hakkari tarihi yerler

Hakkari turistik açıdan önemli potansiyele sahip olan bir şehrimiz.

Şehrin adı Hakar kabilesinden geliyor. Hakar kabilesi, Oğuz Türklerinin geleneklerine sıkı sıkı bağlıydı. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan Hakkari’de, Hakkariye Beyleri bulunmaktaydı. Kent, pek çok tarih severin dikkatini çekecek nitelikteki tarihi eserlerle dolu.

Heykel ve Kabartmalar

1- Kaya Resimleri

kaya resimleri

Tarih öncesinde yaşayan insanların bıraktığı eserlerdir. Kaya resimleri Cilo, Sat Dağları’nın Gevrek Vadisi’ndeki, Sarp kayalıklara çizilmiş insan suretlerinden meydana gelmektedir. Dönemine ilişkin içerisinde ipucu barındırır. 1938 yılında ortaya çıkan bu nadide eserler, 7500 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir.

2- Koç Heykeli

Koç Heykeli

Geveruk Kaya resimlerinin yakınlarında yer almaktadır. İlk bakışta üzerinde özenle çalışıldığını anlayacaksınız. Koç Heykeli, bir kaya kütlesinin oyulmasıyla elde edilmiştir. Koçun boynuzları yuvarlak bir formdadır. Koçun vücut yapısı derin yarıklarla belirginleştirilmiştir.

Medreseler ve Saraylar

3- Meydan Medresesi

meydan medresesi

1700 yıllık şehrin en eski medresesidir. Mimari yapısı oldukça ihtişamlıdır. Bir eğitim yuvası olan medresede Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri öğretilmiştir. Meydan Medresesi’nde şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz. 1700 yılında inşa edilen Meydan Medresesi, 1984 yılındaki onarım çalışmasının ardından son halini almıştır. İki katlı mimarisi ve avlusuyla, Hakkari’deki görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

4- Zeynel Bey Medresesi

zeynel bey medresesi

Biçer Mahallesi’nde dere kenarında yer alan Zeynel Bey Medresesi, Hakkeri Beylerinden biri olan Zeynel Bey tarafından yaptırılmış oldukça eski bir tarihi yapıdır. 1560 yılında yapımına başlanan medresesinin bitiş tarihi 18 yıl sonradır. Bahçeler içinde yer alan ve büyük ölçüde yıkık medreseden geriye kısmi duvarlar ve oyuklar kalmıştır.

5- Kayme Sarayı

kayme sarayı

Günümüzde müzeye çevrilme çalışmaları süren Kayme Sarayı, Şemdinli ilçesine 15 kilometre mesafedeki Bağlar Köyü’nde yer alan tarihi bir yapı. Saray hakkında dikkat çekenlerden biri etrafındaki arazide pek çok tarihi mezarlığın olduğu bilinmesidir.

Kitabesine göre 1900’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen sarayın restorasyonu 2016 yapılmış olup bugün Seyyid Taha İslam Hakkari Müzesi olarak hizmete açılması bekleniyor.

6- Kelat Sarayı

kelat sarayı

Şemdinli ilçesine 17 km mesafede yer alan Kelat Sarayı, bazı kaynaklara göre Seyid Muhammed Sıddık tarafından yaptırılmış tarihi bir yapıdır. Saray büyük ölçüde yıkılmış olup ayakta kalan kısımları iki kemeri ve bir duvarı olarak gözükmektedir. Dikdörtgen planı ve üç katlı olduğu bilinen yapının tam olarak yapım tarihi bilinmemektedir.

Köprü ve Kiliseler

7- Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Hayranlık uyandıran bir mimari dokusu vardır. Taş Köprü’nün üzerinde yer alan kitabe geçmişe dair açıklamalar barındırır. Şemdinli Taş Köprü, 1898 yılında şehrin önemli mimari yapılarına imza atmış Şeyh Muhammed Sıddık tarafından yaptırılmıştır.

Zamanın yıpratıcı etkisinden dolayı son görünümüne restore edilerek ulaştı. Irak yolu üzerinde bulunan köprü 11 metre uzunluğu ile hala varlığını koruyan yapılar arasındadır.

8- Nasturi Kilisesi

Nasturi Kilisesi

Kayaların oyulmasıyla yapılmış olan bir kilisedir. Eski Hakkari’de yaşayan halkın ibadetleri için önemli bir yere sahipti. Nasturi Kilisesi günümüzde harabeyi andırmakta.

Diğer Tarihi Yerler

9- Dev Evleri (Dirheler)

dev evleri

Yüksekova’nın Tirşin Yaylası’nda bulunan Dev Evleri, zamanında Asur Devleti’nin saldırılarını önceden haber almak için yapılmış. Yaylanın güvenliği kayalara oyulmuş dev boyutlu evler tarafından gözetleniyordu. Savunmaya önem veren Hakkarlar bu işçilik sayesinde hayvancılığı da ilerletmiştir.

10- Hakkari Kaledibi Buluntuları (Hakkari Stelleri)

kaledibi buluntuları

Bir hafriyat sırasında bu eserler bulunmuştur. Kaledibi’nden çıkarılan eserler Hakkari’nin tarihin epey aydınlatacak düzeyde. İnsan figürleri işlenmiş 13 mezar taşı özenle yapılmış. Yüzyıllar önce bu bölgede yaşayan insanlar kabartma ve kazıma tekniği ile insan, hayvan ve savaş aletleri gibi unsurlar yaparak tarihte iz bırakmış.

11- Urartu Mezarlığı

urartu mezarlığı

Gazi Mahallesi’nde yapılacak Anadolu Lisesi inşaatı sırasında Urartuların mezarları bulundu. Milattan önce binli yıllarda oluşturulan mezarlık Erken Demir Çağı ile benzerlik gösteriyor. Buradaki mezar odasına benzer planlar Van Karagündüz Nekropolü kazılarında da çıkmıştır.

Müze

12- Hakkari Kilim Müzesi

hakkari kilim müzesi

2008 yılında Hakkari’nin ilk ve tek müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Hakkari Kilim Müzesi, kentin geleneksel el sanatlarından oluşan kilimlerin sergilendiği etkileyici bir müze. El emeği göz nuru kilim dokumalarını gözlemleyebileceğiniz müzede yer alan 3 atölyede toplamda 170 genç kız kilim dokuyor.

Burada dokunan kilimler ise Türkiye’nin pek çok şehrine satılmak üzere gönderiliyor. Vitrinlerde sergilenen halılar kentin kültürel dokusunu gözlemlemek için de biçilmiş kaftan. Dilerseniz müze içerisinde yer alan kilimlerden beğendiklerinizi satın alabiliyorsunuz. Kent merkezindeki müzeye pek çok noktadan yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:00-17:00

Hakkari’nin tarihi yerleri listemize ek, tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.