didim tarihi yerler

Binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapan Didim, tarihi dokusunu keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

Senelerden beri üzerinde yaşayan toplumların miraslarını bugünlere kadar getiren şehir, sizi geçmişte yolculuğa çıkaracak. Didim’in tarihi yerleri sıra dışı efsaneler ve eserlerle konuklarını bekliyor. Hazırsanız başlayalım;

Antik Kentler

1. Milet Antik Kenti

milet antik kenti

Antik Yunan döneminde sanat, bilim ve felsefenin merkezi olan Milet Antik Kenti, Aydın il merkezinden 22 km uzaklıkta yer alıyor. Bir zamanlar Thales, Arkhelaos ve Dionysios gibi önemli tarihi figürlerin yaşadığı kent, günümüze kadar ulaşan yapılara sahip. Bu yapılardan en önemlisi; M.S. 1. yüzyılda yapılan 15.000 kişilik antik tiyatro. Tiyatronun çevresinde yer alan yapılar ise tahrip olmuş durumda. Kentin yakınlarında bulunan Milet Müzesi ise bölge tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler ve arkeoloji tutkunları için görülmesi gereken bir diğer yer.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: (1 Nisan – 1 Ekim) 08:00-19:00
Kış Dönemi: (1 Ekim – 1 Nisan) 08:30 -16:45
Giriş Ücreti: 12 ₺

2. Apollon Tapınağı

apollon tapınağı

Altınkum’da bulunan Didyma antik kenti’nin içindeki Apollon Tapınağı; müziğin, sanatın ve güneşin tanrısı Apollon için yapılan en büyük üçüncü tapınak. Perslere karşı zafer elde edilen Büyük İskender şerefine yapılan tapınak, helenistik mimarinin izlerini taşıyor. Yapımı M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında sonlandığı düşünülen tapınağa, ilk kazı çalışmaları 1858 yılında İngilizler tarafından yapılmış.

Tapınağın bahçesinde ise Didim’in sembolü haline gelen Medusa kabartması bulunuyor. Yer altında, saçlarında zehirli yılanlara sahip üç kardeşten biri olan Medusa, Gorgonlar olarak anılan kardeşler arasında ölümlü olandır. Bu nedenle kabartması yapılan tek Gorgon olarak biliniyor. Büyüleyici güzellikteki heybetli tapınağı görmediyseniz, keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Kış Dönemi: 08:30-17:00
Giriş Ücreti: 10 ₺

3. Priene Antik Şehri

priene antik kenti

M.Ö. 1200 yılında İyonlar tarafından kurulan Priene, dış tehditlere karşı savunma amacıyla surlarla çevrilmiş bir kent. Bin yılı aşan tarihe sahip surların kalıntıları günümüze kadar ulaşmış. Surların yanı sıra kent, M.Ö. 4. yüzyılda ızgara şeklindeki mimarisi ile de dikkat çekiyor. Milet Antik Kenti’nde olduğu gibi Priene Antik Kenti de bilgeleri ile ünlü bir şehir. “Kendine aynada bak; kendini güzel buluyorsan onurlu davran, çirkin buluyorsan tabiat ananın eksikliğini onurlu bir davranışınla kapat.” diyen Bias, kentin yetiştirdiği en ünlü bilge.

Priene’de en dikkat çeken yapı ise Bodrum’daki Halikarnas Mozoloesi’nin mimarının inşa ettiği Athena Polias Tapınağı. 5 sütundan oluşan tapınak, yerli ve yabancı turistlerin Priene’yi tercih etmesinde önemli bir etken. Priene Antik Kenti, Didim -Söke sınırında bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00 (kış sezonu 17:00’ye kadar açık)
Giriş Ücreti: 6 ₺

4. Didyma Antik Kenti

didyma antik kenti

Didim’e adını veren Didyma Antik Kenti, Ionia döneminin en önemli şehirlerinden biriydi. Apollon Tapınağı’nın bulunduğu kent, zaman içerisinde dini bir kimlik kazanmış. Kente ulaşmak için katedilmesi gereken, heykellerin süslediği kutsal yol şehrin dini kimliğinin bir ögesi. M.Ö 6.Yüzyılın ortalarında yapıldığı düşünülen kent, Didim’e yaklaşık 5 km uzaklıkta Yenihisar köyü sınırlarında bulunan kent, özellikle yazın tatile gelen yerli ve yabacı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Kış Dönemi: 08:30-17:00
Giriş Ücreti: 10 ₺

5. Heraklia Antik Kenti

heraklia antik kenti

M.Ö. 4. yüzyılda Latmos Körfezi üzerine inşa edilen Heraklia kenti, daha sonradan alüvyonlarla kapanan Bafa Gölü üzerinde yer alıyor. Heraklia Antik Kenti’nde günümüze ulaşan en önemli yapı ise Athena Tapınağı. Milas- Söke karayolu üzerinde bulunan Kapıkırı Köyü sınırlarındaki antik kent, ünlü mitolojik kahraman Herakletes’in adını almış. Giriş ücreti ve ziyaret saati olmayan antik kent, diğer antik kentlere nazaran daha sakin ve yalnız kalmış durumda.

6. Myus Antik Kenti

myus antik kenti

Bafa Gölü’nün kıyısında bulunan antik kent, Didim merkeze 45 km mesafede bulunuyor. Avsar Köyü sınırlarında bulunan kenti, Atina Kralı Kodros’un oğlunun kurduğu biliniyor. 1908 yılında ilk kazı çalışmaları başlamış ancak, günümüze uzanan yeterli kalıntı ve bilgi yok. Geriye kalan en belirgin tarihi yapı olan kale ise, Genç Roma mimarisinin izlerini taşıyor.

Diğer

7. Milet Müzesi

milet müzesi

Didim yazımızda, tarihi eserlerin sergilendiği müzeden de bahsetmemek olmaz. Didim ilçesi Balat Mahallesi yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti içinde yer alan müze, 1973 yılında açılmış. Bakanlık kararı ile 2000 yılında kapatılan müze, 2007-2011 yılları arası  tamamlanan yeni müze binasına geçmiş. Milet, Didim Apollon Tapınağı, Priene ören yerlerinden çıkan 20 binin üzerinde eser teşhir edildiği müzeyi görmediyseniz, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Ziyaret Saatleri:08:30-19:00
Giriş Ücreti:
 12₺ (Müzekartı olanlar ücretsiz girebiliyor.)
Adres:Balat Mahallesi, 09290 Didim (Yenihisar)/Aydın

8. Milet İlyas Bey Kervansarayı

milet ilyas bey kervansarayı

Milet antik kentinin içinde bulunan kervansaray, Menteşoğulları İlyas Bey tarafından yaptırılmış. Milet antik tiyatrosunun ön kısmında kalan tarihi yapı, ortasında büyük bir avlu ve bir sürü odaya sahip. Eski dönemlerde kervansarayların ne kadar çok kullanıldığını düşünürsek, tarihin dokusunu en çok hissedebileceğiniz noktalardan birisi de kervansaraylar oluyor. Kervansarayı ziyaret edebilmeniz için ayrı bir ücret ödemenize gerek yok. Milet antik kentine giriş ücreti vermeniz yeterli.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: (1 Nisan – 1 Ekim) 08:00-19:00
Kış Dönemi: (1 Ekim – 1 Nisan) 08:30 -16:45
Giriş Ücreti: 12 ₺

9. Faustina Hamamı

faustina hamamı

Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un eşi için yaptırdığı hamam, eşi Faustina’nın adını taşıyor. İlçe merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunduğundan, kolaylıkla gidebileceğiniz hamam, görsel güzelliğiyle de zevk veriyor. Ortasında büyük bir havuzun yer aldığı hamamda bulunan aslan heykelleri de dikkat çekici. Hamamdan çıkarılan eserlerin bir kısmı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, bir kısmı da Milet Müzesi’nde sergileniyor.

10. İlyas Bey Külliyesi

ilyas bey külliyesi

Kesme mermer taştan inşa edilen cami, sade yapısıyla dikkat çekiyor. Menteşoğulları İlyas Bey tarafından 1404 yılında yaptırılan cami, günümüze kadar hala sağlam bir biçimde ayakta duruyor. Söke sınırları içinde yer alan cami, Didim merkeze 50 km uzaklıkta bulunuyor. Cuma Camisi adıyla da anılan camiyi, gezi rotanız denk düşerse, mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 Didim tarihi yerler yazımı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.