Kapadokya’da Görülmesi Gereken 15 Popüler Yer

0
1196

Bağımlılık yapan doğal güzellikleri ile kendinizi başka bir gezegende hissettirecek olan Kapadokya’da görülmesi gereken 15 yeri sizler için inceledik.

Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız bulunduğumuz coğrafyanın en hayranlık veren oluşumlarına sahip olan Kapadokya’yı görmeden geçmemelisiniz. ‘’ Kapadokya’da Görülmesi Gereken 15 Popüler Yer ‘’ yazımızda hem Kapadokya bölgesini hem de Nevşehir’in güzelliklerini sizler için derledik.

Listemize geçelim;

Kapadokya’da Görülmesi Gereken 15 Popüler Yer

#1 Göreme Açık Hava Müzesi

Goreme Acik Hava Muzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın görülmesi gereken başlıca noktalarından olan Göreme Ören Yeri, yıllar boyunca farklı kültürlere ve inanışlara ev sahipliği yapmış tarihi birikimin bolca olduğu noktalardan biridir. Peri bacalarının güzelliğine güzellik katan sayısız kiliseye ev sahipliği yapan Göreme Ören Yeri, MS 4. Ve MS 13. yüzyıllar arasında eğitimlerin ve ibadetlerin yoğun olarak yaşandığı bir merkez haline gelmiştir. Belirli saatler içerisinde gezebileceğiniz Göreme Ören Yeri’ni sizler için inceledik.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi’ni dilerseniz rehberlerle veya yalnız başınıza gezebiliyorsunuz. Ancak sayısız kiliseye ev sahipliği yapan ören yerinde her kilisenin hikayesini dinlemek isterseniz ücretli rehber hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Artı ücret ödemek istemiyorum diyorsanız rehberli grupların peşine takılıp sizde grupla beraber Göreme Ören Yeri’nin ayrıntılı tarihini dinleyebilirsiniz. Makul ücretlerle gezebileceğiniz ören yerini dilerseniz Müzekart+ ile ücretsiz gezebilir veya öğrenci indirimi kullanarak daha uygun fiyatlarla gezmeniz mümkün. 🙂

Öğrenci indirimli otobüs bileti satın almak için yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi Kiliseleri

Göreme Açık Hava Müzesi’nde 18 adet kilise bulunmasıyla beraber bunlardan sadece bazılarını gezebiliyorsunuz. Yıkılma tehlikesi olan müzelerin girişleri demirlerle kapılmış ve tehlikeden dolayı gezilmesine izin verilmemektedir.

Göreme Ören Yeri’nde gezebileceğiniz kiliseler arasında; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Tokalı Kilise, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilise, Azize Katerine Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli bulunuyor. Bu kiliselerin hepsini ücretsiz gezebilirken Karanlık Kilise’ye girmek için artı 10 ₺ ödeme yapmanız gerektiğini belirtelim.

Kiliselerin olduğu yerler çoğu zaman engebeli ve toprak bir yol olduğu için topuklu olan veya yokuş çıkmanıza engel olacak bir ayakkabı tercih etmemeniz oldukça önemli. Ayrıca yaz aylarında seyahat ediyorsanız kiliselerin içerisine girmediğiniz sürece güneşten korunabileceğiniz bir nokta bulunmuyor.

Sağlığınız için yanınıza su ve şapka almadan Göreme Ören Yeri’ni gezmemenizi öneriyoruz. Hz. İsa ve İncil’den örneklerin yer aldığı kiliselerin hepsinde detaylandırılmış duvar resimlerini görmeniz mümkün. Bu resimlere ve Göreme’nin atmosferiyle birlikte kendinizi tarihin eski dönemlerine gitmiş gibi hissedeceksiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezdikten sonra buraya ait bir hatıra isterseniz çıkış kapısının sağ tarafında bulunan hediyelik eşya dükkanını ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü hediyenin bulunduğu bu dükkân içerisinde Kapadokya baskılı tişörtler, sabunlar, lifler, bardaklar, çakmaklar, şallar ve daha sayısız ürüne ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda bu nokta içerisinde erkek ve kadın için lavabo kısımları bulunmaktadır. Nevşehir merkezine 13 kilometre, Göreme’ye 2 kilometre uzaklıkta olan müzeye arabayla yolculuk yapıyorsanız giriş kapısının hemen karşısında bulunan otoparka aracınızı bırakabilirsiniz. Göreme Ören Yeri hakkındaki diğer bilgileri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Göreme Ören Yeri Giriş Ücreti: 30 ₺

*  Müzekart+ veya İş Bankası kartınız ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 08:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Merkez, Müze CD., 50180 Göreme Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir

İletişim Numarası: (0384) 271 21 67

#2 Uçhisar

Uçhisar
Uçhisar

Nevşehir ziyaretleri genellikle Göreme bölgesinde yoğunlaşsa da Uçhisar’da görülmesi gereken en önemli noktalar arasında yer alıyor. Nevşehir’den 6 kilometre, Göreme’den 8 kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar şehrin en panoramik noktalarından biridir.

360 derece manzara keyfini sürmek isteyen ziyaretçiler için her gün 07:30 – 19:00 saatleri arasında Nevşehir- Uçhisar otobüs seferleri bulunuyor. Yaklaşık 1 saat süren bir yolculukla ulaştığınız Uçhisar çektiğiniz yolculuğa değecek kadar güzel.

Eski İpek Yolu üzerinde 179 metre yükseklikte bulunan bu yerleşim noktası; eski evlerin, tarihi kalıntıların ve kalelerin bolca olduğu noktalardan biridir. Özellikle kalelerin sıklıkla bulunduğu bu noktada; Uçhisar Kalesi, Tığraz Kalesi, Kuran Kalesi ve Karakale’yi ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Uçhisar Kalesi en tepede olması sebebiyle ” Nevşehir’in Gözü “ olarak adlandırılmakta. Bir zamanlar Hristiyanlar tarafından savunma ve sığınma noktası olarak kullanılan kalelerin giriş saatlerini ve ücretlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Giriş Ücretleri

Tam:6,50 ₺ // Öğrenci: 3,25 ₺

*Müzekart+ veya İş Bankası kartıyla ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz*

Giriş Saatleri:08:00 – 20:00

Adres: Tekelli Mahallesi, 50240 Uçhisar Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir

#3 Ihlara Vadisi

ıhlara vadisi
Ihlara Vadisi

Nevşehir seyahatinizin sadece peri bacalarını görmekten ibaret olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Melendiz Çayı’nın yüzyıllar boyunca yapmış olduğu aşındırma sonucunda oluşan Ihlara Vadisi ziyaretçilerine görsel bir ziyafet sunuyor. Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer arasında önemli bir yer tutan ıhlara vadisi, Aksaray’da yer almaktadır.

Aksaray ilinde bulunan Ihlara Vadisi Nevşehir’e yakın denilebilecek bir mesafededir. Nevşehir merkezine 66 kilometre, Göreme’ye 87 kilometre uzaklıkta bulunan Ihlara Vadisi’ne tur araçlarıyla veya şahsi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Vadi girişinden itibaren yol boyunca park edebileceğiniz birçok nokta bulunmasının yanı sıra girişte ücretli park ve vale hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Biraz yokuş indikten sonra ulaşabileceğiniz Ihlara Vadisi’nin girişinde ufak bir büfe bulunuyor. Bir ihtiyacınız varsa bu büfeden temin etmenizi öneririz çünkü vadinin aşağılarında alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir nokta bulunmuyor. Bu noktadan atıştırmalık abur cubur,fast food ürünleri ve en önemlisi su temin edebilirsiniz. Büfenin sol tarafında ise kadın ve erkek için ayrılmış lavabolar bulunmaktadır. Geziniz sırasında kullanabileceğiniz tek lavabolar burada bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi Kiliseleri

Ihlara Vadisi’ni dolaşmaya başladığınızda ‘’daha ne kadar merdiven ineceğiz? ‘’ diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Cevabını şimdiden söyleyelim: Çok! 🙂 Yürüyen merdivenlerin olmadığı bu vadi içerisinde aşağıya inmek için çok fazla sayıda merdiveni aşmanız gerekiyor. Muhteşem bir manzara eşliğinde merdivenleri inerken Ihlara Vadisi’nin tertemiz havasını bolca içinize çekmelisiniz.

Melendiz Çayı’nın olduğu kısma indiğinizde çaydan gelen esintiyle beraber isterseniz dinlenme noktalarında biraz oturabilirsiniz. Yeşilliğin ve suyun sesiyle mayışacağınız bu muhteşem vadide görmeniz gereken önemli kiliseler; Sümbüllü Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Yılanlı Kilise,Eğritaş Kilisesi,Karanlıkkale Kilisesi,Pürenliseki Kilisesi ve Kokar Kilise’dir. Birbirinden güzel bu kiliseleri gezmenizi ve özellikle ‘Sümbüllü Kilisesi’ne uğramanızı öneriyoruz.

Kiliseleri gezdikten sonra etrafta bulunan panoları takip ederek restoran kısımlarına ulaşabilirsiniz. Melendiz Çayı üzerinde kahvaltı yapabileceğiniz, çay ve kahve içebileceğiniz bu noktalarda günün yorgunluğunu atabilir ve tekrardan yukarı çıkmak için enerji toplayabilirsiniz. Ihlara Vadisi giriş saatleri ve ücreti hakkında detayı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti: 20 ₺

*  Müzekart+ ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 07:00- 19:30

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Ihlara Belediyesi/Güzelyurt/Aksaray

#4 Güllüdere Vadisi

gulludere vadisi
Güllüdere Vadisi

Göreme’de bulunan Güllüdere Vadisi, peri bacaları oluşumlarını en iyi gözlemleyebileceğiniz noktalardan biridir. Göreme merkezinde 1,6 kilometre uzaklıkta bulunan Güllüdere Vadisi aynı zamanda en çok tercih edilen trekking noktalarından biridir. Vadi boyunca yürüyerek gezerken birçok kiliseye denk geleceksiniz.

Güllüdere Vadisi Kiliseleri

Güllüdere Vadisi’nde bulunan kiliseler arasında; Aziz Agathangelus Kilisesi (Haçlı Kilise), Sütunlu Kilise, Ayvalı Kilise,Anna Kilisesi, Üç Haçlı Kilise, Üzümlü Kilise,Vaftizci Yahya Kilisesi,Nikeforos Focas Kilisesi bulunmaktadır. Kiliseleri dolaştığınızda Hz. İsa, Hz. Meryem ve İncil’den kesitlerin bulunduğu duvar resimlerini dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

Güllüdere Vadisi’nde bulunan bacaların büründüğü farklı renkler özellikle gün batımında muhteşem bir manzara oluşturuyor. Trekking için gün batımını tercih ederseniz bu muhteşem manzaraya şahit olup muhteşem fotoğraflar çekme şansını yakalayabilirsiniz.

Nasıl Giderim?

Çavuşin’den 1 kilometre uzaklıkta bulunan Güllüdere Vadisi’ne yürüyerek veya taksilerle oldukça kısa bir sürede ulaşmanız mümkün. Çavuşin merkezinden yürüyerek yaklaşık 11 dakikada, araba veya taksi ile 3 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adres: Güllüdere Vadisi Kapadokya Yürüyüş Yolu, Çavuşin Köyü, Avanos, Nevşehir, 50500 Çavuşin

#5 Zelve Ören Yeri

zelve oren yeri
Zelve Ören Yeri

Nevşehirin en sık ziyaret edilen noktalarından olan Zelve Ören Yeri, Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer içerisinde 6. sırada.. Peri bacalarının oldukça yoğun olduğu bir noktadır. İlk dini seminerlerin bu bölgede yapıldığı düşünülmekle beraber içleri oyulmuş birçok peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır. Görmenizi önerdiğimiz; Balıklı Kilisesi ve Geyikli Kilisesi’ne ev sahipliği yapan Zelve Ören Yeri üç vadiden oluşuyor.

İkonoklastik dönem öncesinde yapılmış olan bu yapılar yakın zaman içerisinde Yunanlılara ve Türklere ev sahipliği yapmıştır.1950 yılında yıkılma ihtimali sebebiyle insanların tahliye edildiği Zelve Ören Yeri önemli yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Vadi içerisinde gezdikten sonra hediyelik eşya satış noktasında farklı ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Paşabağları’na oldukça yakın olan Zelve Açık Hava Müzesi hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 10 ₺

*Müzekart ve Müzekart+ ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 08:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Paşabağları, Aktepe Köyü, Avanos / Nevşehir

#6 Aşk Vadisi

ask vadisi
Aşk Vadisi

Etkileyici hikayesi, görkemi ve doğa güzellikleriyle Aşk Vadisi, ziyaretçilerin akın ettiği Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer içerisinde yer alıyor. Göreme merkezinden 4,5 kilometre uzaklıkta bulunan Aşk Vadisi oldukça engebeli bir arazide bulunmaktadır.

Gezmenin ve yolculuk etmenin oldukça zor olduğu vadi bu sebepten ötürü çoğu zaman es geçilip ziyaret edilmemektedir. Görmeyenlerin üzüleceği etkileyici görüntüsüyle Aşk Vadisi 4900 metre uzunluğundadır. Oldukça büyük bir alanı kapsayan vadiyi gezerken rahat ayakkabılar seçmeniz çok önemlidir yoksa geziniz ayaklarınızın ağrısı sebebiyle pek hoş geçmeyebilir.

Aşk Vadisi Hikayesi

Görüntüsünün yanı sıra ismiyle de dikkat çeken vadinin güzel bir hikayesi var. Rivayete göre eski zamanlarda bu vadide iki düşman aile yaşamaktaydı. Düşman ailelerden birinin kızı diğerinin oğluna aşık olup evlenir ve dünyalar güzeli bir çocukları olur. Ancak yaşananlara rağmen düşmanlık unutulmaz ve aileden biri düşman ailenin oğlunu öldürür.

Eşine oldukça büyük bir aşkla bağlanan kadında bu acıya dayanamayarak kendisini öldürür ve öğünden sonra vadiye taşlar yağdığı söylenir. Bu büyük aşktan esinlenerek vadinin adı Aşk Vadisi olarak kalmıştır.

Aynı zamanda Aşk Vadisi’nden balonları izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen vadiyi ziyaret etmek istiyorsanız detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Adres:50180 Göreme Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir

*Ziyaretler Ücretsizdir *

#7 Güvercinlik Vadisi

guvercinlik vadisi
Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’nın en popüler seyahat noktalarından olan Güvercinlik Vadisi, bu ünü hakkedecek kadar güzeldir. Adını 9.yüzyılda başlayan güvercin yetiştiriciliğinden alan vadi Göreme ve Uçhisar arasında bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 4100 metre olan vadi içerisinde kuş yuvaları için oyulmuş birçok peri bacası görebilirsiniz.

Tarımında yoğun olarak yapıldığı bu bölgede güvercin gübreleri sıklıkla kullanılmakta ve daha fazla verim sağlanmaktadır. Bu vadi özellikle ‘’ Nazar Ağacı ‘’ olarak bilinen ağaç ve güvercinlerle resmedilmektedir. Güvercinlik Vadisi’ne uğrarsanız güvercinleri beslemeyi ve uçtukları anları resmetmeyi unutmamalısınız.

Güvercinlik Vadisi’ne Nasıl Giderim?

Güvercinlik Vadisi’ne Göreme’den; Adnan Menderes Caddesi’ni (11 dk.) takip ederek,

Uçhisar’dan;Haci Ali Bey Caddesi’ni (4 dk.) takip ederek,

Nevşehir’den; Turgut Özal Caddesi (24 dk.) üzerinden ulaşmanız mümkün. Vadiye ulaştıktan sonra park noktalarını aracınızı bırakıp sonrasında kırmızı çizgilerle belirtilen bölgeleri takip ederek vadiyi gezmeye başlayabilirsiniz.

*Vadi girişleri ücretsizdir.*

Adres: Aşağı Mahallesi, 50240 Uçhisar Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir

#8 Derinkuyu Yer altı Şehri

derinkuyu yeraltı sehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir-Niğde yolu üzerinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’da görülmesi gereken 15 yer içerisinde en gizemlisi.. Nevşehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne arabayla yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz.

Şehrin tamamı 25.000 km² alanı kaplamakla beraber neden yapıldığıyla ilgili farklı iddialar vardır. Roma İmparatorluğu ve Arap baskınlarından kaçan Hristiyan halkın korunmak amacıyla yerin altında dışarıdan belli olmayan bir yaşam alanı oluşturmak için yaptığı en güçlü iddialardan biridir. 8 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde uzun yıllar kalmanızı sağlayacak kadar erzak ve gerekli olan tüm alanlar bulunmaktadır. İbadethaneler, lavabolar, salonlar, yemekhane ve daha fazlasıyla bir sığınakta olması gerekenden fazlasını görebiliyorsunuz.

Derinkuyu Yeraltı Şehrine Giriş

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne giriş yapmadan önce turnikelerden geçip içeriye doğru iniş yapıyorsunuz. Merdivenlerden aşağıya inerken gün ışığı git gide kayboluyor ve karanlığa doğru iniş yapıyorsunuz. Loş aydınlanmalarla donatılmış olan yer altı şehrinin tamamı oyulmuş taştan oluşmakta. Eski dönemlerde şehrin aydınlatılması için bu taşlara oyuklar açılarak içerisine bezir yağı dökülürmüş ve bu şekilde tüneller içerisinde görüş sağlanırmış.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde kapılardan ve tünellerden geçerken oldukça zorlanabilirsiniz. Çünkü salonlar ve toplanma alanları oldukça yüksek tavanlı ve geniş olsa da tüneller sadece 1 kişinin geçebileceği genişlikte ve oldukça alçak. Hatta tünelin bazı kısımları o kadar daralıyor ki yerde emekleyerek geçmek zorunda kalıyorsunuz. Bu şehri gezeceğiniz gün kıyafetlerinizi daha rahat hareket edebileceğiniz hatta emekleyebileceğiniz şekilde seçmenizi öneririz. 🙂

Şehrin keşfedilen katları 8’e kadar uzanıyor ancak yapılan çalışmalar sebebiyle şehrin sadece ilk 3 katını gezebiliyorsunuz. Şehir içerisinde kaybolmadan gezebilmenizi sağlayacak olan tabelaları takip ederek tüm kısımları gezip çıkış kısmına ulaşabiliyorsunuz. Belirli sayıda gruplar halinde gezebileceğiniz şehir klostrofobisi olanlar için muhteşem geçmeyebilir ancak kesinlikle görülmeye değer.

Çok oyalanmadığınızı varsayarak şehri gezmeniz 60 dakikadan daha fazlasını almayacaktır. Nasıl yapıldığını şaşkınlıkla izleyeceğiniz, tarihi ve zamanın akışını iliklerinizde hissedeceğiniz Derinkuyu Yeraltı Şehri görülmesi gereken güzide noktalar arasında yer alıyor.

*Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezmeye başlamadan önce hemen çaprazında bulunana Üzümlü Kilisesi’ni de görmenizi öneriyoruz. Şehrin gezi saatlerini ve giriş ücretlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkındaki diğer yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Derinkuyu Yer altı Şehri Giriş Ücreti: 30 ₺

* Müzekart, Müzekart+ veya İş Bankası kartınız ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 08:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Bayramlı Mahallesi, Niğde CD., 50700 Derinkuyu/Nevşehir

İletişim: (0384) 213 42 60

#9 Kaymaklı Yeraltı Şehri

kaymaklı yeraltı sehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nden 12 kilometre uzaklıkta bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, popüler ziyaret noktalarından biridir. Sekiz katlı olarak inşa edilmiş yapı, geçmiş dönemlerdeki savunma zorlukları sebebiyle yapılmıştır. Bir nevi sığınak görevi gören şehir Derinkuyu ile benzerlikler göstermektedir.

Şu ana kadar 8 katı keşfedilmiş olan şehrin ilk 4 katını gezebiliyorsunuz. Sahip olduğu havalandırma sistemiyle alt katlara indiğinizde dahi havasızlık sorunu yaşamıyorsunuz. Küçük ve dar tünellerden geçerek iniş yapabildiğiniz şehirde kırmızı okları takip ederek tüm noktaları gezebiliyor, mavi okları takip ederek çıkışa ulaşabilirsiniz.

Kaymaklı Yer Altı Labirentleri

Baskın gibi durumlarında düşünülmüş olduğu şehirde tünellerin belirli noktalarında sürgü taşları bulunmakta. Yuvarlak şekillerde olan bu sürgü taşları duvarın içerisinde bulunuyor ve acil durumlarda taş çekilerek giriş ve çıkışlar kapatılıyor. Bu taşların her biri 500 kilo ağırlığında olup yerinden kımıldatmak sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Labirentler ve sayısız çıkmaz tünelin bulunduğu Kaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer arasında önemli bir noktada.. Yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış oldukça gizemli bir nokta. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin detaylı bilgisi ve adresine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti: 25 ₺

* Müzekart, Müzekart+ veya İş Bankası kartınız ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 08:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Cami Kebir Mahallesi, Belediye caddesi-Kaymaklı yeraltı şehri, 50760 Merkez/Nevşehir Merkez/Nevşehir

İletişim: (0384) 218 25 00

#10 Mazı Yeraltı Şehri

mazı yeraltı sehri
Mazı Yeraltı Şehri

Nevşehirde bulunan bir diğer yeraltı şehri ise Mazı’da bulunmaktadır. Diğerleriyle benzer olarak yapılmış olan Mazı Yeraltı Şehri’nde görebileceğiniz bir farklı özellikse şehrin girişinin kapatılmasını sağlayan işlemelerle süslenmiş sürgü taşıdır.

Mazı Yeraltı Şehri’nin dört farklı noktadan girişi olmakla beraber içerisinde gezerken kaybolmadan gezebilmenizi ve çıkışı rahatlıkla bulabilmeniz için yönlendirmeler mevcuttur. Mazı Yeraltı Şehri’nin detaylarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Mazı Yeraltı Şehri’ne Nasıl Giderim?

Mazi Yeraltı Şehrine Nevşehir merkezinden ulaşmamak için Zile Yolu’nu kullanabilirsiniz.32 kilometre olan yolu şahsi aracınızla 30 dakika civarında aşabilirsiniz.

Derinkuyu’dan;Nevşehir-Niğde yolunu takip ederek ,Mazi Köyü’ne ulaşabilirsiniz.24 kilometrelik mesafeyi 25 dakika gibi bir sürede aşabilirsiniz.

Göreme’den;Nevşehir-Niğde Yolu üzerinden 35 dakikalık bir yolculuk ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Mazı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti: 8 ₺

* Müzekart, Müzekart+ veya İş Bankası kartınız ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 09:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: 50400 Mazı Köyü/Ürgüp/Nevşehir

#11 Zelve Ören Yeri

zelve oren yeri
Zelve Ören Yeri

Nevşehir’in en sık ziyaret edilen noktalarından olan Zelve Ören Yeri, peri bacalarının oldukça yoğun olduğu bir noktadır. İlk dini seminerlerin bu bölgede yapıldığı düşünülmekle beraber içleri oyulmuş birçok peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer içerisinde; Balıklı Kilisesi ve Geyikli Kilisesi’ne ev sahipliği yapan Zelve Ören Yeri üç vadiden oluşuyor.

İkonoklastik dönem öncesinde yapılmış olan bu yapılar yakın zaman içerisinde Yunanlılara ve Türklere ev sahipliği yapmıştır.1950 yılında yıkılma ihtimali sebebiyle insanların tahliye edildiği Zelve Ören Yeri önemli yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Vadi içerisinde gezdikten sonra hediyelik eşya satış noktasında farklı ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Paşabağları’na oldukça yakın olan Zelve Açık Hava Müzesi hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Zelve Ören Yeri hakkındaki diğer içeriklerimiz için tık tık.

Giriş Ücreti: 10 ₺

*Müzekart ve Müzekart+ ile ücretsiz gezebilirsiniz. *

Gezi Saatleri

Yaz Dönemi

Tarih:15 Nisan – 2 Ekim // Saat: 08:00- 19:00

Kış Dönemi

Tarih: 3 Ekim – 14 Nisan // Saat: 08:00- 17:00

Adres: Paşabağları, Aktepe Köyü, Avanos / Nevşehir

#12 Paşabağ Rahipler Vadisi

rahipler vadisi
Rahipler Vadisi

Göreme Milli Parkı içerisinde bulunana Paşabağ Rahipler Vadisi’ne Zelve Yolu’nu kullanarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yer arasında gezebileceğiniz en farklı noktalardan olan Paşabağ’ın farklı bir hikayesi bulunuyor.

Paşabağ Rahipler Vadisi bu ismi nereden almış merak ettiniz mi? Aslında burayı daha önce gezenler bu sorunun cevabını tahmin edebilirler. Rahipler Vadisi o kadar sessiz ve huzurludur ki birçok keşişin bu noktada inzivaya çekildiği söylenir. Bu vadiyi gezerken sizi rahatsız eden tek şeyin kuş sesleri olduğunu düşünürsek söylenenin doğru olduğunu düşünebiliriz.

Birçok şirketin tur düzenlediği bu nokta sıklıkla ziyaret edilmekte ve turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Rahipler Vadisi’ni gezdikten sonra çıkışta hediyelik eşya noktasına uğrayabilir veya civarda bulunan kafeden yiyecek ürünler satın alabilirsiniz.Peri bacalarının belki en az tahrip olanlarıyla karşılaşabileceğiniz bu vadiyi ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

*Rahipler Vadisi’ne girişler ücretsizdir. *

Adres: Pasaba Valley, Aktepe Köyü/Avanos/Nevşehir

#13 Turasan Şarap Mahzenleri

Turasan Sarap Mahzenleri
Turasan Şarap Mahzenleri

Nevşehir’in tarihi ve doğa güzelliklerini gördükten sonra sıra enfes şaraplarının tadına bakmaya geliyor. Ürgüp’te bulunan Turasan Şarap Mahzenleri’ni ziyaret ederek hem tadım yapabilir hem de üretimi izleyebilirsiniz.

Turasan Şarap Mahzenleri’ni hafta içi günlerinde ziyaret ederseniz fabrikaların nasıl işlediğini, üzümden şaraba dönüşme hikayesini keşfedebilirsiniz. Buradaki şaraplarda Nevşehir’de üretilen lezzetli üzümlerden toplanarak yapılmış olan ödüllü Emir Beyaz Şarabı’nı da deneyebilirsiniz.

Şarap Çeşitleri ve Fiyatları

Rose,kırmızı ve beyaz şarap olmak üzere birçok farklı lezzeti deneyebileceğiniz mahzenlerde fiyatlarda değişiklik göstermekte.20₺ ile başlayıp 55 ₺’ye kadar uzanan birçok markanın bulunduğu mahzende dilediğiniz fiyat aralığında lezzetli şarap bulabiliyorsunuz. Kapadokya’da görülmesi gereken 15 popüler yerden en tatlısı olan Turasan Şarap Mahzenlerine gitmenizi şiddete tavsiye ederiz. Damağınızı yeni aromalarla tanıştıracak olan mahzenlerin adres ve telefon bilgisine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Adres:Turasan Şarap Mahzenleri Adres: Yunak Mahallesi, Tevfik Fikret CD. No:6, 50400 Ürgüp/Nevşehir

Çalışma Saatleri: 08.00-18:30

İletişim: (0384) 341 49 61

#14 Avanos Saç Müzesi

sac muzesi
Avanos Saç Müzesi

Bir tutam saç ile başlayıp, dünyanın en ilginç müzeleri listesinde kendine yer bulan Avanos Saç Müzesi’nin ilginç öyküsü ziyaretçileri cezbetmekte. Kapadokya’da görülmesi gereken 15 yer içerisinde en dikkat çekeni ise Avanos Saç Müzesi..

Galip Körükçü tarafından açılmış olan bu müze yıllar boyunca farklı milletlere mensup insanların ziyaretleri sırasında bıraktıkları saç tutamlarıyla gün geçtikçe büyüyerek günümüzdeki halini almış durumda. Asmalı Konak dizisi çekimleri sırasında Nurgül Yeşilçay,İpek Tuzcuoğlu, Selda Alkor gibi ünlü oyuncuların da uğradıkları bu müzenin açılışı altında büyük bir aşk hikayesi yatıyor.

Saç Müzesi Hikayesi

Galip Körükçü ’nün yıllar öncesinde tanıştığı ve 3 ay boyunca büyük bir aşk yaşadığı Fransız sevgilisi şehri terk etmeden önce saçının bir tutamını Galip Bey’e veriyor. Bu saçı atölyesine koyan Galip Bey soranlara hikâyeyi anlattıkça etkilenen kadınlar da saçlarından bir tutam kesip Galip Bey’e hediye ediyorlar.

Günümüzde 16 binden fazla kadın saçını barındıran bu müzede Galip Bey tarafından her yıl çekiliş yapılarak şanslı bir ziyaretçi Nevşehir’e davet ediliyor. Çekilişi kazanan kişilerin tüm masraflarını karşılayan Galip Bey aynı zamanda görülmesi gereken tüm popüler noktaları da ücretsiz bir şekilde gezdiriyor.

Saçların üzerinde isimler ve telefon numaraları olduğu için müze içerisinde fotoğraf çekilmesinin yasak olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Avanos’un en ilginç noktası olan Saç Müzesi’ni ziyaret etmeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz.

Müzede fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir !

Çalışma Saatleri: 09:00-18:00

Giriş Ücreti: 3 ₺

Adres: Yukarı Mahallesi, No: 24 Avanos Nevşehir, 110. Sk., 50500 Avanos/Nevşehir

İletişim Numarası: (0384) 511 42 40

#15 Çanak Atölyesi

Kapadokya Canak Atolye
Çanak Atölyesi

Nevşehir’in olmazsa olmazlarından biride el emeği göz nuru çömleklerdir. Kırmızı toprağın ellerde hayat bulduğu çömleklerin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız şehri gezerken karşılaşabileceğiniz atölyelerde tüm aşamalarına şahit olabilirsiniz. Hamurun hazırlanışı, şekillendiği ve 1.400 °C fırınlanışına kadar her aşamada aktif rol oynayabileceğiniz bu atölyelerde kendi ellerinizle çömlek hazırlayabilirsiniz.

Çömlek yapabileceğiniz atölyeler arasında; Güray Çömlekçilik, Yeraltı Seramik Müzesi, Anadolu Çömlekçilik ve Chez Galip Atölyesi bulunmaktadır.

Kapadokyaya kadar gitmişken gezmeniz gereken tüm popüler gezi noktalarını Biletbayi.com farklıyla sizler için derledik. Yazımızla ilgili düşüncelerinizi ve eklemek istediğiniz noktaları bizlerle yorumlar kısmında paylaşırsanız seviniz. 🙂

Bu muhteşem güzellikleri görmek için sabırsızlanıyorsanız ne duruyorsunuz? Biletbayi.com bilet karşılaştırma sitemizi ziyaret edip Nevşehir’e en kısa yol olan uçak biletlerini, en keyifli yol olan otobüs biletlerini inceleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.