Türkiye’deki Saklı Cennet: Burhaniye

0
1171

Balıkesir il sınırları içerisinde bulunan ve adeta saklı bir cenneti andıran Burhaniye, muhteşem güzellikleriyle ziyaretçileri için Ege kıyısında unutulmaz bir tatilin kapısını aralıyor. 

Muhteşem palamut ve zeytin ağaçları arasında, tarihi geçmişiyle, tertemiz deniziyle Burhaniye, Ege’nin gün geçtikçe önemi artan tatil beldelerinden biri. Bölgedeki termal su kaynakları ziyaretçilerin dinlenip, sağlık sorunlarına çözüm bulmalarını sağlarken, muhteşem Kaz Dağları da manzarası ve etkileyici doğasıyla görenleri büyülüyor.

Burhaniyede Görülmesi Gereken Yerler

1.Adramytteion Antik Kenti

Adramytteion Antik Kenti

Geçmişi 6. yüzyıla kadar giden kentin Lydia Kralı Alyates’in oğlu Adramys tarafından kurulduğu ve adını da ondan aldığı düşünülmektedir. 8 kilometrelik bir alanda kurulan şehrin en eski Anadolu şehirlerinden biri olduğu belirtilmektedir. Roma ve Bizans döneminden çok önemli kalıntıların bulunduğu bölgede yapılan çalışmalarla, şehrin ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğu her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Siz de Burhaniye tatilinizde bu etkileyici antik şehri mutlaka görülecekler listenize almalısınız.

2.Ören

Adramytteion

Ören’in ismi Burhaniye ile adeta özdeşleşmiştir. Burada sanki zaman daha yavaş ilerler. Şehrin gürültüsünden uzak, sakin ve masum… Ören Plajı ise görebileceğiniz en güzel plajlardan biri. Mavi bayrakla ödüllendirilmiş olması da ne kadar güzel bir yer olduğunu gösteriyor zaten. Aradığını şey huzursa, Ören’i bu yaz tatil planlarınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

3.Kaya Sunakları

Kaya Sunakları

M.Ö 1000 yılına kadar giden geçmişiyle, insanoğlunun doğayla bütünleşme çabaları sonucu kayalara yapılan şekiller bölgenin geçmişine ışık tutuyor. Madra Dağı eteklerinde bulunan merdiven, sunak, dini tören mekanları gibi çeşitli şekillerde bulunan sunaklarda Frig inanış özelliklerine ait izler bulunmaktadır. İnsan eliyle ortaya çıkarılan bu eserleri mutlaka görmelisiniz.

4.Kaplıcalar

Burhaniye, ülkemizin kaplıca bakımından oldukça zengin bölgelerinden biri

Burhaniye özellikle cilt ve romatizmal rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinen termal kaynaklarıyla da hayli fazla ilgi görüyor. Pelitköy, Bostancı, Dutluca ve Karaağaç bölgelerinde bulunan kaplıcalar tercih edebileceğiniz termal bölgeler arasında yer alıyor.

Burhaniye Ören’e Nasıl Gidilir?

Bölgeye Edremit Koca Seyit Havaalanı’nı kullanarak ulaşmanız mümkün. Bunun için Balıkesir uçak bileti satın alarak, havaalanından araç kiralayarak ya da servislerle Burhaniye’ye ulaşabilirsiniz. Siz de Kuzey Ege’nin bu gizli cennetini keşfetmek için acele edin.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.