Alanya Kalesi

Yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Alanya topraklarında, geçmişten günümüze gelmeyi başarmış birçok eser bulunmaktadır.

Alanya’da tarihin tozlu sayfalarında dolaşmak ve eski günlerin ihtişamını hissetmek isterseniz, sizler için hazırladığımız “Alanya’nın tarihi yerleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Listemizin ilk sırasında;

1- Kızıl Kule

Kızıl Kule

13.yy’da Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad tarafından Halepli Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırmıştır. İnşaat sırasında yapının alt tarafları taş bloklarla yapılırken, üst tarafları pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmıştır.

Kırmızı tuğlaların verdiği renk sebebiyle kulenin adı Kızıl Kule olarak kalmış. Alanya’yı denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak için yapılan kulenin yüksekliği 33 metre çapı 29 metredir. Kule yıllar boyunca askeri amaçla kullanılmış. Günümüzde hem Alanya’nın simgelerinden hem de önemli turistik mekanlara biri haline gelmiştir.

Adres: Çarşı Mahallesi, İskele Cd. No:102, 07400 Alanya/Antalya

Çalışma Saatleri: 08.30- 19.00

Giriş Ücreti: 20 TL

2- Süleymaniye Camisi

Süleymaniye Camisi

Süleymaniye Camisi, Alanya, Antalya’da bulunan tarihi camidir. Cami, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmış bir başyapıttır. Tek minareli cami, Alâeddin, Kale ya da Süleymaniye adıyla anılır. Yapı, moloz taştan yapılmış ve sekizgen kasnak üzerine kiremitli bir kubbesi vardır.

Kubbenin askılık görevi üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiştir. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli üç kubbe ile örtülüdür. Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneğidir. Bu tarih kokan camiyi gezmezseniz çok şey kaçırırsınız.

3- Ehmedek Kalesi

Ehmedek Kalesi

Alanya Kalesi’nin kuzeyinde bulunan yapı, karadan saldırıları önlemek için inşa edilmiştir. Üçer kuleli iki ayrı bölümden oluşmaktadır. I. Alâeddin Keykubat tarafından Kızıl Kule’den bir sene sonra Helenistik dönem kalıntılarının üzerinde inşa ettirilen yapıda diğer duvarlara göre daha iri taşlar kullanılmıştır.

Batıdaki kulenin dış yüzünde çerçeve içinde bir kitabe yer almaktadır. Kalenin asıl girişi doğu yüzündedir. Kalenin batı tarafındaki dış kapısının bulunduğu duvarların alt bölümlerinde Helenistik dönem taş örgüsü görülebilir. Kanuni zamanında meydana gelen depremde Ehmedek büyük tahribata uğramıştır. Günümüzde koruma altında olan yapı birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

4- Alanya Tersanesi

Alanya Tersanesi

Alâeddin Keykubat Kızıl Kuleyi yaptırdıktan iki yıl sonra tersanenin yapımına başlanmıştır. İki denizin sultanı olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için yaptırdığı tersane içerisinde bir tarafında mescit bir tarafında deniz bir tarafta da askerlerin kalacağı bölüm mevcuttur.

Alanya Belediyesi tarafından deniz müzesine dönüştürülmesi planlanan tersane ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Alanya Kalesi önünden kalkan turlarla tersaneyi görmeniz mümkün.

5- Girne Çeşmesi

Girne Çeşmesi

13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait bir eserdir. Günümüzde hala halkın su ihtiyacını karşılayan Girne Çeşme’si arkasında suyu biriktirmek için ayrı bir hazneye sahiptir. Yapılan çalışmalar sırasında yan tarafında hala dayanıklı halde bir başka bölümü daha keşfedilmiştir.

Aynı zamanda yapılan çalışmalar sırasında Roma dönemine ait yazılar ve kitabeler bulunmuştur. Tarih kokan bu çeşmenin suyunu içmek çok heyecan verici olabilir.

6- Alanya Feneri

Alanya Feneri

Alanya Feneri Türkiye’nin en yüksek tepesinde yer alan kalesi ünvanına sahip. 1880 yılında Fransız’lar tarafından yapılmıştır. Ulusal miras statüsünde Kıyı Emniyeti ve Gemi   Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındadır.

7- Alara Kalesi 

Alara Kalesi

Alara Çayı kenarında bulunan bir sivri kayanın üzerine yapılmıştır. Kale surları dışarısında yer kalan Alara Çayı’nın yanında Selçuklu dönemine ait 13. yy’da yapıldığı düşünülen bir hamam bulunmaktadır. Kalenin yapılış amacı ipekyolundan geçen kervanların mola vermek için durdukları çayın yanında güvenliğini sağlamalarıdır. Kale kalıntıları içerisinde; küçük bir saray, görevli odaları, cami ve hamamlar bulunmaktadır.

8- Alara Han 

Alara Han

Alara Kalesi ve Çayı’na yakın konumdadır. Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından H.629 / M.1231 yılında yaptırılmıştır. İpekyolu üzerinde hakimiyet sağlamak amacıyla inşa edilmiştir.  Hanı gezmek için aracınızı hanın karşısında bulunan restaurantın otoparkına bırakabilirsiniz. Restaurantın  içinde bulunan alt geçitten geçerek hana ulaşabilirsiniz.

9- Darphane

Darphane

Cilvarda sarp kayalıklarının üzerinde bulunmaktadır. Halk tarafından darphane olarak bilinmesine karşın, burası küçük yapıların bir araya gelmesiyle oluşan ve kilise olarak kullanıldığı düşünülen tarihi bir yerdir. Çıkış yolunun dik bir yamaç olmasından dolayı buraya tırmanmak zordur. Fakat dışarıdan görünümü dahi oldukça ihtişamlı.

10- Iotape (Aytap) Tarihi Limanı

Iotape (Aytap) Tarihi Limanı

Şehir Selefkiler kralı ANTİOKHOS tarafından kurulmuştur. Karısı Lotape’nin adına yaptırmıştır. Kentin içerisinde; akropol, nekropol, kilise, hamam ve cadde bulunmaktadır. Ayrıca kentin bir limanı bulunmaktadır. Bu liman koyu deniz girmek isteyenler için uygundur. Diğer antik kentlere oranla daha az hasarla günümüze  kadar gelmiştir.

11- Sinek Kalesi (HAMAXIA) 

Sinek Kalesi

Kaynaklarda belirtilen bilgilere göre Helenistik dönem kalıntıları bulunmaktadır. Etrafı surlarla çevrili kale; sarnıç, tapınak ve idari dairelerin yer aldığı bir yapıdır. Bulunan bazı yazıtlar Hermes’e ait tapınağın varlığına işaret etmektedir.  En önemli kalıntılar Bizans ve Roma dönemine aittir. Bu kaleden Alanya manzarası bir harika gözükmekte.

12- Hıdırellez Kilisesi

Hıdırellez Kilisesi

Yapıldığı yıl tam olarak bilinmemektedir fakat 23 nisan 1873 yılında onarım yapıldığı kayıtlarda yer almaktadır. Giriş kapısının üstünde Grek alfabesi ile yazılmış Karamanlıca bir kitabe vardır ve bu kitabe şuan müzede sergilenmektedir. Kilise müslümanlar tarafından da ibadet etmek amaçlı kullanılmaktadır. Her sene hıdırelez haftasında ziyaret edilmekte ve piknik yapılmaktadır. Yerel Rus Ortotodokslar tarafından  25.12.2012 yılından itibaren kullanılmaktadır. Ortadoks Patriği Bartholomeos 5.12.2014 tarihinde bu kilisede yapılan ayini yönetmiştir.

13- Ayayorgi Kilisesi 

Ayayorgi Kilisesi

M.S. 6. yy’da yapıldığı düşünülen Ayayorgi Kilisesi (Aziz George) Bizans Devleti’ne aittir. Sur duvarına bitişik olup kilise malzemesinin tamamı taştır. Ayayorgi Kilisesi üç tarihi döneme tanıklık etmiştir. İlki Helenistik döneme ait kare yapıdaki kilisenin üzerine Bizans dönemine ait bir kilise inşa edilmiştir. Selçuklu döneminde ise suların yapımında kiliseye zarar verilmemiş, sonrasında mescit olarak kullanılmıştır.

14- Selinus Antik Kenti

selinus antik kenti

 

Kentin M.Ö. 6. yy’da yapıldığı sanılmaktadır. İmparator Trajanus‘un Part seferinden dönerken konakladığı ve hastalanarak vefat ettiği kenttir. Bu olaydan sonra kent Trajanapolis ismiyle anılmıştır. Bu kent önemli ticaret merkezleriyle deniz yolu üzerinden ticaret yapmıştır. Birçok devletin izi vardır. Bunlar; Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklulardır. Seluklu döneminde inşa edilen az köşkü günümüze kadar ayakta kalmıştır.
Tırmanış yolunun yorucu olması sebebiyle Alanya’nın çarpıcı güneşinden korunmak adına Selinus Antik Kenti’ni akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneririz.

 

15- Alanya Kalesi 

Alanya Kalesi

Geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan kale bir Selçuklu dönemi eseridir. Alanya’nın adeta simgesi haline gelmiş Alanya Kalesi Alaeddin Keykubad döneminde 1221 yılında tekrardan yapılmıştır. Kalede yer alan yapıların sıralanışı şu şekildedir;  Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu, Arap Evliyası ve Esat Burcu, Tophane, Tersane ve son olarak Kızılkule’dir. Kara ve deniz yolu ulaşımın zor olduğu bir kaledir. bu nedenle sürekli olarak yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Tarihte en iyi korunan kale olarak bilinmektedir. Ayrıca günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Çalışma Saatleri: 15 Nisan- 2 Ekim: 08.30-19.30/ 3 Ekim- 14 Nisan: 08.30- 17.30

Giriş  Ücreti: 20 TL / Müzekart geçerlidir.

Adres: Hisariçi Mahallesi, 07400 Alanya/Antalya

16- Gemili Mescit 

Gemili Mescit

Alanya’da birçok tarihi yapının Selçuklular tarafından yapıldığı gibi Gemili Mescit’de Selçukular’a aittir. 13. yy’da yapılmıştır. Alanya Kalesi’ne çıkarken yol üzerinde bulunmaktadır. Tek katlı küçük bir yer olan Gemili Mescit, Alanya’da yapılan denizciliğe dair bilgiler vermektedir. Buranın en belirgin özelliği mescidin iç duvarlarında kazıma tekniği ile kazılmış olan gemi çizimleri yer almaktadır. 170 adet çizim bulunmaktadır.

pin Alanya’nın tarihi yerleri yazımıza ekleme yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar kısmına yazmayı unutmayın lütfen:)

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.