Kemer Tarihi Yerler

Kemer, yaz turizmi ile anılan bir belde olsa da tarihi yapısıyla kültür turizmi için de önemli bir ilçe.

Plajları haricinde, kentte Akdeniz kültürünü ve tarihini yansıtan antik kentler mevcut. Kemer’i yakından tanımak istiyorsanız, kısa bir süreliğine plajlardan ayrılıp tarihi yerleri ziyaret etmelisiniz. Bu yerleri sizler için Kemer yazımızda listeledik.

Listemizin ilk sırasında;

ANTİK KENTLER

1- Phaselis Antik Kenti 

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Tekirova’da Olimpos-Beydağları Milli Parkı sınırları içinde bulunmaktadır. Kemer’e gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor. M.Ö. Rodoslular tarafından kurulduğu tahmin edilen bu antik kent daha sonra Likyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Sahip olduğu üç liman, bölgede yapılan deniz ticareti açısından çok önemli bir konumda bulunuyordu. Muhteşem liman ve koyları ile etkileyici kent, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Antik kente geldiğinizde Liman Caddesi, Hadrianus için yapılan heykeller, antik tiyatro, su kemerleri, Nekropol ve Akropol mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Kenti ziyaret ederek birçok önemli tarihi kalıntıyı inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Adres: Çamyuva Mahallesi, 07980 Kemer/Antalya

Çalışma Saatleri: 08:00-19:00

Giriş Ücreti: 30 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

2- Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti

Bizans döneminden günümüze kadar ulaşan Idyros Antik Kenti, 1976 yılında gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Gerçekleştirilen kazılarla gün yüzüne çıkarılan bölge, günümüzde bölgenin en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde Antalya Belediyesi tarafından 1. Derece SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır. İleride yine kazı çalışmaları yapılması planlanmaktadır. Hem tarihi dokusu hem de muhteşem doğası nedeniyle Idyros Antik Kenti , Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

3- Olympos Antik Kenti 

Olimpos Antik Kenti

Tanrılar kenti olarak anılan Olympos, tarihi dokusuyla Antalya’nın doğa harikaları arasında yer alıyor. Olympos, zamanında antik Likya medeniyetinin en önemli kenti olma özelliğini de taşımıştır.

Şehir Osmanlı donanmasının 15. yüzyılda Doğu Akdeniz’i himayesi altına aldığı dönemde terk edilmiş ve Osmanlı’nın eline geçmiştir. Önemli tarihinin yanı sıra önemli bir plaj haline gelen Olympos, ülkemizin güney sahilini kapsayan Olympos-Beydağları Milli Parkı’nın bir kısmını oluşturuyor. Toros Dağları’nın batı kanadında bulunan Beydağları’nın tepelerinden aşağıya indikçe, yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Adres: Ulupınar Mahallesi, 07980 Kemer/Antalya

Çalışma Saatleri: 08:00-19:00

Giriş Ücreti: 20 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

4- Selçuklu Av Köşkü

Selçuklu Av Köşkü

Kemer’in girişinde bulunan köşkün, 13. yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Köşk, bölgedeki tek Selçuklu mimarisi olma özelliğinden dolayı ayrı bir öneme sahip olup, tarihte bilinen üç Selçuklu Av Köşkü’nden bir tanesi olma özelliği taşımaktadır. Ziyaretçiler, kentin tarihi sayfalarında keyifli bir yolculuğa çıkarak geçmişin izlerini inceleme fırsatı yakalıyor.

5- Gedelme Kalesi

Gedelme Kalesi

Bizans Ortaçağ kalesi olarak günümüze kadar gelebilmiş olan Gedelme Kalesi, M.Ö. 9. yy’da Jacobek tarafından inşa edilmiştir. Adı tahıl kurutma ve tahıl koruma anlamına gelmektedir. Tüm bölgenin depolama alanı olarak kullanılmıştır. Unutulmaya yüz tutmuş bu tarihi yerimizi turizme kazandırmak adına mutlaka ziyaret etmelisiniz.

DİĞER YERLER

1- Kemer Cumhuriyet Meydanı

Kemer Cumhuriyet Meydanı

Kemer merkezde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda, devasa bir saat kulesi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunmaktadır. Kentte gerçekleştirilen etkinlikler için saat kulesinin içinde bir de dj odası bulunmaktadır. Siz Kemer ziyaretçilerinin dilediği gibi gezip, fotoğraf çekilebileceği bir alan oluşturulmuştur.

2- Atatürk Ağaç Parkı

Atatürk Ağaç Parkı

Bitki ve doğa tutkunları, Atatürk Ağaç Parkı tam size göre. İçerisinde bin bir çeşit bitkinin bulunduğu park, adeta bir açık hava müzesi. Kitabınızı, çayınızı, kahvenizi alın ve üstünde ördeklerin süzüldüğü gölün kenarında hayata biraz mola verin.

 Kemer’in tarihi yerleri yazımıza katkıda bulunmak ve görüşlerinizi belirtmek isterseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın lütfen 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.