ağrı tarihi yerleri

Adını bölgede yer alan Türkiye’nin en büyük dağı olma özelliğine sahip Ağrı Dağı’ndan alan şehri mercek altına aldık. Merak edenleri Ağrı’nın tarihi yerleri yazımıza bekliyoruz.

Tarihiyle, kültürüyle, bulunduğu konum itibariyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden Ağrı’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken Ağrı’nın tarihi yerleri yazımızda 6 noktayı sizler için derledik.

# Ağrı’nın Tarihi Yerleri

Listemizin başında;

1- İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, 1478 yılında yapılmış ve inşası yaklaşık 1000 yıl süren bir külliyedir. Saray bünyesinde; cami, türbe, merasim, aşevi, harem, eğlence dairesi ve selamlık dairesi barındırmasının yanı sıra Türkistan, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyor.

Ayrıca İshak Paşa, Topkapı Sarayı’ndan sonra ikinci teşkilatlı saray olma özelliğiyle birlikte dünyanın ilk kaloriferli yapısı olma niteliğine de sahip. Ağrı’nın en önemli tarihi eserlerinden olmasıyla beraber dünyaca bir üne de sahip olan saray, Ağrı’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Çalışma Saatleri: Yaz Saati: 08.00-19.00 / Kış Saati:08.00-17.00

Giriş Ücreti: 6 TL

Adres: 04400 Yukarıtavla Köyü/Doğubayazıt/Ağrı

2- Meya Mağaraları

Meya Dağları

Günbuldu Köyü’ndeki antik kent olan Meya Mağaraları, Günbuldu Meya Köyü sınırları içerisinde ve Diyadin ilçesine 15 km. uzaklıkta bulunuyor. Mağarada; ibadethane, barınma yeri, tapınak ve pek çok oda bulunuyor ve odalar tehlikelerden korunmak amacıyla kayalar üzerine inşa edilmiş.

Ayrıca bölgede Hz. Ali’nin ayak izlerinin olduğu taşların da bulunduğu söyleniyor. Mağaraları gezmenin yanı sıra bölgede birçok tarihi kalıntıyı da görebilirsiniz.

3- Avnik Kalesi

Avnik Kalesi

Koçbaşı Kalesi olarak da bilinen Avnik, Diyadin’e 29 km’lik uzaklıkta yer alıyor. Tarihi kale hakkında pek bilgi bulunmasa da kalenin Urartular döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüzde sadece temelleri kalsa da Avnik Kalesi hala şehrin görülmeye değer yerleri arasında bulunuyor.

4- Doğubeyazıt Kalesi

Doğu Beyazıt Kalesi

İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta olan kale, Doğubeyazıt’ın 5 km. doğusunda ve kayalıklar üzerinde yer alıyor. Antik kent niteliğinde olan kalenin yapım tarihi bilinmiyor olsada kalenin yanında yer alan mezar kalenin Urartu dönemine ait olduğunu kanıtlıyor.

Kale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Yavuz Sultan Selim döneminde ise Osmanlı Devleti’nin himayesi altına girmiştir. Ayrıca kale İshak Paşa Sarayı’nın yakınlarında yer alıyor.

5- Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi

İshak Paşa Sarayı’nın üst tarafında bulunan türbe Doğubeyazıt’a 8 km. uzaklıkta bulunuyor. Türbe, 1651 yılında doğan ve ölüm tarihi bilinmeyen, şehrin filozoflarından olan Ahmet Hani’ye ait. Muhteşem mimarisiyle dikkat çeken türbe hem turistler hem de yerli halk tarafından en çok ilgi gören yerler arasında.

Adres: 04400 Yukarıtavla Köyü/Doğubayazıt/Ağrı

6- Urartu Kalesi

Urartu Kalesi

Kalenin Urartu’lar zamanından kaldığı tahmin edilmektedir. Antik çağdan kalma birkaç kalıntı ve Urartu mezarlıkları dışında günümüzde çok fazla kalıntılar kalmamıştır. Kale üç bölümden oluşmaktadır. Orta bölümde mabet kalıntısına rastlanmıştır.

Toplu iğne Ağrı’da tarihi yerler yazımıza fikirlerinizi belirtmek ya da katkıda bulunmak isterseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.