Kayseri Gezilecek Yerler | Görülmesi Gereken En Güzel 63 Yer!

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında; İç Anadolu Bölgesi’nde Erciyes Dağı’nın yamaçlarında Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Niğde ve Nevşehir illeri ile çevrelenmiş olan Kayseri dünya üzerindeki en eski şehirlerinden bir tanesidir. Eski dönemdeki ismiyle Kapadokya olan ve Tuz Gölü’nden başlayarak Fırat Nehri’ne kadar uzanan Kayseri, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yaklaşık 6 bin yıllık geçmişe sahip olan şehir, gerek kent merkezinde bulunan mimari yapılarıyla gerekse yer aldığı konum itibariyle çevresinde ziyaret edilecek çok çeşitli yer bulunuyor. Kayseri gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin…

Kaç Günde Gezilir; Kayseri tatil planınız için gezmek için 2-3 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Kayseri’de Orta Anadolu iklimi hakim olup, yazları sıcak ve kurak geçerken kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Bölgenin en sıcak günleri temmuz-ağustosken en soğuk günleri ise aralık-şubat aylarıdır. Ziyaret etmek için ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin  önemli kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi’ni ise kış aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Havaalanı/Merkez Ulaşım; Havaalanından şehir merkezine nasıl gidebileceğinize dair bilgi almak için Ulaşım Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Müze Kartları; Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ile Kayseri’de yer alan müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yenir; Yüzlerce yıllık geçmişiyle yöresel lezzetleri barındıran şehrin; Kayseri mantısı, Kayseri tiridi, örgülü pilav, çiriş yemeği, cıvıklı, sucuklu köfte, pastırma, yağlama ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için Kayseri yöresel yemekler yazımızı okuyabilirsiniz.

*Kayseri Gezilecek Yerler Videosu 

*En Popüler Yerler

-Simgesel Yapılar

1. Kayseri Kalesi Ve Surları

kayseri kalesi

Burası Neresi? Roma Dönemi’ne ait üçüncü yüzyıl eseri Kayseri Kalesi, altıncı yüzyılda Bizans Dönemi’nde kale ve surları daraltılmıştır. Kale bugünkü şeklini Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat zamanında yeniden inşa edilmiştir. Karamanoğulları ve Osmanoğulları dönemlerinde ise iki kez onarım geçirmiş olup, Orta Anadolu’da önemli ulaşım noktası üzerinde yer alıyor olması stratejik açıdan da bir hayli önemlidir. Geçmişten bu yana şehir merkezinde çeşitli eklemeler yapılan bir orta çağ kalesidir.

Neden Gitmeliyim? Düzlük bir alanda inşa edilen tarihi kale, dış ve iç olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İç Kale, Dış Kale’ye oranla daha yüksek yapıda olmasıyla çevresine de eklenen sur duvarları ile ayrı bir kale haline getirilmiştir. Dış sur ve burçlardan oluşan Dış Kale; şehrin korunması, yönetim merkezi ve genelde yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar ulaşabilmiş olan Dış Kalenin Ok Burcu ve Yoğun Burcu, l. Alaaddin Keykubat tarafından yapılmış olup Selçuklu Devlethaneyi çevrelemektedir.

İç Kale ise; Türkler Dönemi’nde çeşitli değişimlere uğrayarak çevre Sur ve Burçları ile Kapı Kuleleri yükseltilerek kullanım şeklinde değişiklikler yapılmıştır. Osmanlı zamanında şehrin herhangi bir savunmaya ihtiyacı olmaması sebebiyle İç kaleye de mahalleler kurulmuş ve var olan Fatih Cami Şerifi bu dönemde yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın fermanı ile Gedik Ahmet Paşa’nın gözetimi altında inşa edilmiştir. Kayseri Karamanoğulları’nın hakimiyetinden 1467’de Osmanlıya geçtiği sırada, Karamanoğlu Mescid-i Şerifi ismi almış olup mescidi harabe şeklindedir. Daha sonraları 1711, 1778, 1886 ve son olarak da 1990 senelerinde onarımdan geçmiştir.

 • Konum: Cumhuriyet Mahallesi, Nazmi Toker Cd. No:2, 38350 Melikgazi/Kayseri
 • Yol tarifi al >

2. Kayseri Saat Kulesi

kayseri saat kulesi

Burası Neresi? Cumhuriyet Meydanı’nda konumlanmış olan Saat Kulesi II. Abdülhamit zamanında 1906 senesinde Tavlusunlu Salih Usta tarafından inşa edilmiştir. Kulenin hemen yanındaki dikdörtgen yapıdaki yapı, saat odası olarak kullanılmak amacıyla yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’yi ziyaret ettiği sırada  halka seslenmek için kullandığı bu bina, belirli bir dönem Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Kayseri şubesi olarak da hizmet vermiştir.

Kare planlı olarak yapılan kulenin yüksekliği 10 metre olup, üç kattan meydana gelmektedir. Kesme taşlar kullanılarak yapılmış olan saat kulesinin üzeri piramidal çinko külah ile örtülmüştür. Doğu kısmında yer alan yuvarlak kemerli kapıdan içeri girdiğinizde silindir şekli olduğunu göreceksiniz. Ortadaki  helezoni bir merdivenle saatin bulunduğu bölüme çıkan merdivenlerin ortasında 30 cmlik bir boşluk bulunuyor. Burada saatin kurulduğu ve çalışmasına yarayan silindir şeklindeki madeni ağırlık sarkmaktadır.

 • Konum: Gesi Kuzey, Cumhuriyet Myd., 38180 Melikgazi/Kayseri
 • Yol tarifi al >

3. Eski Kayseri Evleri

eski kayseri evleri

Burası Neresi? Mimari açıdan süslemeleri ve kültürel özellikleri ile geçmişin ihtişamını gözler önüne seren Eski Kayseri Evleri, genel olarak taş ve ahşap kullanılarak yapılmış olup iki veya üç katlı bahçeli, avlulu ve doğa ile iç içe bir şekilde inşa edilmiştir. İklim şartlarına uygun olarak soğuğa karşı korunaklı ve bağ  hayatına uyacak bir şekilde düşünülerek yapılmıştır. Dar sokaklarda 10 ile 30 kilometre mesafelik yan yana dizilmiş olan bu evler  işlemeye uygun yumuşak taşlar kullanılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Koca konaklar ve köşkler yapılmış olmakla birlikte genellikle normal bir ailenin evi, tokana, sofa, kiler, oturma odası, ahır ve avludan oluşmaktadır. Mimarisindeki zariflik ve ince süslemeler gözlerinizi kamaştıracak şekilde olup, şehri gezerken her an karşınıza çıkabilir. Hem Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nin hem de geçmiş dönemde yaşayan dönemlerin esintilerini görebileceğiniz bina ve kalıntıları sizi tarihin tozlu sayfalarına yolculuğa çıkabilirsiniz. Bunlardan bazısı; Osmanlı Dönemi’ne ait olup günümüzde hala ayakta kalan Güpgüpoğlu, Zennecioğlu ve Mollaoğlu konaklarıyla İmamoğlu ve Camcıoğlu evlerini ziyaret edebilirsiniz.

 • Konum: Şehit Nazımbey, Gündoğdu Sk. No:40, 38050 Melikgazi/Kayseri
 • Yol tarifi al >

4. Mimar Sinan’ın Evi

kayseri mimar sinan evi

Burası neresi? Osmanlı’nın en önemli mimarlarından olan Mimar Sinan, 21 yaşına kadar Ağırnas’taki bu taş evde yaşamını sürdürmüştür. Kendisinin bu taş evde dünyaya geldiği ifade edilmektedir. Bina, Mimar Sinan’a ilham veren ilk yapı olarak kabul edilmektedir. Ev, Kayseri şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafede bulunmaktadır.

Mimar Sinan, şekil vermeye elverişli bu coğrafyada taştan birçok eser ortaya çıkarmıştır ve İç Anadolu bölgesi için çok önemli bir şahsiyet olmuştur. Binanın restorasyonu için 2000 yılında proje hazırlanmış ve 2004 yılında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Neden gitmeliyim? Mimar Sinan için ayrı bir öneme sahip olan Ağırnas ve buradaki yaşadığı ev ziyaretçilerin görmesi gereken önemli yerlerden biridir. Günümüzde müze olarak kullanılan Mimar Sinan’ın Evi’ndeki kemerler, yer altındaki odalar, depolar gibi kısımlar ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

 • Konum: Mimar Sinan 3. Sokak , Ağırnas Mah, 38225 Melikgazi/Kayseri
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

5. Meryem Ana Kilisesi ve Kütüphanesi

kayseri meryem ana kütüphanesi

Burası neresi? 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Meryem Ana Kilisesi, yakın zamanda restore edilerek bir kütüphaneye dönüştürülmüştür. Kütüphanenin bünyesinde şu anda toplamda 50 bin civarında hem dijital hem de basılı kitap arşivi bulunmaktadır.

Kilisedeki kütüphane üç kısımdan oluşmaktadır. Ziyaretçiler bilgisayar bölümünden kitaplarla ilgili çıktılar alabilmektedir. Diğer bir kısımda çalışma alanları bulunmaktadır. Alt kısımda bulunan son bölüm ise ziyaretçilerin bir şeyler içerek sesli bir şekilde çalışmasına olanak tanımaktadır. Kütüphane oldukça düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Kütüphaneye girişte kartlı sistem uygulanmaktadır.

Neden gitmeliyim? Meryem Ana Kilisesi güzel bir şekilde restore edilerek ziyarete açılmıştır ve mimari yapısıyla göz doldurmaktadır. 24 saat açık tutulan kütüphanede ziyaretçiler hem araştırma yapabilmekte hem de ders çalışmak için bu sessiz ortamın tadını çıkarabilmektedir.

6. Bezirhaneler

Burası neresi? Bezir yağının üretilmesi için bölgede yaygın olarak kullanılan bezirhaneler, son yıllarda restore edilen yapılar günümüzde turizmin hizmetine sunulmuştur. Geçmişte buradan elde edilen bezir yağları, boya ve sabun üretiminde sıklıkla kullanılmıştır. Ağırnas bölgesinde bulunan bezirhaneler herhangi bir ücret ödenmeden ziyaret edilebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Bezirhaneler, Kayseri’nin önemli tarihi yerleri arasında bulunmaktadır ve Kayseri’deki geçmiş yaşamla ilgili önemli ipuçları sunduğu için buraya yolu düşenler için görülmesi gereken yerlerdendir.

Aklınızda bulunsun! Ağırnas dışında Vekse ve Turan’da da bezirhaneler bulunmaktadır. Vaktiniz olursa buralardaki bezirhaneleri de görebilirsiniz.

7. Bürüngüz Camii

Kayseri Bürüngüz Camii

Burası neresi? Normalde Kayseri tarihi yerler listemizde camiler ile ilgili bir başlık açmıştık ancak Bürüngüz Camii’ne, şehrin önemli simgelerinden biri olması nedeniyle bu yazımızda yer vermemizin daha uygun olacağını düşündük. Caminin inşa edilmesi Refik Bürüngüz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bürüngüz Camii, 1977 yılında Osmanlı cami mimarisi ile inşa edilmiş Kayseri’deki önemli camilerden biridir. Cami, Melikgazi ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda bulunmaktadır. Caminin bulunduğu yerde daha önce bir mescit bulunmaktaydı. Burası günümüzde Kayseri’nin en büyük camilerinden biridir.

Neden gitmeliyim? Merkezi bir noktada bulunan Bürüngüz Camii, Kayseri’deki en önemli ibadethanelerden biri olarak kabul edilmektedir ve cam işçiliğiyle ve kubbeleriyle kesinlikle Kayseri’nin görülmeye değerler yerleri arasında bulunmaktadır.

Aklınızda bulunsun! Camiyi ziyaret ederseniz çevresinde bulunan mantıcıları ve pastırmacıları ziyaret ederek Kayseri’nin en meşhur lezzetlerini tatma şansına da sahip olabilirsiniz.

 • Konum: Camikebir, Tutlu Sk. No:45, 38040 Melikgazi/Kayseri
 • Yol tarifi al >

-Cadde ve Sokaklar

8. Cumhuriyet Meydanı

cumhuriyet meydanı

Burası Neresi? Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Cumhuriyet Meydanı, gerek gezmek gerekse konaklamak için en doğru tercih noktalarındandır. Beş bin yıllık geçmişe sahip şehrin izlerini her bir köşesinde barındıran meydan yeniyle eskinin birbirine geçtiği muazzam bir yer. Burada yer alan Roma, Selçuklu, Osmanlı Dönemlerinde kullanılan ve tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dek dayanan Kayseri Kalesi en ilgi çeken yerler arasında başı çekiyor.

Neden Gitmeliyim? Meydanda dikkat çeken bir diğer yapı ise saat kulesidir. II. Abdülhamit döneminde inşa ettirilen eserin yapımında kesme taşlar kullanılmış olup, 1906 yılında Tavlusunlu Salih Usta tarafından planlanmıştır. Meydanın en hakim noktası da Bürüngüz Cami ile Kurşunlu Cami yer alıyor. Tek minareye sahip Kurşunlu Cami, 22 yaşına kadar şehirde yaşam sürmüş Mimar sinan’a ithafen yapılmış ancak kendisi tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda pek çok rivayet söz konusudur. Şehri gezmeye bir yerden başlamanız gerekiyorsa şüphesiz orası Cumhuriyet Meydanı’dır.

 • Konum: Camikebir, Seyyid Burhanettin Blv., 38040 Melikgazi/Kayseri
 • Yol tarifi al >

9. Osmanlı Sokağı

kayseri osmanlı sokağı

Burası Neresi? Otantik bir atmosfere sahip olan Osmanlı Sokağı’nda gidebileceğiniz çok sayıda kafe yer alıyor. Zaman zaman canlı müzik performansları, sema gösterileri ve görsel şovları sergileniyor burada. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini üzerine çeken sokak ramazan aylarında ayrı bir havaya bürünüyor. Akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneririm. Zira yerden yapılan ışıklandırmaları ile yarattığı hava ayrı bir görülmeye değer nitelik kazandırıyor.

10. Tarihi Kayseri Mahallesi

Burası Neresi? Özünde bir proje olan Kayseri Tarihi Mahallesi, öylesine başarılı plan ve uygulamalar ile yürütülüyor ki, hem şimdinin hem de geleceğin önemli gezi noktalardan biri olmaya epey iddialı. Setenönü Mahallesi’nin ruhunu yansıtan yıkılmış harabe haldeki evleri, belediyenin yürüttüğü restorasyon onarım çalışmaları ile tekrar hayata kazandırılmış. Toplamda 88 dönümlük bir araziyi kaplayan bu eski Ermeni Mahallesi, günümüzde turizme kazandırılma çabaları ile tarihi atmosfer taşıyan cazip bir yer.

-Müzeler

11. Atatürk Evi ve Müzesi

atatürk evi müzesi

Burası Neresi? Esasında İmamizade Raşit Ağa Konağı adı ile bilinen ancak yaygın adıyla bilinen Atatürk Evi ve Müzesi, 19. yüzyılda yapılmış Geç Osmanlı Dönemi’ne ait eski bir Türk evidir. Tarihi ve kültürel değeri bir kenara 1919 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’yi Heyet-i Temsiliye adına ziyareti sırasında bu konakta ağırlanması apayrı bir önem taşımaktadır. 1976 senesinde Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak koruma altına alınan konak, bakanlık tarafından kamulaştırılmıştır.

1983 senesinde ise Atatürk Evi olarak faaliyete açılan müze, 1998 senesinde evin ikinci katında yapılan düzenlemeler sonucunda Atatürk Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İnşa edildiği dönem ve yöre karakterinin yansıtan ev birbirinden şık mobilya ve süslemeler ile dekore edilmiştir. İçerisinde Atatürk’ün balmumu heykeli ve Kayseri ziyareti zamanına ait belge ve fotoğraflar siz ziyaretçileri için sergilenmektedir.

 • Konum: Cumhuriyet, Mevlevi Cd. No:36, 38350 Melikgazi/Kayseri
 • Giriş Saatleri: Yaz dönemi 09:00-19:00 / kış dönemi 09:00-17:00
 • Telefon: 0352 222 20 36
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

12. Etnografya Müzesi Güpgüpoğlu Konağı

etnografya müzesi gügüpoğlu konağı

Burası Neresi? 1419 senesinde yapımına başlanan Güpgüoğlu Konağı, sonrasında yapılan eklemeleriyle birlikte şuan ki haline 18. yüzyılda kavuşmuştur. Müze içerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmekte olup, bunun yanı sıra 18. yüzyıl konak hayatını sizlere aktarabilecek şekilde tasarlanıp dekore edilmiş gelin odası, harem odası, misafir odası gibi odaları sayesinde de o dönemin atmosferi mükemmel şekilde hissedilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Kayseri evlerinin en eski ve en iyi bakılmış evleri arasında yerini alan bu konaktan, 1649 yılında Kayseri’ye gelen Evliya Çelebi seyahatnamesinde bahsedilmiştir. 1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış olup, Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak koruma altına almıştır. Etnografya Müzesi’nin taşınması üzerine 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Müze binanın ikinci katında bulunuyor olup, en büyük odasında cam, çini, ahşap ve madeni eserler, diğer odasında ateşli, kesici ve delici silahlar ile erkek kıyafetleri ve küçük odasında ise kadın süs eşyaları ile kadın kıyafetleri sergileniyor.

Bunların yanı sıra toplam 1121 adet eser arasında; İslam devletlerine ait sikkeler kronolojik bir sıra halinde,  el yazma Kuran-ı Kerimler, yazı takımları, icazetnameler, bakır ev eşyaları, halı ve kilimler yer alıyor. Yarı açık olarak yapılmış olan köşkte Türkmen Çadırı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait küpler, bahçesinde ise İslami mezar taşları ve taş tezyinat parçaları ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

 • Konum: Cumhuriyet, Tennuri Gç., 38350 Melikgazi/Kayseri
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Telefon: 0352 222 95 16
 • Giriş Saati: 15 Nisan-2 Ekim 09:00- 19:00 / 3 Ekim-14 Nisan Kış Açılış Saati 08:00- 17:00
 • Yol tarifi al > 

13. Amerikan Koleji Ve Hastanesi Binası

talas amerikan koleji
Görsel Kaynak: Kayseri Belediyesi

Burası Neresi? Kayseri’nin Talas ilçesinde ilk aşamada 1871 yılında Amerikan Kız Okulu  1882’de ise Amerikan Erkek Okulu açılmıştır. Kız okulu Paşa Konağı olarak bilinen binaya taşınmasının ardından 1909-1911 yılları arasında erkek koleji binası inşa edilmiştir. Her iki okulda 1914 senesine dek faaliyetlerini yürütmeye devam etmiştir. 1928 senesinde Cumhuriyet hükümetinden alınan izin le erkek okulu eğitim hayatına başlamış ve 1967 yılına dek çalışmaya devam etmiştir. I. Dünya Savaşı’nın sonrasında kız okulu binası hastaneye çevrilmiş ve günümüzde Amerikan Hastanesi binası olarak bilinen bu yer, yatakhaneler, müdür ve öğretmen lojmanları Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılmaktadır.

 • Konum: Yukarı, Atatürk Blv. No:273, 38280 Talas/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

14. Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi

Kadir Has Kent Müzesi

Burası Neresi? Dijital bir müze ve bilgi merkezi olarak hizmet veren müze, bu özelliği yönünden dünya üzerinde sınırlı sayıda olup Türkiye‘de ise ilk Kayseri’de açılmıştır. Kayseri’nin bilinen isimlerinden Kadir Has’ın öncülüğü ile açılmış olan Kent ve Mimar Sinan Müzesi, modern mimarisi ile sizde kalıcı bir etki bırakacak cinsten. Bu modernlik yalnızca yapının dış cephesinde değil içerisinde de aynı etkiyle devam ediyor. Altı katlı bu eve girişte bir kulaklık alıp takarak, monitörlerin önünden geçerken farklı dillerdeki anlatımları dinleyebiliyorsunuz. Türk mimarisine önemli derece katkıları olan Mimar Sinan’ın eserlerini detaylıca inceleyebilir, müzedeki diğer katlarda yer alan kafe ve restoranlarda mola vererek vakit geçirebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Toplamda altı kattan oluşan bu müzenin giriş katı Kent müzesi iken, birinci katı ise Mimar Sinan Müzesi’dir. Diğer katlarda çeşitli restoran, kafe ve seyir terası kısımlar yer alıyor. Kayseri hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz ve Kayseri’de doğan ünlü mimar Mimar Sinan’ın eserlerinin tanıtıldığı harikulade bir yerdir. 400 metrekarelik bir alanı kapsayan müzede şehrin tanıtılmasında yardımcı olması açısından video prodüksiyonlar, dokunmatik kiosklar ve 5 metre çapındaki Kayseri şehir maketi yer alıyor. Ayrıca Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinin maketlerinin de sergileniyor olup altı farklı kısımda  Mimar Sinan ile ilgili sunumlar yapılmaktadır.

Hayatı, Sinan ve Süleymaniye, Sinan’da Sivil Mimari, Sinan ve Selimiye, Sinan’ın Sanatı ve Eserleri ve Sinan’ın Yurt dışı Eserleri başlıklı altışar dakikalık video prodüksiyonlardan oluşan sunumlar, 82 ekran büyüklüğündeki monitörlerle izleyebiliyorsunuz. Girişte kaydınızı yaptırdıktan sonra Türkçe veya İngilizce olarak anlatımların yapıldığı aldığınız dinleme cihazları ile ister maketler olsun, isterse monitörler, hangisinin önünde iseler onun anlatımını dinleme cihazı yardımıyla duyabilmektedirler.

 • Konum: Sümer, Erkilet Blv. No:50, 38090 Kocasinan/Kayseri
 • Giriş Saati: 08:00-17:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Telefon: 0352 339 10 15
 • Yol tarifi al >

15. Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Kayseri Selçulu Uygarlığı Müzesi

Burası neresi? Selçuklu Uygarlığı Müzesi, içeriğine uygun bir şekilde 1205 ile 1206 yılları arasında I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış Çifte Medrese içinde bulunmaktadır. Yapı 1960 yılında restore edilmiş ve 2012 yılından itibaren belediye tarafından müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzede Kayseri’deki yaşamış Selçuklu halkının yaşamına dair çeşitli sergilen bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? İnteraktif ögelerin de sürece dahil edildiği Selçuklu Uygarlığı Müzesi içinde ziyaretçiler sergilenen koleksiyonu birçok duyu organına hitap edecek şekilde keyifli bir müze deneyimi yaşama imkanı sunmaktadır.

 • Konum: Gevhernesibe, Tekin Sk. No:13, 38010 Kocasinan/Kayseri
 • Telefon: (0352) 221 11 50
 • Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 09.00-17.00, Pazartesi günleri kapalı
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

16. Ahi Evran Esnaf Ve Sanatkarlar Müzesi

Ahi Evran Esnaf Ve Sanatkarlar Müzesi

Burası Neresi? Tacettinveli Mahallesinde yer alan Ahi Evran Esnaf Sanatkarlar Müzesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak hizmete açılmıştır. Dört oda yer alan binada 500’den fazla eseri bünyesinde barındırıyor. Ahi Evran tarafından kullanılmış olan deri terbiye taşı ve tarihin derinliklerinde kaybolmaya yüz tutan çeşitli mesleklere ait araç ve gereçler ile mahalli eşyalar, 1178 yılında Ramazan ayında Ahi Evran dostlarından ve Kayseri alimlerinden Hasan Efendi’nin yazdığı Peygamberimiz ve halifelerin iş, yaşam ve ticaret ahlakından bahseden sözlerine ait el yazması sergilenen eserler arasında.

Bu eserlerin kimisi satın alınmış kimisi ise bağışlanmıştır. 13. yüzyılın başlarında Horasan’dan Kayseri’ye gelen Ahi Evran, Anadolu’daki Türk insanının  sosyal, kültürel ve ekonomik durumları ile ilgilenmiştir. Esnaf ve sanatkarları bir araya getirerek sosyal bir teşkilatlanma kurmuştur. Bu teşkilata “ahilik” adı verilmiş ve faaliyetlerini sürdürmüştür. Burayı dergahı olarak kullanan Ahi Evran, ayrıca dericilik yapmıştır.

 • Konum: Tacettin Veli, 38230 Melikgazi/Kayseri
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Giriş Saati: 08:00-17:00
 • Yol tarifi al >

17. Kayseri Milli Mücadele Müzesi

Kayseri Milli Mücadele Müzesi

Burası neresi? Kurtuluş mücadelesi ile ilgili fotoğraflar, balmumu heykeller gibi nesnelerden oluşan mükemmel bir koleksiyonun sergilendiği Milli Mücadele Müzesi, 2016 yılında restore edilmiş tarihi bir binada açılmıştır. Bu tarihi bina 1893 yılında yapılmış olan “Derece-i Ula Mekteb-i Mülkiye İdadisi” eğitim-öğretim vermeye başlayan bir lise binasıdır.

Neden gitmeliyim? Kayseri şehri milli mücadelenin en önemli ayaklarından biri olmuştur ve Kayseri halkı pek çok destansı kahramanlık örneklerine imza atmıştır. bu nedenle şehrin kahramanca mücadelesine tanıklık etmek için bu önemli müzeye kesinlikle zaman ayırmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

 • Konum: Tacettin Veli, İnönü Blv. No:72, 38050 Melikgazi/Kayseri
 • Telefon: (0352) 220 70 50
 • Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 09.00-17.00, Pazartesi kapalı
 • Yol tarifi al >

18. Kayseri Bilim Merkezi

kayseri bilim merkezi
Görsel Kaynak: Kayseri Belediyesi

Burası Neresi? Anadolu Harikalar Diyarı içerisindeki Kayseri Bilim Merkezi, 2300 metrekarelik kapalı sergi alanında, 160 adet sergi ünitesi bulunmaktadır. Sergi temalarından başlıcaları; Temel Bilimler, Günlük Hayat ve Teknoloji, Okul Öncesi ve Kayseri’dir. Tüm bunların yanı sıra eğitim programlarının gerçekleştirileceği atölye ve laboratuvar alanları ve planetaryum da yer almaktadır. Bilim merkezinin temel amacı ziyaretçilerinin interaktif ve etkileşimli olarak bilimsel olguların deneyimlemelerini sağlamaktır.

Neden Gitmeliyim? Bilgiyi sıkıcı bir şekilde değil görsel, işitsel ve duyulara yönelik olarak hazırlanmakta ve bunu takiben sergiler, kimi zaman bilgisayar programları, mekanik ve elektronik düzenekler, kimi zaman da basit ahşap oyuncaklarla bilimi ziyaretçilerle buluşturmaktadır. Sergilerin hepsi yalnızca bir gruba ve yaş aralığına değil yediden yetmişe her yaştan insana hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Böylelikle çocuklu aileler bilim merkezini rahatlıkla ziyaret edebilmektedirler.

Kaçırmayın! Planetaryum; astronomi ve gökyüzü ile ilgili tüm öğretici ve eğlendirici gösterilerin sergilendiği özel olarak tasarlanmış sinema salonunu andıran bir yapıdır. Yıldız, gezegen ve gök cisimlerinin gerçekçi bir şekilde yansıtıldığı  kubbe biçimli büyük projeksiyon ekranı olan planetaryumlar böyle önemli özelliğe sahiptir. Bu alete uygun olarak hazırlanan filmler eşliğinde ziyaretçilere, bir DNA molekülüne ya da bir mikroçipin içine heyecanlı yolculuklar yaparak yaşadığımız dünyanın tüm ihtişamını keşfetmeyi sunuyor. Merkezin içerisinde günün yorgunluğunu atarak dinlenebileceğiniz kafe ve restoranlar da yer almaktadır.

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

-Dağlar

19. Ali Dağı

ali dağı

Burası Neresi? Talas ilçesinin 10 kilometre güneyinde konumlanan Ali Dağı, Türkiye’deki en önemli paraşüt merkezlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Yamaç paraşütçülerinin 5 bin metre kadar yükselmesine ve 150 kilometre kadar da uzağa uçabilmesine imkan sağlıyor. Bu sebeptendir ki pek çok yamaç paraşütü şampiyonasına ev sahipliği yapmaktadır. Gerek yerli gerekse yabancı spor tutkunu pek çok kişiye kapılarını açan bu dağ, tüm bunların yanı sıra Kayseri’nin en güzel manzarasını doyasıya izlemek için ideal bir noktadır.

Neden gitmeliyim? Ali Dağı dağ sporlarına elverişli olmasının yanı sıra burada bulunan Sarnıçlı Yeraltı Şehri nedeniyle de Kayseri’nin görülmesi gereken önemli noktaları arasında bulunuyor. Bu şehrin geçmişi 3500 yıl öncesine kadar uzanmaktadır ve 2010 yılında keşfedilmiştir. Yeraltı şehrinin her geçen gün yeni kısımları gün yüzüne çıkarılmaktadır.

20. Erciyes Dağı (Kayak Merkezi)

erciyes dağı kayak merkezi

Burası Neresi? Bulutları aşıp geçen zirvesi ve zirvesinden hiç eksik olmayan karı ile Erciyes Dağı, Kayseri’nin simgesidir. İç Anadolu’nun birinci, Türkiye’nin ise beşinci büyük dağı olma niteliğini taşıyan Erciyes, hem yazın hem kışın her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünerek yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Bundan tam 30 milyon öncesindeki patlamaları sonucunda Kapadokya’nın oluşmasına vesile olan sönmüş volkan Erciyes,  erimeyen karı sebebiyle Hititliler tarafından Beyaz Dağ anlamına gelen bir isim konulmuştur.

Neden Gitmeliyim? Harkasos toz karı, zorlu tırmanma rotaları, çeşitli florası, faunası ve yayları ile kayak sevenlerin, profesyonel sporcuların ve maceracıların her mevsim akınına uğrayan Erciyes Dağı, sunduğu konforlu konaklama imkanları sayesinde de harika bir tatil sizleri bekliyor. Yüksek kar kalitesine sahip olması sebebiyle, Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için en çok profesyonel sporcular tarafından tercih edilmektedir. Kayak merkezi olarak adından söz ettiren bu yer, günümüzde oldukça popüler. Kışın yapılan dağcılık ve yürüyüş aktiviteleri ve yazın yapılan trekking turları turizmi her daim canlı tutmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı önemli yatırımlar ile Erciyes Master Projesi neticesinde  Türkiye’nin en gelişmiş ve büyük kış sporları ve turizm merkezi haline çevrilen Erciyes Dağı, hep olduğu gibi hala da kayak tutkunlarının vazgeçilmezidir. Kayak merkezindeki 25 kilometrelik alanın içerisinde yer alan ikisi gondol 19’u ise mekanik tesis ağı ile çeşitli noktalarda kayak yapabilme imkanı sağlıyor.

Alpler kalitesinde 102 kilometre uzunluğunda toplam 34 farklı kayak pistine sahip. Bu pistlerin 70 kilometrelik bölümü her gün düzenli olarak snowtruck’lar ile ezilerek kayakçılar için uygun hale getiriliyor. Bir diğer önemli özelliği ise Türkiye’deki en gelişmiş suni karlama sistemine sahip olup, kar olmasa da kar üreterek sezon boyunca pistlerin açık tutulmasıdır ve tabi ki esinti alan bölge dünyanın en iyi snow kite pistlerine de sahip.

21. Yılanlı Dağ

Burası neresi? Yılanlı Dağ, Şahmaran ve Asklepion gibi birçok efsanede adı geçen Kayseri’nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biridir. Dağın yüksekliği yaklaşık 1700 metredir.

Neden gitmeliyim? Yılanlı Dağ kampçılık, doğa yürüyüşleri, tırmanma, dağcılık gibi birçok doğa sporu için çok idealdir. Bu da Yılanlı Dağı’nı hem yerli hem de yabancı doğa severler için Kayseri’de görülmesi gereken yerlerden biri haline getirmektedir.

-Parklar

22. Aladağlar Milli Parkı

aladağlar milli parkı

Burası Neresi? Kayseri, Niğde ve Adana illerin sınırları içerisinde yer alan Aladağların büyük bölümü Toros sıra dağlarının orta kesiminde bulunuyor olup, jeolojik ve jeomorfolojik bakımdan ilginç özelliklere sahiptir. Jeolojik olarak üçüncü zamanda oluştuğu bilinen park, jeomorfolojik açık hava müzesi olarak da nitelendirilmektedir. Flora ve fauna yönünden zenginliği içerisinde barındıran parkın 54 bin 524 hektarlık kısmı 1995 yılında Milli Park ilan edilmiştir. 31 bin 358 hektarlık büyüklüğü Kayseri sınırları içerisinde yer alan Aladağlar, Türkiye’nin en büyük milli parklar arasında yerini almaktadır.

İhtişamı dorukları ve adrenalin dolu sarp beyaz kayalıklarıyla tırmanış için sık tercih edilen rotaları bünyesinde barındıran Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alan Yedigöller’in kıyında çadır kampı kurma imkanına da sahipsiniz. Rengarenk çiçeklerin içerisinde harikulade manzaraya sahip unutulmaz bir trekking yolculuğu sizleri bekliyor olacak. Parkın içerisinde gürül gürül akan Zamantı Irmağı ise adrenalin tutkunu raftingcilerin gözdesi haline gelmiş durumda. Doğa ile iç içe olabileceğiniz ve dilediğiniz kadar fotoğraf çekebileceğiniz Aladağları gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneririm.

Neden Gitmeliyim? İçerisindeki derin vadileri, zirveleri, yüksek platoları, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, göz alıcı kanyonları, doğal manzarası ve yaban hayatı ile doğa severlere bulabilecekleri en güzel yeri sunuyor. Milli Parktaki Demirkazık Tepesi, Yedi Göller, Hacer Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Acısu bu güzelliklerden sadece birkaçı. 730’dan 3756 rakama kadar 3000 metrelik rakım farkı ile harikulade bir bioçeşitliliğe sahiptir. Yaban domuzu, kurt, çakal, yaban keçisi, sansar gibi hayvanlarla birlikte yırtıcı ve ötücü kuşlar barınmaktadır.

Niğde sınırlarında konumlanan Demirkazık Tepesi; Orta Toroslardaki dağcı turistlerin tırmanış yaptıkları, yamaç paraşütünün gerçekleştiği en yüksek tepedir. Türkiye’nin de en yüksek tepeleri arasında yerini alan Demirkazık’ta güneşin doğuşunu izlemek bir ayrı güzel. Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Yedi Göller, yaklaşık 3500 metre yükseklikte bulunuyor olup birbirinden farklı boyutlarda yedi gölden meydana geliyor.

Buzul ve karstik topoğrafya özelliğine sahip göller yağmur, buzul ve kar suları ile beslenmektedir. 2750 hektar civarındaki Hacer Ormanı, çanak şekli ve kalkerli toprak yapısıyla bitki örtüsünü karaçam, kızılçam, köknar, sedir, titrek kavak ve ardıç gibi ağaçlardan oluşuyor. Soğuk pınar adı verilen bölgede çadır kampı yaparak mola verebileceğiniz alanlar mevcut.

Dorukları ile meşhur olan Aladağlar, tırmanmak için tercih edilen bir rota olup dağcılık ve tırmanma sporu yapan kişilerin en popüler noktası. Emli Vadisi’nden başlayarak Sokullupınar mevki ve Yedigöller’i kapsayan doğa yürüyüşü rotası her sene ziyaretçi akınına uğruyor. Toros Aladağlar ve Bolkar Dağları; kış sporları, yürüyüş ve dağcılık için en elverişli noktalar olup, toplamda dört yükseltisi bulunuyor. Bunlar; Torasan grubunun en yüksek tepesi 3565 metre ile Vayvay Dağı olup, 3756 metre ile Demirkazık, 3725 metre ile Kızılkaya ve Kaldı grubundaki  3688 metre ile en yüksek tepesi Kaldı Dağı’dır.

 • Konum: 38500 Demirkazık/Çamardı/Kayseri
 • Giriş Saatleri: 7 TL / İndirimli 3.5 TL
 • Giriş Saatleri: 08:00-22:00
 • Yol tarifi al >

23. Mimar Sinan Parkı

mimar sinan parkı

Burası Neresi? Kayseri’de en popüler yerler arasında bulunan Mimar Sinan Parkı, halk arasında buluşma noktası olduğu bilinenler arasındadır. Geçmişten bu tana alınan güvenlik önlemleri ile gece gündüz ailelerin çocuklarıyla birlikte gelebildiği bir yer haline dönüştürülmüştür. İçerisinde yer alan kafelerinde mola verip dilediğiniz gibi oturarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Parktaki havuzda yaz günleri su bisikletine binebilir ve çevresinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

 • Konum: Gevhernesibe, Atatürk Blv. No:40, 38010 Kocasinan/Kayseri
 • Yol tarifi al >

24. Tuna Parkı

Tuna Parkı

Burası neresi? Burası Kocasinan bölgesinde bulunuyor. Birçok farklı çiçek türüne ev sahipliği yapan park, çok güzel kokuyor ve bu nedenle halka arasında “mis kokulu park” olarak da adlandırılıyor. Park içinde bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, spor alanları gibi çok çeşitli seçenekler bulunuyor. Aynı zamanda parkın içinde bulunan kafeden yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Yürüyüş yapmak, dinlenmek ve doğanın sesini dinlemek için Tuna Parkı, Kayseri’de uğranması gereken yerlerden biridir. Dilerseniz parkta bulunan bitki türlerini de inceleyebilirsiniz. Burası özellikle çocuklu aileler için zaman geçirmesi çok eğlenceli bir parktır.

 • Konum: Mimarsinan, 38020 Kocasinan/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

-Ormanlar

25. Hacer Vadisi ve Ormanı

hacer vadisi ve ormanı

Burası Neresi? Kendine özgü vadi, boğaz ve buzul kayalıklara sahip Hacer Vadisi ve Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Yedigöller’i birbirine kavuşturur. Yaban hayatının canı olduğu bölgenin ziyaretçilerine sunduğu doğal güzellikler ile görsel şölen yaşatmaktadır. Ülkemizin eşsiz bir bölgesi olan Hacer Vadisi, içerdiği bitki örtüsü ve vadi boyunca birbiri ardına sıralanmış olan yamaçlarıyla heyecan verici bir güzelliğe sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Ulaşımı zor olduğu içinde pek fazla kişinin bilmediği bu saklı cenneti bilenin de yolu düşmez buraya. Yalnız ismini duymuş ve merak etmiş dağcılar tarafından ziyaret edilen vadi, trekking için oldukça elverişli olması sebebiyle keşif yapmak için ideal bir nokta. Türkiye’nin en iyi post ormanı olma niteliğini taşıyan Hacer Ormanı, helikopter iniş pistinin bulunması sebebiyle de ön plana çıkmaktadır.

Orman içerisinde bulunan dört su kaynağından en mühim olanı Soğuk Pınar olup, genelde kamp yapmak için kullanılmaktadır. 2750 hektarlık bir alanı kapsıyor olup, bitki örtüsü göknar, meşe, sedir, ardıç, gürgen, titrek, kavak ve karaçamdan oluşmaktadır. Bölgede keşfedilmeyi bekleyen Toprak Taş Mağarası, köy halkı tarafından doğal soğuk hava deposu olarak adlandırılıyor olup ayrı bir önem taşımaktadır. Hacer Ormanı turizm, mağaracılık, dağcılık, manzara güzelliği ile Aladağlara bahşedilmiş bir doğa harikasıdır.

26. Kıranardı Kent Ormanı

Kayseri Kent Ormanı

Burası neresi? Kayseri’nin önemli ormanlık alanlarından olan Kıranardı Kent Ormanı, Kayseri Kent Ormanı olarak da bilinmektedir. Melikgazi ilçesinde bulunan ormanlık alan, Kayseri’nin bitki çeşitliliği açısından en büyük yerleri arasındadır. İlçeye yakın bir konumdaki kent ormanına şahsi aracınızla gidebileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarıyla da yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla gidebilmek mümkündür.

Neden gitmeliyim? Güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir doğa gezisi gerçekleştirmek ve piknik yapmak için Kıranardı Kent Ormanı’nı Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasında bulunuyor. Burası aynı zamanda Kayseri manzarasını yükseklerden seyredebilmek için de gelebileceğiniz en ideal noktalar arasındadır.

 • Konum: Kıranardı Cumhuriyet, Yaya Yolu Cd., 38220 Melikgazi/Kayseri
 • Telefon: (0352) 337 68 92
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Yol tarifi al >

-Irmaklar

27. Zamantı Irmağı

zamantı ırmağı

Burası Neresi? Kayseri Pınarbaşı ilçesinde yer alan Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri ve havzasını besleyen iki büyük koldan biri olup  Pınarbaşı, Tomarza, Develi ve Yahyalı ilçelerinden geçmektedir. Seyhan Nehri’ne ulaşıncaya kadar dar ve derin vadileri aşarak Kayseri’nin Tahtalı Dağları’nı bir başından öbür başına geçmektedir. Gerek uzunluğu olsun gerek debisi veya kanyonları her açıdan profesyonel ve amatör raftingcilerin rahatlıkla kullanabilecekleri parkurlarıyla da oldukça önemli bir rafting parkuru haline gelmiş durumdadır.

Toplam uzunluğu 18 kilometre uzunluğa sahip Zamantı Irmağı, Türkiye’deki rafting yapılan önemli akarsular arasında yerini alıyor. Raftinge teşvik etmek gayesiyle Kayseri Valiliği, Yahyalı’da her sene rafting şenlikleri düzenlenmektedir. Nisan ve eylül ayları arası bu sporu gerçekleştirmek için oldukça uygundur. Herhangi bir sağık problemi yaşamayan her 15 yaş üzeri kişi rafting yapabilmektedir.

Neden gitmeliyim? Türkiye’de rafting yapılabilen sayılı nehirlerden biri olan Zamantı, taşıdığı suyun kapasitesi oldukça yüksek olup geçtiği tüm her yere can veren ve etrafının zenginliğini artıran bir yerdir. Irmağı besleyen bir doğal güzellik ise Kapuzbaşı Şelaleleri ve onuna birlikte  Boran, Çermişek, Kuş, Tahtacık, Bercan, Tahtalımezar, Kuru ve Alagöz gibi çay ve dereler de suları ile beslemektedir. Irmağın içerisinde yaşam süren endemik akarsu balıkları yönünden oldukça önemlidir. Barbatula sementica, Barbatula seyhansis ve Salmo platycephelus türleri ne yalnızca Zamantı ve kollarında rastlamak mümkün. Irmağın hayat verdiği doğa boyunca birbirinden güze kuşlar sesleriyle gürül gürül akan suya eşlik eder.

-Mesire Alanları

28. Beştepeler Parkı

Kayseri Beştepeler Mesire Alanı

Burası Neresi? Bulunduğu yüksek konum itibariyle Kayseri’nin en güzel manzarasını ayaklar altına sermektedir. Upuzun ağaçları, kaliteli oksijeni, yürüyüş parkurları ve piknik alanları ile ziyaretçilerin gözdesi haline gelmiştir. Seyir terası kısmından  Ali Dağı’nın arka kısmını ve Kıranardı’yı yüksek noktadan fotoğraflama imkanına sahipsiniz.

Neden gitmeliyim? Kayseri’nin tarih dolu atmosferinin hemen yanı başında oksijene doyabileceğiniz yeşil alanı ile Beştepeler Parkı, hem piknik yapmak hem de seyri keyfi yönünden harika bir mekandır.

29. Ali Dağ Piknik Alanı

ali dağı mesire alanı

Burası Neresi? Kayseri’nin Talas ilçesindeki Ali Dağ Piknik Alanı, Kayseri’yi kuşbakışı görme şansını yakalayabileceğiniz bir mesire yeridir. İçerisinde yer alan kamelyaları, mangal yakabileceğiniz alanlar mevcuttur.

-Bağlar

30. Gesi Bağları Ve Güvercinlikler

gesi bağarı ve güvercinlikler

Burası Neresi? Anadolu’nun bazı yerlerinde önceki dönemlerde bağ ve bahçelerde kullanılması üzerine gübre ihtiyacı için yabani güvercinlerin belli bir sisteme göre yetiştirildikleri bilinenler arasındadır. Anadolu’nun pek çok yerinde güvercin gübresi bağ ve bahçecilikte kullanılıyor olup, değeri oldukça yüksektir. Gübre ihtiyacı için yabani güvercin bakıcılığında düzenli olarak toplanabilmesi adına birtakım yapılara gerek duyulmuştur.

Neden gitmeliyim? Türkiye’de değişik mimari tarza sahip olan üç tip güvercinlik bulunuyor. Kapadoky’daki güvercinlikler kayalara odacıklar şeklinde yapılmışken, Diyarbakır Boranhaneleri kerpiç bina şeklinde yapılmıştır. Gesi Bağları güvercinlikleri ise kule tipi olarak nitelendirebileceğimiz yapı taşlar ile örülerek inşa edilmiştir. Bu tip güvercinlikler yalnızca Gesi Bağları’nda görülmektedir. Bağların altındaki yeraltı odasının Türkiye’ye özgü olması yurt dışındaki benzerlerinden önemli bir ayrım noktasıdır.

 • Konum: Beyazşehir, 835. Sk. No:49, 38125 Kocasinan/Kayseri
 • Yol tarifi al >

31. Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti)

sultan sazlığı

Burası Neresi? 2006 senesinde milli park olarak ilan edilen kuş cenneti, Develi Ovasında yer alıyor olup toplam büyüklüğü 24 bin 357 hektardır. Manyas Gölü’nden sonra ülkemizdeki ikinci önemli kuş cenneti olarak bilinmektedir. Kayseri’den 70 kilometre mesafedeki Erciyes’te yer alan Sultan Sazlığı, yaklaşık 300 kuş türüyle birlikte 400’e yakın bitki türü ile doğa gözlemciliği yapmak isteyenler için adeta bir cennettir.

Neden Gitmeliyim? Kuş türlerinin arasında; turna, flamingo ve dikkuyruğunda olup kimisi yaşam alanı olarak kullanırken kimisi dinlenmek veya yavrularını doğurmak için bu sulak alanı tercih ediyorlar. Bu sazlıkların içerisinde kayıklar ile gezintiye çıkabilir, mavi-yeşil ve sarının yarattığı muhteşem uyum eşliğinde bu birbirinden güzel kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Gölde nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer alırken, bu tatlı su gölü güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılmaktadır. Afrika ve Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandıkları iki ana kuş göçü yolunun bu bölgede kesişmesi sebebiyle Türkiye’nin en önemli sulak alanlardan birisidir. Erciyes yamaçlarında bulunan Sultan Sazlığı, doğallığı bir yana ekonomisine hasırcılık ve el sanatları alanında da büyük katkı sağlamaktadır. Bazı bilinçli köylüler sonbahar zamanı ürettikleri saz ve sazlardan yaptıkları el sanatlar ile ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar.

 • Konum: 38400 Develi/Kayseri
 • Giriş Ücreti: 5 TL / Öğrenci 2,5 TL
 • Telefon: 0352 231 57 20
 • Yol tarifi al >

-Ovalar, Yaylalar

32. Palas Ovası

Palas Ovası

Burası Neresi? Palas Ovası’nın muhteşem güzellikteki alanlarıyla, Kayseri’yi ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken önemli yerler arasında yerini alıyor. El değmeden günümüze dek ulaşabilmiş olan ova, yüzlerce farklı canlının yaşam sürdüğü ve pek çok endemik bitki türünün yetiştiği topraklara sahiptir.

Neden gitmeliyim? Muhteşem güzellikteki Palas Tuz Gölü, etkileyici görüntüsü sayesinde ziyaretçilerin keyifli fotoğraflar çekmesine olanak tanımaktadır. Özellikle de gün batımı esnasında buraya gelirseniz sosyal medyaya koyabileceğiniz birbirinden harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

33. Berçin Yaylası

Berçin yaylası
Görsel Kaynak: kulturportali.gov.tr

Burası neresi? Tomarza bölgesinde bulunan Berçin Yaylası, doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirmek isteyenler için gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Burası yıllık olarak gerçekleştirilen Dadaloğlu şenlikleri nedeniyle birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu etkinlikler ağustos ayının sonu ya da eylül ayının başlarında düzenlenmektedir.

Neden gitmeliyim? Berçin Yaylası huzurlu doğa yürüyüşleri yapmak için çok idealdir. Aynı zamanda damak tadına düşkün olanlar burada doğal ürünlerle hazırlanmış mükellef köy kahvaltısının tadını da çıkarabilirler. Eğer şenlik zamanına denk gelirseniz birçok keyifli yarışmalarla eğlenebilir ve yöresel halk oyunu ekiplerinin gösterilerini izleyebilirsiniz.

-Göller

34. Yedigöller

yedigöller

Burası Neresi? Hacer Vadisi’nin hemen ardından gelen Yedigöller, 3000-3500 metre rakımlı bir vadide yer alıyor olup Aladağların en yüksek, en geniş ve en güzel platosu ve peyzaj alanıdır. Karların erimesiyle oluşan yüzlerce gölden yalnızca yedisinin suyu hiç eksik olmuyor. Göllerden birinin derinliği 80 metre olup bu yedi gölün kurumaması üzerine Yedigöller ismini almıştır.

Kapuzbaşı Şelalelerini, Yedigöller’deki eriyen kar suları beslemektedir. Hacer Ormanı ve Kapuzbaşı Takım Şelaleleriyle birlikte , Aladağların en yüksek ve en geniş platosunu Yedigöller, Toros Aladağlar Milli Parkı’nın en önemli bölümüdür. Coğrafik yapısı sebebiyle ülkemizdeki önemli doğa yürüyüşü alanlarından biri olup, taban yüksekliği ortalama 3100 metre olan Yedigöller Hacer Boğazı’ndan başlayarak yükselti kaybederek Hacer Vadisi ve Ormanına ve sonrada Kapuzbaşı Şelalelerine devam eder.

Neden Gitmeliyim? Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde konumlanan bu göller dağ-buzul gölleri, yüksek dağ bitkileri, yaban hayatı, buzul ve buzul kayalıkları ile temmuz ayında eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapar. Temmuz ayına girildiği hafta göl sayısı seksene yaklaşmaktadır. Karların erimesiyle birlikte sonbahar ve ilkbahar çiçekleri kendini göstermeye başlamaktadır. Göllerin içerisinde  yaylacılık, buzul ve kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, kamp alanı, balon etkinlikleri ve turizm ekonomisi açısından çok güçlü bir potansiyel değeri ifade etmektedir.

35. Şeker Gölü

şeker gölü

Burası Neresi? Kayseri Kocasinan’da yer alan Şeker Gölü, gerek doğası gerekse sahip olduğu manzara ile muazzam bir yer. Keykubat Dağı’nın yamaçlarında konumlanıyor olup önceki dönemlerde Keykubat Gölü olarak isimlendiriliyordu. Şimdilerde şeker fabrikasının bu arazi içerisinde yer alıyor oluşu nedeniyle ismi Şeker Gölü olarak anılmasına vesile olmuştur. Gölün güneybatısında I. Alaaddin Keykubat’ın kendi için yaptırmış olduğu köşk yer alıyor. Köşk son dönemlerde belediye tarafından turizme kazandırılması adına çalışmalar devam ediyor.

 • Konum: Şeker, Kayseri Şeker Fbr., 38080 Kocasinan/Kayseri
 • Yol tarifi al >

36. Palas Tuzla Gölü

palas tuzla gölü
Görsel Kaynak: Kayseriolay.com

Burası Neresi? Eşi benzeri görülmemiş doğası ve muazzam atmosferi ile kendine hayran bırakan Palas Tuzla Gölü, Kayseri’nin en güzel bölgelerinden biridir. Şehir merkezine 40 kilometre mesafede yer alan göl,ovanın batı bölümünde yer almaktadır. El değmemiş olan bu doğal güzellik 1993 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Doğal güzelliği bir yana  tarihiyle de dikkat çeken bu gölün çevresinde ilk yerleşim M.Ö. 2000 yılında gerçekleşmiştir.

Daha sonra sırasıyla Hititler, Dulkadiroğulları ve Osmanlı tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Farklı habitatların bir arada görüldüğü göl, yerli ve yabancı gözlemci bilim adamı ve doğa severlein bölgeyi ziyaret etmesini sağlamaktadır. Kuş gözlemciliği, doğa fotoğrafçılığı, doğa gezileri, gölün batısındaki çamurluk alana kurulan sosyal tesislerde de çamur banyosu imkanı gibi turizmi olanakları da mevcuttur.

37. Engir Gölü

Engir gölü
Görsel Kaynak: Sabah

Burası Neresi? Korkmaz Vadisi eko sistemi sınırlarında bulunan Engir Gölü, doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış olup içerisinde barındırdığı canlı zenginliği ile  kent merkezine tertemiz oksijen sağlıyor. Canlılardan bazıları turna balığı, kaplumbağa, onlarca tür kuş, yılan, tilki, domuz şeklindedir. Türkiye’deki en büyük kuş yaşam merkezlerinden biri olan Engir Gölü Sazlıkları ve Kuş Cenneti, Kayseri’yi ziyaret eden pek çok kişi tarafından sıklıkla gidilmektedir. Toplamda 140 kuş türünün yaşadığı gölde yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

-Şelaleler

38. Kapuzbaşı Şelaleleri 

kapuzbaşı şelaleleri

Burası Neresi? Beşi küçük ikisi küçük olmak üzere birbiri ardına dökülen Kapuzbaşı Şelaleleri yükseklikleri 40 ile 60 metre kadar olup  her biri bir tanesi dereyi besleyecek güçtedir. Dünyadaki en yüksek ikinci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalesi, gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Uganda‘da yer alan Victoria çağlayanı hariç, ABD‘de bulunan Niagara’dan, Finlandiya‘da yer alan İmatra’dan, Erzurum‘daki Tortum’dan, Antalya‘daki Düdenden ve Manavgat’tan daha büyük olan şelalenin aktığı yerin rakımı 700 metredir.

Neden Gitmeliyim? Yahyalı ilçesi Küçükçakır Köyü sınırları içerisindeki Ensenin Tepesi’nde yer alan şelale, yıl boyunca gür akan su fazla yüksekte olması sebebiyle yurdumuzun en büyük şelaleleri arasında yer almaktadır. Dağın yamaçlarından ahenkle akan bu yedi şelale, doğanın adeta bir armağanıdır. Çevresinde piknik yapabileceğiniz alanları ve suyun dinginlik veren sesiyle harika bir gün geçirmek için bir imkan sunuyor. Aynı zamanda popüler bir trekking rotası olup benzersiz bir manzara eşliğinde yürüyüş deneyimi sağlıyor.

 • Konum: Unnamed Rd, 38500 Yahyalı/Kayseri
 • Telefon: 0352 222 68 29
 • Yol tarifi al >

39. Derebağ Şelalesi

derebağ şelalesi

Burası Neresi? Kayseri’nin Yahyalı ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Derebağ Kasabası ile aynı ismi taşıyan Derebağ Şelalesi önemli turistik bir noktadır. Doğanın kucağına kendinizi bırakacağınız şelale, yaklaşık 15 metrelik yüksekliğe sahiptir. Yahyalı Belediyesi’nin yapmış olduğu düzenlemeler ile pek çok ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor. Kır kahvesinin yanında karnınızı doyurup aileniz ile vakit geçirebileceğiniz restoranlar yer almaktadır. Uzun uzun yürüyebilir, fotoğraf çekebilir ve şehir stresinden uzak huzuru burada bulabilirsiniz.

40. Yeşilköy Şelalesi

Yeşilköy Şelalesi

Burası neresi? Gücünü Zamantı Irmağı’ndan alan Yeşilköy Şelalesi, Kayseri’nin şehir merkezine 117 km uzaklıkta bulunuyor. Geçmişte zorlu yollardan gidilebilen şelaleye, günümüzde daha kolay bir yoldan ulaşılabilmektedir ve şelalenin dibine kadar merdivenlerle iniş mümkündür. Şelalelerin en küçüğü 10 metre ve en büyüğü 20 metre yükseklikten düşmektedir.

Neden gitmeliyim? İnsanlar tarafından çok fazla bilinmeyen Yeşilköy Şelalesi, Kayseri’nin harika doğal güzellikleri arasındadır ve fotoğraf çekmek için muhteşem kareler sunmaktadır. Şelale özellikle kar sularının erimesiyle mayıs ve haziran aylarında en güzel hallerine kavuşmaktadır.

-Vadiler

41. Derevenk Vadisi

Derevenk Vadisi

Burası Neresi? Kayseri Talas’ta yer alan Derevenk Vadisi, yerleşim noktalarına yakın konumlanmış olsa da pek fazla bilinirliliğe sahip değildir. Bunun sebebi vadiye giden yolların düzgün olmaması bir yana zaten araç trafiğine de kapalı durumdadır. Yalnızca yürüyüş yapacaklar için uygun bir nokta olup, keşif yapmak isteyenler için elverişlidir.

Neden gitmeliyim? Dik yokuşların, uçurum kenarlarını içeren vadi zorlu bir yolculuk olsa da sunduğu manzaralarla hayran bırakıyor kendine. Kendinize biraz adrenalin katmak istiyorsanız vadiyi ziyaret edebilir, fotoğraf makinesiyle ucu bucağı olmayan vadinin her noktasını ölümsüzleştirmeyi de sakın ihmal etmeyin.

42. Barsama Vadisi

Burası Neresi? Doğallığı ile ön plana çıkan Barsama Köyü şuan ki ismi ile Çavuşağa Köyü’nde bulunan Barsama Vadisi, köyün hemen sağ kısmında göz alabildiğince vadidir. Doğa fotoğrafı çekmeyi sevenler için bulunmaz bir güzellik. Öyle uzun uzun gezilebilecek bir yer değil. Olduğunuz noktadan bile tüm eşsizliğini seyredebilirsiniz.

43. Soğanlı Vadisi

soğanlı vadisi

Burası Neresi? Kayseri’yi gezerken sürekli olarak karşınıza bir doğa harikasının çıkmasına hazır mısınız? Yeni yerler keşfedebileceğiniz şehirde, Soğanlı Vadisi turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiştir. Vadi üzerinde pek çok sayıda kaya kilisesi yer alıyor olup mağaralar evler ile iç içe geçmiş durumdadır. Bu kaya kiliselerin geçmişi M.S. 4. yüzyıla dayanmaktadır. Tarih ile doğanın iç içe geçtiği vadi, sizlere baştan sona farklı bir coğrafya sunuyor.

Neden gitmeliyim? Kayalar içine oyulmuş birçok kiliseye ev sahipliği yapan Soğanlı Vadisi, peribacalarını incelemek için Kayseri’de gelebileceğiniz en önemli noktaların başında gelmektedir.

-Barajlar

44. Yamula Barajı 

Burası Neresi? Kızılırmak Nehri’nin üzerinde yer alan Kayseri’nin 25 kilometre uzaklığındaki Yemliha Köyü yakınlarında yer alıyor. 2003 senesinde su tutmaya başlayan baraj, 65-10 kilometre boyutlarına sahip büyük bir gölü anımsatmaktadır. Bu baraj gölünde her sene yelkenli, kürek, yüzme, off-shore ve kano yarışları tertip edilmektedir. Balığınızı tutarken tekne yarışlarını da görebileceğiniz barajın çevresi ise mesire ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

*Çocuklar İçin Gezilecek Yerler

-Lunaparklar

45. Mazakaland Eğlence Merkezi

mazakaland eğlence merkezi

Burası Neresi? Anadolu’nun ilk tema parkı olan Mazakaland Eğlence Dünyası, 2013 senesinde Kayseri halkının hizmetine sunulmuştur. Adını ise Erciyes’in yamaçlarında kurulmuş olan ilk şehirden almış olup 70 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Uygarlıklar temalı eğlence merkezi olan Mazakaland, dört bölüm olarak dekore edilmiştir. Son teknolojik imkanlar ile bezenmiş olan eğlence merkezi, gerek sahip olduğu oyun gruplarıyla çevre düzenlemesi, dinlenmek, eğlenmek ve kaliteli zaman geçirmek isteyen yediden yetmişe tüm herkesi kendisine çekmektedir. Mazakaland eğlence dünyasının içerisinde; go-kart, hızlı tren, discovery, Erciyes, Super Jumper, gondol, materon, zincir, mega disco, kule gibi pek çok şey yer alıyor.

 • Konum: Cırgalan Mahallesi Sivas cad. 7. km., Kumarlı mevkii No:439, 38110 Kocasinan/Kayseri
 • Telefon: 0352 223 05 55
 • Giriş Saatleri: 13:00-22:30
 • Yol tarifi al >

46. Anadolu Harikalar Diyarı

anadolu harikalar diyarı

Burası Neresi? Yaz ayının gelmesiyle hizmete açılan lunapark, Kayseri’de çocuklarınız ile birlikte gelebileceğiniz en uygun noktalardan biri. Özellikle de içerisinde yer alan Mazakaland hayvanat bahçesi ön plana çıkıyor olup ayı, zürafa, aslan, kaplan, leopar, çakal ve yırtıcı kuşları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Parkta 22 farklı eğlence kısmı yer alıyor. Korku tünelinden nerona, trambolinden atlı karıncaya birçok türde eğlence bölümüne park içerisinde rastlayabilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret edemiyor olup, içerisinde bindiğiniz oyuncak ve hizmetler için ücret ödüyorsunuz.

 • Konum: Cırgalan, 359. Sk. No:39, 38110 Kocasinan/Kayseri
 • Giriş Ücreti: Girişler Ücretsiz
 • Telefon: 0352 241 11 01
 • Giriş Saati: 10:00-19:00
 • Yol tarifi al >

-Hayvanat Bahçeleri

47. Kayseri Hayvanat Bahçesi

kayseri hayvanat bahçesi

Burası Neresi? 180 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Kayseri Hayvanat Bahçesi’nde 161 farklı türden yaklaşık iki bin hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşam merkezi olarak faaliyet gösteren hayvanat bahçesi, hem fiziki hem de veterinerlik olarak hizmet vererek yaşam koşullarını artırmayı amaçlamaktadır. Bu şartlara ek olarak Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Dairesi tarafından hayvanların bazısı barınması üzerine buraya gönderilmiştir. Hayvanat Bahçesinin bir diğer önemli özelliği ise hayvanların hiç biri yurt dışından getirilmemiş olup, Türkiye’de bulunan diğer hayvanat bahçelerindeki fazla hayvanların getirilmesi üzerine oluşturulmuştur.

 • Konum: Cırgalan, 359. Sk. No:57, 38110 Kocasinan/Kayseri
 • Telefon: 0352 241 11 01
 • Giriş Saatleri: 10:00-17:00
 • Yol tarifi al >

-Aquparklar

48. Kayseri Şirin Aquapark

şirin aqupark
Görsel Kaynak: Şirin Aquapark

Burası Neresi? İçerisinde bir aqua havuzu, bir normal havuz ve birde çocuk havuzu bulunmaktadır. Aqua havuzu ile normal havuz ölçüleri aynı boyutlarda olup normal olan havuzlar ikiz şeklindedir. Havuzların derinliği aquanın ki 1,2 metre iken normal havuzun ise 1,6 metre kadardır. Çocuklar için yer alan havuzun derinliği 40 cm olan aquaparkta çocuklar için güvenli ve ılık havuz yağmur fıskiyeli çocuk havuzu, kapalı ve açık su tünelli kaydıraklar ve dörtlü bitişik kaydıraklar mevcuttur.

 • Konum: Dervişali, Kurban Sokağı No:78, 38165 Kayseri/Fatih/Kayseri
 • Giriş Saati: 08:00-24:00
 • Telefon: 0352 271 37 37
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

*Yakınındaki Tatil Yerler

-Köy ve Kasabalar

49. Talas

talas

Burası Neresi? M.Ö 1500’lü yıllara tarihlenen geçmişiyle Kayseri’nin bilinen en eski ilçelerinden biri olan Talas sırasıyla; Danışmentler, Selçuklular, İlhanlılar ve Karahanlılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlerideki zamanlarda Rumların yaşadığı ilçe, Cumhuriyet’in kuruluş yılından sonra Rum ve Ermenilerin göç etmesiyle birlikte yeniden Türklerin yaşadığı bir yerleşim yeri haline gelmiştir.

Popüler Erciyes Dağı’nın yamaçlarında konumlanan Talas ilçesi, engebeli coğrafik yapısı ve harikulade manzaralarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Erciyes Üniversitesi’nde okumak için gelen öğrencilerin konakladıkları yer olarak bilinmekte. Farklı kültür yapısındaki insanların yaşadıkları bu güzel bölge dar sokakları, birbiriyle iç içe geçmiş evleri, kendine özgü mimarisi ile ilçe, Kayseri’yi ziyaret ettiğiniz takdirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Gene anlamda sofa adı verilmiş olan büyük oda ve bu odalar içerisinden geçilen yatak odaları ve mutfağa bağlanan Kayseri Talas Evleri’nin, iki katlı olanlarının üst katları yazlık alt katları kışlık olarak kullanılmaktadır. En ilgi çekici noktalarından biriside, evlerin bir bölümünün veya tamamının altını kaplayan bodrumların, günümüzde ortaya çıkarılan yeraltı şehirleri ile bağlantılı olmasıdır. Bu evlerin en iyi örneklerini; Kiçiköy, Han, Harman ve Tablakaya mahallerinde görebilirsiniz. Onarım çalışmasıyla turizme açılan evler Ali Saip Paşa Sokak ile sokağın bulunduğu Gölbaşı Meydanı da görülmeye nitelik taşıyor.

*Kayseri ile Talas arası 8 kilometredir. 

50. Hürmetçi Köyü

hürmetiçi köyü

Burası Neresi? Arkasında tüm ihtişamıyla Erciyes Dağı manzarası ve dağın yamaçlarında dört nala serbestçe dolaşan Yılkı atlarını sürü halinde görebileceğiniz Hürmetçi Köyü’dür. Yılkı atlarının fotoğraflarını çekmek için yaklaşık 30 yıldır Yılkı atlarını ehlileştiren Ali Kemer bilinen genel adıyla Ali Dayı’ya ulaşabilirsiniz.

Neden gitmeliyim? Anadolu’nun önemli simgelerinden yılkı atlarını görmek ve etkileyici fotoğraflarını çekmek Hütmetçi Köyü’nü sizin için çok cazip kılacaktır.

*Kayseri ile Hürmetçi Köyü arası 17 kilometredir.

51. Sindelhöyük

sindelhöyük

Burası Neresi? Kayseri’nin Develi ilçesinde konumlanan Sindelhöyük, en büyük be bir o kadar gelişmiş olup 120 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan sonra Anadolu’ya yerleşen; Develioğulları, Aydınoğulları, Aşıklar ve bu gibi beyliklerin yöreyi yerleşim bölgesi olarak seçmesi üzerine kurulmuştur. Kasaba ismini mezarlığından almaktadır. Mezarlığın ortası yüksek olması sebebiyle, eski Türkçede mezarı yüksek anlamını taşıyan Sindelhöyük adı verilmiştir.

*Kayseri ile Sindelhöyük arasındaki mesafe 12 kilometredir.

52. Germir Konaklar Köyü

Burası Neresi? Yöreye özgü kesme taşlardan yapılan evleri ile üç önemli kilise yapısının bulunduğu Germir Konaklar Köyü, ünlü film yapımcısı Elia Kazan doğum yeri olması sebebiyle popüler bir yerdir. Köyün 18. yüzyılda kurulduğu varsayımlar arasında olup,  Germin ismini binaların yapımında kullanılan kırmızı toplardaki taşlardan aldığı bilinenler arasındadır. Ortodoks Rumlar, Apostolik ve Ortodoks Ermeniler ve Müslüman Türkler bir arada dostça yaşadıkları bölge, Kurtuluş Savaşı’nın sonrasında Türklere kalmıştır.

*Kayseri ile Germir Konaklar Köyü arası 7 kilometredir. 

53. Gereme Harabeleri

gereme harabeleri

Burası neresi? Kayseri’de Hristiyanlığın ilk merkezlerinden kabul edilen Gereme Harabeleri, zorlu yolları nedeniyle çok fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Buradaki yerleşimin MS 532 yılında Aziz Paul’un buraya gelmesiyle başladığı rivayet edilmektedir. Kaya içine oyularak inşa edilen ibadethaneler, Gereme’nin en önemli görülmesi gereken unsurlarıdır. Bölgede başta Romalılar olmak üzere Asurlular ve Frigler gibi çeşitli uygarlıklara ait kalıntılar bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Başta Aziz Paul Kilisesi olmak üzere bölgedeki tarihi yapı kalıntıları, özellikle tarih konusunda meraklı ziyaretçiler için Gereme Harabelerini Kayseri’de görülmeye değer noktalardan biri haline getirmektedir.

-İlçe ve Şehirler

54. Kapadokya

Nevşehir Kapadokya

Burası Neresi? İçerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ile benzersiz bir tatil imkanı sunan Kapadokya, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın her bir köşesinden gelen misafirlerine eşsiz anlat yaşatıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerinin belirli kısımlarını içine alıyor olup tarihi oldukça köklü bir tarihe dayanmaktadır. Diller destan olmuş güzellikleriyle herkesin hayatından mutlaka bir kez olsun görmek istediğini Kapadokya, tüm ihtişamı ile siz ziyaretçilerini bekliyor.

Neden gitmeliyim? Kapadokya dendiğinde kuşkusuz akıllara ilk Peri Bacaları geliyor. Milyonlarca yıl boyunca burada yer alan yanardağların lavlarının bir çok kez püskürtmesi, soğuması ve yeniden püskürmesi gibi uzun bir süreçlerden geçmesi üzerine meydana gelen peri bacaları ilk durağınız olacaktır. Ardından bir sonraki durağınız elbette ki Kapadokya Yer Altı Şehirleridir. Bulunduğu coğrafi konum itibari ile tüf kayaların, oyulmaya elverişli olması sebebiyle insanların barınma, depolama ve savunma gayesiyle bu yer altı şehirlerini oluşturdukları bilinen bilgiler arasındadır. En popüler olanları  Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri’dir.

Kaçırmayın! Hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada sunan muazzam bölge Kapadokya, vadileri ile de eşsiz bir güzellik vaad ediyor. Kapadokya Zelve Vadisi, Güllüdere Vadisi, Göreme Kızılçukur Vadisi, Ürgüp Pembe Vadi, Kapadokya Dervent Hayal Vadisi, Kapadokya Üzengi Vadisi, Meskendir Vadisi, Balkanderesi Vadisi ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

*Kapadokya ile Kayseri arası 70 kilometredir. 

55. Adana

Adana

Burası Neresi? Ülkemizin son dönemlerindeki popüler gezi noktası olan Adana, Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor olup son derece gelişmiş durumdadır. Binlerce yıllık geçmişi ile çok sayıda antik kenti içerisinde barındırıyor. Adana’da başta ziyaret edilecek yerlerin başında antik kentleri yer alıyor. Tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrin; Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti, Tufanbeyli ilçesindeki Şar Antik Kenti, Ceyhan Nehri kıyısında yer alan Misis Antik Kenti ve Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti görülmeye değer nitelik olarak karşımıza çıkıyor.

Neden Gitmeliyiz? Antik kentlerin yanı sıra bir yeri keşfetmenin diğer yolu ise müzelerini gezmektedir kuşkusuz. Birbirinden etkileyici müzelere sahip olan Adana’da; Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Atatürk Evi, Adana Etnografya Müzesi ve Misis Mozaik Müzesi’ni gezmelisiniz. Şehir görmeden ayrılmamanız gereken; Adana Kalesi, Anavarza Kalesi, Yılanlı Kale, Feke Kalesi, Adana Taş Köprü, Varda Köprüsü, Adana Ulu Cami, Hasan Ağa Cami, Ağca Mescit, Gön Hanı, Tuz Hanı, Çarşı Hamamı ve Irmak Hamamı bulunuyor.

Tarihi kadar doğasını da çok seveceğiniz ile yaz ayı yolunuz düşerse sıcaklardan kendinizi Beledemik Yaylası, Akçatekir Yaylası, Pozantı Yaylası, Menrun Yaylası ve Horzum Yaylası’na atabilirsiniz. Piknik yapıp şehrin stresinden kaçabileceğiniz Seyhan Barajı’nı, Kapız’ı Çakıt Suyu’nu ve Karatepe Aslantaş Milli Parkı’nı mutlaka görmelisiniz.

*Adana ile Kayseri arası 306 kilometredir. 

56. Kırşehir

kırşehir kent müzesi

Burası Neresi? Çeşitli tarihlerde farklı yapılara ev sahipliği yapan Kırşehir‘de medreselerin, camilerin, türbelerin ve kiliselerin değil şifalı kaplıca suları da sizleri mest edecek. Şehirde ilk olarak gezebileceğiniz yerlerin başında Hashöyük gelmesi kuşkusuz. Hititler Dönemi’nden günümüze dek  kalıntılara ev sahipliği yapan Hashöyük, il merkezine 35 kilometre uzaklıkta olup ulaşımının kolay olması sene içerisinde pek çok ziyaretçinin gelmesine olanak sağlamaktadır.

Neden Gitmeliyiz? Bir sonraki gezi rotanız ise Ahilik teşkilatının kurucu olan Ahi Evran’ın ismini taşıyan cami, 1482 yılında yaptırmış olduğu Ahi Evran Cami ve Türbesi’dir. Kırşehir merkez ilçede yer alan cami, en popüler dini yapıların başında yer alıyor. Yine merkezde bulunan Cacabey Medresesi, 1272 yılından bu yana günümüze sapa sağlam gelen medrese, Kırşehir Beyi Cacoğlu Emir Nurettin’in isteği üzerine yaptırılmıştır. Yapıldığı ilk yıllarda medrese olarak hizmet vermekte olup daha sonraları camiye çevrilmiştir.

*Kayseri ile Kırşehir arası 138 kilometredir. 

*Tarihi Yerler

Kapadokya Bölgesi sınırlarından yer alan Kayseri, yıl içerisinde pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Sağlam bir geçmişe sahip olan şehirde tarihi yapıda bir hayli fazla. Özellikle kaleleri tarihi izleri en iyi yansıtıyor olup bunlar arasında; Kayseri Kalesi, Develi Kalesi, Melikgazi Kalesi ve Akkışla Kalesi yer alıyor. Dini noktalar arasında Beşparmak Kümbeti, Yaman Dede Cami, Köşk Medrese yer alırken şehrin tarihine ışık tutan Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Ahi Evran Müzesi, Melikgazi’deki Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi,  Kayseri Arkeoloji Müzesi ve çok daha fazlasını hazırlamakta olduğumuz Kayseri tarihi yerler yazımızı yakında sizler ile buluşturacağız.

*Alışveriş

57- Kayseri Park

kayseri park avm
Görsel Kaynak: kayseripark.com.tr

Burası Neresi? 2006 senesinde hizmete açılan Kayseri Park, gerke yerel gerekse ulusal tüm markaları bünyesinde 130 adet mağazayı barındırmaktadır. Alışveriş, eğlence ve kültür aktiviteleri ile yediden yetmişe tüm ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

 • Konum: Alparslan Mah, Orgeneral Eşref Bitlis Blv. No:10, 38030 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: 10:00-22:00
 • Web sitesi 
 • Yol tarifi al >

58. Forum Kayseri

Forum Kayseri

Burası Neresi? 2011 senesinde faaliyet göstermeye başlayan Forum Kayseri, yaklaşık 200’den fazla yerel ve ulusal markası ile Orta Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezidir. Yalnızca Kayseri’nin değil Sivas, Yozgat, Niğde, Kırşehir ve Nevşehir gibi çevre illere de hizmet veren, kültürel ve sosyal bir cazibe merkezidir. Şehrin buluşma noktası olan bu yer;  28 kafe, restoran ve uluslararası yemek zinciri yer alırken, 1000 kişilik geniş teraslı food court alanı, 9 sinema salonu, 8 bant bowling salonu ve çocuk oyun alanları ile eğlenceli vakit geçirmek için çeşitli alternatifler sunmaktadır.

 • Konum: Hunat, Sivas Blv. 24/1, 38090 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: 10:00-22:00
 • Telefon: 0352 207 56 00
 • Web sitesi 
 • Yol tarifi al >

59. Kaysermall

Burası Neresi? Dört katlı plana sahip alışveriş merkezinde toplam 83 mağaza yer alıyor olup bulunduğu konum itibariyle gerek özel araçla gerek toplu taşıma kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Outlet konsepte sahip olan Kaysermall’da pek çok markanın indirimli ürünlerini satın alabilirsiniz. Sunduğu konforu alışveriş imkanı ile keyifli vakit geçireceksiniz.

 • Konum: Gesi Fatih, Günsazak Cd. No:65, 38180 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: 10:00-22:00
 • Telefon: 0352 502 08 08
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

60. Kazancılar Çarşısı

kazancılar çarşısı

Burası Neresi? Kazancılar Çarşısı, Millet Caddesi, Bankalar Caddesi, Kapalı Çarşı, Düvenönü ve Kıcıkapı bölgelerini kapsıyor olup, 16. yüzyıl ortalarında Hacı Muslihiddan tarafından bir cami ve çeşme yapılmıştır. Fakat büyük depremlerin meydana gelmesiyle bu iki yapı büyük zarar görür ve onarılmayacak hala gelir. Bu sebeple 1935 yılında aynı bölgeye Kayseri’nin çarşılarından biri olan Kazancılar Çarşısı yapılmıştır.

1995 yılında restore edilen çarşı, oldukça geniş bir ticaret ve alışveriş merkezi haline dönüşmüştür. Dükkanları küçük olmasına karşın ekonomik yönden çok büyük işler yapıyor ve Kayseri’de para piyasasına yön vermektedir. Kuyumcuların yoğun olarak bulunduğu çarşı,  İstanbul’un Tahtakalesi’nin benzeri Kayseri’nin Tahtakalesi olduğu söylenmektedir.

 • Adres: Cumhuriyet, Kazancılar Cd. No:20, 38040 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 08.30-19.00, Pazar 13.00-16.00
 • Yol tarifi al >

61. Kayseri Kapalı Çarşı

kayseri kapalı çarşı

Burası Neresi? 1497 senesinde Kayseri Sancak Beyi Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen çarşı, çarşı ve bedesten olarak faaliyet göstermek gayesini gütmekteymiş. Yapıldığı ilk zamanlarda 15 bölümden oluşan bu çarşı, 1700’lü yıllarda büyük bir yangın geçirmiş ve günümüze sadece 3 bölüme kadar ulaşmıştır. İstanbul’daki Kapalı Çarşı’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük kapalı çarşısı olarak bilinen yer, 1844 yılında Urgancılar Çarşısına paralel açıda  Kapalı çarşıya ilave olarak Hacı Efendi Çarşısı inşa edilmiştir. Çıkan yangın sonrası Maraşlı Osman Paşa’nın öncülüğünde kapalı çarşı, yangından öncesindeki şekline bağlı kalınarak 1804 dükkan şeklinde yeniden yapılmıştır. Bugün 600 esnafıyla Kayseri’nin ticaret bölümündeki öncüsü olmuştur.

Neden gitmeliyim? Kayseri’ye has yiyecek ve el işlerinin satıldığı dükkanlara göz atmak isterseniz, Kayseri Kapalı Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz. Sucuk-pastırma, mantı ve gilaburu meyvesi alarak, yörenin ünlü lezzetlerini evinize götürebilir veya sevdikleriniz için hediye olarak düşünebilirsiniz.

 • Konum: Camikebir, Ulu Sk., 38040 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-19.00
 • Yol tarifi al >

62. Kayseri Yeraltı Çarşısı

Burası neresi? 200’e yakın farklı sektörden dükkanın bulunduğu Kayseri Yeraltı Çarşısı, 10.000 m²’lik bir alanı kaplamaktadır. Çarşı 1979 yılından bu yana hizmet vermeye devam etmektedir. Çarşıya dört farklı kapıdan giriş yapılabilmektedir. Çarşı konum olarak hem Cumhuriyet Meydanı’na hem de tarihi Kapalı Çarşı’ya çok yakın bir noktada bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Kayseri’nin en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Yeraltı Çarşısı, son zamanlarda özellikle telefon başta olmak üzere dijital ürünleri bulabileceğiniz dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Tabi bunun dışında tekstil, hediyelik eşya gibi çok çeşitli ürünleri bulabileceğinizi de belirtelim.

 • Konum: Camikebir, 38010 Melikgazi/Kayseri
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.30-18.00
 • Yol tarifi al >

63. Mix Kayseri Yaşam Merkezi

Mix Kayseri
Görsel Kaynak: Tripadvisor

Burası neresi? Muhteşem ve modern bir mimariye sahip Mix Kayseri Yaşam Merkezi, gerek yöresel lezzetleri gerek de fast food yemek seçeneklerini değerlendirebileceğiniz ve ailenizle keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Kayseri şehir merkezine yaklaşık 5 km mesafedeki merkez, acıktığınız zaman gidebileceğiniz çok güzel bir alternatiftir.

Neden gitmeliyim? Her ne kadar insanlar için bir gösteriş yeri haline dönmüş olsa da bir şeyler yiyip içmek için Kayseri’de tercih edebileceğiniz keyifli mekanlar arasında bulunuyor.

 • Konum: Melikgazi, Aşık Veysel Blv. No:22 D:Z-02, 38030 Melikgazi/Kayseri
 • Telefon: (0352) 333 16 49
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

*Yapılacak Şeyler

-Yapmadan Dönme

 • Türkiye’nin önemli kayak merkezleri arasındaki Erciyes Dağı’nda kayak yapmadan,
 • Erdemli ve Soğanlı Vadisindeki kaya kiliselerini yakından görmeden,
 • Gürül gürül akan Kapuzbaşı Şelalelerinde piknik yapmadan,
 • Tarihe ışık tutan Kayseri Kalesi gezmeden ,
 • Meşhur lezzetler Kayseri mantısı, pastırma ve sucuktan tatmadan,
 • Yerel el dokuması ve Bünyan ya da Yahyalı halılarından satın almadan, DÖNMEYİN!

*Gece Hayatı 

Kayseri’de her ihtiyaca uygun olarak mekanlar mevcut. Seyir manzarası keyfini yaşamak isterseniz  Seyir Kafe’yi, canı müzik dinlemek isterseniz  Kocasinan’da yer alan Harman Pub’ı, sessiz sakin bir yer arayışında iseniz Gönül Kahvesi’ni tercih edebilirsiniz. Farklı temalardaki mekanlara ilginiz varsa, Melikgazi’de bulunan ve “sinema” temasıyla dekore edilmiş Sinemasal Bistro’yu ziyaret edebilirsiniz. En favori mekanlardan biri olan Hotel Roof Lounge’de ise nezih bir ortam eşliğinde gece eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

*Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım yönünden epey bir yol kat etmiş olan Kayseri’de otobüs ve tramvaylarla ile sağlanmaktadır. Tüm şehri saran otobüs ağı, iki tane tramvay hattı ve dolmuşlarla ulaşım açısından hiç bir zorluk çekmiyorsunuz. Güzergah ve saat bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Ulaşımdan indirimli yararlanmak için Kart38’i satın alabilirsiniz. Kartı durakların yanında yer alan bayi dolum noktalarından ya da Kocasinan’da bulunan Kart38 İşlem Merkezi’nden temin edebilirsiniz.

Kayseri gezilecek yerler listemizde sizin için mutlaka görülmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Siz de takipçilerimize fikir vermek ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz, bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

“Kayseri Gezilecek Yerler | Görülmesi Gereken En Güzel 63 Yer!” üzerine 18 yorum

 1. Merhaba Bilet Bayi ekibi,
  Kayseri’de yamaç paraşütü yapan bir spor kulübüyüz. Eğer bir gün ekibinizin yolu Kayseri’ye düşerse bize ulaşın. Size yamaç paraşütü deneyimi yaşatmak istiyoruz! Güzel yazı için teşekkürler. 🙂

  Yanıtla
  • Merhaba Bekir Bey; yazıyı beğenmiş olduğunuz için mutlu, bilgi kirliliğinden kaynaklanan küçük hatamı düzeltmiş olduğunuz için de minnettarım. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

   Yanıtla
 2. Daha önce Adana’ya bağlı olan Kapuzbaşı Şelaleleri, şu anda Kayseri’ye bağlı durumda. Şunu çok net söyleyebilirim ki, burası kesinlikle ülkemizdeki en muhteşem şelalelerin başında gelmektedir. Bu nedenle bu şelaleyi herkesin görmesini tavsiye ediyorum.

  Yanıtla
 3. Merhaba☺️Tarihi Kayseri Mahallesinin restorasyonu çoktan bitti be biz ailecek oranın emanetçisiyiz ☺️Şehrin tam ortasında Setenönü butik hotel ve Vera Cafe olarak hizmet vermekteyiz fakat hala Kayserili oluşta burayı bilmeyen görmeyen çok insan var.Tarihi Kayseri Mahallesine gelen misafirlerimiz adete büyülendiklerini bize ifade ederken; burayı daha önce nasıl keşfetmediklerini bize iletiyorlar☺️.Bizde Kayserili olan be Kayseri’ye gelen misafirlerimizi ağarlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

  Yanıtla
 4. Çok güzel bir anlatım olmuş. Şunu bilin ki ülkemizde yaşadığı şehrin görülmeye değer birçok yerini bilmeyen insanlar var. Bu nedenle farkındalık yarattığınız için emeğinize ve yüreğinize sağlık.

  Yanıtla
 5. Kayseri’nin tanıtımında camilerin olmaması büyük eksiklik. Konya’yı Konya yapan Mevlana’dır; Mevlana’nın Hocası Seyyid Burhaneddin Kayseri’dedir. Ama esamesi okunmuyor. Dini mekanların tanıtımına yer vermeyişinden dolayı üzgünüm. Anadolu’da ticaretin merkezi sayılan şehrimizin bu yöndeki tanıtımına da yer verilmemiştir. Eklenirse memnun olurum.

  Yanıtla
  • Merhaba Oktay Bey; ülkemizin dört bir yanında yer alan tarihi yerleri yazılarımıza elbette ki ekliyoruz. Tarihi yerler ayrı şekilde kategorize edildiği için bu yazımızın içerisinde yer almıyor. Aşağıda bırakacağım linkten tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dini yapılar ve bilhassa camilerin göz ardı edilip yer verilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir, olamazda. Şimdiden keyifli okumalar dierim. 🙂
   https://blog.biletbayi.com/kayseri-tarihi-yerler.html/

   Yanıtla
 6. Daha abartmanız mümkün mü acaba, Kayserili tavsiyesi buraya gelicekseniz erciyese kayak yapmaya gelin öbür türlü bomboş şehir, izmire karabüğe falan gidin

  Yanıtla
  • Merhabalar; herhangi bir abartma olduğunu düşünmüyorum. Okurlarımızın yazıyı okuduktan sonra gelip gelmemek kendi tercihlerine kalmış. Aynı zamamda hali hazırda Kayseri gezisi yapmak isteyenler için yararlı bir yazı veya memeleketimizdeki yerler hakkında bilgi edinmek isteyenler için. Yorumunuz için teşekkürler…

   Yanıtla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin