Türkiye’nin popüler turistik noktaları arasında bulunan Alanya, sahip olduğu Akdeniz mutfağıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Artan popülasyonla beraber ziyaret eden insanlar Alanya’da daha önce tatmadıkları birçok farklı lezzeti tatma imkanı buluyor. Harika doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Alanya tarihi dokusunun yanında lezzetli yöresel yemekleriyle de göz dolduruyor. Gelin Alanya’nın yöresel yemekleri nelermiş birlikte göz atalım.

#1 Alanya’nın Yöresel Yemekleri

İlk olarak;

1- Kabak Çiçeği Dolması

kabak çiçeği dolması

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde oldukça sevilen bir dolma çeşidi. Kabak çiçekleri önce toplanır ve içi çıkarılır sonra temizlenmiş içe harç konur ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. Oldukça lezzetli ve sevilen bu tat Akdeniz bölgesinin oldukça meşhur yemeklerindendir.

2- Nohutlu Hibeş

nohutlu hibeş

Akdeniz bölgesinin en meşhur lezzetlerindendir. Nohut, sarımsak ve tahinle yapılan Hibeş, tüm malzemeler birleştikten sonra harika bir tat almaktadır. Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi Nohutlu Hibeş’in tadına bakmadan gitmeyin

3- Taze Ülübü Yemeği

taze ülübü yemeği

Baklagillerden olan ülübünün kurusundan piyazı ve etli yemeği yapıldığı gibi tazesinden de kıymalı yemeği, haşlaması ve salatası yapılır. Taze fasulye gibi yemeklik ölçülerde kırılan ülübülerin kılçıkları ve sapları temizlenir.

Kıyma veya kuşbaşı doğranmış et, tencerede tereyağı ile doğranmış soğan ve kırmızı toz biberle kavrulur. Kavurmaya kabukları soyulup doğranmış domates eklenir. Daha sonra da ülübüler ilave edilerek karıştırılır. Üzerine yeteri kadar su ve tuz konularak, normal ateşte pişirilir.

4- Çiğirdik

çiğirdik

Bir ölçek susam yıkanarak temizlenir, aynı ölçüde bal ile tencerede karıştırılarak kavrulur. Susamların kabuğu çıkana kadar kavrulan karışım pişince. Kaşıkla yayvan tabaklara konulur. Soğuktan katılaşan çiğirdik bıçakla kesilerek yenilir. Bal yerine pekmez de kullanılabilir. Çiğirdik daha çok soğuk kış günlerinde yapılan bir tatlıdır.

5- İlibada Sarması

15-20 santim uzunluğunda ve 8-10 santim genişliğinde yeşil renkli ovalimsi ilibada yaprakları, kısa saplarıyla toprağa saplanmış şekilde bulunur. Genel olarak kış ve ilkbahar aylarında bulunan ilibadanın bazı cinsleri çok acı olduğu için tercih edilmezler. Temizlenip yıkanan ilibada yaprakları üst üste kümelenir.

Üzerine kaynatılmış su dökülür. Bir başka kapta pirinç veya bulgur, zeytinyağı veya tereyağı, tuz, domates salçası, kırmızıbiber, baharat ve maydanozla harç hazırlanır. İlibada yapraklan içine harç konularak sarılır ve tencereye dizilir. Biraz su ilave edilen sarma normal ateşte pişirilir.

6- Öksüz Helvası 

öksüz helvası

Öksüz Helvası zahmet gerektiren bir yemektir. Üzüm pekmezi, un ve su malzemeleriyle yapılmaktadır. Üzüm pekmezi ve su bir tencerede kaynatılır. Kaynayan pekmez-su karışımından bir bardak kadar alınır. Geri kalanına ise un koyarak tencerede kavurmaya devam edilir. 20 dk kadar kavurduktan sonra ayırdığımız üzüm pekmezini tenceremize yavaşça ilave ediyoruz. Düz bir tabağa alıp şekil verdiğimiz helvamızın üzerine 100 gram kadar tereyağı eritip helvamızın üzerine döküyoruz.

7- Göleviz 

göleviz yemeği

Patatese benzeyen göleviz bitkisi soyulur ve üzerinde kayganlığın alınması için limonlu su ile bolca yıkamalısınız. Etler bir tencereye alınır ve suyu çekene kadar kavrulur. Sonra üzerine tereyağı ilave edilir ve yemeklik soğan kıyılır. Soğanlar pembeleştikten ve etler iyice kavrulduktan sonra bir gün öncesinden suda bekletilen nohut ve göleviz içine ilave edilerek pişmeye bırakılır.

8- Taze Bakla Yemeği

taze bakla yemeği

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte bakla tezgahlarda kendini göstermeye başlar. Bir kapta su, limon ve un ile birlikte karıştırılır. Bir tencere zeytin yağını koyup içine soğanları ilave ettikten sonra pembeleşinceye kadar kavrulur. Baklalar da içine konulduktan sonra limon, şeker, un ve tuz ekleyip pişirilir ve  sarımsaklı yoğurtla servis edilir.

9- Turunç Reçeli

turunç reçeli

Bölgede en çok yetişen meyve turunç.. Turunçtan reçel yapılarak tadına tat katılıyor. Peki nasıl yapılır bu reçel? Şöyle ki; 10-13 adet turunç kesilerek temizlenir. Kabuklarıyla içi ayrılan turuncun kabukları bir ipe dizilir. Bu şekilde bir suda kaynatılır ve ardından soğuk suya koyulur.

Suyu değiştirilerek suda bekletilmeye devam edilir. Acısı alınmış kabuklar bir kaba alınıp üzerine yeteri kadar şeker serpilir, böyle suyu çıkması sağlanır. Üzerine su ilave ederek kaynatılır. Limon sıkılır ve soğumaya bırakılır. Afiyet bal şeker olsun…

10- Alanya Bohçası

alanya bohçası

Hemen hemen herkesin kahvaltı sofralarında yer alan krepten yapılan Alanya Bohçası; krepin ortasına lor peynir ve maydanoz harcı konulur ve büzülerek yeşil soğan ile bohçanın ağzı bağlanır. Pratik ve lezzetli bir tarif.

 Alanya’nın yöresel yemekleri yazımıza katkıda bulunmak isterseniz aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizime paylaşabilirsiniz 🙂

2 YORUMLAR

  1. Dışarıdan Alanya’ya gelen misafirler Alanya’nın yöresel yiyeceklerini tatmalı gidilip gezilecek olan kültürel miraslarını görmeli bu nedenle alanyada alanyanın yöresel yemeklerini,tatmadan gitmelerini istemem bunun için en iyi ve doğru olan mekan YÖRESEL ALANYA EV MUTFAĞI ESMA HANIM’ın YERİ herkesin gelip,Alanyada eşsiz serin ferah Portakal ağaçlarının altında gerek sabah serpme kahvaltısını gerek öğlen-akşam yemeğini gerekse badem kahvesini yudumlamalarını tavsiye ederim son olarak bir alanyalı ve yöresel alanya ev mutfağının daimi müşterisi olarak size tavsiyem alanyaya gelmişken yöresel lezzetleri tatmadan alanyaya gittim gezdim demeyiniz????

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.