Orhaniye tatilinizde gezilecek yerleri merak ediyorsanız hoşunuza gidecek lokasyonları araştırdık, bilgi topladık ve anlattık.

Orhaniye’de gezilecek yerler listesine geçmeden önce biraz bölgeden bahsedelim. Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan Orhaniye sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri. Deniz ürünlerinin tazeliği, ulaşım kolaylığı derken Orhaniye’nin herkese iyi geleceğini söyleyebiliriz.

Orhaniye’nin tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk ismi de Kırsavil’dir. Yeşil örtüsüyle her açıdan başka bir hikaye, tarifsiz bir güzellik sunar. Medcezir zamanlarında bir görünüp bir kaybolan kırmızı renkli kum “Kızkumu” Orhaniye’de sembol olmuştur.

# Orhaniye’de Gezilecek Yerler

1- Kızkumu

Kızkumu Orhaniye
Kızkumu

Doğa ile iç içe tatil hedefleyenler için Kızkumu mevkii güzel tercihlerden biridir. Çam ormanlarının arasındaki bu yer, efsanesiyle de bilinir. Anlatılanlara göre sevgilisine kavuşmak isteyen kız, eteğine kum koymuş ve denizi doldurarak ilerlemiş. Fakat kum yetmemiş ve orada boğulmuş. O günden beri bu yer Kızkumu olarak anılır.

Kızkumu’ndaki aktiviteler arasında jeep safarileri dikkat çeker. Gün batımı vakitlerinde koydan geçen yatlar da güzel bir manzara oluşturur.

2- Şövalye Adası ve Kalesi

Şövalye Adası ve Kalesi Orhaniye
Şövalye Adası ve Kalesi

Orhaniye’yi yücelten yerlerden olan Şövalye Adası güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Rodos şövalyelerinin kullandığı kaleyi yakından görebilir ve ada etrafında zaman geçirebilirsiniz.

3- Hisarönü

Hisarönü orhaniye
Hisarönü

Mavi bayraklı plajdır ve Marmaris’in en çok ziyaret çeken noktalarından biridir. Bizce buraya, güneşin ufuk hattına yaklaşmaya başladığı zaman gelmelisiniz. Güneşin bu hareketi sırasında körfezde bir renk cümbüşü oluşuyor.

4- Selimiye

selimiye orhaniye
Selimiye

Bu bölgenin gözde beldelerinden biri de Selimiye. Huzurlu bir tatili doğa sesleriyle geçirmek isteyenler Selimiye’nin yolunu tutuyor. Masallarda anlatılanlar kadar güzel, el değmemiş yerleriyle büyüleyen bu yeri kesinlikle görmelisiniz.

5- Marmaris

Marmaris orhaniye
Marmaris

Turizmin en önemli merkezlerindendir. Mavi bayraklı uzun plajları, Marmaris’i hatırlatan palmiyeler, ayna gibi denizi, tepelerde oluşan manzaralar derken Marmaris’te zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çeşitli aktivite ve etkinliklerle her gününüz farklı geçecek.

pin emojiOrhaniye ve çevresini gezerken gözünüze butik dükkanlar takılacaktır. Hediyelik eşyalar, yöreye özgü el işi ürünler, organik sebze ve meyveler göreceksiniz. Tüm bunları Orhaniye alışveriş noktaları başlığında toplayarak rehber niteliğinde yazdık.

pin emojiOrhaniye’ye gitmek için yol durumunu kafanıza takmaya da hiç gerek yok. Rahat bir otobüs yolculuğu veya ucuz uçuşlarla kolaylıkla buraya gelmeniz mümkün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.