dalaman gezilecek yerler

Dalaman, yemyeşil doğası, berrak koyları ve sakinliği ile ülkemizin saklı cennetidir.

Muğla’nın merkez ilçelerinden biri olan havalimanı dolayısıyla da çoğu tatilcinin yaz aylarında akın ettiği Dalaman, Türkiye’nin güneybatı kıyısında yer alan doğal bir cennet. Marmaris, Fethiye, Bodrum gibi ünlü tatil beldelerine yakınlığı sebebiyle de oldukça popüler bir gezi noktası.

1-Sarsala Koyu

sarsala koyu

Çarşaf gibi deniziyle yerli ve yabancı birçok turistin tercih ettiği koylardan biridir. Yemyeşil doğasına insan eli değmemiş tertemiz, huzurlu bir koy. Hatta şanslı gününüzdeyseniz denizinde caretta carettalarla bile yüzebilirsiniz. Mavi yolculuk yapan tekne ve yatların en çok uğradığı duraklardan biridir.

Adres: Kapukargın Mahallesi, 48770 Dalaman/Muğla

*Sarsala Koyuna toplu taşıma ile ulaşım bulunmamaktadır. Havaalanından taksi kullanarak veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz.

*Dalaman Havaalanı-Sarsala Koyu arası 17 km.

2- Dalaman Çayı

Dalaman çayı

Dalaman Çayı, berrak suyu ve turkuaz mavi rengi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olan çayda yıl boyunca rafting yapılmaktadır. Tatilde heyecan arayanlardan iseniz Dalaman Çayında doğayla iç içe rafting yapabilirsiniz.

*Dalaman Havaalanı-Dalaman Çayı arası 111 km. yaklaşık 2 saat sürmektedir.

3- Sarıgerme Halk Plajı

Sarıgerme Plajı

Muğla’nın en çok tercih edilen halk plajlarından biridir. Sarıgerme plajı, denizinin ve deniş sahilinin temiz olması nedeniyle birçok ziyaretçinin tekrar gelmek isteyeceği plajlardan biri olmuştur. Plajda restoran, duş, soyunma kabini, şezlong gibi hizmetler bulunmaktadır.

Adres: Ortaca/ Dalaman/ Muğla

*Dalaman Havaalanı’na 17 km uzaklıktadır.

*Muğla otogardan Ortaca ilçesine gelerek oradan kalkan servislerle plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

4- Günlüklü Koyu

Koy, ismini burada bulunan ve güzel kokan bir ağaç türü olan günlük ağacından alıyor. Ağaçların içinde, doğanın kucağında piknik yapabilirsiniz. Sakinliğiyle dikkat çeken koyda şehir hayatının stresinden uzaklaşıp, güneşin ve denizin tadını çıkararak harika bir tatil yapabilirsiniz.

Adres: Günlüklü Koyu, Katrancı Mesire Yolu, 48308, Muğla

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-19:00

*Dalaman merkez-Günlüklü Koyu arası 34 km yaklaşık 40 dakikadır.

5- Gökgemile Koyu

gökgemile koyu

Dalaman gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken koylardan biri. Sakinliği ile bilenen koya, ara sıra tekne turları ile turistler uğramaktadır. Etrafta kamp kuran ve yürüyüş yapan insanlara rastlamanız mümkün. Ağaçlarla çevrili denizi, temiz havası ile huzurlu bir gün geçirmek için ideal bir koy Gökgemile…

*Dalaman’ın Kapıdağ Yarımadasında bulunan koya Hamam Koyundan 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. 

6-Akkaya Vadisi

akkaya vadisi

Az bilindiği için vadiye “gizli vadi” denilmektedir. Tamamen doğayla baş başa kalabileceğiniz bir vadi. Vadide genelde yabancı nüfus bulunuyor çünkü burayı ilk keşfeden ve yerleşen onlar olmuştur. Vadide at binebilir, kanolarla gezintiye çıkabilirsiniz.

Adres: Akkaya Vadisi/ Dalaman/ Muğla

7-Kille Koyu

kille koyu

Çam ağacı kokusu sevenlerdenseniz eğer bu koyda mis gibi çam ağacı kokuları eşliğinde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda denizi çakıllı ve sörf yapmak isteyenler için de tercih sebebi olabilir. Çam ağaçlarının gölgesinde piknik yapıp, sahilinde güneşle dans edebileceğiniz harika bir koy.

Adres:  Şerefler Mahallesi, 48770 Dalaman/Muğla

İletişim: 0542 665 46 00|

8- Tlos Antik Kenti

tlos antik kenti

Likya uygarlığının en eski yerleşim alanı içerisinde yer almaktadır. Tlos, dini, ekonomik ve kültürel açıdan dönemin çok önemli bir konumundadır. Ayrıca antik kent, Kanatlı At Pegasus’un sahibi Bellaforonte’nin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Dalaman gezinizde tarihe tanıklık etmek için Tlos Antik Kente uğramanızı tavsiye ederiz.

*Dalaman-Tlos Antik Kenti arası 48 km’dir.

9- Antik Demirciler Çarşısı

antik demirciler çarşısı

Demirciler Çarşısı, 13. yüzyılda Rumlar tarafından yapılmıştır. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş demircilik işinin örneklerine burada rastlayabilirsiniz. Sevdiklerinize demir işçiliği olan hediyelik eşyalardan satın alıp, demir ustalarının hikayelerine ortak olabilirsiniz.

* Dalaman Gürköy yolunu takip ederek 30 dakikalık yürüme sonrası çarşıya ulaşabilirsiniz.

10- Hippokome Antik Kenti

Hippokome Antik Kenti

Hippokome, Karya dilinde at şehri anlamına gelmektedir. Bir tepe üzerinde kurulu şehirde üç kaya mezarı bulunmaktadır. Antik kent, Roma ve Bizans döneminden izler taşımaktadır. Dalaman geziniz sırasında uğramanızı, yüz binlerce yıllık tarihi kalıntıları görmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Çöğmen Köyü / Dalaman/ Muğla

*Dalaman merkeze 30 km uzaklıktadır.

Türkiye’nin saklı cenneti Dalaman’a gitmek için yolunuzun düşmesini beklemeyip, bu yaz tatil rotanızı Dalaman’a çevirmelisiniz. Dalaman gezilecek yerler listemize ek olarak sevdiğiniz adresleri yorumlar kısmından bizimle paylaşırsanız çok seviniriz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.