bingöl

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl, değerli doğal mirasları ve gezi noktalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bingöl, bugüne kadar çok fazla adı duyulmayan, ancak farklı bir bakış açısıyla bakıldığında insana bambaşka tecrübeler kazandıran yaylaları ve dağları olan, kamp ve dağcılık gibi pek çok doğa sporlarına ev sahipliği yapan oldukça etkileyici bir şehir. Meşhur Yüzen Ada’sından, kış turizminin sevilen kayak merkezlerine kadar keşfetmeniz gereken pek çok gezi noktası bulunan şehri keşfetmek için, Bingöl listemiz sizlerle;

Doğal Güzellikler

1. Çır Şelalesi

çır şelalesi

Bingöl’ün en meşhur şelalesi olarak karşımıza çıkan Çır Şelalesi, Bingöl’ün merkezine bağlı olan Ilıca Bucağı Uzundere Köyü’nde yer alıyor. İçinden aktığı büyük çır taşından ismini alan şelale, 50 metreden dökülen heybetli görüntüsü ve etkileyici gür sesiyle doğa tutkunlarını kendine hayran bırakıyor. Bingöl ana yolundan yaklaşık 10 kilometrelik bir araç tırmanışı sonrasında kolayca ulaşabileceğiniz şelale, oldukça rahat bir yola sahip. Yolda tek dikkat etmeniz gereken, heyelan riski nedeniyle yola taş parçalarının düşebilmesi.

Tüm bunlar dışında kolayca ulaşabileceğiniz şelalede, harika bir doğa manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Şelale tamamen doğal bir arazinin üzerinde yer aldığı için etrafında mesire alanı olarak düzenlenmiş herhangi bir alan mevcut değil. Ancak dilerseniz kendi piknik ya da kamp malzemelerinizi yanınızda getirerek, şelalenin bulunduğu alanda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Not:  Şelale yaz aylarında kuruduğu için kış aylarında ya da bahar aylarında ziyaret etmeniz gerekiyor. Özellikle de kışın karların arasından akan şelaleyi gördüğünüzde harika bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. 

2. Sülbüs Dağı

sülbüs dağı

Bingöl’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken meşhur gezi noktalarından birisi de, doğal manzarasıyla sizi büyüleyecek Sülbüs Dağı. Efsanelere ve görsel şölene ev sahipliği yapan dağ, Bingöl’ün Yayladere ilçesinde yer alıyor. Bingöl’ün şehir merkezine 100 km mesafede yer alan dağa, şehir içinden kalkan araçlarla ya da kendi aracınızla ulaşabiliyorsunuz. Ancak belli bir noktadan sonra oldukça keyifli, aynı zamanda da zorlayıcı bir dağ tırmanışı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yazın Temmuz ayına kadar tepesi karlarla kaplı olan Sülbüs Dağı, özellikle de dağ sporlarıyla ilgilenenlerin her yıl mutlaka tırmanış için geldiği bir yer.

Rivayete göre birbirini seven ve kavuşamayan Sülbüs ve Starı adındaki iki gencin aşkı da bu dağda yer alıyor. Yaşamlarında birbirlerine kavuşamadıktan sonra yan yana gömülmek isteyen çiftin arasına giren cadı, bir dağ olarak yine çiftin kavuşmasına engel oluyor. Sivri bir koni şekline sahip olan dağ, volkanik bir dağ olduğu için oldukça da verimli. Üzerinde kar olmadığı zamanlarda yemyeşil görüntüsüyle dikkat çeken dağ, doğal bir parkur olarak kullanılıyor.

Dağın etekleri genelde mesire alanı olarak kullanılıyor. Tırmanışa geçmeden önce dinlenmek ve vakit geçirmek için kullanılan mesire alanından sonra keyifli bir tırmanış başlıyor. Dağın tepesine gelene kadar oldukça keyifli bir serüvene kapılıyorsunuz. Tepesine vardığınızda düzlük üzerine yapılan adaklık ile karşılaştığınızda ise oldukça şaşıracağınızı düşünüyoruz. Dağın tepesine çıktığınızda doğanın harika manzarasını izleyebilir, yanınızda sevdikleriniz varsa onlarla unutamayacağınız derinlikte sohbetler edebilirsiniz.

Not: Sülbüs Dağı’nda gezi planladığınızda ihtiyacınız olabilecek malzemeleri yanınıza almanız gerekiyor. Dağ tırmanışı sırasında herhangi bir market bulamayacağınız için atıştırmalık yiyecek ve en önemlisi olan suyunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın. Kışın bir gezi planlıyorsanız ise, dağın zirvesi oldukça soğuk olacağı için kalın kıyafetleri çantanıza ekleyin.

3. Yüzen Ada

yüzen ada

Bingöl’ün meşhur gezi noktalarından biri olan Yüzen Ada, şehre gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği doğal bir güzellik. Bingöl’ün Solhan ilçesinde yer alan Hazarşah Köyü’ndeki bu doğa harikası, köyün yerlileri tarafından keşfedilmiş. Şehir merkezine 45 km mesafede yer alan adalara, ilçeye geldiğinizde 4,5 km sonra ulaşabiliyorsunuz. Doğanın oluşturabileceği manzaralara en güzel örneklerden biri olan bu küçücük adacıklar, 300 m2’lik bir alan üzerinde bulunuyor. Gölün üzerinde yer alan küçük adacıkların karaya herhangi bir bağlantısı olmadığı için Yüzen Ada olarak adlandırılmış.

Yemyeşil bir arazinin içerisinde yer alan gölün adacıklarının üzerine atladığınızda kımıldadığını hissedebiliyorsunuz. Sanki bir tablodan fırlamış gibi manzaraya olan yüzen adaların bulunduğu göl, çevresindeki bitkileri de besleyen doğal bir döngünün en güzel parçası. Bingöl gezinizde mutlaka görmenizi dilediğimiz yüzen adalara, şehir merkezinden kalkan otobüslerle ya da kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

4. Buban Bacaları

buban bacaları

Bingöl’ün Peri Bacalar’ı olarak bilinen Buban Bacaları, şehirde yer alan önemli doğal güzelliklerden. Doğal iklim olaylarından etkilenerek taşınan ve aşınan taşlarla oluşan bacalar, Bingöl’ün Oğuldere Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Bacaların ne zaman oluştuğu net olarak bilinmiyor, ancak sel sularının ve rüzgarların bacaların oluşumuna neden olduğu bilinenler arasında.

Doğanın şekillendirdiği ilgi çekici yapılardan biri olan Buban Bacaları’da Bingöl’de çok fazla bilinmese de, son zamanlarda adı sıkça geçmeye başlayan turistik bir yer halini almaya başladı. Dilerseniz kendi aracınızla gelebileceğiniz alana, köyün merkezinden kalkan Buban Bacaları servisleriyle de ulaşabilirsiniz.

5. Şerafettin Dağları

şerafettin dağları

Bir şehrin doğasını ve dokusunu tanıyabilmek, tam anlamıyla tadabilmek için pek çok farklı yaşamın sürüldüğü yaylalara da uğramak, onların kokusunu içimize çekmek gerekiyor. Bingöl’ün Solhan ve Karlıova ilçelerinin ortasında yer alan Şerafettin Dağları, 2 bin 544 rakımlık bol oksijenli yemyeşil bir yayla.

Yayla her yıl okullar kapandıktan sonra yaklaşık 2 bin yaylacı tarafından konaklama için kullanılıyor. Yaylaya çıkan Bingöllüler, 4 aya yakın sürelerini yaylada kurdukları çadır evlerde, yanlarında getirdikleri büyük ve küçükbaş hayvanlarıyla geçiriyorlar. Erkekler hayvanları otlatırken, kadınlar da evin işlerini görüyor, kendi hayvanlarının sütünden peynir, yoğurt yapıp, ekmeklerini pişiriyor. Şehir hayatına göre oldukça zorlu ama bir o kadar da kıymetli olan yayla hayatı çocuklar için de oldukça eğitici oluyor.

Siz de Bingöl’e geldiğinizde yayla hayatı kurmasanız da, en azından birkaç günlük bir kamp ya da hiç olmadı günübirlik bir yayla gezisi yaparak Şerafettin Dağları’nda yaşamın nasıl olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Doğanın sunduğu imkanları kullanarak insanın nasıl da mutlu olabileceğinin katını olan yaylalar, keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

6. Bingöl Ovası

bingöl ovası

Bingöl’de görmeniz gereken harika doğa manzaralarından birisi de, Bingöl’ün şehir merkezine 24 kilometrelik uzaklıkta yer alan Gözeler Köyü’nde yer alıyor. Her yıl bahar aylarında yemyeşil bir ovanın üzerinde açan kırmızı laleler, doğa ve fotoğraf tutkunlarını kendisine çekiyor. Tamamen doğal bir şekilde burada oluşan ve bir lale tarlası haline gelen bölge, Bingöllüler tarafından her yıl bahar aylarında ziyaret ediliyor. Yemyeşil çimenlerin ve kırmızı lalelerin arasında fotoğraf çekilebileceğiniz Bingöl Ovası’nda sevdiklerinizle güzel bir anı yaratabilirsiniz.

7. Hesarek Kayak Merkezi

hesarek kayak merkezi

Bingöl’ün sevilen kış turizmi noktalarından olan Hesarek Kayak Merkezi, şehir merkezine sadece 34 km mesafede yer alıyor. Kayak merkezine çıkan yol gelen misafirler için açık tutulmaya çalışıldığından araçla ulaşabiliyorsunuz. 2500 rakımda bulunan kayak merkezi, yaklaşık 1600 metre uzunluktaki kayak pistiyle kayak severlerin ilgisini çekiyor. Özellikle hafta sonu ziyaretçi sayısının arttığı kayak merkezinde çok gelişmiş olmasa da, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis yer alıyor.

Kendi getirdiğiniz kayak malzemelerinizle kayabileceğiniz gibi, kayak merkezinde yer alan tesisten ya da şehir merkezinden kiralayabilirsiniz. Kayak bilginiz çok fazla yoksa da üzülmeyin, zira pistler acemiler ve çocuklar için gruplandırılmış. Kar teleferiğine binerek karın harika manzarasının tadını çıkarabileceğiniz kayak merkezine, kendi aracınızla ya da Dikme Köyü’nde yer alan köy otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

8. Yolçatı Kurucadağ Kayak Merkezi

yolçatı kurucadağ kayak merkezi

Şehir merkezine yakın olduğu için kış aylarında sık sık ziyaret edilen kayak merkezi, Bingöl ana yolunun üzerinde yer aldığı için kolayca ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle de gidebileceğiniz kayak merkezinde yemek yiyebileceğiniz restorandan, konaklayabileceğiniz bir otele kadar pek çok tesis imkanı bulunuyor. 1988 yılında açılan kayak merkezine dilerseniz şehir merkezinden kalkan araçlarla da ulaşabiliyorsunuz. Ailenizle konaklamalı ya da günübirlik ziyaret edebileceğiniz kayak merkezine geldiğinizde 950 metre uzunluğundaki teleferiğe binmeyi de unutmayın.

Mağaralar

9. Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası

Kığı çiçektepe köyü mağarası

Listemizde yerini alan Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası, şehrin Çiçektepe Köyü’nde yer alıyor. Sivri Dağı’nın eteğinde yer alan mağara, şehre gelen doğa keşifçilerinin mutlaka uğradığı yerlerden biri. Oldukça eğimli bir arazide yer alan mağaranın içinde ise, iki oda, yemlik ve çocuk beşiği gibi yapılar yer alıyor. Şehir dışından gelenlerin de ziyaret ettiği mağaranın önünde yer alan yolun ise Erzincan’a gittiği düşünülüyor. Şehrin tarihi ve kültürel dokusunu en güzel hissedebileceğiniz mağaralardan biri olan Çiçektepe Mağarası’nı şehre geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

10. Zağ Mağarası

zağ mağarası

Bingöl’e geldiğinizde gezebileceğiniz mağaralardan bir diğeri de şehrin meşhur mağazalarından Zağ Mağarası. Şehirde yer alan en etkileyici mağaralardan biri olan Zağ Mağarası, Gökçeli Köyü yakınlarında yer alıyor. Güzel bir doğa yürüyüşü sonrası ulaşabileceğiniz mağaraya çıkarken oldukça dik kayalıkları tırmanmanız da gerekiyor. Murat Nehri manzarasına sahip olan mağara, yaklaşık 300 metre yükseklikte yer alıyor. Üç kattan oluşan mağara devasa bir yapı desek yanlış olmaz.

Üç katının her bir katında 26 ayrı odanın bulunduğu mağarada, her kat arasında merdiven, baca ve kapılar da yer alıyor. Depo, oturma odası ve haremlik gibi bölümlerin yer aldığı mağara tam anlamıyla bir yerleşim yeri desek yanlış olmaz. Tarihi verilere göre geçmişi M.S 5.Yüzyıla kadar dayanan mağara, Erken Bizans döneminde inşa edilmiş.

11. Kalkanlı Mağarası

kalkanlı mağarası

Listemizin son mağarası da şehrin Yayladere İlçesi sınırlarında bulunan Kalkanlı Köyü’ndeki Kalkanlı Mağarası. İlçe merkezine yarım saatlik mesafede yer alan mağara, kendisiyle aynı ismi taşıyan şelalenin olduğu bölgede yer alıyor. Aslında Kalkanlı Mağarası bir mağaralar zinciri. Kalkanlı Şelalesi’nin çevresinde yer alan mağaralara bu isim verilmiş. Şelalenin bulunduğu alana geldiğinizde çevresinde yer alan büyüklü küçüklü pek çok mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer

12. Kös Kaplıcaları

kös kaplıcaları

Gittiğiniz bir şehirde termal turizm noktalarını da ziyaret etmeyi sevenlerdenseniz, listemizde yer alan Kös Kaplıcaları’na Karlıova-Bingöl karayolundan 20 km gittikten sonra kaplıcalara ulaşabiliyorsunuz. Yaz kış fark etmeden yılın her döneminde ziyaretçileri ağırlayan kaplıcalar, maden suyu özelliğine de sahip olduğu için hem içilebiliyor, hem de duşta kullanılarak romatizma ve kadın hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa şifa olabiliyor.

Kaplıcaya geldiğinizde dilerseniz günübirlik olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak konaklamak isterseniz kaplıca çevresinde konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon da yer alıyor. Havuz ve restoran hizmetlerinin yer aldığı kaplıcada, sağlık dolu bir gün geçirebilirsiniz.

13. Kanireş Barajı

kanires barajı

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yer alan Kanireş Barajı, Bingöl’ün şehir merkezine 1 saatlik mesafede yer alıyor. İlçeye ise 10 dakika gibi yakın bir mesafede bulunuyor. Çoğu şehirde yer alan barajlarda olduğu gibi Kanireş Barajı da bölge halkının mesire alanı olarak kullandığı bir yer. Kanireş Barajı bu konuda çok fazla bir ziyaretçiye ve mesire alanına sahip değil, ancak baraja geldiğinizde kendi amatör oltanızı getirerek balık tutabilir, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

14. DSİ Dinlenme Parkı

dsi dinlenme parkı

Bingöl şehir merkezinde gidilebilecek parklardan birisi olan dinlenme parkı, Devlet Su İşleri tarafından Gayt Çayı üzerine inşa edilmiş. Şehir merkezine bağlı olan Saray Mahallesi içinde yer alan park, merkeze 3 km gibi kısa bir mesafede bulunuyor. Mesire alanı olarak düzenlenen parkta ailenizle ya da kendi başınıza keyifli bir gün geçirebilir, sakin bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Park merkeze yakın olduğu için yürüyüşle ya da şehir merkezinden kalkan otobüslerle de ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Araç başı 5₺

15. Abdülkadir Sarı Dinlenme Parkı

abdülkadir sarı dinlenme parkı

Şehre geldiğinizde sakin bir gün geçirmek isterseniz yemyeşil parkın içinde kafanızı rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan park, 1985 yılında açılmış. Şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer alan Kaleönü Mahallesi’ndeki parkın içerisinde vakit geçirebileceğiniz piknik masaları ve kafe gibi imkanlar da yer alıyor. Tesis halka açık bir alan olduğu için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

16. Güneşin Doğuşu

güneşin doğuşu

Bingöl’e geldiğinizde mutlaka tanık olmanız gereken meşhur bir etkinlik ise güneşin doğuşu. Türkiye’de güneşin doğuşunun en güzel gözüktüğü şehirlerden biri olan Bingöl, aynı zamanda Karlıova ilçesinde festivallere de sebep olmuş. Bingöl’ün dağlarında yer alan Kale Tepesi adlı noktadan her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında en güzel halini alan güneş, sırf bu manzarayı görmek için şehir dışından gelen ziyaretçileri de ağırlıyor.

Sanki bir ressamın en iyi tablosundan bir manzarayı gözlemler gibi görebileceğiniz güneşi izlerken, 3250 metre yükseklikten unutamayacağınız bir ana şahit oluyorsunuz. Bingöl’ün şehir merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabileceğiniz dağa, belli bir noktadan sonra yaklaşık yarım saatlik süren bir yürüyüş sonrası ulaşabiliyorsunuz.

Alışveriş

17. Kalium Avm

kalium avm

Bingöl’ü gezmeye geldiğinizde ihtiyacınız olanları alabilmek ya da zincir bir mağaza markasından yemek yemek istediğinizde uğrayabileceğiniz restorana ilk akla gelen yerlerden birisi de alışveriş merkezleri. Büyük şehirlerde yer alan avmlerden hiçbir farkı olmayan Kalium Avm, Bingöl’de oldukça seviliyor. Şehir merkezinde yer alan Aydınlar Caddesi’nde bulunan Kalium, içerisinde pek çok marka mağazayı ve restoranı bulunduruyor.

Bingöllülerin alışveriş ve eğlence için geldikleri alışveriş merkezinde, pek çok ihtiyacınızı alabilir, sinema ve çocuk etkinliklerine katılabilirsiniz. Haftanın her günü 10.00-20.00 arası hizmet veren Kalium’a, şehir içinde yer alan otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

18. Binmax Avm

binmax avm

Bingöl’de yer alan toplu alışveriş yapabileceğiniz alışveriş alanlarından birisi de şehir merkezinde yer alan Binmax Avm. Alışveriş merkezi aslında çok büyük bir alana sahip değil, şehir içinde yer alan bir pasaj desek daha doğru olur. Bingöllülerin şehir merkezinde alışveriş yaparken ziyaret ettiği ilk yerlerden biri olan Binmax, Hastane Caddesi’nin üzerinde yer alan Galeria İş Merkezi’nde bulunuyor. İçerisinde mağazalar ve restoranlar dışında bir de çocuk eğlence parkı yer alan avmde çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız Bingöl gezilecek yerler listemiz burada sona eriyor. Yazımızı beğendiyseniz ya da eklemek istediğiniz başka gezi durakları var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.