Kütahya Tarihi Yerler | 27 Tarihi Nokta

Binlerce yıldır Frigler’den, Selçuklular’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın tarihi yerleri sizlerle.

Frig Vadisi’nden, Bizans eserlerine pek çok farklı kültürün tarihi izlerini taşıyan Kütahya, kültürel açıdan da oldukça zengin. Geçmişten günümüze gelen eserlerin kimi yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayken, kimisi ise ilk gün ki gibi hala sapasağlam ayakta duruyor. İşte merak edenler için hazırladığımız Kütahya tarihi yerler listemiz;

1. Kütahya Kalesi

kütahya kalesi

Kütahya’nın simgelerinden olan Kütahya Kalesi, Bizanslıların 5.Yüzyılda yaptırdığı kale ve burçlardan oluşuyor. Zamanla Türklerin eline geçen kale, onarım ve eklemelerden geçerek daha da geliştirilmiş. Ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre zamanında kalenin 72 tane burcu olduğu söyleniyor. Günümüzde yıpranmış olsa da hala ayakta kalan kale, moloz kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş.

Kalenin bulunduğu alanda Osmanlı döneminde inşa edilen meşhur cami Kale-i Bala ve Cumhuriyet döneminde inşa edilen eski bir gazino işletmesi de yer alıyor. Oldukça dik bir yamaca inşa edilen kalenin bulunduğu alana çıktığınızda, Kütahya’nın manzarasını seyre dalabilirsiniz.

2. Frig Vadisi

frig vadisi

Kütahya, Eskişehir ve Afyon’un sınırları içinde yer alan bu geniş vadi, Türkiye’nin en önemli tarihi noktalarından biri. Günümüze kadar çok fazla kıymeti anlaşılmamış olsa da, özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar ve gezi turlarıyla daha da çok bilinmeye başladı. M.Ö 11. Yüzyılda Makendonya’dan geldikleri düşünülen Friglerin yerleşim yeri olan vadi, kayaların içine oyulmuş devasa ve hayranlık uyandırıcı güzellikteki tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.

Herkesin de bildiği meşhur Arog filminin de çekildi yer olan vadi, ne yazık ki hala koruma altına alına park statüsüne kavuşmadı. Bu yüzden herhangi bir giriş ücreti ödemeyeceğiniz gibi, tarihi yapıların bulunduğu yerlere de rahatça girip çıkabiliyorsunuz. Tarihi hiçbir mirasımıza zarar vermeyeceğinizi bilerek, Kütahya seyahatinizde Frig Vadisi’ni mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

3. Germiyan Sokağı

germiyan sokağı

Bir şehrin tarihi dokusunu anlamak için sokaklarına bakmak bile yeterli. Yüzlerce yıldır şehrin sokaklarında yaşanan izleri taşıyan kaldırımların, nelere şahit olmuş olabileceğini düşünmek bile tarihte uzun bir yolculuğa çıkmamıza neden olabiliyor. Tarihi sokakların içinde yer alan tarihi evler, ve o evlerin içinde yaşanan pek çok farklı hayat, bazen içimizi burksa da, bazen ruhumuzu dinlendiriyor. Kütahya’nın bu tarihi izlerini taşıyan sokakları ve evleri ise hemen merkezinde yer alıyor.

Merkez’de yer alan çini heykeline oldukça yakın konumda bulunan sokaklardan en çok bilineni, tarihi Germiyan Sokağı. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan evler 19.Yüzyıl mimarisine sahip. Arnavut kaldırımlı dar sokakların içinde yer alan evler, iki katlı mimarisiyle klasik bir Osmanlı evi. Günümüzde de konut olarak kullanılan evleri ziyaret etme şansınız yok, ancak sokakta gezerken hissedeceğiniz tarihi his bile yetebilir.

Not: Tarihi evlerin bulunduğu Germiyan Sokağı’na, dilerseniz yürüyerek, dilerseniz de şehir merkezinden kalkan A-1 numaralı otobüse binerek ulaşabilirsiniz. Tarihi sokağa gelmişken, güzel bir fotoğraf çekmeyi unutmayın. 

4. Rüstem Paşa Medresesi

rüstem paşa medresesi

Şehir merkezinde yer alan tarihi medrese, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve dönemin Vezir-i Azamı, Rüstem Paşa tarafından 1550 yılında inşa edilmiş. Uzun yıllar medrese ve mescit olarak kullanılan tarihi medrese, ne yazık ki sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı 1930 yılında tamamen yıkılmış. Daha sonradan aslına uygun olarak yeniden inşa edilen medresenin kitabesi, Kütahya Arkeoloji Müzesi’nde yer alıyor.

5. Seyitömer Höyüğü

seyitömer höyüğü

Kütahya’nın kuzeybatısında yer alan tarihi kent, şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor. Eski tunç çağından itibaren yaşamın izlerinin görülebildiği höyükte, ilk olarak 1989 yılında kazı çalışmaları yapılmış. Ancak daha sonra kazı çalışmalarının durduğu höyükte, 2006 yılı itibariyle Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji bölümü yeniden kazı çalışması başlatılmış. Aynı zamanda Kütahya’nın önemli maden bölgelerinden biri olan alanda, Frigya döneminden, Romalılara kadar pek çok tarihi kalıntı çıkarılmış.

Linyit işletmesinin içinde yer alan höyükten çıkarılan tarihi kalıntıları görebilmek için, Dumlupınar Üniversitesi’nin içinde yer alan Özel Müze’yi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müze, Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 10:00 ile 16:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

6. Kütahya Bedestenleri

kütahya bedestenleri

Bedestenler yani çarşılar, eski tarihlerde modern alışveriş merkezinin işlevini gören, en özel yerlerdendi. Kapalı ya da açık olarak, birbirine bakan dükkanlara ve geniş bir koridora sahip olan bedestenlere, Türkiye’nin pek çok yerinde rastlayabilirsiniz. İstanbul’un Kapalı Çarşısı’ndan, Kütahya’nın küçük ve büyük bedestenine kadar, pek çok farklı bedestene ev sahipliği yapıyoruz. Kütahya’da yer alan bu iki tarihi bedesten ise, şehir merkezine 1 km mesafede yer alıyor.

Yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz bedestenler, Kavaflar Sokağı’nın hemen iki tarafında yer alıyor. Gedik Mehmet Paşa tarafından 15. Yüzyılda yaptırıldığı bilinen her iki bedesten de, 2008 yılına kadar birisi sebze çarşısı, diğeri eşya dükkanları satan aktif bir çarşı olarak hizmet vermiş. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen bedestenleri gezebilir, dilerseniz sevdiklerinize ve kendinize güzel bir hediye alabilirsiniz.

7. Hürriyet Çeşmesi

hürriyet çeşmesi

Kütahya’nın merkezinde bulunan Zafer Meydanı’ndaki tarihi Hürriyet Çeşmesi, üzerinde kitabesi yer almasına rağmen hangi yılda yapıldığı net olarak bilinmiyor. Osmanlı çeşmelerinin mimari özelliklerini taşıyan çeşme, mermerden inşa edilmiş. Çeşme günümüzde hala çalışsa da, pek fazla değer gördüğünü söylemek zor.

8. Mızık Çamı

mızık çamı

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yer alan tarihi ağacın 740 yaşında olmasının yanı sıra, Türkler için oldukça önemli bir tarihi de var. Rivayete göre Osman Gazi’nin bebekken, dallarına beşiğinin kurulduğu çam, Hayme Ana’nın ninnileriyle birlikte yaşadığı için Mızık Çamı adını almış. Devasa dalları ile sanki bir ahtapotu andıran ağaç, 1980 yılına kadar yaşamış ancak 1980 yılı itibariyle kurumuş. 1988 yılında yaşanan şiddetli rüzgar nedeniyle devrilen ağaç, günümüzde etrafı çevrilmiş bir şekilde sergileniyor.

9. Bin Yıllık Kestane Ağacı

bin yıllık kestane ağacı

Kütahya’nın Kumarı Köyü’nde yer alan bu bin yıllık anıt ağaç, Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı olma özelliğine sahip. Bin yıldır, sapasağlam ayakta kalabilen kestane ağacı, 25 metre yüksekliğe ve 8 metrelik çapa sahip. Kültür Bakanlığı tarafından 7 Eylül 1995’te ”Anıt Ağaç” olarak kabul edilen ağacı, tarihin gücünü ve insan ömrünün değerini daha iyi anlayabilmemiz için, siz de ziyaret edebilirsiniz.

Hamamlar

10. Şengül Hamamı

şengül hamamı

Kütahya listesi oluştururken, şehrin tarihi dokusunu taşıyan hamamlarından bahsetmemek olmazdı. Kütahya şehir merkezinde yer alan tarihi Şengül Hamamı, ünlü gezgin ve alim Evliya Çelebi’nin tarihi kaynaklarına göre XVI. Yılında inşa edilmiş. Evliya Çelebi’nin seyahatinde yazdığı kaynaktan başka herhangi bir kitabesi bulunamayan hamam, günümüzde hamam olarak kullanılmıyor. Restore edilen hamam, artık Kütahya Jeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

11. Balıklı Hamamı

balıklı hamamı

Kütahya’nın merkezinde bulunan Osmanlı Caddesi’ndeki hamam, Germiyanoğulları döneminde yani 17.Yüzyılda inşa edilmiş. Rivayete göre 15.Yüzyılda türbe olarak bilinen yapının daha sonradan hamama nasıl dönüştürüldüğü net olarak bilinmiyor. Günümüzde restore edilen yapı, hala hamam olarak hizmet veriyor.

Camiler

12. Kütahya Ulu Cami

kütahya ulu cami

Kütahya’nın en çok bilinen ve en büyük camisi olan Kütahya Ulu Cami, 1380 ve 1384 yılları arasında, Yıldırım Bayezit’in isteği üzerine inşa edilmiş. Kütahya’nın tek Padişah Camisi olarak anılan cami, Yıldırım Bayezit adıyla da anılıyor. Dikdörtgen mimariye sahip olan cami, Kanuni döneminde Mimar Sinan’dan, II. Abdülhamid dönemine kadar iki kez onarımdan geçmiş. Caminin ilgi çeken bir diğer özelliği ise, içinde yer alan sütunların, Kütahya’nın önemli antik kenti Aizanoi’den getirilmiş olması.

13. Kütahya Medyan Cami

kütahya meydan cami

Arslan Bey Cami adıyla da bilinen cami, Kütahya’nın Meydan Mahallesi’nde yer alıyor. Üzerinde herhangi bir kitabesi bulunmadığı için kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmiyor ancak mimarisinden yola çıkıldığında 15.Yüzyıl eseri olduğu düşünülüyor. 2018 yılında yeniden restore edilen cami, süslemeleri ve turkuaz renkli kubbesiyle dikkat çekiyor.

14. Kaditler Cami

kaditler cami

1835 yılında inşa edilen cami, klasik Osmanlı mimarisinden daha çok bir ev görüntüsüne sahip. İlk yapıldığında tek katlı olarak inşa edilen yapı, 1847 yılında Hacı Abdil bin Mehmed’in isteği ve desteği üzerine ikinci kat eklenerek genişletilmiş. Moloz ve kesme taştan inşa edilen cami, çini süslemeleri ve üçgen kapısıyla dikkat çekiyor.

15. Çinili Cami

çinili cami

Kütahya şehir merkezinde Avganoğlu Sokak’ta yer alan Çinili Cami, kısa sürede Kütahya’nın simgelerinden biri haline gelmiş. Kısa sürede dedik çünkü bu cami, diğer camiler gibi asırlık bir tarihe sahip değil. 1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından inşa ettirilen cami, Orta Asya motiflerini taşıyan çinilerden yapılmış. Tamamen çini kaplamasından oluşan caminin içi ise, kalem süslemeleriyle bezenmiş. Turkuaz rengi seramiklerin görsel güzelliğini görmek isterseniz, camiyi ziyaret edebilirsiniz.

16. Dönenler Cami

dönenler cami

Kütahya’nın en değerli ibadet ve tarihi yerlerinden olarak bilinen Dönenler Cami aslında bir Mevlevihane. Ulu Cami yakınında yer alan mevlevihane, 14.Yüzyılda inşa edilmiş. İçerisinde bir de türbe bulunan yapı günümüzde cami olarak kullanılıyor. Yuvarlak yapısı ve renkli işlemeleriyle oldukça ilgi çekici mimariye sahip olan cami, Kütahya’nın ilk mevlevihanesi olarak da biliniyor.

17. Balıklı Cami

balıklı cami

Kütahya’nın Balıklı Caddesi’nde yer alan Balıklı Cami, 1236 yılında Hezar Dinari tarafından yaptırılmış. Tek kubbesi ve minaresiyle dikkat çeken yapı, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Ancak minaresi ilk yapıldığı dönemlerde değil 1381 yılındaki restorasyonu dışında, 1643 yılında Salih Mehmet Efendi’nin yaptırdığı restorasyon döneminde inşa edilmiş.

18. Kurşunlu Cami

kursunlu cami

Kütahya’nın en eski camilerinden biri olan Kurşunlu Cami, şehrin hemen merkezinde yer alıyor. Kolayca görebileceğiniz cami, 1377 yılında dönemin önde gelen isimlerinden Şeyh Mehmet bin Şeyh Alaeddin tarafından yaptırılmış. Paşa Cami adıyla da anılan cami, Kasım Paşa tarafından 1520 yılında restore edilmiş. Kesme taş ve tuğladan inşa edilen yapı, kare mimarisiyle de dikkat çekiyor.

19. Saray Cami

saray cami

1487 yılında Germiyanoğulları Beyliği döneminde inşa edilen cami, Mustafa Bey tarafından inşa ettirilmiş. Dönemin hükümdarı II. Yakub’un subaşısının oğlu olan Mustafa Bey’in isteği üzerine yapılan cami, üç kemerli giriş kapısı ve geniş kubbesiyle dikkat çekiyor. Kütahya’nın eski Hükümet Konağı’nın hemen arkasında yer alan camiyi, konağın arka kapı tarafından hemen bulabilirsiniz.

20. İshak Fakih Cami

ishak fakih cami

Listemizde yerini alan bir diğer cami ise, İshak Fakih Camisi. Kütahya’nın Ertuğrul Gazi Caddesi’nde yer alan cami, 1433 yılında Germiyanoğulları’ndan İshak Fakih’in isteği üzerine inşa edilmiş. Dönemin ünlü alimi tarafından yaptırılan caminin yapımında kesme taş ve tuğla malzeme kullanılmış. Üç ayrı cemaat bölümden oluşan cami, Kütahya’nın merkezinde yer aldığından, kolaylıkla bulabilirsiniz.

21. Sadettin Cami

sadettin cami

Kütahya’nın en otantik ve güzel mimariye sahip camilerin biri olan Sadettin Cami, külliyesinde yapım tarihi net olarak yazmasa da, inşası Germiyanoğulları Beyliği’nin son dönemlerine denk geliyor. Bodrum katında Hezar Dinari’nin mezarı olabileceği rivayet edilen cami, üç kattan oluşuyor.

Caminin kapısının üzerinde yer alan kitabeye göre 1700 yılında tamamen yanan cami, 1866 yılında yeniden inşa edilmiş. İçerisinde canlı bitkilerden, turkuaz renkli iç açıcı süslemelerine kadar oldukça sevilen camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

22. Karagöz Ahmet Paşa Cami

karagöz ahmet paşa cami

İnşasına 1505 yılında başlanılan cami, dönemin Kütahya sancağında olan Karagöz Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış. Ancak ne yazık ki paşa caminin bitimini görememiş. Kütahya tarihinde önemli bir yer tutan Şahuklu İsyanı’nı bastırırken şehit olan Karagöz Ahmet Paşa’dan sonra, paşanın eşi olan Şahıdevran bintü Abdullah caminin inşasını devam ettirmiştir. Caminin bitiş tarihi net olarak bilinmese de, 1511 yılı kabul edilmiş.

Erken Osmanlı döneminin cami mimarisinin etkisini taşıyan ve yansıtan cami, günümüzde restorasyon sürecine girmiş ancak, bölge halkı tarafından restorasyonun usulüne uygun yapılmadığı konusunda fazlaca eleştiriler yapılıyor.

23. Kale-i Bala Cami

kalei bala cami

Listemizin birinci maddesinde bahsettiğimiz Kütahya Kalesi’nin sınırları içinde yer alan meşhur cami Kale-i Bala, Germiyanoğulları Beyliği döneminde 1377 yılında inşa edilmiş. Süleyman Şah zamanında yapılan cami, oldukça küçük olmasına rağmen, tarihi açıdan oldukça güçlü bir geçmişe sahip. Bulunduğu konum itibariyle de harika bir manzaraya sahip olan cami, pek çok kez onarımdan geçtiği için, tarihi dokusunu fazlasıyla kaybetmiş.

24. Molla Bey Cami

molla bey cami

Kütahya’nın Balıklı Mahallesi’nde yer alan Mollo Bey Cami, 1855 yılında Kütahya Muhassılı olan İbrahim Ethem Bey’in isteği üzerine inşa edilmiş. Camiyi, minaresinden kütüphanesine her detayıyla ayrı ayrı ailesinin adına yaptıran İbrahim Ethem Bey, kendi adına da sıbyan mektebi, şadırvan ve medrese inşa ettirmiş. Moloz taştan inşa edilen cami, iki kattan oluşuyor. Kütahya’da bulunan son Osmanlı külliyesi örneği teşkil eden camiyi, dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

Türbeler

25. Paşam Sultan Türbesi

paşam sultan türbesi

Yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer tarihi yer ise, Kütahya’nın bilinen türbesi olan Paşam Sultan Türbesi. Kütahya merkezde yer alan Kurşunlu Sokak’taki türbe, Seyyid-el Nureddin adıyla da biliniyor. Eskiden Kütahya’da valilik yapan Paşam Sultan’ın mezarının yer aldığı türbe, Kütahyalıların sık sık ziyaret edip, dua ettiği yerlerden biri.

26. Dedebali Türbesi

Dedebali Türbesi

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yer alan türbe, 1394 yılında vefat eden, Anadolu Türkleri için önemli olarak bilinen Dedebali’nin mezarına ev sahipliği yapıyor. Musalla Mezarlığı’nın içinde yer alan türbe, 17.Yüzyılda kesme taştan inşa edilmiş. Etrafına süs havuzu yaptırılan cami, tarihi dokusunun yanı sıra, oldukça güzel bir görsele ve iç açıcı atmosfere sahip.

27. Hıdırlık Mescidi

hıdırlık mescidi

Kütahya tarihi yerler listemizi, tarihi Hıdırlık Mescidi ile sonlandırıyoruz. Hıdırlık Tepesi diye adlandırılan Kütahya’nın güneyindeki bölgede bulunan tarihi mescid, 1243 yılında İmadüttin Hezar Dinari’nin isteğiyle inşa edilmiş. Tek kubbesi ve kare yapısıyla dikkat çeken mescid, oldukça küçük olmasına rağmen, özellikle önündeki ağaçlı kayayla dikkat çekiyor. Tepede yer aldığı için harika bir manzaraya da sahip olan mescid, son olarak Vakıflar aracılığıyla 2004 yılında restore edilmiş.

pin Kütahya tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğini başka tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Yorum yapın