Afyon yöresel yemekleri

Afyon’un mutfağını; sucuklarıyla, kaymaklarıyla ve lokumlarıyla mutlaka tanımalı ve bu lezzetli yemekleri mutlaka tatmalısınız.

Afyon tarihi, geçmişi kadar yemekleriyle de nam salmış bir yöremizdir. Afyon’da aşçılık mesleği de oldukça yaygındır. Hamur işleri ve et yemekleri ön plandadır. Afyon’un yöresel yemekleri yazımızı okumak için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

#1 Afyon’un Yöresel Yemekleri

Şehrin en lezzetli yemeklerinde ilk sırada;

1- Çullama Köfte

Çullama Köfte

Kıyma, ince bulgur, ve yumurtadan yapılan çullama köfte, yapılışı biraz zahmetli olsa da özellikle Afyon düğünlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden. Köfteler, yuvarlak toplar şeklinde yaptıktan sonra yumurta, un ve yoğurt harcına bulanır ve kızgın yağda kızartılır. Bu bölgede genellikle patates püresi ile servis edilir.

2- Keşkek

Keşkek

Etli ya da tavuklu şekilde neredeyse her bölge ve yörede yapılan keşkek, Afyon’da sade olarak hazırlanır ve bu lezzetli yemek de özellikle düğün sofralarında yer alır. Buğday, kemikli et ve nohut ile birlikte çömlek içerisinde akşamdan fırına konulur. Kemiklerinden ayrılan etler keşkeğin içerisinde macun kıvamını alana kadar dövülür. Üzerine tereyağı ve pul biber eritilerek servise hazır hale getirilir.

3- Paçık

Paçık

Paça eti, bayat Afyon ekmeği ve süzme yoğurt malzemeleri ile hazırlanır. Etin yaklaşık 2 saat kadar pişirilmesi gerekmektedir. Bu şifa deposu limon, sirke ve sarımsak ile lezzetlendirilerek tadına tat katılır. Önerimiz bu çorbayı üzerine tereyağı ve pul biberi kızdırarak içmeniz olacaktır.

4- Zürbiye

Zürbiye

Sadece iki ana malzemeden oluşan Zürbiye, kuşbaşı dana eti ve arpacık soğan ile yapılır. Kuşbaşı etleri yumuşayıncaya kadar pişirildikten sonra suyu başka kaba alınır. Sonrasında arpacık soğanları bir tencerede üzerine su ilave ederek kaynatın. Soğanların suyunu süzdükten sonra etle birlikte aynı tencereye konulup üzerine salçalı sos eklenir ve pişmeye bırakılır.  Zürbiye, Afyon’un lezzetli ve doyurucu ana yemekleri arasında.

5- Bükme

Bükme

Kıtır kıtır hamurun içinde alışılmışın dışında bir tat, mercimek .Genel olarak Afyon’da yapılan bir hamur işi olan bükmenin iç harcında; yeşil mercimek, maydanoz ve çeşitli baharatlar bulunmaktadır. Hamur katlarının arasına ezilmiş haşhaş ve sıvı yağ koyulur.

6- Ağzı Açık

Ağzı Açık

Yöreden yöreye yapılışında küçük farklılıklar olan ağzı açık, yörenin en lezzetli ve doyurucu hamur işlerinden. Genellikle kıymalı peynirli olarak hazırlanıyor. Fakat dileyenler ıspanaklı, patatesli gibi çeşitlendirebilirler.

7- Afyon Sucuğu

Afyon Sucuğu

Sucuk Afyon’da çok önemli bir yere sahip hatta 264 farklı sucuk kangalından avize yapan bir tesis bile bulunuyor. Türkler Afyon sucuğunu Orta Asya’dan beri tüketmektedir. Ekim ve Kasım ayları sucuğu yapmak için en verişli zaman aralıklarıdır. Ayrıca sucuk yapımında orta yaşlı kasaplık hayvanlar kullanılır. Afyon’a yolunuz düşerse bu sucuk siparişi vermeyi  unutmayın.

8- Afyon Kaymağı Tatlısı

Afyon Kaymağı Tatlısı

Tatlıların üzerine koyulan kaymaktan daha farklı ve daha lezzetli bir tadı olan Afyon Kaymağı Tatlısı, süt kokusu ve yumuşaklığıyla yiyenleri cezbediyor.

9- Şebit

Şebit

İncecik açılan şebitin arasına ister peynir ister kıyma harcı veya tereyağı sürerek, sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz. Küçük parçalara kesilerek yoğurt ile servis edilir. Şebit, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti.

10- İlibada Sarması

İlibada Dolması

Labada yaprağı olarak bilinen bu yaprak türü Afyon’da İlibada yaprağı olarak adlandırılır. İçerisine pirinç ve bulgur konularak yapılır. Tercihe göre kıyma eklenerek de yapılabilir. Afyon’un en sevilen ve en meşhur yemekleri arasında.

11- Sakala Çarpan Çorbası 

Sakala Çarpan Çorbası

Sakala Çarpan çorbasının şöyle bir hikayesi var; bir dede ile torununa bu çorba ikram edilmiş ve denilene göre çorbanın içinde erişte taneleri çorbayı kaseden içen dedenin sakallarına yapışmış. Çorba ismini buradan almıştır. Erişte ve yeşil mercimekle hazırlanan bu çorba denemeye değer.

12- Düğülü Haşhaş Tatlısı 

Düğülü Haşhaş Tatlısı

Haşhaş Afyon’daki tüm yemeklerin içerisine konulan oldukça yaygın kullanılan bir baharat. Hal böyle olunca artık tatlıların içerisine bile dahil edilmesi kaçınılmaz olmuştur. İçerisine çiğ köftelik bulgur, şeker ve tabi ki haşhaş katılarak yapılan tatlı, özellikle kışın sabah kahvaltılarında ve ramazan aylarında sahur saatlerinde masada yerini alır.

pin Afyon’un yöresel yemeklerini beğendiyseniz veya eklemek istediğiniz başka lezzetler varsa aşağıda yorum kısmında bizimle paylaşın lütfen 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.