Manisa Tarihi Yerler | 22 Tarihi Nokta

Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklar üzerinde kurulu olan Manisa, tarihi ve kültürel ögeleriyle kıymetli ”Şehzadeler şehri”miz.

M.Ö 2000 yılına kadar dayanan geçmişiyle, Hititler, Frigler, Yunanlılar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlıların hakimiyeti altında olan Manisa’nın, geride kalan tarihi yapılarını sizler için listeledik. İşte, tarihi yerler listemiz sizlerle;

1. Yoğurtçu Kalesi

yoğurtçu kalesi

Gediz Ovası’na tepeden bakan kalenin, 12. ve 13. yüzyıl başlarında Bizans tarafından yapıldığı biliniyor. Türklerin akınlarından korunma amacıyla yapılan kale, Yunusemre ilçesinin sınırları içinde yer alıyor. Daha sonraları bölgeye gelen Yörükan gruplarının yoğurt depolamak için kullandığı kale, Yoğurtçu Kalesi adını almış.

2. Manisa Kalesi

manisa kalesi

Spil Dağı’nın kuzeyinde bulunan kale, iç kale (sandık kalesi) ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yapımıyla ilgili net olarak çalışmalar yapılmadığından 13.Yüzyıl yapımı olabileceği düşünülüyor. Bizans mimarisinin izlerini taşıyan kale, tahrip olmuş olsa da hala ayakta.

3. Aigai Antik Kenti

aigai antik kenti

Manisa tarihi yerler yazımızda en önemli kalıntılardan olan antik kentlerden bahsetmemek olmaz. Aigai antik kenti, Manisa şehir merkezine 49 km uzaklıkta bulunuyor. Köseler Köyü yakınlarında bulunan kent, Nemrut Kale adıyla da anılıyor.

Tahmin edilen tarihi M.Ö 8.Yüzyıla kadar inen antik kent, Helenistik dönemde önemli ticaret noktalarından biri haline gelmiş. Günümüzde kazı çalışmalarının halen devam ettiği alanda, 3 katlı agora, yapıyı taşıyan taşlar, meclis binası, tiyatro ve tapınak gibi pek çok antik kalıntı bulunuyor. Giriş ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00 (Nisan ayından itibaren)
Kış Dönemi: 08:00-17:00 (Nisan ayına kadar)
Her gün ziyaret edilebilir.

4. Thyateria Antik Kenti

thyateria antik kenti

Akhisar ilçesinin üzerine kurulduğu antik kent olan Thyateria antik kenti, tarihi M.Ö 3000 yılına kadar dayanıyor. Thyateria Kilisesi’nin içinde bulunduğu antik kent, çevre yolların kesiştiği konum olması nedeniyle askeri ve ticari olarak önemli noktalardan biriydi. Tepe Mezarlığı adıyla da anılan antik alana giriş ise ücretsiz.

Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi:
 08:00-19:00
Kış Dönemi: 08:00-17:00
Her gün ziyaret edilebilir.

5. Sardes Antik Kenti

sardes antik kenti

Sardes antik kenti, Sart adıyla da biliniyor. Salihli ilçesinin Sart kasabasında bulunan antik kent, 5000 yıllık tarihe sahip. Hristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynayan, Batı Anadolu’nun önemli yedi kilisesinden biri olarak biliniyor. Paranın ilk kez basıldığı Lidya Uygarlığı’ndan kalma bu antik kentte, tarımın ve ticaretin ne derece önemli olduğu şüphesiz ortada. Sizde bu tarihi dokuyu ve yaşanmışlığı hissetmek istiyorsanız, Sardes antik kentini ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00
Kış Dönemi: 08.00 – 17.00
Giriş Ücreti: 12₺

6. Alaşehir Philadelphia Kilisesi

alasehi philadelphia kilisesi

Antik kentin büyük kısmı, şehrin yerleşim yerinin altında kalmış olsa da, bazı kalıntılar hala gözle görülebiliyor. Antik dönemde Permagon Kralı II. Attalos Philadelphos  tarafından kurulan yerleşim alanı, pek çok tapınağa ve festivale ev sahipliği yaptığından ”Küçük Atina” ismiyle de anılmış. Antik kentin en çok dikkat çeken yapısı ise 6.Yüzyılda yapıldığı bilinen Aziz Jean Kilisesi. Manisa’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi yerlerden biri olan antik kentte, giriş ücretsiz. 

 Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00

7. Kız Köprüsü

kız köprüsü

Salihli ilçesinin Adala kasabası sınırları içinde bulunan köprü, kasabaya 6 km uzaklıkta bulunuyor. Köprünün herhangi bir kitabesi olmadığından, ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair bir bilgi yok ancak Osmanlı mimarisinin izlerini taşıdığından, Osmanlı Dönemi’nde yapılmış bir köprü olabileceği düşünülüyor.

6 gözenekli sütun üzerine inşa edilen köprü, Demirköprü Barajı’nın inşasından sonra işlevini kaybetmiş. Günümüzde tarihi eser olarak ziyaretçilerin uğradığı köprüyü, görmediyseniz ziyaret etmenizi öneririz.

8. Tarihi Kula Evleri

tarihi kula evleri

18.Yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerini görebileceğiniz Kula Evleri, Manisa’nın merkezinde bulunan Kula Mahallesi’nde bulunuyor. Klasik Türk Evi yapısıyla inşa edilen evler genellikle iki katlı. Mahallenin ara sokaklarından dolaşırken, tarihin dokusunu hissedebilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

9. Lidya Kral Mezarları

lidya kral mezarları

Lidya Krallığı’ndan kalan en önemli tarihi yapılardan birisi de Bintepeler Tümülüsü olarak da bilinen mezarlardan oluşuyor. Görüntü olarak Mısır piramitlerini andıran tümülüsler, Salihli ilçesinin sınırları içinde yer alıyor. Ölen kişinin çevresinin, mezarına toprak getirmesi geleneğiyle yola çıkılan yapıda, önemli devlet adamlarının saygınlığı çok olduğundan, getirilen toprak sayısı da fazlaca olurmuş. ”Toprağın bol olsun” anlayışının ortaya çıktığı dönem, yaklaşık 3000 yıllık tarihe sahip.

10. Artemis Tapınağı

artemis tapınağı

Salihli ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan antik tapınak, Sardes antik kentinin sınırları içinde bulunuyor. M.Ö 6.Yüzyılda Perslerin Lidyalıların elinden adlığı Sardes bölgesi, Bizans döneminde dini önem kazanmış.

Yapımına Helenistik dönemde başlandığı tahmin edilen Artemis Tapınağı, M.S 17 yılında gerçekleşen büyük bir deprem sonrasında büyük zarar gördüğü için dönemin İmparatoru Tiberius tarafından yeniden yapılmış. Sardes antik kentine giderseniz, Artemis Tapınağı’nı görmeden dönmeyin.

Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00
Kış Dönemi: 08.00 – 17.00
Giriş Ücreti: 12₺

Tarihi Camiler

11. Muradiye Cami

muradiye cami

Mimar Sinan’ın usta ellerinden çıkmış mimari yapı olan Muradiye Camiyi, Mimar Sinan çizmiş olmasına rağmen, yaşının ilerlemesi nedeniyle yapımını görememiş. Mahmut Ağa’nın yapımını başlattığı cami, 1583-1585 yılları arasında III. Murad adına külliye olarak yaptırılmış. Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan caminin içindeki kesme taştan yapılmış çinileri görmenizi tavsiye ederiz.

12. Hatuniye Cami

hatuniye cami

1510 Yılında Sultan II.Bayezit’ın eşi ve Şehzade Ahmet’in annesi Bülbül Hatun adına yaptırılan cami, 500 yılı aşkın süredir ayakta. Medrese, imaret ve bir sübyan mektebinden meydana gelen cami, Kurtuluş Savaşı zamanında zarar gördüğünden dolayı, restore edilmiş. Tarihi dokusunu kaybetmeyen cami, şehir merkezindeki Yeşilırmak kenarında bulunuyor.

13. Sultan Cami

sultan cami

Manisa’nın en çok bilinen camilerinden olan Sultan Camisi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan tarafından külliye olarak yaptırılmış. İçinde medrese ve sıbyan mektebi bulunan cami, dönemin mimarı Acem Ali tarafından 1522 yılında tamamlanmış. Manisa mesir macunu festivalini de burada gerçekleştiğinden, halk dilinde ”Mesir Cami” olarak da anılıyor.

14. İvaz Paşa Cami

ivaz paşa cami

İvaz Paşa tarafından 1484 yılında yaptırılan cami, Manisa’nın Karaköy ilçesinde bulunuyor. Büyük kubbesi ve tek minaresi bulunan cami, aynı zamanda İvaz Paşa’nın mezarına da ev sahipliği yapıyor. Bursa’da da aynı isimli cami olduğundan genellikle karıştırılan cami, Manisa’nın en eski camilerinden sayılıyor.

Tarihi Hamamlar

15. Hafsa Sultan Hamamı

hafsa sultan hamamı

Yavuz Sultan Selim’in eşi ve aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ın isteği üzerine yaptırılan hamam, 1522 yılında yapılmış. Çifte hamam olarak yapılan hamam, külliyenin yapımı bittikten sonra tamamlanmış. Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık diye üç ayrı bölümden oluşan cami, Manisa’nın ilçe merkezindeki Mimar Sinan mahallesinde bulunuyor.

16. Gülgün Hatun Hamamı

gülgün hatun hamamı

Şehzadeler ilçesindeki Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan hamam, kesin olarak bilinmese de ulaşılan belgelere göre Saruhanoğulları Beyliği döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Ailenin soylularından Gülgün Hatun tarafından yaptırıldığı düşünülen hamam, döneminin en büyük hamamı olarak kabul ediliyor. Günümüzde de restore sürecinden geçen hamam, hala kullanılıyor.

17. Çukur Hamamı

çukur hamamı

Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi’nin isteği üzerine yapılan hamam, Ulu Cami’nin bir parçası ancak hemen yanından geçen yoldaki çukur nedeniyle, Çukur Hamamı adını almış. Kiremit ile yapılan hamam da, tıpkı Sultan Camisi gibi Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşuyor.

18. Karaköy Hamamı

karaköy hamamı

Hamamla ilgili herhangi bir kaynak olmadığından dolayı, hamamın kim tarafından ve kaç yılında yapıldığı net olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklarda ise İvaz Paşa’nın yaptırdığı söyleniyor. Moloz taş ve eski kalıntılar kullanılarak yapılan hamam, günümüzde de hamam olarak kullanılmaya devam ediliyor.

19. Hüsrev Ağa Hamamı

hüsrev ağa hamamı

Hüsrev Ağa Cami’sinin karşısındaki hamam, Sakarya ilçesinde bulunuyor. Hüsrev ağa tarafından, camiye gelir kaynağı olması için 1588 yılında yaptırılan hamam, tek plan üzerinden yapılmış. 2018 yılında restore sürecine giren hamam, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılması için hazırlanmış.

Müzeler

20. Manisa Arkeoloji Müzesi

manisa arkeoloji müzesi

Bir şehirden bahsederken tarihi eserlerin sergilendiği müzelerden bahsetmemek olmaz. 1937 yılında açılmış olan Manisa Müzesi, Antik Çağ’dan beri hayatın olduğu topraklarda bulunan eser ve kalıntıların sergilendiği yerlerden biri.

Arkeolojik çalışmalar sonucu Bizanslılar, Lidyalılar ve Osmanlı dönemine ait çıkarılan pek çok eserin sergilendiği müzede; mozaikler, fildişi objeler, seramikler, heykeller, gümüş eşyalar ve sikkeler bulunuyor. Antik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar görebileceğiniz birçok esere sahip olan müzede gezerken, tarih içerisinde zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz.

Adres: Saruhan Mahallesi, Murat CD. No:79, 45010 Manisa Merkez/Manisa
Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç her gün
Ziyaret Saatleri: 08.30-12.00 13.00-16.45
Giriş Ücreti: 3 ₺

21. Kula Kenan Evren Ve Etnografya Müzesi

kula kenan evren etnografya müzesi

Manisa’da Kenan Evren’in doğduğu ev, günümüzde Kula Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüş. İki katlı ve moloz taşından yapılmış olan ev içerisinde Kenan Evren’e ait giysiler, ailesiyle beraber resimleri ve günlük kullanım eşyaları bulunuyor. Müze içerisinde bir bölüm de Kula’nın tarihinin anlatıldığı bir kısım var. Kula Kenan Evren Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilmeniz için belediye izni gerekmektedir.

Adres: 86. Sk/45170 Kula/Manisa
*Ziyaretler Ücretsizdir*

22. Akhisar Müzesi

akhisar müzesi

Yapıldığı ilk dönemlerde öğretmen evi olarak kullanılan bina, günümüzde müzeye dönüştürülmüş yerlerden biri. İçerisinde farklı dönemlere ait pek çok eserin bulunduğu müze, 2012 yılında açılmış. 1451 eserin sergilendiği müzede görebileceğiniz önemli eserler arasında; M.Ö 500 yılına ait Eros heykeli ve Herakles’in mührü bulunuyor. Ayrıca farklı önemlere ait altın yüzükler, kolyeler ve günlük kullanım eşyaları da müze içerisinde görebileceğiniz diğer buluntular arasında yer alıyor.

Adres: Paşa Mahallesi, 19. Sk. No:110, 45200 Akhisar/Manisa
Ziyaret Günleri: Pazartesi günün hariç her gün
Ziyaret Saatleri: 08.30-12.00 13.00-17.00
Giriş Ücreti: 5₺

 Manisa tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Yorum yapın