manastırda toplandığı ve Ayvalık üzerine planlarını burada yaptıkları biliniyor. Manastırın dinamitle patlatılması üzerine, manastırdan günümüze bugün ki izleri kalmış. Adaya ulaşım ise sadece deniz yoluyla sağlanabiliyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10280 Ayvalık/Balıkesir

30.Midilli Adası

Midilli Adası

Burası neresi? Yolunuz Ayvalık’a düşmüşken, alternatif olarak gezilecek noktalardan birisi de Midilli Adası. Yunanistan’a bağlı olan ada, Ayvalık’ın hemen karşısında bulunuyor. Akşamları ışıkların karşı karşıya yandığı bu güzel adaya gidebilmeniz için Ayvalık merkezde bulunan hudut kapısındaki feribotlara binmeniz gerekiyor. Hudut kapısının olduğu noktada pek çok tur şirketi de bulunuyor. Ayvalık’tan Midilli Adası’na ulaşım için…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumMidilli, Yunanistan

31.Çıplak Ada

Çıplak Ada

Burası neresi? Ayvalık’ın en büyük adalarından biri olan Çıplak Ada, üzerinde herhangi bir bitki veya yeşillik olmadığı için bu ismi almış. Ada; hem Midilli Adası tarafına hem de Ayvalık tarafına bakıyor: Midilli Adası’na bakan tarafta denizin sığ ve kumlu, Ayvalık’a bakan tarafta ise denizin berraklığıyla dibinin görüldüğünü belirtmeliyiz.

Neden gitmeliyim? Martıların sesi, gün batımı manzarası ve geceleri Midilli ve Dikili’den yansıyan ışıklar… Bunlar dışında, adada neredeyse hiçbir şeyin olmadığını ve yakın zamanlarda çokça tavşanın adaya istila ettiğini söyleyelim. 🙂

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10280 Ayvalık/Balıkesir

32.Lale Adası (Dolap Adası)

Lale Adası

Burası neresi? Lale Adası, bir diğer adıyla da bilinen Dolap Adası, Ayvalık ile Cunda Adası arasında kalan bir bağlantıdır. Ayvalık’tan Cunda Adası’na gitmek istediğinizde, ilk önce bu adadan geçmiş ve sonrasında köprü ile Cunda Adası’na ulaşmış oluyorsunuz.

Neden gitmeliyim? Lale Adası birçok kişi tarafından, sadece Dolap Adası olarak değil, aynı zamanda Kremydonisi ve Soğan Adası olarak da biliniyor. Adada çoğunlukla yazlıkçıların evleri bulunuyor. Herkes tarafından bilinen ve sürekli olarak farklı şekilde adlandırılan bu adayı, Cunda Adası’na doğru geçerken mutlaka dikkat etmelisin. Adeta bir İstanbul boğazından geçiyormuş gibi bir his…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumAli Çetinkaya, 10400 Ayvalık/Balıkesir

-Kamp Alanları

33.Ada Camping

ada camping

Burası neresi? Cunda adasında bulunan kamp alanı, harika bir koya sahip. Cunda’nın arka tarafından kaldığından araçsız ulaşım oldukça zor. Konaklama için hizmet veren tesis, çadır ve bunglov hizmeti veriyor ancak kendi çadırınızla da gelebiliyorsunuz. Tesisin içinde restoran ve kişisel ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için lavabo ve duşlar mevcut.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumNamık Kemal, 10400 Ayvalık/Balıkesir

giriş ücreti50 TL

-Yaylalar

34.Kozak Yaylası

kozak yaylası

Burası neresi? Kozak Yaylası Bergama ve Ayvalık arasında kalan harika bir çam ormanı. Hem Bergama hem de Ayvalık’a bağlı olan yayla, uçsuz bucaksız çam görüntüsüyle doğa severlerin en sevdiği yerlerden.

Uyarı!

  • Kozak Yaylası’nı gezmeyi düşünüyorsanız, Kaz Dağları kadar sosyal bir ortam olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Yaylanın doğal yapısı korunmayı başardığından herhangi bir tesis yok. Birkaç ufak köy mevcut ancak konaklayabilmeniz için kamp yapmak alternatifler arasında.
  • Yayla, Ayvalık merkezden yaklaşık 40 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Araç ile gitmeniz daha uygun olur.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumYukarıbey, 35729 Bergama/İzmir

08.00 – 23.00

-Çarşı / Pazarlar

35.Ayvalık Bit Pazarı

ayvalık bit pazarı

Burası neresi? Ayvalık sokakları ev sahipliği yaptığı her şeye ayrı bir güzellik katıyor. Bunlardan birisi de Antika ya da bit pazarı. Cumartesi ve pazar günleri Ayvalık otobüs durağının hemen arka sokağında kurulan bit pazarı, envai çeşit ürünlerle alıcılarını bekliyor.

Neden gitmeliyim? Sadece Ayvalık’tan değil, pek çok çevre illerden insanların da alışveriş yapmak için geldiği bit pazarı, kullanılmış fakat manevi değeri yüksek, pek çok farklı yerde kullanabileceğiniz ürünlerden oluşuyor. Eski bir kitaptan, antika bir ahşap kapıya kadar pek çok kıymetli ürün bulabileceğiniz pazardan alışveriş yapabilir, sonrasında da hemen yanı başındaki kafelerde soğuk bir şeyler yudumlayabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumFevzipaşa-vehbibey, Barbaros Cd. 9. Sk., 10400 Ayvalık/Balıkesir

09.00 – 18.00 / Cumartesi: 09.00 – 21.00 **Pazar kapalı

36.Ayvalık Perşembe Pazarı

ayvalık perşembe pazarı

Burası neresi? Ayvalık sokaklarında yapılacak etkinliklerden birisi de düzenli olarak Perşembe günleri kurulan Perşembe pazarı. Ayvalık merkezdeki ara sokaklarda kurulan perşembe pazarı iki bölüme ayrılmış durumda. Sebze, meyve alışverişi için belediyenin kurduğu pazar yeri açılıyor. El yapımı sabunlar, kıyafet, kumaş, el işleri vb. ürünler ise Ayvalık’ın sokaklarında satışa sunuluyor.

İpucu: Sokaklarda gezerken hangi tezgaha bakacağınızı şaşırıyorsunuz fakat özellikle el işi ürünleri incelemenizi öneririz.

Uyarı! Ayvalık sokakları dar olduğundan Perşembe günleri oldukça yoğun olabiliyor. Pazarın kalabalığından bunaldığınız anda, ara sokaklardaki kafelerde soğuk bir şeyler içerek, dinlenebilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumFevzipaşa-vehbibey, Barbaros Cd. 31-25, 10400 Ayvalık/Balıkesir

*Ayvalık’ta Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

37.Ayvalık Aqua Fun

Ayvalık Aqua Fun

Burası neresi? Washington Hotel Ayvalık’ta yer alan bu aqua park, hem sizin hem de çocuklarınız için bir kaçış noktası. Gün içerisinde yapılan etkinlikler ve animasyon şovları, otelin sağladığı yiyecek ve içecekler, yetişkin ve çocuklar için ayrı yüzme havuzları gibi daha pek çok imkan ve olanak burada mevcut.

Neden gitmeliyim? Biraz da olsa gezmekten sıkılırsanız, ihtiyacınız olan eğlenceyi ve belki de daha fazlasını burada bulacaksınız. Gün içerisinde yapılan aktivitelere; jimnastik ve spor turnuvalarına katılabilir, ailecek keyif alabilirsiniz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, Washington Hotel, Tuzla Mevkii, 10410 Ayvalık/Balıkesir

10.00 – 19.00

giriş ücretiYetişkin: 160 TL / 7-12 Yaş: 80 TL

webWeb sitesi

38.Temizel Aqua Park 

Temizel Aqua Park

Burası neresi? Grand Hotel Temizel’de yer alan aqua park, Ayvalık’ta eğlenceli diğer alternatif noktalarından biri. Birçok ziyaretçi, hem otelin sunmuş olduğu olanaklardan hem denizinden hem de aqua parkından o kadar çok memnun olduğunu dile getiriyor ki, biz de kötü bir tarafını bulamıyoruz. 🙂

Neden gitmeliyim? Birbirinden çeşit kaydıraklarıyla, çocuklarınızı ve sizi mest edecek bu yere, mutlaka gelmelisiniz. Aslında direkt olarak, otelden bir oda ayırtsanız hiç fena olmaz. Ayrıca Ayvalık’taki diğer oteller hakkında merak ettikleriniz için…

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, İzmir Yolu Sarımsaklı Plaj Mevki Grand Hotel Temizel, 10410 Sarımsaklı Ayvalık/Balıkesir

10.00 – 17.00

webWeb sitesi

39.Sarımsaklı Lunapark

Sarımsaklı Lunapark

Burası neresi? Çocuklarınızla en eğleneceğiniz ve en iyi vakit geçireceğiniz yer kuşkusuz lunaparklardır. E haliyle, yaz tatilinde daha çok canlanan ve tercih edilen Sarımsaklı Lunapark’ına gitmeden Ayvalık’a veda etmek olmaz.

Neden gitmeliyim? Bir hayli seçeneğin bulunduğu lunaparkta, istediğiniz herhangi bir şeye binebilir ve çocuklar kadar şen olabilirsiniz. 🙂 Sizi biraz da olsa eskilere götürecek, nostalji bir ortam yaratacak olmasının dışında, çocuklarınız veya kardeşleriniz için de eğlencenin adresi olacak.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumKüçükköy, Mareşal Fevzi Çakmak Blv No:16, 10400 Ayvalık/Balıkesir

15.00 – 02.00

*Ayvalık Çevresinde Gezilecek Yerler

-Civar Köy ve Kasabalar

40.Küçükköy

küçükköy

Burası neresi? Küçükköy, yani eski bilinen adıyla Yeniçahori, Ayvalık’ın gittikçe daha da bilinmeye başlanan değerli köylerinden birisi. Fatih Sultan Mehmet’in 1462 yılında Midilli’ye sefer yapmak istemesi üzerine Yeniçeri Obası olarak kurdurttuğu köy, zamanla Rumların yerleşmesiyle 1800’lü yıllarda Rum Köyü olarak anılmaya başlanmış. Evlerin yapısında dahi görebileceğiniz Rum Köyü havası, köyün her noktasında hissedilebiliyor.

Mübadele döneminde Rumların köyden ayrılmasıyla Makedon Boşnaklarının yerleştiği köy, Boşnakların da zamanla Sarımsaklı’ya yerleşmesiyle boş kalmış. Ancak son dönemlerde artan popülerliğiyle dikkatleri çeken köy, yeniden bir dönüşüme girmiş durumda. Eski ve harabe haline gelmiş evleri satın alanların çoğunun sanat galerisi, atölye ve kafe haline getirdiği köy, artık ”Sanat Köyü” olarak anılmaya başlandı.

Neden gitmeliyim? Pek çok sanatçının eserlerini görebileceğiniz galerilerde, atölyelere katılarak siz de çalışmalar yapabiliyorsunuz. Butik otellerin yanı sıra, pek çok evin restore edildiğini de görebilirsiniz. Köy meydanında bulunan caminin karşısındaki Küçükköy Müzesi’ni gezmeyi, hemen yanı başındaki çay bahçesinde buz gibi karadut suyu içmeyi unutmayın!

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10410 Ayvalık/Balıkesir

41.Çamlık

çamlık

Burası neresi? Ayvalık – Sarımsaklı yolu üzerinde giderken, en güzel manzarayla karşılaşabileceğiniz noktalardan birisi de Çamlık mevkisi. Denize sıfır yalıların, eski konakların görüntüsü, yoldan geçen herkesi büyülüyor.

Neden gitmeliyim? Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya, Şeytan Sofrası’na ve pek çok noktaya uğramak için, sahil yolundan gitmeyi tercih etmelisiniz ki yolculuğunuz çok daha keyifli geçsin. 🙂 Sabahın erken saatlerinde Çamlık yolunda yapacağınız bir yürüyüş, Ayvalık’ın sessiz ve sakin saatlerindeki manzarası, hiç unutmayacağınız görüntüleri hafızanıza kazıyacak.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10400 Ayvalık/Balıkesir

42.Sarımsaklı

sarımsaklı

Burası neresi? Yazları Ayvalık’ın en kalabalık yerleşim yerlerinden birisi, Küçükköy Mahallesi’ne bağlı bulunan Sarımsaklı. Genellikle otel, pansiyon ve yazlıkçıların evlerinin olduğu bölge olan Sarımsaklı, 7 km uzunluğunda ve genişçe plajıyla Ayvalık’ın cazibe merkezi.

Neden gitmeliyim? Yaz tatili için, genellikle plaja yakın olmak isteyen insanlar için, Sarımsaklı otelleri en uygun nokta. Gündüz plajda olan yoğunluk, akşam saatlerinde ise yerini çarşıya bırakıyor. Çeşit çeşit dükkan, canlı müzik restoranları, hediyelik eşya stantlarıyla birlikte yaz akşamlarının en güzel etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konum10410 Ayvalık/Balıkesir

43.Mutluköy

mutluköy

Burası neresi? Ayvalık’a 8 km uzaklıkta bulunan Mutlu Köyü’nün içinde bulunan Mutluköy, ahşap bunglov evlerin, hayvanat bahçesinin ve kahvaltı edebileceğiniz bir alanın bulunduğu harika tesis… Konaklama isteyenlerin dışında, günlük kahvaltı için oldukça tercih edilen mekan, serpme kahvaltısıyla meşhur. Ayvalık’tan kolayca gidebileceğiniz köy, zeytin ağaçlarının uzun uzadıya gittiği yolun sonunda bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Mutluköy’ün içine girdiğinizde kendinizi mis gibi zeytin kokusunu içinize çekip, etrafın güzelliğini seyrederken bulabilirsiniz. Kişi başı serpme kahvaltı ise 25 -30 TL arasında bir fiyata sahip. Yeşilliklerin içinde otururken, süs havuzunun su sesi ve kuşların cıvıltısıyla huzur bulabilirsiniz.

İpucu: Hafta sonları çok kalabalık olduğundan erken saatlerde gitmenizi öneririz.

-Yakınındaki Turistik Şehirler

44.Altınova

altınova

Burası neresi? Kimisine göre emekli beldesi, kimisine göre de sakinlik ve huzurun en güzel yaşandığı beldelerden. Geniş tarlalarında dikilen meyve ve sebzeleri, sahil kordonu ve sakin mahalle yapısıyla, yazın en güzel günlerin geçtiği yazlık beldelerden birisi.

Ayvalık – İzmir yolu üzerinde Dikili’ye gelmeden hemen önce yer alan Altınova, genellikle yazlıkçıların evlerinin yoğun olduğu bir yerleşim bölgesi.

Neden gitmeliyim? Yazlık sitelerin yaz sezonuyla birlikte dolmasıyla, tatilin başladığı Altınova’da, mis gibi denizin keyfini sürerek, tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Nasıl ulaşırım? Ayvalık Altınova arası yaklaşık 20 dakika kadar kısa bir mesafe vardır ve Ayvalık’tan toplu taşıma seçenekleriyle direkt ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumYalova

45.Burhaniye

Burhaniye

Burası neresi? 19.yy Osmanlı padişahı Abdülhamit’in oğlu şehzade Burhanettin’den ismini alan Burhaniye ilçemiz, köylüler ve eski kesim tarafından ”Kemer” adı ile anılıyor. Kemer ile anılmasının sebebi; Kızıklı Köyü yolunda, Roma döneminden kalma su kemerinin bulunmasıdır.

Neden gitmeliyim? Bir tatil beldesi olan Burhaniye, tarih ve doğal zenginliklerinin yanı sıra, yeni değerler ve yeni kültürler keşfedeceğiniz bir yerdir. Kaplıcaları, plajları, eğlence olanakları ve kamp alanlarıyla tatil yapılacak en güzel yerler arasındadır.

Nasıl ulaşırım? Ayvalık Burhaniye arası mesafe yaklaşık 30 km’dir. Yani 36 dakikaya Burhaniye’ye ulaşmış oluyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumBalıkesir

46.Akçay

Akçay

Burası neresi? Türkiye’nin ilk turizm beldelerinden biri olan Akçay’da, genellikle emekli kesimin bulunduğu biliniyor. Aslında genel olarak Akçay, yazlıkçıların ve tatilcilerin yeridir. Uzun kıyı kordonlarında yer alan çay bahçeleri, otelleri, bungalov evleri ve dükkanları ile pek çok turistin ve yerlilerin gitmeyi en sevdiği tatil beldesidir.

Neden gitmeliyim? Denizi, doğal güzellikleri ve temiz havasıyla adeta bir cennet… Tatil köylerinden kamplara kadar daha pek çok eğlenceye de yer veren Akçay, muhakkak ziyaret edilmeli! Ayrıca her yıl Ağustos ayında düzenlenen Zeytin Festivali, birçok ziyaretçi ağırlıyor.

Nasıl ulaşırım? Ayvalık Akçay arası mesafe, yaklaşık 1 saatten az sürüyor.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumEdremit/Balıkesir

47.Dikili

Dikili

Burası neresi? İzmir’in bir ilçesi olan Dikili, Türkiye’deki önemli turizm beldeleri arasında yer alıyor. Antik kentleri, kaleleri, plajları, şelaleleri, botanik bahçeleri ve kaplıcalarıyla sizlerin ziyaretini bekliyor.

Nasıl ulaşırım? Ayvalık Dikili arası mesafe 42 km’dir. Yani yaklaşık olarak 45 dakikaya Dikili’ye ulaşmış oluyorsunuz.

Google Haritalar'da AçGoogle Haritalar’da aç

konumİzmir

*Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler

-Günlük Turlar

Turistik noktalara düzenlenen turlara katılın;

Tekne turu yapın; 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.