Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a Ulaşım Rehberi

Olimpos Hakkında; Olimpos, M.Ö. 1. ve 2. yüzyılda Helenistik dönemde Akçay nehrinin her iki tarafında kurulmuş Likya bölgesinin en büyük şehridir. Kaleler, Roma hamamları ve daha fazlası burada görülebilir. Antik Olimpos kentini ziyaret etmek, plajın, doğanın ve tarihin tadını çıkarmak, Antalya Kemer’de yerli ve yabancı pek çok turist için unutulmaz bir deneyim demektir. Çıralı’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan Olimpos, mavi ile yeşilin buluştuğu muhteşem doğası, eşsiz plajı ve tarihi kalıntıları le Antalya’nın en popüler yerlerinden biridir.

Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a olan uzaklık yaklaşık 97 kilometredir. Havalimanı’ndan doğrudan Olimpos’a ulaşımınızı sağlayabileceğiniz bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Ancak HAVAŞ servisleri, belediye toplu taşıma otobüsleri veya metro ile şehir merkezi/otogar gidebilir ve buradan Çıralı’ya giden otobüslere binebilirsiniz. Havalimanında beklemeden doğrudan Olimpos’a gitmek için bir özel transfer hizmeti satın alabilir veya taksi ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak bu ulaşım türünün pahalı olduğunu unutmamalısınız.

Havalimanı/Olimpos Otobüs ile Ulaşım

600 no’lu Otobüs Hattı

Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a doğrudan bir toplu taşıma otobüsü bulunmadığından dolayı ilk olarak şehirlerarası otobüs terminaline gitmelisiniz. Antalya Havalimanı ile otobüs terminali arasında karşılıklı olarak ulaşım hizmeti veren 600 numaralı otobüs her 30 dakikada bir hareket etmektedir. Havalimanı ile otogar arası çalışan otobüslerle yolculuk trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 40-45 dakika sürmektedir. Biletler tek yön kişi başı ücreti 4 TL’dir ve otobüs şoföründen nakit olarak satın alınabilir.

Antalya Havalimanı 600 No'lu Otobüs

600 Havaalanı – Otobüs Terminali Güzergâh:

Havaalanı İç Hatlar – Dış Hatlar – TEDAŞ – Topçular – Meydan – Mevlana – Eski Otogar – 100. Yıl Bulvarı – Antalya Devlet Hastanesi – Meltem – Migros Kavşağı – Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi – Öğretmenevi – Otobüs Terminali

600 numaralı otobüs hattı havaalanından 07.00 – 06.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket etmektedir.

Güzergâh ve güncel saat bilgisi için Antalya Toplu Taşıma Ulaşım resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HAVAŞ Servisleri

Antalya Havalimanı ile şehirlerarası otobüs terminali arası servis hizmeti veren bir diğer ulaşım aracı HAVAŞ otobüsleridir. Otobüsler 04.00 – 22.00 saatleri arasında her saat ve gece 01.30’da tek sefer olmak üzere hizmet vermektedir. HAVAŞ servisleri ile havalimanı otogar arası yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor ve bilet ücreti tek yön kişi başı 13 TL’dir. HAVAŞ servisleri havalimanı iç hatlar terminal binasının çıkışındaki kendi durağından hareket etmektedir.

Antalya Havalimanı Havaş Otobüsleri

HAVAŞ Havaalanı – Otobüs Terminali Güzergâh:

Antalya Havalimanı – Serik Caddesi – Gazi Bulvarı – Hal Kavşağı – Kepez Belediyesi – Dumlupınar Bulvarı – Antalya Otogar

Antalya Havalimanı HAVAŞ İrtibat No: 0850 222 0 487

Güzergâh ve güncel saat bilgisi için HAVAŞ’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tramvay AntRay T1A

Antalya Havalimanı ile şehirlerarası otobüs terminali arası karşılıklı olarak ulaşım hizmeti sunan AntRay T1A metro hattı 600 numaralı otobüse göre daha hızlı bir ulaşım türüdür. Tramvaylar 06.00 – 23.30 saatleri arasında her 10 dakikada bir hareket etmektedir. Tek yön kişi başı bilet ücreti 4 TL’dir.

Antalya Tramvay Haritası

Fatih – Meydan – Havalimanı Pazartesi – Cumartesi hareket saatleri

Fatih – Meydan – Havalimanı Pazar günü hareket saatleri

600 numaralı toplu taşıma otobüsü, HAVAŞ servisleri veya metro ile Antalya şehirlerarası otobüs terminaline ulaşımınızı sağladıktan sonra buradan Batı Antalya, Çiçek Tur veya Kumluca Seyahat otobüslerinden birine binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kişi başı ücret 6 TL ve 06.00 – 20.00 saatleri arasında her saat başı hareket etmektedir. Otobüs şoförüne sizi Çıralı kavşağında bırakmalarını söylediğinizden emin olun.

Çıralı kavşağından Çıralı’ya olan mesafe yaklaşık 7 kilometredir ve sık aralıklarla çalışan minibüslere binerek Olimpos’a gidebilirsiniz. Minibüs ücreti kişi başı 5 TL’dir.

Havalimanı/Olimpos Taksi ile Ulaşım

Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a bekleme yapmadan doğrudan taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İç hatlar ve dış hatlar terminal binalarının çıkışında yer alan taksiler 24 saat hizmet vermektedir. Havalimanı’ndan Olimpos’a taksi ile ulaşımın ücreti yaklaşık 90 Euro’dur (100 USD).

Antalya Havalimanı güncel taksi ücret tarifesi için kontrol edin.

Antalya Havalimanı Taksileri

Havalimanı/Olimpos Özel Transfer ile Ulaşım

Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a doğrudan hızlıca ve konforlu bir şekilde gitmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle bir özel transfer hizmeti düşünmeniz olasıdır. Antalya Havalimanı’na gece varıyorsanız büyük olasılıkla şehir merkezine gecenin o saatinde hemen kalkışlı bir otobüs bulamazsınız. Havalimanı’ndan Çıralı’ya ortalama transfer ücreti 60 Euro’dur (tek yön 1-4 kişi). Airport City Transfer ile Antalya Havalimanı’ndan Olimpos’a transfer hizmeti rezervasyonu yapabilirsiniz.

Kişi sayısı ve bagaj ağırlığına göre aralarından tercih edebileceğiniz farklı araç türleri bulunmaktadır. Transfer aracı, ücret ve rezervasyon için Airport City Transfer web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Havalimanı Araç Kiralama Acenteleri

Antalya Havalimanı’na varmadan önce çevrimiçi rezervasyon yaparak bir araç kiralama hizmeti satın alabilirsiniz. Böylece havalimanına varışta doğrudan aracınıza gidebilir ve kendi hızınızda konforlu bir şekilde Olimpos’a veya Çıralı bölgesindeki otelinize ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Olimpos tatiliniz için bir araç kiralaması yapmak aynı zamanda çevre yerleri de keşfetmenin en iyi yoludur. Antalya Havalimanı’nda veya henüz varmadan önce rezervasyon yapabileceğiniz araç kiralama acenteleri arasında National, Alamo, Europcar, Hertz, Budget, Avis, Filo Rental, Aytucar, Goldcar, Garenta ve Filo bulunmaktadır.

Havalimanından Olimpos’a araba ile gitmek için 29 kilometre uzaklıktaki (25 dakika) Kemer’e ulaşmalı ve buradan 11 kilometre uzaklıkta bulunan Olimpos’a “Antik Kent” yazan tabelayı takip ederek gidebilirsiniz.

Olimpos Çıralı Plajı

Otogar/Olimpos Ulaşım

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Batı Antalya Tur, Çiçek Tur veya Kumluca Seyahat otobüslerine binebilirsiniz. Bilet ücreti kişi başı tek yön 10 TL’dir. Biletinizi alırken otobüs şoförüne sizi Çıralı-Olimpos kavşağında bırakmasını söylediğinizden emin olun. Otogardan Olimpos kavşağında otobüs ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Otobüsler her yarım saatte bir hareket etmektedir. Olimpos kavşağına vardıktan sonra tatil beldesine giden minibüsler mevcuttur. Ancak bu, Antalya’ya varışınızın gün içinde olması durumunda uygun bir ulaşım alternatifidir. Gece varışlı uçuşlarınızda Olimpos’a gitmenin tek çözümü araç kiralaması yapmak veya bir özel transfer hizmeti satın almaktadır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin