Ayvalık Gezilecek Yerler | 40 Harika Yer

0
1945
Ayvalık gezilecek yerler

Balıkesir ilinin en güzel tatil beldelerinden Ayvalık, gittiğinizde görmeniz gereken pek çok yere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’a yakınlığıyla da çok fazla tercih edilen tatil noktalarından biri olan Ayvalık, doğal güzellikleri ve sosyal yaşantısıyla tatillerin vazgeçilmezi. Ayvalık’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken Ayvalık gezilecek yerler listemiz sizlerle;

# Ayvalık Gezilecek Yerler

Plaj ve Koyları

1. Sarımsaklı Plajı

sarımsaklı plajı

Ayvalık’ın en bilinen noktalarından Sarımsaklı plajı, Küçükköy Mahallesi’ne bağlı Sarımsaklı’da yer alıyor. 7 km uzunluk ve 100 metrelik ene sahip olan plaj, Ayvalık’a tatile gelenlerin en çok tercih ettiği plaj. Sarı renkli yumuşacık kumu ve taşsız, tertemiz deniziyle, bir görenin bir daha gitmek istemeyeceği güzelliğe sahip. 7 km’lik plaj şeridi boyunca, plajın hemen arkasında sahil kordonu bulunuyor. Ayvalık’ta oteller sıklıkla Sarımsaklı’da olduğundan, plajın hemen arkasında konaklayabilirsiniz. Pek çok restoran, kafe ve dükkanın yer aldığı sahil şeridi, kumsalın hemen arkasında olduğundan, pek çok ihtiyacınızı giderebiliyorsunuz.

Plaj yaz sezonu döneminde özellikle öğlen saatleri oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığı tercih etmiyorsanız, sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz. Çocuklar için sığlık mesafesi bulunuyor. Plaj halk plajı olduğundan, şemsiyenizi havlunuz alıp rahat rahat keyfinize bakabilirsiniz, dilerseniz plaj işletmelerine ödeme yaparak şezlong ve şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolay. Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta olan plaja, sürekli olarak minibüsler ulaşım sağlıyor.

2. Badavut Plajı

badavut plajı

Sarımsaklı’nın hemen yanı başında yer alan Badavut ile Sarımsaklı arasında 4 km mesafe var. Şeytan Sofrası’nın eteğinde yer alan koy, sakinliği ve dinginliğiyle Ayvalık’ın gözde plajlarından. Kumsal kısmının hemen ilerisinde yer alan basamak şeklindeki kayalıklar ise, doğa severlerin en sevdiği yerlerden. Sarımsaklı plajına göre çakıllı sayılabilecek deniz, halk plajı olduğundan rahatlıkla kendi başınıza keyif yapabilirsiniz.

Kendi aracınızla Sarımsaklı yolundan Badavut tabelalarını takip ederek ulaşabileceğiniz plaja, dilerseniz Ayvalık’tan kalkan Sarımsaklı minibüslerine binerek son durak olan Badavut’ta inerek, indikten sonra yaklaşık 5 dakikalık yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz.

3. Ortunç Koyu

ortunç koyu

Ayvalık’ın en güzel koylarından birisi de Cunda’da bulunan Ortunç Koyu. Masmavi ve tertemiz suyuyla, görenleri büyüleyen koy, sessiz sakin bir deniz keyfi isteyenler için iyi alternatiflerden. Cunda adasından araçla geçebileceğiniz koya dilerseniz tekneyle de gelebilirsiniz. Ayvalık’ın diğer plajlarına göre denizi daha sakin. Koyun olduğu kısımda özel bir işletme olan otel bulunduğundan, otelin alanına giriş yok, ancak otele gelmeden hemen önceki koyda Mocamp ve Adacamping adında iki ayrı tesis daha bulunuyor. Dilerseniz ücret ödeyerek şezlong ve şemsiye hizmetinden yararlanabilirsiniz.

4. Patriça Koyu

patriça koyu

Cunda’da bulunan bir diğer güzel koylardan diğeri de Pateriça adıyla da anılan Patriça koyu. Eski bir Rum köyü olan Patriça’da bulunan koy, Cunda’nın iç kısmında kaldığından ve ulaşım pek de rahat olmadığından, yapısı bozulmamış, doğal güzelliğini koruyabilen yerlerin arasında kalmış. En fazla 30-35 konutun bulunduğu köyün içinde bulunan koy, kaşık şekline benzediğinden, Rumcada kaşık anlamına gelen Pateriça adını almış. Özel aracınız var ise aracınızla gidebilir, dilerseniz Ayvalık merkezden kalkan, Cunda-Çataltepe minibüsleriyle de koya ulaşabilirsiniz. Minibüs saatleri seyrek olduğundan, son dönüş saatini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Farklı tesislerin bulunduğu koyda, giriş ücreti ya da sadece şezlongşemsiye ücreti ödeyerek girebilir, ya da halk plajında ücret ödemeden vakit geçirebilirsiniz. Denizi sığ olan koyda zaman zaman yosunlar olabiliyor, rahatsız olanlardansanız deniz terliği giymenizi öneririz. Patriça’nın tam karşısında bulunan Güvercin Adası’ndaki eski kiliseyi de ziyaret etmek isterseniz, plajdan kiralanan kayıklarla geçebilirsiniz. Koyun bulunduğu Patriça da, eski konutlardan döndürülen butik oteller de mevcut, eski görünümlü otellerde kalmayı seviyorsanız, konaklamayı da tercih edebilirsiniz.

5. Şirinkent Plajı

şirinkent plaji

Ayvalık’ın genellikle yazlıkçı evlerinin bulunduğu noktada olan Şirinkent Plajı, Ayvalık’ın diğer plajlarına göre denizinin daha sıcak olmasıyla biliniyor. Ayvalık merkezden geçen Şirinkent minibüslerine bindiğinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz plaj, özel mülk plajlarının dışında işletmelere de ev sahipliği yapıyor. Giriş ücreti veya şezlong-şemsiye ücreti ödeyeceğiniz plajda, yeme- içme ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla giderebilirsiniz. İşletmelerin kafesinde alkol satışı da mevcut. Bazı günler rüzgarlı olan deniz, genellikle ılık ve temiz.

6. Duba plajı

duba plajı

Ayvalık ile Cunda arasında bulunan köprünün hemen bitiminde bulunan plaj, Ayvalık Belediyesi tarafından işletiliyor. Araçla ve minibüsle kolaylıkla gelebileceğiniz plaja, dilerseniz yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Minibüsle ulaşmak isterseniz Ayvalık merkezden kalkan cunda araçlarına binmeniz yeterli. Kumsalı çok uzun ve geniş olmasa da pek çok tatilci tarafından tercih edilen plaj, yazın öğlen saatlerinde oldukça kalabalık olabiliyor. Bu yüzden yer bulmakta zorluk çekmemeniz için erken saatlerde gitmenizi öneririz. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler için de oldukça uygun.

7. Paşa Koyu

paşa koyu

Koy dediğimize bakmayın, Paşa Koyu Ayvalık’ın en merkez noktalarından birinde. Şeytan sofrasının eteğinde, Ayvalık’a giden yola bakan koy, çamlıklarla çevrili doğasıyla oldukça sevilen koylardan. Sakin ve sığ denizi tercih edenler için en güzel alternatiflerden. Ayvalık- Sarımsaklı yolunun yanı başında bulunan koy, Şeytan Sofrası’na çıkılan yolun hemen üzerinde kalıyor. Minibüsle ya da yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Ayvalık’ın sevilen otellerinden birisi de burada, ancak onun plajı otel müşterilerine ayrılmış. Ancak siz hiç bir ücret ödemeden koyun pek çok noktasında, kendi havlunuzla ve sandalyenizle koyun tadını çıkarabilirsiniz.

8. Çataltepe Plajı

çataltepe plajı

Cunda Adası’nın arka kısmında kalan plaj, turistler tarafından çok bilinmediğinden genellikle yerel halk tarafından kullanılıyor. Plajı kumlu ancak denizin girişinde taşlar var. Biraz ilerlediğinizde ise yine kumluk oluyor. Dilerseniz iskeleden de denize girebilirsiniz. Plaj özel bir işletmeye ait bu yüzden kendi sandalyeniz ve şemsiyenizle değilseniz, şezlong ve şemsiye ücretli, fakat Ayvalık’ın diğer özel plajlarına göre oldukça ucuz. 10₺ gibi bir fiyata şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz.

Dilerseniz işletmenin kafesinde de vakit geçirebilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Plaja ulaşmak için Ayvalık merkezden kalkan Çataltepe minibüslerine binmeniz yeterli. Ancak yürümek için çok yakın bir mesafe değil. Özel araçla gitmeyi düşünüyorsanız, plaja giden yolun dar ve taşlık olduğunu da belirtmemizde fayda var.

9. Altınova Plajı

altınova plajı

Ayvalık’a 18 km uzaklıkta bulunan Ayvalık’ın mahallelerinden biri olan Altınova, sahiliyle de herkesin sevdiği noktalardan. Altınova genellikle tatilcilerin evlerinin olduğu ve sezona göre yoğunlaşan yazlık yerlerden. Bu yüzden Altınova plajı da turistlerden çok, yazlıkçıların yoğun olduğu bir plaj. Denizi sakin ve tertemiz. Sarımsaklı plajına göre denizi daha tuzlu ve soğuk ancak dönem dönem değişebiliyor. Uzunca bir hatta sahip plajda pek çok işletme ve kafe de bulunuyor. Plaja giriş ücreti yok, havlunuzu omzunuza atıp dilediğiniz gibi kumsala gidebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye talep ederseniz de işletmelerden ücretli olarak kiralayabilirsiniz.

10. İğdeli Plaj

igdeli plajı

Ayvalık merkezde bulunan plajlardan bir diğeri de İğdeli Plajı. Ayvalık’ın Armutçuk bölgesinde yer alan plaj, küçük ve dar olmasına rağmen oldukça seviliyor. Denize girmek için uzağa gitmek istemeyenler kendi bölgelerine yakınsa, bazı günler bu plajı tercih edebiliyorlar ama plaj yine de kalabalıktan uzak ve sakin. Kumsalı temiz ve güzel, ancak yosunu sevmeyenler için denizin yosunlu olduğunu belirtmemizde fayda var.

11. Altınkum Plajı

altınkum plajı

Paşa Koyu’nun hemen yanı başında kalan Altınkum plajı, çarşaf gibi deniziyle daha çok bir gölü andırıyor. Şeytan Sofrası’nın hemen alt kısmında kalan plaj, adı gibi gerçekten de altın renkli kumlara sahip. Yeşilliklerle kaplı çevresinin içinde, doğanın sakinlik veren atmosferiyle deniz keyfi yapabileceğiniz plaja, dilerseniz kendi şemsiye ve havlunuzla dilerseniz plajda bulunan otelin şezlong ve şemsiyelerinden kiralayarak vakit geçirebilirsiniz. Plaja ulaşım da oldukça kolay. Dilerseniz aracınızla gidebilir, ya da Sarımsaklı’dan ve Ayvalık’tan kalkan minibüslere binerek ulaşabilirsiniz.

12. Kapri Plajı

kapri plajı

Ayvalık merkeze giden Çamlık yolu üzerinde bulunan Kapri plajı, 1960’lı yıllardan beri oldukça yoğun olarak kullanılan, Ayvalık’ın nostaljik plajlarından birisi. Bir tarafı Cunda’ya bir tarafı Ayvalık merkeze bakan plaj, eski yıllarda gündüzleri plaj, akşamları gazino olarak hizmet verirmiş. Günümüzde Ayvalık Belediyesi tarafından işletilmeye başlanan mekan sadece plaj olarak hizmet veriyor ancak yemek yiyip, bir şeyler içebilmeniz için küçük bir kafesi de mevcut. Kayaların basamak şeklinde indiği düzenlemesiyle dikkat çeken plaja 15-20 ₺ gibi bir giriş ücreti vererek girebiliyorsunuz.

13. Sobe Plajı

sobe plajı

Cunda Adası’nda bulunan plaj, aslında Sobe Otel’ine ait ancak dışarıdan müşteri de kabul ediliyor. Yüksek sesli müzik ve çocuk sesi yok çünkü plaja 12 yaşından küçük çocuklar kabul edilmiyor. Huzur veren görüntüsüyle kendinizi cennette hissedeceğiniz plajda koyun dingin suyunu izleyerek keyif yapabilirsiniz. Plaj sadece 30 kişilik olduğundan rezervasyon gerekiyor. Plaja ulaşmak için Cunda Adası girişinden Patriça Koyu’na doğru ilerlediğinizde devam eden yoldan gitmeniz gerekiyor. Ancak plaja ulaşan yolun oldukça dar ve bozuk olduğunu da belirtmekte fayda var. Plaja giriş ücreti sezona göre değişiklik gösterse de kişi başı fiyat haftaiçi 60, haftasonu ise 70₺. Dilerseniz Sobe’nin restoranında yemek yiyebilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

14. Sedef Plajı

sedef plajı

Ayvalık’tan Cunda Adası’na geçtikten sonra, yeni yola sapmadan eski yol üzerinde devam ettiğinizde görebileceğiniz plaj, sakin görüntüsüyle huzur veriyor. Ayvalık’tan kalkan Cunda minibüslerine bindiğinizde de direkt plajı görebileceğiniz yoldan gidiyor. Çeşitli asma dekorlarıyla dikkat çeken plaj kumlu ve sığ bir denize sahip. Sığ olması nedeniyle çocuklu aileler için oldukça uygun, ancak denizin giriş kısmının sığ ve göl görüntüsünde olmasından hoşlanmayanlar pek fazla tercih etmiyor.

Plaja giriş ücreti yok ancak şezlong ve şemsiye için kişi başı 15-20 ₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Dilerseniz plajın kafesinden yemek yiyip, soğuk bir şeyler içerek serinleyebilir, denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

15. Aya Yorgi Beach

aya yorgi plajı

Ayvalık gezilecek yerler yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer plaj da, Ayvalık’ın sevilen plajlarından Aya Yorgi Beach. Ayvalık-Cunda köprüsüne girmeden, biraz ileriye gittiğinizde deniz kenarında kalan beach, geçen yıl düzenleme yapılarak yenilenmiş. Yeni ve bakımlı görüntüsüyle rahat bir deniz keyfi sürebilmeniz için alternatiflerden biri. Şezlong ve şemsiye isterseniz ücretli olarak faydalanabiliyorsunuz. Dilerseniz denizin içinde duran localardan da kiralayarak kendinize ayrı bir alanda bulunabilirsiniz.

16. Rainbow Plajı

rainbow plajı

Cunda’nın belki de en az turistik yerlerinden olan plaj Rainbow. Plaj, Cunda’nın ön kısmına değil de arka kısmına bakıyor. Plaja ulaşabilmek için Ayvalık’tan kalkan Cunda- Rainbow minibüsleriyle ulaşabilirsiniz. Rainbow tatil köyüne ait olan tesiste, genellikle çevredeki yazlıkçılar vakit geçiriyor. Sakin ve kalabalıktan uzak yerlerden hoşlanıyorsanız, Rainbow tam da size göre. Plaja giriş ücreti yok ancak şezlong ve şemsiye ücreti vermeniz gerekiyor. Dilerseniz suyun içinde bulunan saman kaplı locaları da kiralayabilirsiniz. Yemek yiyebilmeniz için kafeterya ve ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için duş ve lavabo bulunuyor.

17. Ada Camping

ada camping

Cunda adasında bulunan kamp alanı, harika bir koya sahip. Cunda’nın arka tarafından kaldığından araçsız ulaşım oldukça zor. Konaklama için hizmet veren tesis, çadır ve bunglov hizmeti veriyor. Dilerseniz kendi çadırınızla da gelebiliyorsunuz. Ancak konaklamadan plaja gitmek istiyorsanız kişi başı 50₺ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Tesisin içinde restoran ve kişisel ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için lavabo ve duşlar mevcut.

Adalar

18. Pınar Adası

pınar adası

Genellikle tur teknelerinin durduğu adaya, yalnızca deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Ortunç Koyu’nun olduğu Cunda’nın karşısında kalan Pınar Adası, Masko adıyla da biliniyor. Deniz yolculuğuna çıkacaksanız ya da günübirlik tekne turlarına binerseniz, Pınar Adası koyunun keyfini sürmenizi dileriz. Ancak suyun tabiri caizse çivi gibi olduğunu da belirtmemiz gerek.

19. Cunda Adası

cunda adası

Ayvalık denilince akla ilk gelen noktalardan birisi de şüphesiz Cunda Adası’dır. Alibey Adası olarak da anılan ada, Ayvalık’ta bulunan 22 adadan, tek yerleşimin olduğu ada diyebiliriz. Yunan işgali sırasından, işgalcilere karşı gelen Türk kumandan Yarbay Ali Çetinkaya anısına Alibey Adası ismini almış. Cunda ismi ise sanılanın aksine Rumca bir isim değil, yelkenli gemilerle ilgili kullanılan malzemelerden yund, adanın şekline benzetildiğinden ve Evliya Çelebi’nin Yund Adaları adıyla bahsetmesinden dolayı, zamanla evrilerek Cunda ismini almış.

Eskiden adaya karadan ulaşım yokmuş ancak 1964 yılında yapılan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü Lale Adası ile Cunda Adası arasında geçişi sağladığından, adaya karadan ulaşım oldukça kolay. Kara yoluyla gitmek isterseniz, Ayvalık merkezden kalkan Cunda minibüslerine binmeniz yeterli. Eğer deniz yoluyla gitmek isterseniz, Ayvalık merkezden kalkan küçük teknelere binerek 5₺ gibi bir ücretle Cunda Adası’na geçebilirsiniz.

Konaklamak için pek çok butik otel ve pansiyonun olduğu ada, genellikle akşam eğlenceleriyle biliniyor. Ayvalık’ın en ünlü restoranları ve kafeleri Cunda Adası’nda bulunuyor. Vino Şarap Evi’nden, Ayna Restoran’a kadar, keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok mekan bulunuyor. Takı dükkanları, antikacılar ve dondurmacılara uğradıktan sonra lokma yemeyi de unutmayın. 🙂

20. Güvercin Adası

güvercin adası

Cunda Adası’nın hemen karşısında yer alan Güvercin Adası, yabani güvercinlerin yaşadığı ada olarak bilindiğinden Güvercin Adası adını almış. Ancak bu adayı özel kılan sadece yabani güvercinlerin yaşaması değil. Görüldüğü üzere adanın üzerinde bulunan tarihi yapı ise Agios Yorgis Manastırı. Tarihi net olarak bilinmese de Ortaçağ yapısı olduğu biliniyor. Eski tarihlerde, gençken günah işlemiş korsanların, emeklilik dönemlerinden inzivaya çekilerek kendilerini terbiye ettikleri yer olarak bilinen manastır, günümüze dek görüntüsünü korumayı başarabilmiş. Adaya ulaşmak için yalnızca deniz yolu kullanılıyor. Patriça koyundan kiralayabileceğiniz küçük tekne veya kayıklara binerek adayı ziyaret edebilirsiniz.

21. Tavuk Adası

tavuk adası

Ayvalık’da Dalyan Boğazı’nın hemen girişinde yer alan Tavuk Adası, Ayvalık’ın en küçük adalarından birisi. İsmine göre adada tavukların yaşadığını düşünebilirsiniz ancak adada tavuğa dair herhangi bir şey yok. Neden Tavuk Adası dendiği de bilinmiyor. Ancak yaban keçilerinin çalıların arasında dolaştığını görebilirsiniz. Adayı önemli kılan ise eski manastır kalıntısı. 1821 yılında Osmanlı’ya karşı başkaldırı ve isyan sürecinde, Yunanlı komutanların bu manastırda toplandığı ve Ayvalık üzerine planlarını burada yaptıkları biliniyor. Manastırın dinamitle patlatılması üzerine, manastırdan günümüze bugün ki izleri kalmış. Adaya ulaşım ise sadece deniz yoluyla sağlanabiliyor.

Diğer

22. Altınova

altınova

Kimisine göre emekli beldesi, kimisine göre de sakinlik ve huzurun en güzel yaşandığı beldelerden. Altınova Ayvalık’a bağlı mahallelerden birisi. Genişçe tarlalarında dikilen meyve ve sebzeleri, sahil kordonu ve sakin mahalle yapısıyla yazın en güzel günlerinin geçtiği yazlık beldelerden birisi. Ayvalık-İzmir yolu üzerinde Dikili’ye gelmeden hemen önce yer alan Altınova, genellikle yazlıkçıların evlerinin yoğun olduğu bir yerleşim bölgesi.

Yazlık sitelerin yaz sezonuyla birlikte dolmasıyla birlikte tatilin başladığı Altınova’da, mis gibi denizin keyfini sürerek, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Ayvalık’a sadece 18 km uzaklıkta bulunan Altınova’yı görmediyseniz, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

23. Küçükköy

küçükköy

Küçükköy, yani eski bilinen adıyla Yeniçahori, Ayvalık’ın gittikçe daha da bilinmeye başlanan değerli köylerinden birisi. Fatih Sultan Mehmet’in 1462 yılında Midilli’ye sefer yapmak istemesi üzerine Yeniçeri Obası olarak kurdurttuğu köy, zamanla Rumların yerleşmesiyle 1800’lü yıllarda Rum Köyü olarak anılmaya başlanmış. Evlerin yapısında dahi görebileceğiniz Rum Köyü havası, köyün her noktasında hissedilebiliyor.

Mübadele döneminde Rumların köyden ayrılmasıyla Makedon Boşnaklarının yerleştiği köy, Boşnakların da zamanla Sarımsaklı’ya yerleşmesiyle boş kalmış. Ancak son dönemlerde artan popülerliğiyle dikkatleri çeken köy, yeniden bir dönüşüme girmiş durumda.Eski ve harabe haline gelmiş evleri satın alanların çoğunun sanat galerisi, atölye ve kafe haline getirdiği köy, artık ”Sanat Köyü” olarak anılmaya başlandı.

Pek çok sanatçının eserlerini görebileceğiniz galerilerde, dilerseniz atölyelere katılarak siz de çalışmalar yapabiliyorsunuz. Butik otellerin yanı sıra, pek çok evin restore edildiğini de görebilirsiniz. Köy meydanında bulunan caminin karşısındaki Küçükköy Müzesi’ni gezmeyi, hemen yanı başındaki çay bahçesinde buz gibi karadut suyu içmeyi unutmayın.

24. Çamlık

çamlık

Ayvalık- Sarımsaklı yolu üzerinde giderken, en güzel manzarayla karşılaşabileceğiniz noktalardan birisi de Çamlık mevkisi. Denize sıfır yalıların, eski konakların görüntüsü, yoldan geçen herkesi muhakkak büyülüyor. Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya, Şeytan Sofrası’na ve pek çok noktaya gidebilmeniz için sahil yolundan gitmeyi tercih ederseniz, yolculuğunuz çok daha keyifli geçebilir. Sabahın erken saatlerinde Çamlık yolunda yapacağınız bir yürüyüş, Ayvalık’ın sessiz ve sakin saatlerindeki manzarası, hiç unutmayacağınız görüntüleri hafızanıza kazıyacaktır.

25. Sarımsaklı

sarımsaklı

Yazları Ayvalık’ın en kalabalık yerleşim yerlerinden birisi de Küçükköy Mahallesi’ne bağlı bulunan Sarımsaklı. Genellikle otel,pansiyon ve yazlıkçıların evlerinin olduğu bölge olan Sarımsaklı, 7 km uzunluğunda ve genişçe plajıyla Ayvalık’ın cazibe merkezi. Yaz tatili için genellikle plaja yakın olmak isteyen insanlar için Sarımsaklı otelleri en uygun nokta. Gündüz plajda olan yoğunluk, akşam saatlerinde ise yerini çarşıya bırakıyor. Çeşit çeşit dükkan, canlı müzik restoranları, hediyelik eşya standlarıyla birlikte yaz akşamlarının en güzel etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

26. Şeytan Sofrası

şeytan sofrası

Ayvalık dendiğinde akla ilk gelen yerlerden en önemlisi de Şeytan Sofrası. Ayvalık tatil turunda klasik olarak Şeytan Sofrası her daim olur. Mitolojik rivayete göre Cennetten kovulan Şeytan’ın, dünyada cennet ararken bulduğu Ayvalık’ta bastığı ayağın iz olarak kaldığı söylense de, daha farklı pek çok hikaye bulunuyor. Şeytanın ayak izi olduğu düşünülen ayak şeklindeki oyuk, etrafı tellerle kapatılmış şekilde korunuyor. Ziyaretçiler ise tellerin etrafına dilek kumaşlarını bağlayarak dilek diliyorlar.

Şeytan Sofrası’nın mitolojik hikayesinin dışında önemli diğer özelliği ise manzarası. Ayvalık’ı panaromik olarak en net ve harika şekilde görebileceğiniz manzaraya sahip. Ayvalık merkezden, Cunda’ya ve Yunan Adaları’na kadar pek çok noktayı seyre dalabileceğiniz seyir tepesi, özellikle akşam gün batımı saatlerinde, güneşin batışını izlemek isteyenlerle doluyor. Şeytan Sofrasında manzarayı izlerken yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz restoran ve kafeler de mevcut. Ayvalık’tan Sarımsaklı yolunda giderken Badavut yolundan girdiğinizde, Şeytan Sofrası tabelasını takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.

27. Ayvalık Sokakları

ayvalık sokakları

Ayvalık sokakları, Ayvalık’ın cıvıl cıvıl görüntüsünün yanında tarihi ruhunu da hissedebileceğiniz harika bir atmosfere sahip. Daracık ve Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş yollarında yürürken Ayvalık’ı keşfedebilirsiniz. Rum ustaları tarafından yapılan evler, genellikle sarımsak taşından inşa edilmiş. Günümüzde bazıları restore edilerek butik otele, kafeye dönüştürülse de pek çoğu hala konut olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Sokaklarda yürürken renkli renkli çiçekleri ve sizden kaçmayan sokak hayvanlarını görünce yüzünüzde ister istemez bir gülümseme oluşuyor. Çeşit çeşit dükkanlar ve kafelerin bulunduğu sokaklarda yürürken, ruhunuzu dinlendirebilir, cumartesi günleri kurulan antika pazarından ve perşembe günleri kurulan perşembe pazarından harika alışverişler yapabilirsiniz. Not: Günün yorgunluğunu atmak için mavi-beyaz dekor konsepti, harika el yapımı pastaları ve antikalarıyla meşhur Cafe Caramel’de kahvenizi yudumlamayı unutmayın.

28. Mutluköy

mutluköy

Ayvalık’a 8 km uzaklıkta bulunan Mutlu Köyü’nün içinde bulunan Mutluköy, ahşap bunglov evlerin, hayvanat bahçesinin ve kahvaltı edebileceğiniz alanın buldunduğu harika bir tesis. Konaklama isteyenlerin dışında, günlük kahvaltı için oldukça tercih edilen mekan, serpme kahvaltısıyla meşhur. Ayvalık’tan kolayca gidebileceğiniz köy, zeytin ağaçlarının uzun uzadıya gittiği yolun sonunda bulunuyor.

Mutluköy’ün içine girdiğinizde kendinizi mis gibi zeytin kokusunu içinize çekip, etrafın güzelliğini seyrederken bulabilirsiniz. Kişi başı serpme kahvaltı ise 25-30₺ arasında bir fiyata sahip. Yeşilliklerin içinde otururken, süs havuzunun su sesi ve kuşların cıvıltısıyla huzur bulabilirsiniz. Not: Haftasonları çok kalabalık olduğundan erken saatlerde gitmenizi öneririz.

29. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

sevim ve necdet kent kitaplığı

Cunda’da bulunan eski bir kilise olan Agios Yannis Kilisesi, mübadele dönemiyle birlikte yıkılacak hale geldiğinden, Rahmi Koç tarafından satın alınıp, restore edilerek 2007 yılında Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve müze haline getirilmiş. Eski devlet adamı ve diplomat Necdet Kent’in bağışladığı kitaplarla oluşturulan kütüphane, geniş bir koleksiyondan oluşuyor. Bu değerli kitaplığın yanında, mekanın en çok sevilen özelliklerinden birisi de harika bir manzaraya sahip olan kafesi. Hakim tepeden Cunda Adası’nı seyredebileceğiniz kafe, günün yorgunluğunu atıp, hoş vakit geçirebilmeniz için Ayvalık’ın en güzel noktalarından.

Ziyaret Saatleri: 09:30 – 17:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz
Adres: Namık Kemal Mahallesi, Agios Yaninis Kilisesi, 10405 Ayvalık/Balıkesir

30. Cennet Tepesi

cennet tepesi

Ayvalık’ı seyredebileceğiniz seyir noktalarından Şeytan Sofrası en bilineni, ancak bir tepe daha var ki, burası Şeytan Sofrası kadar kalabalık olmayan, herhangi bir tesisin bulunmadığı bir tepe. Cennet Tepesi adıyla bilinen seyir tepesi, Ayvalık’ı panaromik olarak uçtan uca görmenizi sağlıyor. Ayvalık’ın Armutçuk mevkisinin üst kısmında olan tepe, yeni açılan Ayvalık Hastanesi yolu üzerinde bulunuyor. Tepeye çıkan yol, araçsız gelmek için pek uygun değil. Araçla gelirseniz de yanınıza içecek bir şeyler almanızı öneririz çünkü tepede herhangi bir tesis yok.

31. Rahmi Koç Müzesi

rahmi koç müzesi

Burası aslında 1873 yılında yapılan Taksiyarhis Kilisesi. 1944 yılında yaşanan büyük deprem sonrası kendi haline bırakılan kilise, bakımsız bir haldeyken, Rahmi Koç tarafından satın alınarak restore sürecine girmiş. Aslına uygun olarak yapılan restorasyon sonrasında, 2014 yılında açılan yapı, müze olarak hizmet vermeye başlamış. Rahmi Koç’un koleksiyon ürünlerine yer verilen müzede gezerken, hem kilisenin eski dokusunu hissedecek, hem de sergilenen koleksiyonun şahaneliğini seyredeceksiniz.

Ziyaret Saatleri: (1 Ekim – 31 Mart) 10:00 – 17:00
(1 Nisan – 30 Eylül) 10:00 – 19:00
Pazartesi Günleri Kapalı
Giriş Ücreti: Tam 5, Öğrenci 2 ₺
Adres: Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sk., 10405 Ayvalık/Balıkesir

32. Ayvalık Bit Pazarı

ayvalık bit pazarı

Ayvalık sokakları ev sahipliği yaptığı her şeye ayrı bir güzellik katıyor. Bunlardan birisi de Antika ya da bit pazarı. Cumartesi ve pazar günleri Ayvalık otobüs durağının hemen arka sokağında kurulan bit pazarı, envai çeşit ürünlerle alıcılarını bekliyor. Sadece Ayvalık’tan değil, pek çok çevre illerden insanların da alışveriş yapmak için geldiği bit pazarı, kullanılmış fakat manevi değeri yüksek, pek çok farklı yerde kullanabileceğiniz ürünlerden oluşuyor. Eski bir kitaptan, antika bir ahşap kapıya kadar pek çok kıymetli ürün bulabileceğiniz pazardan alışveriş yapabilir, sonrasında da hemen yanı başındaki kafelerde soğuk bir şeyler yudumlayabilirsiniz.

33. Kozak Yaylası

kozak yaylası

Kozak Yaylası Bergama ve Ayvalık arasında kalan harika bir çam ormanı. Hem Bergama, hem de Ayvalık’a bağlı olan yayla, uçsuz bucaksız çam görüntüsüyle doğa severlerin en sevdiği yerlerden. Kozak Yaylası’nı gezmeyi düşünüyorsanız, Kaz Dağları kadar sosyal bir ortam olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Yaylanın doğal yapısı korunmayı başardığından herhangi bir tesis yok. Birkaç ufak köy mevcut ancak konaklayabilmeniz için kamp yapmak alternatifler arasında. Yayla, Ayvalık merkezden yaklaşık 40 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Araç ile gitmeniz daha uygun olur.

34. Ayvalık Adalar Doğal Tabiat Parkı

ayvalık adaları tabiat parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı denildiğinde aklınıza ilk olarak belli bir orman gelmiş olabilir. Ancak tabiat parkı alanı, Ayvalık ilçe sınırları içinde bulunan 19 adayı da kapsıyor. Büyüklü küçüklü pek çok adanın bulunduğu Ayvalık’ta en bilinen Cunda Adası’ndan, Masko Adası’na, birbirinden çeşitli ekosistemler mevcut. Doğayı keşfetmeyi sevenlerdenseniz ve kendi keşif turu rotanızı oluşturacaksanız, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı bünyesinde bulunan 17.950 hektarlık alanı listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

35. Macaron Sokağı

macaron sokağı

Ayvalık sokaklarının en bilinen noktalarından birisi de Macaron Mahallesi. Ayvalık’ın en güzel sokaklarına sahip Macaron, Ayvalık merkezdeki Migros’un hemen arka kısmında kalıyor. Macaron Mahallesi’nin en bilindik yeri ise meşhur Macaron Kahvesi. Macaron Konağı’nın hemen ilerisinde yer alan kahve, yanındaki işletmelerle beraber sokakta harika bir ambiyans oluşturmuş durumda. Yolun üstüne atılmış renkli renkli ahşap sandalyelerle insanın içini açıyor. Sokak özellikle öğlen saatlerinde, tıklım tıklım doluyor. Kahvenin hemen karşısındaki fırından taze taze çıkmış poğaça alıp, macaron kahvesine oturup çay içmenin keyfi ise bambaşka. Eğer denemediyseniz meşhur bademli muhallebisini de denemenizi tavsiye ederiz.

36. Ayvalık Perşembe Pazarı

ayvalık perşembe pazarı

Ayvalık sokaklarında yapılacak etkinliklerden birisi de düzenli olarak Perşembe günleri kurulan Perşembe pazarı. Ayvalık merkezdeki ara sokaklarda kurulan perşembe pazarı iki bölüme ayrılmış durumda. Sebze, meyve alışverişi için belediyenin kurduğu pazar yeri açılıyor. El yapımı sabunlar, kıyafet, kumaş, el işleri vb. ürünler ise Ayvalık’ın sokaklarında satışa sunuluyor. Sokaklarda gezerken hangi tezgaha bakacağınızı şaşırıyorsunuz fakat özellikle el işi ürünleri incelemenizi öneririz. Not: Ayvalık sokakları dar olduğundan Perşembe günleri oldukça yoğun olabiliyor. Pazarın kalabalığından bunaldığınız anda ara sokaklardaki kafelerde soğuk bir şeyler içerek, dinlenebilirsiniz.

37. Tarihi Değirmenler

tarihi değirmenler

Ayvalık gezilecek yerler listesinde tarihi değirmenlerden bahsetmemek olmaz. Ege Bölgesi’nde bulunan tatil beldelerinin en bilindik temsilcileri de tarihi yeldeğirmenleri. Bodrum’un, Çeşme’nin değirmenleri her ne kadar daha çok bilinse de, Ayvalık Cunda Adası’nda bulunan tarihi değirmenler de gün geçtikçe daha da bilinmeye başlıyor. Cunda Adası’nda 3 tarihi değirmen bulunuyor. Bunlardan birisi özel bir işletme tarafından restore edilerek restoran ve şarap evine dönüştürülmüş. İkinci değirmen ise günümüzde Rahmi Koç tarafından restore edilerek kurulan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bitişiğinde bulunuyor.

Aslına uygun olarak restore edilen değirmen, adanın en bilinen simgelerinden biri haline gelmiş. Diğer değirmenle ilgili ise herhangi bir çalışma yapılmadığından atıl bir biçimde duruyor. Ancak tarihi dokusunu kaybetmediği ve manzarası harika olduğu için, en çok ziyaret edilen ve fotoğraf çekilen değirmenlerden biri.

38. Şeytanın Kahvesi

Şeytanın kahvesi

Ayvalık’ın en bilindik mekanlarından birisi de Şeytanın Kahvesi. Adının hikayesi ise, Midilli’de olan Halil’in çocukken yaptığı yaramazlıklar nedeniyle Şeytan Halil lakabını almasıyla başlıyor. Herkes tarafından bilinen ve sevinen Halil, Midilli adasında karışıklıkların çıkmasıyla ailesini alarak Ayvalık’a gelmiş. Şeytanın Kahvesi’de işte bu bahsettiğimiz Şeytan Halil’in kahvesi. Yaşamını yitiren Halil Bey’in çocukları da aynı lakapla biliniyor ve mekanı işletmeye devam ediyorlar.

Ayvalık merkezde Şeytanın Sofrasının yerini kime sorsanız tarif edebilir. Meşhur koruk suyunu da en iyi yapan yer olarak biliniyor. Yazın sıcak günlerinde dinlenmek ve biraz da olsa serinlemek için buz gibi koruk suyundan ya da karadut suyundan içebilirsiniz. Kahvenin içindeki tarihi kitapları ve resimleri de incelemeyi unutmayın.

39. Günübirlik Midilli Adası

günübirlik midilli adasi

Yolunuz Ayvalık’a düşmüşken, alternatif olarak gezilecek noktalardan birisi de Midilli Adası. Yunanistan’a bağlı olan ada, Ayvalık’ın hemen karşısında bulunuyor. Akşamları ışıkların karşı karşıya yandığı bu güzel adaya gidebilmeniz için Ayvalık merkezde bulunan hudut kapısındaki feribotlara binmeniz gerekiyor. Hudut kapısının olduğu noktada pek çok tur şirketi de bulunuyor. Tur şirketlerinden dilerseniz günübirlik, dilerseniz konaklamalı tur paketleri satın alabiliyorsunuz. Günübirlik seyahatlerde vize gerekmiyor. Günübirlik fiyatlar kişi başı 55-70£ arasında değişiklik gösterebiliyor. Dilerseniz arabanızla da gidebileceğiniz adaya, feribotla yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz.

40. Tekne Turları

tekne turları

Ayvalık’ta denize girebileceğiniz, mavi suların tadını çıkarabileceğiniz pek çok plaj olduğunu biliyoruz fakat, kara yoluyla ulaşamayacağınız pek çok güzel koy ve doğa güzelliklerine de ev sahipliği yapıyor. Hem bu nedenle hem de eğlenceli etkinlikleri nedeniyle, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için tekne turları çok fazla tercih ediliyor. Ayvalık, Cunda ve Sarımsaklı iskelelerinden ayrı ayrı olarak kalkan turlar bulunuyor.

Genellikle aynı tur rotasına sahip olan tekneler, sabahtan akşama kadar sürüyor. Kişi sayısına ve yemek içeriğine göre farklı fiyatlarda mevcut. Genellikle kişi başı 40-60₺ arasında değişiklik gösteren fiyatlara öğle yemeği de dahil. Ayvalık’ın akvaryum görüntüsündeki eşsiz koylarını ve doğal güzelliklerini keşfederken, teknede taze taze pişirilen papalina balığını yiyerek gezinin tadını çıkarabilirsiniz.

 Ayvalık gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.