Yüzyıllar öncesinden beri insanlar için vazgeçilmez yerleşim yerlerinden biri olan Nevşehir’de, bu medeniyetlere ait pek çok kalıntı ve iz bulunmaktadır.

Geçmişine saygıyla ve özenle sahip çıkan Nevşehir’de görebileceğiniz tarihi mekanları sizler için derledik.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne ilk olarak II. yüzyılda Roma İmparatorluğu zulmünden kaçan Hristiyanlar yerleşmiştir. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde yaşamaya başlayan insanlar zamanla şehir içerisinde bölümler oluşturmaya başladılar. Toplamda 12 katlı ve 80 metre derinliğinde olduğu düşünülen Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde; misyoner okulu, kilise, mezarlar, oturma odaları ve mutfak gibi bölümler bulunuyor. 1967’den beri ziyaretlere açık olan yer altı şehri, ziyaretçilerini farklı bir dünyada hissettiriyor.

Adres: Bayramlı Mahallesi, Niğde CD. Derinkuyu/Nevşehir
Ziyaret Saatleri: 08.00/19.00
Ziyaret Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
Giriş Ücreti: 20₺

Uçhisar Kilisesi

“Kapadokya’nın Çatısı” olarak adlandırılan, manzarayı seyredebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan Uçhisar Kalesi, eski tarihlerden itibaren yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu yerleşimlerden izler taşıyan kalenin içlerinde konaklayabileceğiniz butik pansiyonlar bulunmaktadır. Oldukça düşük bir ücret karşılığında kaleye çıkabilir ve harika Kapadokya manzarasını tepeden seyretme şansını yakalayabilirsiniz.

Adres: Tekelli Mahallesi, 50240 Uçhisar Belediyesi/Nevşehir Merkez/Nevşehir
Ziyaret Saatleri: 07.30/19.45
Ziyaret Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
Giriş Ücreti: Tam-6.30 ₺ Öğrenci-3.25₺

Saklı Kilise

Kilise, giriş kapısının yıllar içinde taşlarla kapanması sebebiyle, 1957 yılında tesadüfen keşfedilmiştir. İsmi bu yüzden Saklı Kilise olarak kalan yer, oldukça iyi korunmayı başarmıştır. Kilisenin tavanları ve duvarlarında resimler bulunmaktadır. Yıllar sonra bulunan kilisede yapılan alışmalar sonucunda, kilisenin duvarları boyanırken fırça değil bez parçalarının kullanıldığı fark edilmiştir. Kilisenin ziyaret saatleri, günü ve ücreti hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Adres: Göreme, Nevşehir Merkez, Nevşehir

Kapadokya Ihlara Vadisi Örenyeri

Melendiz Irmağı’nın oluşturduğu vadiyi gezerken, birçok manastır ve kilise görme şansınız oluyor. Hepsinin içerisine giremeseniz dahi ayakta kalmayı başarmış Ağaçaltı Kilisesi ve Yılanlı Kilise’yi ziyaret edebilirsiniz. Doğa harikası bu vadi Kapadokya’ya gidip görmeniz gereken eşsiz yerlerden biri.

Adres: Ihlara, Ihlara Belediyesi/Güzelyurt/Aksaray
Ziyaret Saatleri: 08.00/19.00
Ziyaret Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
Giriş Ücreti: 20₺

Kapadokya Kaya Evleri

Kapadokya’yla özleşen kaya evleri, şehirdeki taşların kolay oyulması sebebiyle oluşmuş veya insan eliyle oluşturulmuş evlerdir. İnsanlar korumak için girdikleri bu oyuklar içerisinde yerleşim yeri kurmuşlardır ve günümüzde bu oyuntular otellere dönüştürülerek hizmet verilmektedir. Milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş bu yapıları günümüzde ziyaret edebilir, içerisinde konaklayabilirsiniz.

Paşabağ Vadisi

Peri Bacaları’nın arasında yürümek, içlerinde oturup manzarayı seyretmek ve temiz hava almak istiyorsanız gitmeniz gereken yer Paşabağ Vadisi. Vadi içerisindeki peri bacaları, diğerlerine göre daha farklı bir oluşum göstermiştir. Aşınmayla oluşan bacaların üst kısmında şapkaya benzeyen taşlar bulunmaktadır ve görüntüsüyle mantarları andırmaktadırlar. Paşabağ Vadisi’ni gezerken içerisinde pek çok yeni yeri görebilir ve hediyelik eşya tezgâhlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Adres: Zelve Yolu,  Çavuşin Köyü/Avanos/Avanos/Nevşehir
Ziyaret Saatleri: Her saat ziyaret edilebilir.
Ziyaret Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
Giriş Ücreti: 10₺

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.