Afyon’da Gezilecek Yerler | 18 Görülecek Yer

0
382
Afyon gezilecek yerler

Afyon’un geçmişe ışık tutan müzelerini ve doğal yapılarını hazır şehre gelmişken dolaşmalısınız.

Afyon; doğa güzellikleriyle birlikte tarihimize ışık tutan gezilecek yerleri ve tek müzesi olma özelliğini taşıyan şehre yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalara Afyon’da gezilecek yerler yazımızda yer verdik.

#1 Afyon’da Gezilecek Yerler

İlk olarak;

1- Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan kaplıcaların sıcaklığının 60 dereceyi aştığı ve birçok   hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ayrıca kaplıcalardaki bazı tesisler bakanlığın onayıyla sevkli   hastaları da kabul ediyor. Kaplıcaların bir diğer özelliği ise, çamur banyosu yapılabilmesi.   Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, ziyaretçilerine sağlıklı bir tatil geçirme fırsatı sunuyor.

2- Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

Cumhuriyet Şehitler Anıtı Anıt; Cumhuriyet döneminde PKK ile mücadele ederek şehit düşmüş Türk askerlerinin anısına yapılmış. Cumhuriyet Şehitleri Anıtı, vatan için canını feda etmiş askerlerimizi anmak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yerler arasında.

3- Eber Gölü

Eber Gölü

Afyon’un doğal güzelliklerinden olan Eber Gölü; sakarca kazınlarına, karabataklara ve dalmaçya pelikanlarına da ev sahipliği yapıyor. Bolvadin ve Çay ilçeleri arasında yer alan göl, ayrıca ülkemizin en ilgi gören gölleri arasında. Gölün bir diğer özelliği ise, Türkiye’nin en büyük 12. gölü olması. Göl, özellikle avcılar tarafından ziyaret ediliyor ve gölün üzerinde yerli halkın “kopak” adını verdiği birçok adacık bulunuyor. Ayrıca göl 1992’de 1. dereceden Tabiat Sit Alanı olarak kabul edilmiş.

4-Başkomutanlık Milli Parkı

Başkomutanlık Milli Parkı

Türk tarihinin en büyük savaşlarından olan Büyük Taarruzun yaşandığı Kocatepe ve bölgesindeki savaşta büyük bir zafer elde eden M. Kemal Atatürk ve Türk milletinin bu büyük başarıyı kazandığı bölge Başkomutanlık Milli Parkı olarak koruma altına alınmış. Ayrıca parkın içinde; ormanlık alanlar ve vadi boyları da yer alıyor.

5- Afyon Buzluk Mağarası 

Buzluk Mağarası

Yaz aylarında bu mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Mağaranın içine girdikçe üç kademe ile karşılaşacaksınız. İlk girişte normal soğukluğu hissedecek,  alta doğru indikçe daha soğuk olacak ve buz parçalarına rastlayacaksınız. Bu mağaranın buzlu olmasının sebebi iklim koşullarına dayanmaktadır. Değişik yerler keşfetmeyi seviyorsanız Afyon gezinizde Buzluk Mağarasını mutlaka görmelisiniz.

6-Haşhaş Tarlaları 

Haşhaş Tarlaları

Afyon’un yöresel yemekleri yazımızı okuduysanız haşhaşın Afyon’da ne kadar çok tüketilen bir baharat olduğunu zaten anlamışsınızdır. Hal böyleyken Afyon’da fazlasıyla haşhaş tarlası olduğunu düşünebilirsiniz. Afyon’a yolunuz düşmüşken bu tarlalara uğrayıp görmelisiniz. Özellikle yaz aylarında olgunlaşan haşhaş bitkisi bu mükemmel görüntüyü görmemizi sağlıyor.

7- İscehisar Peri Bacaları

İscehisar Peri BacalarıAfyon’un jeolojik yapısı gereği şapkalı ve şapkasız birçok peri bacası oluşmuştur. Bu doğal yapıdaki güzellikler şehrin en çok turist çeken noktalarından biridir. Ayrıca bu peri bacalarının bulunduğu yer tarihi kalıntılar da barındırmaktadır.

8- Frig Vadisi

Frig Vadisi

Frig yolunun uluslararası standartlarında bisiklet ve yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir. Kütahya-Afyon arasında yer alan Frig Vadisi; eski dönemde Friglerin yerleşim alanıdır. Frig uygarlığına ait kalıntılar Türkiye’deki çeşitli müzelerde sergilenmektedir. Firglerin ardından burada Roma ve Bizans esintiler hakim olmuş ve buraya dini yapılar, mezar odaları, yeraltı yerleşim alanları inşa edilmiştir.

9- Afyon Arkeoloji Müzesi 

Afyon Arkeoloji Müzesi

Afyon’da Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan Asar-ı Atika Muhipleri Cemiyeti’nin çabalarıyla Taş Medrese, çevredeki eserlerin toplandığı bir depo haline getirilmiş. 1928 yılında ise Hilmi Gönçer’in başlatmış olduğu müzecilik çalışmaları 1971’e kadar Taş Medrese’de bu yıldan sonra da hala kullanılmakta olan yeni müze binasında yapılmıştır. Müzede ilk Tunç Çağı’ndan başlayarak 5000 yıllık şehrin tarihine ait her türlü eser, 9 kapalı salon ve bahçedeki açık teşhirde sergileniyor.

Çalışma Saateri: 8.30-17.30

Giriş Ücretleri: 6 TL

Adresi : Kurtuluş Caddesi No:96 / AFYONKARAHİSAR

10- Zafer Müzesi

Zafer Müzesi

Başkomutan Meydan Muharebesinin taarruz emrinin verildiği yerdir. Savaş hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’nın, İsmet İnönü’nün ve Fevzi Çakmak’ın anısına kaldıkları odalar düzenlenmiş ve sergiye açıktır.

Çalışma Saatleri: 09.00-17.15

Giriş Ücreti: 5 TL

Adresi : Anıtpark Karşısı, Hükümet Konağı Yanı / AFYONKARAHİSAR

11- Sultan Divani Mevlevihanesi

Sultan Divanı Mevlihanesi

Kuruluşu 13. yy’a dayanan Sultan Divani Mevlihanesi, Anadolu’da kurulan ilk mevlihanelerden biridir. “40 Hatimli ŞifalıAşûre” geleneği bu mevlihanede başlamıştır. Bahçesinde dervişlerin odaları ve mezarlıklar da bulunmaktadır. Çıkan büyük yangından sonra Afyonkarahisar Belediyesi tarafınca restore edilip müze olarak kullanıma açılmışır.

12- Bolvadin Belediye Müzesi

Bolvadin Müzesi

Müze içerisinde Eski Tunç Çağı’ndan kalan ve Bolvadin çevre köylerinden toplanmış olan 848 eser bulunmaktadır. Bunlar; arkeolojik, etnografik, sikkedir.

13- İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı içerisinde yer alan İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliği taşımaktadır. Çok sayıda eski enstürmaların yanı sıra; radyo, gramofon ve pikap gibi antika eşyalar sergileniyor. Ayrıca müzik kültürümüze katkı sağlayan sanatçılara ait eşyalarda bulunmaktadır.

14- Gazlıgöl Kaplıcaları

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyon-İhsaniye Karayolu üzerinde yer alan Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon’un en bilindik kaplıcalarından biridir. Her sene binlerce misafir ağırlayan kaplıca suları; içme ve banyo tedavilerinde kullanılmaktadır. romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

15- Heybeli Kaplıcası (Kızılkirse)

Heybeli Termal

Afyon şehir merkezine 30 km. uzaklıkta, Afyon-Konya yolu üzerinde yer alan Heybeli Kaplıcası da kentin bilinen kaplıcalarından biridir. Seboreler, akneler, empetigo, intertrigo ve streptoktan ileri gelen diğer deri iltihapları, ekzemalar, bilhassa kuru ekzemalar,ekzema seboreikler, çocuk ekzemaları, psoriazisler ve daha birçok hastalıkta etkili olduğu kanıtlanan kaplıca, tarihi anlamda da çok uzun dönemlere sahiplik yapmaktadır. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Bizanslılar döneminde de kaplıca faal durumda idi.

16- Ömer Kaplıcaları

Ömer Kaplıcaları

Tarihi hakkında net bilgiler bulunmamasına rağmen çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmiş Ömer Kaplıcaları, Afyon-Kütahya yolu üzerinde, Afyon il merkezine 18 km. uzaklıkta yer almaktadır. Turistlerin tercih ettikleri kaplıcalardan biri olan Ömer Kaplıcaları’ının suyu; suyu banyo tedavisinde; artroz çeşitlerinde, romatit artrit, spondilartrit, ankilopoetita, fibrozitis, selülits gibi romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıcaya ulaşım özel araçlarla yapılabildiği gibi şehir merkezinden hareket eden servislerle de sağlanabilmektedir.

17- Hüdai Kaplıcaları

Hüdai Kaplıcaları

Afyon-Antalya yolu üzerinde şehir merkezine 65 km. uzaklıkta yer alan Hüdai Kaplıcaları, dünyaca ünlü kaplıcalardan biridir. Çamur banyosu olarak da bilinen bu kaplıcanın sahip olduğu sular ve kil çamuru, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Küvetlere doldurularak içine girildiğinde; ateşli romatizma, sinir boyunca yayılan iltihaplar, nevrit, polinevrit, tendinit, eklem zan iltihabı gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

18- Gecek Kaplıcası

Gecek Kaplıcası

Afyon’un kuzeybatısında şehir merkezine 15 km. uzaklıkta yer alan Gecek Kaplıcası da şehrin önde gelen kaplıcalarından biridir. Her sezon binlerce yerli ve yabancı turistin gelip şifa bulduğu kaplıca suları banyo tedavisi ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. romatizmal rahatsızlıklar, nevralji, nevrit, polinevrit tedavilerinde, ortopedik tedavileri gibi birçok eklem hastalıklarına faydalıdır. Gecek Kaplıcası’na ulaşım için şehir merkezinden hareket eden servis araçları kullanılmaktadır.

pin Afyon’da gezilecek yerler yazımıza ekleme yapmak veya görüşlerini belirtmek isterseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.