aksaray tarihi yerler

Dünya’nın ilk beyin ameliyatının yapıldığı binlerce yıllık antik kentinden, fresklerle çevrili kiliselerine kadar tarihle çevrili şehir Aksaray sizlerle.

Dünyanın en güzel vadilerinden biri olan Ihlara Vadisi’nin içerisinde yer alan mistik kiliselere ve antik kentlere ev sahipliği yapan Aksaray, birbirinden etkileyici tarihi yerleriyle oldukça etkileyici bir gezi listesine sahip. İşte merak edenler için hazırladığımız Aksaray tarihi yerler listemiz sizlerle;

# Aksaray Tarihi Yerler

1. Alay Han

alay han

Aksaray tarihi yerler listemize, şehrin önemli hanlarından Alay Han ile başlıyoruz. 13. Yüzyılda Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilen han, Türk-İslam eserleri mimarisinin izlerini taşıyor. II. Kılıçaraslan’ın isteği üzerine yapılan han, Alahan Köyü’ne 4 km mesafede yer alıyor. İlk yapıldığı dönemde asgari amaçla inşa edilmiş ancak daha sonradan bölgeye gelenlerin konaklayabilmesi için kervansaray olarak kullanılmış. Yakın zamanda restore edilen hanı, Aksaray geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz.

2. Acemhöyük

acemhöyük

Aksaray’ın şehir merkezine sadece 18 km mesafede yer alan antik höyük, eski adıyla Puruşhuttam olarak biliniyor. 4 bin yıllık tarihiyle oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan tarihi alandan, Akad ve Hitit yazılarında da bahsediliyor. Yeşilova beldesi sınırları içinde yer alan höyük, Asurlar döneminde ticari açıdan en parlak dönemini yaşamış. Uzun yıllar yaşam alanı olarak kullanılan antik şehirde, M.Ö 18. Yüzyılda çıkan ve nedeni bilinmeyen yangın sonrasında şehrin tamamı yandığı için terk edilmek zorunda kalınmış.

Uzun yıllardan sonra küçük bir bölümüne yeniden yerleşim başlamış ve Roma dönemine kadar da devam etmiş. Son olarak Osmanlı Dönemi’nde, dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferinin dönüşünde bölgeye üç ayrı oba yerleştirilmiş ve bugün Yeşilova ilçesinde yaşayanları oluşturmuş.

3. Aşıklı Höyük

aşıklı höyük

Aksaray tarihi yerler listemizde yerini alan bir diğer önemli höyük de, Gülağaç ilçesinde yer alan Kızılkaya Köyü’ndeki tarihi Aşıklı Höyüğü. Göçebe yaşam anlayışından yerleşik hayat geçen halkın, dörtgen mimari evler inşa ederek yaşamaya başladığı höyük alanında, kerpiçten evler kazı çalışmalarında birer birer ortaya çıkarılıyor. Aşıklı Höyük’te ortaya çıkarılan en önemli şeylerden biri ise, dünyada bilinen ilk beyin ameliyatı olarak kabul edilen, beyin ameliyatı yapılmış genç bir kadına ait kafatası bulunması.

Oldukça ilginç kalıntılara ulaşılan höyük alanında, tarıma dair izler yer alıyor. Bakla yetiştiriciliği yapmış olan yerel halkın günümüze ışık tutan yaşam alanına kendi gözlerinizle tanıklık etmek isterseniz, şehir merkezinden belli saatlerde Kızılkaya Köyü’ne giden araçlarla gidebilirsiniz.

4. Aksaray Sultan Hanı

aksaray sultan hanı

Aksaray’ın aynı isimli Sultan Hanı Kasabası’nda yer alan tarihi han, Anadolu Selçukluları döneminden şehre kalan oldukça önemli tarihi mimari yapılardan biri. Dönemin Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubad’ın isteği üzerine 1229 yılında yapılan han, Aksaray şehir merkezine 33 km mesafede yer alıyor. Dikdörtgen mimariye sahip olan han, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş. Türkiye’nin en büyük hanlarından biri olarak kabul edilen yapı, Sivas’ta yer alan Gök Medrese’yle olan benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

Adres: Selçuk, 68000 Sultanhanı/Aksaray Merkez/Aksaray
Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

5. Eğri Minare

eğri minare

Aksaray’ın şehir merkezinde, çarşıya 400 metre kadar yakın bir yürüme mesafesinde yer alan tarihi minare, 1221 yılında Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Alaeddin Keykubat’ın döneminde inşa edilmiş. Yapıldığı zamandan sonra belli bir seviye eğrilen minare, halk arasında eğri minare ismini almış. Kırmızı renkli taşları nedeniyle, kızıl minare adıyla da anılan yapıyı, güzel bir şehir yürüyüşünüz sırasında keşfedebilirsiniz.

Kiliseler

6. Aziz Gregorius Kilisesi

aziz gregorius kilisesi

Aksaray tarihi yerler yazımıza, şehrin en güzel ilçelerinden birinde yer alan tarihi kilise Aziz Gregorius Kilisesi’yle devam ediyoruz. Şehir merkezine 45 km mesafede bulunan Yeşilyurt ilçesindeki tarihi kilise, M.S 385 yılında inşa edilmiş. İmparator Theodosius’un isteği üzerine yapılan tarihi yapı, Ermeni kiliselerinin mimari özelliklerini taşıyor. 8 köşeli kubbesi ve içerisinde bulunduğu tarihi ilçeyle dikkat çeken yapı, Osmanlı döneminde camiye çevrildikten sonra, günümüzde cami olarak hizmet veriyor.

7. Çanlı Kilise

çanlı kilise

İçerisinden çıkan mumyalardan, mezarlara kadar tarihi kalıntılarla donatılmış bu harika kilise, Aksaray’a 17 km mesafede yer alan Akhisar Köyü’nün sınırları içerisinde yer alıyor. Köye 4 km mesafedeki kilise, üzerinde herhangi bir kitabeye sahip olmadığı için kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. İçerisinde Hz. İsa’nın ve havarilerinin fresklerinin yer aldığı tarihi kilise, karşısında yer alan Hasandağ manzarasıyla da büyüleyici bir noktada yer alıyor.

8. Bahattin Samanlığı Kilisesi

bahattin samanlığı kilisesi

Aksaray tarihi yerler listemizde yerini alan diğer tarihi kilise ise, Belisırma Köyü sınırları içinde yer alan Bahattin Samanlığı Kilisesi. Üzerinde herhangi bir kitabe bulunmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmeyen kilisenin, 10. Yüzyılda yapılmış olunabileceği düşünülüyor. Kilisenin içerisinde yer alan İsa’nın yaşamı ile ilgili sahnelerin olduğu ve Cebrail ve Petrus’un tasvir edildiği freskler hala varlığını koruyor. Tarih severlerin ilgi gösterdiği yapı Kapadokya bölgesinin en çok ziyaret edilen yapılarından biri olan tarihi Çanlı Kilise’yi, ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Ihlara Vadisi’nde yer alan tarihi kiliseleri gezebilmeniz için vadiye girişte tek bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Ihlara Vadisi gibi Aksaray’ın gezilecek diğer vadilerini ve gezi noktalarını merak ediyorsanız, Aksaray gezilecek yerler listemizi okuyabilirsiniz.

9. Yılanlı Kilise

Aksaray’ın doğa harikası olan Ihlara Vadisi’nin içerisinde yer alan tarihi Yılanlı Kilise, bölgede en çok ziyaret edilen noktaların başında geliyor. Yunan Haçı şeklinde planlanan kilise, kitabesi olmadığı için içerisinde yer alan İsa Freskleri üzerinden tarihlendirilebiliyor. Fresklerin tarihi 9 ile 12. Yüzyıl arasında olduğu düşünülen kilisede, birbirinden farklı bir çok yılanlı freskler de mevcut. Kiliseyi ziyaret etmek isterseniz, 35 km uzaklıktaki şehir merkezinden kalkan şehir otobüslerine binerek gelebilirsiniz.

10. Ağaçaltı Kilisesi

ağaçaltı kilise

Ihlara Vadisi’nde yer alan tarihi miraslardan bir diğeri de, Ağaçaltı Kilisesi. Ihlara Vadisi’ne girişte yer alan merdivenlere oldukça yakın bir alan bulunan kilise, dönemin Hristiyanlarının sığınmak için en çok kullandığı yerlerden biriymiş. Üzerinde herhangi bir kitabe yer almadığı için kim tarafından ve ne zaman yapıldığı net olarak bilinmese de, IX.-XI. Yüzyıllarında yapıldığı tahmin edilen kiliseyi, Ihlara Vadisi gezinizde mutlaka ziyaret ederek, fresklerin ve yapının tarihi dokusunu keşfetmelisiniz.

11. Sümbüllü Kilise

sümbüllü kilise

Ihlara Vadisi’nde yer alan tarihi bir diğer kilise de, dikdörtgen yapısıyla dikkat çeken tarihi Sümbüllü Kilise’si. İki katlı olarak yapılan kilise, enine yapısı ve freskleriyle turistlerin mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri. Üzerinde kitabe bulunmayan kilisenin, 10 veya 12. Yüzyılda inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor. Kesme taş ve molozdan inşa edilen kiliseyi, Ihlara Vadisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

12. Kızıl Kilise

kızıl kilise

Aksaray’ın tarihi eserlerle dolu Güzelyurt ilçesinde yer alan Kızıl Kilise, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alıyor. İlçeden 3 km uzaklıkta bulunan tarihi kilise, Kızlar Manastırı adıyla da anılıyor. Yüksek bir tepede dik kayaların üzerinde yer alan eski bir Bizans şapelinin üzerine inşa edilen kilisenin 19.Yüzyılda yapıldığı düşünülüyor.

Ancak kilisenin bulunduğu çevrede yapılan kazı çalışmaları sonucunda kilisenin bulunduğu alanın 5 bin yıllık geçmişe dayandığı ortaya çıkarılmış. Kırmızı kesme taştan yapılan bu harika Ermeni kilisesini ziyaret etmek isterseniz, Sivrihisar Köyü’ne gitmeniz gerekiyor.

13. Karagedik Kilisesi

karagedik kilisesi

Aksaray tarihi yerler listemize Karagedik Kilisesi ile devam ediyoruz. Dik bir kaya üzerine yaslanmış tepenin üzerinde yer alan Karagedik Kilisesi, Aksaray için önemli tarihi yapılardan biri. “Saint Ermolaos” ismiyle de anılan kilisenin 11. yüzyılda inşa edildiği bilinmekle birlikte içerisinde yer alan fresklerin, Bizans’ın mimari bakış açısından yararlanılarak tasarlandığı anlaşılıyor. Kilise Ihlara Vadisi’nin içerisinde yer aldığı için, şehir merkezinden kalkan vadi araçlarına binerek ulaşabilirsiniz.

14. Kırkmadaltı Kilise

kırkmadaltı kilisesi

Aksaray tarihi yerler listemizin son maddesin yer alan Kırkmadaltı Kilisesi, Ihlara Vadisi’nde girişe oldukça yakın bir bölgede yer alıyor. Üzerinde yer alan kitabesinde yazana göre, 1283-1295 yılları arasında yapılan kilise, oldukça dik bir tepeye inşa edilmiş. Cenaze merasimleri için kullanılan kilise, birbirinden güzel fresklere ev sahipliği yapıyor. Yaşadığı dönemde Hristiyanlara kucak açan Selçuklu Sultanı II. Mesud’a övgülerin de yer aldığı kiliseyi, Aksaray gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

pin Sizler için hazırladığımız Aksaray tarihi yerler listemiz burada sona eriyor. Yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.