frig vadisi

Anadolu’nun her yanı tarihi, sosyal ve kültürel zenginliklerle doluyken; Eskişehir’in tarihi yerleri şehrin giderek artan turizm potansiyeli sayesinde çevre illerden çok daha fazla ziyaretçi çekiyor.

Eskişehir’in tarihi yerleri temalı bir gezi yapmak istediğinizde karşınıza hem antik uygarlıklar; hem de şanlı tarihi ile Türk toplulukları çıkıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde olduğu kadar Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in ilk günlerinde de önemli rol oynayan Eskişehir, “eski” sıfatını köklü tarihine borçlu. Eskişehir’e ne zaman gidilir sorusu da; şehrin her mevsim ziyaret edilebilen tarihi güzellikleri sayesinde oldukça geniş bir çerçeveye yayılıyor. Özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük illerden; öğrenci nüfusu ile ünlü Eskişehir’e her daim ziyaretçi yağıyor.

Kaleler

1. Akhisar Kalesi

Akhisar Kalesi

Eskişehir’in Han ilçesinde yer alan Akhisar Kalesi; yüksek bir kayalığın üzerinde konumlanıyor. Kaleyi ziyaret ettiğinizde Frig, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Adres: Akhisar, 26710 Han, Eskişehir

2. Akpare Kale

Eskişehir’de doğal bir sit alanı olmasıyla dikkat çeken Akpare Kale; Seyitgazi’ye bağlı Çukurca Köyü’nde yer alıyor. Bir Frig kalesi olan Akpare Kalesi’nin bulunduğu bölgeden Dağlık Frigya diye bahsedildiğine de şahit olabilirsiniz. Kaya basamaklarıyla ulaşılan kalenin manzarasına yine Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kaya mezarları dahil.

Adres: Çukurca, 26950 Seyitgazi, Eskişehir

3. Asar Kale

Asar Kale

Tipik Frig kalelerine ev sahipliği yapan Seyitgazi ilçesinde aynı zamanda Asar Kale var. Ana kayaların oyulması sonucu oluşan iç ve dış süslemeler, görülmeye detaylar olarak sayılabilir. Kale, Kümbet köyüne 3 kilometre mesafede yer alıyor.

Adres: Yapıldak, 26970 Seyitgazi, Eskişehir

4. Deveboynu Kalesi

Yine Seyitgazi’ye bağlı Çukurca Köyü’nde yer alan Dağlık Frigya bölgesinde Eskişehir’in tarihi yerleri kapsamında Dereboynu Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Dar kaya merdivenleriyle ulaşılabilen kalenin vaktiyle Doğanlı Vadisi’ni kontrol etmekte kullanılan bir gözetleme yeri olduğu biliniyor.

Adres: Çukurca, 26950 Seyitgazi, Eskişehir

5. Doğanlı Kale

Doğanlı Kale

Çukurca’dan fazla uzaklaşmadan ziyaret edebileceğiniz bir diğer kale, doğan başını andıran görüntüsü ile Doğanlı Kale olabilir. Frig dönemine ilgi duyanlar için mezar şapelleri, depoları ve geçiş merdivenleri ile burası da güzel bir örnek.

Adres: Çukurca, 26950 Seyitgazi, Eskişehir

6. Dübecik Kale

Kaya platosu üzerindeki sarp konumu ile Dübecik Kale, Yapıldak Köyü’nün güneyinde yer alıyor. Frig ve Roma dönemi kaya mezarları burada da mevcut.

Adres: Yapıldak, 26970 Seyitgazi, Eskişehir

7. Pişmiş Kale

pişmiş kale

Yazılıkaya köyünden 1 kilometre kadar uzaklaşarak; 108 metre yükseklikteki Pişmiş Kale’ye ulaşmayı deneyebilirsiniz. Üç ana girişi olan kale; anıtsal kaya sarnıcı ile Frig kaleleri içinde en önemlilerinden biri. Burası Orta Çağ’ın sonlarında bağımsız bir kaya kütlesi üzerinde Frigler tarafından kullanılmış bulunuyor.

Adres: Yazılı, 26710 Han, Eskişehir

8. Gökgöz Kale

Dağlık Frigya’ya Yazılıkaya çevresinden devam ediyoruz. Burası Pişmiş Kale’nin ileri karakolu olarak biliniyor. Niş, sarnıç ve basamaklardan oluşan Gökgöz Kale, bir kaya platosu üzerine kurulu.

Adres: Yazılı, 26710 Han, Eskişehir

9. Kocabaş Kale

Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünden 2 kilometre kadar uzaklaştığınızda bu kez Kocabaş Kalesi’ndesiniz. Dağlık Frigya’nın devam ettiği bu topraklarda silo ve çukurlar halen görülebiliyor.

Adres: Yazılı, 26710 Han, Eskişehir

10. Seyircek Kale

Dağlık Frigya’nın son ve en yüksek noktasındayız. Gizemli bir yerleşim olan Seyircek Kale;  Seyitgazi ilçesinde yer alıyor. Lahit  tipi kaya mezarlarını burada görebilmek mümkün.

Adres: Büyükyayla Köyü, Seyitgazi, Eskişehir

11. Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi

“Kale kent” adı verilen yerleşim tipine sahip olan Karacahisar Kalesi; Eskişehir’in tarihi yerleri arasında özel bir yere sahip. Burası Osmanlı’nın fethettiği ilk kale olarak biliniyor. Osman Gazi burada kendi adına hutbe okutup sikke bastırdığı için; Osmanlı Beyliği’nin kuruluş evresinde Karacahisar’ın önemi tarihçiler tarafından kabul edilmiş durumda. Gelelim kale ziyareti planlayanlar için en üzücü detaya; burası ne yazık ki halihazırda ziyarete kapalı tutuluyor.

Adres: Karacaşehir Köyü, 26004 Odunpazarı, Eskişehir

12. Yapıldak Kale

Yapıldak Kale

Adını Yapıldak Köyü’nden alan kale; Kümbet Vadisi’nin sonuna doğru konumlanıyor. Frig çağına tarihlenen kaleyi sarp kayalar üzerinde, bezemeli bir mezar ile birlikte yakından görebilirsiniz.

Adres: Seyitgazi, Eskişehir

13. Gökçekısık Kale

Eskişehir’de yolunuz Gökçekısık Köyü’ne düşecek olursa; yolun hemen sağında yer alan kayalık platformda bu kez Roma dönemine tarihlenen Gökçekısık Kale’yi göreceksiniz. Çok sayıda sığınak barındıran kalenin, dönemin önemli bir yerleşimi olduğu anlaşılıyor.

Adres: Gökçekısık Köyü, Eskişehir

Anıt Mezarlar

14. Solon’un Mezarı

Solon’un Mezarı

Üzerindeki aslan kabartmaları nedeniyle Aslanlı Mabet olarak da bilinen Solon’un Mezarı; Frig döneminden kalan ve düzeltmelerle Roma döneminde yeniden kullanılan bir tarihi eser. Kaya kütlesine oyulan mezarın Eskişehir merkezine 75 kilometre ve Seyitgazi’ye de 36 kilometre mesafesi mevcut.

Adres: Kümbet Köyü, 26970 Seyitgazi, Eskişehir

15. Gerdekkaya Mezar Anıtı

Gerdekkaya Mezar Anıtı

Milattan öncesine tarihlenmesine rağmen bugün neredeyse tüm detaylarıyla görülebilen anıt mezar; Dağlık Frigya’yı içeren Çukurca Köyü’ne 500 metre mesafede yer alıyor. Gerdekkaya Mezar Anıtı’nda sütunlar, arka duvarlardaki kemerli mezar tekneleri ve anıtsal giriş holü ilginizi çekebilir.

Adres: Çukurca Köyü, Seyitgazi, Eskişehir

16. Hamamkaya Frig Kaya Mezarı

Hamamkaya Frig Kaya Mezarı

Gerdekkaya ile arasında yalnızca 500 metre bulunan Hamamkaya; Eskişehir’in tarihi yerleri temalı gezilerde ortak olarak ziyaret ediliyor. Kabartmaları, girişi ve sonradan ilave edilen ikinci odası seçilebilen bu yeri Frigya keşfinize dahil edebilirsiniz.

Adres: Çukurca Köyü, Seyitgazi, Eskişehir

17. Asmacık İnleri Kaya Mezarları

Asmacık İnleri Kaya Mezarları

Kümbet Köyü’ne 1 kilometre mesafede; bezemeleri ve yazıtları ile ilgi çeken kaya mezarları var. Mezarların Frig, Roma ve Bizans dönemlerinden kaldığı düşünülüyor.

Adres: Seyitgazi, Eskişehir

Camiler ve Mescitler

18. Abbas Halim Paşa Köyü Camii

Eskişehir Çifteler’de yer alan Abbas Halim Paşa Köyü Camii’nin yapım yılı 1927. Tek mekana sahip olan yapı taş ve ahşap malzemelerin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Adres: Abbas Halim Paşa Köyü, Çifteler, Eskişehir

19. Odunpazarı Akoğlan Camii

Odunpazarı Akoğlan Camii

Eskişehir’in yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Odunpazarı’nda; 1890 yılından beri ibadete açık bulunan Akoğlan Camii var. 2013 yılında “Kalıcı Eserler Projesi” kapsamında restore edilen yapı; Eskişehir’in neden bir kültür başkenti sayıldığının kanıtı niteliğinde.

Adres: Kurtuluş, Hicri Sezen Caddesi No:2 26090 Odunpazarı, Eskişehir

20. Odunpazarı Alaaddin Camii

Adından anlaşılacağı gibi bir Anadolu Selçuklu Devleti dönemi eseri olan Alaaddin Camii; hemen yanındaki Alaeddin Parkı ile birlikte Odunpazarı ziyaretçilerinin uğrak yerleri arasında. 1267 tarihinde yapımı tamamlanan eser yıllar için de tabii tutulduğu restorasyonlar nedeniyle dönemsel özelliklerini yitirmiş sayılabilir.

Adres: Deliklitaş, Alaeddin Caddesi No:7 26090 Odunpazarı, Eskişehir

21. Alçengel Camii (Şeyh Kuddusi Camii) Haziresi

Kültür dönemi olarak Hicri 771 yılına ait görülen Alçengel Camii ve avlusunda bulunan hazire; maneviyat turizmine önem verenlerin dikkatini çekebilir. Dört mezardan oluşan hazirenin Şeyh Said Kuddusi ve ailesine ait olması nedeniyle burası Şeyh Kuddusi Camii olarak da anılıyor.

Adres: Alçengel Meydanı, İnönü, Eskişehir

22. Aziz Mahmud Hüdayi Camii

Aziz Mahmud Hüdayi Camii

Eskişehir çevresinde Yeni Camii olarak da anılan bu eser; yapımı 591 yılına dayanan Aziz Mahmud Hüdayi Camii’nin yeniden yaptırılmasından oluşuyor. 1894 yılında yapılan minaresi, yarım kubbeleri ve kuşakları ile mimarisi dikkat çeken cami; Celvetiyye tarikatı kurucusu, şeyh ve şair Aziz Mahmud Hüdayi’nin adını taşıyor.

Adres: Sivrihisar, Eskişehir

23. Balaban Camii

Adını Sofya Fatihi Balaban Paşa’dan alan cami; ahşap ve tuğla işçiliğinin bir birleşimi niteliğine sahip. Dört direkli camiyi ziyarete kadar gelmişken aynı tarihlerde yapıldığı düşünülen çeşmeyi de yakından görebilirsiniz.

Adres: Kubbeli, Ordu Caddesi No:1 26600 Sivrihisar, Eskişehir

24. Alpu Büğdüz Köyü Camii

Eskişehir gece hayatı yerine; şehrin ötesindeki yerel yaşam tarzını daha çok merak edenler için Büğdüz Köyü orijinal bir ziyaret noktası sayılabilir. 1235 yılında inşa edildiği düşünülen köy camii, bahçe içerisinde yer alırken; avlusunda bulunan iki ayrı kapı ile camiye giriş sağlanabiliyor.

Adres: Büğdüz, 26850 Alpu, Eskişehir

25. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Gelelim Eskişehir’de gezilecek yerler listesinin daimi bir numarası Odunpazarı’nda yer alan ve konuklarını geçmişe doğru sürükleyen Kurşunlu Külliyesi’ne… Osmanlı dönemi eserlerinden olan eser caminin yanı sıra; şadırvan, zaviye, talimhane, harem, imaret, türbe ve kervansaraylar içeriyor. 1526 yılında Vezir Mustafa Paşa’nın isteği ile Mimar Sinan tarafından inşa edilen külliyede aynı zamanda Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği’ne ait semahane ve kütüphane de ziyaret edilebiliyor. Eskişehir festivalleri arasında öne çıkan Uluslararası Oldunpazarı Cam Festivali de külliye içinde yer alan kervansarayda yapılıyor. Bu bölüm halihazırda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi olarak kullanılıyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 13.00-17.00 (Mevlevihane için)

Adres: Şeyh Şemsettin Sokak Paşa Mahallesi Odunpazarı 26030 Eskişehir

26. Çalcı Köyü Camii

Çalcı Köyü Camii

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine 13 kilometre mesafede yer alan Çalçı Köyü’nde; Osmanlı döneminde Mehmet Ağa Camii olarak anılan bir cami mevcut. Kare planlı bu cami tek minareye ve Osmanlı mimarisini birebir yansıtan özelliklere sahip.

Adres: Çalcı Köyü Mihalıççık, Eskişehir

27. Hamamkarahisar Camii

Sivrihisar ilçesine bağlı Hamamkarahisar Köyü’nde yer alan cami, sizi 1259 yılına geri götürebilir. Osmanlı mimarisine geçişin ilk örneklerinden biri olan bu caminin Türkmen Beyi Emir Seyfettin Kızıl tarafından yaptırıldığı biliniyor.

Adres: Hamamkarahisar Köyü, 26600 Sivrihisar, Eskişehir

28. Hoşkadem Camii

Hoşkadem Camii

Odunpazarı’nda yer alan Hoşkadem Camii; tek mekanlı ve kare planlı mimari özelliği ile Osmanlı döneminin karakterini yansıtıyor. 15. yüzyılda hayata geçen cami projesi tuğla işçiliği bakımından da dikkate değer.

Adres: Gündoğdu, 26100 Odunpazarı, Eskişehir

29. Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Camii

Han ilçesinde, Eskişehir’in tarihi yerleri kapsamında gezip görebileceğiniz Hüsrev Paşa Camii mevcut. 1638 yılında inşası tamamlanan camii; dört yönde yarım kubbelerden oluşuyor. Adını 4. Murat’ın vezirlerinden olan Hüsrev Paşa’dan alan caminin eski bir Bizans kilisesi üzerine inşa edildiği tahmin ediliyor.

Adres: Hacılar, 26710 Han, Eskişehir

30. Ak Cami (İshak Fakih Camii)

Ak Cami (İshak Fakih Camii)

Diğer adı İshak Fakih Camii olan yapı bir erken Osmanlı dönemi eseri. Farklı kaynaklarda 1318 yılına tarihlenen yapı; halen ibadete açık durumda. Plan tipine bakıldığında hamam olarak yapıldığı anlaşılan yapının sonradan camiye dönüştürüldüğü anlaşılıyor.

Adres: Cemalciler Sokak No:26 26030 Odunpazarı, Eskişehir

31. Sivrihisar Kurşunlu Camii

Sivrihisar Kurşunlu Camii

Kitabesine göre 1492 yılında inşasının tamamlandığı anlaşılan Kurşunlu Camii; Eskişehir’in tarihi yerleri arasında en çok göze çarpanlardan biri. Şeyh Baba  Yusuf tarafından yaptırılan caminin hemen yanındaki türbede; şeyhin babasına ve oğluna ait kabir yerleri mevcut.

Adres: Sivrihisar, Eskişehir

32. Odunpazarı Reşadiye Camii

Odunpazarı Reşadiye Camii

Adını Sultan Reşad’dan alan Reşadiye Camii; 1916 yılındaki orijinalinin 1978 tarihinde yeniden yapılması ile bugün Eskişehir’in tarihi yerleri listesinde. Caminin hemen arkasında valilik ve eski adliye binaları; yakınlarında ise kütüphane ve çarşı bulunduğundan burası hem yerli halk hem de turistler için oldukça merkezi bir lokasyon.

Adres: Arifiye, Reşadiye Caddesi No:1 26010 Odunpazarı, Eskişehir

33. Sivrihisar Ulu Camii

Sivrihisar Ulu Camii

Mevlana Celaleddin Rumi’nin müritlerinden Emineddin Mikail tarafından yaptırılan Ulu Camii, adının hakkını veren bir yapı. Burası Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camileri arasında yer alırken sadece çatısında bile altmıştan fazla ahşap direk bulunduruyor. Camide ayrıca yöreye ait kilim dokumacılığının en güzel örneklerini bulabilirsiniz.

Adres: Kubbeli, Ordu Caddesi No:1 26600 Sivrihisar, Eskişehir

34. İnönü Sultan Alaaddin Camii

İnönü Sultan Alaaddin Camii

Eskişehir İnönü’de yer alan Sultan Alaaddin Camii 1396 yılı eserlerinden biri. Bu bakımdan cami, kültür dönemi olarak Osmanlı Devleti’nin ilk devirlerine ait. Bugün artık iyiden iyiye yaşını belli eden bu camiyi yerinde görmek farklı bir deneyim olabilir.

Adres: Orta, Mustafa Kemal Caddesi No:1 26670 İnönü, Eskişehir

35. Yazılıkaya Köyü Camii

Eskişehir’in Han ilçesinde yer alan Yazılıkaya Köyü; sahip olduğu antik miras nedeniyle uzun süre sizi ve tarihe ilgi duyan arkadaşlarınızı ağırlayabilir. Köy geziniz sırasında ihmal etmemeniz gereken yerlerden biri de; mermer levhasında 1303 yılında yapılı olduğu yazan Yazılıkaya Köyü Camii olabilir. Kitabesi olmayan caminin minaresi ise 1969 yılında tamamlanmış durumda.

Adres: Yazılıkaya, Han, Eskişehir

36. Akdoğan Mescidi

Akdoğan Mescidi

Umur Bey’in babası Selçuk Bey tarafından yaptırılan Akdoğan Mescidi 15. yüzyıldan kalma bir eser. Sivrihisar ilçesinde bu yapı halen yakından görülebiliyor.

Adres: Kılıç Mahallesi Unkapanı Caddesi 26600 Sivrihisar, Eskişehir

37. Doğan Aslan Mescidi

Sekiz dilimli kubbesi ile dikkat çeken bir yapı olan Doğan Aslan Mescidi, sizi 1247 yılına geri götürebilir. Mescid adını II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in bayraktarı Doğan Aslan Bey’den alıyor.

Adres: Mülkköy, Sivrihisar, Eskişehir

38. Hazinedar Mescidi

Anadolu’da yer alan mescitler içerisinde Kabe minyatürü içeren ilk mescidin Hazinedar olduğu biliniyor. Burası 1274 yılında tamamlanırken; 1967 yılında Cambridge’de bildiri konusu olarak işlenmiş bulunuyor.

Adres: Karacalar, Akçeşme Caddesi 26600 Sivrihisar, Eskişehir

39. Hızır Bey Mescidi

Sivrihisar ilçesinden uzaklaşmak mümkün olmadan bir mescit ile daha karşılaşıyoruz. Bu kez Kubbeli Mahallesinde yer alan Hızır Bey Mescidi, Nasreddin Hoca’nın torunu Hızır Bey’in adını taşıyor.

Adres: Kubbeli, Sivrihisar, Eskişehir

Türbeler

40. Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi

Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi

Eskişehir, maneviyat turizmine ilgi duyanlar için türbeler ve külliyeler yönünden son derece zengin bir kent. Yunus Emre’nin Eskişehir’deki mezarı Yunan işgali sırasında yıkılmış olsa da; 1949 yılında yeniden yaptırılan anıt mezar; 1982 yılından bu yana kültür evi, cami ve şadırvan ile birlikte ziyaret edilebiliyor. Mekanda Yunus Emre’nin ilk mezarından kalan parçaları, kendisini tanıtan kitapları ve dörtlüklerini içeren levhaları bulabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Mihalıççık İlçesi Yunus Emre Beldesi, Eskişehir

Telefon: (0222) 647 50 31

41. Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Eskişehir’de tarih kokulu bir ziyaret yapmak isteyenleri; Seyyid Battal Gazi’ye ait türbe ve külliye bekliyor. Külliyedeki medrese, birçok önemli isim için İslam ilimlerinin öğrenildiği önemli bir merkez niteliğinde. Külliyede ayrıca aşevi, dergah, mescid, kabirler, türbeler, çilehane ve zikir odası gibi bölümler yer alıyor. Orhan Gazi’nin de bölgenin imarında önemli rol oynadığı biliniyor.

Adres: İkiçeşme, Seyitgazi, Eskişehir

42. Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi

Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi

Seyitgazi ilçe merkezine 10 kilometre mesafede önemli bir külliye daha bulunuyor. Döneminin kıymetli alperen gazilerinden olan Sultan Sücaeddin ve müritlerinin türbeleri burada yer alıyor. 1517 yılı yapımı külliyenin tüm bölümleri bugüne kadar ayakta kalmayı başaramasa da; dört kubbeli mekanın havuzunu, camisini, imaretini ve mezarlıklarını halen görebilirsiniz.

Adres: Arslanbeyli Köyü, Seyitgazi, Eskişehir

43. Melik Gazi Türbesi

Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır Köyü’nde Melik Gazi Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Hükümdarlığı otuz yıl süren Melik Gazi’nin adını taşıyan bu tekke, bir makam tekke olarak değerlendiriliyor. Kendisi burada gömülü olmasa bile; varlığının milli benlik ve dini inançlar yönünden önemi büyük.

Adres: Doğançayır, Seyitgazi, Eskişehir

44. Şeyh Şehabettin Türbesi

Şeyh Şehabettin Türbesi

Halk arasında Salı Tekkesi olarak da bilinen Şeyh Şehabettin Türbesi; Eskişehir’in maneviyat coğrafyasına dahil mekanlarından yalnızca biri. Ünlü mutasavvıf şeyh adına kurulan bu yer; Odunpazarı’ndaki gezilecek yerler listenize dahil olabilir.

Adres: Paşa, Kemal Zeytinoğlu Caddesi No:6 26030 Odunpazarı, Eskişehir

45. Himmet Baba Türbesi

Himmet Baba Türbesi

Kümbet Köyü’nde yer alan Himmet Baba Türbesi; sadece sekizgen mimari planı ile bile fotoğraflamaya değer bulacağınız bir yapı. İç mimarisi daire biçiminde olan mekan; Osmanlı ve Bizans tarihlerinde kendisine yer bulan özel bir maneviyat yuvası.

Adres: Kümbet Köyü, Seyitgazi

46. Üryan Baba Türbesi

Üryan Baba Türbesi

Kalenderi dervişi olduğu düşünülen Üryan Baba için yaptırılan türbe; mimarisi ile Bizans yapı sanatını andırıyor. Tarih uzmanlarına göre türbelerin Anadolu’nun Türk ve Müslüman hale gelmesinde önemli payı var.

Adres: Yazıdere Köyü, Seyitgazi, Eskişehir

47. Seyyit Mahmut Suzani Külliyesi

Seyyit Mahmut Suzani Külliyesi

Kümbet, türbe ve hazire kısımlarından oluşan Seyyit Mahmut Suzani Külliyesi; Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden izler taşıyor. Sivrihisar Belediyesi mülkiyetinde yer alan yapı yıllar içinde yıkıntılardan etkilenmiş olsa da görülmeye değer.

Adres: Kurşunlu, Sivrihisar, Eskişehir

Kiliseler

48. Sivrihisar Ermeni Kilisesi

Sivrihisar Ermeni Kilisesi

1881 yılında inşa edilen ve her iki yanında çan kuleleri bulunan Sivrihisar Kilisesi; vaftiz odası ve papaz odası gibi bölümlerini görebileceğiniz bir yapı. Kızıl Kilise de denilen bu yer; mimari detay olarak kızıl kesme taşlara sahip.

Adres: Kevser Caddesi Sivrihisar, Eskişehir

49. Berberini Kaya Kilisesi

Antik bir kilise görmek için yolunuzu arkeolojik değerleri ile ünlü Kümbet Köyü’ne tekrar düşürebilirsiniz. Kaya içine oyulan bu kilise, aynı zamanda kaya mezarlarına sahip.

Adres: Kümbet, Seyitgazi, Eskişehir

Arkeolojik Değerler

50. Han Antik Kenti

Han Antik Kenti

Eskişehir’i yer altına uzanan kat kat mekanları ile tanımak isterseniz; Han Yeraltı Yerleşimi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tahıl ambarları, tavandaki motifler ve yol şebekesi; bölgenin tarihi önemi hakkında önemli ölçüde fikir veriyor. Bu arkeolojik değer Hüsrev Paşa Camii ve hamam gibi detaylarla da tamamlanıyor.

Adres: Han, Eskişehir

51. Ballıhisar Antik Kenti (Pessinus Örenyeri)

Ballıhisar Antik Kenti (Pessinus Örenyeri)

Sivrihisar ilçesinde yer alan Ballıhisar ya da orijinal adıyla Pessinus Antik Kenti; ilçe merkezine 13 kilometre mesafede yer alıyor. Burada Frig inancına göre Tanrıça Kybele bulunduğundan; kent ait olduğu dönem için önemli bir tapınma yeri.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00 (Kış Dönemi) / 09.00-19.00 (Yaz Dönemi)

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Ballıhisar Köyü, Sivrihisar, Eskişehir

52. Midas Anıtı

Midas Anıtı

Midas Anıtı’nı görmeden Eskişehir’den dönmek; tarihi temalı bir gezi için pek de kabul edilebilir bir karar değil. Frigya sanatının tipik bir örneği olan bu anıt; Çifteler’e 39 kilometre mesafede konumlanıyor. Üç yazıttan oluşan eserin üzerinde bazı yazılar halen net olarak okunabiliyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00 (Kış Dönemi) / 09.00-19.00 (Yaz Dönemi)

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Yazılıkaya Köyü, Han, Eskişehir

Müzeler

53. Tülomsaş Müzesi (Devrim Otomobili)

tülümtaş müzesi

Devrim Arabaları filmini izleyenlerin daha kolay hatırlayabileceği Türkiye’nin 1961 yapımı ilk yerli aracı; Tülomsaş’a tahsis edilen sergi alanında ziyaret edilebiliyor. Türk mühendislerin eseri olan bu araç dışında lokomotif ve makinist kabini gibi parçalar da müze koleksiyonuna dahil.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00 (Hafta içi) / 09.00-17.00 (Hafta Sonu)

Ziyaret saatleri kış döneminde değişiklik gösterebilir.

Otomobili ziyaret etmek ücretsizdir.

Müze binası gezisi için randevu gerekmektedir.

Adres: Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ Ahmet Kanatlı Caddesi 26490 Eskişehir

Telefon: (0222) 224 00 00

54. ETİ Arkeoloji Müzesi

ETİ Arkeoloji Müzesi

Tabiat tarihi, Tarih Öncesi Çağ Eserleri, Klasik Çağ Eserleri, Sikke ve Taş Eserleri gibi özel bölümlere sahip olan  ETİ Arkeoloji Müzesi; özellikle Han ilçesi ve çevresindeki kazılardan da besleniyor. Müze koleksiyonuna dahil olan 20 bin parçanın yalnızca 2 bini aktif olarak sergilenmekte. 2011 yılından bu yana resmen ziyarete açık olan müze; Eskişehir’in tarihi yerleri hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin mutlaka yakından görmesi gereken bir mekan.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00 (Kış Dönemi) / 09.00-19.00 (Yaz Dönemi)

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: 7 TL

Adres: Akarbaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı No:64 Odunpazarı, Eskişehir

Telefon: (0222) 230 13 71

55. Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Atatürk’e ait eşyalardan 1980 yılına kadarki yerel gazetelere kadar; Türkiye Cumhuriyet tarihinin tüm önemli eserlerini bulabileceğiniz özel bir müzedeyiz. 23 Nisan 1994 tarihinde Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmete açılan müzeyi grup olarak ziyaret etmek isterseniz; Atatürk’e ait kırktan fazla belgeselleri izleyebileceğiniz bir de bodrum katı mevcut.

Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00 (Haftanın beş günü geçerlidir)

Pazartesi günleri kapalıdır. Pazar günü randevu ile gezilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarı No:11 Odunpazarı, Eskişehir

Telefon: (0222) 335 05 80

56. İnönü Karargah Binası ve Savaş Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli bölümlerinden olan İnönü Savaşları’nın yönetildiği karargah; bugün Ankara’da da hizmet veren İnönü Vakfı’na bağlı bir müze olarak ziyarete açık. Zaferlerin 80. yılı şerefine; 2000 ve 2001 yıllarındaki restorasyon sonucu daha da ilgi toplayan müze, İlçe Halk Kütüphanesi’nden alınan randevu ile gezilebiliyor.

Adres: İsmetpaşa, Gül Sokak No:15 26670 İnönü, Eskişehir

Telefon: (0222) 591 31 90

57. Seyitgazi Bor ve Etnografya Müzesi (Selçuklu Hamamı)

Seyitgazi Bor ve Etnografya Müzesi (Selçuklu Hamamı)

Eski ev eşyaları ve tarım aletleri gibi etnografya müzelerinde görmeye alışık olduğumuz ürünlerin yanı sıra; ocak maketi ve bor madeninden üretilen sanayi ürünleri de Seyitgazi’deki müze kapsamında halkın ziyaretine açık.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: İkiçeşme Mahallesi Afyon Caddesi Seyitgazi, Eskişehir

Telefon: (0222) 671 25 03

58. Eskişehir Kent Belleği Müzesi

Eskişehir Kent Belleği Müzesi

Eskişehir’e gelenlerin Odunpazarı Evleri ile birlikte ziyaret ettikleri en favori adreslerden biri Kent Belleği Müzesi. Çok sayıda güncel sergiyi ağırlamakta olan müze; aynı zamanda 9 tema ve 97 röportajdan oluşan sözlü tarih arşivine sahip. Müzenin diğer salonlarında ise çocuklara uygun alanlar, görsel ve yazılı belgeler mevcut.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00 (Hafta İçi) / 10.00-18.00 (Hafta Sonu)

Pazartesi hariç haftanın  her günü ziyaret edilebilir.

Adres: Şarkiye Mahallesi Türkmen Hoca Sokak No:28 Eskişehir

Telefon: (0222) 220 81 85 / 234 37 34

59. TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi

Eski bir demiryolu istasyonu maketi, vagonlar, lokomotifler, eski telgraf, manyetolu telefonlar, levhalar, kömür ocakları… Tüm bunlar ve daha fazlası Tepebaşı ilçesinde yer alan TCDD Eskişehir Müzesi’nde halkın ziyaretine açık. Müze koleksiyonu geçmişe atıfta bulunmasıyla; özellikle teknoloji çağında yaşayan gençlerin ve çocukların ilgisini çekebilir.

Pazar ve Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: TCDD Müzesi Gar, Eskişehir

Telefon: (0222) 225 80 80

60. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi (Şamlıoğlu Konağı)

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi (Şamlıoğlu Konağı)

Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilen tarihi konak; 2016 yılından bu yana gazeteci ve yapımcı Tayfun Talipooğlu’nun adı ile anılıyor. Bağışta bulunanların ve yerel basının katkılarıyla oluşturulan koleksiyonu yerinde görmek isteyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

Adres: Dede Mahallesi Şamlılar Sokak No:1

61. Anadolu Üniversitesi Havaclılık Parkı (Tayyare Müzesi)

Anadolu Üniversitesi Havaclılık Parkı (Tayyare Müzesi)

Eskişehir’de havacılık tarihine yakın bir bakış atmak isteyenleri 1998 yılından bu yana hizmet veren Havacılık Müzesi’ne alabiliriz.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Pazartesi ve Salı hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Anadolu Üniversitesi Yunusemre Yerleşkesi Karşısı Yenibağlar Mahallesi Uludağ Sokak No:1 Tepebaşı, Eskişehir

Konaklar ve Evler

62. İhsan Erdemgil Konağı

Atatürk’ün 1922 yılında, Cumhuriyet tarihinin en zor günlerinde konakladığı ve karargah olarak kullandığı İhsan Erdemgil Konağı bugün kentin Sivrihisar ilçesinde görülebiliyor.

Adres: Sivrihisar, Eskişehir 

63. Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı

Yine Eskişehir’e bağlı Sivrihisar ilçesinde bu kez Mustafa Kemal ile birlikte İsmet Paşa’nın da katılım gösterdiği önemli toplantıları ile Zaimağa Konağı mevcut. 1922 yılında burada, Ankara dışında yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısının gerçekleştirildiği biliniyor.

Adres: Yenice Mahallesi, Sivrihisar, Eskişehir

64. Nasreddin Hoca’nın Evi

Nasreddin Hoca’nın Evi

Eğitimci, din adamı ve hukukçu kimlikleri ile Türk kültürünün çok önemli bir parçası olan Nasreddin Hoca, 1208 Sivrihisar doğumlu. Hocanın evi ve mezarı burada ziyaret edilebilirken; her yıl 3-10 Haziran arası Sivrihisar’da Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenleniyor.

Adres: Nasreddin Hoca Mahallesi 26657 Sivrihisar, Eskişehir

65. Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir denildiğinde ilk akla gelenlerden olan Odunpazarı Evleri; Eskişehir’in tarihi yerleri rotasına mutlaka dahil olması gereken bir adres. Bugün 30 sokakta 300 kadar evin yanı sıra camiler, külliyeler, kervansaraylar, çeşmeler ve hanlar sizi bekliyor. Dar sokaklara sıralanan evlerin beyaz duvarları ve kahverengi çerçeveleri son derece karakteristik bir yapıya sahip.

Adres: Odunpazarı, Eskişehir

66. Odunpazarı Osmanlı Evi

Ahşap sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan ve vaktiyle Yeşil Efendi Evi olarak anılan Osmanlı Evi; Odunpazarı Evleri’ni incelemek isteyenlerin en önemli durakları arasında. Burada Atatürk’ün de geçmişte ağırlandığı biliniyor. 1984 yılından bu yana ziyarete açık tutulan ev, 2006 yılında belediye tarafından restore edilmiş. Restoranı da bulunan tesiste çay kahve molası vermek mümkün.

Adres: Dede Mahallesi, Yeşil Efendi Sokak No:22 26030 Odunpazarı, Eskişehir

67. Tarihi Turan Numune Mektebi Ders Araçları Sergi Evi

2011 yılından bu yana Odunpazarı’nda ziyaret edilebilen Tarihi Turan Numune Mektebi Ders Araçları Sergi Evi; Eskişehir’in eğitim tarihine ışık tutuyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen projede Osmanlı döneminde açılmış bir okulu gözünüzde canlandırabilmeniz mümkün. Zamanla gelişen teknolojinin ders kaynaklarını nasıl değiştirdiği de bu tarih şeridinde apaçık gösteriliyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00

Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Hafta içi her gün ziyaret edilebilir.

Adres: Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Paşa Mahallesi İmamoğlu Sokak No:2 Eskişehir

Telefon: (0222) 230 40 20

Çarşılar

68. Arasta Çarşısı

Odunpazarı Belediyesi tarafından oluşturulan turistik çarşı; Eskişehir’in marka değeri yaratan yapılarından biri. Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde yer alan çarşıda çini, cam ve seramik eserlerin satışını yapan 14 dükkan mevcut.

Adres: Orta Mahallesi Şeyh Şemsettin Sokak No:15 26030 Odunpazarı, Eskişehir

69. Çukur Çarşı

Porsuk Nehri’nin yanı başında konumlanan Çukur Çarşı; yalnızca alışveriş için değil keyifli bir kahve molası için de ideal. Hediyelik eşya alışverişinizi bu nedenle Çukur Çarşı’ya saklayabilirsiniz.

Adres: Deliklitaş Mahallesi Köprübaşı Caddesi Odunpazarı, Eskişehir

70. Eskişehir Sanatları Çarşısı

Daha önce adından söz ettiğimiz Kurşunlu Külliyesi’nde Eskişehir’in en önemli çarşılarından biri mevcut. Külliyenin “Tabhane” adı verilen bölümü bugün Eskişehir’e özgü sanat dalları ile renkleniyor.

Adres: İki Eylül Caddesi 26030 Odunpazarı, Eskişehir

71. Kırk Ambar Çarşısı

El emeği göz nuru ürünler ile dolup taşan Kırk Ambar Çarşısı, özellikle kadın girişimcilerden oluşması ile dikkat çekiyor. Eskişehir’in tarihi yerleri arasına adını altın harflerle yazdıran Odunpazarı’nda bu çarşıyı da görmeyi ihmal etmemelisiniz.

Adres: Odunpazarı, Eskişehir

72. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Tarihi 1850’li yıllara dayanan Atlıhan El Sanatları Çarşısı; bugünkü halini 2006 yılında almış bulunuyor. Neredeyse bin metrekare alana yayılan han, geleneksel mimari unsurlarına sahip. Zeminde ve birinci katta özellikle lületaşı işçiliği gibi Eskişehir’e özgü sanatlar icra ediliyor.

Adres: Pazaroğlu Sokak, Odunpazarı, Eskişehir

Hamamlar

73. Alçık Hamamı

Eskişehir’in en bilinen hamamları arasında yer alan Alçık; resmi kayıtlara göre 18. yüzyıldan izler taşıyor. İki katlı hamam halen faaliyete açık durumda. Genellikle kalabalık bir hamam olduğu için öneriler hafta içi ziyaret etmek yönünde.

Adres: Çarşı Mahallesi, Odunpazarı, Eskişehir

Telefon: (0222) 221 72 42

74. Erler Hamamı

Adından anlaşıldığı gibi erkeklere hizmet veren Erler Hamamı; hamam nostaljisi yapmak isteyenler için halen ziyarete açık.

Adres: Hamamyolu Caddesi, Eskişehir

Telefon: (0222) 231 15 29

75. Kumacık Hamamı

Kumacık Hamamı

Sivrihisar’da yer alan Kumacık Hamamı; ne yazık ki bakımsız durumda olsa da 1960’lı yıllara kadar hizmet vermeyi sürdüren tarihi bir yapı. Burası geçen yıllara rağmen Geç Osmanlı Dönemi’ne ait mimari izleri taşımaya devam ediyor.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Sivrihisar, Eskişehir

76. Tarihi Seydiler Hamamı

Sivrihisar’da bulunanlar için aktif durumdaki bir hamamı ziyaret etmek de; restore edilen Seydiler Hamamı sayesinde mümkün. Geleneksel Türk Hamamı olarak inşa edilen yapı 17. yüzyıldan izlere sahip.

Adres: Kurşunlu Mahallesi, Prof Mehmet Kaplan Caddesi, Sivrihisar, Eskişehir

Diğer Tarihi Yapılar

77. Saat Kulesi

Saat Kulesi

1899 yılında inşası tamamlanan Saat Kulesi, Sivrihisar ilçesinin her yanından görülebilmek üzere tasarlanmış durumda. Pirinçten yapılma tokmağı saat başı çalmaya devam eden eser, hem şehrin hem de ilçenin sembollerinden biri. Dönemin kaymakamı Mahmut Bey tarafından Eskişehir’e miras bırakılan Saat Kulesi ile bir fotoğraf çektirmek tam yerinde bir turistik hareket olabilir.

Adres: Sivrihisar, Eskişehir

78. Dede Korkut Anıt Duvarı

Dede Korkut Anıt Duvarı

2013 yılında inşa edilmiş olsa da; 46 metre uzunluktaki duvarı boyunca destansı hikayeler anlatan ve bu sayede tarihe ışık tutan Dede Korkut Anıt Duvarı’ndayız. Duvarın bu özellikleri ile Türkiye’de bir ilk olduğu ifade ediliyor.

Adres: Sümer Mahallesi 26140 Odunpazarı, Eskişehir

79. Eskişehir Hava Şehitliği

Eskişehir Hava Şehitliği

Cumhuriyet döneminin Eskişehir’deki ilk yapılarından biri; İstiklal Savaşı’nda 1921 tarihinde düşen Fokker Teyyaresi’nin ardından kurulan Hava Şehitliği. Burada başta Üsteğmen Ahmet Fehmi olmak üzere askerleri ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Vişnelik Mahallesi, Öğretmenler Bulvarı No:5 26020 Odunpazarı, Eskişehir

80. Kanlıpınar Şehitliği

Kanlıpınar Şehitliği

Eskişehir ve Ankara arasındaki kara yolunun 13. kilometresinde Cumhuriyet tarihinin aziz şehitlerini ziyaret edebileceğiniz bir mekan daha var. İstiklal uğruna savaşan yüzbaşı ve erlerin yer aldığı şehitlik; Eskişehir’in tarihi yerleri temalı gezinize dahil olmayı fazlasıyla hak ediyor. Demir bir kapıdan girilen şehitlikte mermer bir yazıt ve beyaz badanalı mezarlar mevcut.

Adres: 75. Yıl Mahallesi 325 Sokak 26070 Odunpazarı, Eskişehir

81. Eskişehir Tren Garı

İnsanda yarattığı seyahat etme isteğiyle Eskişehir Tren Garı da; Eskişehir gezilerinin tarihi duraklarından biri. 1953 yılında temeli atılan gar projesinin 1955 tarihinde hizmete girdiği biliniyor. Projenin uygulayıcısı ise Profesör Orhan Safa.

Adres: Hoşnudiye Mahallesi İstasyon Caddesi 26130 Tepebaşı, Eskişehir

Eskişehir’in tarihi yerleri listemize ek bildiğiniz tavsiye yerleri aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.