Avşa Gezilecek Yerler Listesi | Birbirinden Popüler 21 Rota!

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Avşa hakkında: Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir ada olan ve Marmara denizi üzerinde yer alan Avşa Adası, İstanbul’a ve Erdek’e yakın olması nedeniyle, yaz turizmi açısından ülkemizde en çok tercih edilen popüler sayfiye alanlarından biridir. Bodrum, Antalya, Alanya ve Çeşme gibi Türkiye’de yaz tatili denilince akla ilk gelen tatil yerlerine göre fiyat ve pahalılık açısından çok daha cebe uygun olan Avşa Adası, sahip olduğu otel, butik otel ve pansiyonlarıyla her yaz yerli ve yabacı binlerce turisti evinde ağırlıyor.

Adaya ulaşım Erdek ilçesi, Ocaklar mevkiinden hareket eden feribotlarla sağlanıyor. Ayrıca İstanbul’dan Avşa Adası’na yılın her dönemi İDO feribot seferleri düzenleniyor. İDO feribotları, Yenikapı, Kadıköy ve Bostancı gibi noktalardan hareket etmekte olup; yolculuk ortalama 2,5 – 3 saat sürüyor. Dolayısıyla Avşa Adası’nın İstanbul’a yakın en gözde tatil noktalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Kaç günde gezilir: Avşa gezinizi ortalama 2 günde tamamlayabilirsiniz.

Ziyaret için en uygun zaman: Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin etkisi altında olan Avşa’da yılın en sıcak ayı ortalama 23 dereceyle Temmuz; en soğuk ayı ise ortalama 5 dereceyle Ocak’tır. Avşa Adası’na seyahat için en uygun zaman hiç şüphesiz Mayıs sonu ile Eylül başlarını kapsayan yaz sezonudur. Yazın, bu şirin adada güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkararak dolu dolu, dinlendirici ve de aynı zamanda huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Ne Yenir: Balıkesir’in en meşhur sayfiyelerinden biri olan ‘‘Avşa Adası’nda ne, nerede yenir?’’ diye merak ediyorsanız tıklayın: Avşa Restoranları | 11 Mekan Önerisi

*Avşa Gezilecek Yerler Videosu

*En Popüler Yerler

– Simgesel Yerler

1. Avşa Çarşısı

avşa çarşı

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerin başında Avşa Çarşısı geliyor. Deniz otobüsünden Avşa’ya doğru gelirken ilk fark edeceğiniz şey, iskeleden iki kola ayrılan uzun bir sahil şeridi olacaktır. Kordon izlenimi veren sahil yolu, arabalara açık olmadığı için harika bir yürüyüş yolu halini almış. Her türlü ihtiyacınızı alabileceğiniz dükkan ve marketin bulunduğu çarşı, plajların hemen arka kısmında yer alıyor. Yol çok fazla geniş olmasa da, gezebilmek için oldukça uygun.

Neden Gitmeliyim? Genelde gündüzleri herkes denizde olduğu için çok fazla kalabalık değil ancak, yaz sezonunda gittiyseniz, özellikle haftasonu çarşıda yürümekte zorlanabilirsiniz. Bayramlarda o kadar kalabalık oluyor ki, yürüyüş yolunda tek sıra halinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Genelde hafta içi ve akşam üzeri güzel oluyor. Konaklamak için yer arıyorsanız, ve denize yakın olsun istiyorsanız çarşının üzerinde bulunan otel ve pansiyonlar sizin için uygun.

Sahil üstündeki binaların neredeyse hepsi otel. Fiyatları da genel olarak diğer tatil beldelerine göre oldukça ucuz. Ancak sessiz ve sakin bir yerde kalmak istiyorsanız, çarşı içinde bulunan oteller sizin için uygun olmayabilir, zira hemen altınızda bulunan barların sesinden kafanızı dinleyemeyebilirsiniz.

 • Adres: Avşa, 10360 Marmara/Balıkesir

2. Manastır

manastır

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler listesindeki en önemli duraklarımızdan biri de Manastır! Avşa merkezine 2 km mesafede bulunan tarihi alan, Manastır Koyu’nun hemen üst kısmında yer alıyor. Avşa tarihi açıdan çok önemli bir konuma ve geçmişe sahip olsa da, ne yazık ki geçmişten günümüze adada herhangi bir tarihi eser kalmamış. Ancak birkaç kalıntı bulunuyor ve bunlar da yeterince bakım ve ilgiyi görmüyor. Ada artık tamamen yaz turizmine sahip olduğu için, tarihi değerlerle ilgili kaygılar göz ardı edilebiliyor. Adada bulunan önemli bir tarihi kalıntı ise, St. George Manastırı…

Neden Gitmeliyim? Bundan tam 360 yıl önce sürülen rahiplerin yaşadığı yer olan manastır, nedensizce dinamitlendiği için bugün tamamen yıkılmış durumda. Sadece birkaç duvarının kaldığı manastırın içinde bulunan fresklerden ise geriye hiçbir şey kalmamış. Alan şu anda tellerle çevrilmiş ve sit alanı olarak korunuyor ancak, ne kadar ilgi gördüğü ise tartışmalı. Siz alanı görmek isterseniz, güzel bir yürüyüş sonrası ya da Manastır Koyu’na giderken, alanı görebilirsiniz.

 • Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir

3. Şarap Fabrikaları Gezisi

şarap fabrikaları gezisi

Burası Neresi? Avşa yazısında Avşa’nın meşhur lezzetlerinden şaraptan bahsetmemek olmaz. Avşa’nın Ada Karası üzümlerinden yapılan şaraplar, adaya gelen herkesin mutlaka denediği bir lezzet. Adada şarap yapılan Bortaçina ve Büyülübağ adında iki fabrika bulunuyor. Fabrikalar şarabın yapım aşamasını görebilmeniz ve şarap tadımı yapabilmeniz için ziyarete açık.

Aynı zamanda adanın meşhur zeytinlerinden de zeytinyağı üreten fabrikalardan, kendinize veya sevdiklerinize birer şişe hediye şarap ve zeytinyağı alabilirsiniz. Avşa gezilecek yerler listenize Şarap fabrikalarını mutlaka ekleyin!

 • Adres: Avşa Adası, No: 14, 10940 Marmara/Balıkesir

– Plajlar

4. Yiğitler Köyü Plajı

yiğitler köyü plajı

Burası Neresi? Yiğitler Köyü’nde bulunan plaj, adanın arkaya bakan tarafında kaldığı için bazı günler rüzgarlı olabiliyor. Rüzgar olan günler de denizi dalgalı oluyor ancak denizi temiz ve güzel. Genellikle köyde yaşayanların ve çevrede bulunan otellerin müşterilerinin kullandığı plaj, otelin küçük bir alanı dışında, halk plajı olduğu için ücretsiz. Şemsiye ve şezlong hizmeti bulunmuyor. Dilerseniz kendi havlunuzu ve şemsiyenizi alarak rahatlıkla plajın keyfini sürebilirsiniz.

 • Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

5. Altınkum Plajı

altınkum plajı

Burası Neresi? Adanın en meşhur plajı olan Altınkum, Yiğitler Köyü’nün hemen yan kısmında yer alıyor. Merkezdeki caminin yanından kalkan plaj minibüsleriyle 10-15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plaj, sapsarı kumlarıyla meşhur. Denizi oldukça temiz ve buz mavisi rengiyle akvaryumu andırıyor.

Plaj halk plajı olduğu için ücret ödemenize gerek yok, ancak dilerseniz şezlong ve şemsiye hizmetinden faydalanabileceğiniz özel bir beach işletmesi de mevcut. İşletmenin içinde yemek yiyip, soğuk bir şeyler içebileceğiniz restoran da bulunuyor.

 • Adres: Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

6. Akvaryum Plajı

akvaryum plajı

Burası Neresi? Avşa’nın meşhur tatil sitelerinden Özkan Sitesi’nin hemen yan tarafında bulunan plaj, bölge halkı tarafından en sevilen yerlerden birisi. Avşa merkezden kalkan Özkan Sitesi minibüsleriyle 15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plaj, halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Plajın üst kısmında bulunan restoranlardan yemek yiyebilir, ya da ücretli olarak şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

 • Adres: Avşa, Yücehisar Sk. 10940 Marmara/Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

7. Kadınlar Plajı

kadınlar koyu

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler listemizdeki yeni durağımız Karadut Koyu Kadınlar Plajı! Karadut Koyu’nu hemen geçince karşınıza çıkan Kadınlar Plajı, adı üstünde sadece kadınlara ait bir alan. Kadınların rahatlıkla hareket edebildiği plaja, bol ağaçlıklı bir araziden geçilerek ulaşılıyor. Plajı diğer plajlardan ayıran bir diğer özelliği ise, plajın içinde veya çevresinde herhangi bir işletmenin bulunmaması. Wc ve duş ihtiyacınızı gideremeyeceğiniz için plaja hazırlıklı gitmenizde fayda var.

 • Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

8. Çınar Koyu

çınar koyu

Burası Neresi? Avşa merkezinde 6 km mesafede bulunan koy, adanın güney batı sahilinde kalıyor. Kendi aracınızla gitmeyecekseniz, merkezden saat başı kalkan minibüslerle kısa bir yolculuk sonrasında koya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak minibüsler akşam 20:00’ye kadar olduğu için, dönüşünüzü ona göre ayarlamanız gerekiyor. Denizi ve kumu o kadar güzel ki, çoğu kişi adanın en güzel koyunun burası olduğunu söylüyor. Koyun etrafını saran asırlık çınar ağaçları, içinde bulunduğu köye ve koya da ismini vermiş.

Neden Gitmeliyim? Çınar Koyu, Avşa’nın en büyük koylarından olduğu için pek çok plaj işletmesine de ev sahipliği yapıyor. Ayanya Beach, Deniz Yıldızı, Mert Restoran ve Tarihi Çınar Restoran bu işletmelerden birkaçı. İşletmelerin bulunduğu yerden denize girmek için şezlong ve şemsiye ücreti vermeniz gerekebiliyor, ancak dilerseniz koyun halk plajı olan kısmından dilediğiniz gibi denize girebilirsiniz.

 • Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir

– Köyler

9. Yiğitler Köyü

yiğitler köy

Burası Neresi? Adanın doğu kısmında,merkeze 5 dakikalık mesafede kalan Yiğitler Köyü, merkezden yarım saat aralıklarla kalkan minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Eskiden Araplar ismiyle bilinen köyde günümüzde, Rumlar ve Trakya göçmenleri yaşıyor. Köy halkı geçimini balıkçılık ve şarapçılık yaparak sağlıyor.

Neden Gitmeliyim? Yiğitler Köyü’nün merkezinde bir de plaj mevcut. Kendi arabanızla gelecekseniz, köyde bulunan koylarda ya da yol üstünde göreceğiniz bol yeşillikli alanlarda sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

 • Adres: Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir

10. Türkeli Köyü

türkeli köyü

Burası Neresi? Manastır Koyu ve tarihi manastırın bulunduğu köy olan Türkeli Köyü, adanın merkezinden 1,5 km uzaklıkta bulunuyor. Eskiden Rum ağırlıklı nüfusa sahip olan köy, günümüzde Trakya göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı bir köy. Yaz kış yaşayanların dışında köyde pek çok yazlık evde bulunuyor. Köyün yerlileri eskiden balıkçılık ağırlıklı olarak geçinse de günümüzde turizmin yoğunluğu, balıkçılığı geri planda bırakmış. Ancak şarapçılık köyde hala devam ediyor. Güzel bir ada gezintisine çıktığınızda, bisikletle ya da kiralık motorla köyün bulunduğu alanı dolaşmanızı öneririz.

 • Adres: Türkeli, Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir

– Popüler Cadde ve Sokaklar

11. Barlar Sokağı

barlar sokağı

Burası Neresi? Avşa’nın en bilinen yönlerinden birisi de gece hayatı. Sahil şeridinin üstünde bulunan pek çok mekan dışında, adanın arka tarafında da büyüklü küçüklü eğlence mekanları mevcut. Ancak en çok tercih edilen yer barlar sokağı. Çeşitli tarzlarda mekanların bulunduğu barlar sokağı, deniz kenarında bulunduğu için, akşam yürüyüşlerinizde mutlaka karşınıza çıkacak.

Ancak mekanlardan çıkan çalışanların sizi içeriye sokma çabasından rahatsız olabilirsiniz, zira peş peşe dizildikleri için müşteri kapma yarışına giriyorlar. Eğlenmek için iyi bir alternatif, ancak bu kadar küçük ve yan yana olan mekanların birbirine geçen sesleri, sakin bir tatil isteyenler için pek uygun olmayabilir.

 • Adres: Avşa, Atatürk Cd. 10360 Marmara/Balıkesir

12. Değirmenardı Mevkii

değirmenardı mevkii

Burası Neresi? İskeleye indikten sonra sol tarafta kalan Değirmenardı, 1 km’lik bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Güzel bir çarşı yürüyüşü sonrası ulaşabileceğiniz mevki, genellikle akşamları güneşin batışını seyretmek isteyenlerin sık sık uğradığı bir yer. Dilerseniz denize girebileceğiniz kumsalı da mevcut. Fakat gündüzleri genellikle kalabalık olabiliyor.

Neden Gitmeliyim? Ailenizle, sevdiklerinizle ya da tek başınıza fark etmez, deniz keyfi sonrasında güzel bir yürüyüş yapabilir, elinize soğuk bir içecek alıp, kumlara uzanabilirsiniz. Akşamları kumsalda genelde mutlaka canlı müzik söyleyen birileri oluyor, ancak dilerseniz kulaklığınız takıp, istediğiniz bir şarkıyı dinlerden kumların serinliğinde yıldızları seyredebilirsiniz.

 • Adres: Değirmenardı mevkii, Siteler Cd. No: 8, 10940, Avşa, Marmara/Balıkesir

*Doğal Güzellikler

– Koylar

13. Karadut Koyu

karadut koyu

Burası Neresi? Tıpkı Altınkum Plajına gider gibi, merkezden kalkan plaj minibüsleriyle kısa süren bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz koy, sığ bir denizi olduğu için genellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Adını, plajın girişinde bulunan Karadut ağacından alan koy, iki ayrı plaja sahip. Plaj halk plajı olduğu için giriş ücreti yok, dilerseniz plajda bulunan iki ayrı restoran işletmesinden şezlong kiralayabiliyorsunuz. Dolayısıyla Karadut Koyu’nu Avşa gezilecek yerler listenize sizler de mutlaka okuyun!

 • Adres: Garanti Sokak No: 10 Avşa Adası, 10940 Marmara
 • Giriş ücretsiz

14. Kumtur Koyu

kumtur koyu

Burası Neresi? Kumtur Koyu, Çınar Koyu’nun yan kısmında yer alıyor ancak Çınar Koyu’na uğrayan minibüsler bu koya kadar gitmiyor. O yüzden ancak özel araçla gidebilirsiniz. Ya da merkezde bulunan kiralık motosikletlerden kiralayarak, kısa ama keyifli bir yolculuk sonrası koya ulaşabilirsiniz. Eğer minibüsle gelecekseniz de, Çınar Koyu’na gelmeden önceki sapakta inerek, biraz yürüdükten sonra Kumtur Koyu’nu görebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Koy, adanın en uç noktasında yer aldığından genelde biraz ıssız. Plajın olduğu koyda herhangi bir işletme bulunmuyor, daha çok çevresinde bulunan yazlık evlerde oturanların kullandığı plaj, sessiz ve sakin yer arayanlar için oldukça ideal. Ancak denizin derinliği zaman zaman değişiklik gösterebildiğinden, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için pek uygun olmayabilir.

 • Adres: Avşa Adası, Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

15. Manastır Koyu

manastır koyu

Burası Neresi? Avşa iskelesinden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan koy, hemen yürüyüş mesafesinde olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden biri. Ancak yol biraz girintili çıkıntılı olduğu için yürümeniz yarım saati bulabilir. Güneşin tepede olduğu saatlerde yürüyecekseniz başınıza bir şapka ve yanınıza da su almanızı öneririz, zira yaz sıcağında yürüyüş fazlasıyla zarar verebiliyor.

Neden Gitmeliyim? Manastır Koyu, kayalıkların hemen alt kısmında bulunuyor, ve denizi o kadar berrak ki, gördüğünüzde hayran kalabilirsiniz. Kumluk alanı çok geniş değil ama yine de rahatça plaj keyfi yapabilirsiniz. Plajla herhangi bir işletme bulunmadığından hazırlıklı gelmenizde fayda var.

 • Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

16. Tavşanlı Koyu

tavşanlı koyu

Burası Neresi? Avşa Adası’nın güneyinde yer alan Tavşanlı Koyu, Altınkum Koyu’nu geçtikten sonra karşınıza çıkıyor. Avşa merkezden kalkan Altınkum minibüslerine bindiğinizde, plajdan kısa bir mesafe yürüyerek Tavşanlı Koyu’na ulaşabiliyorsunuz. Koy halk plajı olduğu için giriş ücreti vermiyorsunuz, şezlong ve şemsiye gibi bir hizmet de mevcut değil, ancak koyun hemen üst kısmında ihtiyaçlarınızı giderip, yemek yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Tavşanlı Koyu’nun denizi oldukça temiz ve sığ olduğu için çocuklu aileler ya da yüzme bilmeyenler için uygun. Koyun üst kısmında bulunan restoranın meşhur bir özelliği de, lezzetli kuru fasulyesi. Plaja gelen herkes mutlaka restoranın meşhur yemeğini tadıyor. Sizin de yolunuz Tavşanlı Koyu’na düşerse, deniz sonrası güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

 • Adres: Avşa Adası, Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

17. Beyaz Saray Koyu

beyaz saray plajı

Burası Neresi? Beyaz Saray Koyu, Manastır Koyu’ndan hemen sonra gelen uzun bir koy. Mesafe çok fazla değil ancak, yürümenizi de tavsiye etmeyiz zira koya ulaşan yollarda inişli çıkışlı yokuşlar bulunuyor. Kişisel aracınızla ya da merkezden kiralayabileceğiniz motor, atv ile rahatlıkla güzel bir yolculuk sonrası koya ulaşabilirsiniz.

Beyaz Saray Koyu’nda bulunan Beyaz Saray Otel, uzun yıllardır hizmet veren ve adını koya da vermiş bir otel. Plajda otelin kendi müşterilerine ait bir alan bulunuyor, ancak koy genel olarak halk plajı olduğu için herhangi bir giriş ücreti ödemeden, dilediğiniz gibi kendi havlunuzla ve şemsiyenizle denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Adres: Beyaz Saray Koyu, Avşa Adası, Marmara, 10375 Balıkesir
 • Giriş ücretsiz

*Avşa’nın Tarihi Yerleri

Avşa Adası’nın tarihi zenginliği hakkında en detaylı ve en doğru bilgiyi sizler için hazırladığımız ”Avşa’nın Tarihi Yerleri” başlıklı yazımızda bulacaksınız. Çok yakında Avşa Tarihi Yerler burada olacak. Yalnızca beklemede kalın! Beklerken Avşa’nın bağlı olduğu il olan Balıkesir ile ilgili bilgi almak ve bu tarihi şehri keşfetmek için tıklayın: Balıkesir’in Tarihi Yerleri | 27 Etkileyici Yer!

*Avşa Çevresinde Gezilecek Yerler

– Turistik Yerler

18. Marmara Adası

marmara adası

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler listesi yaparken, hemen karşısında bulunan Marmara Adası’nı da listeye eklemeseydik olmazdı. Marmara Denizi’nin en büyük adası olarak bilinen Marmara Adası, Avşa’ya yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Avşa’ya gelen deniz otobüsleri ilk olarak Marmara Adası’na uğruyor. Yani Avşa seyahatinizde giderken, ya da dönüşte Marmara Adası’na da uğrayabilirsiniz. Dilerseniz Avşa’dan deniz otobüsüne binerek Marmara Adasına geçip günübirlik bir gezi de planlayabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Marmara Adası’nda konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon var, ama ev konforu isteyenlerdenseniz, günlük ya da haftalık kiralanan evleri de tutabilirsiniz. Birbirinden güzel koyları ve plajları da, Marmara Adası’na mutlaka gitmeniz için bir neden. Sessiz ve sakin, huzur veren bir tatil yapmak istiyorsanız, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

 • Adres: Marmara Adası, Marmara/Balıkesir

19. Ekinlik Adası

ekinlik adası

Burası Neresi? Avşa Adası’yla, Marmara Adası arasında kalan küçük bir adayı gördüğünüzde, meraklanmaya başlayabilirsiniz. Marmara Denizi’nin belki de en sakin adalarından biri olan Ekinlik Adası, turizm olarak çok aktif bir yer değil. Kışları çok az kişinin kaldığı ada, yazları ise ev sahiplerinin gelmesiyle biraz daha hareketlenebiliyor. Ancak hareket dediğimiz, Avşa’da ya da Bodrum’daki gibi bir yaz hareketlenmesi olmuyor. Ada’nın sakinliği ve huzur veren büyüsü aynı şekilde kalıyor. Velhasıl Ekinlik Adası, Avşa’ya yakın gezilecek yerlerden biri!

Neden Gitmeliyim? Ekinlik Adası’nda yüzebileceğiniz iki ayrı plaj bulunuyor. Ancak keşif turuna çıkmayı sevenlerdenseniz, dalış yapmak ya da, yalnız başınıza yüzmek için, farklı koylar da bulabilirsiniz. Adaya gidebilmeniz için haftada iki gün seferler düzenleniyor, ancak Avşa’da bulunan küçük bir balıkçı teknesiyle anlaşırsanız, sizi kısa sürede adaya götürebilir.

 • Adres: Ekinlik Adası, Ekinlik, 10940 Marmara/Balıkesir

20. Koyun Adası

koyun adası

Burası Neresi? Avşa’dan baktığınızda kolaylıkla görebileceğiniz bu küçük ada, yalnızca 1,7 km bir alana sahip. Koyun Adası üzerinde yazlık bir site ve birkaç müstakil ev dışında başka bir yerleşim alanı yok. Yeşillik bir alana da sahip olmadığı için, kamp gibi aktivitelere uygun değil, ve çok fazla rüzgar alıyor. Ancak dilerseniz küçük bir tekne ayarlayarak adaya ulaşabilir, kısa süren ama keyifli bir keşif turuna çıkabilirsiniz.

 • Adres: Koyun Adası, Marmara/Balıkesir

21. Erdek

erdek

Burası Neresi? Erdek, Marmara denizi kıyısındaki en popüler sayfiye alanlarından biridir. Balıkesir’e bağlı bir ilçe olan Erdek, aynı isimli Erdek Körfezi üzerinde, Kapıdağ Yarımadası’nda, konumlanmaktadır. He yıl okulların kapanması ve yaz sezonun açılmasıyla birlikte İstanbul, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve de Balıkesir gibi büyük şehirlerden yoğun ilgi görmeye başlayan ilçe yaz tatillerinin en popüler ve aynı zamanda en hesaplı adreslerinden biridir.

Bunun yanı sıra Marmara Adası ve Avşa gibi tatil merkezlerine ulaşım deniz üzerinden Erdek’ten sağlanmaktadır. Bundan ötürü söz konusu ilçe yoğun bir trafiğe sahip olup; önemli bir geçiş noktasıdır. Yaz sezonu boyunca Erdek’in Ocaklar mevkiinden düzenlenen feribot seferleriyle Avşa’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Neden Gitmeliyim? Sakin ve dingin bir yaz tatili geçirmek, deniz güneş ve kum üçlüsünün tadını çıkarmak için Erdek’i gönül rahatlığıyla tercih edebilir, hem bu sayede ekonomik yönden de kar elde edebilirsiniz. Çünkü Erdek’te, Çeşme, Alaçatı, Bodrum ve Antalya gibi popüler tatil yerlerine göre hem konaklama hem de yeme-içme fiyatları açısından çok daha uygun imkanlara sahip!

Erdek’te otel, pansiyon, apart otel, kamp alanları, butik otel ve bungalov gibi bir dizi konaklama alternatifi mevcut. Ayrıca Erdek, yemyeşil ormanları, tarihi ve kültürel zenginliği ile aynı zamanda mükemmel bir turizm cenneti! Dolayısıyla söz konusu ilçede, yakından görmeniz gereken pek çok yer sizleri bekliyor. ‘‘Hadrianus Tapınağı, Kyzikos Amfi-tiyatrosu, Altıköşe kuleler, Kirazlı Yayla Manastırı ve Bouleuterion’’ Erdek’te görülmesi gereken noktaların başında geliyor.

Kaçırmayın! Buralara kadar gelmişken Erdek mutfağında pişen yöresel lezzetlerinin tadına bakmayı kesinlikle ihmal etmeyin! Bunun yanı sıra Erdek’te gece hayatı hakkında bilgi almak için tıklayın: Erdek Gece Hayatı | En Popüler İki Mekan!

 • Adres: Erdek, Balıkesir/Türkiye

*Avşa Gece Hayatı

Avşa Adası, şirin ve huzur dolu bir tatil cenneti olduğu kadar aynı zamanda hareketli bir gece hayatına sahip! Barlar, publar, kafeler, meyhane ve restoranların yer aldığı kabarık bir listeye sahip olan Avşa gece hayatı çok yakında, tam burada, sizlerle olacak. Yalnızca beklemede kalın! Beklerken vakit geçirmek için Avşa’nın bağlı olduğu Balıkesir ilinin gece hayatını tüm detaylarıyla öğrenebileceğiniz Balıkesir Gece Hayatı | En Popüler 12 Mekan başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

*Avşa’da Alışveriş

Avşa’da alışveriş için pek çok alternatif mevcut. Tüm bu alternatifler ve öğrenmeniz gereken önemli detaylar, Avşa Alışveriş Rehberi adı altında hazırlanıyor. Çok yakında sizler için burada olacak! Bu sırada vakit geçirmek için Avşa Gezi Rehberi’mize tıklayıp, ada ile ilgili bilgi verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz!

*Avşa’da Yapılacak Şeyler

– Tekne Turlarıyla Keşfe Çıkın!

– Konaklamalı Turlarla Tatilinize Renk Katın!

– Günübirlik Eğlence Dolu Turlara Katılın!

*Şehir içi Ulaşım

Avşa’da şehir içi ulaşım genel anlamda belediyeye bağlı minibüs ve dolmuş gibi küçük toplu taşıma vasıtalarıyla sağlanıyor. Bu minibüslerle oldukça cüzi rakamlarla adanın her noktasına ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra bisiklet kiralayıp, adada gezmek son yılların en gözde aktivitelerinden biri olmuş durumda! Yine taksilerle de gitmek istediğiniz hemen her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Avşa Adası’na ulaşmak için İstanbul’dan haftanın yedi günü belirli saatlerde hareket eden İDO feribotlarından faydalanabilirsiniz. Deniz otobüsleriyle ortalama 2,5 – 3 saatte Avşa’ya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bursa’dan da yılın belirli dönemleri Avşa Adası’na seferler düzenlenebiliyor. Bunun dışında yapacağınız şey Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar mevkiinden yine feribota binmek olacaktır. Yoğun turist talebi gören Avşa Adası’na yaz sezonu boyunca, haftanın hemen her günü belirli aralıklarla feribot seferleri düzenlenmektedir. Erdek ile Avşa arası feribot yolculuğu ise aşağı yukarı 1,5 – 2 saat sürüyor.

PinAvşa gezilecek yerler listesi burada sonlanıyor. Fikir ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak bizlere iletebilir, eksiklerimizi tamamlayabilirsiniz. Keyifli ve eğlence dolu bir Avşa tatili geçirmeniz dileğiyle! 

“Avşa Gezilecek Yerler Listesi | Birbirinden Popüler 21 Rota!” üzerine 4 yorum

 1. Avşa Adası hakkında çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bu yaz adada tatil yapmak istiyoruz. Avşa Adası otelleri hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

  Yanıtla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin