Niğde’de Gezilecek Yerler Listesi | 12 Görülesi Nokta

0
1792
niğde gezilecek yerler

Niğde, köklü tarihinin yanı sıra muhteşem doğasıyla da mutlaka görmeniz gereken şehirlerden.

Niğde’de gezilecek yerler listemizde kentin mutlaka görmeniz gereken doğa güzellikleri ve müzeleri yer alıyor. Sizler için derlediğimiz şehrin en güzel noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

# Niğde’de Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Kayardı Bağları

Kayardı Bağları

Niğde halkı için adeta bir soluklanma alanı olan Kayardı Bağları, şehrin en önemli ve meşhur yeşil alanıdır. Bu nedenle yaşaması ve yaşatılmasına yönelik bölge halkı tarafından büyük özen gösteriliyor. Siz de şehre yolunuz düştüğünde bu eşsiz doğa harikası ve bol oksijenli alanda yürüyüşler yaparak kendinizi Kayardı’nın sakin atmosferine teslim edebilirsiniz.

2- Cımbar Vadisi

Cımbar Vadisi

Niğde Aladağlar Milli Parkı’nda yer alan Cımbar Vadisi, özellikle tırmanış sporuyla ilgilenenlerin en çok tercih ettiği noktalar arasında. Ayrıca bölgede kamp kurabilir ya da Demirkazık Köyü’ndeki dağ evlerinde ücretsiz olarak da kalabilirsiniz. Adrenalin dolu dakikalar yaşamaya ve doğanın en sert halini görmeye ilginiz varsa Cımbar Vadisi, tam size göre.

3- Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı

Toros Dağları’nın en yüksek noktalarından olan Aladağlar; temiz havası, kızılçam, karaçam, göknar ağaçları, yaban hayatı, jeolojik yapısı, bünyesinde barındırdığı buzul gölleri ve Karpuzbaşı Şelalesi’yle şehrin en çok dikkat çeken destinasyonları arasında.

Aladağlar; tırmanış sporunu ve doğa yürüyüşlerini sevenler için olduğu gibi güneşin doğuşunu izlemeyi sevenler için de 3700 metre yükseklikteki Demirkazık Dağı’yla en ideal yerler arasında. Ayrıca alan 1995 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafınca koruma altına alınmıştır. Siz de şehre yolunuz düştüğünde Aladağlar’da ister çadır kurarak isterseniz de Karpuzbaşı Şelalesi bölgesinde yer alan Büyükçadır Köyü’ndeki pansiyonlar da kalarak bol aktiviteli ve yemyeşil doğa içinde huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

4- Çinili Göl

Çinili Göl

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yer alan Çinili Göl, 2.600 metre yüksekliğiyle Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinin en önemlisidir. Siyaha çalan lacivert bir renkte olan gölün suyu içmeye elverişlidir. Yaz aylarında kamp yapımına uygun olan gölün yer aldığı Bolkar Dağları ise endemik bir tür olan Toros Kurbağaları’na ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

5- Narlı Göl

Narlı Göl

Kükürtlü suyu nedeniyle Acı Göl olarak anılan daha sonra ise Narlı Göl adını alan göl, Nar Köye 3 kilometre uzaklıkta, tipik bir krater gölü özelliğinde olup çeşitli kaynaklardan beslenmektedir. Yaklaşık 2.500 metrekarelik bir alanı kaplayan gölün derinliği ise 65-70 metreyi buluyor.

Gölün suyu içmek için uygun değilse de kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından zengin olmasıyla banyo uygulamaları şeklinde uygulandığında sedef, romatizma, cilt hastalıkları, yüksek tansiyon ve nörolojik hastalıklara iyi geldiği biliniyor. Çayır ve sazlıklarla kaplı göl, kalp şeklindeki farklı görünümüyle yoğun ilgi görüyor. Siz de şehrin gürültüsünden uzakta sessiz sakin bir yer arayışındaysanız, Narlı Göl bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilecek nitelikte.

6- Niğde Arkeoloji Müzesi

Niğde Müzesi

Niğde Müzesi’nin sergi ve düzenlenmesi 1982 yılına kadar sürmüş ve müze o yıl yapılan bir törenle hizmete girmiştir. Müze; 3 büyük teşhir salonu, modern konferans salonu ve ihtisas kütüphanesiyle Orta Anadolu’nun en önemli müzelerinden birini teşkil ediyor. Müzeye girmeden ziyaretçileri karşılayan Geç Hitit Dönemine ait bazalttan yapılmış “Hitit Fırtına Tanrısı” M.Ö. VIII-VII. yüzyılda Orta Anadolu’da hüküm süren Geç Hitit devletlerinden olan Nahita Krallığı’na aittir.

Giriş Ücret: 5 ₺, müzekart sahiplerine ücretsiz..

yaz aylarında giriş çıkış saatleri: 08:00-19:00

kış aylarında: 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7- Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı
Gümüşler Manastırı

Bu çok değerli eser, Dünya üzerinde bilinen tek “tebessüm eden Meryem Ana freski“ne sahip kilise olmasıyla dikkat çekmektedir. Niğde’ye yolunuz düştüğünde bu manastırı mutlaka görmelisiniz.

8- Niğde Kalesi

Niğde Kalesi
Niğde Kalesi

Alaaddin Tepesi’nde şehre hakim bir noktada inşa edilmiş kale, yanındaki saat kulesiyle oldukça heybetli bir yapıdır. Son dönemde gerçekleştirilen bakımlarla çehresi oldukça değişen Niğde Kalesi, şehir manzarası seyretmek ve tarihi dokuyu hissederek çay ve kahve içip yorgunluk atmak için uğrayabileceğiniz etkileyici bir mekan.

9- Tyana Su Kemerleri

Tyana Su Kemerleri
Tyana Su Kemerleri

Roma döneminden kalma su kemerleri, Roma havuzundan şehrin çeşitli bölgelerine su taşımak için kullanılan etkileyici yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. 1 km kadar uzanan bu yapılar hala dimdik ayakta ve bütün görkemiyle ziyaretçilerini beklemektedir. Özellikle gün batımında fotoğraf çekmek isteyenler için çok güzel manzaralar yakalama imkanı da sunan bu tarihi eseri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10- Niğde Müzesi

Niğde Müzesi
Niğde Müzesi

Küçük ama oldukça özenli bir şekilde düzenlenmiş olan müzede, Niğde ve çevresinden toplanan tarihi eserleri inceleme şansına sahip oluyorsunuz. İlgili müze görevlileri ile merak ettiğiniz soruların cevaplarını alma şansına da sahip olabilirsiniz.

11- Alaaddin Camii

Alaaddin Camii
Alaaddin Camii

Selçuklu dönemi taş işçiliğinin önemli örneklerinden biri olan Alaaddin Camii, uygun ışık geldiğinde kadın silüetinin görülebildiği kapısıyla ünlenmiştir. Oldukça sade bi tasarımla inşa edilen camii, insana huzur veren bir havaya sahip. Niğde’ye yolunuz düşerse bu camiiyi mutlaka listenize dahil etmelisiniz.

12- Ak Medrese

Ak Medrese
Ak Medrese

Beyaz mermerden yapılmış kapısıyla görenleri büyüleyen bu yapı, ziyaretçilerine taş işçiliğinin en güzel örneklerini sunma imkanı veriyor.

 

 

 

pin emojiSiz de şehrin muhteşem doğasında hem temiz havaya doymak hem de aktivitelerde bulunarak keyifli zaman geçirmek için, sitemizden Niğde otobüs biletleri seçeneklerimizi sorgulatarak biletinizi alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.