aksaray gezilecek yerler

Ihlara Vadisi’nden, volkanik dağına kadar birbirinden güzel gezi noktalarına ve kültürel miraslara ev sahipliği yapan Aksaray sizlerle.

Kapadokya’nın yanı başında yer alan, dört bir yanı doğa harikası vadilerle çevirili şehrimiz Aksaray’ın müzelerinden, kaplıcasına listelediğimiz şehri, keyifle okumanızı dileriz. Hazırsanız başlayalım;

1. Peri Bacaları Ve Selimiye Katedrali

peri bacalari ve selimiye katedrali

Şehrin Güzelyurt ilçesinde yer alan peri bacaları, Selime kasabasının sınırları içinde bulunuyor. Kapadokya’ya gelen turistlerin de mutlaka uğramaya çalıştığı Selime Katedrali, Ihlara Vadisi’nin bittiği noktada yer alıyor. Tarihi açıdan oldukça önemli bir miras olarak kabul edilen katedral, iki katlı ve oldukça mistik bir yapıya sahip. Aksaray şehir merkezine 30 km mesafede yer aldığı için, şehirden saat başı kalkan araçlarla kısa bir yolculuk sonrasında kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer Kapadokya’dan gelmeyi düşünürseniz de, Kapadokya’dan kalkan günübirlik otobüs turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak mesafe 100 km olduğu için daha uzun bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Gideceğiniz yol her türlü buna değiyor. Zira katedrali ve peri bacalarını gördüğünüzde iyi ki gelmişiz diyeceğinize eminiz.

Not: Tarihi kutsal katedrali ziyaret ettiğiniz sırada vereceğiniz giriş ücretiyle aynı zamanda, Ihlara Vadisi’ni de gezebilirsiniz. Ancak doğayla baş başa olacağınız için ayağınıza rahat bir spor ayakkabı giymenizi öneririz. 

Adres: 68500 Yaprakhisar/Güzelyurt/Aksaray
Ziyaret Saatleri:  Yaz Dönemi: 07:30-19:30, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 36₺ (8 yaş ve üzeri ücrete dahil) (Müzekart geçerli)

2. Ihlara Vadisi

ıhlara vadisi

Türkiye’nin en güzel vadilerinden biri olan Ihlara Vadisi, özellikle de doğa severlerin en sık geldiği noktalardan. Aksaray şehir merkezinden kalkan araçlarla kolaylıkla ulaşabileceğiniz vadiye, Kayseri’den ve Kapadokya’dan da gelebilirsiniz. İçerisinde yer alan nehir ile gerçek bir doğa harikası olan vadi, birinci maddede bahsettiğimiz Selime Katedrali ile aynı alan içerisinde yer aldığı için aynı giriş ücreti üzerinden fiyatlandırılıyor.

Yüzlerce basamaklık ahşap merdivenlerin yer aldığı vadide, harika bir doğa gezisi yapabilir, aynı zamanda da vadinin içerisinde yer alan birçok tarihi mirası kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Doğasına ve tarihine hayran kalacağınız Ihlara Vadisi’ne tam bir gününüzü ayırırsanız, daha verimli geçireceğinizi düşünüyoruz.

Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 20₺ (Müzekart geçerli)

3. Manastır Vadisi

manastır vadisi

Aksaray’ın meşhur doğa harikalarından sayılan bir diğer vadisi de, aynı zamanda tarihi dokuya sahip Manastır Vadisi. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan vadi, el değmemiş ve henüz bozulmamış yapısıyla da oldukça ilgi çekiyor. Şehir merkezine 50 km mesafede yer alıyor ancak Güzelyurt ilçesinden gitmek isterseniz, yalnızca 4 km kadar bir mesafe gitmeniz yeterli.

Güzel bir doğa yürüyüşü yaparak da ulaşabileceğiniz vadiye ulaşınca neden çok ünlü olmadığını sorgulayabilirsiniz.Vadi içerisinde Kömürlü Kilisesi’nden, Sivişli Kilisesi’ne kadar neredeyse 50 tane tarihi kutsal mekan yer aldığı için dolu dolu bir gezi geçireceğinize eminiz.

Adres: Yeni, Cevizli Sk., 68500 Güzelyurt/Aksaray
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 5₺

4. Hasan Dağı

Hasan Dağı

Aksaray’a geldiğiniz anda gözünüzü alacak ilk doğal güzellik şehrin arkasında duran devasa Hasan Dağı olacak. Deniz seviyesinden 3268 metre yükseklikte bulunan dağ, aslında volkanik bir dağ. Kapadokya’dan dahi gözükebilen tepesiyle oldukça büyük bir krater olan yapı, harika bir doğaya ev sahipliği yapıyor.

Aksaray’a geldikten sonra Helvadere kasabasına geldiğinizde ulaşabileceğiniz dağın yamacı, aynı zamanda harika bir göle de sahip. Dağda güzel bir yürüyüş yapıp yeşilliklerin tadını çıkarttıktan sonra, gölün kenarında yer alan balık restoranlarında harika bir yemek keyfi yapabilirsiniz. (Özellikle de alabalığının tadına bakmanızı öneriyoruz.)

5. Acı Göl

acı göl

Listemizde yerini alan bir diğer doğal güzellik ise, meşhur volkanik kraterden oluşan Acıgöl. Narlıgöl adıyla da bilinen göl, Niğde ile Aksaray’ın kesişme noktalarından biri. Aksaray şehir merkezinden gelmek isterseniz, merkezden kalkan Gülağaç, Sofular araçlarına binerek kolayca ulaşabilirsiniz. 45 km kadar yol gideceğiniz için yolun sıkıcı olacağını düşünmeyin, zira gölün bulunduğu alana ulaşana kadar dahi bir sürü harika yerler görebiliyorsunuz.

Volkanik bir göl olduğu için sıcaklığı 65 dereceye kadar çıkabilen Acıgöl, termal olarak kabul edildiği için sağlık turizmi açısından da oldukça ilgi çekici bir nokta haline geliyor. Kalp şekline benzeyen yapısıyla gün batımında oldukça romantik bir görünüme sahip olan termal gölü, Aksaray gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6. Tuz Gölü

tuz gölü

Bir şehirde olduğunda ziyaret için en güzel yerlerden birisi de hiç şüphesiz tuz gölleri oluyor. Sabahın ilk ışıklarında ayrı, gün batımında ayrı bir güzelliğe sahip olan tuz gölleri, yaz kış fark etmeden ziyaret edebileceğiniz oldukça özel noktalardan biri. Aksaray’ın da en önemli değerlerinden biri olan tuz gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının neredeyse %40’ını karşılıyor. I. Derece sit alanı olarak kabul edilen ve koruma altında olan tuz gölü, aynı zamanda flamingoların da uğrak noktası.

Yaz aylarında göl kuraklaştığı için, gölün üzerinde rahatça yürüyebiliyorsunuz. Gölün çevresinde ise tuz gölünden çıkarılan tuzla yapılan sabun vb. kişisel bakım ve sağlık ürünlerinin satıldığı yerler bulunuyor. Gölde harika fotoğraflar çektirip, günün tadını çıkardıktan sonra sevdiklerinize veya kendinize ürünlerden satın alabilirsiniz.

7. Ziga Kaplıcaları

ziga kaplıcaları

Ihlara Vadisi’nin içerisinde yer alan Ziga Kaplıcaları, Türkiye çapında oldukça önemli ve meşhur bir kaplıca. Yaprakhisar Köyü’nün sınırları içinde bulunan termal alan, sağlık turizmi açısından sık sık ziyaret ediliyor. 47 derece su sıcaklığıyla, romatizma gibi eklem ağrılarına şifa olan termal tesisin bulunduğu alanda iki tane otel bulunuyor. Konaklayabileceğiniz gibi günübirlik de ziyaret edebileceğiniz termal tesislerinde, Pamukkale travertenlerine benzetilerek yapılan termal alanı da görmelisiniz.

8. Güzelyurt Evleri

güzelyurt evleri

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan tarihi evler, şehir merkezine 28 km mesafede yer alıyor. Genellikle Kapadokya’ya gelen turistlerin uğradığı köy, eskiden Rumların yaşadığı evlerden oluşuyor. Kurtuluş Savaşı sonrasında yaşanan Mübadele nedeniyle Türklerin yerleştiği evler, günümüzde ev ya da butik otel olarak kullanılıyor.

Aksaray şehir merkezinden her saat başı Güzelyurt’a giden araçlardan bulunduğu için kolaylıkla gelebileceğiniz ilçede otobüsler akşam 19:00’a kadar sefer düzenliyor. Hangi tarihte yapıldığı evlerin kapısında yazan köyü gezerken, tarihin dokusuna hayran kalacağınıza eminiz.

9. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

saratlı kırkgöz yeraltı şehri

Aksaray’ın şehir merkezine 22 km mesafede yer alan Kırkgöz Yeraltı Şehri, tüf kayaların oyulmasıyla yapılan oldukça eski bir yaşam alanı. Yeraltı şehrinin 7 katlı olduğu biliniyor, ancak günümüzde gezebileceğiniz yerler sadece 3 kat. Toplamda 40 ayrı odanın bulunduğu gezi alanı yılda 150 binden fazla turist ağırlıyor. Oldukça etkileyici bir ambiyansa sahip olan şehrin tek eksik yanı ise çok fazla bilgilendirme yapılmıyor oluşu. İçeride herhangi bir yönlendirme tabelası bulunmadığı için kendinizi labirentte hissedebilirsiniz.

Adres: 68900 Saratlı/Gülağaç/Aksaray
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 12₺

10. Güvercinkayası

güvercinkayası

Aksaray geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri de, binlerce yıllık tarihiyle günümüze ışık tutan Güvercinkayası. Aksaray’ın Çatalsu Köyü’nde yer alan tarihi alan, 1996 yılından beri kazı çalışmalarının devam ettiği bir höyük. Hayvan kemiklerinden kale surlarına kadar pek çok kalıntıya rastlanılan höyüğün tarihinin Kalkolitik döneme kadar uzandığı düşünülüyor. Mamasun Barajı’nın yanı başında yer alan höyüğü, ücretiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

11. Zinciriye Medresesi

zinciriye medresesi

Aksaray’a gelmişken tarihi medresesi Zinciriye Medresesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1336 yılında Karamanoğulları Beyliği’nden Yahşi Bey tarafından yaptırılan medrese, Aksaray’ın yöresel taşı olan tüf taşından ve kesme moloz taştan inşa edilmiş. Kemerli bölümleri ve geniş avlusuyla ilgi çeken medrese, Aksaray merkezde yer alan Ulu Camisi’ne de 200 metre kadar yakın bir mesafede yer alıyor. 8 ayrı bölümden ve 4 revaktan oluşan medrese, tarihi öneminin yanı sıra mimari açıdan da oldukça zevkli bir gezi noktası olabilir.

12. Aksaray Müzesi

aksaray müzesi

Bir şehrin kültürel ve tarihi dokusunu en iyi anlayabileceğiniz yerlerden birisi de hiç şüphesiz müzeleri oluyor. Aksaray’ın şehir merkezine 3 km kadar yakın bir mesafede yer alan şehir müzesine, şehir içinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Aksaray’ın binlerce yıllık höyüklerinde ve tarihi eserlerinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan 16 bine yakın eserin sergilendiği müze, 2004 yılında Zinciriye Medresesi’nden bugün ki binasına taşınmış.

13. Kılıçarslan Piknik Alanı

kılıçarslan piknik alanı

Aksaray’da güzel bir gün geçirebileceğiniz yerlerden bir diğeri de, şehir merkezinde yer alan oldukça büyük bir alana sahip Kılıçarslan Parkı. İçerisinde yapay bir gölden, yürüyüş yollarına kadar oldukça güzel bir alan yer alıyor. Mesire alanının içerisinde sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilir, günün ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

14. Aksaray Seyir Terası

aksaray seyir terası

Aksaray’a gelmişken, şehre şöyle tepeden güzel bir bakış atmadan gitmek olmaz. Şehrin tepe kısmında yer alan Zafer Mahallesi’ne kurulan seyir terası aynı zamanda, çocuk parkından restoranına kadar her şey bulabileceğiniz bir tesis. Açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı bölümü bulunan restoranında harika bir yemek yiyebilir, ya da gün batımında manzaraya karşı güzel bir bol köpüklü Türk kahvesi içebilirsiniz.

15. Somuncu Baba Türbesi

somuncu baba türbesi

Aksaray gezilecek yerler listemizi, şehrin en bilinen yerlerinden biri olan tarihi Somuncu Baba Türbesi’yle sonlandırıyoruz. Aksaray’ın merkezinde yer alan Gençosman Mahallesi’ndeki türbe, şehre gelenlerin en sık ziyaret ettiği dini noktaların başında geliyor. Yaşamının bir dönemini geçirdiği Aksaray’da kurulan türbe, Ervah Mezarlığı’nın bulunduğu alanın hemen ön kısmında yer alıyor.

Sizler için hazırladığımız Aksaray gezi noktaları yazısı burada sonlanıyor. Listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka gezilecek noktaları var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.