edremit tarihi yerler

Binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edremit, tarihi keşif turunuz için sizleri bekliyor.

Balıkesir’in önemli ilçelerinden, Çanakkale’nin sınırında bulunan Edremit’in tarihi dokusu, tahmin ettiğimizden çok daha eskilere dayanıyor. İşte keşif turunuzda size yardımcı olması için hazırladığımız, Edremit listesi;

1. A. Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

A.Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Edremit’in en çok bilinen müzelerinden birisi olan Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi 2001 yılında eski Osmanlı evi mimarisinin izlerini taşıyan eski bir eve açılmış. Bölgede yaşayan Türklerin etnografik izlerini taşıyan eserlerinin sergilendiği müze, aynı zamanda Kuvay-i Milliye dönemine de ışık tutuyor. Kuvay-i Milliye döneminden kalan savaş aletlerinin bulunduğu bir oda bulunuyor. Diğer odalarda ise, eski Türk geleneğine ait 1800 ve 1900’lü yılların ev yaşamını yansıtan simgesel ürünler bulunuyor.

Müze Edremit şehir merkezinde olduğundan bulmakta zorluk çekmeyeceğinize eminiz. Zaten kime sorsanız müzenin yerini gösterecektir. Müze, eski bir Osmanlı evine inşa edildiği için geniş bir avluya ve ayrı hamam binasına da sahip. Dilerseniz buraları da gezebilirsiniz. Müze çok fazla büyük olmadığı için, gezmek çok vaktinizi almayacaktır. Kısa bir sürede keyifli vakit geçirerek, tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz.

Adres: Soğanyemez, Yılmaz Akpınar Blv. 12a, 10300 Edremit/Balıkesir
Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (Pazartesi günleri kapalı)
Giriş Ücreti: 
Ücretsiz

2. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

tahtakuşlar etnografya müzesi

Edremit ilçe merkezine 15 km mesafede bulunan müze, Tahtakuşlar Köyü’nün hemen girişinde yer alıyor. Şaman köyü olarak da bilinen köy, Alevi-Türkmen bir nüfusa sahip. Tahtakuşlar Köyü, bölgenin en ilginç ve ilgi çekici köylerinden biri, çünkü gizli olarak şaman ayinlerinin yapıldığı da biliniyor. İşte bu köyde bulunan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’de, Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olarak kabul ediliyor. Köyün yerlisi olan Alibey Kudar tarafından 1991 yılında gönüllü olarak açılan müze, bugün hala bölgenin en önemli noktalarından birisi.

Şaman ve Türkmen kültürüne ait pek çok etnografik ögenin bulunduğu müze, uzun yıllardır toplanılan bir koleksiyonun parçaları. Aynı zamanda büyük bir kütüphaneye de sahip. Pek çok el yapımı halı, ev eşyası ve yazmaların bulunduğu müze, Unesco tarafından da ödüllendirilmiş. Kaz Dağı’nın eteklerinde yer alan müzeyi gezerken, rehberin ve Alibey Kudar’ın sıcak samimiyeti, bu pek de büyük olmayan müzede çok uzun saatler geçirmenize neden olabilir.

Adres: Tahtakuşlar, 10395 Edremit/Balıkesir
Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00
Giriş Ücreti: Tam 4₺, Öğrenci 2₺

3. Antandos Antik Kenti

antandros antik kenti

Edremit’in Altınoluk beldesine 4 km mesafede bulunan Antandros Antik Kenti, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, esrarengiz güzellikte bir yer. Güzellik demişken, bu antik kenti ilginç kılan bir özellik ise Dünya’da ilk güzellik yarışmasının bu kentte yapılmış olması. Kuruluşunun M.Ö 10. Yüzyıla dayandığı düşünülen antik kentin, kim tarafından kurulduğu net olarak bilinmiyor. Bir dönem Perslilerin himayesine geçtiği bilenen kentte arkeolojik çalışmaların başlaması ise 1842 yılında keşfedilmesinden sonra başlıyor.

1990’lı yılların başında inşaat çalışması sırasında ortaya çıkan Nekropol alanında ise, bugün hala arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Tarihin dokusunu doyasıya hissedebileceğiniz antik kent, Edremit’e yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Adres: Avcılar, İzmir Çanakkale Yolu, 10870 Edremit/Balıkesir
Giriş Ücreti: Giriş ücretsiz

4. Adramytettion Antik Kenti

adramytetteion antik kenti

Edremit’e oldukça yakın mesafede bulunan Burhaniye’nin Ören sahil şeridinde bulunan Adramytettion Antik Kenti, 8 km’lik bir alana kurulmuş. 1950 ve 60’lı yıllarda yapılan inşaat çalışmalar sonucunda ortaya çıkan antik kent, işgale çok fazla açık bir noktada olduğundan, tarihi unsurlarını çok fazla koruyamamış. Bu nedenle tarihi kalıntı da çok fazla değil. Kentin kim tarafından kurulduğu net olarak bilinmese de, Pelasglar ya da Lydia kralının oğlu tarafından kurulduğu düşünülüyor.

Roma, Helen ve Bizans dönemine ait pek çok antik kalıntının bulunduğu kentte, 2012 yılında başlayan kazı çalışmaları hala devam ediyor. Şehrin içinde, denizin kenarında bulunan bu antik kenti görebilmeniz oldukça kolay.

Adres: Ören, 10700 Burhaniye/Balıkesir

5. Astyra Antik Kenti

astyra antik kenti

Edremit’in Güre beldesi sınırları içinde bulunan Astyra Antik Kent, 2006 yılından itibaren arkeolojik çalışmaların yoğun olarak devam ettiği bir alan. Strabon’un kitabında bahsettiği, antik kent kitapta Mysia’lılara ait olarak yazılmış ancak henüz bununla ilgili net bir kanıt yok. Eskiden önemli bir tapınağın da burada bulunduğunu belirten kitap, bir ılıcadan da bahseder. Bu yüzden arkeologların yıllardır üzerinde çalışma yaptığı konu da tam olarak bu.

Antik kentin, eski Güre Ilıcası’nı içinde barındırıp barındırmadığından emin olunmak isteniyor ancak daha henüz çalışmalar net olarak tamamlanabilmiş değil. Antik kenti ziyaret etmek isterseniz, girebileceğiniz herhangi bir belli kapı, ya da giriş ücreti yok. Aslında çok fazla kalıntı da bulunmuyor, ancak siz yine de bölgeyi görmek isterseniz, ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: Güre, 10300 Edremit/Balıkesir

6. Burhaniye Neolitik Dönem Sunakları

burhaniye neolitik dönem sunakları

Edremit’in yanı başında bulunan Burhaniye’nin önemli tarihi yerlerinden birisi de Neolitik dönem sunaklarının bulunduğu alan. Dışarıdan çok fazla fark edilmeyen kutsal sunaklar, Burhaniye’nin dağlık alanlarında yayılmış bir durumdalar. İnsan eliyle oyulmuş yapıların, genellikle kutsal bir amaç uğruna genellikle adak, ve dini törenlerde kullanıldığı düşünülüyor. Yine de sunakların olduğu alanlarda iyi bir kazı çalışması yapılmadığı için, detaylı ve net bir bilgi yok. Ancak ilgilenenler için gidip görmek, oldukça keyifli gelebilir.

7. Edremit Kurşunlu Cami

edremit kurşunlu cami

Yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer tarihi yer ise, Edremit Kurşunlu Camisi. Bir yerin tarihi yapısını ve dokusunu hissedebilmek için en önemli göstergelerden birisi de camiler oluyor. Tarihi camilerin, bulunduğu ortama kattığı doku, yeni yapılan camilerden kat ve kat daha fazla. İşte 1231 yılında yapılan bu cami de, tam bu hissiyatı veriyor. Edremit Fatihi, Selçuklu Komutanı olan Yusuf Sinan’ın yaptırdığı cami, Edremit’in merkez bölgesinde yer alıyor.

Edremit otogarına da yürüme mesafesinde bulunan cami, tek kubbesi ve 8 kemeriyle oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahip. Günümüzde hala cami olarak kullanılan yapıyı, istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

9. Kazdağı Milli Parkı Zeytinli Tanıtım Merkezi

kazdağı milli parkı zeytinli tanıtım merkezi

Kazdağı Milli Parkı Zeytinli Tanırım Merkezi aslında tarihi bir yer ya da müze değil, ancak listemize eklememizin nedeni, Kaz Dağı’nın tarihi oluşumuyla ilgili de bilgiye ulaşabilmeniz. Balıkesir İl ve Orman Çevre Müdürlüğü tarafından açılan tanıtım merkezi, Kaz Dağı Milli Parkı’yla ilgili merak ettiğiniz bilgilere erişebilmeniz için pek çok broşür ve harita kaynakları yer alıyor. Parkın hemen girişinde yer alan bina, gezi turunuzdan önce mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

10. Adatepe Zeytinyağı Müzesi

adatepe zeytinyağı müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi, aslında Edremit’in hemen yanı başında yer alan Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu beldesinde bulunan Adatepe Köyü’nde bulunuyor. Adatepe Köyü aslında pek çok açıdan meşhur, geçirdiği değişim ve dönüşüm, dilden dile yayılıyor. Ancak en güzel değerlerinden birisi de, işte bu zeytinyağı müzesi. Türkiye’nin ilk zeytinyağı müzesi olma özelliğini taşıyan müze, 2001 yılında ziyaretçilerine hizmet vermeye başlamış.

Zeytinyağının yapım aşamalarını, işleyiş biçiminde yaşanan değişiklikleri kronolojik olarak rehber eşliğinde gözlemlemek isterseniz, müzeyi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale
Ziyaret Saati: 08:30-18:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

 Edremit tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

2 YORUMLAR

 1. Sayın ilgili,
  hakkımda yapmış olduğunuz haberin kaldırılmasını acilen rica ederim.
  saygılarımla,
  evren ertür – edremit:tel:02663731087
  not:sitenizde bu şekilde başlayan haberin kaldırılmasını rica ederim.

  “Evren Ertur Tarihi Zeytinyağı Aletleri Müzesi; 9. … çok zeytinyağı fabrikasına da ev sahipliği yapan Edremit’te, Ertür ailesinin işlettiği meşhur fabrikanın yanı sıra,

  https://blog.biletbayi.com/edremit-tarihi-yerler.html/

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.