Ağrı Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Şehir Hakkında; Türkiye’nin doğu sınırında yer alan Ağrı şehri, tarihte bir geçiş görevi gördüğü kadar Asya’dan Anadolu’ya yapılan insan göçlerinde bir durak noktası olmuştur. Bugün Doğubeyazıt’tan gidilen Gürbulak Sınırı İran’a açılıyor. Hürri, Urartu, Ermeni, Pers, Arap, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerine giren şehir bugün toprakları üzerinde bu imparatorlukların eşsiz tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Ağrı hakkında daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı da okuyun.

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Hakkında; Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Ağrı’da bulunan Türkiye havaalanlarından biridir. Yapımı 1994 yılında tamamlanmıştır. Ağrı Havalimanı’ndan 3 farklı rotaya 8 uçuş düzenlenmektedir. En popüler rotalar arasında Ağrı’dan Ankara, İstanbul ve İzmir’e olan uçuşlardır. Havalimanı iç hatlar terminalinde yolcular için bekleme salonu, bebek bakım odası bir şeyler yiyip içebileceğiniz büfe ve kafeler bulunmaktadır.

Ağrı Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımlar taksi, halk otobüsleri ve servis araçları tarafından sağlanmaktadır. Servis araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında hareket saatleri havalimanına yapılan uçak seferlerine göre düzenlenmektedir. Havalimanının şehir merkezine olan yakınlığı nedeniyle taksiyle 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Ağrı Havalimanı

– Havalimanı/Şehir Merkezi Otobüs ile Ulaşım

Ağrı Belediyesi tarafından hizmet verilen toplu taşıma otobüsleri ile uçak geliş ve gidiş seferlerine göre havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs bilet ücreti 3₺’dir. Bir kent kart satın alabilir veya otobüste şoföre nakit ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca ilçelere de servis ulaşım hizmeti verilmektedir.

  • Pinaşya Turizm Ağrı Havalimanı’ndan Patnos ve Malazgirt’e ulaşım hizmeti vermektedir.

Ücret: Ağrı Havalimanı – Patnos ulaşım ücreti 25₺

Malazgirt’e gitmek için öncelikle Patnos’a gelmelisiniz ve buradan da 10₺ ücret ile Malazgirt’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Adres: Atatürk Bulvarı, Urartu Oteli Altı, No:79/D Patnos, Ağrı

Telefon: 0472 616 6363

Web Site: www.patnosturizm.com

  • Mefser Turizm Ağrı Havalimanı’ndan Doğubeyazıt’a ulaşım hizmeti vermektedir.

Ücret: Ağrı Havalimanı – Doğubeyazıt ulaşım ücreti 25₺

Adres: Belediye Cad., Belediye Çarşısı, No:6 Doğubeyazıt, Ağrı

Telefon: 0472 312 6772

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı

– Havalimanı/Şehir Merkezi Taksi ile Ulaşım

Ağrı Havalimanı’nın şehir merkezine olan uzaklık 9 kilometredir. Havalimanına varışta şehir merkezine veya otelinize doğrudan gitmek için bir taksi kullanabilirsiniz. Havalimanı çıkış terminalinin dışında bulunan taksiler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Havalimanı ve şehir merkezi arasın yolculuk yaklaşık 10 dakika sürmektedir ve ücreti 30₺’dir.

– Havalimanı Araç Kiralama Şirketleri

Ağrı Havalimanı’na varışta şehir merkezine ulaşmak ve çevre yerleri de gezmek için bir araç kiralaması yapabilirsiniz. Ağrı Havalimanı’nda yerel araç kiralama hizmeti veren birkaç firma bulunmaktadır. Ağrı Havalimanı araç kiralama yapan firmalardan bazıları;

  • Aykut Karaoğlan – 0472 215 6464
  • Rıdvan Rent a Car – 0542 460 4565
  • YHZ Rent a Car – 0538 412 7874

İshakpaşa Sarayı, Ağrı

Ağrı Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Ağrı şehri doğası ve geleneksel yaşamının yanı sıra kadim tarihi ve kültürel zenginliğiyle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Ağrı ve çevresinde mutlaka görülmeye değer yerler arasında başta İshak Paşa Sarayı olmak üzere, Doğubayazıt Kalesi, Eski Camii, Nuhun Gemisi ve Diyadin Meya Köyü ile Toprakkale Antik Kentleri yer almaktadır.

Ağrı gezilecek yerler hakkında yazdığımız diğer yazıları da okuyun.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin