yalovanın tarihi yerleri

Hikayesiyle herkesi etkileyen Yürüyen Köşk’ten, şifa dağıtan hamamlarına, Yalova tarihi yerlerini keşfe çıkıyoruz.

Marmara Denizi’nde yer alan önemli tarihi şehirlerimizden Yalova, Bithynialılar’dan Osmanlı’ya kadar tarihi eserlerle donatılmış bir şehir. Osmanlı döneminde inşa edilen camiler, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan köşkler ile birlikte oldukça keyifli bir tarihi gezi rotası oluşturabileceğiniz Yalova’nın turistik yerlerini sizler için derledik;

Köşkler

1. Termal Atatürk Köşkü

termal atatürk köşkü

Yalova gezinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi yerlerin başında yer alan Termal Atatürk Köşkü, ilçeye gelenlerin ilk uğradığı yerlerden biri. Yalova’nın şehir merkezine 13 km mesafede bulunan Termal ilçesindeki köşk, yemyeşil ağaçların arasında yer alıyor. Karşısında tarihi termal hamamlarının yer aldığı köşke, birkaç basamak çıkarak ulaşabiliyorsunuz. 1929 yılında 38 gün gibi kısa bir sürede inşa edilen yapı, Atatürk için inşa edilmiş. Prof. S. Hakkı Eldem’in mimarlığını yaptığı bilinen tarihi yapı, iki katlı ahşap iç yapısı ve işlemeleriyle dikkat çekiyor.

Köşke girdiğinizde size bir rehber eşlik ediyor. Tek tek önce alt katında yer alan toplantı ve kabul odalarını geziyorsunuz. Odalarda yer alan özel işleme mobilyalar ve ünlü ressam Nurettin Niyazi’ye ait devasa tablolar güzelliğiyle dikkatleri çekiyor. Özel İran ve Hereke halılarından, işlemeli porselenlere her detayıyla Cumhuriyet’in ilk yıllarının mimari düzenlemesini gösteren köşk, insanı tarihte yolculuğa çıkarıyor. Ahşap merdivenden çıktığınız üst katta ise sizi özel odalar ve banyo karşılıyor. Atatürk’ün odasının içinde yer alan dolaptan girdiği banyosu da görenleri şaşırtıyor. Terliklerinden, havlusuna kullandığı tüm malzemeler de hala müzede sergileniyor.

Ahşap parkelerin üzerinde yürürken çıkarttığı sesle, kendinizi o dönemdeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Atatürk’ün tek kişilik kahvaltı masasını görünce, rehber genelde burada yalnız kahvaltı etmeyi sevdiğini söylüyor. O an sanki orada gözünüzde canlanıyor. Her bir dokusu ve kokusuyla insanı geçmişe götüren bu köşkü, işte tüm bu anlattıklarımızı görmek ve hissetmek için mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor.

 • Adres: Gökçedere, Adnan Kahveci Sk. No:3, 77400 Termal/Yalova
 • Giriş Ücreti: (65 yaş ve üzerine ücretsiz)
  Tam 10₺
  Öğretmen ve Öğrenciler 5₺
  Yabancı Turistler 20₺
 • Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (Pazartesi günleri kapalı)

2. Yürüyen Köşk

yürüyen köşk

Yalova dendiğinde herkesin aklına gelen yerlerden birisidir Yürüyen Köşk. Dilden dile dolaşan efsaneleşmiş hikayesiyle adından söz ettiren köşk, günümüzde halen Yalova’nın en sık ziyaret edilen yeri. 1929 yılının Ağustos ayında Ertuğrul yatıyla Bursa’ya seyahat eden Atatürk, Yalova’dan geçtiği sırada denizin kenarında büyük çınarı görerek oldukça etkileniyor.

İşte o herkesin bildiği hikaye de tam olarak burada başlıyor. Burada kendisi için küçük de olsa bir ev yapılmasını istedikten sonra, 22 gün içerisinde ev tamamlanıyor. 1930 yılının Temmuz ayında köşke gelen Atatürk, bahçıvanın ağacın dalını kesmeye çalıştığını görünce nedenini soruyor. Dalların çatıya zarar verdiğini duyan Atatürk ise, dalın kesilmeyeceğini, onun yerine evin taşınmasını istediğini söylüyor.

Günümüzde fazla uzak gelmese de, yapıldığı dönemde ne kadar önemli bir uğraş olduğunu anlamak güç değil. 1930 yılında İstanbul’dan getirilen tramvay raylarıyla temelinden 4.80 metre kaydırılan ev, bu nedenle de ‘Yürüyen Köşk’ ismini almış. 1937 yılına kadar Atatürk’ün ziyaret ettiği köşk, günümüzde halen halkın ziyaretine açık. Yalova’nın merkezinde yer alan sahil şeridinden yürüdüğünüzde kolayca ulaşabileceğiniz köşkü, ziyaret etmeden dönmemenizi öneririz.

 • Adres: İsmet Paşa, Merkez, Sahil Yürüyüş Yolu, 77100 Yalova
 • Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (Pazartesi günü ücretsiz)
 • Giriş Ücreti: Tam: 2₺
  Öğrenci: 1₺
  0-6 Yaş, Şehit Yakınları ve 65 yaş üzerine ücretsiz.

Yapılar

3. Kurşunlu Hamamı

kurşunlu hamamı

Türkiye’nin en meşhur termal noktalarından biri olarak bilinen Yalova’nın Termal ilçesindeki tarihi Kurşunlu Hamamı da, Yalova’nın tarihi yerleri listemizde yerini alıyor. Yalova’nın merkezinden kalkan Termal minibüsleriyle kolayca ulaşabileceğiniz ilçe, dört bir yanı termallerle kaplı bir alan. Termal’e geldiğinizde yemyeşil ağaçların içerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada gibi hissediyorsunuz.

Bunların arasında en dikkat çeken yapı ise, tarihi Kurşunlu Hamamı. Bizanslılar döneminde İmparator Jüstinyen’in isteği üzerine 18 asır önce yapılan hamam, o dönemde yaşanan afetler nedeniyle ne yazık ki yıkılmış. Ancak 1900 yılında Osmanlı’nın önemli padişahlarından II.Abdülhamid tarafından yeniden restore edilerek kültürümüze kazandırılabilmiş.

İçerisinde sıcak termal havuzundan, saunasına kadar bütün termal hizmetlerin yer aldığı Kurşunlu Hamamı, günümüzde bölgede ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle de kışın karlar altında sıcak termal havuzunda yüzmenin keyfini yaşayan turistler, tarihi dokunun da izlerini keşfediyor.

 • Adres: Gökçedere, Atatürk Caddesi Adnan Kahveci Sokak, 77400 Termal/Yalova
 • Giriş Ücreti:
  Açık Havuz ve Kurşunlu Banyo Kişi Fiyatı 50₺ (180dk)
  Çocuk 25₺ (180dk)
 • Ziyaret Saatleri: 07:30-22:30

4. Sinema Binası

sinema binası

Kentte yer alan ilgi çekici yapılardan birisi de, Termal ilçesinde yer alan tarihi Sinema Binası. Termal’in yemyeşil ağaçlarının içinde bembeyaz ve küçük yapısıyla dikkat çeken bina, 19.Yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Tek kattan oluşan yapı, ahşap ve oldukça güzel bir mimariye sahip. Eskiden binanın arkasında yer alan otele ait restoran olarak kullanılan bina, günümüzde hem sinema, hem kafeterya hem de toplantı salonu olarak hizmet veriyor.

5. Taş Köprü

taş köprü

Yalova’nın tarihi yerleri listemize tarihi bir köprüyle devam ediyoruz. Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde yer alan tarihi Taş Köprü, aynı zamanda Taşköprü beldesi olarak da bilinen bölgede yer alıyor. Günümüzde halen aktif olarak geçiş için kullanılan köprü, derenin üzerinde yer alıyor. Köprünün kitabesi bulunamadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak tarihçilerin tahminlerine göre köprünün 400 yıllık bir geçmişe ait olduğu da bilinenler arasında. Daire kemerleriyle de dikkat çeken köprü, kesme taştan inşa edilmiş.

Müzeler

6. Yalova Kent Müzesi

yalova kent müzesi

Bir şehrin tarihi dokusunu hissetmek için en uygun gezi noktalarından birisi de hiç şüphesiz müzeleri oluyor. Yalova’nın merkezi olarak bilinen iskelenin hemen yanındaki meydanın bulunduğu alanda yer alan Yalova Kent Müze’si, meydandaki tek yapı olduğu için ilk bakışta dikkatleri çekiyor.

Belediye ve valiliğin ortak çalışmasıyla açılan müze, iki kattan oluşuyor. İçerisinde sergi salonundan kronolojik bilgilendirme alanlarına kadar pek çok alan yer alıyor. Monitörlerden yayınlanan tarihi videolar ve sesleri izleyerek, Yalova’nın tarihine yolculuğa çıkabiliyor, fotoğrafların çekildiği güne gidebiliyorsunuz.

 • Adres: Süleyman Bey, Cumhuriyet Cd. No:1, 77100 Yalova Merkez/Yalova
 • Ziyaret Saatleri: 08:30-12:30 / 13:30-17:30 ( Pazartesi günleri kapalı)
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz

7. Açık Hava Müzesi

açık hava müzesi

Yalova ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları ve tarihi araştırmalar sonucunda ortaya çıkan eserlerin sergilendiği Açık Hava Müzesi, 2003 yılında halkın ziyaretine açılarak şehre kazandırılmış. Roma döneminden, Osmanlılara kadar pek çok dönemin eserlerinin sergilendiği müzede, lahitler, taşlar ve daha nice tarihi eserler yer alıyor.

Müze adından da anlaşılacağı gibi açık havada ve dışarıda yer alıyor. Ancak eleştirilen yönlerinden biri ise, belirtilen ziyaret saatleri dışında kapalı olması, ve yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması. Yeteri kadar bilgilendirme panolarının da bulunmadığı müzeyi, ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Kazım Karabekir, 77200 Yalova Merkez/Yalova
 • Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz

Cami ve Kiliseler

8. Hersekzade Ahmed Paşa Cami

hersekzade ahmet paşa cami

Hersekzade Ahmed Paşa Cami, Altınova ilçesinde yer alıyor. Osmanlı döneminde 15.Yüzyılda inşa edilen cami, Bosna-Hersek doğumlu, dönemin ünlü sadrazamı Hersekzade Ahmed Paşa’nın isteğiyle kendi adına inşa edilmiş. İzmit ve Yalova çevresinde limandan, medreseye kadar pek çok yapı inşa ettiren paşa, Yalova’ya kazandırdığı önemli mimari yapılardan biri olan camiyle, günümüzde halen anılıyor.

9. Rüstem Paşa Cami

rüstem paşa cami

Yalova’nın merkezinde yer alan tarihi Rüstem Paşa Cami, kendi adını taşıyan caddenin hemen kesiştiği noktada bulunuyor. Tarihi verilere göre Osmanlı’nın en önemli Padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı olan Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı biliniyor. 1500-1561 yılları arasında yapılmış olabileceği tahmin edilen cami, külliye, hamam ve cami olarak inşa edilmiş.

Zamanla yaşanan deprem gibi doğal afetler nedeniyle çoğu bölümünü kaybeden yapı, günümüzde belli değişimler geçirdikten sonra halen ibadet için kullanılıyor.

10. Güneyköy Küçük Cami

güneyköy küçük cami

Osmanlı’dan şehre kalan tarihi camilerden biri olan Güneyköy Küçük Camisi, Yalova’dan Bursa’ya giden yolun 12 km ilerisinde bulunan Güney Köyü’nde yer alıyor. Samanlı Dağları’nın eteğinde yer alan cami, tarihi kaynaklara göre 1913 yılında inşa edilmiş. Köy merkezine 200 metre mesafede bulunan cami, moloz ve örme taşlarla inşa edilmiş. Günümüze kadar pek çok bakım ve onarımdan geçen cami, halen eski ruhunu hissettirebiliyor.

11. Çınarcık Merkez Cami

çınarcık merkez cami

Yalova’nın yazlık beldelerinden biri olarak bilinen Çınarcık’ın dikkat çeken tarihi yapısı Merkez Cami… Çınarcık’ın merkezinde yer alan cami, dikdörtgen planıyla dikkat çekiyor. Üzerinde yer alan kitabesine göre 1911 yılında inşa edilen Merkez Cami’nin iki ayrı kitabesi yer alıyor.

Bir diğer kitabesinde de 1725 yılında Sadrazam İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı yazan cami, ilk aşamada minaresiz olarak inşa edilmiş. 2000 yılında gönüllü bir vatandaşın desteğiyle camiye minare yapılmış. Günümüzde kırmızı, beyaz rengiyle eski tarihi dokusundan biraz uzaklaşmış olsa da, halen ibadete ve ziyarete açık.

12. Tarihi Kilise

tarihi kilise

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alan bir diğer tarihi yapı da, Tarihi Kilise. Osmanlı döneminden kaldığı düşünülen kilise, Esenköy sınırları içinde yer alıyor. Taş, tuğla ve dağınık moloz ile inşa edilen kilise, eski taş evlere benziyor desek yanlış olmaz. Yapıldığı dönemde bulunduğu bölgenin Hristiyanlarına hizmet verdiği düşünülen kilise, günümüzde şahsa ait bir yapı olduğu için ne yazık ki ziyarete açık değil. Ancak tarihi yapıların mimari yapısını incelemek isteyenler de olabileceği için listemize ekledik.

13. Kara Kilise

kara kilise

Yalova Çiftlikköy’de yer alan tarihi Kara Kilise, bölgede oldukça bilinen simge bir yapı. Tuğladan inşa edilen kilise, tarihi kaynaklara göre erken Bizans döneminde inşa edilmiş. Haç planı mimarisiyle inşa edilen kilise, geniş bir kapıya ve beşik tonozlara sahip. Antik kent olarak da bilinen mevkide yer alan yapı, günümüze tamamen ulaşamamış olsa da, tarihi dokuyu hissedebilmek için, oldukça önemli değerlerimizden biri.

Kaleler

14. Çoban Kale Kalıntıları

çoban kale kalıntıları

Yalova’nın Altınova ilçesinde yer alan tarihi kale kalıntıları, eski İpek Yolu’nun üzerinde yer alıyor. İpek Yolu’nun üzerinde yer alan bir kalenin, aktif olarak kullanıldığı dönemde ne kadar önemli bir konuma sahip olduğunu elbette hepimiz tahmin edebiliyoruz.

Günümüze tam bir kale görüntüsünde değil de, kalıntı şeklinde ulaştığı için yapım tarihi konusunda pek çok yorumun öne çıktığı kalıntıların, 1087 ya da 1100’lü yıllarda yapılmış olabileceği ileri sürülüyor. Türkler tarafından, Batı tarafından gelebilecek tehlike ve risklere karşı inşa ettirdiği düşünülen kale, günümüze tek bir sur halinde ulaşabilmiş.

15. Elmalık Kalesi

elmalık kalesi

Yalova’nın en önemli yapılarından biri olan Elmalık Kalesi, şehre geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi simgelerden biri. Elmalık Köyü’ne 500 metre mesafede bulunan kale, 270 metre rakımda yer alan Bahçe Tepe üzerinde bulunuyor.

Bölgede bulunan diğer kale kalıntılarına göre, daha sağlam bir şekilde günümüze ulaşabilmiş olan kale, Kurtuluş Savaşı dönemine kadar da aktif bir şekilde kullanılmaya devam etmiş. Tuğla ve örme sıra taş ile inşa edilen kale, antik Pylai kentinin önemli kalesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler için listelediğimiz Yalova’nın tarihi yerleri yazımız burada sona eriyor. Keyifle okuduğunuzu umduğumuz yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.