Kemer

Ülkemizin en önemli tatil destinasyonlarının başında gelen Antalya, gezilecek yerlerinin yanı sıra etkileyici tarihi yerleri ile de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Antalya’nın en önemli ilçelerinden biri olan Kemer ; gerek plajları, gerek tarihi yerleri gerekse doğa güzellikleri ile şehre gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerleşim yerleri arasında yer alır.

Listemizin ilk sırasında;

TABİAT PARKLARI

1- Beydağları Sahil Milli Parkı 

Beydağları Sahil Milli Parkı

Kemer’in en popüler yeri olan parkın içerisinde; doğal plajlar, koylar, antik kentler ve ormanlık alanlar bulunmakta ve yıl içerisinde binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem manzarası, etkileyici plajı ve tarih kokan antik kenti ile Beydağları Sahil Milli Parkı, Kemer listenize mutlaka dahil etmeniz gereken özel yerlerdendir.

2- Yörük Parkı 

Yörük Parkı

Kutsal İncil’in çabaları sonucu 1986 yılında kurulan Yörük Parkı, Kemer’e gelen ziyaretçilere bölgede yaşamış olan yörüklerin yaşantılarını anlatma amacını taşıyor. Yörük çadırında dinlenebilir ve yörüklerin leziz saç böreğinden tadabilirsiniz. Etnografya müze özelliği taşıyan park bölgede büyük ilgi gören yerlerin başında geliyor.

3- Tekirova Ekolojik Doğal Parkı

Tekirova Ekolojik Doğal Parkı

Tekirova Ekolojik Doğal Parkı, dünyanın ilk flora-herpetofauna minyatür çalışmasının yapıldığı ilk doğal park olma özelliğine sahiptir. Sürüngen ve amfibi canlılarının doğal ortamları bitkiler ile süslenmiş olup içerisinde bulunan egzotik kuş türlerine ilgi oldukça büyüktür. Sizde kartpostalı andıran bu yere vakit kaybeden gitmelisiniz .

DOĞAL GÜZELLİKLERİ

1- Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu

Göynük’te bulunan 4,5 km. uzunluğa sahip Göynük Kanyonu, Kemer’deki birçok doğal güzellikten biridir. Dünyanın en güzel yürüyüş noktalarından biri olarak kabul edilen kanyon, doğayla iç içe birçok farklı etkinlik yapabileceğiniz bir yer. Kanyona dilerseniz Göynük’ten yürüyerek 45 dakikada ya da araçlarla gidebilirsiniz.

2- Tahtalı Dağı

Tahtalı Dağı

Olimpos’tan teleferik ile çıkabileceğiniz Tahtalı Dağı, size bol oksijen eşliğinde muhteşem manzaranın tadını çıkarma imkanı sunuyor. Burada bisiklet sürüp, yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşü yaparak gezinizi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

3- Yanartaş 

Yanartaş

Olimpos Antik Kenti sınırları içinde bulunan ve Kimera ismi de verilen Yanartaş, Kemer’ mutlaka görmeniz gereken bir doğalgaz kaynak. Kaynaktan sızan gazın devamlı yanması ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

4- Üçoluk Yaylası

Üçoluk Yaylası

Kamp ve trekking sevenlere ev sahipliği yapan bu yayla, doğası ile sizi büyüleyecek. Sedir, çam ve çınar ağaçlarıyla çevreli yayla evlerinde, telefon ve elektrik alt yapısı bulunmamaktadır. Bu durum kafanızı dinleyip doğayla kucaklaşmak için muhteşem bir fırsat sağlıyor. Eşsiz manzaraya sahip Üçoluk Yaylası, doğa tutkunlarının ziyaret edip yürüyüş yapabileceği Kemer’in doğal güzelliklerinin başında gelmektedir.

5- Sünnet Gölü 

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü, baktıkça insanın içine huzur dolduran manzarasıyla dinlendirici bir etki sağlıyor. Dileyenler alternatif olarak piknik yapabilirler. Eğer bol vaktiniz varsa bu göle gelmenizi tavsiye ederiz.

MAĞARALAR

1- Sırtlanini Mağarası

Sırtlanini Mağarası

Çamarası veya Narlıgedik köylerinden ulaşabileceğiniz Sırtlanini Mağarası, Kemer’in önemli doğal mağaralarından biridir. Mağara girişi oldukça dar olup, ilerledikçe 6 bölümden oluşan mağaraya ulaşılmaktadır. Mağaranın tamamı sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. Doğanın mucizesine tanıklık etmek istiyorsanız bu mağaraya uğramalısınız.

2- Molla Deliği Mağarası

Molla Deliği Mağarası

Olimpos Dağı’nın derinliklerine yolculuk eden mağaracıların ve  doğa sporu sevenlerin ziyaret ettikleri doğa harikası bir oluşumdur. Kemer’e gelenlerin ziyaret edebileceği doğal mağaralardan biridir. Mağaranın sonunda bir gölet olduğu söylenmekte olup, çoğu ziyaretçi sonuna ulaşamamıştır. Molla Deliği Mağarası’nı ziyaret edenleri etkileyici bir yolculuk bekliyor.

3- Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, ikinci önemli Prehistorik Merkezlerden bir tanesidir ve arkeolojik SİT alanı konumundadır. Mağara içinde duvarlara çizilmiş hayvan figürleri ise oldukça ilgi çekici olup, Kemer’in tarih öncesi dönemlerine ait izleri görmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden biri.

4- Peynirdeliği Mağarası 

Peynirdeliği Mağarası’nda yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Bizanslılara ait kalıntıların bulunması, mağarayı önemli bir hale getirmiştir. Mağaranın içinin kuru olmasına karşın derinliklerine doğru gittikçe bir göl sizi karşılıyor.  Doğal güzelliği ile ziyaret edenleri adeta büyülüyor.

PLAJ VE KOYLARI

5- Adrasan Plajı 

Adrasan Kıyıları

Antalya’nın gizli cennetlerinden Adrasan Koyu, denizin en güzel hallerini görmek ve kafa dinlemek isteyenler için en ideal yerlerden biri. Dalgasız yapısı ile bir göle benzemekte olup, öğleden sonra esen rüzgar ile bir nebzede olsa bunaltıcı havadan çekip kurtarıyor adeta. Yeşil ve mavinin en güzel birleşimlerinden biri olan bu muhteşem güzelliği mutlaka görmelisiniz.

6- Adrasan Deresi

Adrasan Deresi

Adrasan Deresi, Bey Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Dere boyu üzerine sarkan ağaçların yarattığı serin alana kurulan localar, yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Adrasan Deresi’nin her iki yamacında sıralı mekanlar bulunmaktadır. Sıcak havalarda sığınabileceğiniz alternatif bir yer.

7- Ayışığı Plajı

Ayışığı Plajı

Altın sarısı kumu ve berrak denizi ile ilçenin popüler plajlarından biri olan Ayışı Plajı, Kemer’in ”yeryüzü cenneti” olarak anılmasına katkıda bulunmaktadır. Çam ve palmiye ağaçları ile çevrili koy, turkuaz rengi denizi ile birleşince mükemmel uyumu yakalıyor. Dünya’nın en güzel dolunayının buradan izlenebildiği iddiasına sahip bu plaja gitmenizi öneririz.

8- Phaselis Koyu ve Plajları

Phaselis Plajı

Bölgede Kuzey, Orta ve Güney olmak üzere üç liman bulunmaktadır. Bu limanlar ziyaretçilerin deniz keyfi yapması için günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Denizin dalgasız, sığ ve kumlu oluşu özellikle çocuklu aileler tarafından burayı çok önemli bir ziyaret noktası haline getirmektedir.

Kuzey Limanı diğer iki limana göre daha taşlık olduğundan biraz daha sakin olmaktadır. Eğer sakinliği seviyorsanız bu liman size göre olabilir. Orta Liman çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği en dalgasız olan liman olarak kabul ediliyor. Güney Limanı ise size ağaçların arasından sıyrılıp hemen denize girme olanağı sunuyor.

Plajlarda şezlong ve şemsiye hizmeti verilmiyor ancak bölgede bulunan ağaçlar güneşin kavurucu sıcaklarından korunma konusunda size yardımcı olmaktadır. Bölge kamp yapmaya oldukça elverişli olduğu için kamp malzemelerinizi getirerek burada çok keyifli akşamlar geçirme şansına da sahip olabilirsiniz.

9- Tahtalı Plajı 

Tahtalı Plajı

Tahtalı Dağı’nın denize uzandığı kısımında bulunan Tahtalı Plajı, heyecan ve adrenalin seven tatilcilerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Kemer Hard Enduro yarışları 2009 senesinde “Denizden Gökyüzüne” sloganıyla düzenlenmeye başlanmıştır. Olimpos teleferiği ile Tahtalı Dağı’na çıkabilir ve eşsiz manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

DİĞER

1- Paris II Batığı

Paris II Batığı

I. Dünya Savaşı sırasında batırılan gemi, 1995 yılında keşfedilerek dalış sporu yapanlar için Kemer’deki en önemli duraklardan biri haline gelmiştir. Pek çok farklı balık türünün gözlemlenebildiği Paris II Batığı dünyanın en önemli dalış noktaları arasında gösterilmektedir. Eğer siz de su altı dünyasını yakından görmeyi seven biriyseniz burada mutlaka dalış yapmanızı öneriyoruz.

2- Dolusu Park 

Dolusu Park

Türkiye’de bulunmayan kaydırak çeşitleri ile Dolusu Park, Beydağları Park’ı manzarasına sahip olup, denize sıfır konumdadır. Kemer tatiliniz süresince farklı bir aktivite arıyor ve adrenalini seviyorsanız burası tam size göre.

3- Dinopark

Dinopark

Antalya’ya giden ailelerin birlikte vakit geçirebileceği bir alan olan Dinopark, tarih, keşif ve doğayı bir arada barındırıyor. Siz park içerisinde çayınızı yudumlarken, çocuğunuz gözünüzün önünde dinozorlar ile süslenmiş park alanının içerisinde oyun oynayabiliyor. Tabii sadece küçükler için değil, büyüklerinde vakit geçirebileceği şekilde düzenlenmiş bir park. Birkaç saatinizi ayırıp burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4- Dolphinarium

Dolphinarium

Yunus gösterilerinin seyredilebildiği Dolphinarium, özellikle çocuklarıyla Kemer’i ziyarete gelen ailelerin büyük keyif alabileceği önemli tema parklardan biridir. Yunuslar ile yüzmek ve unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

 Kemer gezilecek yerler yazımıza katkıda bulunmak veya görüşlerinizi belirtmek isterseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.