Fotoğraflarıyla Birlikte Van’da Gezilecek Yerler Listesi

1
2116

Van geziniz sırasında hangi yerleri görmeniz gerektiğini detaylı bir araştırma sonrasında sizlerle paylaşıyoruz.

Doğu Anadolu’da gelişmiş kentler arasında yer alan Van, tarihi ve gezilecek yerleri ile yıl içerisinde çok turist ağırlıyor. Efsanelere konu olan Van Gölü, Kapadokya’daki peri bacalarına benzer doğal yapılar, kiliseler derken farkında olmadan çok zaman geçireceksiniz. Bu şehirde görülmesi gereken her yeri gördükten sonra edineceğiniz bilgi birikimi size çok şey katacaktır. Lafı daha fazla uzatmadan Van’da gezilecek yerler listemize geçelim.

Van Kedi Evi

van kedi evi
Van Kedi Evi

Van kedileri çok özel bir tür. Türkiye’de bunu çoğu insan biliyor. Aynı durum yurt dışı için de geçerli. Nesli azalmakta olan hayranlar için Van 100. Yıl Üniversitesi güzel bir harekette bulunarak kedi evinin yapımında rol oynadı.

Ekolojik denge, canlı çeşitliliği gibi konular insanlığın devamı için önemli. Bu evde Van kedileri korunuyor ve çiftleşmeleri için sağlıklı koşullar sağlanıyor. Bilimsel araştırmalar yapılarak en iyi yollar deneniyor.

Kedi evinin bahçesine baktığınızda bile bir sürü kedi göreceksiniz. Kedileri seven biriyseniz buradan kolay kolay ayrılamayacaksınız.

Van Eski Şehri

Van Eski Şehri
Van Eski Şehri

Van Kalesi’nin güneyinde kalan kısım eski Van şehrinin olduğu topraklar. Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan kalıntıları görebilirsiniz. Eski yerleşim alanını korumak için üç taraftan surlar inşa edilmiş. Araştırmalar sonucunda buradaki evlerin tek veya iki katlı olduğu anlaşılmış.

Van’ın eski yerleşim yerindeki camiler, kiliseler ve yapılar Rus işgaline kadar aktif kullanıldı. İşgal sonrasında içleri boşaltıldı ve sadece görüntü olarak kalmaya devam ettiler. Günümüzde ise birkaç yapı harap haldedir. Ulu Camii’nin minaresinin sadece bir bölümü gözle ayırt edilebilir durumda.

Adır Kilisesi

Adır Kilisesi
Adır Kilisesi

Van Gölü’nün üzerindeki Adır Adası’nda bulunan Adır Kilisesi tarihi değerlerin başında gelir. Aynı adada şapel, manastır gibi yapılar da bulunuyor. Adır Kilisesi’nin yapım tarihi 1621 olarak kayıtlara geçmiş. Adanın güney kısmında bu kiliseyi görebilirsiniz.

Van geziniz sırasında gölün üzerindeki adaya uğramalı ve sakin bir ortamda tarihi yerleri görmenin keyfini doyasıya çıkarmalısınız.

Adır Adası

Adır Adası
Adır Adası

Adır Adası kimilerince Lim Adası olarak da isimlendirilir. Van Gölü üzerindeki yüzölçümü en büyük adadır. Kilise, manastır ve doğal örtüsüyle gezinize farklılık katacaktır.

Buraya daha çok havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı bahar aylarında geliniyor. Bu mevsimde martılar adayı kuluçka yeri olarak kullanmakta. Gelmişken onları da görebilirsiniz. Adır Adası’ndan sonra Akdamar Adası’na geçerek turunuza devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

St. Bartholomeus Kilisesi

St. Bartholomeus Kilisesi
St. Bartholomeus Kilisesi

Van’da nadir rastlanan Hristiyan yapılarından olan St. Bartholomeus Kilisesi Albayrak Köyü’nde bulunuyor. Kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Tahminlere göre 3. yüzyılda inşa edilmiş.

Görkemli duran kilise isminden de aldığı estetiği ziyaretçileriyle paylaşıyor. Restorasyon çalışmalarıyla buranın Van turizmine daha fazla katkı sağlayacağı söylenmekte. Tarihi boyunca iyi korunan kilisenin duvar süslemeleri hala orjinalliğini koruyor.

Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü Van
Şeytan Köprüsü

Etkileyici yapılar arasındaki Şeytan Köprüsü Bendi Mahi Çayı üzerindedir. Kim tarafından ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor. Sadece tahminlere göre 13. yüzyılda İlhanlı Hükümdarlarının bu köprüyü yaptırdığı söylenir.

Bunun nedeni de; o dönemlerde bu bölgenin Tebriz’den gidiş gelişler için kullanılması. İki kaya üzerinde duran köprü günümüzde de kullanılıyor. Kaya kütlerinin arasından akan su güzel kareler yakalamanızı sağlayacaktır.

Hurkan Köprüsü

Hurkan Köprüsü Van
Hurkan Köprüsü

Bu köprünün 17. veya 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Osmanlı etkisinin görüldüğü yer Van’a gelen turistlerin ilgisini çekmekte başarılı. 1988’de bir yenilenme geçirmiş ve hizmet vermeye devam ediyor. Çatak ilçesine yolunuz düşerse Hurkan Köprüsü’nü de göreceksiniz.

Kaya Çelebi Camii

Kaya Çelebi Camii
Kaya Çelebi Camii

17. yüzyıl eserlerinden olan cami Orta Kapı Mahallesi’ndedir. 1660’da Kaya Çelebizade Koçi Bey’in başlattığı inşaatı, Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tamamlamış. Van’a gezi düzenleyenlerden bazıları ilk olarak bu camiyi ziyaret eder.

Kaya Çelebi Camii’nin iç ve dış mimarisi görenleri etkisi altına alıyor. Tek şerefeli caminin pencerelerinde ve kapılarında bitkisel ve geometrik süslemeler göreceksiniz. O süslemelerin bozulmadan bu günlere gelmiş olması bizim için gurur kaynağı.

Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Camii
Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Külliyesi’nin bir parçası olan Hüsrev Paşa Camii, Mimar Sinan’ın eserleri arasındadır. Kitabede geçen bilgiye göre 1567’de dönemin Van Beylerbeyi olan Köse Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmış. Mimar Sinan bu camiyi yaparken kesme taş, tuğla ve tromp kullanmayı tercih etmiş.

İç mekan ise apayrı güzelliktedir. Çiniler hala göz kamaştırıcı ve hoş bir detay olarak ziyaretçileri karşılıyor. Van’da gezilecek yerler listenizde Hüsrev Paşa Camii mutlaka olmalı.

Zernek Kalesi

Zernek Kalesi Van
Zernek Kalesi

İç kale olduğu belli olan Zernek Kalesi Van-Gürpınar’da bulunuyor. Kalenin doğusunda ise Zernek Beyi’nin oturduğu köşk vardır.

Kale hakkında kesin bilgiler veremiyoruz. Rivayete göre Zernek mirlerinden İbrahim Beyoğlu tarafından kalenin yapımına başlanmış. Kalenin ciddi bir bölümü yıkılmış olsa dahi görülmeye değer olduğunu söylemeliyiz.

Ayanis Kalesi

Ayanis Kalesi

Van tarihini yaşayan yapılardan bir başkası ise Ayanis Kalesi’dir. Merkeze 35 kilometre civarı uzaktır ve Van Gölü’nden 250 metre kadar yüksektedir.

1989’da Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Önasya Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. A. Çilingiroğlu bu bölgede kazı çalışmaları başlattı ve gün yüzüne birçok bilgi çıktı. Bulunan yapılar/kalıntılar Ayanis Kalesi’nin tarihini aydınlatmaya yetti ve arttı. Ele geçirilen kitabeye göre bu kale Argişti’nin oğlu Rusa tarafından yaptırılmış.

M.Ö. 645-643’e uzanan Ayanis Kalesi tarihçilere Urartular döneminden de bilgiler sunmaktadır. Tarihi gezilere meraklıysanız Ayanis Kalesi ve bulunduğu bölge sizi heyecanlandıracaktır.

Çavuştepe Kalesi

Çavuştepe Kalesi Van
Çavuştepe Kalesi

Urartu döneminde önemli bir kale olan Çavuştepe, Gürpınar’a 10 Van’a 25 kilometre uzaktadır. Yapılan kazılar ve tarih araştırmaları neticesinde buranın askeri ve ekonomik amaçla yapıldığı anlaşıldı.

Çavuştepe Kalesi Urartuların en iyi zamanında inşa edildiği için heybetli gözükür. Tarihin gizli yanlarını ortaya çıkaran kale, Van’daki turizm hareketliliğinin baş mimarlarındandır.

Erçek Gölü

flamingo van
Erçek Gölü

Bir set gölüdür ve Van Gölü’nden sonra en büyük göl olma özelliğine sahiptir. Her yıl Erçek Flamingo Festivali bu gölün etrafında düzenlenir.

Şimdi ilginç bir bilgi verelim. Türkiye’deki 450 kuş türünün 210 tanesine ev olan Erçek Gölü’nün içinde hiç balık yoktur. Balıksız su görmek biraz garip gelebilir.

Van geziniz sırasında uğrayacağınız çok nokta var. Daha fazlası için “Van’ın tarihi yerleri” yazımıza geçebilirsiniz. Bu kadar eserin ve kalıntılar olduğu şehirde sanmayın ki müze yok. “Van’ın müzeleri” adlı içeriğimizde bu konuya değindik.

www.biletbayi.com size ve sevdiklerinize güzel bir Van gezisi diler 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.