Konya Gezilecek Yerler | 27 Görülesi Nokta

0

Tarihi ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin şehri, Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip Konya’dayız.

Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken illerden Konya’da gezebileceğiniz 27 yeri sizler için derledik. Selçuklu Kartalı’nın gölgesi altında bu şehri keşfetmeye hazır mısınız? İşte merak edenler için hazırladığımız Konya yazımız sizlerle;

1. Alaeddin Camii

alaeddin camii

Konya’nın en eski ve en büyük camilerinden olan tarihi ulu cami Alaeddin Camisi ile listemize başlıyoruz. Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilen caminin yapımına, 1100’lerin ortasında başlanmış, ancak 1221 yılında I. Alaeddin Keykubat zamanında tamamlanabilmiş. Konya merkezdeki Alaeddin Tepesi’nde yer alan cami, tipik geleneksel Türk mimarisinin izlerini taşıyor.

Caminin en dikkat çekici özelliklerinden birisi de, iç kısmında yer alan ahşap minberler. Ahşap işçiliğin en güzel örneklerinden olan minber, Abanoz ağacından yapılmış. Ağaç ve toprakla üzeri örtülen cami aynı zamanda önemli kişilerin türbesine de ev sahipliği yapıyor. Bilinen Selçuklu sultanlarından I. Mesud’tan, I. Izzeddin Keykavus’a kadar 10’a yakın türbe bulunuyor. Konya’ya gelmişken, Alaeddin Cami’nin harika mimarisini yakından incelemeyi unutmayın.

2. Kyoto Japon Parkı

kyto japon parkı

2010 yılında, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan bu ilginç park, Türkiye’de Japon esintilerinin estiği en büyük parklardan biri. 36 bin metrekarelik alana kurulmuş olan park, Japon kültürüyle farklı konsept sunuyor. İçerisinde restoran ve kafelerin bulunduğu parkta, Japon yemeklerinin tadına bakabilir veya yeşillik alanda gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

konya tropikal kelebek bahçesi

Konya’da bulunan bahçe, bin bir çeşit kelebeğe, kuşlara ve farklı bitkilere ev sahipliği yapıyor. 7.600 metrekarelik alana kurulmuş olan bahçe içerisinde, kelebeklerin yaşam döngüsünü görebilir ve yaşamla ölüm arasındaki kısa çizginin nasıl yaşandığını gözlemleyebilirsiniz. Tırtıl halinden değişip, rengârenk kanatlı zarif kelebeklere dönüşen canlıları doğal yaşam alanları içerisinde görebilirsiniz.

Konya şehir merkezinden ya da otogardan kalkan minibüslere binerek, kelebek bahçesine kolayca ulaşabilirsiniz. Ya da dilerseniz yine şehir merkezinden kalkan 47 numaralı otobüse binebilirsiniz. Çocuklarınızla veya sevdiklerinizle unutamayacağınız bir anı yaratmak için harika olan kelebek bahçesini, mutlaka ziyaret etmenizi isteriz.

Adres: Sille Parsana Mahallesi, İsmail Kaya Cd. No:244, 42250 Selçuklu/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
Giriş Ücreti: Öğrenci: 7,5₺, Sivil: 15₺

4. İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

istiklal harbi şehitleri abidesi

İstiklal Harbi’nde şehit düşen vatandaşlarımız anısına yapılmış olan abide, 2008 yılında ziyarete açılmış. Açıldığı günden beri birçok kişi tarafından ziyaret edilen anıt, oldukça etkileyici bir şehitlik hikâyesini bünyesinde taşıyor. Abidenin içerisinde bir de, savaş yıllarını simgeleyen ögelerin yer aldığı müze bulunuyor.

Geçmişi ve savaş yıllarında yaşanan zorlukları daha iyi anlamak ve için, abidenin içerisinde yer alan anlatı eserlerini incelerken tüylerinizin diken diken olacağına eminiz. Konya’ya gittiğinizde vatana canlarını feda kahraman şehitlerimizin anısını yaşatmak için abideyi ziyaret edebilirsiniz.

5. Şems Tebriz-i Türbesi ve Cami

şems tebrizi türbesi ve cami

Mevlana’nın iç dünyasındaki değişimlerin en büyük etkenlerinden olarak kabul edilen Şems Tebriz-i, aynı zamanda oldukça kıymetli bir din âlimidir. Hayatının bir bölümünde Konya’da yaşamış olan âlim, baskılar ve tehditler sonucu ne yazık ki, Konya’dan gitmek zorunda kalmış. Bu nedenle de ölümü hakkında kesin bilgiye ulaşılamayan Şems Tebriz-i anısına Konya’da Şems Tebriz-i Türbesi ve Camisi inşa edilmiş. Konya’ya gittiğinizde etkileyici mimarisiyle, döneminin en büyük din âlimlerinden olan Şems Tebriz’in türbesini ziyaret etmenizi öneririz.

6. Sille Köyü

sille köyü

Burası için değeri yıllar sonra anlaşılacak bir köy desek yanlış olmaz. Köyün tarihi Selçuklulara kadar uzanıyor fakat turistik gezilerde pek göz önünde değil. Köyde 1500 yıllık bir kilise yer alıyor. Kilisenin tam karşısında da Türkiye’nin ilk zaman müzesi var. Sille Köyü Konya’ya gelmişken gezilecek ve konaklanılacak bir yer. Bölgenin kalkınması için çalışmalar devam etmekte ancak Konya ziyaretinizde, ortasından dere geçen, bu güzel atmosferli köyü ziyaret etmelisiniz.

7. Selimiye Cami

selimiye cami

Konya’nın Karatay ilçesinde yer alan şehrin en ünlü camilerinden Selimiye Cami, 1559 yılında Şehzade Sultan II. Selim tarafından yaptırılmış. Dönemin ve Osmanlı’nın en önemli mimarı olarak kabul edilen Mimar Sinan’ın inşa ettiği düşünülen caminin kesin bir kitabesi bulunmuyor. Kesme taştan özenle inşa edilen cami üç kere olmak üzere, en son 1914 yılında onarılmış.

Üç ayrı giriş kapısı ve heybetli kubbeleriyle dikkat çeken cami, Mevlana türbesinin hemen yanında yer alıyor. Ulaşımı oldukça kolay olduğu için rahatlıkla bulabileceğiniz camiye, tramvay hattını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

8. Alaeddin Tepesi

alaeddin tepesi

Konya’nın merkezinde yer alan Alaeddin Tepesi, görmeye alışık olduğumuz gibi yüksek bir tepe değil ancak, Konyalılar için oldukça önemli bir tepe. Rivayete göre Sultan Alaeddin’in halktan vergi yerine toprak istemesi üzerine, üst üste biriken topraklardan oluşan bu tepecik, tarihçilerin kaynaklarına göre de, M.Ö 3000’li yıllara dayanan bir tarihe sahip.

Pek çok devletin yönetimine geçen tepe, Anadolu Selçukluları döneminde sıklıkla kullanılmış. Üzerinde Sultan I. Mesud döneminde inşa edilen Alaeddin Camisi de yer alıyor. Tepede dikkat çeken bir diğer tarihi mimari yapı ise, meşhur Alaeddin Tepesi Çeşmesi. 13. Yüzyıl kaynaklarına göre Platon’un mezarının burada olduğu yazıyor ancak henüz bununla ilgili kesin bir bilgi yok.

Günümüzde piknik alanı olarak da kullanılan tepede, bir şeyler içip yiyebileceğiniz güzel bir kafe de yer alıyor. Dilerseniz ağaçların gölgesinde tepenin tadını çıkarabilir, bir yandan da tarihi atmosferi izleyebilirsiniz.

9. Kilistra Antik Kenti

kilistra antik kenti

Konya gezi listemizde bahsetmeden geçemeyeceğimiz en özel noktalardan birisi de, Konya’nın Kapadokya’sı olarak da bilinen Kilistra Antik Kenti. Tıpkı Peri Bacaları’na benzeyen kaya oyukları ve yaşam alanlarıyla dikkat çeken antik kent, M.Ö 3. Yüzyıldan beri yerleşim yeri olarak kullanılmış.

Hatunsaray Gökyurt Köyü’nün içinde yer alan antik kent, oldukça etkileyici bir dokuya sahip olmasına rağmen, ne yazık ki henüz beklediği ilgiyi görememiş. İçerisinde antik şapel, kilise ve sarnıç gibi pek çok antik yapıyı görebileceğiniz alanın, ileride daha fazla değer göreceğini umut ediyoruz.

10. Yerköprü Mağarası

yerköprü mağarası

Konya’nın Hadım ilçesinde yer alan doğa harikası Yerköprü Mağarası, Göksü Nehri’nin akış yolu üzerinde bulunuyor. Mağara 5 bin metre uzunluğuyla görenleri şaşırtan mağaraya geldiğinizde, şelalenin heybetine hayran kalabilirsiniz. Doğanın muhteşem şovunu izleyebileceğiniz mağarada dilerseniz yüzebilirsiniz ancak, Yerköprü’ye gidecekseniz yanınızda rehber bulundurmanızı tavsiye ederiz.

11. Çatalhöyük

çatalhöyük

Ders kitaplarında sıkça rastladığımız Çatalhöyük, dünyanın bilinen ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. 1958 yılında kazı çalışmalarının başladığı höyük, binlerce yıllık tarihiyle geçmişe ışık tutuyor. Kat kat yaşam düzeninin ortaya çıkmasıyla oldukça şaşırtıcı bir görüntü ortaya seren yerleşim yeri, ömrünüzde mutlaka bir kere de olsa görmeniz gereken bir yer.

Çalışmaların hala titizlikle devam ettiği höyüğe dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turist ziyaretçiler geliyor. Konya ziyaretinizde, höyüğün teşhir alanında gösterilen yaşamın izlerini ve tarihi kalıntıları mutlaka görmelisiniz.

Adres: Küçükköy, Çatalhöyük Yolu, 42500 Çumra/Konya
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 09:00-19:00, Kış Dönemi: 09:00-17:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

12. Karatay Medresesi

karatay medresesi

Selçuklu ve Osmanlı dönemi izlerini görebileceğiniz tarihi bir eser niteliği taşıyan Karatay Medresesi, şehirde dikkat çekici noktaların başında dönemden günümüze ulaşmış nadide eserlerden biri kabul ediliyor. 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay’ın isteğiyle inşa edilen medrese, 1955 yılında ise Çini Eserleri Müzesi’ne dönüştürülmüş. Konya’nın çeşitli yerlerinde bulunan tarihi çini eserlerinin yer aldığı müze, Karatay ilçesinin Ferhuniye Mahallesi’nde yer alıyor.

Adres: Ferhuniye, 42040 Selçuklu/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00
Giriş Ücreti: 7₺

13. Nasreddin Hoca Türbesi

nasreddin hoca türbesi

Akşehir ilçesinin simgesi haline gelmiş Nasreddin Hoca’nın izlerini, şehrin her köşesinde görmeniz mümkün. Hediyelik eşyalardan heykellere, hikayelerden mimariye pek çok alanda Nasreddin Hoca etkisini hissedebilirsiniz. Yenileme çalışmaları sayesinde günümüze sağlıklı bir şekilde ulaşan Nasreddin Hoca Türbesi de bunlardan sadece biri. 1905 yılında yaptırılan türbe, ünlü Türk filozofunun hayatını ve mizah anlayışını gözlemleyebileceğiniz eserler ve belgeler barındırıyor.

14. Karapınar Çölü

karapınar çölü

Konya gezilecek yerler listemizde bu sefer Türkiye’nin tek çölü olma özelliği taşıyan benzersiz Karapınar Çölü yer alıyor. Konya’nın Karapınar ilçesindeki bu çöl, eskiden göl olan arazinin zamanla kurumasıyla meydana gelmiş. Zamanla erozyona uğrayan toprağın oluşturduğu küçüklü, büyüklü kumulların bulunduğu çöl, Türkiye’nin en ilginç noktalarından.

Konya şehir merkezine biraz uzak olmasının yanı sıra, çok fazla bilinmediği için genellikle az ziyaret edilen çöl, son zamanlarda tanınmaya başladı. İlginç fotoğraf kareleri yakalayacağınız çölde, Türkiye’nin barındırdığı farklı renkteki coğrafi özellikleri kendi gözlerinizle görebilir, unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

15. Aya Elena Kilisesi

aya elena kilisesi

Konya’nın Sille ilçesi, Hristiyanlık tarihi açısından oldukça zengin bir yer desek yanlış olmaz. Oldukça etkileyici mabetlerin olduğu bir bölge olan Sille’den geçen Bizans İmparatoru Constantinius’un annesi, Helena’nın isteği üzerine inşa edilen kilise, 327 yılında inşa edilmiş. Kesme sille taşından inşa edilen kilise, mimari yapısıyla göz dolduruluyor. Pek çok onarımdan geçen kilise, günümüzde hala ayakta. Son kitabesi 1833 yılına ait olan kiliseyi, mimari ve tarihi dokusunu hissetmek için ziyaret edebilirsiniz.

16. Zazadin Han

zazadin han

Konya-Aksaray yolu üzerinde kalan bu tarihi han, Konya’nın en güzel noktalarından biri. Eskiden bakımsız kalmasına rağmen Konya Belediyesi tarafından restore edilen han, günümüzde restoran ve kafe işletmelerinin bulunduğu aktif bir han haline gelmiş. Henüz daha yeni restore edilen han,  Selçukluların önemli vezirlerinden Sadeddin Köpek tarafından 1236 yılında inşa edilmiş. Klasik Türk mimarisinin han özelliklerini taşıyan yapı, kapalı ve açık alanlara ve kemerli revaklara sahip. Kısa bir mesafe yol gittikten sonra yol üzerinde görebileceğiniz hana uğrayıp, güzel bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

17. Meram Dere Köprüsü

meram dere köprüsü

Meram Bağları adıyla da bilinen, Konya’nın Meram ilçesindeki bu doğal park, tarihi Meram Köprüsü’nün olduğu alanda yer alıyor. Köprünün ve derenin etrafında yer alan kafe ve restoran işletmelerinin yanı sıra, derede yapılan yenileme çalışmalarından sonra, oldukça etkileyici bir görüntüye kavuşmuş. Sevdiklerinizle derenin kenarında güzel bir çay içerken, çocuğunuz derenin üzerinde yer alan su oyuncaklarında vakit geçirebilir, dilerseniz siz de ona eşlik edebilirsiniz.

18. 80 Binde Devr-i Alem Parkı

80 binde devrialem parkı

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan bu muhteşem park, sadece çocuklar için değil, yetişkinler içinde oldukça ilgi çekici bir yer. Türkiye’de aynı alanda 3 ayrı konseptli parkın bulunduğu tek yer olan park, T-Rex Parkı, Pamuk Şekeri parkı ve Cihan-ı Türk Parkı olmak üzere üç ayrı park alanına sahip. Geçmişten günümüze dinozorlardan, bilinen önemli Türk mimari eserlerine kadar pek çok değerli şeyleri görebileceğiniz parkta eğlenceli ve eğitici vakit geçireceğinize eminiz.

Adres: Durunday, Dutlu Cd. No:139, 42140 Meram/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00
Giriş Ücreti: 7₺

19. Ecdat Parkı

ecdat parkı

Konya’da henüz daha yeni inşa edilen bu harika park, herkesin ilgisini çekmiş durumda. Osmanlı mimarisinin izlerini yansıtan tasarımla inşa edilen park, yapay bir göl etrafına kurulmuş. Gölün etrafında yer alan surların arkasında ise Osmanlı evleri şeklinde inşa edilen dükkanlar bulunuyor.

Tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissedeceğiniz parkta, gölün kenarında yer alan kafelerde bir şeyler içebilir, ya da tarihi konseptli çarşıda gezerek el işi dükkanlarından sevdiklerinize ya da kendinize hediye alabilirsiniz.

20. Mevlana Müzesi

mevlana müzesi

Mevlana Hazretleri’nin kabrinin de bulunduğu türbe ya da müze Konya’nın en önemli noktalarından biri. “Mevlana Türbesi” olarak da anılan müze, 1926 yılından beri faaliyet gösteriyor. Ücretsiz olmadan önce gelen ziyaretçileriyle, Topkapı Sarayı‘ndan sonra en çok gelir getiren ikinci müze konumunda olan türbe, oldukça mistik bir atmosfere sahip.

Müze içerisinde Mevlana Türbesi, dergâh eşyaları, el yazmaları gibi tarihi değeri olan eşyalar yer alıyor. Her gün açık olan müzeye gitmeden önce ziyaret saatlerini kontrol etmenizi öneririz. Türbeye geldiğinizde içinizi nereden geldiğini anlamadığınız bir huzur, sakinlik kaplayacak. O an anlayacaksınız ki, özel bir yerdesiniz.

Adres: Aziziye Mah, Mevlana Cd. No:1, 42030 Karatay/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-16:40
Giriş Ücreti: Ücretsiz

21. Konya Arkeoloji Müzesi

konya arkeoloji müzesi

1901’de kurulan arkeoloji müzesi, Türkiye‘nin en eski ikinci arkeoloji müzesi olma özelliği taşıyor. Erken Tunç Çağı, Orta Çağ, Neolitik Çağ’a ait pek çok eserin bulunduğu müze, Konya’nın tarihini ve zaman içerisindeki değişimi gözlemleyebileceğiniz eserlere ev sahipliği yapıyor. Çatalhöyük’ten, Karahöyük’e pek çok tarihi alandan gerçekleştirilen kazı çalışmalarından çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Sahibiata, 42200 Meram/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00
Giriş Ücreti: 5₺ (Müze Kart geçerli)

22. Atatürk Evi Müzesi

atatürk evi müzesi

Atatürk Caddesi üzerinde 1912 yılında inşa edilen bina, 1982 yılında Turizm Bakanlığı tarafından “Atatürk Evi Müzesi”ne dönüştürülmüş. Konyalılar tarafından satın alınan ev, Atatürk’e hediye edilmiş ve Atatürk’ün Konya ziyaretlerinde konaklaması için tahsis edilmiş. Kesme taş ve tuğlalardan inşa edilen bina, iki katlı yapıya sahip. Müze içerisinde Konya’nın tarihi, Atatürk’ün Konya ziyaretine ait materyaller, Kurtuluş Savaşı fotoğrafları, Atatürk’e ait bazı eşyalar, gazete kupürleri ve daha birçok önemli eser yer alıyor.

Adres: Abdülaziz, Zafer Cad., 42040 Meram/Konya
Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

23. Akşehir Batı Cephesi Karargâhı Müzesi

akşehir batı cephesi karargahı müzesi

Listemizde yer alan bir diğer müze ise, Konya’nın Akşehir ilçesinde yer alan Batı Cephesi Karargâhı Müzesi. Batı Cephesi Karargâhı, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini değiştiren kararların alındığı önemli bir yer. Savaşı yönetenlerin sık sık toplandığı noktada, düşmanın nasıl yurttan atılacağı tartışılmış ve kritik kararlar alınmış. Binanın hemen alt katında Büyük Taarruz hazırlıklarının canlandırıldığı bir pano yer alıyor. O yıllardan kalan eşyalar bozulmadan korunarak bugüne kadar gelmiş. Umut ve mücadele dolu o dönemin izlerini burada görebilirsiniz.

Adres: Selçuk, İnönü Cd. No:37, 42550 Akşehir/Konya
Ziyaret Saatleri: 08.00-16.50
Giriş Ücreti: Ücretsiz

24. Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi

taş ve ahşap eserleri müzesi

Müze binası hadis ilmini öğretmek üzere Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus zamanında Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmış. 1264’te faaliyete başlayan medrese Selçukluların estetik zevkinin apaçık görüldüğü nadide bir yapıya sahip. 19. yüzyıla kadar ilk gündü misyonunu devam ettiren medrese, Cumhuriyet Devrinde tamir edilerek müzeye dönüştürülmüş. Günümüzde ise müzede Selçuklu ve Karamanoğlu Devri’ne ait mermer ve taşlar, kitabeler, kabartmalar, ahşap ürünler, narin motifler, sandukalar sergileniyor. Selçuklu sembolü olan çift başlı kartalı burada yakından görebilirsiniz.

Adres: Hamidiye, Alaaddin Blv., 42060 Selçuklu/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00
Giriş Ücreti: 6₺

25. Ereğli Müzesi

ereğli müzesi

Konya’nın Ereğli ilçesinde yer alan Ereğli Müzesi, küçük ama oldukça etkileyici bir müze. Yarım saatinizi ayırarak kolayca gezebileceğiniz müze, 1968 yılında hizmete açılmış. Neolitik Çağ’dan, Cumhuriyet’e kadar pek çok tarihi esere yer veren müzeyi ziyaret etmişken, müzenin yakınında yer alan Ulu Cami’yi ve tarihi hamamı da gezebilirsiniz.

Adres: Boyacı Ali, Atatürk Blv No:16, 42310 Ereğli/Konya
Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00 (Pazartesi günleri kapalı)
Giriş Ücreti: Ücretsiz

26. Konya Etnografya Müzesi

konya etnografya müzesi

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan müze, ilk önce eğitim amaçlı inşa edilen bir binaya kurulmuş. 1975 yılından beri Etnografya Müzesi olarak hizmet veren yapı, üç ayrı kattan oluşuyor. Konferans salonu, kütüphane, depo gibi bölümlerin yer aldığı müze, tarihi kalıntılarını görebileceğiniz teşhir salonuna da sahip. Alım-satım yapılarak elde edilen tarihi eserlerden, eski askeri malzemelere kadar pek çok eseri görebileceğiniz müzeyi, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Sahibiata, 42200 Meram/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:00-16:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

27. İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

izzet koyunoğlu şehir müzesi

Konya listemizi, Konya’nın Karatay ilçesinde yer alan İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi’yle sonlandırıyoruz. Konya’nın ileri gelen ailelerinden olan Koyunoğlu ailesinin üyesi İzzet Koyunoğlu’nun, 1913 yılından bu yana topladığı tarihi eserlerin yer aldığı müze, 1984 yılında ziyarete açılmış. Birbirinden farklı döneme ait pek çok tarihi eseri görebileceğiniz müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Kerim Dede, Nevniyaz Sk. No:1, 42020 Karatay/Konya
Ziyaret Saatleri: 09:30-17:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

pin Konya gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.