Muğla’nın Fethiye’den sonra en büyük ikinci şehri olan Milas, birbirinden güzel noktalarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Doğa güzellikleri, tarihi noktaları, doğası ve insanlarıyla ayrılmak istemeyeceğiniz Milas’ın gezilecek yerlerini merak ediyorsanız sizler için düzenlediğimiz “Milas’ın gezilecek yerleri” yazısını inceleyebilirsiniz. Gezilecek yerleri görüp, anında Milas için tatil planı oluşturabilirsiniz.

#1 Milas’ın Gezilecek Yerleri

Doğa Güzellikleri

1- Uyku Vadisi

Uyku Vadisi

Milas’ta Hamza Bey Çayı’nın kenarına kurulmuş olan Uyku Vadisi, kuş ve su sesleri içerisinde güzel bir gün geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri.

Uyku Vadisi içerisinde bulunana tesislerde dinlenip, birer çay içebileceğiniz gibi alan içerisinde, çam ağaçlarının arasında gezip güzel bir yürüyüş de gerçekleştirebilirsiniz. Gökçeler Köyü mevkiine yolunuz düşerse yeşilin maviyle buluştuğu bu tesisi ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: Gökçeler Köyü, 48200 Milas/Muğla

2- Bafa Gölü Milli Parkı

Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Bafa Gölü Milli Parkı, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen noktalardan biridir. 7 bin hektarlık alan üzerine kurulmuş olan park içerisinde kuş sesleriyle beraber huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Bitki çeşitliliğinin fazla olduğu alanın içinde zeytinlikler ve çam ormanları bulunmaktadır. Derinliği 25 metre olan parkın içerisinde gezerken Herakleia Antik Kenti’ni de görebilirsiniz. 2 bin yıllık geçmişi olan Bafa Gölü’nü dilediğiniz zaman ziyaret edebilir, keyifle vakit geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

Adres: Söke-Milas KarayoluMilas 48200, Türkiye

3- Denizcik Gölü

Denizcik Gölü
Milas’ın Beçin Platosu üzerinde yer alan Denizcik Gölü, küçük bir krater gölüdür. Milas halkının göl manzarasına karşı yaptığı piknikler meşhurdur. Yaklaşık 4 kilometrekarelik alan üzerinde konumlanan Denizcik Gölü’nü; fotoğraf çekimi, piknik ve yürüyüş gibi aktiviteler için ziyaret edebilirsiniz.

4- Gökçeler Köyü

gökceler köyü

Beldenin sevimli ve şirin yerleşim yeri Gökçeler Köyü’nde, birbirinden güzel doğa güzellikleriyle karşı karşıya kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Gökçeler Kanyonu köye gider gitmez ziyaret etmeniz gereken önemli noktalardan biri. Diğer yandan köy içerisinde yer alan sevimli restoran ve kafeler Milas’ın yöresel yemeklerini deneyimlemek için biçilmiş kaftan..

Adres:kçeler KöyüMilas 48200, Turkey

5- Yediler Manastırı

Yediler Manastrı

Gölkaya Köyü’nde bulunana Yediler Manastırı, Milas’ın görülmesi gereken eski yapıları arasında yer almaktadır. M.S 7. yüzyılda yapılmış olan manastırda Hz. İsa ve 12 Havarilerin resmedildiği görkemli freskler bulunmaktadır.

Aradan yıllar geçmesine rağmen ihtişamını koruyan bu manastırı yakından görmenizi ve bulunduğu noktadan muhteşem Bafa Gölü manzarasını izlemenizi öneriyoruz.

Adres: Gölyaka Mahallesi, 48230 Milas/Muğla

Müzeler

1- Milas Müzesi

Milas Müzesi
Milas Müzesi

Milas Müzesi’nde şehrin sınırları içerisinde çıkarılan buluntuların sergilendiği müze 1987 yılından beri ziyarete açıktır. 1,5 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan müze içerisindeki tüm eserler kronolojik sıraya göre dizilmiştir. Cam vitrinler içerisinde bulunan eserleri yakında görebilir, buluntular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres: Ahmet Çavuş Hayıtlı Mahallesi, Cemil Menteşe Cd., 48200 Milas/Muğla

Çalışma Saatleri
Yaz: 09:00-19:00
Kış: 08:00 – 17:00

*Ziyaretler Ücretsizdir*

2- İassos Açık Hava Müzesi

İassos Açık Hava Müzesi
İassos Açık Hava Müzesi

Milas sınırları içerisinde bulunana müze, Bizans döneminin en önemli merkezlerinden biridir. Yapılmış olan binalardan kalan kısımları ve sütunları görebilirsiniz. 107×87 metrelik bir alanda kurulu olan İassos Açık Hava Müzesi’ni gezmenizi ve Bronz Çağı dönemine ait eserleri incelemenizi öneririz.

Ulaşım: Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, Muğla ilimizin Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyünde bulunur. Muğl’ya 92 km, Milas’a ise 28 km yer almaktadır.

Çalışma Saatleri
Yaz: 09:00-19:00
Kış: 08:00 – 17:00

*Ziyaretler Ücretsizdir*

Koylar ve Plajları

1- Şeytan Yalısı

Şeytan Yalısı

Her mevsim ayrı güzel olan Milas’ı özellikle yaz aylarında ziyaret ediyorsanız Şeytan Yalısı’nı kesinlikle görmenizi öneririz. Cennet gibi görüntüsüne zıt bir ismi olsa da incecik kumları ve tertemiz havasıyla sizi kendine hayran bırakacağına eminiz. Şehrin gürültüsünden uzak, ağaçların gölgesi altında uzanıp sadece dalga seslerini duyabileceğiniz Şeytan Yalısı’na Mazi Köyü üzerinden ulaşabilirsiniz.

2- Çökertme Koyu 

Çökertme Koyu

Milas’ın en ilgi çeken noktalarından biri olan Çökertme Koyu, sakin bir tatil isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda oldukça popülerleşen koy temiz denizi ve ince kumları sebebiyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen yerlerden biri.

Adres: Çökertme Mahallesi, 48220 Milas/Muğla

3- Zeytinlikuyu Plajı

zeytinlikuyu plajı

İlçenin Kıyı Kışlacık mevkiinde yer alan Zeytinlikuyu Plajı, tertemiz denizi ve harika atmosferiyle ziyaretçileriyle arasında büyük bir bağ kuruyor. Kışları sessiz ve sakin bölgenin yaz aylarında bir nüfus patlaması yaşadığını da belirtelim. Zeytinlikuyu’nun namını duyanlar Milas’a gelir gelmez plaja akın ediyor.

4- Ören Plajı

ören plajı

Ören Plajı, yumuşacık kumu ve sığ deniziyle görenleri kendine hayran bırakan güzellikte. Milas’ın serin sularında yaz tatilinin keyfini çıkartmak için tavsiye ettiğimiz noktalar arasında önem arz eden plajın berrak sularında, rengarenk balıklarla birlikte yüzme keyfi yaşayabilirsiniz.

Adres: Orta, 48220 Ören/Milas/Muğla

pin emojiMilas’ın gezilecek yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Milas tarihi yerler için tık tık… Tatil beldesine ulaşım için en uygun uçak ve otobüs bileti ücretlerine bir göz atın deriz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.