Denizli’nin Tarihi Yerleri | 12 Tarihi Yapı

Birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapan Denizli, günümüze ulaşmayı başarmış, görülmeye değer tarihi yerleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Binlerce yıldır varlığını sürdüren horozuyla meşhur ilimiz Denizli, antik kent kalıntılarıyla tarih severlerin sık sık ziyaret ettiği gezi noktalarından biri. Pamukkale travertenlerine 5 kilometre mesafede olması sebebiyle de her yıl dünyadan onlarca turist ağırlayan şehrimiz, tarihi dokusu ve eski Frig yazıtlarıyla görenleri etkisi altına alıyor.

Dini Yerler ve Kervansaraylar

1- Servergazi Türbesi

servergazi turbesi

Türbeler, tarihte iz bırakmış kişiler için yapılmış anıt mezarlıklardır. Servargazi türbesi Denizli merkezinde yer alır. Türbenin yapısı günümüzde de orijinal yapısını koruyor. Denizli’nin fethedildiği savaşta şehit olan Servergazi’nin vasiyeti üzerine yapılmıştır.

Adres: Servergazi Mahallesi, 20040 Merkez/Merkezefendi/Denizli

*Türbeye Denizli merkezden kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

2-Akhan Kervansarayı

akhan kervansarayi

Denizli merkeze 8 km uzaklıkta bulunan kervansaray, Anadolu Selçuklularına ait batıdaki son kervansarayıdır. Selçuklu Devleti komutanlarından Kara Sungur’un isteği üzerine yapılmıştır. Kervansaray açık ve kapalı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Hanın avluya açılan kapısına geometrik süsleme ve figürler yapıldığı için oldukça görkemli görünmektedir. Akhan’ın bazı yerlerinde işçilik istemeyen taş ve mermer kaplama kullanılmaktadır.

 Akhan Mahallesi, Pamukkale / DENİZLİ

3- Yediler İlbadı Türbesi 

yediler türbesi

Selçuklular Döneminden günümüze kadar ulaşmış, Denizli’nin en eski mezarlığıdır. Denizli otogarından 1 km uzaklıktadır. İçinde İnanç Bey ailesine ait olduğu sanılan 7 mezar bulunmaktadır. Denizli halkı tarafından manevi öneme sahip olan Yediler türbesi, Selçuklu, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait izler taşımaktadır.

 İlbade Mahallesi , Merkezefendi / DENİZLİ

4- Acıpayam Yazır Cami

acıpayam yazır cami

Caminin en önemli özelliği ağaç direkli ibadethane olmasıdır. 1801 yılında Hacı Ömer tarafından yapılmıştır. Zengin bir süslemeye sahip olan camide genellikle bitki motifleri kullanılmıştır. Cami turistik ziyaretlere açık konumdadır.

Adres: Yazır Mahallesi,Acıpayam/Denizli

5- St. Phillippe Martyrion Kilisesi

Phillippe Martyrion Kilisesi

Hierapolis Antik Kenti’nin yakınında bir tepede bulunan St. Phillippe Martyrion Kilisesi, bölgenin en eski ve kültürel açıdan en önemli kalıntılarındandır. St. Philippe İsa’nın 12 havarisinden biridir. Havari, İsa’nın öğüt ve inançlarını yayma işiyle görevlendirdiği mürit ve öğrencilerinden her biri anlamını taşımaktadır. St. Philippe de Hristiyanlığı yaymak için için gelmiş ancak amacını gerçekleştirmeden öldürülmüştür ve mezarının da burada olduğu düşünülmektedir.

Köprüler ve Antik Kentler

6-Ahmetli Köprüsü

ahmetli köprüsü

Dört ayaklı olarak inşa edilen körünün kuzey yönüne bakan iki gözü, 1.Dünya Savaşı’nda Batı Anadoluyu işgal eden Yunanlıların Denizli’ye geçmelerini engellemek amacıyla yıktırılmıştır. Denizli’nin Sarayköy ilçesi Ahmetli Köyünde bulunan köprü, Roma dönemine aittir.

Adres: Ahmetli Mahallesi/ Sarayköy/ Denizli

7- Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri’nin hemen arkasında yer alan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir antik kent. Burada, geçmişteki mezarlık, roma hamamı, okul binası, çeşme, kilise, katedral, amfi tiyatro gibi yapıların kalıntılarına rastlamak mümkün. Antik kentin hemen dışında bir hamam bulunuyor. Bunun nedeni şehre yeni gelenlerin, gelmeden önce yıkanmasını beklenmesidir. Geçmişten günümüze kadar ulaşmayı başarmış bu toprakları mutlaka görmelisiniz.

Adres: 20280 Pamukkale/Denizli

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 06:30-18:30

Giriş ücreti: 50 TL

8- Antik Havuz ( Kleopatra Havuzu)

kleopatra havuzu

Havuz yüzyıllar önce gerçekleşen bir deprem sonucu oluşmuştur. Yerli ve yabancı binlerce turistin geldiği turistik bir Antik Havuz haline gelmiştir. Antik Havuzda suyun sıcaklığı nedeni ile kalp hastalığı, romatizma, sinir ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavi ediciliği konusunda bir inanç oluşmuştur.

Adres: Kale Mahallesi, 20190 Pamukkale/Denizli

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 06:00-21:00

Giriş Ücreti: 0-6 yaş arası: Ücretsiz / 6-12 yaş: 13 TL / 12 yaş ve üzeri: 50 TL

9- Colossae Antik Kenti

colossae antik kenti

Hometrelik uzaklıkta yer alıyor. Colossae, döneminde önemli antik kentlerden olsa da Laodikya ve Hierapolis kurulduktan sonra önemini yitirmiştir. En parlak dönemini Persler döneminde yaşamıştır. Colossae, Denizli’ye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken tarihi zenginliklerden.

*Naz ilçesinde bulunan antik kent, şehir merkezine 25 kilometre, ilçe merkezine ise 2 kilometre uzaklıktadır.

10- Laodikya Anik Kenti

laodikya antik kenti

Denizli’ye bağlı Eskihisar, Goncalı, Bozburun köyleri sınırları içerisinde kalıyor. Seleukosların Kralı II. Antiokhos tarafından, eşi için yapıldığı söyleniyor. Bir diğer rivayet ise II. Antiokhos’un rüyasında annesi, kız kardeşi ve eşinin kendileri bir kent kurmasını istemesi üzerine kentin kurulduğudur. Denizli’nin tarihi yerleri arasında turistik olarak büyük önem taşımaktadır.

Adres: Goncalı Mahallesi, 20000 Merkez/Pamukkale/Denizli

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-18:00

İletişim: (0312) 508 60 00

Giriş ücreti: 15 TL

*Müze kart ile yıl içinde 2 kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

11- Tripolis Antik Kenti

tripolis antik kenti

Denizli merkeze 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dönemin en önemli ticaret ve tarım merkezi konumundaydı. Lidyalılar dönemine ait olmasına rağmen Roma ve Bizans dönemi mimari özelliklerini taşımaktadır. İçerisinde hamam, kale, surlar ve tiyatro bulunuyor.

Adres: Yenicekent Mahallesi, 20400 Yenicekent /Buldan/Denizli

Çalışma saatleri: 08:00-19:00

Giriş ücreti: 15 TL

12- Tabea Antik Kenti

tabea antik kent

Köklü bir tarihi olan Tabea Antik Kentinde günümüzde hala kazı çalışmaları devam etmektedir. Tabea Antik Kenti, döneminin en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Antik kentin içinde tek odalı kaya evler, cami, minare ve çınar ağacına rastlanmaktadır.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Denizli Cd., 20570 Kale/Denizli

Yorum yapın