uşak

Zengin kültürü, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Uşak, her geçen yıl ziyaretçilerin daha fazla ilgisiyle karşılaşıyor. Bölgedeki önemli turistik noktalara yapılan yatırımlarla Uşak’ın yakın zamanda tam bir turizm cenneti olacağını söyleyebiliriz.

Uşak ziyaretinizi bölgedeki görülmesi gereken önemli noktaları ziyaret ederek çok daha keyifli bir hale getirmeniz mümkün. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız Uşak gezi rehberine geçelim;

Doğal Güzellikler

1- Ulubey Kanyonları

Ulubey Kanyonları

Son dönemlerde keşfedilen ve turizme kazandırma çabaları olan Ulubey Kanyonları, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca ilerliyor. Muhteşem manzarasıyla insanda sonsuzluk hissi uyandıran kanyonda 2001 senesinde hizmete açılan cam teras ise ziyaretçilerine oldukça heyecanlı anlar yaşatıyor. Eğer yakın zamanda bir Uşak gezisi planlıyorsanız Ulubey Kanyonları ziyaret listenizde mutlaka olmalı.

2- Taşyaran Vadisi

taşyaran vadisi

Ülkemizde eşi benzeri bulunmayan doğal cennetlerden biri Taşyaran Vadisi…. Yenişehir mevkiinde yer alan vadi, İmren Deresi’nin  nadir görülen sert kayaçları binlerce yıl aşındırmasıyla oluşmuş. Anadolu’nun en ilginç doğa güzelliklerinden biri olan gösterilen Taşyaran Vadisi, Uşak ziyaretçilerin mutlaka uğradığı ve keyifle fotoğraf çektirdiği muazzam gezi noktalarından bir diğeri.

5- Karaağaç Göleti

karaaağaç göleti

Uşak halkının hafta sonlarını değerlendirdiği bir gezi noktası olan Karaağaç Göleti, muazzam bir dinlence noktası. Huzurlu ve keyifli saatler vaat eden gölet çevresinde balık tutabilir, piknik yapabilir ve muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. Diğer yandan göl çevresinin yakın zamanda hazırlanan projeyle kamp ve tesis olanaklarıyla da canlanacağı biliniyor.

6- Hamamboğazı Kaplıcaları

 

Şifalı suları ve kaplıcalarıyla ülkemizin en önemli termal turistik noktalarından biri olarak gösterilen Uşak’ta gezilecek yerler denince akla elbette ki Hamamboğazı Kaplıcaları geliyor. Banaz ilçesinin 7 kilometre kuzeydoğusunda yer alan şifalı su kaynağı kaplıcaların çevresi mis kokulu çam ormanlarıyla kaplı. Pek çok hastalığa deva olduğu söylenen kaplıcalar içerisinde gazoz, sarı kız ve kara kız isimleriyle bilinen 3 ayrı su bulunuyor.

7- Çokkozlar Piknik Alanı

10 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu Çokkozlar Piknik Alanı, kentin kuzeyinde belediyeye ait bir tesis.  Bölge halkının sık sık yürüyüş ve piknik gibi aktiviteler için ziyaret ettiği Çokkozlar Piknik Alanı, gezi listenize ekleyebileceğiniz yerler arasında.

8- Evrenli Doğal Parkı

evrenli doğal parkı

Uşak halkı, yaz ayları geldiğinde serinlemek ve doğa ile baş başa kalmak için Evrenli Doğal Parkı çevresindeki mesire alanlarına akın eder. Sivaslı ilçesine 1 km. uzaklıkta, asfalt yoldan ulaşılabilen doğal parkın yarısı yapay yarısı ise doğaldır. Çimlerin bir kısmı sonradan ekilmiştir. Uşak gezinizde Evrenli Doğal Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Müzeler

9- Uşak Arkeoloji Müzesi

 Uşak Arkeoloji Müzesi

1970 yılında hizmete açılan Uşak Arkeoloji Müzesi, içerisinde yer alan Eski Tunç Çağı’ndan kalma eserleri ile şehirde ilgi gören müzelerden biri. Geziniz boyunca Roma dönemine ait mezar stillerine, adak ve kefaret yazıtlarına rastlayacağınız müzede Helenistik ve Roma Çağı’na ait pek çok eser ile karşılaşmanız mümkün. Aynı zamanda Blaumdus Ören Yeri’nden getirilen heykeller de arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Giriş Ücreti: 5₺

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00

Adres: Kurtuluş, Orhan Dengiz Blv. No:35, 64100 Uşak Merkez/Uşak

10- Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak’ın ünlü ailelerinden biri olan Kaftancizadeler’e ait tarihi yapı Kurtuluş Savaşı zamanında bir karargah olarak kullanılmış. Atatürk’ün, Yunan Ordusu Başkomutanı ile savaş zamanı görüşmeler yaptığı binada, savaş yıllarından kalma ev eşyaları, Atatürk’ün yatak odası ve giysileri yer alırken alt katta ise yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Esme kilimleri, eski silahlar, giysiler sergilenmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 09:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00

Adres: Elmalıdere, Hisarkapı Uluyol Sok. No:75, 64100 Uşak Merkez/Uşak

11- Uşak Kent Tarihi Müzesi

uşak kent müzesi

11 odalı Uşak Kent Tarihi Müzesi, eski TEK Binası’nda ( Türk Elektrik Kurumu) yer almaktadır. Türkiye’nin ilk elektrik santralinin kurulduğu tarihi bina müzeye çevrilmiş ve kente elektriğin geliş öyküsü anlatılmıştır. Müzenin bir bölümünde Cumhuriyet’in ilk yıllarında kullanılan gaz lambaları ve aydınlatma araçları sergilenirken diğer bir bölümde 1940 yılına ait ilk jeneratör sergileniyor.

Dünyaca ünlü heykeltıraş Pietro Canonica’nın elinden çıkma Atatürk Büstü bir yana, 1949 model plakalı bir bisiklet, 15. yüzyıla ait Avrupalı ünlü ressamların yaptığı resimler ve daha pek çok sanat eseri yer alıyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00

Adres: İslice Mahallesi Fabrikalar Cad. No:13 (Eski TEK Binası)

12- Uşak Halı Kilim Müzesi

uşak hali kilim müzesi

Bilindiği üzere Uşak el emeği göz nuru halılarıyla ünlü bir şehrimiz. Uşak’ın tarihi binalarından birinde yer alan Uşak Halı Kilim Müzesi de, 500-600 yıllık kilimlerin sergilendiği oldukça etkileyici bir müze. Bir çoğu hangi döneme ait olduğu tahmin edilemeyen motiflerdeki halılar ve kilimler, müzeyi ziyaret eden turistlerin en çok dikkatini çeken hususlar arasında.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç haftanın her günü 08:00-17:00

Adres: Işık, 1. Gülek Sk. No:1, 64100 Uşak Merkez/Uşak

Diğer Yerler

13- Atapark

atapark

Uşak merkezde bulunan Atapark, oldukça modern ve renkli bir mimariye sahiptir. Eğer Uşak’ın doğal güzelliklerini gezmeye biraz ara vermek isterseniz, buradaki kafe ve çay bahçeleri keyifli bir mola vermek için ideal.

14- Zafer Anıtı

zafer anıtı

Zafer Anıtı, istilacı Yunan ordularının komutanı General Trikopis’in, 2 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusuna esir düştüğü köy olan Göğem Köyü’nde yer alır. Eğer Uşak’a gidecekseniz, tarihe not düşen Zafer Anıtı’nı da mutlaka görün deriz.

Uşak’ta gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.