Uşak’ın Tarihi Yerleri | 13 Etkileyici Yer

İç Anadolu ile Ege bölgesinin kesiştiği noktada yer alan Uşak, köklü tarihi ile günümüze gelen, kendine has değer ve kültürleriyle ön plana çıkan bir yerdir.

M.Ö 4000 yıllarından bu yana yaşamın olduğu Uşak’ın tarihi turistik yerleri bir hayli fazla.  Müzeler, ören yerleri, kaplıcaları, doğal alanları ve tarihi değerleriyle şirin bir kent görünümüne sahip olan Uşak, beklediğinizden çok daha değişik yönleri bulabileceğiniz bir şehirdir.

Antik Kentler ve Ören Yerleri

1- Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti’nin tarihi Helenistik Çağ’a dayanır. Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyü’nde bulunan antik kent, derin vadilerin çevrelediği bir yarım adadadır.  Yunanca ve Latince yazıtlarının kalıntılarını göreceğiniz Antik Kent, 3 tarafı derin vadiler ile çevrili bir bölgede yer alıyor. Ulaşımı zor kente giriş için kuzey bulunan kuleli tek kapı kullanılırken, şehrin doğu yamacında antik bir tiyatro kalıntısı ve uzunluğu 140 metreyi bulan bir stadyum yer alıyor.

3 adet tapınağın yer aldığı bu eski kentteki tapınakların Athena ve Homonoia’ya adandığı kulaktan kulağa gelen bilgiler arasında. Eğer yolunuz Uşak’a düşerse, tarihin derinliklerinden antik sırlar fısıldayan Blaundus Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret edin.

2- Pepuza Antik Kenti

pepuza antik kenti

Banaz Çay’ının hemen kenarında yer alan Pepuza Antik Kenti, mistik atmosferiyle görenleri etkisi altına alıyor. Karayakuplu Köyü sınırları içerisinde yer alan antik kentte, yaklaşık 400 yıl varlığını sürdüren Montanizm tarikatının takipçilerinin içine doldurulup yakıldığı manastır hala ayakta. Banaz Çayı’nın kenarında yapılacak yaklaşık 2 kilometrelik keyifli bir yürüyüşle bu mistik yere ulaşılıp, yaklaşık 2000 yıl önce insanların kayaları nasıl gergef gibi işlediği görülebilir.

3- Selçikler Ören Yeri

Selçikler Ören Yeri

İmparator Agustus tarafından Anadolu’nun Romanize edilmesi için kurulan Selçiklerin Ören Yeri’nin önem kazanması M.S 6. yüzyıla dayanır. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede yerleşimin Bronz Çağı’nda başladığı Roma ve Bizans dönemine kadar devam ettiği görülmektedir. Kentin kuzeyinde 3 adet Lidya tümülüsü bulunması eski dönemde Lidyalılarında bölgede yaşadığını göstermektedir.

4- Sebaste

Sebaste

Roma döneminin en önemli 12 şehrinden birisi olarak görülen Sebaste şehri Uşak iline 32 km. mesafede bulunmaktadır. Şehre dair önemli kalıntıların bulunduğu Sebaste Antik Kenti’nin M.Ö 20 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bölgeden çıkarılan önemli kalıntılar günümüzde Uşak, İstanbul ve Afyon Arkeoloji Müzeleri’nde sergilenmektedir.

Evler, Hanlar ve Bedestenler

5- Uşak Tarihi Evleri

uşak tarihi evleri

Birinci katları taştan, ikinci katları ise ahşaptan yapılan Uşak Tarihi Evleri, kentin her noktasında görülmese de Aybek Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde rastlanılmaktadır. Evlerin Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma oldukları söylenmektedir. Osmanlı mimarisi kullanılarak inşa edilen evler, Uşak’ın sembolleri arasında gösterilir. Kültürel değeri yüksek bu evler, dışarıdan gelen misafirlerin dikkatini çekmeye yetiyor.

6- Paşa Hanı

paşa hanı

Fransız mimarisinin etkilerini göreceğiniz Uşak tarihi noktalardan bir diğeri de Paşa Hanı… 1893 yılında Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından Fransız bir mimara yaptırılan iki katlı han, kesme taş tekniği ile Marsilya kiremiti olarak adlandırılan kiremit sisteminin uygulandığı ilk bina olma özelliğini günümüzde de korumaktadır. Yapıldığı dönemde kentin iki ticaret merkezinden biri olarak önemli rol oynayan Paşa Hanı, günümüzde kentin en önemli gezi noktalarından biri olarak gösteriliyor.

7- Uşak Bedesteni

uşak bedesteni

Mendepazarı mevkiinde, Uşak il merkezinde yer alan Uşak Bedesteni (Sahaflar Çarşısı) köklü bir geçmişe sahiptir. Ancak kim veya kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Dikdörtgen plan üzerine yapılan bedesten, iki kapılı girişe sahiptir. 1901 yılında yapıldığı tahmin edilen tarihi çarşı, mimari açıdan görülmeye değer bir yerdir.

Camiler

8- Ulu Camii

uşak ulu camii

Kent merkezinde yer alan Uşak Ulu Camisi’nin inşa tarihi tam olarak bilinememekle birlikte Germiyanoğulları döneminde yaptırıldığı bilinmektedir. Tüm mimari özelliklerini Germiyanoğulları’ndan alan Ulu Camii üzerinde- yer alan kitabede; ‘’ Germiyan illerinin beyi Süleyman Şah oğlu Yakup Bey h.822 (1419) yılında yaptırdı ve suyunu getirdi” yazılıdır.

9- Burma Camii

uşak burma camii

Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Hacı Mustafa Cami olarak adı geçen Burma Cami’nin inşa tarihi M. 1572 -1573 yılları olarak belirtilmektedir. Kent merkezinde yer alan Küme Mahallesi’nde yer alan tarihi yapı, minaresiyle dikkat çekmekte olup 1700’lü yıllarda çeşitli güçlendirme çalışmalarından geçmiştir. İki kubbeli Burma Cami, günümüzde hala ibadetlere açıktır.

10- Çakaloz Cami

çakaloz camii

19. yüzyılda inşa edilen Çakaloz Cami, Uşak’ın Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan bir Osmanlı dönemi yapısıdır. Cami geçmişten bu güne pek çok badire atlatmış bir kez büyük bir yangın faciasını yaşamıştır. 20. yüzyıldan sonra onarım çalışmalarından geçen Çakaloz Camii’nin önüne cemaat yeri eklenmiştir.

Diğer Yerler

11- Karun Hazinesi

karun hazineleri

M.Ö. 560-546 yılları arasında yaşayan Lidya Kralı Karun’a ait 432 parçalık paha biçilemez eserden oluşan, Karun Hazineleri kentin en zengin kültürel varlıkları arasındadır. Kent turizmine önemli katkı sağlayan bu görkemli hazine Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

 12- Cimcim Çeşmesi

cimcim çeşmesi

Uşak merkezine gittiğinizde tarihi bir çeşme sizi karşılar. Adı “Cimcim Çeşmesi” olan bu tarihi değerin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. 1896 yılı ile tarihlenen çeşme, kesme taş kullanılarak taş oymacılığı sanatı ile inşa edilmiş. Ay yıldızlı motiflerle süslenen Cimcim Çeşmesi, Uşak il merkezinde olduğu için ulaşım açısından zor bir noktada değildir.

13- Clandras Köprüsü 

Clandras Köprüsü

2500 yıllık bir tarihe sahip Uşak’ın en eski tarihi eserlerinden biri olan Clandras Köprüsü,  Karahallı ilçesinde Banaz Çayı üzerinde yer alır. Frigyalılar döneminde inşa edildiği bilinen köprünün iki tarafı dağ kayalığına dayandırılmış, uzunluğu ise 24 metredir. Köprünün en önemli taşlarından biri oynadıktan sonra deforme olsa da, 2013 yılında yapılan restore çalışmalarıyla tamir edilmiştir.

Uşak’ın tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

Yorum yapın