bingöl tarihi yerler

Doğu Anadolu’nun önemli şehirlerinden biri olan Bingöl, gizemli mağaraları ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

M.Ö 2000’li yıllara dayanan tarihiyle Hititler’den, Osmanlı’ya kadar pek çok devletin idaresine giren Bingöl, tarihte büyük devletler tarafından başkent olarak kullanılmasa da, Bingöl’ün yanı başında yer alan komşuları Elazığ, Erzurum gibi beylik başkentlerinin korunmasında önemli rol oynamış. Binlerce yıl öncesinden günümüze kalan kalelerinden, mağaralarına mercek altına aldığımız listemiz sizlerle;

Mağaralar

1. Zağ Mağarası

zağ mağarası

Tarihi M.S 5.Yüzyıla kadar dayanan tarihi Zağ Mağarası, devasa bir kayanın içerisine elle oyularak şekillendirilmiş. Erken Bizans döneminden günümüze kadar gelebilmiş bu tarihi miras, uzun yıllar Roma İmparatorluğu’ndan baskı gören Hristiyanların saklandıkları ve yaşamını sürdükleri bir yaşam alanı olarak kullanılmış. Beş ayrı kattan oluşan mağara, yapıldığı dönemde oldukça zorlayıcı olabilecek mimari oluşumları bünyesinde barındırıyor.

Katlar arası merdivenden, odalar arasında geçiş sağlayan kapılara kadar oldukça düzenli bir şekilde inşa edilen mağaranın bazı odaları, tahıl ve içki gibi gıdaların depolanması için de özenle oyularak hazır hale getirilmiş. Yerden yaklaşık 300 metre yükseklikte yer alan bu devasa mağara, eski bir apartman desek yanlış olmaz. Zağ Mağarası’nı ziyaret etmek isterseniz, Bingöl’ün Solhan İlçesi’nin 18. Kilometresinden sonra tabelaları takip etmeniz gerekiyor.

2. Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası 

kığı çiçektepe köyü mağarası

Bingöl’ün tarihi mağaralarından bir diğeri de, Kığı ilçesinin Çiçektepe Köyü’nde bulunan Çiçektepe Köyü Mağarası. Yapım tarihi ve geçmişi tam olarak bilinmese de, oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahip olduğu düşünülen mağara, oldukça dik bir yamacın üzerinde yer alıyor. Elle oyularak kaya parçalarına şekil verilmesiyle ortaya çıkarılan yaşam alanın içerisinde, hayvanlar için hazırlanan ahırdan, çocuk beşiğine kadar pek çok oyma yapı yer alıyor. Engebeli arazi üzerinde yer alan mağaranın önünden geçen yolun ise, Erzincan’a kadar gittiği düşünülüyor. Gizemli yerleri keşfetmeyi sevenler için oldukça ilgi çekici olan mağara, şehirde yapacağınız tarihi bir gezi için oldukça ideal bir nokta.

3. Kübik Mağarası

kübik mağarası

Bingöl’de yer alan tarihi Kübik Mağarası, ne yazık ki hakkında oldukça az bilgi olan bir mağara. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yer alan mağara, tarihi verilere ve araştırmalara göre net olarak bilinmese de, Cilalı Taş ve Tunç çağından günümüze kalmış tarihi bir miras. İçerisinde yer alan duvarlarda el oymaları bulunan mağara, işlemeleriyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Kaleler

4. Kral Kızı Kalesi

kral kızı kalesi

Dano Hini adıyla da bilinen bu tarihi kale, Bingöl gezinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi mekanlardan birisi. Bingöl’ün Genç ilçesi sınırlarında yer alan kale, ilçeye 2 kilometre gibi yakın bir mesafede yer alıyor. Ancak bölgeye geldiğinizde büyük bir kale görüntüsü göremeyeceğinizi de belirtmemizde fayda var.

Geçmişten günümüze sadece birkaç duvar kalıntısının kaldığı tarihi Kral Kızı Kalesi, İranlıların eski devleti olan Pers İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. İmparatorun kızı için yaptırdığı kale, günümüzde mesire alanı olarak kullanıldığı için tam olarak bir tarihi eser gibi gözükmese de, geçmiş yüzyıllarda bölgede neler yaşandığının hayalini kurmak için dahi ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

5. Sebeterias Kalesi

sebeterias kalesi

Pek çok farklı kaynakta yanlış şekilde gösterilen kale fotoğraflarına rağmen, şehirde en az kalıntısı kalan kale ne yazık ki Sebeterias Kalesi, şehrin Genç ilçesinde bulunan kale kalıntıları, Genç Köprüsü’nün kenarında yer alıyor. Murat Vadisi’nin üzerindeki kaleyle ilgili detaylı bir tarih araştırması yapılmadığı için çok fazla net bir bilgi yok. Urartular tarafından inşa edildiği tahmin edilen kaleden günümüze birkaç sur parçası kalmış. Yakın zamanda restore edilmesi planlanan kalenin bulunduğu alanı, tarih meraklılarındansanız ziyaret edebilirsiniz.

6. Kığı Kalesi

kığı kalesi

Net olarak kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen Kığı Kalesi, oldukça dik ve sarp kayalıkların olduğu bir alanda yer alıyor. Günümüze ne yazık ki harabe şeklinde ulaşan kale, şehir merkezine 75 km uzaklıkta yer alıyor. Rivayete göre İranlılardan günümüze kalan kaleye, şehir merkezinden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Cami ve Kilise

7. İsfahan Bey Cami

isfahan bey cami

Bingöl’ün tarihi camisi olan İsfahan Bey Cami, şehirde günümüze kadar ulaşabilen tek tarihi cami olarak biliniyor. Günümüze gelene kadar pek çok defa zarar gören cami, yapılan restoreler sonucunda günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmiş. Akkoyunlu mimarisinin izlerini taşıyan İsfahan, 16. Yüzyılda inşa edilmiş. Kesme ve dikdörtgen taştan inşa edilen cami, son yıllarda görüntü olarak biraz değişime uğramış olsa da, tarihi dokusunu hala hissettirebiliyor. Minberi ve mihrabıyla da oldukça dikkat çeken cami, Bingöl’e gelenlerin bir kere de olsa mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardan.

8. Vank Kilise

vank kilise

Bingöl’ün tarihi dokusunu ve kültür çeşidini en güzel hissedebileceğiniz yerlerden biri olan Vank Kilisesi, listemizde de bahsettiğimiz Zağ Mağaraları’nın bulunduğu alanda yer alıyor. Bingöl-Muş karayolundan gidildiğinde 18 km sonra tabelalar ile ayrılan yoldan gittiğinizde ulaşabileceğiniz mağaralar alanında yer alan kilise, tarihi kaynaklara göre M.S 5.Yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş. Roma İmparatorluğu’nun baskılarından kaçan Hristiyanların ibadet ve yaşam alanı olarak kullandığı Zağ Mağaraları’nın içinde yer alan kilise, Hristiyanlar tarafından uzun yıllar ibadet için kullanılmış.

Diğer

9. Adaklı Çeşmesi

adaklı çeşmesi

Bir şehrin tarihi geçmişinden geriye kalan önemli yapılarından birisi de çeşmeler oluyor. Her devletin kendi mimari yapısına göre inşa ettiği çeşmeler, şehirler değişse dahi ayakta kalarak şehrin yaşamına tanıklık etmeye devam ediyor. Bingöl’de yer alan tarihi Adaklı Çeşmesi’de ne mutlu ki hala ayakta kalabilmiş önemli bir yapı. Şehir merkezine 25 km mesafede yer alan Adaklı ilçesindeki tarihi çeşme, tarihi verilere göre Akkoyunlular tarafından inşa edilmiş.

Üzerinde koyun gibi hayvan kabartmalarının net olarak görülebildiği çeşme günümüzde aktif olarak kullanılmasa da, yakın zamanda restore edilerek eski görünümüne kazandırılması düşünülüyor.

10. Şeyh Ahmet Türbesi

şeyh ahmet türbesi

İnanç turizminin önemli noktalarından biri olan türbelerden biri olan Şeyh Ahmet Türbesi’de  listemizde yerini alıyor. Şehrin önemli tasavvuf düşünürlerinden biri olarak bilinen Şeyh Ahmet, aynı zamanda uzun yıllar boyunca Osmanlı Padişahlarının da yanında yer alarak onlara akıl hocalığı etmiş oldukça önemli bir isim. Nakşibendi geleneğini sürdüren isimlerden biri olan Şeyh Ahmet’in türbesi, Bingöl’de en çok ziyaret edilen türbe olarak ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

11. Şehitler Anıtı

şehitler anıtı

Tarihin önemli yapılarından olan anıtlar, şehirlerde hüzünlü bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Bingöl’de yer alan Şehitler Anıtı’da ne yazık ki oldukça üzücü bir geçmişe sahip. 24 Mayıs 1993 yılında, Türk Ordusu acemi birliği askerlerinin Malatya’dan Bingöl’e geldiği sırada teröristler tarafından otobüste öldürülerek şehit edildiği olayda, 33 Türk askeri şehit olarak yaşama veda etti. 33 şehidin anısına olaydan 14 yıl sonra 2007 yılında inşa edilen anıt, her sene düzenli olarak şehitlerin anma töreniyle ziyaretçilerle dolup taşıyor.

pin emoji Bingöl geziniz sırasında size yardımcı olabilmesi adına hazırladığımız Bingöl tarihi yerler listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.