Marmaris Yöresel Yemekleri | 11 Harika Lezzet

Plajları ve tertemiz koyları ile ünlü Marmaris’te görebileceğiniz tarihi güzellikler ve doğa güzelliklerin yanı sıra mutlaka tatmanızı tavsiye ettiğimiz yöresel lezzetleri sizler için derledik.

Marmaris yöresel yemekleri ot çeşitlerinin, zeytinyağlı yemeklerin bol olduğu bir liste. Bakalım bu tatil cennetinin, tadına doyum olmayan lezzetleri neler;

# Marmaris Yöresel Yemekleri

1. Börülce Ekşilemesi

börülce ekşilemesi

Börülce Ege bölgesi için vazgeçilmez otlarından birisi. Haşlanan börülcelere sarımsak, zeytinyağı ve limon katılmasıyla yapılan börülce ekşilemesi aynı zamanda meze olarak da çok fazla tüketiliyor. Yolunuz Marmaris’e düşmese de, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

2. Marmaris Çam Balı

marmaris çam balı

Marmaris’in meşhur lezzetlerinden bir diğeri de çam balı. Dünya çam balı ticaretinde önemli yer tutan Ege Bölgesi’nin %30’luk dilimini Marmaris karşılıyor. Kızıl Çam ve Fıstık Çamı denilen çam ağacı türlerinden elde edilen doğal balı Marmaris’in pek çok noktasında bulabilirsiniz.

3. Karışık Ot Salatası

karışık ot salatası

Ege ve Akdeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden olan otlar, bölgesel yapıya göre farklılık gösterse de her zaman sofralarda yerini alıyor. Marmaris bölgesinde de aynı şekilde otlardan yapılan salatalar radika, hindiba, ebegümeci gibi farklı otlardan yapılabiliyor. Kekik ve zeytinyağı ile tatlandırılan salatanın tadına siz de mutlaka bakmalısınız.

4.Yumurtalı Patlıcan

yumurtalı patlıcan kızartması

Marmaris’in dillere destan yumurtalı patlıcanı ilçeye gider gitmez yemenizi tavsiye edeceğimiz lezzetlerin başında geliyor. İnce ince doğranan patlıcanların üzerine yumurta kırılarak kızartılmasından oluşan bu yemeğe, bir de kavrulmuş domates ve soğan eklenince tadından yenmiyor 🙂

5. Döş Dolması

döş dolması

Marmaris’te sıklıkla tüketilen lezzetlerden bir diğeri de döş dolmasıdır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda et ürünleri tüketmeyi sevmeyen insanların bile iştahla yediği bu yemek, kuzu kaburgasının içine kıyma, ciğer ve pirinç doldurulmasından yapılıyor.

6. Cızdırma

cızdırma

Cızdırmanın pek çok ismi var aslında… Bazen krep bazen de akıtma olarak anılan süt, yumurta ve unun muhteşem birlikteliğinden oluşan bu lezzet, Marmaris’te kahvaltıların vazgeçilmezi. Yöreden bölgeden toplanan otlarla da karıştırılınca tadına doyum olmuyor.

7. Çıtırmak Tatlısı
çıtırmak

Çitirmek de denen Çıtırmak tatlısı Muğla bölgesinde sevilen bir lezzet olduğundan Marmaris’inde meşhur tatlılarından. Bal, susam, badem ve şekerin karıştırılmasıyla yapılan tatlı çay ve kahvenin yanına da çok yakışıyor.

8. Sura Dolması
sura dolması

Marmaris’in en sevilen et yemeklerinden birisi olan Sura Dolması aslında tüm Ege Bölgesi’nin gözdesi. Kuzu kaburgasının içine tercihe göre genellikle fıstık ve üzümlü pirinç eklenerek yapılan Sura Dolması özel günlerin olmazsa olmaz yemeği.

9. Kaya Koruğu Salatası

kaya koruğu salatası

Ege bölgesine özgü Kaya koruğu otunun haşlandıktan sonra, zeytinyağında kavrulan sarımsak ve baharatların içine karıştırılmasıyla yapılan salata ağzınızda yoğun ama güzel bir tat bırakabilir. Farklı lezzetleri tatmayı sevenlerdenseniz bu salatayı kaçırmayın deriz.

10. Çıntar Kavurması

çıntar kavurması

Ege Bölgesi’nde yetişen ve Melki olarak da bilinen yabani mantar olan çıntar, harika bir Marmaris yemeği. Yağ, peynir, yumurta ve sarımsakla kavrularak yapılan Çıntar kavurmasını denemeden dönmeyin.

11. Taze Taze Balıklar

balık ızgara

Yazları hem bol enerji kazanmak hem de ağır yemeklerden kaçınmak isteyenler için balık hem doyurucu hem de pek çok bakımdan yararlı bir besin kaynağı. Marmaris’te de geçmişten günümüze en çok tüketilen yiyecek, hem tazeliği hem de hafifliği sebebiyle balık. Bu yüzden de ilçenin yöresel lezzetlerinden biri olarak tanımlamak doğru olur.

Buraya küçük bir dipnot bırakmakta fayda var. Balık yemek için bir restorana gitme zorunluluğunuz yok. Balık severler için düzenlenen tekne turları da, hem tekne gezisine çıkmak hem de balık tutma keyfini çıkarmak için büyük bir fırsat. Böylelikle kendinize hem hoş bir tatil aktivitesi kazandırabilir hem de yemeğinizin her aşamasında yer alma şansı yakalayabilirsiniz.

Marmaris yöresel yemekleri yazımıza eklememizi istediğiniz yöresel yemekleri aşağıya yorum kısmına yazabilirsiniz 🙂

Yorum yapın