bitlis yöresel yemekler

Doğu’nun en lezzetli mutfaklarından biri olan Bitlis’in parmak ısırtan sofralarına konuk oluyoruz.

Bol etli ve sulu yemekleriyle bilinen Bitlis, tandır fırınlarında pişirdiği bütün etleriyle oldukça sevilen bir mutfağa sahip. Genellikle ortadan yeme kültürü olan Bitlisliler, her yemeği kendine özgü usullerle tatlandırmış ve unutulmaz bir lezzet haline getirmiş. Bingöl’ün meşhur tatlarını merak edenler için hazırladığımız Bitlis yöresel yemekler listemiz sizlerle;

# Bitlis Yöresel Yemekler

Çorbalar

1. Turşu Aşı Çorbası

turşu aşı çorbası

Bitlis’in meşhur yemeklerinden turşu aşı çorbası, özellikle de kış aylarında Bitlis sofralarında en sık yer alan çorbalardan birisi. Kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtan bu güzel çorba, içerisinde taze fasulyeden aşurelik buğdaya kadar doyurucu bir çok lezzeti barındıran çorbaya asıl tadı katan önemli şey ise, içerisine konan ekşi erik pestili. Ezme şeklinde olan ekşi pestilden birkaç kaşık atıldığında oldukça ilginç bir tada sahip olan çorbayı içtiğinizde, ağzınızda bıraktığı ilginç ve güzel tadı unutamayacaksınız.

2. Gebol Çorbası

gebol çorbası

Bitlis yöresel yemekler listemizde yerini alan diğer bir çorba da meşhur gebol çorbası. Darı ile yapılan çorba aslında her evde başka bir usulle yapılıyor desek yanlış olmaz. Kurut aylanı katılarak yapılan çorba üzerine tereyağı ve toz biber döküldükten sonra servis ediliyor. Bazen sulu bazen katı olarak yapılabilen gebol çorbasını, Bitlis’te mutlaka tatmalısınız.

Ana Yemekler

3. Corti Aşı

corti aşı

Bitlis mutfağının sevilen yemeklerinden olan corti aşı, lahana turşusundan yapılan oldukça lezzetli bir yemek. İsteğe göre çorba, isteğe göre daha koyu bir şekilde ana yemek gibi tüketilen corti, büyük bir tencerede kemikli bir etle ve buğday gibi baskın lezzetlerle birlikte pişirilerek hazır hale geliyor. Genellikle akşam yemekleri sofralarında yerini alan corti aşıyla, Bitlis’in çoğu evinde karşılaşabilirsiniz.

4. Büryan

büryan

Bitlis ve Siirt’in en meşhur et yemeklerinden Büryan, kebap usulünde yapılan parmak ısırtan cinsten özel bir lezzet. Özellikle Ramazan aylarında daha sık tüketilen büryanlar, Bingöl evlerinin çoğunda yer alan özel kuyu tandırlarında pişirilerek yapılıyor. Tandırda pişen bir yemeğin de haliyle tadı nefis oluyor. Kuzu etinden hazırlanan büryan, yine aynı fırında pişirilen tandır ekmeğinin üzerine konularak servis ediliyor.

5. Bitlis Köftesi

bitlis köftesi

İsminden de anlaşılacağı üzere Bitlis’in de kendine özgü bir köftesi bulunuyor. Bitlis sofralarında yerini alan meşhur Bitlis köftesi aslında bir nevi içli köfte desek yanlış olmaz. Ancak her yörenin yemeği kendine has baharatlara ve yapım usullerine sahip olduğu için Bitlis köftesi de içli köfteden biraz ayrılıyor. İnce köftelik bulgurdan yapılan soğanlı köfteler, kızartma yerine haşlama usulüyle pişirilerek sofralarda yerini alıyor.

6. Katıklı Dolma

katıklı dolma

Yaprağından biberine, dolmanın her halini sevenlerdenseniz Bitlis yöresel yemekler listemizin lezzetli dolması olan katıklı dolmayı da seveceğinize eminiz. Kabaktan yapılan katıklı dolma, halka şeklinde kesilen kabakların içerisine kıyma ve soğanlı iç harç konularak tencerelerde pişiriliyor. Üzerine bir de sarımsaklı yoğurt ve tereyağı eklenince lezzetine lezzet katan dolmayı, size de afiyetle yemek düşüyor.

7. Keledoş

keledoş

Türkiye’nin Doğu yöresinde yer alan çoğu şehirde sevilerek tüketilen keledoş yemeği, Bitlis mutfağında da sık sık pişiyor. Aslında Van yöresine ait olan bir lezzet olarak bilinse de, doğuya özgü bir yemek olduğu için Bitlis yemeği olarak da biliniyor. Kuşbaşı kuzu eti ve buğday gibi lezzetlerin bir araya gelmesiyle yapılan yemek, üzerine yoğurt eklenerek servise hazır hale geliyor.

8. Halise Yemeği

halise yemeği

Halise yemeği aslında keşkek yemeğine görsel ve lezzet olarak fazlasıyla benziyor. Aşurelik buğday, et ve nohut ile yapılan halise, etin lezzetiyle harmanlandıktan sonra üzerine tereyağı dökülerek servis ediliyor. Genellikle akşam yemeklerinde yenilen halise, tek başına dahi oldukça doyurucu bir yemek.

9. Ciğer Taplaması

ciğer taplaması

Et yemeklerini, hele ki ciğeri seviyorsanız, Bitlis yöresel yemekler listemizin en lezzetli et yemeklerinden olan ciğer taplamasına da bayılacaksınız. Koyun ciğeri ve köftelik bulgurla yapılan ciğer taplaması, köfte gibi pişirildikten sonra üzerine yağ sosu dökülerek yapılıyor. Yanına pirinç pilavının fazlasıyla yakıştığı bu lezzeti, Bitlis’in pek çok restoranında bulabilirsiniz.

10. Glorik

glorik

Bitlis yöresel yemekler listemize şehrin sevilen et yemeklerinden glorikle devam ediyoruz. Köftelik bulgurla yapılan küçük köftelerin nohut, kıyma ve salça gibi malzemeler katılarak bir nevi aş haline getirilmesiyle yapılan glorik yemeği, Bitlis’in en çok yenilen sulu yemeklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

11. Şemşemok

şemşemok

İsmiyle de oldukça dikkat çeken şemşemok yemeği, Bitlis’te sık sık yapılan hamur işi ve et yemeklerinden. Elde açılan hamurların içerisine kuşbaşı et, pirinç ve baharatların eklenmesiyle yapılan şemşemok, isteğe göre kızartılarak ya da suda haşlanarak yapılıyor. Genellikle üzerine baharat dökülerek servis edilen yemeği, Bitlis’te deneyemeseniz dahi kendiniz de kolayca yaparak tadına bakabilirsiniz.

12. Murtağa

murtağa

Bitlis mutfağında belki de en kolay ve az malzemeyle pişirilen murtağa yemeği, tereyağı, un ve yumurtanın en güzel birleşimlerinden biri. Kavrulan unun üzerine eklenen yumurtalar tıpkı mıhlamaya benzer bir görüntü ortaya koyuyor. Özellikle de sabah kahvaltılarında sofralarda yerini alan murtağayı, dilerseniz üzerine pekmez dökerek de yiyebilirsiniz.

Tatlılar

13. Şeker Helvası

şeker helvası

Bayramlardan mevlitlere her türlü özel günlerde evlerde tabak tabak yenilen helvalar, her şehrin vazgeçilmez tatlılarından biri oluyor. Bitlis yöresel yemekler listemizde yerini alan önemli yöresel tatlı da meşhur şeker helvası. Un, şeker ve tereyağı gibi malzemelerle yapılan şeker helvası, içerisine çekilmiş ceviz de katıldığında harika bir tada sahip oluyor.

14. Ahlat Lokma Tatlısı

ahlat lokma tatlısı

Çıtır çıtır ve bol şerbetli lezzetiyle Bitlis’in en sevilen tatlılarından biri olan lokma, şehrin Ahlat ilçesine ait oldukça meşhur bir lezzet. Unla yapılan top şeklindeki hamurların kızgın yağlı şerbetle tatlandırılarak yapılan lokma tatlısı, üzerine toz tarçın dökülerek de yenebiliyor.

15. Güzbez Tatlısı

güzbez tatlısı

Bitlis’in meşhur bir diğer tatlısı da, Bitlisliler dışında çok fazla yaygın olmasa da, şehre gelenlerin denedikten sonra mutlaka bir daha yemek istediği bir tatlı. Kendi topladıkları ceviz ve ballarla yaptıkları güzbez tatlısı, Bitlis’in Hizan ilçesinden ortaya çıkmış bir lezzet. Ateşte kaynatılan bala ceviz eklenmesiyle yapılan tatlıyı, Bitlis geziniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

16. Teter

teter

Bitlis yöresel yemekler listemizin son maddesinde yer alan tatlı olan Teter, Muş şehrinin de en sevilen yöresel tatlısı olarak biliniyor. Pekmez, tereyağı ve bayat ekmek dilimleriyle yapılan teter tatlısı, kaynamış pekmezin dizilmiş ekmeklerin üzerine dökülmesiyle ve çekilmiş ceviz eklenmesiyle hazır hale geliyor. İsteğe göre üzerine taze kaymak ya da dondurma eklenebilen teter tatlısı, yanına taze bir çay fincanla harika bir ikili oluyor.

**Bitlis’in birbirinden lezzetli sofralarında yer alan yemekleri listelediğimiz Bitlis yöresel yemekler listemiz burada sona eriyor. Keyifle okuduğunuzu umduğumuz yazımızı beğendiyseniz ya da eklemek istediğiniz başka yöresel lezzetler var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından ifade ve yorumlarınızı bize iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.